Sovjet-tegenstand tusschen Dnjepr en i Donets loopt ten einde LEIDERDORP - BEKENDMAKING ZATERDAG 11 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Vernietiging in de Oekraïne IN DEN ZUIDELIJKEN SECTOR. Het Hongaarsche persagentschap M.T.I. meldt uit den zuidelijken sector van het Oostelijk front, dat de Sow jet-tegenstand tusschen Dnjepr en Donets zijn einde na dert, doordat de vernietiging van de om singelde Sowjet-strijdkrachtefi in de Oekraine bijna is voltooid. De troepen der bondgenooten verslaan de Sowjets, die in.de richting van de ri vier de Donets vluchten. Ononderbroken rukken zij op om de belangrijkste punten in het Donetsbekken in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaarsche troepen vallen geen gevechtshandelingen te mel den. In den centralen sector is de ijzeren ring om de ingesloten Sow jet-formaties na hevige gevechten in de omgeving van Brjansk* steeds nauwer gesloten. Waar de bolsjewisten een doorbraak beproefden, werden zij met zeer zware verliezen terug geslagen. In vermetele aanvallen werden de Sow- jet-troepen door afdeelingen der Duitsche voorhoede en door pantserformaties ge splitst in afzonderlijke groepen, die daar na door infanterie omsingeld en overwel digd werden. Tallooze dooden bedekken het slagveld en vernield oorlogstuig omzoomt de we gen, waarlangs honderdduizenden gevan genen worden weggevoerd. De stad Orel (Orjol), die sinds 3 Octo ber in Duitsche handen is, aldus verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde, ligt iets meer dan 300 km. ten Z.Z.W. van Moskou en ongeveer even ver ten Noorden van Charkov. Hier kruist de spoorlijn Moskou Charkov een andere lijn, die via Brjansk naar Smolensk leidt. Verder is Orel ook een knooppunt voor de groote wegen. De stad heeft machine- en textielfabrie ken .Ook zijn er nog leer-, houtwaren- en levensmiddelenfabrieken. Orel telt meer dan 100.000 inwoners en is de hoofdstad van het gelijknamige dis trict in het gebied der zwarte aarde. BETEEKENIS VAN ROSTOW, MELITOPOL, BERDJANK EN MARIOPOL. Op Rostow, dat iii den nacht van 6 op 7 October voor het eerst door de Duit sche luchtmacht is aangevallen, trekken thans de overblijfselen terug van* de Sow- jettroepen, die zich aan den strijd aan de Zee van Azof konden onttrekken. Zoo is hier eenzelfde toestand ontstaan als in Mei 1918. Destijds bezetten de Duit- schers de Oekraine tot bij Mariopol en aan dit front werd voorts nog alleen Ros tow bezet, dat als bruggehoofd werd inge richt. Deze belangrijke industrie- en haven stad ligt aan de Don, ongeveer 50 km. bo ven de plaats, waar deze reusachtige ri vier in de baai van Taganrog uitmondt. Rostow befit een haven voor de binnen- en de kustvaart. Het is de overlaadplaats voor kolen, graan, bouwmateriaal, hout en landbouwproducten, het bezit kranen, ele- vatofen, graansilo's en een dok voor klei ne schepen. De door de Duitschers ingenomen stad Melitopol telt 75.000 inwoners en ligt op de Krim aan de spoorlijn CharkowSe vastopol. Zij is als industriestad van groote beteekenis. Bij Bernjansk, 120 km. ten Oosten van Melitopol, vereenigde de langs de Zee van Kzof opgerukte Waffen-SS zich met de uit het Noorden komende pantsertroepen. De ze stad ligt aan een baai van de Zee van Azbf, hemelsbreed 250 km. van' Dnjepro- petrowsk, zij bezit een haven en is over laadplaats voor graan. Het verste punt, dat de Duitschers in oostelijke richting hebben bereikt, is Ma riopol. De stad ligt aan den ingang van de baai van Taganrog en dient als haven voor het landbouwgebied aan de Zee van Azof en voor het en Noorden daarvan ge legen Donetsbekken. Mariopol is met zijn ruim 200.000 inwoners na Odessa de be langrijkste haven in het Zuiden der Sow- jet-Unie. Het heeft een uitgebreide bewa peningsindustrie. „Exchange Telegraph" méldt uit Mos kou: Het Kreml heeft in verscheidene op roepen tot de bevolking den ernst van den militairen toestand uiteengezet, en de pers legt in artikelen den nadruk op deze ver-' klaringen. De mannelijke bevolking is op geroepen om zich voor de verdediging van de hoofdstad gereed te houden. De Engelsche majoor Allan Murray heeft volgens een A.N.P.