Nieuwe bonnen Mamentje. VRIJDAG 17 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10079 S)e Ceid&ch/eSou^a/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon:. Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. SABOTEURS WORDEN MET DEN DOOD GESTRAFT Nieuwe verordening vandaag in werking Het Rijkscommissariaat deelt mede: Het Duitsche Rijk strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neerslaan van alle pogingen tot tegenwerking. De in het buitenland hun misdadigen arbeid verrichtende oorlogs ophitsers, tot welke momenteel ook vroegere leidende Nederlandsche persoonlijk heden behooren, hebben hun laatste hoop op den aanval der bolsjewieken tegen het Duitsche Rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachten zij de bewoners der onder de bescherming der Duitsche weermacht staande gebieden tot sabotagehandelingen op te hitsen, om daardoor de kracht van het Rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst der Europeesche cultuur en beschaving, te verzwakken. In het algemeen heeft de Nederlandsche bevolking haar bezonnenheid bewaard. Eenige onverantwoordelijke, opgehitste en misleide elementen hebben zich even wel in den Jaatsten tijd ertoe laten verleiden om strafbare feiten te plegen, welke tot oogmerk hadden of aanleiding konden geven de openbare orde en de veilig heid van het openbare leven, in het bijzonder de ongestoorde economische ontwik keling, de arbeidsvrede, de grondstoffen- en verzorgingspositie der bevolking in gevaar te brengen. Met betrekking tot den strijd, dien het Duitsche Rijk voor een nieuw Europa tot de eindoverwinning voert, heeft de Rijkscommissaris maatrege len getroffen om alle dergelijke pogingen tot sabotage onverbiddelijk neer te slaan. Daardoor wordt de beteekenis van de heden in werking getreden Verordening no. 195/1941 betreffende het afweren van sabotagehandelingen gekenmerkt. Hij die een volgens de geldende rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oog merk heeft ofwel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de Veiligheid van het openbare leven, wordt op grond van artikel 1 van deze verordening als saboteur met den dood gestraft. In de toekomst kan derhalve in alle gevallen de doodstraf worden uitgesproken wanneer de daad naar haar uitwerking de openbare orde of de veiligheid van he1' openbare leven dermate in gevaar brengt, dat de dader als algemeen gevaarlijke saboteur beschouwd moet worden onverschillig of hierbij sprake is van bijv. Duitsch-vijandige geschriften of andere Düitsch-vijandige voorwerpen, van straf bare benadeeling van de ongestoorde economische ontwik keling, van de vernieti ging of beschadiging van belangrijke bedrijfsinstallaties of van inrichtingen of zaken, die bestemd zijn voor industrieele-, landbouw-, of verkeersdoeleinden. Het zelfde geldt voor het in strijd met de voorschriften achterhouden van voorraden of de niet-aflevering van voorwerpen die tot algemeen gebruik dienen en waarvan de aflevering verplicht is en evenzoo kan de oneconomische vernietiging of on- bruikbaarmaking van dergelijke voorraden of voorwerpen, de overtreding van prijsvoorschriften, overmatige bevoorrading (hamsteren), verboden slachtingen, zwarte handel, of ongeoorloofde handel in distributiebonnen en -kaarten, alsmede vervalsching daarvan, het uitspreken der doodstraf tengevolge hebben. Er zij uit drukkelijk op gewezen, dat deze opsomming niet volledig is, daar artikel 1 der Verordening alle strafbare feiten omvat. De nieuwe verordening schept de gele genheid om tegen ernstige delicten van alle soorten, voor zoover het sabotagedaden zijn, met de strengste straf op te treden, welke het strafrecht kent. Volgens de bepalingen der verordening kan de doodstraf niet alleen worden toegepast op den saboteur zelf, maar eveneens op uitlokkers, mededaders en waarop in het bijzonder de aandacht gevestigd zij medeplichtigen. In de eerste plaats echter staat dengene, die in eem?erlei vorm tot sabotage uitlokt of aan spoort de doodstraf te wachten. Het maakt ook geen verschil of een voltooid straf baar feit of slechts een strafbare poging bestaat. Hierbij worden in het bijzonder ouders en' opvoeders .gewaarschuwd, dat krachtens de Duitsche, in het bezette Nederlandsche gebied toepasselijke voorschriften, ook tegen jeugdige personen bo ven de 16 jaar de doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming van sabotagehandelingen is de bij het Duitsche Hooggerechts hof ingestelde bijzondere rechtbank bij uitsluiting bevoegd, behoudens de be voegdheden der krijgsraden of S.S.