'duitschland^ DOORBRAAK DOOR DE BUITENSTE LINIES VAN MOSKOU Hoofdpijn en Kiespijn VRIJDAG 24 OCTOBER 1941 OE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 6.28 uur Vrijdagavond. Zon op 8.22 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 24 October: De maan komt Vrijdagmid dag om 12.49 uur op en gaat Vrijdagavond om 9.46 uur onder. 25 October: De maan komt Zaterdag middag te 1.47 uur op en gaat Zaterdag avond om 10.47_ uur onder. 26 October: De maan komt Zondagmid dag om 2.36 uur op en gaat Zondagavond om 11.53 uur onder. (Eerste kwartier). VERORDENINGEN BETREFFENDEN DE JODEN. Uitgevaardigd zijn drie verordeningen betreffende de Joden. De eerste betreft het deelnemen van Joden aan vereenigin- gen van personen en sti c h t i n- gen zonder economischdoel. In deze verordeningen wordt het den Jo den verboden lid te zijn van een derge lijke vereeniging of stichting of daarvoor werkzaam te zijn of daaruit voordeel te trekken, tenzij de vereeniging uitsluitend Joden als leden telt of de stichting uitslui ten door en voor Joden is opgericht. De tweede verordening betreft het doen verrichten van arbeidin jóodsche huishoudingen. Het is verboden niet-joden arbeid te doen ver richten in huishoudingen van gezinnen, waarvan een jood het hoofd is of waar van een jood blijvend dan wel tijdelijk, mits voor langeren tijd dan vier weken on onderbroken, deel uitmaakt. De derde verordening betreft het uit oefenen van een beroep door joden. Daar in is o.m. bepaaid, dat het uitoefe nen van een beroep, in een bedrijf dan wel in het algemeen om daar mede geld te verdienen, door joden door instructie afhankelijk kan wor den gesteld van een ver gunning of van voorwaar den of wel kan worden verboden; en dat bij het eindi gen van een arbeidsover eenkomst met een joodschen werkge ver in de plaats van de aan spraken van dezen werkne mer treedt een schadeloos stelling, welke in de verordening na der wordt omschreven. Een werkgever kan een arbeidsovereenkomst met een jood, met inachtneming van een opzeggings termijn van drie maanden, tegen den eer sten van eiken kalendermaand, opzeggen. DE KOLENVOORZIENING VOOR KAMERBEWONERS. In verband met de distributie van brand stoffen voor kamerbewoners is de vraag gerezen of bij verhuizing de huurder de op 1 October j.l. uitgereikte kolenbonnen mag medenemen of dat deze het eigendom blij ven van den verhuurder, een vraag, welke door den eenen verhuurder in den eersten, door den ander in den tweeden zin wordt beantwoord, waardoor verwarring is ont staan. Van bevoegde zijde is thans aan de „N. R.Crt." medegedeeld, dat de kolenbonnen voor kamerbewoners het eigendom blij ven van de verhuurders. Telkens wordt voor twee maanden, den eersten keer op 1 October j.l., aan de hand van den toestand bij den aanvang van die twee maanden, het aantal aan kamerverhuurders uit te rei ken kolenbonnen vastgesteld. Bij een tus- schentijdsche verhuizing, b.v. op 1 Novem ber, zullen kamerverhuurder en kamerbe woner daarom een onderlinge regeling die nen aan te gaan betreffende het aantal ko lenbonnen dan wel de hoeveelheid brand stof, welke de huurder naar zijn nieuwe kamer zal medenemen. Tusschen 1 October en 1 December kun nen geen aanvragen voor brandstoffen wor den ingediend. Zij, die nog nooit een ka mer hebben bewoond en b.v. per 1 Novem ber een kamer huren, zullen van te vo ren met den verhuurder overleg moeten plegen of deze hem wellicht van zijn voor raad wat kan afstaan. Het is voor de over heid niet mogelijk met dergelijke bijzon dere gevallen rekening te houden. BOERENLEIDER ROSKAM OVER DEN NEDERLANDSCHEN LANDSTAND. Over den zender Hilversum I wordt he den avond om 8 uur een reportage ver zorgd over den Nederlandschen Landstand. Boerenleider E. J. Roskam Hzn. zal hier in o.a. mededeelingen doen, welke van groot belang zijn voor iederen volksge noot. LANGERE KERSTVACANTIE. 