PANTSE „SEBA UISER POL" DUITSCHLAND s DINSDAG 28 OCTOBER 1941 SCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS BRANDSTOFFENBESPARING OP DE SCHOLEN. Des Zaterdags geen school met ingang van volgende week. De burgemeester heeft aan de hoofden van de gemeentelijke inrichtingen van On derwijs het volgende schrijven gericht: Ter vervolge op mijn schrijven d.d. 23 dezer No. 416/1941/3 heb ik de eer U me- ..,de te deel en, dat ik, met betrekking tot de besparing van brandstoffen op de Gemeen telijke inrichtingen van onderwijs, heb besloten: le. dat op de scholen voor voorberei dend lager-, lager- en uitgebreijt lager on derwijs des Zaterdag geen onderwijs zal worden gegeven en dat op Woensdagna middag onderwijs zal worden gegeven van 2—4 uur; 2e. dat op het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor meisjes des Zaterdags geen onderwijs zal worden ge geven en dat de lessen van den Zaterdag ochtend zullen worden overgebracht naar den Woensdagnamiddag en naar andere, door de Hoofden dezer onderwijsinrichtin gen te bepalen, namiddagen en of vrije uren; 3e. dat de sub le en 2e bedoelde maat regelen zullen ingaan op 5 November a.s. en zullen gelden gedurende het stooksei- zoen 1941/1942; 4e. dat de voor alle gemeentelijke on derwijsinrichtingen vastgestelde Herfst- vacantie onveranderd blijft gehandhaafd; 5e. dat de a.s. Kerstvacantie voor Gym nasium, Hoogere Burgerschool met 5-jari gen cursus, Hoogere Burgerschool voor meisjes en de Opleidingsschool voor Gym nasium en H.B.S. aan de Kernstraat (thans tijdelijk ondergebracht in het Gym nasium en de H.B.S. met 5-jarigen cursus) zal duren van 20 December 1941 tot en met 9 Januari 1942; 6e. dat nader door hem zal worden be slist of de Kerstvacantie van de sub le ge noemde scholen (uitgezonderd de school aan de Kernstraat) al dan niet zal worden verlengd. PROF. DR. W. MARTIN. Ontslag gevraagd als hoogleeraar. Prof. dr. W. Martin, buitengewoon hoog leeraar in de kunstgeschiedenis aan de rijksuniversiteit alhier en directeur van het Prentenkabinet der universiteit, heeft uit beide functies ontslag gevraagd. Te Quakenbrück (Oldenburg) geboren, bezocht Wilhelm Martin het Gymnasium hier ter stede en studeerde aan de Leidsche universiteit Nederlandsche letteren. Hij promoveerde in 1901 op een proefschrift getiteld: „Het leven en de werken van Ger- rit Dou, beschouwd in verband met het schildersleven van zijn tijd". In 1901 werd dr. Martin benoemd tot on der-directeur van het Mauritshuis te Den Haag, en in 1909 tot directeur. In die kwali teit werd hij herhaaldelijk uit het buiten land uitgenoodigd, tot het geven van lezin gen en voordrachten, o.a. door de Havard- University te Cambridge (Ver. Staten) en andere Amerikaansche universiteiten, door de Universiteit te Gent en door de Universiteit te Londen, waar hij o.m. een cursus over Rembrandt heeft gegeven. Dr. Martin werd in 1904 privaat-docent in de kunstgeschiedenis aan de Universi teit te Leiden en drie jaar later buitenge woon hoogleeraar. Talrijk zijn de publicaties door hem op kunstgebied geschreven. Zoo gaf hij Engel- sche, Duitsche en Fransclie vertalingen van de biografie van Dou; hij schreef stu dies over Jan Steen en andere meesters; tal van catalogi Voor tentoonstellingen van oude kunst hier te lande, o.a. van de in 1906 te Leiden gehouden Rembrandt-ten- toonstelling en een Cataloque