-rechtbanken volgens de algemeene voorschrif ten. De bijzondere rechtbank zal onmiddellijk in werking treden en volgens een zeer verkorte procedure werken. Tegen zijn vonnissen staan geen rechtsmiddelen open. De nieuwe verordening dient ter handhaving van rust en orde, van de onge stoorde binnenlandsche economische ontwikkeling, van de beveiliging der voed selpositie en van de rechtvaardige verdeeling der belangrijkste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de belangen der vredelievende en arbeidzame bevol king, die er recht op heeft onvoorwaardelijk en onder alle omstandigheden tegen saboteurs beschermd te worden. Duitsch-Roemeensche troepen nemen Odessa BINNENKORT NADERE BIJZONDERHEDEN OVER MOSKOU Odessa was niet onover winnelijk BEVOLKING JUICHT BINNEN TREKKENDE TROEPEN TOE. De plaatsvervangende premier van Roe menië, Michael Antonescu, heeft om ze ven uur gisteravond voor de Roemeensche radio het volgende legerbericht voorgele zen: „Het Roemeensche hoofdkwartier meldt het volgende bericht van het com mando der voor Odessa strijdende troepen: De troepen van het vierde leger zijn over eenkomstig de bevelen vandaag aangetre den voor den aanval op Odessa en door de laatste linies van verzet gebroken. Zij zijn des middags Odessa binnengerukt. De laat ste haarden van verzet worden thans in straatgevechten opgeruimd. De bevolking ontvangt de Duitsch-Roemeensche troepen met geestdrift." Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft een extra-bericht van overeenkom- stigen inhoud uitgegeven. Reeds gistermiddag had het Roemeen sche hoofdkwartier gemeld, dat de troepen door de verdedigingslinies van Odessa wa ren heengebroken. De vijand trok zich over het geheele front terug. Gnjljakovo, Dalnjk en Tararea bevonden zich toen reeds in Roemeensche handen. Inmiddels verrichtten de afdeelingen der Duitsche marine aan de kust der Zwar te Zee belangrijk werk door het vrijmaken van de waterwegen in de rivierdelta's. Een groot aantal schepen is in beslag ge nomen en weer in dienst gesteld.. Verschei dene verouderde groote schepen worden zeilklaar gemaakt. Verder hebben aan het Zuidelijk deel van het Oostelijk front Duitsche gevechtsvliegtuigen eergisteren vliegvelden met bommen en boordwapens bestookt. Ook de havenwerken in Odessa zijn nog bestookt met bommen van het zwaarste kaliber. Spoorlijnen bij Gharkow liepen door kettingbommen zware scha de op. De inneming van Odessa wordt in de ge heele pers beschouwd als een gebeurte nis van zeer groote beteekenis. De val van Odessa bekroont den dappe ren strijd van het Roemeensche leger onder de verstandige leiding van maarschalk Antonescu, schrijft de „Voelkische Beob- achter". De Sowjets hadden zich vast voor genomen, deze plaats "te houden en poch ten steeds weer. dat Odessa „nooit" zou worden ingenomen. Zij verkondigden on langs zelfs, dat hun troepen de ring om de stad hadden verbroken en dat zij con tact hadden gekregen met Boedjeny, een leugen, waarvan men natuurlijk na de ver nietiging van de beide bolsjewistische le gers aan de Zee "van Azof niets meer hoor de. Odessa behoorde tot de steden, waar uit de bolsjewistisch-plutocratische agita tie een toonbeeld van onoverwinnelijkheid maakten. Des te harder zal deze slag te Moskou en Londen zijn aangekomen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ver klaart: Welke beteekenis stad en haven van Odessa voor de geheele strategische positie hebben, blijkt zoowel uit een blik op de kaart als uit de bolsjewistische aan duidingen, waarin zelfs nog de laatste da gen den nadruk werd gelegd, dat Odessa tot iederen prijs gehouden moest worden. Nog op denzelfden dag, waarop de Roeme nen voor een bestorming van Odessa ston den aangetreden, werd de bevolking van Moskou gewezen op het voorbeeld van Odessa. De bevolking van Odessa heeft echter ook van haar kant een antwoord gegeven, zij heeft de Roemeensch-Duitsche troepen bij den intocht met geestdrift be groet. DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Afdeelingen van de Duitsche luchtmacht hebben den vijftienden October de in de omgeving van Brjansk ingesloten Sovjet troepen op vernietigende wijze aangevallen. Stuka's hebben o.a. 18 Sovjetbunkers ver nield. DE STRIJD BIJ MOSKOU. In militaire kringen te Berlijn heeft men gisteren met betrekking tot den tegenwoor- digen toestand in den centralen sector van het Oostelijk front