DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SITUATIE WORDT GEVAARLIJK VOOR MOSKOU DINSDAG 21 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10082 3)e, C^id&eli^Soii/fcGmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Optimist zijn Optimist zijn. Ook in dezen tijd? Ja en juist in dezen tijd! Men verwart vaak optimisme met utopie. Een utopist ziet werkelijkheden en mo gelijkheden, waar deze niet zijn. Een utopist bouwt luchtkasteelen, steunt op phantasieën en laat zich leiden door her senschimmen. Een optimist daartegenover is een reëel mensch, is iemand, die met beide voeten op den bodem der werkelijkheid staat. Hoe verschilt dan de optimist van den pessimist, want beiden zijn ontegen zeggelijk r e e 1 e menschen? Een optimist ziet niet alleen de slechte werkelijkheden en mogelijkheden, maar ook de goede, en kijkt bij voorkeur naar de goede. Een pessimist ziet misschien niet uitslui tend de slechte werkelijkheden en moge lijkheden. maar kijkt bij voorkeur naar dién kant. \mm Of iemand optimist en pessimist is wordt beïnvloed door aanleg en karakter, maar de zelf-vorming en de kracht van den eigen vrijen wil mogen ook hier toch zeker niet worden onderschat. Niet worden on derschat, als men de wereld en het wereld gebeuren louter natuurlijk beschouwt. En van gróóten invloed kunnen deze factoren ongetwijfeld zijn bij den mensch, die zich op een godsdienstig standpunt stelt. Ook bij een louter natuurlijk beschouwen komt het vaak voor, dat men als men twee frissche oogen wijd wil openzetten in feiten en in toekomst-mogelijkheden, die schijnbaar niets dan slechts in zich houden, nog goeds en zelfs veel goeds kan zien. Wie de dingen beschouwt in het licht van den Godsdienst, van het Geloof, van Gods Woord voor hem gaan er perspectieven open van goede dingen onder alle omstan digheden! Zeker, het kan moeilijk zijn onder neer drukkende omstandigheden, onder felle te genslagen en pijnigende teleurstellingen optimist te zijn, d.w.z., sooals wij uiteen zetten, ook goeds en bij voorkeur goeds te zien. Dat kan haast boven-menschelijk moeilijk zijn heeft menigeen onzer het niet zelf ondervonden? Maar toch met Gods genade, die vaak werken wil door middel van der mede- menschen medeleven, is het mogelijk. De godsdienst opent ons zoo vele pers pectieven van goede dingen,, dus voor op timisme. Zoo b.v. in Dan. 3 (Zondag gebeden in de Introitus van de H. Mis): Al wat Gij ons gedaan hebt, o Heer, hebt Gij in ware gerechtigheid gedaan, want wij hebben tegen U gezondigd en aan Uw wetten niet gehoorzaamd; maar geef eere aan Uw naam en han del met ons naar de menigte Uwer barmhartigheid. Onder alle omstandigheden kan de ge- loovige mensch in zich ronddragen de over tuiging, dat God is: Liefde, dat God is: Barmhartigheid, en dat hij, ondanks alles, zich geroepen mag blijven weten om: eere te geven aan Zijn Naam Dat wij optimist mogen zijn, ook in de zen tijd, en juist in dezen tijd! Amerika en de oorlog AMERIKAANSCHE VOORBEREIDINGEN IN STILLEN OCEAAN. In een extra-bericht uit Manilla meldt ..Tokio Nitsji Nitsji", dat men verhoogde leveranties van Amerikaansch oorlogsmate riaal naar het Zuid-Oostelijke deel van den Stillen Oceaan met het doel van mili taire voorbereidingen kan waarnemen. Bij de jongste En gelsch-Amerikaansche besprekingen in Manilla en elders in het Verre Oosten is besloten, dit oorlogsma teriaal in groote hoeveelheden naar Ma nilla, Singapore, Batavia, Soeroebaja en Sydney te verschepen. Hierdoor en door an dere Amerikaansche hulp aan de Sovjets via Iran alsmede aan Tsjang Kai Sjek vie Birma is het Zuidelijk deel van den Stil len Oceaan geworden tot een Amerikaan- schen verkeersweg voor leveranties, die van de grootste beteekenis is. Zoo moeten ook de pogingen van Amerika worden op gevat om dezen zeeweg te beschermen. Alles duidt er op, dat ter bescherming en handhaving van dezen weg er reeds een samenwerking bestaat