DAGBLAD VOORLEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bon Momentje MAANDAG 13 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10075 S)e £eid&eli£0oi4/fca/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Over: Kerkzang Prof. dr. G. v. d. Leeuw uit Groningen heeft' gisteren te Utrecht in het gebouw voor religieuze en kerkelijke kunst een lezing gehouden over het onderwerp: „De plaats van de muziek in den eeredienst". Deze bekende protestantsch-christe- lijke hoogleeraar hield o.m. een pleidooi voor de invoering van den Gregoriaanschen zang in de protestantsche kerken: „Al werden in den nieuwen bundel der herv. kerk gezangen in oecumeni- sdhen zin verzameld, de kostelijke Gre- goriaansche liederen hebben wij ver loren". De kostelijke Gregoriaansche zang. Deze waardeering van Protestantsche zijde is ons een aanleiding, om er op te wij zen, dat helaas bij menig koor in onze ka tholieke kerken de Gregoriaansche zang wordt verwaarloosd, zeker niet die plaats inneemt, welke hij om zijn „kostelijke" waarde behoort in te nemen. De „sterren" op het koor blijven verduisterd, zoolang er Gregoriaansdh wordt gezongen en werpen pas hun stralen uit bij de meerstemmige muziek, bij voorkeur in solo's; men krijgt den indruk, dat op de repetities de wisselende /gezangen slechts even worden gerepeteerd, om het leeuwen deel van den tijd te besteden aan de meer stemmige muziek. Zeker de laatste ja ren is er op dit terrein heel wat verbeterd, maar het wordf klaai-blijkelijk nog niet overal voldoende gewaardeerd, hoe-schoon is de juibel en de smeeking en de aanbid ding in den Gregoriaanschen zang. De taak van den leider van een kerke lijk zangkoor is een zeer voorname. Ook dat wordt niet altijd 'door ons ingezien; de waardeering van deze taak draagt niet al tijd de kenteekenen van een goed begrip van de beteekenisvolle positie, die een di recteur en een orgahist in het kerkelijk le ven innemen. Ook onder dat opzicht is echter gelukkig in de laatste jaren inder daad heel veel verbetering gekomen. w Prof. v. d. Leeuw betoogde, dat in de Protestantsche kerken koor en orgel in één hand behooren te zijn en bepleitte erken ning van het „ambt" van den organist- cantor om dan te vervolgen: „De organist mag de gemeente leiden tot aanbidding en heeft dus een verheven ambt in de kerk te vervullen. De organist moet zijn een, bekwaam musicus, maar in de eerste plaats een geestelijk mensch, die weet, wat aanbidding beteekent voor een gemeente, die zich in volle overgave overgeeft aan God." Dit zijn gedachten, die ook in katholie ken kring overweging verdienen. BONAANWIJZING BOTER EN VET. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. elke der met „39" en „40" genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koo- pen van 250 gram boter. Zooals destijds werd medegedeeld, geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met „39" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 200 gram gesmol- ten*rundvet of 250 gram boter. Voorts geeft de met „40" genummerde bon van de vet kaart recht op het koopen van 250 gram boter. Uiteraard wordt op de boter, welke op de bonnen „39" en „40" van de vetkaart wordt gekocht, een reductie verleend van 22 1/2 cent per 250 gram. De met „38" genummerde bonnen van de boter- en vetkaarten mogen worden ver nietigd. Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de radio van 19.45 tot 20.00 uur (Hilver sum 2) over: „Aan de lijders der Engel- sche ziekte", BEËEDIGING EN VERTREK W.A.-B AT A L J O N Bij de vele duizenden Nederlanders, die zich reeds vrijwillig in de Standarte West- land naar het Oostfront hadden begeven, 'om daar deel te nemen aan den strijd on der leiding van Adolf Hitler voor Europa tegen het bolsjewisme, en onder wie uit de gelederen der N. S. B. een belangrijk, gedeelte reeds was aangetreden, heeft zich Zaterdag het eerste zuivere N.S.B.