KLOMPERTJE KLOMP v DrieW^nschen Zaterdag 25 October DINSDAG 14 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur. Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L Roozen. ^elden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 6.49 uur Dinsdagavond. Zonl op 8.04 uur Woensdagochtend. Tusschen deze lijden mdet worden ver duisterd. I MAANSTANDEN. 14 October: De maan komt Dinsdagnacht om 0.39 uur pp en gaat Dinsdagmiddag om 3.49 uur onder. 15 Octobr: De maan komt Woensdag nacht om 1.40 uur op en gaat Woensdag namiddag om 4.25 uur onder. 16 October: De unaan komt Donderdag nacht om 2.34 uur op en gaat Donderdag middag om 4.56 uur onder. 17 October: De maan komt Vrijdagnacht om 5.25 uur onder. 18 October: De maan komt Zaterdag ochtend om 5.03 uur op en gaat Zaterdag avond om 5,54 uur onder. 19 October: De maan komt Zondagoch tend om 6.21 uur op en gaat Zondagavond om 6.22 uur onder. 20 October: De maan komt Maandagoch tend om 7.43 uur op en gaat Maandag avond om 6.52 uur onder. (Nieuwe Maan). GENERAL-ARBEITSFÜHRER DECKER OVER DEN ARBEIDSDIENST. General-Arbeitsführer dr. W. ©ecker heeft te 's-Gravenhage voor het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. en den Reichsar- beidsdienst in Nederland, het woord ge voerd. Dr. Decker wees er op, dat in het Oosten een der grootste worstelingen uit de we reldgeschiedenis plaats heeft. Het is de strijd tusschen hakenkruis en sovjetster, tusschen het licht en de duisternis. Duitsch- land vecht hier voor een zaak, die de zaak van de geheele wereld is. Het is Duitsch- land immers niet te doen om eigen wel zijn. of om de macht der partij. Het is wel te doen om een nieuwe vormgeving van Europa ten aanzien van een nieuwe we reldbeschouwing. Het is over eenige dagen tien jaar ge leden, dat de Duitsche arbeidsdienst ge sticht werd. Hij werd met een zeker wan trouwen begroet, doch men begreep spoe dig algemeen het móóie devies: de ge meenschap voor het individu. Spreker constateerde, dat ook in Neder land reeds veel politiek leèd achter den rug is en men hier sterk op wef is de eenheid te vinden. Tot zijn vreugde heeft hij ook in den Nederlandschen arbeidsdienst den waren geest gevonden. Dè arbeidsdienst maakt een volk arbeidzaam en een arbeid zaam volk is altijd sterker dan een volk waarin geld de hoofdrol Speelt Duitsch- land ziet men als het voorbeeld daarvan. Men vergelijke eens, wat het liberalisme en wat het nationaal-socialisme van het Duitsche volk gemaakt heeft. De geheele wereld kan nu tegen Duitschland gemobi liseerd worden, zonder dat dit succes heeft. Een arbeidsdienst kan slechts bestaan in een nationaal-sociaïistische gedachtensfeer, omdat hij de jeugd van het land moet ver binden en niet moet scheiden. In den ar beidsdienst wordt men gehard in den cfiefcst voor het volk, en wie het volk dient, dient goed. Op deze gedachte heeft Adolf Hitler het groot Duitsche rijk opgébouwd, en op die gedachte zal Europa onder zijn leiding een gelukkiger toekomst tegemoet gaan. Hierna heeft Oberdienstleiter Schmidt een slotwoord gesproken en het bolsjewis me als een macht der duisternis fel gehe keld. Hij zeide den Führer dankbaar te zijn, dat hij hier gekomen is, want anders zaten hier misschien bolsjewieken. Aan het einde der bijeenkomst werden de nationale liederen gezongen. 