ZATERDAG 18 OCTOBER 1941 DF LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red- Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 6.40 uur. Zon op 8.12 uur. Zon onder 6.38 uur. Zon op 8.13 uur. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 18 October: De maan komt Zaterdag ochtend om 5.03 uur op en gaat Zaterdag avond om 5.54 uur onder. 19 October: De maan komt Zondagoch tend om 6.21 uur op en gaat Zondagavond om 6.22 uur onder. 20 October: De maan komt Maandagoch tend om 7.43 uur op en gaat Maandag avond om 6.52 uur onder. (Nieuwe Maan). 21 October: De maan komt Dinsdagoch tend om 9.05 uur op en gaat Dinsdagavond om 7.26 uur onder. GRASLAND SCHEUREN Grasland moet tot bouwland worden ge scheurd. in een omvang van .00.000 H.A. Waarom, dat hebben wij gisteren nog eens aangetoond. Nu gaat het om het h o e De vervoers- kwestie en de inschakeling van werkloozen worden door deskundigen van groot ge wicht geacht. In verband met de huidige moeili]ke ver voersomstandigheden zal het te ssheuren land nu o.m. worden gezocht in de nabij heid van de groote steden. Het begrip „na bijheid" is uiteraard betrekkelijk. De af stand. welke als nabij kan worden genoemd zal afhankelijk zijn van allerlei omstandig heden als de aanwezigheid van spoor-, tram- of waterwegen. Een stuk land op een afstand van plus minus 20 K.M. van een groote stad gelegen kan toch zeer zeker tot de nabijheid van die stad worden ge rekend. Tevens wordt de mogelijkheid overwo gen op bepaalde voorwaarden de werkloo zen ter plaatse bij het scheuren van het land in te schakelen. Getracht zal worden de vele moeilijkheden, welke er in bepaal de gevallen kunnen zijn, als gebrök aan deskundig personeel, gebrek aan trekkracht, gebrek aan scheurwerktuigen c.d. zooveel mogelijk te ondervangen. Hoofdzaak is, dat iedere graslandbezitter zijn plicht doet door zijn volle medewer king te verleenen, zoodat hoe eerder hoe beter doch in elk geval uiterlijk in Maart 1942 de 100.000 H.A. land is gescheurd. Om het scheuren aan te moedigen zal aan iederen graslandgebruiker,^ die zijn mede werking verleent door vóór 15 November a.s. mede te deelen, dat hij zich vrijwillig verplicht een zekere hoeveelheid grasland te scheuren, een scheurpremie worden toe gekend en wel 200 per H.A. indien op dezen grond extra aardappelen zullen wor den verbouwd en 125 per H.A. indien deze met andere niet beperkte gewassen zal worden verbouwd. Dit vrijwillige inschrijvingssysteem zou kunnen worden vergeleken met. een vrije inschrijving op de staatsleening. Ook de stok achter de deur ontbreekt niet, want mocht onverhoopt op 15 November a.s. door onvoldoende inschrijving blijken, dat de ge bruikers van grasland hun plicht niet be seffen, dan zullen evenals bij een gedwon gen staatsleening, waarbij effectenbezitters gedwongen worden in te schrijven, de gras- landbezitters worden gedwongen grasland te scheuren. Uiteraard zal geen voor scheuren onge schikt grasland worden aangewezen. Voor land, dat gedwongen wordt gescheurd zal natuurlijk geen premie worden gegeven. Bovendien zal worden overwogen in be paalde gevallen den verbouw van voeder bieten en koolrapen als hoofdgewas te ver bieden. De overheid verwacht, dat de grasland- bezitters hun plicht zullen begrijpen en hun medewerking aan de voedselvoorziening van Nederland op de juiste wijze zullen verlee nen. Door een 10.000-tal plakkaten zal ir de daarvoor in aanmerking komende stre ken nog meer bekendheid aan dezen maat regel worden gegeven, die in het belang van de voedselproductie noodzakelijk is. INSTELLING VAN DE BEDRIJFS ORGANISATIE VOOR VEE EN VLEESCH. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en. Visscherij maakt bekend, dat door hem met ingang van 15 November a.s. is ingesteld de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch, gevestigd te 's Gravenhage. Deze bedrijfsorganisatie is de eerste bedrijfsorganisatie, welke op grond van het organisatiebesluit voedsel voorziening 1941 tot stand komt. Zij is een publiekrechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, waaraan ver ordenende bevoegdheid is toegekend. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch wordt ingesteld, bestrijkt den handel in en de be- en verwerking van vee en vleesch, zoomede de veeteelt. Dit lichaam zal dus naast haar bemoeiingen op het gebied van de teeltregeling in het bijzonder tot taak hebben het regelen van den aanvoer en den afzet van vee, zoomede de regeling van de verdeeling van vleesch en vleeschwaren. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfs-organisatie bestrijkt, zal tot de bedrijfsorganisatie behoorer.. De samenstel- ling, inrichting en bevoegdheid der nieuwe organisatie is geregeld in een reglement, dat bij de beschikking is gevoegd. Daaruit blijkt, dat het bestuur uit 5 leden bestaat, n.L twee veehouders, een handelaar in vee, een slager en een vleeschwarenfabri- kant. Hangende de totstandkoming van de vakgroepen er. ondervakgroepen van den handel en de industrie voor vee en vleesch zal als bestuur optreden de commissie van voorbereiding voor de instelling van een bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, welke onlangs bij de Nederlandsche vee- hoi'derijcentrale is ongesteld. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbonden zijn een vee- en vleeschaankoopbureau, dat tot taak heeft het verrichten van aan- en verkoopen, opslaan en zoo noodig doen verwerken van vee, vleesch en vleeschwa- GROEIEND BEGRIP VOOR WINTERHULPWERK HOOPVOLLE INZET VAN DE TWEEDE ACTIE Het is een verheugend teeken, dat steeds meer landgenooten gaan beseffen, dat de behoeftige landgenooten met eiken grond missende lasterpraatjes niet geholpen kun nen worden. Nog verheugender is echter het feit, dat de giften na den oproep van den Directeur- Generaal en de door hem afgelegde reke ning en verantwoording met een zekere spontaniteit bij Winterhulp binnenkomen. Het begrip is dus groeiende, dat de nood slechts gelenigd kan worden door een daad, door een offer. Met voldoening kan dan ook worden ver meld, dat de Winterhulp o.m. de volgende giften reeds heeft ontvangen: Nederlandsche Bank (toegezegd) f 50.000; Unilpver, Rotterdam 25.000; N.V. Magazijn de Bijenkorf, Amsterdam 20,000; N.V. Vroom en Dreesmann 20.000; N.V. Esve- ha, 's Gravenhage 13.000; Spanjaard, Men- ko, Tw. Textielmij. f 8.000; J. A. Carp's Ga- renfabriek N.V., Helmond 6.000; Steen kolen Handelsvereeniging, Utrecht f 3.000; Handel Mij. H. Albert de Bary en Co. N.V., Amsterdam 3.000; Inrichting N.V. (toege zegd) Haarlem 2.500; N.V. Deli-Mij., Am sterdam 2.0000; Cultuur Mij. de Oostkust, Amsterdam 1.000; Fa. Haakman en Co., Amsterdam 1.000; Paul Nijgh, Bilthoven 1.000; L. van Leer en Co., N.V., Amster dam 1.000; Utrechtsche Asphaltfabriek, Krimpen a. d. IJssel f 1.000; N. N., Amster dam 6.20; N.V. Kon. Pharmaceutische Fa brieken Brocades, Stheeman en Pharmacia, Meppel 500; N.V. Lakenfabrieken v. d. fir ma E. Elias, Tilburg 500; Rebholz' Effec tenkantoor, Amsterdam f 500; N.V. Aan. Mij v.h. Fa. J. L. Heeben Jr. en Co., Amster dam 500; Hollandia, Holl. Fabriek voor Melkprod. en Voedingsmiddelen, N.V., Vlaardingen 500; N.V. Papierfabriek „Gennep", Gennep 500; Van Leer's Foto- druk-industrie N.V., Amsterdam 500. To taal 161.654. ren. Dit bureau, dat in het bijzonder dus belast is met de commercieele transacties, welke uit de werkzaamheid van de bedrijfs organisatie voortvloeien, staat' rechtstreeks onder toezicht van den directeur-generaal van de voedselvoorziening. De staat is financieel aansprakelijk voor de door het bureau verrichte handelsdaden, voor zoover deze tot uitoefening van zijn taak hebben gestrekt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch en het vee- en