verklaard, dat men de mededeeling van nadere bijzonderheden omtrent den strijd bij Moskou binnenkort verwachten kan. Reeds het eigenlijke Duit sche leger heeft den buitensten verdedi- gingsring van Moskou bereikt en vecht. Zelfs wanneer om Moskou geen forten en ook geen betonwerken in den geest der Ma- ginotlinie zouden zijn aangelegd, dan houdt men het in militaire kringen te Berlijn i.och niet voor uitgesloten, dat zich daar versterkingen bevinden, die reeds in vre destijd werden aangelegd. Bovendien staan den bolsjewisten in Moskou een reusach tige hoeveelheid menschen ter beschikking, die zij voor den aanleg van versterkingen gebruiken kunnen. Van een open stad, zoo verklaarde men gisteravond in de Wilhelmstrasse, kan bij Moskou in geen geval sprake zijn. Kalinen, dat eenige dagen geleden door de Duitsche troepen is veroverd, telt onge veer 220.000 inwoners. De stad bezit be langrijke havenwerken en is uitgangspunt voor de Wolgascheepvaart. Voorts is zij van belang als industriestad en spoorweg kruispunt. Formaties van het Duitsche lucht- wapen hebben op 15 October en in den nacht van 15 op 16 October 33 bolsje wistische vliegtuigen in luchtgevechten vernietigd en 14 machines op den bega- nen grond vernield. Elf bolsjewistische toestellen werden door de Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten, zoo dat de Sovjets te zamen 58 machines verloren. Ook zijn de Duitsche vliegers tijdens de operaties tot zuivering van de Baltische eilanden in actie geweest. Voorts waren Duitsche luchtaanvallen gericht op de ha venwerken van Moermansk en op de Moer- mansk-spoorlijn. Nog steeds stroomen tienduizenden bols jewistische gevangenen de Duitsche ge vangenkampen bij Wjasma en Brjansk bin nen. Het is een bonte mengeling van vol keren. BEVOLKING VAN MOSKOU TOT FRANCTIREURSOORLOG GEREED. In een oproep aan de bevolking van Mos kou heeft de Moskousche radio verklaard: De vijand rukt op, wij moeten hem tegen houden. Voorts is de meening geuit, dat het den vijand nooit zal gelukken Moskou te veroveren. De spreker riep de bevol king op tot den franctireursoorlog. Boven dien heeft het bolsjewistische legerbericht van gisterenmorgen voor het eerst openlijk toegegeven, dat „de tcestand aan het Wes telijke front" in den loop van den nacht van 14 op 15 October verergerd is. IN 'N PAAR REGELS Amerikaansche ambassadeur verlaat IWskou. Naar Associated Press verneemt, heeft de Amerikaansche ambassadeur Steinhardt met zijn staf Moskou verlaten. Maatregelen in Praag. Alle bewoners van twee stadswijken van Praag moeten op bevel der autoriteiten hun radio-toestellen inleveren, daar werd vast gesteld, dat in de betreffende stadswijken een hevige ant-Duitsche activiteit heerschte Vlootbasis in Noord-Ierland. De „Chicago Tribune" meldt uit Washing ton, dat de Vereenigde Staten een bedrag van tien millioen dollar beschikbaar heb ben gesteld voor den bouw van een vloot basis in Noord-T°rlar OUD-PRESIDENT VAN PANAMA IN ARREST. De „New York Times" meldt uit Panama, dat de ten val gebrachte president van deze republiek, dr. Arias, zich in arrest bevindt, hoewel hij op grond van een verklaring der regeering van Panama de toestemming ver kregen had naar Costarica in ballingschap te gaan. Het blad meldt voorts, dat Arias er op staat, nog altijd als president van Pa nama beschouwd te worden. Vonnis over Fransche ex-regeerders Naar van betrouwbare zijde te Vichy verluidt, heeft maarschalk Pétain het vol gende vonnis geveld over de gevangenen van Riom: Léon Blum, Daladier en de vroegere generalissimus Gamelin worden met vestingstraf naar Pourtalet in het de partement Hautes Pryrenées overgebracht. (De vestingstraf is de zwaarste straf, die de constitutioneele acte no 7 kent). De voormalige minister van Luchtvaart, Guy la Ohambre, en de vroegere directeur voor de bewapening, Jacomet, wier verantwoor delijkheid men minder groot achtte, blij ven tot nader order in Bourrassol. Reynaud en Mandel, die tot nu toe niet zijin beschul digd en te Vals les Bains geïnterneerd zijn, zullen eveneens vestingstraf krijigen en waarschijnlijk ook naar Pourtalet worden overgebracht. De vestingstraf is voor on- bepaalden tijd opgelegd. Aan het gerechts hof van Riom wordt het overgelaten het definitieve vonnis te vellen en den duur der vestingstraf vast te stellen, hetgeen zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Pétain motiveert zijn beslissing. In een radiotoespraak heeft Pétain gis teravond zijn beslissing gemotiveerd. „De