31/2 PCT. NEDERLANDSCHE STAATS- LEENING ^1941. In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Staatsleening van vijfhonderd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 97 1/2 pet.; de rente is 3 1/2 pet. per jaar; de loop- tyd bedraagt ten hoogste twintig jaar. Ook deze Staatsleening zal er een zijn .,met den stok achter de deur". Dit betee- kent, dat indien niet het volle bedrag van 500 millioen wordt ingeschreven, een ge dwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening die genen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben inge schreven. Wat in dit verband onder een voldoend bedrag is te verstaan, blijkt uit de maatstaven, welke in het prospectus der 1 eenling zijn aangegeven. Dit pro«pectus, hetwelk bij alle bankinstellingen verkrijg baar is, vermeldt, te dien aanzien, dat allen, die in het loopende belastingjaarfcin de ver mogensbelasting zijn of zullen worden aan geslagen, tot een in het prospectus voor elk vermogen aangegeven bedrag in de thans aangekondigde leening moeten deel nemen, om zich voor een aanslag in de ge dwongen leening te vrijwaren. Dit bedrag geeft derhalve aan, voor hoeveel men ten minste op de aangeboden vrijwillige lee- r.ing dient in te schrijven, om van de ge dwongen leening te zijn vrijgesteld. Daar nevens is bepaald, dat lichamen, vallede onder het Besluit op de Winstbelasting, om voor een aanslag in de gedwongen leening gevrijwaard te zijn, in de vrijwiHige lee ning zullen moeten deelnemen voor 3 pet. van hun zuiver vermogen en dat deze deel neming voor levensverzekeringsmaatschap pijen en pensioenfondsen 3 pet. van de ge zamenlijke waarde hunner bezittingen be loopt. Nieuw is de bepaling, dat ingeval de ge dwongen leening wordt uitgeschreven, de bedragen waarvoor men dan zal moeten deelnemen, verdubbeld worden! De inschrijving staat dagelijks open tot en met Donderdag 23 October a.s. van des oormiddags 10 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermelde bankin stellingen en bij het Agentschap van het Departement van Financiën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen belasten met de DE DAAD IS AAN U Zaterdagmiddag zijp wederom een duizendtal Nederlandsche mannen naar' het Oostfront vertrokken, om daar met de wapenen in de vuist Nederlands plaats te veroveren in het nieuwe Euro pa, dat straks geboren zal worden uit de smarten- van deze tijden. Want het is zonder twyfel, dat deze tijden veel leed brengen, dat echter met het groote doel voor oogen in offervaardigheid gedragen wordt. Ginds in het Oosten, waar een gigan tische strijd woedt, een strijd, zooals de wereldgeschiedenis nog nimmer heef.. meegemaakt, is veel leed te ver zachten.' Nederland zaL-ook daarbij niet ach terblijven en het zendt een ambulan ce, de beste, die ooit uitgerust werd. De daad is nu aan het volk. Deze ambulance moet zoo spoedig mogelijk uitrijden. Stort daarom uw bijdrage op giro rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. verzorging van inschrijvingen. Desge- wenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen. De betaling moet gescheiden op Zater dag 15 November a.s. Het belang van een volledig welslagen der nieuwe leening zal een ieder ongetwij- geld duidelijk zijn. Tot een gedwongen lee ning, welke een 2 1/2 pet. 40-jarige annuï- teitsleening zou zijn, mag het niet komen. KOLENVOORZIENING VOOR LEDEN DER DUITSCHE WEERMACHT, DIE IN GEKWARTIERD ZIJN BIJ PARTICULIEREN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de kolenvoorzie- ning voor dezen winter voor leden der Duitsche weermacht, die ingekwartierd zijn bij particulieren, opnieuw geregeld is. Dientengevolge krijgen de kwartierge vers voortaan „Kohlengutscheine", die recht geven op het koopen van H.L. 37,5 K.G. brandstof. Deze „Kohlengutscheine'' zijn rood met donkerbruinen opdruk en dragen het op schrift: „Deutsche wehrmacht Niederlande, Kohlengutschein fuer y, H.L. 37,5 K.G. kohle (10 tage)". De „Kohlengutscheine" worden door den ingekwartierde telkens na tien dagen aan den kwartiergever overhandigd. Hiervan zijn uitgezonderd pensions met centrale verwarming en alle hotels. Deze bedrij ven worden .door de Nederlandsche distri butiediensten van kolen voorzien. De algemeéne voorschriften voor de weermachtbonnen gelden ook voor de „Kohlengutscheine". In een officieele publicatie zijn nadere bijzonderheden vermeld betreffende de in levering der „Kohlengutscheine" door klein- en groothandelaren. VERGOEDING VAN REISKOSTEN VOOR BEZOEK AAN GRAVEN VAN GESNEUVELDE NEDERLANDSCHE MILITAIREN. Het hoofd var het afwikkelingsbureau van het departement van defensie heeft in de Staatscourant bekend gemaakt, dat na bestaanden van gesneuvelde Nederland sche militairen desgewenscht vergoeding kunnen bekomen, voor het bezoeken van 't graf van den gesi euvelde. Fer. vergoeding van reiskosten kan worden gegeven voor het bezoek door Guders, pleegouders, stief ouders van den gesneuvelde. Zoodanige ven den leeftijd van tien jaar en schoon ouders van den gesneveulde. Zoodanige vergoeding word aan denzelfden persoon in 1941 en 1942 één keer per kwartaal toe gekend voor ten reis in de laagste^ klasse van openbare middelen van vervoer. Ver blijfkosten worden niet vergoed. Aanvra gen dienen van te voren te geschieden door tussch®nkomst van da burgemeesters. i In een in de bladen opgenomen officieele publicatie wordt, onder verwijzing naar het desbetreffend besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart in de Ned. Staatscrt. van 13 October, bekend gemaakt, dat alle vereenigingen en stichtingen van ondernemers, haar federaties, bonden en dergelijke organisaties, met uitzondering van die op het gebied van den land- en tuinbouw en vgn de vee- en pluimvee houderij, zich voor 1 November a.s. moe ten aanmelden bij de af deeling economi sche voorlichting van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, Rijn straat 24 te 's-Gravenhage. De aanmeldingsplicht rust op de bestuur ders van de genoemde organisaties of bij ontstentenis of belet van d^zen op dege nen. die met de dagelijksche leiding zijn belast. Voor bijzonderheden betreffende de aan melding wordt verwezen naar bovenge noemde officieele publicatie. TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS" Woensdagmiddag om drie uur wordt in het Haagsche gemeentemuseum de tentoon stellen „Eeuwig levende teekens" geopend door den voorman der Nederlandsche S.S. en oprichter der Volksche Werkgemeen schap Feldmeyer. De openingsrede zal wor den uitgesproken door den Secretaris-Gene raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, prof. T. Goedewaagen. De tentoonstelling, welke is georganiseerd door de Volksche Werkgemeenschap in sa menwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, geeft in 26 zalen een overzichtelijk beeld van de sym bolen, welke in het volk voortleven. In de Ned. Staatscourant van gisteren is een beschikking verschenen van den Secre taris-Generaal van bet Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betref fende de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, waarbij de spertijd voor het banketbakkers- en het banketverkoo- persbedrijf wederom met zes maanden wordt verlengd. KA' N Slechts 41}'6 dagen Q De aantrekkelijke HDLLANDSCHE film Ai inet Anny van Duyrj vele bekenden ARBEIDSTIJD BROOÏ1 BroodbezorgJ In de Staatscourant van 13 October is op genomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende den arbeidstijd in breod- bakkerijen voor de periode van 15 Oct. 1941 tot 15 Magrt 1942. De regeling is ge lijkluidend aan die voor de voorgaande pe riode. Zij komt in hoofdzaak hierop neer, dat op Zaterdag des ochtends twee uur vroeger dan normaal met den bakkersar- beid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodbezorging betreft, bepaald dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, gedurende het tijdvak waarvoor deze regeling geldt, op Zaterdag des ochtends van 8 uur af mo gen vervoeren, terwijl de verkoop of afle vering om 9 uur mag beginnen. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren zijn vijf beschikkingen opgenomen van de comissie tot organisatie van het be drijfsleven (commissie Woltersom). Daarbij worden ingesteld de bedrijfsgroepen: bin nen- en buitenlandsche akkerbouwproduc ten,, verwerkende industrie (9 vakgroepen met ondervakgroepen), groenten- en fruit- verwerkende industrie (2 vakgroepen met onder vakgroepen), industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dier lijke producten (4 vakgroepen met onder- vékgroepen), derivaten van landbouwpro- i3' sten-verwerkende industrie (5 vakgroe pen met ondervakgroepen) en zuivel- en melkproducten industrie en het melkinrich tingewezen (4 v?k»roer»en met onder vak groepen). SCHEUREN VAN GRASLAND TEN BEHOEVE VAN OOGST 1912 De Regeeringscommissaris voor de bo demproductie deelt het volgende mede: De voedselvoorziening.maakt hét noodig, dat ten -behoeve van oogst 1942 ongeveer 100.000 H.A. grasland* wordt gescheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschieden op daarvoor geschikte gronden, zoodat in de eerste-plaats in aanmerking komen goed ontwaterde zand-, klei- en zavelgronden. Het is dringend noodzakelijk, dat ieder, die kan medewerken, het zijne hierin bij draagt. Zal aan de verwachtingen beant woord worden, dan zal op den geschikten grond van iedere 6 7 H.A. er een ge scheurd moeten worden. Voorloopig zal dit aan de vrijwillige me dewerking worden overgelaten, met dien verstande, dat voor iederen 'gebruiker van grasland de gelegenheid wordt opengesteld voor 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte door hem gescheurd zal wor den ten behoeve van den oogst 1942. Voor nadere bijzonderheden worden be langhebbenden verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. In de omgeving van de groote steden zal een speciale gelegenheid worden openge steld voor het scheuren van grasland voor den aardappelverbouw. Hierbij wordt ge dacht aan scheuren met behulp van werk- lopzen, onder bijzonder gemakkelijke voor waarden. Zij, die hiervan gebruik willen maken kunnen nadere inlichtingen bekomen bij de rijkslandbouwconsulenten. LOONEN EN SALARISSEN. Het college van rijksbemiddelaars ves- tigt er de aandacht op van belanghebben den, dat het krachtens verordening 217/ 1940 verboden is de loonen en salarissen te verhoogen zonder toestemming van het college. Het is aan het college bekend, dat in verschillende landbouwstreken aan aard appelrooiers hoogere loonen worden be taald, dan vervat zyn in collectieve ar beidscontracten, resp. arbitrale uitspraken. Het college wyst er op, dat de betreffende werkgevers zich schuldig maken aan een strafbaar feit. In voorkomende gevallen zal door de controleerende ambtenaren procesverbaal worden opgemaakt. H. G. M. VAN DER VIJVER, f Te Rotterdam is overleden, 76 jaar oud, de heer H. G. M. van der Vijver, lid van de firma Henri van der Vijver en Co., groot handel in koloniale waren en bakkersarti kelen. De heer V.an der Vijver had in 1904 deze zaak gesticht en is tot het laatst-van zijn leven in haar leiding gebleven. Tevens is hij president-commissaris geweest van de „Maasbode". Hij is lid geweest van den Rotterdamschen gemeenteraad voor de R.-K "Staatspartij en van 1910 tot 1935 lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol-, land. Gedurende meer dan een kwart eeuw heeft de heei Von der Vijver, die zich ook veel op charitatief gebied heeft bewogen, ziting gehad in het Burgerlijk Armbestuur. De burgemeester van Hoogland. De persdienst van de N.S.B. m^ldt: De benoemde burgemeetster van Hoog land, bij Amersfoort, werd op 2 Januari 1911 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht de vijf-jarige H.B.S. en behaalde ie Lei den zijn titel als meester in de rechten. Na de bezetting' van ons land (Mei 1940) was hij bij de legislatieve afdeeling van het commissariaat voor bestuur en justitie van het rijkscommissariaat werkzaam. In de N.S.B. vervulde hij verschillende func ties, terwijl hij thans hopman bij de W.A. is. GEMENGDE BERICHTEN Het zesjarig zoontje van den landbou wer W. van Santen te Rozenburg