duitschland" DONDERDAG 23 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10084 id&eh^Gou^o/nt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Geen pessimisme Wij hebben al meer als onze besliste meening neergeschreven, dat de jeugd een mooie toekomst wacht. Een toekomst van opbouw, van vernieu wing en verfrissching en verjonging; een toekomst van beginselvast belijden ep be leven; een toekomst, waarin veel minder plaats zal zijn dan in het verleden voor een geestelijken slenter- en sleurgang, voor beginselloos transigeeren. Men zal Christen, men zal Katholiek moeten zijn ofniet zijn. De rustige, over zichzelf blijkbaar vol maakt tevredene, meestal materieel wel varende, wandelaars op den rimpelloos-ge- asph alteerden middenweg zullen worden opgejaagd en moeten uitwijken naar den een of naar den anderen kant. Wij gaan een mooie toekomst tegemoet. De Godsdienst zal zijn plaats innemen! Een bijzondere correspondent van Stefa- ni schreef dezer dagen eenige treffende bijzonderheden over godsdienstige opleving in de Sovjet-Unie. „In honderden dorpen, waardoor het Italiaansche expeditiecorps in de Sovjet-Unie trok", aldus bedoelde cor respondent, „konden wij ons-er van over tuigen, dat de bevolking ondanks de mas savervolging van priesters en geloovigen het geloof nog niet verloren had." „Met groote ontroering", aldus gaat hij verder, „hebben wij de godsdiensten bijgewoond, die onze aalmoezeniers voor de bevolking hielden. Tienduizenden volwassenen en hun kinderen smeekten onzen aalmoeze niers hen te doopen." De „Nieuwe Dag", die het bovenstaan de citeert, voegt er aan toe: Dit zijn de ervaringen, die men thans in de Sovjet-Unie opdoet en soortge lijke ervaringen heeft men overal op gedaan, waar wereldsche macht den strijd aanbond tegen het geestelijk en godsdienstig leven, tegen Christendom en Kerk. Herinneren wij slechts aan Portugal, waar eens Kerkvervolgingen woedden, maar thans het zegenrijk bewind van den principieelen katho liek, Prof. Salazar, den staat een nieu we en betere structuur heeft geschon ken, aan Mexico, waar het communis tisch régime op een niet te breken verzet van het katholieke volk stiet, aan Spanje, waar met Franco ook de Kerk triomfeerde over de roode ter reur en zelfs aan Frankrijk, dat door nameloos leed en ellende moest gaan om den weg naar bezinning te hervinden. De menschen kunnen getroffen wor den, maar God, de Almachtige, is on trefbaar. Zonder geloof en zonder gods dienst kan de mensch niet leven en richt zichzelf en de maatschappij ten gronde. Deze les der wereldgeschiede nis biedt troost en kracht aan allen, die in kleinmoedigheid en kleingeloo- vigheid zich overgeven aan een ener gieloos pessimisme ten aanzien van de geestelijke toekomst van de wereld. Wij onderstreepen de opmerking, die er in de laatste woorden ligt: Geen pessimisme! Geen energieloos pessimisme. Waar een dergelijke geestesgesteldheid heersoht moet deze worden uitgebannen. Allereerst als wij ze in onszelf zouden moe ten constateeren! Een kwartier met God Deze tijd is bijzonder geschikt, om zich te bezinnen op zijn verhouding tot God Een ieder moet heden ten dage inzien de wenschelijkheid, de noodzakelijkheid, om eens na te gaan, wat er ontbreekt in de doelstelling van zijn leven Te Amsterdam heeft men al reeds enkele jaren de menschen opgeroepen, om iederen dag een kwartier te zijn met God en voor dat doel te zamen te komen in het katholieke kerkgebouw in de Kalverstraat. Om één uur 's middags staat de kerk open voor allen: katholieken en niet-katholie ken. Oók niet-katholieken benutten de ze gelegenheid voor geestelijke en gods dienstige verdieping blijkbaar gaarne. Door Schriftuur-lezing en korte overwe ging, gebed en gezang worden de bezoekers een kwartier lang verplaatst uit het voor bijgaande in het blijvende, uit den schijn in de werkelijkheid, uit het stoffelijke in het geestelijke Naar wij vernemen, zullen ook te L