20 Dec.12 Jan. voor middelbare scholen. De Haagsche redacteur van de „Tijd" meldt, dat voor de middelbare scholen, die cnder Rijkstoezicht staan, een mededee- ling uitgaande is van den secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming waarin wordt vastgesteld, dat dit jaar de herfst- vacantie vervalt, maar dat de Kerstvacan- tie wordt verlengd. Zij zal beginnen 20 December 1941 en eindigen 12 Januari 1942. Den gemeentebesturen, die zelf middelbare scholen exploiteeren, is geadviseerd dezelf de regeling te willen volgen, evenals zulks is gevraagd aan de besturen van bijzonde re middelbare scholen. Men mag dan ook wel aannemen, dat öoze gedragslijn alge meen ingang zal vinden. ZIEKENFONDSENBESLUIT OP 1 NOV. IN WERKING De liturgie der Kerk ZATERDAG, 25 Oct. Mis van de H. Maagd Maria op een Zaterdag: Salve (Zie votief- mis van Pinksteren tot de Advent). 2e gebed. v. d. H.H. Chrysanthus en Daria, Martelaren; 3e tot den H. Geest; 4e voor den vrede. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen ZATERDAG. Mis v. d. Z. Balthassar van Clavario, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. kerkwijdingsoctaaf; 3e v. d. H.H. Chrysan thus en Daria; 4e coor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Vervolg van Pag. 1. Het voorwerp der verzekering. In het Ziekenfondsen-besluit wordt in de artikelen 4 en 5 aangegeven, dat het voorwerp der verzekering omvat de ge neeskundige verzorging en de geldelijke uitkeering bij overlijden. In de artikelen 14 en 15 van het tweede uitvoeringsbesluit worden de verstrekkin gen, waarop de verplicht verzekerden recht hebben, nader aangegeven. Deze zijn: (Artikel 14). Ie. Volledige hulp door' den huisarts, zoowel ten huize van den patiënt als op spreekuur, waarbij inbegrepen verloskun dige hulp, voor zoover geen vroedvrouw beschikbaar is en buitengewone verlos kundige hulp op verzoek van de behan delende vroedvi*ouw. 2e. Volledige hulp op verzoek van den huisarts, zoowel op spreekuur als ten hui ze van den patiënt, te verleenen door spe cialisten, die ingevolge een door den com missaris te treffen regeling als zoodanig zijn erkend, zulks evenwel, voor zoover het betreft niet aan het ziekenfonds ver bonden specialisten, niet dan na machti ging vanwege het bestuur van het zie kenfonds of van een controleerend genees heer. 3e. Tandheelkundige hulp volgens syste- matisch-rationeele beginselen naar de vol gende regelen: a. consult, extractie, wondbehandeling, incisie en verwijdering van tandsteen, zonder bijbetaling door den verzekerde; b. conserveerende en prothetische hulp tegen door den commissaris vast te stellen bijbetalingen; c. Röntgenfoto's tegen bijbetalingen vól gens door den commissaris te stellen re gelen; 4. verloskundige hulp door een vroed vrouw, indien deze beschikbaar is; 5e. volledige verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor den tijd van ten hoogste 42 verpleegdagen per geval, alleen op medische indicatie en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerenden geneesheer; 6e. tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuber culoselijders voor den tijd van ten hoog ste één jaar en tot een door den commis saris te bepalen bedrag, mits de verple ging heeft plaats gevonden op advies van een consultatiebureau-arts; 7e. alle genees- en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor merkartikelen bij gelijke werkzaamheid het loco-preparaat moet worden voorgeschreven, alsmede, dat door den commissaris goed