DINSDAG 28 OCTOBER 194i DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Gemeenschappelijke vergadering van Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten <r~\ Scholingsbijeenkomst van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. te Utrecht Hoofdredacteur; Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. melden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 6.20 uur Dinsdagavond. Zon op 8.29 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 28 October: De maan komt Dinsdagmid dag om 3.51 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.02 uur onder. 29 October: De maan komt Woensdag middag om 4.19 uur op en gaat Donderdag nacht om 3.18 «ur onder. Hoofdpijn-KiespijaSi O O O Vlifiiiazdfje* Helpen vei hg én vtl/g Soos 10 en 50ct BIJ MOSKOU VALT REEDS SNEEUW Bij Moskou valt reeds sneeuw: de win ter staat voor de deur. Dat wil dus zeggen, dat de nood van de getroffen burgerbevol king nijpender wordt, dat het lijden van den gewonden strijder erger wordt. Daar om moet de hulp, die aan deze menschen verleend wordt, intensiever worden. Daarom zal het arbeidsterrein van de Nederlandsche ambulance vergroot wor den. Maar daarom zal het ook noodig zijn, dat deze ambulance volkomen beslagen ten ijs komt. Het is uw plicht, Nederlan ders, daaraan mede te helpen, opdat straks gezegd kan worden, dat Nederland niet achter bleef toen het ging om in nood ver- keerende medemenschen te helpen. Wie snel helpt helpt dubbel. Stort daarom nog vandaag uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance op giro rekening. 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. HET ZIEKENFONDSBESLUIT. In de Staatscourant van 27 dezer is opge nomen een beschikking van den commis saris. belast met het toezicht op de Zieken fondsen, houdende de regelen volgens welke verzekerden recht hebben op con- serveerende en prothetische tandheelkun dige hulp, alsmede de regelen, volgens welke verzekerden recht hebben op ver strekking van uitwendige geneeswijzen. Verplichting voor werkgevers. De Commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen heeft het volgende bepaald: Werkgevers zijn verplicht: a. twee gelijkluidenle schriftelijke aan meldingen bij een algemeen ziekenfonds, hun daartoe aangeboden door personen, in hun dienst, die verplicht-verzkerd zijn, in gevolge de Ziektewet, te voorzien van hun naam en adres, alsmede van een door hen onderteekende verklaring, dat degene, die de aanmelding wenscht te doen, verplicht- verzekerd is ingevolge de Ziektewet; b. vervolgens een der schriftelijke aan meldingen ter hand te stellen van den ver plicht-verzekerde, de andere te doen toe komen aan het algemeen ziekenfonds, waarbij de ver plicht-verzekerde zich wenscht aan te melden. VERSTREKKING VAN VISA. Het bureau van den Hoehere S S. und Polizeifuehrer te Amsterdam, dat visa ver strekt voor het binnenkomen en verlaten van het land, wordt verplaatst van de Euterpestraat 99 naar de van Eeghen- straat 88. Het bureau blijft van Donderdag 30 Oct. tot en met Maandag 3 November gesloten. Op Dinsdag 4 November wordt het her opend. Dringende visumaangelegenheden kunnen in dien tijd behandeld worden door het desbetreffende bureau te Den Haag, van Ouwenlaan 1. PEEN EN UIEN. Naar wij vernemen, wordt er ook toe zicht uitgeoefend op het vervoer van peen en uien. Het is, evenals bij andere distri butiegoederen, niet toegestaan, meer dan voor dagelijksch gebruik met zioh mee te voeren. IN 'N PAAR REGELS De Amerikaansche stakings- actie. 