tusschen de mari ne en de luchtmachten van de betrokken landen. Volgens berichten in de Amerikaansche pers, heeft de Amerikaansche regeering, met het oog op den ernst van den toe stand in het Verre Oosten, besloten, eeni- ge troepenonderdeelen op Alaska te sta- tionneeren. Deze troepen zullen naar Finsoh voorbeeld worden uitgerust meldt S.P.T. PANAMA BEREID BASES AAN V.S. AF TE STAAN. De nieuwe diplomatieke vertegenwoor digers van Panama te Washington is op doorreis naar zijn standplaats te Mexico aangekomen. Aan persvertegenwoordigers heeft hij verklaax'd, in Washington bespre kingen te zullen voeren over aan het Pa namakanaal gelegen gebieden, die de V. S. noodig hebben voor de verdediging van het Panamakanaal. Hij voegde er aan toe, dat Panama bereid is, de verlangde gebie den aan de V.S. af te staan voor het inrich ten van steunpunten en ze onder militaire controle te laten stellen. Een oproep aan de bevolking STALIN VERLAAT MOSKOU. Volgens een bericht van Aftonbladet uit Stamboel zou Stalin Moskou met onbeken de bestemming verlaten hebben. Men ver moedt in welingelichte kringen, dat hij zijn hoofdkwartier zal vestigen in een pantser- trein en dus geen vaste verblij'plaats meer zal hebben. Naar men zich herinneren zal hebben reeds Molotow, de commissaris voor Bixi- tenlandsche Zaken, Kalinin, de voorzitter van den Oppersten Raad, Moskou per vliegtuig verlaten. Een dringende oproep aan de bevolking van Moskou om uit eigen middelen een leger te vormen, dat de hoofdstad zoo noo dig straat voor straat en huis voor huis verdedigen zal, wordt, naar de Engelsche berichtendienst meldt, in een hoofdartikel der Prawda gepubliceerd. De oproep is ook door den Moskouschen omroep voor gelezen. In het artikel wordt ten aanzien van het decreet van Stalin betreffende de afkon diging van den staat van beleg verklaard, dat de genoemde maatregelen van beslis send belang zijn voor de verdedigi: van de hoofdstad. De bevolking wordt geleerd, hoe zij tegen vijandelijke tanks moet op treden, hoe versterkingswerken bespoe digd kunnen worden, en bovendien wordt zij opgeroepen haar leven op te offeren voor de verdediging van de hoofdstad. Ieder, die in staat is een geweer te dragen, moet het als zijn „heiligen plicht" beschou wen den vijand den weg te versperren en iedere straat, ieder huis moet tot een ves ting worden. Allen, die dit bevel overtre den, moeten zonder verwijl voor een krijgsraad gebracht worden en provoca teurs, spionnen en andere agenten van den vijand moeten ter plaatse doodgeschoten worden. WINTERKWARTIEREN GEVONDEN. Tijdens de zuivering van het terrein van uiteengedreven bolsjewistische troepen restanten hebben Duitsche infanteristen op 18 October ten Oosten van Brjansk in gereedheid zijnde winterkwartieren der bolsjewisten gevonden, die in opdracht van Timosjenko de laatste weken waren ge bouwd. Zij waren voorzien van kachels en britsen en boden plaats aan heele treinen en compagnieën. KOOPVAARDIJSCHIP AANGEVALLEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 19 October in de Noordelijke IJszceen bolsjewistisch koopvaardijschip van 2000 b.r.t. aangevallen. Het schip bleef met slag zij en zwaar beschadigd liggen. Een V.P.B.-correspondent meldt: Ongeveer op het zelfde tijdstip dat het opperbevel van de Duitsche weermacht be kend maakte, dat de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zegevierend geëind.',d is, moest Moskou toegeven, dat de Duit sche troepen in zware gevechten steeds meer vorderingen maken. De Duitsche troe pen hadden een groot aantal pantserwa gens ingezet en de verdedigingsgordel rondom Moskou op meerdere plaatsen doorbroken. De indruk, die de jongste groote over winning van het zegevierende Duitsche leger gemaakt heeft, -kon zelfs de Engel sche berichtendienst niet verzwijzen. Schoorvoetend moest men het Engelsche volk vertellen, dat het met de bolsjewis ten niet zoo staat als men het wel gehoopt had. Zelfs