te keuren be perkingen kunnen worden gesteld; 8e. uitwendige geneeswijzen volgens door den commissaris te stellen regelen; 9e. andere middelen, dan bedoeld in ar tikel 5 van het Ziekenfondsenbesluit, zoo als die hieronder zijn omschreven, doch slechts na machtiging vanwege het bestuur of van den controleerend geneesheer- en tot door den commissaris bij nadere rege ling vast te stellen maximumbedragen: a. brillen in model-montuur; b. kunstoogen; c. breukbanden; d. buikbanden; e. elastieke kousen; f. orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, alleen op voorschrift van den orthopaed: g. steunzolen uit voorraad volgens gips model, alleen op voorschrift van een or thopaed; h. steunringen; i. grootere apparaten dan corsetten, kunstledematen, krukken, draagurinalen, anus-bandages enz. (Artikel 15). De uitkeering bij overlijden, bedoeld in artikel 6 van het Ziekenfondsenbesluit, be draagt voor verzekerden, als bedoeld in aritkel 3 van dat besluit, ten minste vijftig gulden; echter voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar ten minste dertig gulden. In artikel 16 wordt daarbij opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor zieken- huisverpleging en voor sanatorium verple ging kunnen herverzekeren, alsmede de uitkeeringen bij overlijden. Dit geschiedt met het doel om de bestaande ziekenhuis- verplegingfondsen en sanatoriumfondsen alsmede de volksverzekering hun bestaans mogelijkheid te doen behouden. Voor de vrije verzekering kunnen de ver strekkingen beperkt worden volgens nader te geven bepalingen. Premiebetaling. Voor de verplichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider, de andere helft door den werkgever. De hoogte van de premie zelf wordt vast gesteld door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. De halve premie, die door den arbeider moet worden betaald, wordt door den werkgever van het loon ingehouden en wordt, aangevuld met de andere helft, die door den werkgever betaald wordt, door- gezorden aan de uitvoeringsorganen van de Ziektewet, dus de Raden van Arbeid resp. de bedrijfsverenigingen. Die storten op hun beurt de bedragen in een vereve ningsfonds, dat beheerd wordt door den commissaris, belast met het toezicht op bet ziekenfondswezen. Het vereveningsfonds geeft aan ieder ziekenfonds het hem toe komende bedrag, in verhouding tot het aantal verzekerden plus rechthebbende ge zinsleden vastgestelde kostenvergoeding. Op deze wijze wordt dus bereikt, dat de verschillen, die bij de diverse fondsen kun nen bestaan ten aanzien van den gezins omvang der leden, worden verevend. Hiermede wordt voor het eerst in Nederland bij de ziekenzorg het sociale principe ingevoerd, dat de totale las ten der arbeiders niet in verhouding tot den gezinsomvang, maar in de ver houding tot het loon worden omgesla gen. De eerste premie zal met ingang van 1 November 1941 worden geheven. Zij is voorloopig vastgesteld op 4 pet., zoodat de arbeider 2 pet. van zijn loon zal moeten betalen. Dit door den arbeider te betalen bedrag is, de hooge verstrekkingen in aan merking nemende, aanzienlijk minder, dan de tot nu toe betaalde contributies. De in-werkingtreding. Zooals gezegd zal het Ziekenfondsenbe sluit voor de verplichte verzekering op 1 November a.s. in werking treden. Dit be- teekent dus, dat voor dien tijd de toela ting der algemeene fondsen moet zijn ge schied en alle arbeiders, die onder de ver plichte verzekering vallen zich zullen moe ten laten inschrijven. Dit is, gezien het korte tijdsbestek een krachttoer, maar in de eerstvolgende da gen zal zoowel de toelating als de inschrij ving nader worden geregeld en wel op zoodanige wijze, dat de in-werkingtreding