vleeschaankoopbu reau zullen te zamen in de plaats treden van de Nederlandsche Veehouderijcentrale. De betreffende beschikking met bijlagen is gepubliceerd in de Nederlandsche Staats courant van Vrijdag 17 October 1941 no. 203 Men schrijft ons van bevoegde zijde. Onlangs heeft het vredegerechtshof, dat in hoogste instantie belast is met de be rechting van alle overtredingen der straf wet, waarbij de politieke rust in de volks gemeenschap op eenigerlei wijze betrok ken is, een principieel standpunt bepaald, dat als richtinggevend te beschouwen k ten aanzien van een hoogst belangrijk punt, namelijk het bezigen van het woord „land verrader" door den eene Nederlander tegenover den. anderen. In dit opzicht was inderdaad een toestand ontstaan, welke niet anders dan als uitvloeisel van de grootste politieke verwording is te be schouwen: het vanzelfsprekend verwijt van landverraad, waarvan sommigen zich als politiek strijdmiddel ten opzichte van medevolksgenooten meenden te mogen be dienen. Dat het hier om een uitwas van de hedendaagsche geestesgesteldheid, be dorven door laster en verdachtmaking, gaat, heeft het hof in zijn uitspraak te recht overwogen door vast te stellen, dat vroeger aan het bezigen van het woord landverrader als beleediging nooit ge dacht werd. De actualiteit" van dit woord maakt intusschen zijn gebruik des te erger. Noodig was dan ook, dat het hof er herinnert, dat, voor zoover in bepaalde kringen een gewoonte dreigde te ont staan om bijna gedachteloos het woord landverrader te gebruiken als uiting van politieke gezindheid, een dergelijke ge woonte geenszins als verontschuldiging be hoort te gelden. Veeleer moet bij deze onnadenkende menschen met krachtige middelen het be sef worden gewekt, dat zij hun eigen ver antwoordelijkheid hebben behouden. Zij moeten leeren inzien wat het beteekent dat de eene Nederlander den andere het verwijt van landverraad toevoegt: name lijk het ergste wat volksgenooten elkander kunnen aandoen. Omdat het neerkomt op het betwisten van de aanspraak deel uit te maken van de volksgemeenschap. Voor al in de tijd als de huidige, waarin eén algemeene geest van omvorming op alle gebied niet het minst op politiek ook door Nederland gaat, kan in geen geval worden toegelaten, dat het doorwerken van het nieuwe belemmerd wordt door het recht om tot de volksgemeenschap te be- hooren aan hen te ontzeggen, die aan de nieuwe orde willen medewerken, want dit is het, wat de aan angers van het oude willen bereiken door hun tegenstanders als landverraders in de oogen van velen die niet gewend zijn van hetgeen zij hooren nauwkeurig rekenschap te geven, te ver nederen. Dit alles overweegt het vredes- gerechtshof in zijn arrest, dat klaarblijke lijk bedoeld is als een eerste waarschuwing aan verdwaasde, verblinde en veelal door reactionaire krachten misbruikte Neder landers om tot inkeer te komen en in elk geval om zich te beheerschen in hun op treden tegenover politieke tegenstanders die, gelijk het Hof met nadruk vaststelt, zeker niet minder goede vaderlanders zijn dan de beste Nederlanders. Uit 's Hof motiveering van zijn uit spraak, waarmede een aanmerkelijke ver zwaring van de opgelegde straf gepaard ging, blijkt nog eens duidelijk het vol slagen gemis aan begrip van de gewijzig de omstandigheden bij den rechter, die vroeger hierover oordeelde en door zijn geringe straftoemetingen getoond heeft een geval als het onderhavige slechts als een gewone scheldpartij te beschouwen. Uit de hier bedoelde beslissing van het vrede gerechtshof kan hij evenwel leeren, dat als gevolg van veranderde politieke hou ding, welke de samenleving in haar grond slagen beinvloeidt, hier sprake is van een zwaar vergrijp en een ernstig aantasten der maatschappelijke orde. WERELD-MISSIE-ZONDAG Zondag 19 October a.s. is het de door den Paus ingestelde feestdag van den Mis