Raisonné van het Mauritshuis, die herhaaldelijk is her drukt; verder ettelijke opstellen in kunst tijdschriften, werken over Albert Neuhuys en over Therese van DuylSchwartze, en met mej. G. H. Marius, een uitvoerige bio grafie van Johannes Bosboom. Handelsregister K. v. K. Op h e f f i n g. Bouwbedrijf „Oegst- geest". Oegstgeest. Pr. Bernardlaan 49. Vereff.: J. J. van Hoeken, Oegstgeest. (2634). A. J. Vreeburg, Leiden, Haar lemmerstraat 229. Sigarenhandel. W ij z i g i n g 5255 Naaml. Venn. Beurt, en Vrachtdienst „De Onderneming", Nieuw koop. Uittr. Dir.: J. Langelaar, Warmond. Nieuwe ins-hrijving. 7690. N.V. Zaalberg's Wollei Dffenfabriek, in oprich ting. Leiden, Vestestraat le. Bovengenoem de zaak is thans omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Zaalberg's Wollenstoffenfabriek N.V. (Ned. Staatscrt. 22 October 1941, Bijv. nr. 764). Dir.: W. A. Schrandt, Leiden en J. G. Bodewes, Voor burg. Comm.: N. P. Landsman, Amsterdam. Maatsch. kap.: 300.000.waarvan ge plaatst en gestort: f 75.000.Proc.: D. de Bruyn, Leiden. (B. P.). De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreek uur te houden. De heer J. van Leeuwen alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Prins Mau- ritsschool te Den Haag. Hedenmorgen is de 21-jarige P. G., wo nend in de Hansenstraat, op het terrein der Leidsche Wolspinnerij aan den Zoeterwoud- schen Weg met een 8 meter hoogen ladde\ omgevallen. Het ongeluk liep nog betrek kelijk goed af, want naar het uiterlijk te oordeelen had de jongeman slechts schaaf wonden aan armen en beenen opgeloopen. (Oproer en revolutie In het| Ri OMGEVING Agenda Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 October 20 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274, VOORSCHOTEN Diefstal. Ten nadeele van den heer H. v. d. W. is van den tuin 11/2 H.L. aardappelen gestolen. Aanvaring. In de Vliet, nabij Alle- mansgeest, is een sleepboot gekapseisd, na een aanvaring met een zandbak. De opva renden konden 'nog juist op tijd overstap pen op een andere boot. De scheepvaart ondervindt groote stagnatie. Getracht zal worden met een bok de sleepboot te lichten. Niet gegund. De burgemeester van Voorschoten zal voor het bouwen van acht woningen aan de Hyacinthstraat geen ge bruik van de op 17 October 1941 gehou den openbare aanbesteding maken. LAATSTE BERICHTEN WARMOND Opgepast. Bij een dr'etal inwoners in deze gemeente zijn alle distributiebeschei den gestolen. Bij een andere bewoner is een hoeveelheid hout ontvreemd, terwijl twee rijwielen zijn gestolen. In een woonschip ?ijn een aantal wollen dekens weggenomen en wordt een heerencostuum vermist. Men zijn gewaarschuwd en sluite des nachts de woningen goed af. Gered. De heer Van der Geer uit Lei den was met een vriend op de Kagerplas- sen met een roeiboot gaan visschen. Daar hij zich in het bootje te veel voorover boog wist hij zijrt evenwicht niet te bewaren en verdween in het water. Noch de heer Van der Geer noch zijn vriend konden zwem men en ware niet in de nabijheid een boer aan het baggeren geweest, dan zou het wellicht met v. d. G. slecht zijn afgeloopen. Thans wist de boer hem na verschillende pogingen op de baggerschuit te krijgen en kwam hij er dus met een koud bad af. RIJNSTREEK BOSKOOP Rijwiel ontvreemd. Een werklooze uit deze gemeente liet zijn rijwiel onbeheerd achter op het erf, achter de kapperswin kel van den heer Broer aan de Koninginne weg. Toen hij terugkeerde bleek het rij wiel door een onbekende te zijn medege nomen. De politie stelt een onderzoek in tot nu toe zonder resultaat. Dergelijke voorvallen komen de laatste weken her haaldelijk'voor zoowel uit poorten als uit schuren. Goed opbergen zij dus het parool. Voorts schijnen de banden bijzonder in trek te zijn. Wanneer ontvreemde rijwielen worden teruggevonden meestal in het wa ter, blijken alleen de banden er afgehaald te zijn. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. G e s 1 a a 3 d: doctoraal exa men Indisch Recht: de heer H. M. J. M. Haase, L i s s e candidaatsexamen Indisch Recht: mej. C. J. van Gogli, Den Haag. BRITSCHE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN. Gister-middag hebben Duitsche jagers in het gebied van het Kanaal vier Britsche jachttoestellen van het type Spitsfire neer geschoten. Tezamen met drie Hurricaneja- gers, die des ochtends door het afweerge schut waren neergeschoten, hebben de Britten dus zeven toestellen verloren. MOEILIJKHEDEN OP HANDELSGEBIED IN NED.-INDIë. Teneinde de voorziening van Neder- landsch-Indië met importgoederen te be- studeeren. zal een delegatie bestaande uit twee ambtenaren van het departement van economische zaken te Batavia en een ver tegenwoordiger van importfirma's op 31 October a.s. naar Australië vertrekken. Nieuwe maatregelen, in verband met den komenden stilstand in den invoer in Japan, zijn namelijk noodig. Tot op heden is het echter niet mogelijk gebleken vol doende compensatie te vinden voor den Japanschen invoer, terwijl tevens de voor waarden waarop invoer van elders kan plaats vinden, positief minder gunstig zijn. Naar men voorts uit handelskringen in Nederlandsch-Indië meldt, heeft de ver wachting als zou de uitvoerhandel, spe ciaal die van suiker, met de landen rond de Perzische Golf wederom kunnen wor den hervat, tot teleurstelling geleid. Deze teleurstelling is hoofdzakelijk ge legen in de financieele afwikkeling, waar bij men met groote moeilijkheden te kam pen heeft. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria Franciska, dochter van W. F. Beij en J. M. Ossevoort Ge- rardus Johannes, zoon van J. G. Mokken- storm en M. de Graaf Sijtje, dochter var W. Hamei-ling en M. Houps Maria, doch. ter van P. Verschoor en J. B. de Ridder Johannes Jacob Bastiaan, zoon van H. v. d. Plas en M. Boessaard Adriaan Cornelis, zoon van J. Th. Peters en M. C. v. d. Berg Jetske, dochter van B. A. Versteeg en D. Pronk Grietje, dochter van A. Blan ken en M. C. Tukker Adrianus Adolf, zoon van W. J. Schouten en J. A. v. Hoof. Ondertrouwd: A. A. v. d. Burg jm. 31 jaar en J. W. Witte jd 21 jaar P. Lens jm 45 jaar en P. Regeer jd 32 jaar. Overleden: S. M. de Jongh, wed. van C. J. Oudshoorn 79 jaar M. S. Kampman, d. 1 jaar P. 't Hooft, wedn. 83 jaar H. J. van Doorn m. 49 jaar. Een maximum-regeling in voorbereiding. In voorbereiding is een nauwkeurige re geling van de maximumprijzen, die bij koop en verkoop van huizen en bouwter reinen mogen worden berekend. Bij iedere veiling of overdracht van vas te goederen als de hierbedoelde zal als grondslag voor de bepaling van den maxi mumprijs de bruto huurprijs gelden. Van dezen brutoprijs zullen de vaste op het perceel rustende lasten worden afgetrok ken (voor huizen dus behalve rentelasten en eventueelen erfpachtscanon, een be drag wegens afschrijving en onderhouds kosten) en vervolgens zullen deze lasten met den nettohuurprijs worden gekapitali seerd, ter bepaling van den maximum prijs, waarvoor de verkoop mag geschie den. Aan de betrokkenen zal gelegenheid worden gegeven, zich te voren op de hoog te te stellen van den officieel bepaalden prijs, zoodat bij de transactie daarmede rekening kan worden gehouden. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. De 70-jarige weduwe JonkerBerends Dedemsvaart keerde Maandagavond van een bezoek'niet terug. De politie werd ge waarschuwd en deze ging aan het dreggen. Na den geheelen nacht hiermede bezig te zijn geweest, vond de politie vanmorgen het lijk van de vrouw in de Dedemsvaart. Men vermoedt, dat zij door de duisternis misleid en zoo te water is geraakt. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ MOTORONGELUK. Hedenmorgen, omstreeks tien uur, reed de marechaussee W. met een motor met zijspan in de baron van Nagellstraat, tus- scben Voorthuizen en Barneveld. Achter- zat de marechaussee S. terwijl in den zijspan een arrestant, zekere B. uit Bar neveld, werd vervoerd. Ter hoogte van den Harselaarsweg moest men een paard en wagen passeeren. Hierbij slipte de motor en botste tegen een der langs den weg staande boom en. De beide marechaussees werden op het betonnen fietspad geslin gerd. De zijspanrijder sloeg met zijn hoofd tegen een boom en geraakte in zijn zit plaats bekneld. De bestuurder W. bleek er het ergst aan toe te zijn. Bij hem werden een gescheurde knieschijf en eenige ern stige verwondingen geconstateerd, terwijl de arrestant inwendige kneuzingen en een hersenschudding had opgeloopen. Met een ziekenauto werden de slachtoffers naar het St. Elisabethsgesticht te Amersfoort overgebracht-, waar operatief ingrijpen bij W. noodzakelijk bleek. De berijder S., die lichte verwondingen had opgeloopen, werd naar het marechausseeverblijf te Barneveld vervoerd. Beste kinderen, hier zijn we weer! in het tweedaf Hv^ntu ▼an 24 s fjt n n d luur heb je natuur- Bet tweede wordt ekt, ale je in jken gesmuld hebt. Het ikboek blijft steeds ver- "f, evenals het reeds Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 LEIDEN STRIJDT VOOR EUROPA Kramatroskaja veroverd HOOFDKWARTIER VAN DEN .FUEHRER, 28 Oct. (D. N. B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Donetz-bekken wordt de achtervolging van den terugwijken den vijand voortgezet. Duitsche troe pen zijn gisteren in Kramatroskaja binnengerukt. De Sovjet-Unie heeft hiermede een van haar grootste fabrie ken van gevechtswagens verloren. An dere belangrijke industrieplaatsen werden door Hongaarsche formaties genomen. Ook aan het overige front maken de operaties vorderingen. De ldchtmacht heeft met goede uit werking het havengebied van Kertsj gebombardeerd en hierbij een koop vaarder van 3.000 brt. tot zinken ge bracht. Ten Oosten van Great Yarmouth brachten gevechtsvliegtuigen overdag uit een convooi twee vijandelijke koop vaarders met een gezamenlijken in houd van 11.000 brt. tot zinken. Een ander groot vrachtschip werd in den afgeloopen nacht ten Oosten van Brid lington door bommen zwaar bescha digd. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaalgebied verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag 13 vlieg tuigen. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche kaze matstellingen bij Tobroek vernield. De vijand heeft geen vijandelijke acties boven het Duitsche Rijksgebied ondernomen In den laatsten tijd hebben verscheidene leerlingen van de hoogste klasse van scholen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en van de middelbare landbouw scholen dienst genomen bij de S.S. of het Nederlandsche legioen. Anderen zijn voor nemens zulks te doen. Verhinderd moet worden, dat deze jonge lingen, die hun leven inzetten in den strijd tegen het bolsjewisme, in hun verdere loop baan daarvan nadeel zullen ondervinden. Mitsdien heeft de Rijkscommissaris be paald, dat degenen hunner, aan wie op grond van den stand van hun kennis bij het verlaten van de school kon (kan) wor- aen verwacht, dat zij aan het einde van het schooljaar met goed gevolg het eind examen zouden (zullen) afleggen, van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming een beschikking zullen ontvan gen, krachtens welke zij worden toegelaten tot de examens aan universiteiten en hoo- gescholen. Betreft de bedoelde dienstneming leer lingen van genoemde scholen, die in een lagere dan de hoogste klasse waren (zijn) gezeten en van wie op grond van den stand hunner kennis bij het verlaten der school kon (kan) worden verwacht, dat zij aan het einde van het schooljaar tot een hoogere klasse'zouden zijn (zullen worden) toege laten. dan zullen deze leerlingen bij hun terugkeer zonder nader onderzoek tot de desbetreffende hnr>«rp worden toe gelaten. De secretaris-generaal van. het Departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming is belast met de uitvoe ring hiervan. BUITENLAND. NEGENTIENDE VERJAARDAG VAN DEN MARSCH NAAR ROME. ROME, 28 Oct. (D.N.B.) Italië herdenkt vandaag den negentienden verjaardag van den marsch naar Rome. De betoogingen in Rome en alle andere Italiaansche steden -zullen gehouden worden in een eenvoudig, maar daarom niet minder plechtig bestek. Zij zullen in het teeken staan van den strijd tegen het bolsjewisme en van den vastberaden wil tot overwinnen der natie. De bladen schrijven, dat de 28ste October een overwinning gebracht heeft op de binnenlandsche vijanden en tegelijk het begin van de verheffing, die in der. huidi- gen strijd tegen het bolsjewisme en de plu tocratieën haar zegevierend besluit vindt. WEDEROM ONLUSTEN IN BIRMA. SJANGHAI, 28 Oct. (A.N.P.) Volgens berichten uit Birma hebben daar opnieuw onlusten plaats gevonden. De Britsche autoriteiten hebben den laatsten tijd in Birma vele nationalisten gearresteerd en wel in het bijzonder jongelui. Velen in Klompertje Klomp, een echte Hollandsche jongen Birma vreezen, dat dit land in den oorlog betrokken zal worden, daar de Engelschen Birma als uitgangspunt voor de leveran ties van oorlogsmateriaal naar de Tsjoeng- king-regeering gebruiken. OPTREDEN'VAN ENGELSCHE VREEM DELINGENPOLITIE OP CURAcAO. BUENOS AIRES, 28 Oct. (A.N.P.) Op het Nederlandsche eiland Curagao heeft zich de Engelsche vreemdelingenpolitie ge vestigd. Passagiers van het Spaansche schip „Cabo de Hornos" deelen bijzonder heden mede over de behandeling, die zij tijdens de vaart naar Buenos Aires op de Engelsche controlestations op Trinidad en Curagao hebben moeten ondergaan. Bij aankomst van het schip kwamen Engelsche politiebeambten aan boord en verlangden, dat alle passagiers zich zouden verzamelen in het kantoortje van den betaalmeester. De