-batal- jon, ten getale van bijna duizend man, ge voegd om in handen van den algemeen leider dezer beweging, ir. Mussert, den eed af te leggen op den Germaansch én Führer. Deze plechtigheid geschiede Zaterdag middag te vier op het historische Binnen hof in Den Haag, waar de reeds geüniform- de adspirantstrijders om twaalf uür met den trein uit Den Bosch waren" aangeko- Te half vier werd het Nederlandsche bataljon in carré-vorm met een eerecom pagnie van de Duitsche weermacht, en met een militair muziekkorps op den rechter vleugel, op het Binnenhof opgesteld. Achter de troepen der Nederlai>dsche nationaal-socialisten stonden de storm- vlaggendragers met him banieren die al dus het geheel omzoomden. Links en rechts van het bordes der Rid derzaal bevonden zich vele vooraanstaan de figuren uit officieele kringen en uit N.S.B. en N.S.D.A.P., onder wie wij op merkten commissaris-generaal Schmidt, eenige provinciale gevolmachtigden van den Rijkscommissaris, den commissaris der provincie Limburg, graaf De MarChant et d'Ansembourg, den nieuwen burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Müller, den pro cureur-generaal bij het Haagsche gerechts hof, prof. dr. R. van Genechten, den pre sident der Nederlandsche Bank en wnd. secretaris-generaal van Financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, |den gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zuid-Hol land, baron Van Haepsolte, den comman dant van de Nederlandsche S.S. en die van de W.A., en vele anderen. Precies te Vier uur werd de komst van den Rijkscommissaris en van den leider der N.S.B. aangekondigd. Terwijl de mu ziek een bêgroetingsmarsch deed weerklin ken, namen zij beiden, vergezeld door ge neraal Seyffardt, bevelhebber van het Vrij willigerslegioen Nederland, en van de hee- ren Rauter, van Geelkerken en Zondervan, de voor hen gereserveerde plaatsen in, waarna een inspectie langs de stram in de houding staande troepen volgde. Rede ir. Mussert. De leider van de N.S.B. sprak, nadat hij op het podium was teruggekeerd en de troepen den ruststand weder hadden ver kregen, het bataljon als volgt toe: „Kameraden, Gij staat op het punt het vaderland te verlaten en oostwaarts te trekken. Dit is een daad van de grootste beteökenis in uw eigen leven, in het leven van hen, die u na staan en die mét hun wenschen en goe de gedachten bij u zullen zijn en blijven, maar boven dit alles uit is uw gaan een daad, die richtinggevend is voor het leven van ons volk, voor de verzekering van zijn toekomst. Wij weten allen, dat de oorlog een neven verschijnsel is vin de geweldige revolutie, die' wij beleven doordat twee werelden botsen:, de oude democratisch-kapitalisti- sché wereld en de nieuwe nationaal-socia- listisohe/fascistische. Het besef daarvan is bij ons ontwaakt in 1931, toen de N.S.B. werd gegrondvest op haar program, dat tot op den huidigen dag onveranderd zijn waarde heeft behouden. Daarin werd kloek stelling genor-.en tegen de democratie en het geloof geuit in het ontstaan van een nieuwe wereld. Dit geloof is nooit geschokt, maar nam, integendeel, steeds vasteren vorm aan. In 1935 verklaarden wij ons so lidair met het fascistische'Italië en het na- tionaal-socialistische Duitschland, toen de Volkenbonds-sancties in werking traden. Deze solidariteit heeft onzen vijanden tot grondslag gediend om te ageeren en op te hitsen tegen ons. Zij diende als aanleiding tot bestrijding van ops tijdens de verkie Ir. Mussert, de leider der N.S.B., tijdens zijn rede bij de beëediging van het eerste bataljon van het W.A.-vrijwilligersregiment op het Binnenhof te Den Haag. Achter ir. Mussert ziet men den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart. Foto Stapf-MoL zingen van 1937. Zij opende de poorten van de concentratie-kampen en de oude gevangenissen voor duizenden nationaal- socialisten tijdens de oorlogsdagen hier en in Indië en overal waar de zwarte hemden van de N.S.B.