Reuter moet thans toegeven, dat de situatie ernstiger is dan ooit te vo ren. Ook de mogelijkheid, dat de verdedi gingswerken rondom de hoofdstad van de Sowjet-Unie doorbroken zullen woren, wordt aarzelend geopperd. En de Londen- sche berichtendienst deelt mede, dat het tempo van de Duitsche opmarsch in de middensector van het front versneld is en dat men op het ergste voorbereid moet zijn. Men begint dus in Engeland den Sowjet- bondgenoot af te schrijven. Doch eerst, na dat de militaire deskundigen in Amerika en andere landen er op gewezen hadden, dat Stalin met een verlies van drie mil lioen gevangenen en minstens evenveel dood en het beste gedeelte van zijn weer macht verloren had. De kern van het Sow- jetleger werd in het begin van den oorlog geschat op drie millioen man. Met het ver lies van zes of meer .millioen, waarbij niet eens de gewonden zijn gerekend, heeft Stalin ook zijn beste reserves verlo ren. Wel kan men zonder twijfel nog men schen materiaal 'n den strijd werpen, doch de gevechtswaa re'e hiervan zal geen fac tor van beteekenis meer zijn. Europa's ruilmogelijkheden REDE VAN MINISTER FUNK. De Duitsche minister voor Economische Zaken, Walther Funk, die op uitnoodiging van den Italiaanscthen minister voor den Buitenlandschen Handel, Riccardi, in Rome vertoeft, heeft Maandag aldaar een rede gehouden, waarin hij den geweldigen om vang schetste van de politieke doeleinden van de spil. Italië valt daarbij de rol ten deel in het gebied der Middellandsche Zee te zorgen voor een gezonden nieuwe orde ning der politieke en economische verhou dingen. Als eerste doel der Europeesche samen werking noemde minister Funk het onaf hankelijk maken van het, onder den dwang der Britsche blokkade ontstane groote Eu ropeesche economische gebied, van den in voer van hoogst noodzakelijke en voor de oorlogsindustrie belangrijke goederen, waarmede geenszins een op de spits gedre ven autarkie wordt bedoeld. Want wij zijn er vast van overtuigd, zoo ging de minister voort, dat zich de betrek kingen voor den goederenruil met andere economische gebieden na afloop van den oorlog spoedig zullen baanbreken, daar de overzeesche producenten van grondstof fen eenvoudig op den duur niet met hun productie-overschotten kunnen en willen blijven zitten. Het beginsel „gezond geld slechts bij gebonden economie" geldt ook voor de oplossing der internationale valuta kwesties, merkte spr. op. Wij moeten het een misleiding van de openbare meening der wereld noemen, als onze tegenstanders het clearingsysteem voor stellen als een hindernis voor een reor ganisatie van het internationale han dels- en betalingsverkeer. Het kan doelmatig zijn het goud te gebruiken als middel tot vereffening van hoogte punten in het betalingsverkeer. Het daarvoor benoodigde goud zullen wij na afloop van dezen oorlog bezitten. Door de samenwerking is ook een econo mische spil ontstaan. De omvang van onzen buitenlandschen handel is tijdens den oor log driemaal zoo groot geworden. Indien Engeland tot nu toe nog steeds hoop meende te hebben op economische uitputting der spilmogendheden, thans moet men toegeven, dat deze hoop verdwenen is. De Engelsche blokkade is thans definitief gebroken. EEREDOCTORAAT VQOR FUNK. In een plechtige zitting van den Senaat van de universiteit te Rome is Rijksmi nister van Economische Zaken, Funk, door den rector-magnificus de Francisci namens Koning-Keizer Victor Emanuel III het eeredoctoraat van de faculteit voor volks huishouding aangeboden. Aan deze plechtigheid namen talrijke persoonlijkheden uit het politieke en eco nomische leven deel, waaronder de Italiaan- uit Afganistan niet eveneens door de bols- del, Riccardi, en de minister van Onderwijs, Eottai, alsmede de Duitsche ambassadeur Von Mackensen. Het geval met de „Greer" ENGELSCH VLIEGTUIG EN DE „GREER". De Duitsche pers publiceert het stand punt van het D.N.B. inzake het geval met den Amerikaanschen