6.000 arbeiders van de Robins Drydocks and Repairs Comp. te Brooklyn zijn wegens looneischen in staking gegaan. De werf ligt daardoor volkomen stil. Gisteren is een staking van 53.000 mijn werkers begonnen in de mijnen, die voor de United States Steel werken. Wervelstorm in Arkansas. Naar tot dusver kon worden vastgesteld zijn negen personen om" het leven geko men tijdens een wervelstorm, die de laat ste dagen het Zuid-Oosten van' den staat Arkansas geteisterd heeft. Men neemt ech ter aan, dat het aantal dooden nog zal stij gen. Zorgwekkende toestand in het onbezette China. De economische toestand in het onbe zette China is zeer zorgwekkend. De prij zen blijven voortdurend oploopen, zoodat levensmiddelen steeds minder bereikbaar worden en het grootste deel der bevol king ondervoed is. De hertog van Windsor bij Roosevelt. President Roosevelt biedt vandaag een noenmaal aan ter eere van den hertog en de hertogin van Windsor. Dit noemaal was reeds meermalen uitgesteld. GEMENGDE BERICHTEN BEJAARD WIELRIJDER VERONGELUKT De bejaarde landbouwer Langkamp, wo nende bij Nijverdal, kwam per rijwiel een binnenweg uitrijden en stak onverwacht een hoofdverkeersweg over. Hij werd daarbij aangereden door een personenauto en liep daarbij zoo ernstige verwondingen op, dat hij aan de gevolgen is overleden. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. De 48-jarige papierhandelaar A. B. B. te Rotterdam, die sedert eenige weken des nachts te Pijnacker verblijft, wilde gister morgen op het station te Pijnacker naar het Haagsche perron oversteken. De trein uit Den Haag naderde reeds en de heer B. keerde terug, doch werd nog door den trein gegrepen. Hij werd eenige meters meegesleurd en moet onmiddellijk zijn ge dood. ONDER WAGEN GEDOOD. Te Uithuizen is de 9-jarige jongen S. Middel onder een wagen met suikerbieten geraakt .De knaap was op slag dood. OVERVAL OP EEN BOERDERIJ. In de boerderij van de familie G. te Me- chelenWittem werd des avonds laat in de keuken een bezoek gebracht door een on bekend persoon, die opheldering vroeg om trent een woordenwisseling, die zou heb ben p'aats gehad tusschen een zoon van G. en zekeren M. Toen de landbouwer G. te kennen gaf. dat hij daarover alleen inlich tingen wenschte te verstrekken aan be voegde politie, en den indringer de deur wees. werden aanstonds ruiten ingeworpen, terwijl een paar met knuppels gewapende mannen het huis binnendrongen. De fami- l'e kon zich niet verzetten en koos het ha zenpad. De indringers sloegen in de keu ken alles kort en klein, gooiden borden met eten op den grond cn verdwenen ten slotte. Een met ijzer beslagen knuppel, door de moderne bokkenrijders achtergela ten werd door de politie in beslag geno men. Diefstal werd niet gepleegd. VOOR HET EERST MET HAAR NIEUWE FIETS UIT. Zaterdagmiddag kwam te Hoevelaken de zesjarige Diny Dijkkamp met haar nieuwe fiets voor het eerst op straat. Waarschijnlijk bij het opstappen verloor zij het evenwicht en reed tegen een stap voets rijdenden bierwagen van de firma Vastenburg uit Nijkerk op. Zij werd door een der wielen overreden en verloor het bewustzijn. Na nog even tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed de kleine. Voor zoover bekend heeft de voerman geen schuld. SLAGER ALS BANKHOUDER. Dc politie te Amsterdam heeft een in val gedaan in een woning aan de Minahas- sastraat aldaar, op vermoeden dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Der tien personen, die eraan deelnamen, wer den, na op het politiebureau verhoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. De be woner, een loonslager, is in voorloopige hechtenis gesteld. Op uitnoodiging van de Kreisleiding Utrecht van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in den Niederlanden zijn Zondag, naar het A. N. P. meldt, in het feestelijk versierde N. V. V.