COLL ZATERDAG 18 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 [PxLótxvtale faiiweu DE OPSTANDING DER DOODEN 17 October. Een inboorling uit Nieuw-Guinea kwam ik zou haast geschreven hebben: aan de pastorie te Bommeles, maar al hebben de lezers en lezeressen reeds menig leu gentje uit mijn pen geslikt, d i t zou toch te grof geworden zijn. Een inboorling dan uit de zweet-heete oerwouden van Nieuw-Guinea kwam op bezoek bij een missionaris en legde hem de volgende huwelijks-moeilijkheid voor. Hij stond op het punt te trouwen met een in zijn oogen buitengewoon lieftallig meisje. Toen echter de papieren zouden worden opgemaakt, lekte uit, dat bij een of ander dol festijn, zooals alleen kanni balen onder elkaar dat zoo gezellig kun nen organiseeren, de bruidegom den vader van de bruid had opgegeten, althans een gedeelte van den vader. De bruid nu maak te bezwaren tegen het voorgenomen hu welijk. Zij kon heenstappen over de vroo- lijke eetpartij, 's lands wijs 's lands eer maar meende,, dat de bruidegom door dien maaltijd in rechte lijn met haar „bloedverwant"' was geworden, hetgeen een kerkelijk en burgerlijk huwelijksbe letsel is. Hoe de missionaris deze moeilijkheid heeft opgelost, kunnen we in het midden laten, evenals de vraag of de missionaris in kwestie ooit heeft bestaan. Wat ons in dezen kannibalen-bruiloft interesseert is de vermenging van twee menschelijke lichamen. Hoe moet zoo wordt wel eens opgeworpen bij de diepzinnige gesprek ken, die handelsreizigers in den trein hou den (zelf achter het schotje afgeluisterd!) dat nu gaan bij de opstanding der dooden. Ziedaar een bloeddorstige inkleeding van de vraag, die menigeen zich stelt. Als het lichaam vergaat, worden de samenstellen de deelen opnieuw opgenomen in den kringloop der natuur, in den grond en in het water; de planten trekken hun voedsel uit den grond en de dieren trekken hun voedsel weer uit de planten. Het is dus lang niet uitgesloten, dat wij zonder kannibalen te zijn ons lichaam toch op bouwen met stof, welke vroeger tot een menschelijk lichaam heeft behoort. Dat is dezelfde moeilijkheid, nietwaar, van het Guineesche meisje, in meer be schaafden vorm? De lezer knikkebolt, zoo niet van in stemming, dan toch van de slaap. Op welke manier kunnen we deze moei lijkheid oplossen? Op het 4e Concilie van Lateranen is ver klaard, dat de dooden in hun eigen lichaam zullen verrijzen. De vraag is nu maar, wat is ons eigen lichaam? Iedereen kan het aan zichzelf bemerken, dat zijn lichaam doorloopend aan het groeien en vergaan is. Denken wij slechts aan alle haren, die bij den kapper liggen en aan alle afgeknipte nagels in de vuilnisbak! Zij groeien weer aan, en zoo groeit nage noeg heel ons lichaam mee. Het eigene van het lichaam Het eigene van het lichaam,'datgene wat ons onderscheidt van andere lichamen, was reeds vóór de geboorte met onze ziel vereenigd, in de kiem, zooals ook in den eikel het eigene van den trotschen eiken boom ligt opgesloten en in het ei de vogel, die straks door de lucht zal vliegen. Luister naar wat de Apostel Paulus over dit punt aan de Korinthiërs schreef: Maar zal iemand zeggen: Op welke wijze verrijzen de dooden; met wat voor lichaam komen ze terug? Gij dwaas! Wat ge zelf zaait, wordt niet levend, zoo het niet gestorven is; bo vendien wat ge zaait, is niet de uit wendige gestalte, die te voorschijn treedt, doch de naakte korrel, bijvoor beeld graan of iets anders; maar God geeft er gestalte aan, zooals het Hem behaagt, en wel aan ieder zaad