-ers gedragen werden. Het was deze solidariteit, die tot uiting kwam op onze hagespraak te Lunteren in Juni 1940. Het was op den grond van deze solidariteit, dat de eerste honderden van onze kameraden in den zomer van 1940 naar München vertrokken om tot goede militairen te worden gevormd bij de „Standarte Westland der S.S." Daarna trokken duizenden kameraden uit de W.A. naar het N.S.K.K. om op het vervoersfront te dienen in den strijd. Een 'nieuwe mogelijkheid tot deelneming aan den oorlog werd geopend door dienstne ming bij de „Nachrichtentruppen", de ver bindingstroepen. Een nieuwe stap werd gedaan toen luitenant-generaal Seyffardt het Nederlandsche legioen oprichtte. We derom meldden zich honderden W.A.-man- nen. Wij behoeven het waarlijk niet on der stoelen of banken te steken, integen deel, wij zijn er trotsch op, dat na de dui zenden, die zich reeds hébben ingezet, we derom het leeuwendeel door de W.A. werd geleverd voor het legioen. Nu staat gij hier aangetreden, het eerste zuivere W.A.-bataljon. Gij maakt de 10.000 vol, die nu deelnemen aan den Oorlog aan den goeden kant, n.l. aan den kant van Duitschland, aan den kant van Europa. Zooals gij gisteren hebt vernomen, heeft uw commandant, onze kameraad Zonder van, mij verlof gevraagd om u te kunnen volgen. En na hem zullen weer duizenden anderen volgen. Het spreken over de soli dariteit, over de lotsverbondenheid, wordt in de daad omgezet en met het bloed1 van Neerlands beste zonen bezegeld. Gij weet waarom gij gaat: Gij gaat als strijdende nationaal-socialis ten in het onwrikbaar geloof, dat er zal zijn een hationaal-socialistisch/fascistisch Europa, dat een rechtvaardig Europa zal zijn. v Gij gaat als Europeanen ter bescherming van onze bakermat, ons oude werelddeel tegen de vijanden, die het belagen, onver schillig of zij komen uit het oosten of het westen, uit het noorden of uit het zuiden. Gij gaat als Germanen,als levend be wijs van het ontluikend Germaansch saam hoor igheidsbesef, bezield met den wil de Germaansche levensruimte te bescher men. Gij doet dit onder de leiding van de onoverwinnelijke Duitsche weermacht en gij zijt er diep van doordrongen, dat Adolf Hitler, als Germaansch Führer, - zonder weerga in de geschiedenis, u een waar borg is, dat gij opgeleid en aangevoerd zult worden door de beste soldaten der wereld. Gij gaatals Nederlanders om uw va derland en uw volk naar eer en geweten Jfe dienen, om een begin te maken met de herrijzenis van ons volk, door als pioniers te dienen in de nieuwe weermacht, die ons volk weerbaar zal doen zijn. Want wij zijn nooit een knechtenvolk geweest, maar willen weer worden een fier, wapendra- gend, Germaansch volk, gevreesd door zijn vijanden, geliefd door ?ijn vrienden. Gij gaat, tenslotte, als mannen, als va ders, ter bescherming van uwe gezinnen, in de volle wetenschap, dat alleen de over winning van de nationaal-socialistische wapenen uwen gezinnen veiligheid en toekomstmogelijkheid waarborgen zal. Zoo geestelijk geharnast trekt gij ten strijde en zoo staat gij vast als een eik, geworteld in vasten bodem. De taak, die gij op u neemt, is in de eerste plaats het vak van soldaat te lee- ren. Daartoe moeten wij onze eigenwijs- hed te dien opzichte thuis laten' en blinde lings gehoorzamen aan de leermeesters, die aan de wereld getoond hebben, dat zij het vak kennen als geen ander. Gil ver liest daardoor niet uw zelfrespect. Integen deel, uw zelfrespect zult gij verkrijgen door te toonen wat gij waard zijt in den strijd. Zij, die u voorgingen, de velen van uw kameraden, die in Rusland gestreden heb ben en nog strijden, hebben zich goed ge weerd, hebben getoond uitstekende solda ten te zijn, dapper en voorzichtig. Ik heb over hun gedrag in den strijd niets dan lof vernomen. Het is een leugen, dat wij, Nederlanders, geen soldatenvolk zouden zijn. Wij hebben Vroeger zeer groote militaire deugden ge- alleen de tijd van degeneratie had, en ontmanning, dien wij nu achter ons hebben, heeft ons volk verslapt. De pio niersgeest, de offervaardigheid, de moed, de trouw, de soberheid, de groote deug den van weleer, zij herleven in dezen tijd. De oude geest keert terug