sie-Zondag. Missiezondag: de mobilisatiedag over de geheele wereld voor de uitbreiding van het Godsrijk. Missiezondag: een dag van gebed en offer. Missiezondag: de dag waarop wij een onderzoek instellen naar wat gedaan wordt voor de uitbreiding van het Godsrijk, naar hetgeen we zelf als christen doen voor het Rijk van Christus onzen Koning. Hoe kunnen we een echt christen leven leiden als wij niet bereid zijn hef Evange lie van Christus, dat voor alle volken, voor elk schepsel bedoeld is, tot zijn recht te laten komen, overal? Daarom is het niet voldoende zelf het evangelie te aanvaar den en er naar te leven, neen wij moeten ook vol zijn van een daadkrachtig verlan gen het te helpen verbreiden over de ge heele wereld. Daarom moeten wij geregeld, doch voor al op den Missiezondag bidden voor onze missionarissen en hun werk, voor de hei denen en de pas-bekeerden in de missies. Ons gebed is het eerste en krachtigste m onze wapenen. Maar dat gebed moeten wij versterken met onze verstervingen, met onze aalmoezen, die in Gods oog meer geestelijke waarde hebben dan zij voor ons in stoffelijke waarde beteekenen. Op den Missiezondag zullen wij dan ook massa de H. Mis, de H. Communie, onze andere gebeden en godsvruchtige oefenin gen opdragen voor de uitbreiding van het H. Geloof. Op den Missiézondag zullen wij door een extra aalmoes de collecte voor de Voort planting des Geloofs gedenken en maken wij het vaste voornemen om trouwe leden te zijn of te worden van het voornaamste der drie Pauselijke Missiegenootschappen, het Genootschap tot Voortplanting des Ge loofs. Moge door aller medewerking de Missie zondag 1941 slagen en op dien dag de he mel als het ware geweld worden aange daan. TH. M. P. BECKERS. Pr. Voorschoten, 11-10-1941. DE 3^ PROC. STAATSLEENING 1941. Het bestuur van de Vereeniging voor Effectenhandel bericht d.d. 15 Oct., dat het den leden vrij staat om, in afwijking van het provisie-reglement, de obligatiën der 3 Yj procent Nederlandsche Staatsleening 1941 als onderpand voor beleening te aan vaarden van hen, die ter gelegenheid van de storting liquiditeitsmoeilijkheden onder vinden, zulks op dezelfde voorwaarden als door de Nederlandsche Bank geschiedt blij kens het prospectus dier leening en het desbetreffende door de Nederlandsche Bank afzonderlijk gepubliceerde bericht. In verband met daaromtrent ingeko men verzoeken om inlichtingen deelt het Departement van Financiën mede, dat, in geval een Naamlooze Vennootschap of com manditaire vennootschap op aandeelen houdster is van de aandeelen van een of meer andere ondernemingen (z.g. moeder en dochtermaatschappijen) beide in een eventueel gedwongen leening zullen wor den aangeslagen, tenzij te haren opzichte artikel 27 van het besluit op de Winstbe lasting toepassing heeft gevonden. In laatstbedoeld geval zal alleen aan de moedermaatschappij een aanslag worden opgelegd, berekend over het concern-ver mogen. Naamlooze vennootschappen en comman ditaire vennootschappen op aandeelen, wel ker bedrijfsuitoefening zich beperkt tot het houden van aandeelen in andere binnen- landsche naamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aan deelen en die zijn opgericht ten einde het nationaal karakter van laatstbedoelde ven nootschappen te handhaven, zullen niet worden aangeslagen in een eventueel ge dwongen leening. De Vereeniging voor den Effectenhandel cieelt d.d. 14 Oct, in opdracht van den se cretaris-generaal van het Departement van Financiën mede, dat tot nader order elke handel in en het overdragen van obligatiën en stortingsbewijzen der 3 Yi procent Staatsleening 1941, zoowel a con tant als op termijn, zoowel voor eigen re kening als voor rekening van derden, als mede iedere transactie van welken aard ook, waarbij hetzelfde beoogd wordt als bij overdracht van obligatiën en/of stortingsbe wijzen (zooals het geven van een