feiten", aldus Pétain, „die den man nen, die voor onze ineenstorting in de eer ste plaats verantwoordelijk zijn, ten laste gelegd worden, zijn inderdaad zoo ernstig, dat men ze niet maar eenvoudig door po litieke sancties uit de wereld kan helpen. Wat Paul Reynaud en Georges Mandel be treft, ben ik van meening, dat de zware verdenking, die op hen rust, hun onmid dellijk transport naar een vesting recht vaardigt. Het vonnis, waarmede het pro ces te Riom zal eindigen, zal zich niet al leen richten tegen de personen, maar ook tegen de werkwijzen, de gebruiken en het regime. Dat vonnis zal niet herzien kun nen worden. Het zal het einde van een der smartelijkste perioden in het leven van Frankrijk zijn. Hier is sprake van een groot proces in onze geschiedenis, een proces, dat in een onrustig en tijd wordt gevoerd, en de be handeling zal bepaalde gevaren met zich brengen. Maar van het standpunt der na tie heb ik voor- en nadeelen afgewogen en mijn beslissing genomen. Een uitgestel de uitspraak zou voor het land een ver zuimde uitspraak beteeken en. Hiermede is een eerste etappe bereikt op den weg der rechtvaardigheid, welke wij het land schuldig zijn. Ongetwijfeld had een eenvoudig volgen v: de juridische procedure mij bevrijd van de toepassing van de acte nummer 7, omdat de belang rijkste verantwoordelijken, die thans door een eerste straf getroffen worden, aan het einde van het proces zullen zien, dat die maatregelen in wellicht veel zwaardiere straffen zullen worden veranderd. Maar in den tijd, waarin wij leven, moet ieder zijn deel der verantwoordelijkheid op zich nemen". Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig:: Na Zaterdag 18 Oct.: 39 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aard appelen. Voor het tijdvak van Zondag 19 tot Za terdag 25 October zijn voor de gebruike lijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de bonnen 40 van de daarvoor bestemde kaarten aange wezen, terwijl naast het rantsoen aard appelen op 40 40-a voor de houders van vetkaarten weder op bon 40-b een 1/2 kilo aardappelen beschikbaar zal zijn. SIGAREN. Nauwelijks is mijn pen droog van een beschrijving, een philosophi- sche beschouwing over het wezen van het optimisme of ik ontdek in de krant een man, die lustig wat guldens neer telt voor een advertentie, waarin hij de menschen bezweert zich op het vak van sigarenwinkelier te werpen. Hij schrijft: SIGARENWINKELIER. Wilt U dat worden, vraag dan zon der verplichtingen eens inlichtin gen omtrent het nieuwe vakexa men en omti'ent vestiging aan: A.S.S.O., Dir. J. VAN DER BIJ, hoofdonderwijzer. Nieuwe Plein 31, Arnhem. Nu heb ik de grootste eerbied voor onderwijzers en zoo het mogelijk wa re nóg meer eerbied voor hoofdonder wijzers. Want is het voor sommige menschen al een heele toer in één vak doorkneed te raken, een hoofdonderwij zer geeft zoowel meetkunde als zang- onderricht en gymnastieklessen. En goed. Waarom zou hij dan niet een knaap kunnen opleiden tot sigarenwinkelier? En bovendien: Asso staat voor niets. Maar als ik bij mijn sigarendame kom, waar ik als vaste klant vriendelijk ben ontvangen, kijkt zij eerst of niemand het ziet, dat zij mij vijf sigaren over handigt. Natuurlijk, zij heeft meer vaste klanten gehad dan mij alleen. Er blijkt echter uit, dat er nogal moeilijkheden zijn in dat bedrijf en het is nogal opti mistisch te verwachten, dat er zul ke optimistische lieden zijn, die zich bij gebrek aan iets anders een weten schappelijke opleiding van sigarenwin kelier laten aanmeten. Ik zou er mo menteel wel iets voor voelen, indien er maar sigaren waren. Maar de docent van Asso bemoeit zich alleen met de opleiding en niet met de sigaren N. i i. J REPORTAGE OVER TWEEDE WINTERH ULP ACTIE. Hedenavond van 18.30 tot 19.00 uur heeft over den zender Hilversum I een reportage plaats over de tweede Winter hulp acti^. In de Gothische zaal van gebouw Kneuterdijk 20 te Den Haag is Woensdag de ten toonstelling „Der Soldat in Holland" door den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart geopend. Een overzicht van de expositie. Foto Stapf-Mol. De tentoonstelling „Eeuwig levende teekens" in het Gemeente Museum te Den Haag is door den stichter der Volksche Werkgemeenschap, den heer Veldmeyer geopend. j)r T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten (tweede van rechts) en de heer Veldmeyer (derde van rechts) bezichtigen de expositie. Foto Stapf-Mol.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1