en gij zult too nen, dat de Nederlandsche soldaat met eere zal kunnen staan naast den Duitschen soldaat en niet voor hem zal behoeven on der te doen. In de vaste overtuiging, dat gij zoo uw taak zult opvatten, dat gij zoo uw plich(t zult doen, laat ik u met gerustheid gaan, wetende dat de toekomst en de eer van ons volk veilig zullen zijn in uwe handen. Wij danken u voor de offers, die gij brengt. Gij verlaat uw vrienden en ver wanten, gehoor gevend aan mijn oproep. Gij gaat moeilijkheden en ontberingen te gemoet. Vrijwillig. Gij gaat gevaren tege moet, die u niet afhouden van uw voorne men uw volk te dienen. Gij zijt bereid en gij zet u in. Wanneer gij terug zult komen, zult gij persoonlijk sterker en ervarener zijn. Gij zult ook een beter strijder geworden zijn. Maar bovenal, gij zult u de rechtmatige beheerder weten van het erfgoed van onze vaderen, omdat gij u hebt ingezet tot het behoud er van. Het feit, dat gij uw plicht hebt gedaan voor volk en vaderland, zal HET VERTREK VAN HET W. A.- BATALJON NAAR HET OOSTFRONT. De persdienst van den Nederland sen Omroep meldf: Maandagavond zal van 19.4520.15 uur over den zender Hilversum I een uitgebreide reportage gegeven worden van de be- eediging van het eerste bataljon van het W.A.-regiment, dat naar het Oost-' front is vertrokken. u er recht op geven, dat gij erkend wordt als de dragers daarvan. Nog zijn er velen, die uw gaan, uw in zet niet begrijpen. Het is aan het thuis front der beweging om meer begrip te brengen, om de harten van ons volk te winnen, want als gij straks weer thuis komt, moet er een volk zijn, dat op u wacht en een vaderland, dat u erkentelijk zal zijn. Zoo scheiden wij dan nu van elkander, maar de trouw, die ons bindt, blijft en is onverbrekelijk, hoe groot de afstand in kilometers ook zal zijn. Wij hopen elkan der terug te zien, eerst in het Oosten en tenslotte op den vaderlandschen bodem, waarmede wij allen verbonden zijn. Mijne kameraden, mijn beste wenschen vergezellenu. Voor volk en vaderland, hou-zee!" Luide teekenen van instemming en hou- zee-geroep bezegelden de rede van den leider der N.S.B. Vervolgens las ir. Mussert de eedsfor mule voor, terwijl voor iedere compagnie van het batajon een viertal mannen uit de Nederlandsche troepen de symbolische handelingen voor deze plechtigheid ver richtte. Alle duizend leden van het batal jon herhaalden in koor de voorgelezen woorden, waarmede zij hun eed bevestig den. Plechtig speelde de muziek hierna het Wilhelmus, waaiwan de woorden van het zesde vers (Mijn schild ende betrouwen) door alle aanwezigen werden meegezon gen. W. A.-commandant mr. Zondervan over handigde hierop den driehoekvormigen bataljonsstandaard aan een daarvoor aan gewezen drietal uit den troep. Het bataljon werd nu aan de Brigade- führer overgedragen. De Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, hield daarna een korte toespraak tot het bataljon. Gij hebt, zoo zeide spreker, thans den eed van trouw aan den Führer, Adolf Hit ler, in handen van uw leider Mussert af gelegd en daarmede zijt gij in dienst ge steld als soldaten in hét groote leger, die recht hebben op gelijke plaatsen als uw Duitsche kameraden, want gij treedt- dat leger met gelijken inzet binnen. Uw oplei ding zal geschieden volgens methoden, die de Duitsche soldaten onoverwinnelijk voor alle vijanden hebben gemaakt. Maar één ding moet ge zelf meebrengen en dat is een moedig en gesloten hart. Wanneer ik thans denk aan uw Nederlandsche kame raden van de Standarte Westland, die reeds in de voorste gelederen staan en hun dapperheid in het gevecht toonen, dan stel ik hen aan u ten voorbeeld. Tusschen den vijand en'u. dient alleen de inzet van uw geheelen -pex'soon te staan. In deze stonde wordt het hart groot en sterk, want het gaat om de toekomst van het geheele Germaansche volk. Dej gebeurte nis van heden zal u en ons voor altijd aan elkander verbinden en daarvoor zijt gij thans aangetreden. Ik dank uw leider, ik dank de N.S.B. en de