desbe treffende garantie), verboden .is. NIEUWE RADIO-UITZENDINGEN VOOR „LAND EN VOLK". De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: De afdeeling ,,Land en "Volk" van den Nederlandschen Omroep gaat aan het ra dioprogramma een uitbreiding geven van opmerkelijken aard. Vroeger is wel eens van de zijde van het platteland de opmerking gehoord, dat het pas om acht uur beginnen met uitzendin gen een bewijs was voor de stedelijke in stelling van de radio ten onzent. Nu is dit weliswaar veranderd, maar de vroege uitzendingen hebben zich beperkt tot muziek en ochtend-gymnastiek. Dit zal, met ingang van Dinsdag, 28 Oc tober, veranderen doordat tweemaal per week des morgens om 7.15 of om 7.30 uur over Hilversum I een gesproken kwartier- programima voor het platteland wordt ge geven. Dinsdagsmorgens komt om de andere week om half acht uur „voor de rijpere jeugd van het platteland" en „Boerenland in boek en krant", de aandacht vragen. Donderdagsmorgens om 7.157.30 uur wordt een „Morgengesprek" uitgezonden, dat zich zal bezig houden met onderwer pen, welke voor de plattelandsbevolking in het bijzonder van belang zullen kunnen zijn. De eerste van deze vroege uitzendingen, op Dinsdag 28 October dus, geeft onder het toepasselijke motto: „De morgenstond heeft goud in den mond" in den vorm van een samenspraak de les, dat de jeugd besteed moet worden om te leeren wat er te lee ren valt, in vestigt vooral de aandacht op de landbouwwinterscholen. De uitzending Morgengesprek" zal zich bezig houden met den omroep en het plat teland en een en ander meedeelen over de afdeeling „Land en Volk". De tijdstippen voor deze morgen-uitzen dingen zijn zoo gekozen, dat na de vroege bezigheden in het bedrijf door het meeren- deel der landelijke bevolking geluisterd zal kunnen worden. BOEKBESPREKING. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Zondag, 19 October a.s. vervalt van 14.00 14.45 uiur Hilversum n de bespreking van het boek: „Vurige tongen", door Gabriel Smit. Hiervoor in de plaats wordt de be spreking van het boek: „Juden erobern England" uitgezonden. Deze boekbespre- geschiedt door mevrouw J. Hoekstra. KERKNIEUWS RETRAITE HEEREN MIDDENSTAND. Van Zaterdag 25 tot Dinsdag 28 October wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught een Retraite gegeven voor Heeren uit den Middenstand. Men gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te geven met adres en leeftijd. GEMENGDE BERICHTEN KIND ONDER TRACTOR GEDOOD Toen het 5-jarig zoontje van den heer M. gistermiddag uit de kleuterschool ':wam, welke het dien dag voor het eerst had be zocht, speelde het met enkele vriendjes bij de zuivelfabriek en klom op een tractor van een tankwagen. De chauffeur, die de aanwezigheid van het kind op den tractor niet bemerkte, reed even later weg. Het kind sprong, toen de wagen goed en wel reed, van den tractor, doch kwam daar bij met het hoofd onder een van de wielen en was op slag dood. BOTERBONNEN VERVALSCHT De recherche te Hilversum, heeft den 24- jarigen P. S., wonende aldaar, gearresteerd, die een aantal boterbonnen had vervalsch en in den handel gebracht. De man had de ongeldige verklaarde bonnen 31 veranderd in 37. Hij had op verschillende van deze valsche bonnen in winkels te Hilversum reeds boter gekocht. De bediende van een winkel in de Langestraat constateerde bij het opplakken vervalsching en waarschuw de de recherche, die een nauwgezet onder zoek instelde, dat tot de arrestatie van S. leidde. Na geruimen tijd ontkend te hebben, heeft de man gistermorgen een bekentenis afgelegd. WONING HALF LEEGGEHAALD De bewoners van een woning in de Deur- loostraat te Amsterdam, kwamen gisteren, na sinds half Augustus afwezig te zijn ge weest, weer eens een kijkje nemen. Niet weinig schrokken zij, toen zij bemerkten, dat een groot deel van den inventaris ver dwenen was. Alle