-gebouw in Utrecht tal rijke functionarissen der N. S. D. A. P. en der N. S. B. voor een gemeenschappelijke scholingsbijeenkomst samengekomen. In dezelfde zaal, waarin vroeger marxistische ophitsers opriepen tot aansluting bij een volksvreemde internationale, tot klassen strijd en tot strijd tegen het nationaal-so- cialisme, dat in het wezen van het volk ligt en met len bodem verbonden is, klon ken thans de parolen der volksgemeen schap en der germaansche lotsverbonden heid. Op het podium schitterde op witten ondergrond het hakenkruis met daarboven de wolfsangel, als symbool van de in de Meidagen van 1940 in de gevangenissen gegrondveste verhouding van kameraad schap tusschen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, terwijl rechts en links de vlaggen van het Groot-Duitsche rijk en de zwart-roode kleuren der N. S. B. dit centrum flankeerden. In de zaal echter zag men de bruine uniformen der Duitsche partijgenooten en de zwarte der Nederland sche nationaal-socialisten door elkander. Kreisinspector prof. dr. Nieschultz be groette de talrijke aanwezigen, met aan het hoofd den leider van het Arbeitsbe reich der N. S. D. A. P. Oberdienstleiter Schmidt, den leider der N. S. B., ir Mus sert, den nieuwen gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, Reichshauptstellenleiter Sommer, den Ne- derlandschen commissaris der provincie, Engelbrecht en den waarnemenden dis trictsleider der N. S. B., Van der Weiden. Hij herinnerde aan de scholingsbijeenkomst van den Kreis Utrecht van het Arbeitsbe reich der N. S. D. A. P., die een jaar gele den werd gehouden, en gaf uitdrukking aan zijn vreugde en voldoening, dat de toen gegeven richtlijnen in de gemeen schappelijke bijeenkomst met de Neder landsche kameraden haar volledige bevesti ging hadden gekregen. Vervolgens behandelde de nieuwe gevol machtigde Sommer, die door de vergade ring hartelijk werd begroet als scholings leider van het Arbeitsbereich in een uitvoe rige lezing de geschiedkundige banden tus schen de Nederlanden en het Duitsche rijk. Hij toonde de fouten, die waren ge maakt door een verouderd en eenzijdig ge oriënteerd historisch onderzoek en zeide, dat men bij de historische beschouwing der Nederlanden niet pas met het jaar 1648 mocht beginnen, doch moest teruggaan tot veel verder terugliggende feiten om een waarheidsgetrouw beeld der geschiedenis te krijgen. Hij trok daarbij o.m. een paral lel tusschen den vorst der Cherusken, Ar- minius, en het hoofd der Batavieren, Clau dius Civilis, die zich beiden, weliswaar niet met hetzelfde succes, doch bezield door denzelfden Germaanschen vrijheidsdrang, toen reeds hebben verzet tegen het impe rialistische en annexionistische streven van een wereldrijk, het rijk der Romeinen. Het wordt eindelijk tijd. dat men de sterk tendentieus getinte geschiedschrijving van de Romeinen grondig onderzoekt, teneinde waarheid en verdichtsel uit elkander te kunnen houden. Dan zal men moeten inzien, dat de Ro meinen bij hun berichtgeving over levens wijs en cultuur dér Germaansche volks stammen op het vasteland van Europa, reeds dezelfde propapagandamethoden toe pasten als een eveneens naar de verovering der wereld strevend rijk van heden, het Engelsche imperium, tot schade der Euro- peesche volken. In elk geval gaat het niet langer aan, de groote cultureele en econo mische verrichtingen en ander pioniers werk van onze Germaansche voorvaderen nog langer in discrediet te brengén door de bewering, dat zij slechts op een beren huid hebben gelegen en geen vruchtbaren ar.beid heben gepresteerd. Juist de Ger maansche stammen in de Nederlanden, die een voortdurenden strijd om het bestaan hebben