positief op 1 November a.s. zal plaats vin den. Het zal echter noodig zijn, dat arbeiders en werkgevers in de komende week alle handelingen verrichten, die middels vlug schriften, radio en persberichten, bekend gemaakt worden. Wij rekenen er op, dat zulks ook inderdaad zal gebeuren. Wanneer wij nu in dit korte bestek het geheel van de voorschriften van het zie kenfondsenbesluit en de daarbij behooren- de besluiten overzien, dan blijkt daaruit, dat het huisartsensysteem, met alle voor- deelen van dien, alsmed^ het fondsen systeem in dezen gehandhaafd blijven. Verder blijkt uit den omvang der ver strekkingen en de gedeeltelijke premiebe taling, dat de arbeiders door de verplichte verzekering een omvangrijke verbetering van hun sociale positie verkrijgen. Wij zijn overtuigd, dat door de goede sa menwerking tusschen en de groote daad kracht van het Departement van Sociale Zaken en het N.V.V. met dit Ziekenfond senbesluit wordt voortgebouwd op de reeks sociale maatregelen, die reeds genomen werden, zooals loonverordening, verhoo ging sociale renten, verhooging werkloos heidsverzekering. Uit al deze maatregelen blijkt, dat on danks de moeilijke omstandigheden waar onder wij leven de sociale ontwikkeling in verhoogd tempo blijft plaats vinden. Aan het tweede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het Departe ment van Sociale Zaken ingevolge het Ziekenfondsbesluit wordt nog ontleend, dat de premie voor de verplicht-verzekerden jaarlijks wordt vastgesteld door den secre taris-generaal op voordracht van den com missaris, waarbij is bepaald, dat deze pre mie niet hooger wordt vastgesteld dan noo dig is voor het bekostigen van de in het besluit genpemde verstrekkingen. Verder is bepaald, dat deze premie ten hoogste bedraagt 6 pet. van het loon in den zin van de Ziektewet (zoo- als gemeld, is de premie voor het jaar 1941 vastgesteld op 4 pet.). Voor zoover egn premieheffing van 6 pet. van het loon niet voldende is om alle in het besluit opgesomde verstrek kingen te bekostigen, worden die ver strekkingen dienovereenkomstig door den secretaris-generaal beperkt. De werkgevers en de rechtsstreeks-ver- zekerden zijn verplicht alle aangiften te doen, welke ter verzekering van een be hoorlijke uitvoering van de wettelijke voorschriften betreffende de ziekenfondsen bij besluit van den secrtaris-generaal zijn bepaald. Hij, die niet voldoet aan zoodanige ver plichting, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hij, die daarbij een valsche opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Personen, ingevolge de ziektewetverze- keringsplichtig, zijn verplicht zich vóór 16 November 1941 als rechtstreeksverzekerden aan te melden bij een door hen te kiezen algemeen ziekenfonds, dat zijn werkzaam heid uitstrekt over de gemeente van hun werkelijken verblijfplaats. Dit is ook van toepassing voor degenen, die vrijwillig bij een ziekenfonds zijn verzekerd en in het vervolg verzekeringsplichtig zijn. In de overgangsbepalingen is nog bepaald, dat bestaande verzekeringen van personen, die volgens de bepalingen van het zieken fondsenbesluit rechtstreeks- of indirect- verzekerden zyn, eindigen, voor zoover zij betrekking hebben op verstrekkingen als bedoeld in artikel 14. DE INCIDENTEN IN FRANKRIJK. De Beriijnsche V. P. B. correspondent meldt: Terwijl men te Nantes nog bezig is om den moordenaar vast te stellen, die een Duitschen kolonel heeft doodgeschoten, komt te Berlijn zoo even het bericht bin nen, dat zich ook te Bordeaux een soortge lijk geval heeft afgespeeld. Ook hier moet een Duitsch officier het slachtoffer van een laaghartigen aanval zijn geworden. Met interesse heeft men te Berlijn