W.A. en ik dank de kameraden, die aan het front staan. Gij allen zijt de dragers van de nationale en politieke verantwoording in dit land. Ik wensch u veel successen met de wapenen. Nog een maal groet u het vaderland, het Nederlandsche volk, waarvoor gy u hebt ingezet om onder opperste leiding van den Führer een schoone toekomst te verzeke ren. De Rijkscommissaris eindigde zijn toe spraak met een driewerf heil voor Adolf Hitler. De plechtigheid op het Binnenhof ein digde met het door het muziekkorps ten EEN PAK SLAAG. Ik begin zoo langzamerhand over te hellen tot de meening, dat een fiksch pak slaag op school zeer veel kan bij dragen tot de geestelijke ontwikkeling van den onwil]igen leex-ling, die hard nekkig weigert door te dringen tot de diepste diepten^van een bepaalde we tenschap. 11^ weet natuurlijk heel goed, dat de tijd nog* niet zoover achter ons ligt, waarin het den leermeester ver boden was een bepaaldé wetenschap er met geweld in te slaan. En hij die het waagde zijn hand al te snel te be wegen in de richting van zeker lichaamsdeel van welken leerling dan ook, vex-beurde daarmede tamelijk ze ker enkele weken salaris op bevel van den rechter, waarna de leerling in zijn allerhoogste nopjes de zaak op haar ouden voet voortzette. Dat was een van de fouten van het vexdeden. Het heden leert ons immers anders. Nu draagt de oorlog bij tot onze geestelijke ontwikkeling. Wij krijgen een pak sla^g en leeren aard rijkskunde. Nu in tien dagen meer en beter dan vroeger in al onze school jaren. Maar waax-om hebben wij toch altijd een pjk slaag noodig, voordat iets goed tot ons verstand doordringt? Het is niet om er trotsch op te zijn, dat ons verstand zulk een stevigen steun be hoeft. Maar het te weten is' wel goed voor onze nederigheid. Défilé voor den Rijkscommissaris. De troepen marcheei'den nu a£ en defi leerden op den hoek van den Lange-Vij- verberg en den Kneuterdijk voor c&n Rijkscommissaris, die hier vergezeld was van de heeren Mussert en Seyffardt. Zij wa den inmiddels getooid met boqquetjes van oranje-witte en blauwe bloemen, hun door meisjes van den Jeugdstorm bij hun ver trek van het Binnenhof op de borst ge hecht. Jongens en meisjes van dezen Jeugdstorm flankeerden het podium, waarop genoemde hooge personen het de- filé in ontvangst namen. Te half zeven vertrok van het Holland- sche Spoor-station de lange trein, die het bataljon naar zijn plaats van bestemming bx'engt. Bij het afscheid op de perrons wa ren ir. Mussert, generaal Seyffardt en eenige andei'e vooi'aanstaande personen uit de N.S.B. aanwezig, terwijl het mu ziekkorps eenige liederen deed weerklin ken. DE REVANCHE VAN OSENDARP Naar wij vernemen heeft de Duitsche athleet Scheuring verleden week ter stond na afloop van het sportfeest van den Duitschen Dienstpost, dat op ini tiatief van den Rijkscommissaris werd gehouden in het Olympisch stadion te Amsterdam, zijn verlangen te kenpen gegeven onzen landgenoot Osendarp nogmaals in de gelegenheid te stellen zijn krachten met hem te meten. Daar Scheuring een week later zou starten te Luxemburg, heeft hij zich tot den Rijkscommissaris gewend met het verzoék Osendarp in de gelegenheid te stellen eveneens te starten in Luxem burg. De Rijkscommissaris heeft deze spor tieve en kameraadschappelijke geste tusschen beide sportvrienden ten zeer ste gewaardeerd en terstond die maat regelen laten treffen, welke noodig waren om Osendarp in de gelegenheid te stellen wederom uit te komen tegen Scheuring. Osendarp kon aldus nogmaals revan che nemen en stelde geenszins teleur. Niemand kon verleden week vermoe den, dat de voorspelling van den Duit schen trainer Gerschler ten aanzien van Osendarps prestaties reeds zoo spoedig in vervulling zou gaan. De beëediging van het eerste W.A.-bataljon van het vrijwilligersregiment had Zater dagmiddag op het Binnenhof te Den Haag plaats. Een overzicht tijdens de plechtigheid der beëediging. Foto Stapf-Mol. J

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1