gevoerd met de elementen en hun land voor het grootste deel aan de zee heb ben ontrukt, zijn er een indrukwekkend be wijs voor, hoe vc tyeerd en oppervlakkig een dergelijke opvatting van geschiedenis is. Dr. van Genechtén aan het woord. Vervolgens gaf' de scholingsleider der N. S. B., dr. Van Genechten, een overzicht van de geestelijke stroomingen, die in de Nederlanden ten tijde van de totstandko ming van het Rijk voorkwamen. Een der glorierijkste perioden der Nederlandsche geschiedenis wordt gevormd door de ja renlange worsteling, die de beste Neder landsche admiralen tegen de imperialisti sche Engelschen gevoerd hebben voor de vrijheid ter zee. Deze worsteling is ondanks den heldenmoed met een nederlaag geëin digd, alleen doordat het Nederdandsche zielental te klein was en men zich geen dekking in den rug kon verschaffen in den vorm van het toenmalige Duitsche rijk. Ondanks het efit, dat zij van het Rijk wa ren afgescheiden, konden de Nederlanders ook in latere tijden bogen op opmerkelijke prestaties op vele terreinen en hebben zij ook Germaansche grondeigenschappen tot op heden bewaard. Hoeveel grooter echter zou de invloed en de prestatie der Ger maansche volken kunnen zijn, indien zij niet in tweedracht tegenover elkander zou den staan, doch in nauwe samenwerking en gemeenschappelijk aan de vervulling van groote takert zouden werken. Oberdienstleiter Schmidt spreekt. Oberdienstleiter Schmidt, die met een ovatie werd verwelkomd en herhaaldelijk onderbroken werd door stormachtigen bij val, knoopte in zijn rede aan, bij de be kende beslissing van den Führer, dat de Nederlanden niet bij het Duitsche rijk zul len worden ingelijfd, doch volop in de ge legenheid zullen worden gesteld een zelf standig staatsbestuur te handhaven. Hij belichtte vervolgens uitvoerig de beteeke- nis van den velen tot nu toe in de Neder landen gepresteerden arbeid. Veel, dat in den loop der tijden vermolmd en onvrucht baar war geworden, was reeds verdwenen, en voor de opbouwende en positief tegen over de toekomst staande krachten zijn vergaande mogelijkheden van werkzaam heid ontsloten, niet in het minst doordat de Duitschers afrekenen met het bolsjewis me, oat de vijand der beschaving was en alle volken bedreigde. Daarbij is het een gebod van logica en rechtvaardigheid, dat aan Nederlandsche zijde de leiding komt aan de mannen, die reeds ongeveer 10 jaar geleden den geest van den nieuwen tijd en zijn eischen heb ben begrepen en al in 1932 een nieuwe po litieke beweging hebben opgericht, en niet aan degenen, die pas aanzienlijk later met dergelijke eischen naar voren zijn geko men. De mannen, aan wie de leiding toekomt, zijn ontegenzeggelijk Mussert en zijn mede strijders. Met deze Nederlandsche kamera den werden de grondslagen gelegd voor den nieuwen opbouw van Europa, waarbij talr/ike Nederlanders, die aan het ge- meenschapeplijke Germaansche front in het Oosten staan, het pionierswerk ver richten. Indien zich de Engelschen ook verder uit zelfzuchtige motieven verzetten tegen de nieuwe ordening van Europa, dan kunnen z<\ er van verzekerd zijn, dat de Führer ook den een of anderen dag met hen gron dig zal afrekenen. Bijzonder levendige instemming vond de verklaring van den spreker, dat het de wer.sch van den Führer is, dat de produc ten, die op Nederlandschen bodem gewon nen werden, in de eerste plaats voor de Nederlanders zijn en alleen dan naar an dere landen mogen worden uitgevoerd, in dien kan worden vastgesteld, dat er een overschot was. Toespraak van ir. Mussert. De leider der N. S. B., ir. Mussert, die eveneens door de vergadering op storm achtige wijze werd verwelkomd, gaf aan de hand van