ken nis genomen van het feit, dat zoowel maar schalk Petain als minister Darlan, zich per radiorede tot het Fransche volk hebben ge wend om het te wijzen op de ernstige ge volgen, welke moordaanslagen, zooals die de laatste dagen te Nantes en Bordeaux hebben plaatsgevonden, voor het geheele volk met zich meebrengen en welke onder Engelschen invloed gebeuren. Naar verder verluidt zijn reeds 50 Fran sche gijzelaars gefusilleerd. De hiertoe uit gezochte gijselaars zijn afkomstig uit vroe gere communistische kringen. Het zijn over wegend personen, die betrapt zijn op het bezit van wapenen, of propagandistische pamfletten tegen het huidige bewind. IN 'N PAAR REGELS IJslandsch kabinet afgetreden. Naar de Engelsche berichtendienst, uit Reykjavik meldt, is het IJslandsche kabi net Woensdag afgetreden. Nicaragua weigert Arias toegang. De president van Nicaragua heeft, den vroegeren president van Panama, Arias, een nota gezonden, waarin gezegd wordt, dat voor het betreden van het land een speciale vergunning noodig is. Onder de huidige omstandigheden kan deze vergun ning echter niet aan Arias worden ver leend. Straks komt het verdragend geschut De Beriijnsche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde gisteravond aan zijn blad: De voorzichtige taal van de Duitsche le- gerberichten in de afgeloopen dagen met betrekking tot den strijd om Moskou had tot gevolg dat men hier maar vooral in het buitenland zich geen juiste voorstelling kon vormen van de strategische situatie waarin de Sovjethoofdstad verkeerde. Hier en daar werd dan ook reeds aangenomen dat de toestand aan dezen belangrijken sector van het front stationnair was. Het Duitsche legerbericht van heden heeft nu den sluier welke over de operaties in de richting Moskou hing althans gedeeltelijk opgelicht door te vermelden, dat in de laat ste dagen de uiterste verdedigingsgordel om Moskou over een breed front is door broken en dat vooruitgeschoven pantser- afdeelingen de hoofdstad van de Sovjet- Unie tot op 60 K.M. hebben genaderd. De uiterste verdedigingsgordel welke 90 tot 100 K.M. van Moskou verwijderd was aangelegd én die al was hij dan ook niet zoo sterk geconstrueerd als bijvoorbeeld de Stalinlinie toch naar opvattingen van Duitsche militaire kringen den overblijf selen van Timosjenko's leger de mogelijk heid boden eenige weken goeden tegen stand te bieden, is dus in weinige dagen door de Duitsche legers doorbroken. De verdedigers van Moskou hebben zich nu teruggetrokken in een andere verdedi gingslinie circa 30 tot 40 K.M. van het cen trum van de hoofdstad gelegen. Deze linie naar verluidt wat samenstelling aangaat zeker nog minder hecht dan de uiterste li nie zal niet alleen door regulaire troepen worden verdedigd, maar ook zooals radio- Moskou bevestigde door haastig opgeleide burgers en leden van de z.g. arbeiders militie. In Duitsche militaire kringen acht men dit uiteraard van weinig belang en zooals men zegt, vooral nu de strategische posi tie zpodanig is geworden, dat binnen en kele dagen het lange afstandsgeschut zoo ver naar voren kan en zal worden ge bracht dat Moskou binnen het bereik daar van komt. Ook het bevel van Stalin, dat elke straat ja elk huis van Moskou moet worden verdedigd aan de opvolging waar van intusschen nog niet alle militairen willen gelooven, zal aan het uiteindelijke lot van de Sovjet-hoofdstad niets veran deren, aldus onze zegslieden. In dit ver band haalde men weder het voorbeeld War schau aan en wijst er opnieuw op dat Mos kou voor de verdediging niet zulk een gun stige positie heeft als Leningrad. De mo derne wapeningstechniek, het lange af standsgeschut en vooral de uitwerking van de aanvallen van