torpedojager „Greer", die in September een Duitsche duikboot met dieptebommen heeft aangevallen en voortdurend achtervolgd heeft. In een ver klaring van de departementen van Oorlog en Marine der Vereenigde Staten was destijds de bewering opgesteld, dat de eerste aanval bij de ontmoeting van duik boot en Amerikaansche torpedojager wa: uitgegaan van de Duitsche duikboot. Het D.N.B. gaat thans onder verwijzing naar de destijds gegeven officieele Duit sche verklaring in op het jongste rapport van het Amerikaansche Ministerie van Marine, waaruit, naar het D.N.B. verklaart, niet meer of minder blijkt, dan dat de destijds afgelegde officieele Amerikaan sche verklaring een leugenachtige ma noeuvre was van den president om zijn bevel tot schieten aan de Amerikaansche marine, en de wijziging van de neutrali- teitswet als noodzakelijk te doen voorko men. Uit dit bericht, zoo wordt in het bericht van het D.N.B. gezegd, blijkt niet alleen, dat een Engelsch vliegtuig aan de „Greer" de positie van de Duitsche duikboot heeft gemeld; veeleer geeft het Minister van Marine openlijk toe, dat de Amerikaan sche torpedojager en het Britsche vlieg tuig gemeenschappelijk geopereerd hebben en dat de duikboot eerst nadat zij zelf met dieptebommen was aangevallen en vrij langen tijd door den torpedojager was achtervolgd, zich met torpedo's heeft ver dedigd. Zelfs wanneer nu naar in het Ameri kaansche bericht wordt beweerd de eerste dieptebom afkomstig zou zijn ge weest van het Engelsche vliegtuig, hetgeen de duikboot niet kon vaststellen, dan ver andert dit niets aan de veroordeeling van het geval, daar men in het gemeenschap pelijke opereeren van een Amerikaanschen torpedojager met een Britsch vliegtuig een duidelijke aanvalshandeling moet zien. Roosevelt en zijn minister van Marine hebben bij alle tot dusver afgelegde klaringen welbewust dit feit verzwegen, dat op aandringen der oppositie thans niet langer onderdrukt kon worden, en nog een ander feit heeft Roosevelt de openba re meening, die een opheldering van de ware toedracht verlangde, onthouden. De chef van den Marinestaf, Stark, zag zich op desbetreffende vragen gedwongen te bekennen, dat op het tijdstip, toen de „Greer" tot den tweeden aanval op de Duitsche duikboot overging, op vijf mijlen afstand een Britsche torpedojager in zicht Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van art. 1 zijner verordening no. 108/40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) aan den procureur-ge neraal te Amsterdam, mr. J. A. van Thiel, pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied op grond van dezelfde be paling mr. J. Feitsma, rechter aan de ar rondissementsrechtbank te Groningen, tot procureur-generaal in Amsterdam benoemd Curasao in Amerikaansche handen EEN OPZIENBAREND BERICHT. Het Madrileensche dagblad Informacio- nes vertelt een „kleine geschiedenis van een klein eiland". Op dit eiland leven on geveer 30.000 zielen, voorts groeit er veel suikerriet, waaruit een heerlijke drank wordt gestookt en dan is er nog iets be langrijks: groote raffinaderijen, waar de olie van Venezuela wordt verwerkt. Daar mede is het bezit van dit eiland, dat Cu rasao geheeten is, ongetwijfeld van be lang. Toen de regeering van Nederland zich in Engeland vestigde, vertrouwde zij En geland het Nederlands-che imperium toe. „De Nederlanders", zoo gaat de informa- ciones voort, „leefden in de hoop, dat hun machtige beschermengel hun waardevol bezit zou weten te verdedigen om het hun terug te geven, wanneer het uur van den vrede zou hebben geslagen. Thans echter heeft Engeland dit mandaat aan de Ver. Staten uitgeleverd. De Yankees zullen zich op Curagao nestelen en de Engelschen heb ben de Nederlanders geprest zich te schik ken in deze over dracht". Het eiland gaat daarmede over in de derde hand. Waar zal het ten slotte rust vinden? Zijn wettige meesters, de Nederlanders, gevoelen op dit oogenblik een diepe