e i- den in den Adventstijd (vier weken vóór Kerstmis) in de „Hartebrugkerk" aan de Haarlemmerstraat 's middags te half twee dergelijke samenkomsten plaats hebben. Ze zijn bestemd niet speciaal voor de pa rochianen, niet slechts voor katholieken voor allen, die op dien tijd van den dag een „verloren" kwartiertje hebben of een kwartier kunnen vrij maken, ook voor n i e t-L eidenaars, die voor zaken of vanwege hun betrekking of hoe dan ook op dien tijd in de stad vertoeven. Dat kwartiertje zal hun winst brengen zal velen als een openbaring kunnen zijn, zal velen kunnen versterken en verblijden door klaarder inzicht in het groote en mooie levensdoel, dat iedere mensch heeft. Wij willen nu reeds voor deze samen komsten de aandacht vragen. Moge God er Zijn zegen aan schenken! Reeds grootste deel van Donetzbekken bezet SUCCESSEN VAN HONGAREN EN ITALIANEN IN ZUID-SECTOR. Het Hongaarsche Persbureau meldt van het Oostfront: De in het Zuid-Oosten van de Oe- kraine oprukkende verbonden strijd krachten achtervolgen temidden van de zonder succes uitgevoerde tegen aanvallen van den vijand, zegevierend de wijkende bolsjewieken, en hebben reeds het grootste deel van het Donetz bekken bezet. Naar het D. N. B. bericht hebben Hon gaarsche troepen in den loop van den 21sten October in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front nieuwe successen behaald. Tijdens hevige gevechten wierpen zij de Sovjets terug en veroverden zij talrijke piaatsjes. Den 21sten October maakten de Hongaarsche troepen meer dan 700 gevan- Zooals het D. N. B. verder verneemt heb ben aan de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostfront de laatste dagen ook Italiaansche afdeelingen deelgenomen. Troepen van een Italiaansche divisie in- ranterie veroverden den 21sten October na een hevig gevecht een belangrijk station. Troepen eener andere Italiaansche divisie infanterie overschreden bij gevechten met Sovjet-afdeelingen een rivier en achter volgden de terugtrekende bolsjewieken. Tijdens de gevechten van Dinsdag hebben de Italiaansche troepen talrijke gevangenen STRIJDT VOOR EUROPA Verdere opmarsch in het Donetz-bekken Het Duitsche v/eermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: De bezetting van het bolsjewisti sche industriegebied in het Donetz bekken door de Duitsche en de ver bonden troepen is gisteren uitgebreid. Ten Zuiden van Brjansk heeft de zui vering van het gevechtsterrein nog 5000 gevangenen en een zware tank, benevens 56 stukken geschut als buit in onze handen doen vallen Naar in een extra bericht is mede gedeeld, is het eiland Dagö ingeno men. Daarmede zijn alle Baltische eilanden in Duitsche handen en is het geheele Baltische gebied van den vijand bevrijd. In Voorbeeldige samen werking met formaties can de marine en het lucht wapen was het een divi sie infanterie van het Duitsche leger reeds op 12 October gelukt, aan de Zuidpunt van het eiland bij verras sing te landen. In afzonderlijke hard nekkige gevechten van 10 dagen werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Drieduizend gevangenen vielen daarbij in onze handen. Resten der vijandelijke bezetting werden bij een poging om over zee te ontkomen, door eenheden van de oor logsmarine en het luchtwapen ver nietigd. In de succesvolle landingson- dernemingen op de Baltische eilan den hebben de stormbootpioniers van het leger een bijzonder aandeel gehad. De Finsche marine heeft de operaties van de Duitsche zeestrijdkrachten doeltreffend gesteund. Het luchtwapen heeft bij dag en nacht de Sovjet-hoofdstad Moskou ge bombardeerd. In den strijd tegen Groof-Brittan- nië hebben sterke strijdkrachten van het het luchtwapen dezen nacht de haven New-Castle aangevallen. In dokinstallaties, opslagplaatsen en ravitailleerings-bedrijven ontstonden aanzienlijke verwoestingen. Andere luchtaanvallen waren gericht op de haveninstallaties van Dover. Aan de Kana-'kuzt schoten Duitsche jagers elf Brioche vliegtuigen neer. Een eigen toestel ging hierbij "verlo ren. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers voltreffers van bommen geplaatst op Britsche artil leriestellingen en bunkers bij Tobroek. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht op 22 October verschillen de plaatsen in Noord-West-Duitschland o.m. Bremen, aangevallen. Door neer geworpen bommen, hoofdzakelijk op woonwijken, leed de civiele bevolking verliezen aan dooden en gewonden, vijf aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. V DUITSCHERS EN ITALIANEN IN AFGANISTAN. In de Wilhelmstrasse te Berlijn heeft men de bijzonderheden omtrent de maat regelen, die in Afganistan tegen de Duit- schers en Italianen in het voornemen lig gen of reeds zijn genomen nog niet gepu bliceerd. Op een desbetreffende vraag werd verwezen naar de radiomededeeling der Afgaansche algemeene directie voor buitenlandsche zaken. In zooverre werd deze merkwaardig genoemd, dat daarin nog eens met nadruk werd verklaard, dat de neutraliteit van Afganistan nooit in ge vaar is gebracht. In Duitsche politieke kringen herinnert men aan de onlangs af gelegde verklaring, dat zich voor het geval methoden als die, welke thans ook in Af ganistan worden toegepast, algemeen zou den inburgeren, merkwaardige resultaten zouden voordoen. Men vraagt hier wat b.v. neutrale landen als Zweden en Zwit serland zouden zeggen, wanneer men hun door middel van militairen en politieken druk eischen zou stellen als die welke thans aan het neutrale Afganistan werden gesteld. BRITSCHE LUCHTPIRATEN IN ACTIE. In den afgeloopen nacht is een aantal Britsche bommenwerpers naar West- en Zuid-Duitschland gevlogen en heeft daar boven verscheiden steden brand- en bri santbommen uitgeworpen, waardoor eeni ge materieele schade ontstond; Verschei den burgers werden gedood of gewond. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden drie vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. VERKLARING VAN HULL. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Cordell Huil, heeft 'giste ren op de persconferentie het zoogenaam de tot zinken brengen van de Amerikaan sche vrachtboot „Lehigh" te baat genomen om weer in smadelijke termen Duitsch- land aan te vallen. Dit geval is ook weer aanleiding, aldus Huil, voor de Amerikaan sche regeering om wijziging van de neu- traliteitswet te verlangen, zoodat deze niet in botsing geraakt met de volledige, doel treffende verdediging van Amerikaansche rechten. DE TAAK DER DUITSCHE INDUSTRIE IN HET TOEKOMSTIGE EUROPEESCHE ECONOMISCHE GEBIED. De bekende Duitsche econoom, profes sor Luer, heeft het woord gevoerd over de taak der Duitsche industrie in het toekom stige Europeesche economische gebied. Twee principieele eischen, zoo betoogde hij, zullen aan het komende bedrijfsleven van continentaal Europa ten grondslag ge legd worden 1. Het zal een nieuw evenwicht schep pen tusschen landbouw- en industriepro ductie. 2. Op het gebied van de voornaamste in- dustrieele grondstoffen moet het een be trekkelijke „autarkie" verwezenlijken. De sterke vermindering der wereldhan delsbetrekkingen, welke minstens eenigen tijd lang met stelligheid verwacht moet worden, beteekent, dat Europa ook ten aanzien van belangrijke industrieele grond stoffen op zichzelf zal zijn aangewezen. De arbeidsuren die de industrieele arbei ders van continentaal Europa in een jaar zouden kunnen maken, vormen de maxi mumgrens voor alle mogelijke prestaties. Als resultaat eener echte samenwerking der volkeren zal men een geweldige op voering der capaciteit kunnen verwachten. De prestaties van de Europeesche industrie zouden dan voor het eerst weer op Euro pa gericht zijn. De opvoering van de in dustrieele capaciteit vereischt tijd, en het is noodzakelijk zich tot het werkelijk on afwijsbare arbeidsveld te beperken, dat in de eerste vredesjaren moet worden be werkt. Aan de spits van deze