zijn eigen gestalte. Niettemin zullen volgens de christelijke theologie de dooden als volwassenen verrijzen, imaar het is God, die een gestalte geeft aan het eigene van het lichaam. En nu zouden wij ons kunnen verdiepen in de samenstelling van dat „eigene". Daar weten wij niets van. De stof, waaruit de geheele schepping is opgebouwd, is, on danks de verbluffende ontdekkingen van de wetenschap, een raadsel, een héél gróót raadsel. Het is een zeer oude uitspraak, dat hij, die een zandkorreltje geheel ontleed zou hébben, het heelal zou kun nen doorgronden. Doch zoover is de we tenschap nog steeds niet. De stof blijkt iets totaal anders te zijn, dan we met onze menschelijke zintuigen waarnemen. En uit dien geheimzinnogen stof zal eens opnieuw ons lichaam gevormd worden, door Gods almacht, zooals het thans, terwijl wij dit schrijven, in stand gehouden wordt door Gods almacht. Wij zullen weliswaar in ons eigen lichaam verrijzen, doch tevens ver anderd worden. Hoor nogmaals wat St. Paulus schreef: Zie ik deel u een geheimenis mee: Niet allen zullen wij ontslapen (de Apostel doelt op degenen, die op den oordeelsdag zullen leven), maar wel allen van gedaante veranderen, plot seling in een oogwenk bij den laatsten stoot des bazuins. Want zoodra de ba zuin zal schallen, zullen de dooden verrijzen, onbederfelijk; maar wij van gedaante veranderen. Want dit bederf- lijke moet met het onbederflijke wor den bekleed; dit sterfelijke met on sterflijkheid1". Ons lichaam zal ons eigen lichaam zijn, doch met bizondere eigenschappen begif tigd worden en eenige gelijkenis vertoo- nen met het verheerlijkt lichaam van Christus, die schreef St. Paulus aan de inwoners van Philippi „het lichaam on zer vernedering zal hervormen, zoodat het gelijkvormig is met het lichaam Zijner heerlijkheid". Welnu we kennen vele bijzonderhe den uit het verblijf van Christus op aarde na Zijn dood: afstanden bestonden voor den verrezen Heiland niet meer; Hij trad binnen door gesloten deuren; Hij sprak met zijn leerlingen; Hij verdween spoor- looos uit hun gezichtskring; Hij was niet meer ontvankelijk voor lijden. Niettemin verscheen Hij in een „stoffe lijk" lichaam, zooals de ongeloovige Tho mas heeft mogen constateeren en at Hij gewoon met de leerlingen mede: „Hebt ge hier iets te eten?" In dezen verheerlijkten staat zullen ook de lichamen der geloovigen verrijzen: Het wordt gezaaid in bederf, het verrijst onbederflijk. Het wordt gezaaid in oneer, het rijst in heerlijkheid. Het wordt gezaaid in zwakheid, het verrijst in kracht. Een ziele-lichaam wordt gezaaid, een geestelijk lichaam verrijst. (I Cor. 42—44). In welk oord zullen de zalige verrezenen verblijven?.... Ook daaromtrent laat de H. Schrift ons niet in het onzekere. Daar over, naar wij hopen, een volgenden keer. Pastoor. NEDERLANDS) KRUIS Het Hoofdbestuur van het Mederlancftche Roodl Kruis maakt bekend, dat op 25 October a.sM in enkeleX plaatsen bp 26 October, een openbare huis- en straatcollecte zal \orden Jjehouden, waarvan de opbrengst geheel ten batfey^rTTïW Ned^Htrrfosche Roode Kruis komt. De collecte wordt gehoimen ter bevordering van het bestaansdoel van het Nederlandsche F^)ode Kruis.l Moge dat doel U ertoe brengen m# milde hand te geven. V oor het Hoofdbestuur: De Eerste- Ondervoorzitter W. J. BARON VAN LYNDEN. De Secret ar is-Generaal, 9095 H. H. TRODEN VAN VELZEN, DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT De verwoesting te Odessa LENINGRAD ONDER VUUR. Zware artillerie van het Duitsche leger