statistieken een uitvoerig beeld van de ontwikkeling van de N. S. B. Hij bewees op overtuigende wijze, dat na den Abessijnschen oorlog, de NSB hoewel zij 'n binnenlandsch politieke beweging wilde zijn, bijna uitsluitend werd bestreden met buitenlandsch politieke argumenten. Alle democratische elementen hadden tezamen met de oude partijen, het jodendom en de kapitalistische krachten zoo sterk tegen de N. S. B. samengetrokken, dat de beweging geruimen tijd geleek op een belegerde ves ting. Daar tegelijkertijd alle methoden van terreur en boycot, ook door den Staat wer den toegepast, is het niet te verwonderen, dat mer herhaaldelijk gevoelige tegensla gen moest ondervinden. Toen na de Mei dagen van 1940 eindelijk de mogelijkheid werd geboden tot vrije ontplooiing, ging het ledental der N. S. B. met zoo rasse schreden cmhoog, dat begin Augustus de inschrijving van nieuwe leden moest wor den stopgezet, opdat men de organisatie der beweging kon bevestigen en een vaste Kérn kon voimen. Terwijl zoo op Nederlandschen grond al le voorwaarden woi'den geschapen voor 'n latere vruchtdragende deelneming op voet van gelijkheid aan den arbeid van de Euro- peesche en in de eerste plaats van de Ger maansche volkenfamilie, schijnt een Ne derlandsche schijnregeering, die in Londen zit, ieder gevoel voor verantwoordelijkheid te hebben verloren en in haar onderhoo- SPORT ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD DISCUSWERPEN. De bekende Italiaansche athleet Adolfe Conselini ondernam Zondag te Milaan een succesvolle poging ter Verbetering van het wereldrecord discuswerpen. Hij haalde hierbij een afstand van 53.34 meter. DAMMEN MASSAKAMP „L. D. D. B' „H. D. D. B." Het Leidsche District wint met 4745. Zaterdag is te Leiden een massa-kamp ge speeld tusschen de districten Leiden en Den Haag. In de groote zaal van de „Mu ziekschool" op het Rapenburg, opepde te 4 uur de voorzitter van het Leidsche Dis trict, de heer Klinkenberg, dezen damsport middag en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker hoopte op een feilen strijd en gezien de nederlaag van Den Haag van 2 jaar geleden spoorde hij de Haagsche dammers aan dezen achterstand in te halen. Hierna voerde namens het Haagsche district de heer W. Hoekstra nog het woord. De strijd werd daarna aan 46 borden aangevangen. Het eerste tiental was samengesteld uit een eere-groep, met di verse plaatselijke kampioenen. Het is een spannende kamp geworden. Steeds wissel de de score aan beide kanten en met slechts 2 punten verschil wist Leiden weer te ze gevieren. Het Leidsch districts tiental ver- oor echter met 911. Wij laten hier de uitslagen van het eer ste tiental volgen: 1. W. Huisman (L. D. D B.)—J. M. Bom (H. D. D. B.) 1—1; 2 J. B. de KnijffF. Gordijn 0—2; 3. L. P. D. Nachtegeller—J. Kuyer 0—2; 4. J. Al- gera—J. Sinke 0—2; 5. A. Vletter—P. van Oosten 1—1; 6. H. Oudshoorn—W. Hoekstra 1—1; 7. B. SlegténborstC. Schouten 1—1- 8. F. Laterveer—C. Winia 1—1; 9. A. Pronk J. v. d. Horst 20; 10. J. Klinkenberg D De Waard 2—0. Totaal 9—11. Onder leiding van den heer v. Steenber gen had alles een zeer vlot verloop. De „L. D. D. B." kan weer op een geslaagden mid dag terugzien. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De uitslag van de bridge drive van 27 Oct. j.l. is: Serie Zwart: Oneven lijn le prijs: v. Tuijn—Gieskens 16 m.p.; 2e prijs: v Hel- vertde Haas 18 1/ m.p. Even lijn le prijs: Lakenv. d. Star 18 m.p.; 2e prijs: Vrijenhoek-Casteleijn 18 1/2 m.p. Serie Rood: Oneven lijn le prijs: heer en mevr. Bleuzé 23 m.p.; 2e prijs: heer en mevr. v. d. Ploeg 24 m.p. Even lijn le prijs: v. BorkSchrijvers 15 m.p 2c prijs- Slaaij -Vogelenzang 25 m.p. Serie Groen: Oneven lijn lc prijs: Spits Ridderhof 11 m.p.: 2e prijs: Smittenaar Brokkaar 18 1/2 m.p. Even lijn le prijs: mevr. Vissermej. Biesiot; 2e prijs: mevr. v. Tuynmej. v. d. Voort. Dinsdag 4 Nov. a.s. voortzetting viertal len-competitie. De liturgie der Kerk WOENSDAG 29 Oct. Mis v. d. 21ste Zon dag na Pinksteren: Si iniquitates. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Hei ligen); 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor den vrede. Kleur: Groen. righeid aan Engeland tegenover het Angel saksische imperialisme geen ruggegraat meer te bezitten, zooals voldoende blijkt uit de persberichten over het versjache ren van Nederlandsche koloniën aan de Ver. Stalen. Onder stormachtigen bijval verzekerde de leider der N. S. B. met nadruk, dat de verantwoordelijkheid voor dit verraad aan de Nederlandsche zaak. geheel blijft rusten op de „Nederlandsche" heeren te Londen en Batavia en dat de N. S. B. der gelijke afspraken, die over het hoofd van het Nederlandsche volk heen gemaakt zijn, nooit als rechtsgeldig zal erkennen. Een dergelijk gesjacher moet integendeel op de scherpste wijze worden afgewezen en gelaakt en de Nederlandsche aanspraken op de overzeesche bezittingen zullen volle dig gehandhaafd blijven. Met de verklaring, dat Adolf Hitler de door de Voorzienigheid gegeven leider al ler Germanen is, besloot ir. Mussert zijn in drukwekkende uiteenzetting. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 46 HOOFDSTUK XIV. Een uur verstreek. Nu eens klonk het ge ronk van den motor als van vlakbij, dan weer scheen het mijlen ver verwijderd, en een enkele keer scheen het geheel opge houden te hebben. Fluisterend legde San dy de oorzaak van deze verandering in geluidssterkte uit. „Dit riviertje zit vol scherpe bochten." „Ja", antwoordde Langdon kort, en weer viel de stilte van gespannen afwachten. Na nog een uur werd het geluid plotse ling zeer duidelijk, en de Schot haalde diep adem. „Ze komt", meende hij. „Gelukkig maar, ik was het luisteren al lang moe." Geruischloos bewoog hij zich voort in de duisternis, en Langdon vernam een zacht geklik, toen de ander het geweer in den aanslag bracht. „Als ze passeeren, zul je toch niet schie ten, Sandy?" „Neen. Als ze ons met rust laten, kun nen ze wat mij betreft zonder hulp naar den duivel varen. En dat ze er niet zonder ongelukken af zullen komen, is zeker, want de rivier zit veel te vol met ondiep ten en boomstronken voor zoo'n tocht." Langdon hoorde hem naar den ingang van de hut bewegen, en kroop zelf naar den anderen kant, waar hij met ingehouden adem bleef staan luisteren naar de nade rende geluiden. „Ze varen verduiveld langzaam", fluis terde de Schot. „Ze kijken natuurlijk goed uit naar zandbanken, en meteen moeten ze de over in het oog houden. Houd je dood stil, daar zijn ze". Nauwelijks waren de woorden over zijn lippen, toen de nacht plotseling helder ver licht werd door een feilen lichtbundel, die tastend de beide oevers afzocht. Sandy gaf bijna een uitroep van verbazing. „Een zoeklicht! Verdorie, die boot moet goed uitgerust zijn." Vaag konden zij achter het licht de om trekken van de boot onderscheiden, met twee mannen aan boord, een aan het roer en een op den voorplecht. „Liggen, kerel", siste de Schot Langdon in de ooren. „Oogen en gelaat weerkaatsen dat licht." Ze kropen achter de verschansing van takken die Sandy opgericht had. Lang zaam kwam de lichtbundel hun kant uit, en gedurende enkele minuten baadde de hut en de omgeving in een verblindenden schijn. -De Schot vloekte binnensmonds, maar ten laatste zweefde de bundel toch verder, het gestamp van den motor over stemde alle andere geluiden en de boot