dringende taak staat het herstel van de oorlogsescha- de. Als gevolg van de decimeering der koopvaardijscheepsruimte der wereld zal de behoefte aan nieuwe schepen heel bij zondere eischen stellen aan alle beschik bare werven. De volgende groote vredes taak van de industrie zal zijn al het werk te verrichten, dat door den oorlog is uit gesteld of gestaakt. Vervolgens moet de oorlogsindustrie weer in een vredesindu- strie worden omgezet. Een echte taak voor de industrie is ook de opbouw van den Eu- ropeeschen landbouw, waarbij de industrie met haar volle capaciteit een vitale pre statie moet verrichten voor de betere uit rusting van het landbouwbedrijf. Deze taak is onafscheidbaar verbonden met het bren gen van evenwicht in het Europeesche be drijfsleven. Op het gebied van verkeers- werken bestaan er zeer vele plannen van allerlei aard: het aanleggen van vele nieu we verkeersverbingen is een politiek ge bod van het (grootste belang. Het ontslui ten van de reserves aan energie, vooral van de waterkracht, zal van vooraanstaan de beteekenis worden. Hier treedt ook de noodzakelijkheid eener nauwe samenwer king bijzonder duidelijk aan het licht. Resumeerende kwam prof. Luer tot de conclusie, dat de dringende taak na den oorlog niet zoozeer op het terrein van de verbruiksgoederen als veeleer op dat der productiegoederen zal liggen. De economi sche kracht van Europa zal eerst door veel arbeid op nieuwe vruchtbare grondslagen moeten komen te liggen. Dit is in ieder ge val duidelijk: nooit zal het de taak kun nen zijn van de Duitsche industrie, de in dustrie eën van andere landen stil te leg gen. De eerste positie van Duitschland is gebaseerd op het toonaangevende aandeel in de hoogere ontwikkeling van het geheel. VERKLARING VAN AARTSBISSHOP CURLEY. De katholieke aartsbisschop van Balti more, Curley, heeft in een toespraak ver klaard, dat niemand beweren kan en men zich ook niet moet laten wijsmaken, dat Engeland strijdt voor het behoud van het christendom en van de democratie. IN 'N PAAR REGELS Irak verbreekt diplomatieke betrek kingen met Japan. De Iraksche regeering heeft besloten de diplomatieke Intrekkingen met Japan te verbreken. Dertig kinderen zwaar gewond. In de nabijheid van Aix en Provence (Frankrijk) is een autobus met 50 kinde ren in botsing gekomen met een auto. Daarbij werden 30 kinderen zwaar gewond. De toestand op den Stillen Oceaan. De regeering der Philippijnen heeft, vol gens berichten uit Manilla, den uitvoer van ijzer en staal naar Japan met ingang van 22 October verboden. Drie Amerikaansche vliegtuigen neergestort. Uot Panama wordt gemeld, dat daar gis teren drie Amerikaansche vliegtuigen zijn neergestort, waarbij de drie bestuurders om het leven kwamen. De troepenconcentraties in het Verre Oosten. In officieele Londensche kringen ver luidt, dat de Britsche en geallieerde troe penconcentraties in het Verre Oosten de grootste zijn uit de geheele geschiedenis van het Empire. Met Amerikaansche vlieg tuigen uitgeruste onderdeelen van de Britsche luchtmacht stroomen sedert maan den naar de Maleische staten. Momentje STRATEN VAN WETENSCHAP. In mijn straatje gutst de regen naar omlaag. Neen, het gutst niet. Dat is geen gutsen meer, maar klutsen, klie deren, waaien, striemen en smeeren. Lieve hemel wat 'vn janboel! Ziet u, mijn straatje is nog een beetje open. De wind is er dus wat dartel en dan weet je nooit, waar je aan toe bent. Laat ik het zoo zeggen: mijn straatje is nog niet hee- lemaal af. Nu is het eigenlijk niet heelemaal zooals het hoort een huis af te leveren in een straat, die niet af is. Een schoonvader levert ook geen bruidegom af met jaquet maar zonder bijpassende streepjes-pantalon. Ik moet echter niet vergeten, dat ik in de wijk der professoren woon. Onze patroonheilige bijvoorbeeld is een professor in de sterrenkunde. En professoren zijn nogal vergeetachtig. Die leveren ook wel eens studenten af, die zij