heeft op 16 October opnieuw voor den oor log belangrijke doelen en ravitailleerings- installaties van Leningrad met succes on der vuur genomen. Op de ravitailleerings- en industrieondernemingen van Leningrad zijn talrijke treffers geplaatst. De Duitsche luchtmacht heeft eergiste ren hulpvliegvelden, verkeerswegen, veld en artilleriestellingen der Sowjets aan het geheele Oostelijke front aangevallen. In het Zuidelijk deel van het Oostelijke front zijn vijftien Sovjetvliegtuigen op den grond vernield. In het centrale deel van het Oos telijk front hebben afdeelingen Duitsche stuka's belangrijke spoorlijnen en trans- portkolonnes gebombardeerd, onder meer werden vier spoorlijnen onderbroken, acht tien treinen zwaar beschadigd en drie sta tions vernield. Gisternacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou aangevallen. In het cen trum der stad en aan de bocht van de Moskwa ontstonden brandhaarden, die snel in omvang toenamen. De vernietiging van de in den „zak" ten Oosten van Brjansk ingesloten bolsjewis ten is op 16 October voortgezet. De resten van de Sowjetstrijdkrachten stellen zich wanhopig te weer en trachten steeds weer zonder succes den Duitschen ring in Oos telijke richting te doorbreken en lijden bloedige verliezen. Overigens hebben volgens het Hongaar- sche Telegraafagentschap de in Oekrajina opereerende verbonden strijdkrachten de in de Donetsbocht aanwezige Sowjettroe- pen in een nog nauwere ruimte opéén ge drongen en hun tegenaanvallen afgeslagen. De operaties verloopen hier volgens de plannen. Aan deze gevechten nemen ook Honvédtroepen deel. DE TOESTAND TE ODESSA. In de straten van Odessa liggen vele ge bouwen, die de Sowjets tot vestingwer ken hadden gemaakt, in puin. Op verschei dene plaatsen der stad hebben de Sowjets heele blokken huizen in de lucht doen springen.'De goed voorbereide poging van de ingesloten bolsjewieken om op sche pen te vluchten, is door de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen verijdeld: in de haven steken nog slechts deelen van tot zinken gebrachte schepen uit het water op. Aan den Noordelijken rand der stad wer den twee treinen, gevuld met oorlogsma teriaal en Sowjetsoldaten, door het Roe- meensche geschut getroffen. Locomotieven Mr. K. J. Frederïks, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, tijdens zijn rede op de openings-bijeenkomst der tweede Winterhulp-actie voor geheel Nederland, welke Woensdagavond in Pulchri Studio te Den Haag is gehouden (Polygoon-Meyer) en wagons stortten van de tien meter hoo- ge helling in de diepte. De bolsjewistische vluchtelingen werden onder de wagons be dolven of kwamen om door de ontploffing van de in de wagons aanwezige munitie. De bolsjewistische Zwarte Zeevloot heeft de verdediging van Odessa nauwelijks ge steund, daar zij er blijkbaar voor terug schrok de aandacht van de Duitsche vlie gers te trekken. RADIO MOSKOU OPGEHEVEN. Volgens Aftonbladet heeft de So tv jet radio medegedeeld, dat de zender Moskou opgeheven en door een anderen zender op een niet genoemde plaats vervangen wordt. De Duitsche luchtmacht heeft van 1 tot 10 October op den Atlantischen Oceaan en in de Engelsche wateren 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 24.000 ton tot zinken gebracht en 5 schepen met een inhoud van 29.000 ton beschadigd. In de Middellandsche Zee werd een schip van 4000 ton tot zinken gebracht, vier schepen met een gezamelijken inhoud van 23.000 ton werden beschadigd. In de Oostzee en de Zwarte Zee bracht de luchtmacht