het luchtwapen bezege len bij voorbaat het lot van zulk een stad en het eenige resultaat kan een volkomen vernietiging zijn. Wat denverdere operaties aangaat meen de men in militaire kringen, dat indien het slechte weer ophoudt, het regent namelijk hevig in het gebied van den strijd, deze spoedig weer tot algeheele ontplooiing zul len komen. VERGEEFSCHE DOORBRAAKPOGINGEN VAN DE SOVJETTROEPEN. Op 22 October trachtten de bolsjewisten, naar het D. N. B. van militaire zijde ver neemt, voor Leningrad met sterke pantser strijdkrachten. door te breken. Duitsche pantserwagens stieten echter op verrassen de wijze op de aanrollende bolsjewistische pantserwagens en stelden na een kort vuur gevecht vijf bolsjewistische pantserwagens, die aan de spits reden, buiten gevecht. Een zesde bolsjewistische pantserwagen reed op een Duitsche mijnversperring en vloog ;n de lucht. Intusschen hadden de Duitsche pantserwagens door handige aanvallen op de overige bolsjewistische pantserwagens deze tot op een klein terrein opeengedron gen, dat door infanteristen en pioniers tot in verren omtrek was ondermijnd, zoodat 15 bolsjewistische pantserwagens zich in een val bevonden. Op dit gebied was het vuur van de Duitsche artillerie geconcen treerd, waardoor de bolsjewisten gedwon gen waren in het nauwe omsingelde ge- öied heen en weer te blijven rijden. Nadat verscheidene gepantserde kolossen door de Duitsche granaten zwaar v/aren getroffen, probeerden de laatsten zich door een krach- tigen aanval naar den grooten verkeersweg aan de vernietiging te onttrekken. Doch ook deze manoeuvre was tevergeefs. Na enkele minuten bleef de eene bolsjewistische pantserwagen na den anderen kapotgescho ten en brandend op den v/eg staan. Geen enkele keerde naar Leninggrad terug. BEVELHEBBER VAN BOLSJEWISTISCH RESERVELEGER GEVANGEN. Bij zuivering .van het strijdgebied in den eentralen sector van het Oostelijk front van verstrooide bolsjewistische strijdkrach ten hebben Duitsche soldaten op 22 Octo ber opnieuw een hoogen bolsjewistischen officier gevangen genomen, nl. den com mandant van een bolsjewistisch reservele- ger, luitenant-generaal Wisjnjewsky. LONDEN IS PESSIMISTISCH. Naar de zender Schenectady meldt, laat men zich in Londen zeer pessimistisch uit over den toestand aan het Oostelijk front. Stalin heeft de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië er van in kennis gesteld, dat de bolsjewistische industrie gedwonjjen is geweest zich te verplaatsen. TIMOSJENKO IS AFGEDANKT. Naar Havas uit New York meldt, zou vol gens Amerikaansche inlichtingen uit Sama ra Timosj-enko, de bevelhebber in den cen- tralen sector aan het Oostelijk front, een nieuwe functie hebben gekregen. Als opvolger wordt generaal-majoor Gre- gor Soekof genoemd. Van dezen laatsten is alleen bekend, dat hij, sedert ongeveer 25 jaar soldaat is en dat hij zich van sergeant heeft opgewerkt. Soekof draagt officieel den titel van opperbevelhebber der Sovjet- STRIJDT VOOR EUROPA ZESTIG KILOMETER VAN MOSKOU Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Ondanks moeilijk© weersomstan digheden werd de buitenste verdedi gingsstelling der bolsjewistische hoofd stad in de laatste dagen van het Zuid westen en Westen uit over een breed front doorgebroken. Onze vooruitge schoven aanvalsafdeclingen zijn hier en daar tot op zestig kilometer van Moskou genaderd. Ook in den afge loopen nacht werd Moskou met bri sant- en brandbommen bestookt. Duikbooten brachten, vier vijande lijke schepen met tezamen 32.000 b.r.t. tot zinken. Hierbij werd het Britsche troepentransportschip „Aurania" van 14.000 b.r.t. op den Atlantischen Oceaan aan een krachtig beschermd en snel varend militair konvooi ontrukt. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag een vrachtschip van 1500 b.r.t. tot zinken en beschadigden door bommen een grooten koopvaarder. Nachtelijke aanvallen van de lucht macht waren bij goed uitzicht op de aarde gericht op de ravitailleerings- haven Birkenhead. In belangrijke mi litaire installaties ontstonden hevige ontploffingen en branden. Andere ge vechtsvliegtuigen plaatsten voltreffers van bommen op het havengebied van Grea t-Y armouth De vijand liet vannacht brisant- en brandbommen vallen op verschillende plaatsen van West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verlie zen. Er werd slechts onbeteekenende schade aangericht. Luchtdoelartillerie schoot drie Britsche bommenwerpers omlaag. In den tijd van 15 tot 21 October 1941 verloor de Britsche luchtmacht 59 vliegtuigen. In denzelfden tijd gin gen in den strijd tegen Groot-Brittan- niê acht eigen vliegtuigen verloren. strijdkrachten aan het centrale front. In een door Londen gepubliceerd bericht uit Moskou wordt geconstateerd, dat Sta lin op het oogenblik, dat de strijd om.Mos kou zijn hoogtepunt heeft bereikt, een aan hanger heeft afgedankt, dien hij steeds den kundigsten en betrouwbaarsten heeft ge noemd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Jagers van de Italiaansche luchtmacht hebben gistermiddag op het vliegveld van Micabba (Malta) op den beganen grond staande vliegtuigen doeltreffend met ma chinegeweervuur bestookt. In aansluiting daarop vielen onze jagers een vijandelijke formatie aan. In den strijd, die hierbij ont stond, werden zes vliegtuigen van het type Hurricane brandend neergeschoten. Ook een zevende vliegtuig, dat zware treffers kreeg, kan als verloren beschouwd worden. Al onze vliegtuigen keerden behouden te rug. Slechts één enkel toestel werd bescha digd. Hierbij hebben zich bijzonder onder scheiden de formatie onder bevel van lui tenant-kolonel Marco Minio Paluello en de formaties der kapiteins Antonio Lasimont Pergameni en Mario Pluda. Des nachts werd het vliegveld van Micabba opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Noord-Afrika: Bij locale acties aan het front van Tobroek werden eenige gevan genen gemaakt. Duitsche vliegtuigen bom bardeerden doelen van Tobroek, waarbij explosies veroorzaakt werden tijdens den in het weermachtsbericht v&n 21 October vermelden luchtaanval op Tripolis werd een Britsch vliegtuig neergeschoten. Oost-Afrika: Gevechten, die voor onze troepen gunstig verliepen en den tegen stander verliezen bezorgden. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijn^oeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voor komt. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. 2432 DE KERK IN DE SOVJET-UNIE. De kerken in Klinzy, ten Noord-Oosten van Gomel, konden, evenals de kerken in andere plaatsen, door de Duitsche bezet tingsautoriteiten weer voor den eeredienst ter beschikking worden gesteld. Van de acht kerken in Klinzy hadden de bolsje wieken er niet minder dan zeven gesloten. De grootste kerk, de St. Peter en Pauls- kerk, diende tot clubgebouw voor de com munistische partij. In een kerk was een school gevestigd. De andere vijf kerken wa ren tot pakhuizen verbouwd. Slechts één enkele kerk, de Drievuldigheidskerk was onder bepaalde voorwaarden toegankelijk. De kerk zelf werd door de districtshoofden gesloten gehouden. Had iemand er behoefte aan naar een kerk te gaan, dan moest hij het districtshoofd verzoeken de kerk te openen. Dit alleen reeds beteekende een moeilijkheid voor de geloovigen, die daar na dan veelal aan vervolgingen door de bolsjewisten blootstonden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2