smart. Zij hebben een faux pas gemaakt en moeten er thans voor boeten." Toen op 20 Augustus 1940 Churchill me dedeelde, dat Engeland steunpunten aan Amerika „in pacht" had afgestaan, was dat een eerste symptoom van overheve ling van macht van het Britsche Rijk naar de Vereenigde Staten, waarop sindsdien meerdere zijn gevolgd, aldus teekent het „Vad." hierbij aan. Het ligt voor de hand, de hierboven vermelde feiten in hetzelfde licht te zien, temeer, daar eenige door En geland afgestane steunpunten (Jamaica, Trinidad) in dezelfde omgeving liggen. Die omgeving is immers niets anders dan het voor de Vereenigde Staten zoo belangrijke voorportaal van het kanaal van Panama, welks militaire beteekenis men moeilijk kan onderschatten. Curasao was door de Engelschen en is thans door de Amerikanen bezet. Voorbeel den uit de geschiedenis toonen aan wij herinneren slechts aan de occupatie door Engeland in het einde van de 18de en het begin van de 19de eeuw van onze koloniën, waarvan Ceylon en Z.-Afrika in Engelsche handen bleven dat dergelijke tijdelijke bezettingen dikwijls in definitieve over gaan. Dit valt te meer te vreezen, als men aan Curasao's plaats als voorpost van het Fanamakanaal denkt en zich herinnert, wat zich nog onlangs in de republiek van dezen naam heeft afgespeeld, toen presi dent Arias overhaast de vlucht moest ne men, omdat hij de Amerikaansche belan gen niet dienen wilde, en voor hem in de plaats een strooman van Washington werd gezet. Daar komt nog de omstandigheid bij, dat Curasao de belangrijke olieraffinade rijen bevat, waar de olie uit Venezuela, al vorens naar de Vereenigde Staten te wor den gebracht, verwerkt wordt. Oliebelan- gen zijn voor alle groote staten primaire belangen. Wie dit alles overweegt kan niet zonder zorgen zijn over de toekomst van het Nederlandsche eiland Curasao. IN 'N PAAR REGELS Spionnagecomplot in Zweden ontdekt. De politie te Stockholm is een bende op net spoor gekomen, die onder meer ten doel had met radiozenders militaire gehei men aan een andere mogendheid door te geven. De Amerikaansche neutraliteitswet. Drie republikeinsche senatoren, nl. Brid ges, Austin en Gurney hebben Maandag middag officieel een wetsvoorstel ingediend om de geheele neutraliteitswet te herroe pen. De bezetting van Iran. Het bericht over de terugtrekking der Engelsche en bolsjewistische troepen uit Teheran wordt te Berlijn sceptisch opge vat. Men spreekt het vermoeden uit, dat de Sovjets hun troepen uit Iran dringend elders noodig hebben. Amerika en den oorlog. Aartsbisschop Beekman van Chicago heeft ?n een radiorede het Amerikaansche volk aangespoord met alle kracht te protestee ren tegen de herroeping of een wijziging van de neutraliteitswet. Een wijziging van de neutraliteitswet zou de eerste stap be- teekenen van een geheele sei'ie stappen, v/elke naar de ineenstorting leiden, zoo verklaarde de aartsbisschop. Correspondent van de „Times" in Spanje gearresteerd. De correspondent van de „Times" ,Wran- gal Crakar, die enkele dagen geleden uit het Midden-Oosten naar Spanje kv/am om via Lissabon naar Londen terug te keeren, is te Madrid gearresteerd. Bij het onder zoeken van zijn bagage kwamen zeer be langwekkende documenten te voorschijn. Mamentje -v ANTWOORD. Reeds meermalen heb ik briefjes ontvangen van vriendelijke lezeressen en lezers, die mij de pijnlijke vraag stelden, hoe ik toch altijd maar weer onderwerpen voor mijn stukjes vind en die mij verzekerden ik bloos er van nu ik het hier moet neerschrijven dat zij het zoo knap vonden van die schrijvers-van-rare-stukkies-in-de- krant altijd maar weer een onderwerp voor hun zin en onzin bij de hand te hebben. Als antwoord daarop zou ik kunnen gaan betoogen, dat ieder vakman zijn materiaal bij de hand moet hebben, anders begint hij niets. Een slager heeft aan messen alleen niets, hij heeft ook noodig: 2o koeien en varkens en dergelijk gedierte en 3o. klanten. Hij kan