ze ven Sowjetschepen van in totaal 27.4000 ton tot zinken en beschadigde 16 schepen met een inhoud van 63.500 ton. In het geheel zijn dus van 1 tot 10 Octo ber 16 schepen met een gezamenlijken in houd van 55.400 ton tot zinken gebracht en 25 schepen met een inhoud van 115.500 ton beschadigd. DE BOLSJEWISTISCHE PLANNEN. Op een vaartuig in de Noordelijke ha venwijk van Odessa hebben Duitsche sol daten den bolsjewistischen corpscommis saris Moerat gevangen genomen. Deze had het laatst dienst gedaan bij den staf van het 21ste Sowjetleger en was na de ont binding van dat leger naar Odessa ge vlucht. Uit zijn dagboek blijken duidelijk de bol sjewistischen plannen voor een aanval op Duitschland en de rest van Europa. Moe- rat schreef onder meer: „Ons politieke spel zal zich onvermijdelijk tot een oorlog ontwikkelen. Met kleine tactische hergroe- peeringen kunnen wij die oorlog niet win nen, want de Duitsche aanvoerders hebben hun capaciteiten reeds bewezen door de verovering van de Maginotlinie. Wij moe ten een massa-aanval van 5000 vliegtui gen op het Oosten van Duitschland onder nemen en alles vernietigen, dat verzet biedt. Stalin heeft gelijk: Onze pantser wagens moeten Duitschland binnenrijden; onze troepen moeten over de Karpathen trekken, om door Roemenië en Hongarije naar Italië, Frankrijk en Spanje op te ruk ken". Reeds vier maanden vóór het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie had de commissaris deze aanteekeningen bij wijze van leidraad ge maakt. De stad Odessa is na verwoede gevech ten door de Duitsche en Roemeensche troepen bezet. De stad brandt, ook hier staken de bolsjewisten de huizen in brand, vernielden de groote gebouwen en onder mijnden straten en pleinen. Odessa werd in 1794 gesticht en de naam is afkomstig van een oude Grieksche kolo nie, die hier eenmaal zou hebben bestaan. Gelegen op een hoogvlakte, die met steile wanden afdaalt naar de zee, biedt de stad een schilderachtigen aanblik. Deze steile hellingen waren aanleiding tot het bouwen van de reusachtige marmeren trap, die de hooge en lager gelegen stadsdeelen met elkander verbindt. Driehonderd treden telt deze reusachtige trap, uitgevoerd in wit marmer en zij is ruim veertig meter breed. Meer dan eens werd het witte marmer door bloed bevlekt. Hier schoten tijdens den op- stanid van 1905 de regeeringstroepen op de opgepakte volksmassa, op deze trap voch ten de troepen van Denikin tegen de roo de troepen en in den jongsten strijd is hier hevig gevochten. De stad telt meer dan een half millioen inwoners, waarvan een derde Joden. In het Sjewtsjenkopark staat de sterrewacht en hier vindt men ook de resten van de oude vesting, die later de kern van de stad werd. Odessa bezit tal van monumen tale gebouwen, waaronder de beurs, de preobasjen-kathedraal, talrijke musea en bibliotheken. Ook de industrie was van beteekenis: scheepswerven, suikerfabrie ken, meelfabrieken, olieslagerijen, leder-, machine-, kurk-, verfstoffen-, tabaks- en chemische fabrieken. Het havencomplex beslaat 'n oppervlakte van 140 hectare, jaarlijks vriezen deze ha vens 30 tot 65 dagen dicht. Buiten de stad liggen langs de zee de speeltuinen Klein- fontan en Arcadia, waarheen zich voor het bolsjewistische regime de villawijken uitstrekten en waar destijds ook veel Kur- hausgasten in de modderbaden, welke men hier vindt, genezing voor hun kwalen zochten. Odessa heeft in de betrekkelijk korten tijd van haar geschiedenis veel van het oorlogsgeweld te lijden gehad. In 1854 bombardeerde de Engelsch-Fransche vloot de stad. In 1917 veroverde de Kozakken- hetman Petljoera Odessa, achtereenvol gens hielden Duitsche, Fransche, Servische en Poolsche troepen haar bezet, terwijl tot 1920 Denikin zich hier wist te handhaven. Een stad dus met een korte, maar felbe- wogen geschiedenis. DE BOLSJEWIEKEN UIT ID AN? ENGELSCHEN ZULLEN PLAATS DER SOWJET-RUSSEN INNEMEN. Een V.P.B.