pas seerde het kamp zonder het te ontdekken. Geluidloos richtten beide mannen zich op en staarden den verdwijnenden vijand na. Het was een onmogelijkheid, uit te ma ken wie zich aan boord bevonden. De twee vaag te onderscheiden gedaanten op het dek bevonden zich te veel in het duister om hun gezichten te kunnen onderschei den. Toen ten slotte de lichtstraal achter een bocht verdween, verbrak Langdon met opgeluchte stem de stilte. „Als ze ons zochten, zijn we er gelukkig afgekomen, Sandy". „Goddank wel! Het is duidelijk, dat ze naar iemand op zoek zijn, en het zou al heel toevallig zijn, als er nog nog meer achtervolgden op dezen onzaligen stroom rondzwierven. We kunnen nu evenwel kalm gaan slapen, want er is geen gevaar dat ze voorloopig terugkomen. Ze zullen de rivier wel afvaren tot aan den hoofdstroom, en ik geloof dat ze handen vol werk zullen hebben als ze aan de stroomversnellingen komen." „Als ze overdag terugkomen...." „Dat zullen we moeten riskeeren. En als dat gebeurt, en ze willen ons lastig vallen dan zal ik veel lust hebben, piraat te wor den. dat was een verdraaid fijne boot." Hij lachte goedgehumeui'd, stak de lan taarn weer aan en joeg een paar vleermui zen uit de hut, die van het onbewaakte oogenblik geprofiteerd hadden. Dan legde hij zichzelf rustig neer en ging slapen. Langdon wist niet beter te doen, dan zijn voorbeeld te volgen. Zonder verdere opwindende gebeurte nissen verliep de nacht. De morgen brak aan onder een stroo- mende regenbui, die een uiterst somberen en moeizamen dag voorspelde Maar met het oog op de geheimzinnige motorboot, die in den nacht voorbij gevaren was, en vooral wegens Pedro, die ongetwijfeld zijn makkers zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld ztou hebben van zijn wedervaren, oordeelden zij het verstandig het weer te trotseeren en hun weg voort te zetten. Tot tegen den middag regende het on onderbroken door; de rivier zwol zoo hoog, dat het water over de oevers stroomde, en een eventueele landing volslagen onmo gelijk maakte Daarna brak de zon echter weer door, en veroorzaakte onmiddellijk een opgeruimder stemming. Sandy Muid deed zijn wonderschoone stem weer langs de oevers schallen, dat de wouddieren er verschrikt vandoor gingen. Zonder avonturen ging de dag voorbij. Den volgenden dag was Langdon zobver opgeknapt, dat hij af en toe een poosje een pagaai ter hand kon nemen, waardoor de snelheid aanmerkelijk verhoogd werd. Toen de derde dag geëindigd was zonder eenig teeken van verdere achtervolgers meende Sandy opgewekt: „We zijn er zeker in geslaagd, die kerels van de wijs te brengen. Ik denk, dat zij nog steeds een eind terug aan het zoeken zijn, daar kunnen ze gelukkig alleen maar apen en tapirs vinden om met hun hinderlijke attentie's lastig te vallen." Langdon deelde zijn optynisme, maar over Mimi's gelaat gleed een uitdrukking van twijfel. „Maar Sandy, je kent dien Philibcrt nog niet. Hij is erger dan een tijger. Hij zal nooit vergeten wat je hem aangedaan hebt. En Adèle is nog veel erger dan hij." „Ze is een furieuze kat, dat kan ik je ver zekeren", lacht Sandy zorgeloos. „Maar hier in het oerwoud zijn we heusch geen gemak kelijk te vinden muisjes voor haar bekje... Als we een boot gevonden hebben, die jou mee terug wil nemen naar Cayenne, zullen Dudley en ik, samen, ons mannetje wel staan. Maak je over dien Philibert en Adè le maar niet benauwd, daar zullen we het heusch wel mee klaarspelen." Het meisje gaf geen antwoord, maar bleef eenige oogenblikken zwijgend voor zich uit- statren, een verstrooide uitdrukking in haar oogen, die de Schot zeer goed op merkte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2