levensmiddelen, sigaren, dranken, alsmede een groote partij lin nengoed waren tijdens hun langdurige af wezigheid weggehaald. De waarde van het gestoléne bedraagt niet minder dan onge veer 3000. Wijl men volkomen in het duister tast, op welke wijze en wanneer de diefstal ge pleegd is, staat de politie hier wel voor een zeer moeilijke taak. NIEUWE UITGAVEN „Zakenman en Prijspolitiek". De tweede, geheel herziene druk van het boekje „Zakenman en Prijspolitiek" is thans verschenen. Op duidelijke en over zichtelijke wijze zijn hierin alle gegevens verwerkt, die de zakenman tegenwoor dig noodig heeft in verband met de prijs vorming. Zoowel de fabrikant als de groot handelaar, de importeur en de detaillist, vinden er die gegevens in, welke zij noo dig hebben bij het bepalen van den juisten prijs. Zoo worden er richtlijnen in gege ven, hoe de omzetbelasting moet worden gecalculeerd, hoe en bij wien prijsverhoo- gingen moeten worden aangevraagd, wel ke prijsverhoogingen zonder meer zijn toegestaan, hoe de importeur te handelen heeft ten aanzien van gestegen prijzen vah importgoederen enz, enz. Reeds voor de eerste oplage bestond een zoo groote belangstelling, dat deze s^ dig was uitgeput. Dit was aanleiding voor den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen, met deze voorlichting voort te gaan. Éen algeheele herziening was nood zakelijke in verband met het inmiddels af gekomen Prijsvormingsbesluit 1941, dat op 6 September in werking trad. De belangrij ke bepalingen betreffende maatschappe lijk verantwoorde prijzen, het bepalen van de verkoopprijzen van nieuwe goederen, koppelverkoopen, kettinghandel. het admi- nistreeren van prijzen en de inlichtingen plicht worden uitvoerig in dezen nieuwen druk besproken. Ook thans wordt deze uitgave wederom gratis voor belanghebbenden ter beschik king gesteld. Wxvt vu-itl U w-zten omiï&ni de. diltliQ-utiz Vraag: Met de uitreiking van de nieu we kaarten was ik met m'n vrouw samen, nu zijn we met z'n drieën door geboorte van een zoon. Mijn loon is 22.50 plus 1.50 duurtetoeslag. Die f 1.50 krijgen wij vrij willig van mijn patroon. Het contractloon is 22.50. Nu is 52 x 22.50 is f 1170.— dus zouden wij met z'n drieën voor vetkaarten in aanmerking komen,. Mogen ze nu die 1.50 als loon rekenen. In dat geval kom ik niet voor vetkaarten in aanmerking. Antwoord: Als inkomen wordt gere kend het brutoloon, dus met den duurte- toeslag. U komt dus niet Voor vetkaarten in aanmerking. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Casper, zn. van C. J. Lou- rens en B. Ohaudron. Antonius Philip- pus, zoon van L. de Water en S. C. Brug man. Eduard, zoon van C. v. Kralingen en M. Salomons. Johannes Jacobus zoon van A. J. Waaijer en S. Hendriks. Ber- nardus Joseph, zoon van G. A. Zweekhorst en C. P. Tuinenlburg. Barbara, dochter van J. Coert en A. de Zwijger. Pieter Cornelis Hermamus, zoon van P. J. Haas- teren en M. J. J. Visser. Christian, zn. van C. Waasdorp en J. M. Boom. Maria dr. van G. Heruer en A. Blansjaar. Ondertrouwd: C. Wagemaker jm. en M. Nieuweniburg jd. W. J. H. Baart jm. 27 j. en C. A. Mulder jd. 33 j. Overleden: P. Chaudron M. 73 j. STADSNIEUWS CHRISTUS KONING VIERING. Voor den Christus Koning-avond van Donderdag 23 October a.s. heeft katholiek Leiden een geheel nieuw programma laten samenstellen, een geheel ander program ma, dan de trouwe bezoekers dier avonden gewend zijn. Het zal echter niet minder in den smaak vallen: het zal een avond worden vol bon te afwisseling; er zal gezongen worden en gespeeld. Een verbindende tekst zal woord en spel en zang verbinden tot een harmonisch ge heel, dat den lof verkondigen zal van Ohristus Koning. Het wordt geen kerkelijke plechtigheid, wel echter zal het naar wij hopen mede werken om de kerkelijke viering beter te doen slagen. Men kan dus niet zeggen: ik ga Zondagl avond wel naar het lof, het komt ten