dat vleesch niet allemaal alleen opeten. Zoo heeft een rarestukkiesschrijver noodig: lo. een vulpen; 2o. een onderwerp; 3o. een krant. Want als hij al zijn stukkies alleen moest lezen, zou hij even onpasselijk woi'den als een sla ger met veel koeien en geen klanten. En evenals het voor een slager wel eens moeilijk is om aan vleesch te ko men, niet minder moeilijk is het schrijven van rare stukkies. Maar daar is men ten slotte slager of jour nalist v.oor. Maar overigens wijs ik die schrifte lijke complimenten met besliste ver ontwaardiging van de hand: want zoo lang er zoo'n massa rare menschen en rare dingen over den aardbol rond dartelen is het heelemaal niet moeilijk om daarover rare verhaaltjes te schrij ven ENGELSCHE OVEREENKOMST MET AFGANISTAN. De A. N. P.-correspondent te Berlijn schrijft: Volgens Reuter zijn de Engel sche en Afgaansche regeeringen „over eengekomen", dat alle in Afganistan vertoevende Duitschers uit dat land gezet ztillen worden. Zij zouden via Iran en Turkije naar hun vaderland geleid worden. In Berlijn beschikte men gisteren nog niet over ambtelijke bei'ichten terzake. Indien het Reutex'bericht met de waar heid strookt, aldus de correspondent, zal men ditmaal dus niet zoo onmenschelijk te werk gaan als in Iran, waar alle manne lijke Duitschers aan de bolsjewieken uit geleverd wei'den en de vrouwen en kin deren door de Sovjets werden uitgeplun derd en mishandeld. Men zal moeten af wachten. of het transport der Duitschers uit Afganistan niet eceneens door de bols- gewisten in Iran wordt gemolesteex-d. Doch ook al zou alles correct geschieden, dan is het toch een ongehoord feit, dat een neu trale staat door een belligerent gedwongen wordt om de staatsburgers van den tegen stander eenvoudig uit het land te zetten. Gesteld, dat Duitschland b.v. eens van Zwitserland of een anderen neutralen staat vordei'de, dat het alle daar vertoevende Engelschen uitwees? Aan de neutraliteit van Afganistan wordt toch door niemand, ook niet door Engeland getwijfeld. Boven staand bericht uit Kaboel werpt aldus een scherp licht op de verwording in het ver keer der volkei-en, waarbij het volkenrecht met voeten woi'dt getreden. JAPANS NIEUWE KABINET. Sjigenori Togo, de nieuwe Japansche minister van buitenlandsche zaken, heeft een radiorede uitgesproken tot het Japan sche volk, waarin hij uiting gaf aan zijn vastberadenheid om zich van zijn taak te kwijten. Japan moet zijn bestaan en pres tige hardnekkig verdedigen en zijn histori sche taak vervullen. Met versteviging van het systeem van samenhang tusschen di plomatie en leger, en met inachtneming van de werkelijkheid en met vertrouwen in zichzelf, zal de Japansche diolomatie zoowel bijdragen tot de welvaart als tot den vrede van de wereld. De benoeming van generaal Tojo tot kabinetsformateur en de snelle wijze, waarop hij zich van zijn taak gekweten heeft, zullen ongetwijfeld de militaire groep in Japan bevredigen, aldus schrijft men uit Berlijn. Toio is een der voornaam ste vertegenwoordigers van deze groep, die een krachtiger politiek tot vestieing der Oost-Aziatische levensruimte in nau we samenwerking met de spilmogendhe den wenscht. Uit den aard der zaak kon zij zich niet vereenigen met de handelswijze van Konoje, die blijkbaar zoo lang moge lijk wilde trachten tot een vergelijk met de Vereenigde Staten te geraken. Generaal Hideki Tojo is thans 57 jaar oud en behoort dus in zekeren zin nog tot de jongeren onder de Japansche politici. In zijn eerste regeeringsverklaring heeft minister-president Toio eenige richtlijnen van de Japansche politiek aangegeven, die zijn stx-even naar een krachtiger houding van Japan ten opzichte der tegenstanders van de nieuwe orde tot uitdrukking bren gen. Uit den loop der gebeurtenissen zal blijken of de kabinetswisseling tenslotte tot een onherstelbare breuk met de An gelsaksische mogendheden leidt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1