eerst zelf hebben laten zak ken. En ik zou zoo zeggen: in een pro- fessorenwijk mag dit dus. Maar het waait wel heel erg. Die lui om den hoek in de zijstraat, die meer in de wiskunde zitten, voelen dat niet zoo. Maar wij, in de deftige buurt, krijgen de volle laag. Maar dat deert ons niet. Laat maar waaien en regenen. Wij sterrenkundigen, die den loop volgen der hemellichamen en regen en wind aflezen van ons sterrenkun dig straatbordje, wij voelen ons wél in onzen ivoren toren. Wij, menschen van de wetenschap, hebben andere problemen. V „SABOTEURS EN HAMSTERAARS". Max Blokzijl spreekt hedenavond over den zender Hilveu6um I ever het. onder werp: „Saboteurs en hamsteraars". BIJ VERLIES GEEN NIEUWE BONNEN. De maatregelen, welke de secretaris-ge neraal van de departementen van Handel- Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, thans heeft aangekon digd in verband met vermissingen van dis tributiebescheiden zijn hard doch noodza kelijk. Het is helaas zoo, dat de goeden met en door de kwaden moeten lijden. Op alle mogelijke manieren is door het centraal distributiekantoor steeds weer gewaar schuwd: „Pas op uw bonnen; bewaar ze achter slot en grendel; neem toch vooral niet meer mee, dan u bij het boodschappen doen noodig hebt. Bedenk, dat het waar depapieren zijn, even goed als bankbil jetten". Het heeft niet geholpen. Een bedenkelijk verschijnsel is, dat het bonverlies toenam, naarmate de rantsoenen kleiner moesten worden. Dat wijst er op, dat de vermissin gen lang niet altijd aan slordigheid te wij ten zijn. Er is opzet in het spel. En in de meeste gevallen is het zelfs opzet. Maan delijks worden ongeveer 20.000 kaarten als verloren opgegeven. Een groot gedeelte hiervan is ongetwijfeld opzettelijk „verlo ren". Het is verschrikkelijk voor de „eer lijke" verliezers, maar.... „eerlijke ver liezers" behoeven ook niet te bestaan. Te gen overmacht kan niemand op. Wie zijn bonnen is kwijtgeraakt door bominslag, brand of (bewezen) diefstal, wordt gehol pen. Ieder, die zijn egoïsme terzijde weet te stellen, zal toegeven, dat eerlijke distribu tie van de voorraden, die voor de Neder- landsche bevolking beschikbaar worden gesteld, een gebiedende eisch is. Wij kun nen ons niet meer veroorlooven verloren bonnen te vervangen, want dat beteekent, dat duizenden menschen dubbele porties krijgen. De dagelijksch leider van het centraal distributiekantoor, de heer S. de Hoo, heeft reeds herhaaldelijk wenken gegeven, wel ke het publiek van dienst kunnen zijn, om geen bonnen te verliezen. In het algemeen belang mogen de belangrijkste dier wen ken van den heer de Hoo hier nog eens herhaald worden: 1. Bewaar uw bonnen achter slot en grendel op een plaats, waar inbrekers ze niet zoeken (niet bij uw geld); 2. Houdt het distributienieuws gere geld bij. Zoekt telkens de bonnen uit die u noodig hebt. Ga daarvoor bij voorkeur alleen zitten. Vooral niet bij een open raam. Ook niet bij kleine kinderen. Doe de uitgezochte bonnen in een stevig mapje. 3. Neem nooit meer bonnen mee dan u bij het boodschappen doen noodig hebt. 4. Doe uw bonnenmapje niet in een tasch, die u kunt laten liggen, maar in een zak, waaruit u het niet verliezen kunt. WAARDEBONS WINTERHULP NEDERLAND. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de waardebons der series A, B, C, D. E en F., welke nog niet ter verzilvering werden aangeboden, tot 1 November 1941 door win keliers en handelaren aan het hoofdbureau Hofweg E, 's-Gravenhage, kunnen worden ingezonden onder vermelding der redenen der te late aanbieding. Waardebons der ge noemde series, welke na 1 November 1941 nog worden aangeboden, kunnen onder geen enkele voorwaarde meer worden aan genomen. Een kijkje tijdens de eerste lessen in de Technische school van den Nederlandschen Arbeidsdienst, welke dezer dagen in de fraaie omgeving van Doorn is geopend (Polygoon Zeijlemaker)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1