slotte cp hetzelfde neer of als ik Donderdag avond geweest ben, dan kan ik Zondag wel thuis blijven. Neen beide vieringen zullen elkander aanvullen. Komt dus allen ter huldiging van Hem, die is de Koning des Vredes. Ten slotte een goede raad: Stelt niet uit „i haalt reeds nu een toegangskaart (te vens programma) bij de firma wed. Hui- bers, Haarlemmerstraat, of de firma J. Geyer, Botermarkt 26. F. BERNEFELD. Rector. H. DOOPSEL VAN VOLWASSENEN. Morgenavond om kwart over 6 heeft er in de Dekenale kerk aan den Heerensingel een zeer treffende plechtigheid plaats. Pa ter Wijnand Sluijs, die in die kerk een cur sus over de Katholieke Geloofsleer heeft gegeven voor niet-Katholieken. zal dan als bekroning van zijn werk het H. Doopsel toedienen aan een twaalftal niet-Katholie ken. Eerst geschieden de October-oefenin- gen en onmiddellijk daarna vangen de zoo zinrijke Doopplechtigheden aan, die door een ieder kunnen worden bijgewoond en waarvan de ceremoniën van den preek stoel af voortdurend zullen worden ver klaard en gevolgd. Wij twijfelen er niet aan. of zeer velen zullen van deze gele genheid gebruik maken, om dieper door te dringen in de Liturgie der H. Kerk en om in het aanschouwen der vreugde van de pasbekeerden hun dankbaarheid jegens God inniger uit te spreken, voor de eigen onverdiend ontvangen kennis der waar heid. ZILVEREN FEEST VAN DE ZUSTERS CARMELITESSEN Donderdagmiddag werd de feestviering voortgezet met een receptie, waarvan velen gebruik maakten om den Eerw. Zusters hun gelukwenschen aan te bieden. Om vier uur had een feestelijke bijeen komst plaats, waarbij aanwezig waren pastoor A. Leusen uit Zoetermeer, pastoor W. de Leeuw, pater S. Booms, dr. Niemer en mevr. en vele genoodigden. Door de beschermelingen der Zusters werd een alleraardigst gevarieerd program ma uitgevoerd, zangstukjes, voordrachtjes, reidansen enz. Door een zestal matroosjes werd aan pastoor Leusen met een keurige toespraak „den Pauselijken Zegen" aangeboden, die met 'n hartelijk dankwoord werd aan vaard door den Pastoor. Z.E. schetste daar na de begingeschiedenis van het verblijf der Zusters Carmelitessen in Leiden. Wenschte den Zusters geluk met het vele goede, dat zij in Leiden voor de arme kinderen verricht hebben en hoopte, dat zij in de toekomst nog meer arbeid kun nen verrichten, doordat zij haar stichting kunnen uitbreiden. Daarna had een plechtig Lof plaats ge celebreerd door pastoor Leusen geassis teerd door pastoor de Leeuw en pater Booms. De Zusters Carmelitessen kunnen met groote voldoening op haar zilveren feest viering terugzien. Zij willen gaarne door middel van onze courant haar hartelijken dank betuigen aan allen, die hun dien dag hebben ver blijd met bewijzen van sympathie en mede leven, met gaven, die zü in dezen tijd voor al zoo noodig hebben voor het schoone'so ciale werk, waaraan ^ij zich geven. Geveilde perceelen. Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel alhier: Huis en erf met afonderlijke bo venwoning Lange Mare 39-39a in bod 7.000, kooper de heer N. Timmers q.q. alhier voor f 7.000. Huis en erf Oude Sin gel 148 in bod: f 7.000, kooper de heer J. Hogendoorn te Zwammerdam voor 7.000. Winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning Clarasteeg 20-20a in bod 3.300, koo per de heer J. Mugge q.q. alhier voor 3.500. Huis en erf Kruisstraat 19 in bod 1.350, kooper de heer G. Bergers q.q. al hier voor 1.575. Winkelhuis en erf Vrou- wenkerkkoorsteeg 7 in bod f 4.000, kooper de heer M. E. Groenewegen q.q. alhier voor 4.100. Ten overstaan van notaris mr. C. Punt te Noordwijk: de huizen en winkelhuizen te Zoeterwoude (dorp) aan den Schenkelweg nummers 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69 en 71 na afmijning tezamen in bod 26.376, kooper de heer A. J. Giezen te Rotterdam voor f 26.726.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2