politie trad zeer onbehoorlijk op tegen de dames en de nonnen, die aan boord wa ren. Alle bagage der passagiers werd door zocht en vele sieraden werden daarbij door de negerpolitie gestolen. De passagiers werden niet alleen ondervraagd over hun reisdoel, maar vooral ook over de politieke en economische omstandigheden in de lan den van hun herkomst. MARKTBERICHTEN 103. Het ging maar steeds hooger. Het leek wel» of er geen einde aan kwam. Wat bad zoo'n monster een kracht. Het leek wel, of Klompertje met een snelheid van duizend kilometer in de minuut naar boven ging. Waar zou dat eindigen? LEIDEN, 27 Oct. Groentenveiling. Witte Kool 2.Roode Kool 3.50, Sa- voye Kool 3.50, Groene Kool 5.Boe renkool /5.— Rapen ƒ2.—, Prei ƒ5.60 7.Kroten 4.Kroten, gekookt 10, Peen f 7.Spruiten ƒ1016.Andij vie ƒ4—5.—, Sla 2—3.—, Nero 11 16.50, Druiven 3645,Pronkboonen ƒ611.Stamboonen 12.6038.Wit loof ƒ2027.Spinazie ƒ1015.To maten A, B, C, CC ƒ1016.per 100 K.G., Komkommers 511.50, Bloemkool ƒ311.50, Salade ƒ23.Knolselderie 47.50 per 100 stuks. Pieterselie ƒ0.30 1.20, Radijs f 1.30—2.60. Selderie ƒ0.60— 1.70, Peen f 4.207.per 100 bos. LEIDSCHENDAM, 27 Oct. Veiling. Eng. komkommers le soort 13.50, 2e soort ƒ11, 3e soort 8.50, wankleurige 3.stek 1.001.50, gele komkommers le soort 11, 2e soort 8.50, 3e soort 5.50, stek 1.001.50, kropsla le soort 3.2e soort 2.50, stoofsla 47, peen 7. bloemkool le soort 11.50, 2e soort 8.50, uitschot 1.506.5Ó, tomaten midd. f 8. gr. ronden 8.2,e soort 8.3e soort 8.bonken 6.—, uitschot f 3.50, rijp f 6.andijvie per 10 kg. 50 cent, spinazie per 4 kg. 4060 cent, postelein 15. rabarber per 100 kg. 5.snijboonen 18 spercieboonen 18,radijs 1.001.50, prei 57, selderie f 12. NOORDWIJKERHOUT, 27 Oct Veiling. Bloemkool I f 11.40, idem II 8.40, idem IIT 6.idem stek 2.per 100 stuks, peen B 3.40, peen C 3.peen D 2.50, peen stek 2.40 per 100 kg., dubbele boo- nen 1.70. dubbele boonen afwijkend 1.38, snijboonen 1.70, kassnijboonen f 3.40, stokboonen zonder draad f 2.70 per 10 kg. Heden wer en wiLverbliid met de ge) )orte£^ dochter RIA tfEOjtff COIfS'EplÈ J. H. I ftNKÖNSTEIN. Leiden, 27 (fftober 1941. Morschweg 104. Voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, overleed heden, vol overgave aan Gods H. Wil, na een kortstondig doch hevig lijden onze geliefde Zuster, Behuwd zuster, Nicht epi Tante johan: Fam. Leiden, 2J Oltol Oranjegiy:htIl4() Mis van Requiefti zM gehouden wordey in Jie Parochie kerk an JD. L. Vr. Hc- melviprüren St. Joseph lag a.s. te 8.15 uur, waarna om 10 uur de begrafenis vanuit de Kerk op het R. -K. Kerk hof, Zijlpoort. Rozenkransbidden Dins dag, Woensdag- en Don derdagavond om 7 uur in de rouwkapel van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Geen bezoek. W 104. Was dat werkelijkheid? Zag Klom pertje daar de sterren al. Dat was toch niet mogelijk, maar ja, hij sliep toch niet. Jon gen, jongen, wat een angstig avontuur. Eerst geroofd, toen bestolen, toen een mod derbad in een sloot en nu dit weer.... H^den overleed, tot onze diepe droefheid, vj van de H.H. Sacr®fien»n der Stervenden, fnze i|- nig geliefiéf^Manj^Vadi Behuwd/ er Gro< De H. Mis van Requiem zal worden gehouden op Vrijdag 31 Oct. te 9.30 u. in de Parochiekerk van den H. Johannes de Doo- per te Leimuiden, waar na begrafenis vanuit de kerk. 2535

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3