geraak te tusschen een met bieten geladen wa gen en een paal, waardoor het zoodanige kneuzingen opliep, dat het in het zieken huis is bezweken. GASVERSTIKKING TE UTRECHT. Gisterochtend hebben de bewoners van een flat van de Homeruslaan te Utrecht de vijf-en-dertigjarige verpleegster H. R. dood in haar kamer aangetroffen. Zij was door gasverstikking om het leven geko men. In den loop van den morgen had men haar bij haar werkzaamheden gemist, zoodat men op onderzoek uitging. Het bleek, dat de gasslang gedurende den nacht was losgeraakt. BAKKER VERGIFTIGDE ZIJN VROUW. De onverwachte dood van een dertig-ja- rige gehuwde vrouw heeft te Tilburg zoo veel geruchten veroorzaakt, dat de poli tie zich genoodzaakt heeft gezien een on- derzrfek in te stellep, met het gevolg, dat de echtgenoot van de overleden vrouw en een dienstbode met wie hij sedert eenigen tijd betrekkingen onderhield, zijn gear resteerd, verdacht van moord door vergif tiging. De man, bakker van beroep, had de vrouw, toen zij van een reis terugkeerde, soep met arsenicum toegediend, en later nog een kop thee met dit vergift. Donder dag is het slachtoffer aan de gevolgen hier van overleden. De dienstbode is gearres teerd op grond van medeplichtigheid. „Hbld." KNOEIERIJ IN AMSTERDAMSCHE ZUIVELFABRIEK. Een groot aantal HaagsAe ambtenaren van den C.C.C.D. is reeds eenigen tijd be zig met het onderzoek van een zeer ernsti ge overtreding der boter- en vetdistribu- tiebeschiklttngen in een fabriek te Am sterdam, dat tot nu toe verrassende resul taten heeft opgeleverd. Een groot aantal personen is in verband hiermede gear resteerd. Nadat zij een bekentenis hadden afgelegd, zijn allen weer op vrije voeten gesteld. In een by de uitvoering der melkstan- daarddisatie opgerichte zuivelfabriek werd de grondslag gelegd voor een smokkelaf- faire, waarvan de draagwijdte eerst nu pas eenigszins is te beoordeelen. Tenein de meer boter te kunen produceeren, sloeg men hier de melk veel zwaarder uit dan is toegestaan, zopdat het vetgehalte der gestandaardiseerde melk niet 2.50 pet. zooals de verordening voorschrijft, be droeg, doch nauwelijks 1.50 pet. Sinds April werd deze methode in de fabriek, welke duizenden liters per dag verwerkt, toegepast. Het afgeroomde vet gebruikte "men uitsluitend om boter te produceeren. Eerst korten tijd geleden was er door toevallige omstandigheden aanleiding om een onderzoek in te stellen. Bij dit onder zoek bleek, dat 774 kg. boter clandestien was vervaardigd, welke voor verreweg h£t grootste deel zonder bon en tegen prijzen, varieerende van 2 tot ƒ5 per pond was geleverd aan leden van het fabrieksperso- neel en aan directeuren en commissaris sen, welke personen daartoe de wikkels wederom moesten inleveren. Voorts be- trokkfen personeel van een andere fabriek en banketbakkers de gefabriceerde boter. Zelfs dreven anderen met de directeuren een ruilhandel in jenever, brandstoffen en autobanden tegen boter. Uit de opbrengst der verkochte boter werden salarisverhoo- gingen bekostigd ten gunste van de drie directeuren tot een bedrag van ƒ25 per maand per persoon en 50 per maand voor den controleerend boekhouder. Be halve dat deze boter werd verkocht, zon der inlevering van bonnen werd nog op den bonnenvoorraad, betrekking hellende op de legaal verhandelde boter een rfekort Rheumatishhe pijnen O O O hebben een gronc/^e fiijnufflrijvende werking. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 15 OCTOBER 1941. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtend- gymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek '9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmu ziek 11.00 Voor de kleuters 11.20-En semble Rentmeester 12.00 Schrammel- kwartet en soliste 12.25 Voor den boer 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Arnhem- sche orkestvereeniging en gramofoonmu ziek 2.15 Gerard Lebon en zijn orkest 3.00 Voor de vrouw 3.20 Zan£ met pia nobegeleiding en gramofoonmuziêk 4.00 Wijdingswoord 4.20 Voor de jeugd 5.00 Fragmenten uit de operette „Der Bet- telstudent" (gr.pl.) 5.15 B.N.O.: Nieuws- economische en beursberichten '5.30 Voor de jeugd 5.45 Viool en piano 6.15 Causerie: „Volksgezondheid" 6.30 ■Kla^s van Beeck en zijn orkest 7.00 Ac tueel halfuurtje 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding 8.00 Gramofoonmuziek 8.-15 Gevarieerd programma 9.15 Zweédsche landliedjes, gramofoonplaten- programma 9.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uit zending: The Dutch Achievements in the Netherlands Indies. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Pianovoordracht 10.40 Voordracht 11.00 Zang met, pia nobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Melodisten en solist 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Romancers en soliste 1.45 Orgelconcert 2.15 Voordracht 2.30 Opera „La dame blanche" (opn.) 3.30 Gramofoonmuziek 4.00 Klarinet, cello, piano en gramo foonmuziek 5.00 Voor de jeugd 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 De Ramblers 6.00 Cau serie over het Nederlandsche volk en de Productieslag 6.15 John Kristel en zijn orkest en soliste 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 „In en om de N.S.B." (voorbereid door de N.S.B.) 8.00 Eerste deel van de opera „Madame Butterfly" 9.00 Causerie: „De vogel trek" 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 Gramo foonmuziek 10.1010.15 Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie ProgTamma; 6.4522.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum tl. 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen Iby Radio Centrales. 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. ontdekt van 981 rantsoenen. Bij de tallooze geïnteresseerden heeft men reeds een belangrijk kwantum van de betreffende artikelen in beslag geno men. Het onderzoek bracht verder nog aan het licht, dat steeds tekorten voorkwa men in de melkverantwoordingen tegen over de A.V.M., welke dan ook reeds was overgegaan tot het nemen van maatrege len tegen de fabrikanten. Om deze tekor ten te dekken, werd op een vergadering van directeuren en commissarissen beslo ten. water in de tanks te voeren. Voorts bleek de frauduleuze verkoop van 4651 liter gestandaardiseerde melk zonder inneming van bonnen, 12.874 liter taptemelk benevens 4.288 liter karnemelk van eigen productie. Ten gevolge van de knoeiereijen was het ook noodig de boe ken te vervalschen. Het onderzoek wordt voortgezet. komt persoonlijk een bezoek aan LEIDEN brengen op IN DE GROOTE ZAAL DER STADSGEHOORZAAL Nadere berichten worden op deze plaats bekend gemaakt. Klompertje Klomp, een echte Hollandsche Jongen De liturgie der Kerk WOENSDAG 15 Oct. Mis v. d. H. Teresia van Avila, Maagd: Dilexisti. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. De (groote) heiligeTeresia, te Avila in Spanje geboren, trad op 20-jarigen leeftijd ia de Orde van de Carmelieten. Zij muntte uit door een heerlijke boetvaardigheid en stortte de Orde nieuw leven in doordat zij met mannelijke kracht de leden wist te brengen tot getrouwe onderhouding van den H. Regel en vele nieuwe kloosters stichtte. De heilige stierf in 1592. 81. Kom nou maar van ja bankje af, zei Hannes. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want Klompertje zat nog altijd vastgeplakt op de lijm, die de dief erop had gesmeerd. Dat had Hannes niet eens bemerkt. Och, wat moest hij daarom lachen. 82. Klompertje vond het niks leuk, dat de boer zoo'n pret had, want zóó kon hij toch niet naar huis komen. Hij kon niet eens loopen en om hier midden op den weg zyn broek uit te gaan trekken, dat ging toch ook niet. Maar daar kwam de vrouw van Hannes aan. j

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2