-correspondent meldt: In verband met het voortdurend opruk ken van de Duitschers in Sowjet-Rusland begint zich in Iran een zekere ongerust heid onder de Sowjettroepen te openba ren. Men schijnt de bezettingstroepen in dat land te willen oproepen als reserve, teneinde de legers in het Midden- en Zui delijke front te versterken. In Engelsche militaire kringen neemt men dit reeds als een vaststaand feit aan. De mogelijkheid is dus volstrekt niet uitgesloten, dat de Sowjettroepen zich ge noopt zullen zien, de bezette gebieden in Iran te ontruimen en deze over te laten aan de Engelschen. Het behoeft geen be toog, dat Moskou deze troefkaart niet dan met groot leedwezen uit handen zal ge ven. Sowjet-Rusland heeft zich indertijd alle mogelijke moeite gegeven om zooveel mogelijk Iraneesch gebied in te palmen en den Engelschen vóór te zijn, wat dan ook inderdaad gelukte; en thans ziet men zich genoodzaakt, deze veroveringen weder af te staan aan Engeland. De Sowjets gevoelden zich er zoo ze ker van, dat zij dit veroverde gebied nooit meer zouden behoeven af te staan, dat zij overal, waar zij verschenen, onmiddellijk „raden" oprichtten, om het land in een minimum van tijd te bolsjewiseeren. Zij zullen zich echter de vruchten van hun opmarsch zien ontgaan, ten gunste van Groot-Brittannië, dat van zijn kant reeds als voornemen te kennen heeft gegeven om geheel Iran te bezetten, tot aan de grenzen van den Kaukasus. Men meldt zelfs, dat de Engelschen zoo zeker zijn van hun zaak. dat een gemotoriseerde divisie, welke onlangs in Iran is aangekomen en naar Syrië zou worden gedirigeerd, thans bevel heeft gekregen om in Iran te blij ven, ten einde dienst te doen in het Noor den des lands. Het moet ongetwijfeld een bittere te leurstelling zijn voor de Sowjets, dat zij zich moeten terugtrekken uit deze gebie den, waar zij zich reeds heer en meester voelden. HANDELSVERKEER TUSSCHEN NEDERLANDSCH-INDIë EN JAPAN. In de maand Augustus bedroeg de in voer van Japansche goederen in Java en Madoera nog veertien procent van den totalen invoer. In die maand voerde Ja pan nog de helft in van alle ingevoerde garens en manufacturen. Indien echter de loopende contracten, waarvoor reeds deviezen waren afgegeven, zijn uitgevoerd, zal door de stopzetting van het handelsverkeer geen invoer uit Japan meer plaats hebben. Behalve ga rens en manufacturen bestaat deze invoer hoofdzakelijk uit cement, aardewerk, pa pier, glaswerk, aluin, zoutzuur, zwavel zuur, blik-melk en blik-sardines, alsmede bier. 't Ziekenfonds: 1 it Hulp der Menschheid, Is in Leidér) ook voor U. Wacht dus ntet/1 t het te laat is, Sluit U aan maardoe het NU Ziekenfonds „Tlt Hulp der Menschheid" ZOETERW0UDSC|\E SINGEL 2, TEL. 25018 IN »N PAAR REGELS Het Huis van Afgevaardigden heeft met 259 tegen 138 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der neutral!teitswet, waardoor wapening van koopvaardijschepen mogelijk wordt gemaakt. Voomalige sjah van Iran op Mauritius. De voormalige sjah van Iran, Riza Pa- hlevi, is volgens een officieel Engelsch be richt naar Mauritius overgebracht. Dit jaar geen Nobelprijzen. De Zweedsche regeering heeft besloten, dit jaar geen Nobelprijzen uit te reiken. Engelsch korvet tot zinken gebracht. Het Britsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het Engelsche korvet „Fleur de Lys" tot zinken is gebracht. DE OORLOG TER ZEE. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, heeft de Duitsche luchtmacht van 1 tot 10 October op den Atlantischen Oceaan en in de Engelsche wateren 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 24.000 ton tot zinken gebracht en 5 schepen met een inhoud van 29.000 ton be schadigd. In de Middellandsche Zee werd een schip van 4000 ton tot zinken ge bracht, vier schepen met een gezamenlij ken inhoud van 23.000 ton werden bescha digd. In de Oostzee en de Zwarte Zee bracht de luchtmacht zeven Sowjetsche pen van in totaal 27.400 ton tot zinken en beschadigde 16 schepen met een inhoud van 63.500 ton. In het geheel zijn dus van 1 tot 10 Oc tober 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 55.400 ton tot zinken gebracht en 25 schepen met een* inhoud van 115.500 ton beschadigd. De liturgie der Kerk ZONDAG, 19 Oct. Twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Omnia. 2e gebed v. d. H. Petrus van Alcantara, Belijder; 3e v. d. voortplanting des geloofs (wegens de Missiezondag); 4e voor de vrede. Credo. Prefatie v. d- Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Ballingen zijn wij in het Babylon van deze wereld. Rampen en kruisen, tegen spoed en wederwaardigheden des levens omringen ons en zijn ons deeL (Offerto rium). Maar toch: Alles, wat God gedaan heeft, wat Hij ons overzendt, 't is recht vaardig, want wij hebben niet naar Zijn ge boden geluisterd. Wees ons echter barmhar tig, o Heer. (Introitus). Wij willen onze goeden wil toonen, ons hart is bereid, o God. (Alleluja-vers). Niet langer de le vensregels van deze wereld tot richtsnoer van onze gedragingen, maar Uwe geboden, Uw Wet, Uw Wil, o Heer. Moeite zal dat ons kosten, temeer omdat onze dagen zoo boos zijn, d. i. vol gevaren (Epistel). Ver- trouwvol evenwel durven wij onze oogen opheffen tot U, Die al wat leeft verzadigt met zegen (Graduale) en door Jesus Chris tus, onzen Heer en Middelaar, Die ook de smeekingen van de hofbeambte heeft ver hoord, (Evangelie) vergiffenis vragen van vroegere zonden, de ware hartevrede, de genade U voortaan getrouw te dienen (Gebed en stilgebed), steeds te gehoorza men aan Uwe geboden (Postcommunio). Dat zal ons waarlijk gelukkig maken, want het WARE geluk is te vinden in de trou we dienst des Heeren. (Introitus). N.B. Wegens de Missiezondag is geoor loofd een gezongen votiefmis van de voort planting des geloofs. Mis: Deus. (zie onder de votiefmissen). GEEN Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. twintigste Zon dag na Pinksteren. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Paars. MAANDAG, 20 Oct. Mis v. d. H. Joannes van Kent, Belijder: Miseratio. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige Joannes van Kent is een sie raad geweest aan de Hoogeschool van Kra- kau in Polen. Later was hij als priester van hooge deugd, van gebed en versterving en groote zielenijver de glans van de Pool sche geestelijkheid. Hij is een van de voor naamste beschermers van het Poolsche volk Een overzicht van de dicht bezette zaal van Pulchri Studio te Den Haag, de directeur-generaal van de stichting Winterhulp-Nederland Woensdagavond de tweede Winterhulp-actie voor geheel Nederland opende (Polygoon-Meyer)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5