-bericht uit Berlijn den volgenden commentaar gegeven op den toestand aan het oostelijk front: Zonder eenigen twijfel is het bolsjewis tische front in een kritieke positie geko men. Het gaat hier niet alleen om het grootste der Duitsche offensieven aan het oostelijk front, doch tevens om het meest geslaagde. Voor zoover de feiten ons be kend zijn, zijn in den centralen sector van het front, waar de toestand het ern stigst is, twee diepe wiggen in de bolsje wistische verdediging gedreven, op de flanken van maarschalk Timosjenko's le gergroep. De Duitsche troepen zijn gevor derd tot op ongeveer 160 km. van Moskou. Op het oogenblik kan niemand zeggen, wat er met de legergroep van maarschalk Timosjenko is gebeurd. Deze legergroep verspert echter juist den weg naar Moskou en de moeilijkheden, waarmee zij thans te kampen heeft, beteeken en, dat de deur niet ZQo stevig meer gesloten is als tevo ren. Wij weten natuurlijk niet, welke Duit sche troepen deze wiggen in het Sowjet- front hebben gedreven. Wanneer het mo gelijk zou zijn de gemotoriseerde infante rie te gebruiken voor rechtstreekschen steun aan de voorste formaties, dan zou de legergroep van Timosjenko zich weldra in het grootste gevaar bevinden. De militaire medewerker van de „Ti mes" schrijft, dat het in handen houden van het initiatief tot dusver in iederen oorlog van groote waarde is geweest, se dert den" eersten dag van den oorlog tus schen Duitschland en de Sowjet-Unie heb ben de Sowjets echter zelfs geen schaduw van eenig initiatief gehad. Deze handicap hebben de Sowjets nooit overwonnen. Op het oogenblik gaan zij, hieronder wellicht het zwaarst, gebukt. DE VERNIELINGEN DER SOVJETS. Bij het stelselmatige opruimingswerk te Kief zijn gisteren weer verscheidene springladingen aangetroffen, die de Sovjets voor hun aftocht hadden aangebracht. De ze ladingen werden door Duitsche sap- peurs onschadelijk gemaakt. Vóór de in neming van Kief door de Duitsche troe pen zijn l^al van dergelijke ladingen tot ont branding gekomen. De ontploffingen richt ten niet alleen groote schade aan in de openbare gebouwen en de woonwijken, maar eischten ook talrijke slachtoffers on der de burgerbevolking. Bijzonderé ruimgroepen moesten geheele blokken, waar sleohts resten van muren waren blijven staan, wegens gevaar voor instorting neerhalen. Ter gelegenheid van het halfjarig be staan van den Kroatischen staat heeft de -Kroatische minister van buitenlandsche zaken, dr. Lorkowitsj. over alle Kroatische zenders een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Het Kroatische volk was gezonken tot de diepste trede van zijn nationale le ven. Het had het laatste spoor van zijn eeuwenoude staatkundige inrichting verlo ren en ook de naam Kroatië als politiek begrip was van de landkaart geschrapt. Uit dezen diepen afgrond heeft het Kroa tische volk weer de volkomen onafhanke- lijkheild verkregen. Kroatië verheugt zich er ook over, dat het is opgenomen in, den kring van volkeren, die het nieuwe Euro pa gan vormen. Sindsdien heeft het Kroatische leger reeds zijn vuurdoop on dergaan, is het Kroatische bestuur inge richt, is het Kroatische bloed verlost van het vergift van het Joodsche ras, zijn tien duizenden morgen land weer in het bezit van den oorspronkelijken Kroatischen eige naar-gekomen, zijn duizenden Kroatische boerengezinnen op nieuwe boerderijen ge vestigd en zijn ruim 40.000 .arbeiders in de werkverschaffing opgenomen. Met trots kunnen wij de geheele wereld wijzen op het feit, dat de bolsjewistische propagan da hier geen vat gehad heeft. De inwendige versteviging van den Kroatischen staat, zoo besloot de minister, verschaft ons de plaats, die aan Kroatië in het nieuwe Europa wordt aangewezen door de groote vrienden van het Kroatische volk. den Fuehrer en den Duce, binnen het bestek van het driemogendhedenpact. DE STAATSGREEP IN PANAMA. De uitgeweken president van Panama, dr. Arias, heeft naar Associated Press uit Havanna méldt, verklaard, dat er tus schen zijn regeering en de autoriteiten der Vereenigde Staten „zekere verschillen van meening" aan den dag getreden waren. Ironische merkt hij op, dat zijn verjaging als een „leer voor de kleine landen" be schouwd kan worden. De kleine landen, al dus zeide hij, schijnen niet het recht te heb ben. hun levensstandaard te verhoogen, in economisch opzicht onafhankelijk te wor den en tot welstand te komen, zonder da' zij worden beschouwd als een „bedrr ging" voor de toekomst. Zoet j'{( ï'gi brood EFR. TIN HOEVE KDTTERD IM.- T*'sBk 27 L'EN.' HA^c.fEl. 3 33294 DE DREIGENDE SMEROE OP JAVA. Volgens een mededeeling van den Vul- canologischen dienst in Nederlandsch-In- dië is het kritieke moment in de dreigin gen van de Smeroe nog niet aangebroken. Men neemt thans zelfs aan, dat het ge vaar iets is afgenomen. Een bericht van een correspondent maakt melding van de enorme hoeveelheden eruptiestof, welke in de laatste weken door den vulkaan is uitgeworpen. Deze erupties leveren in zooverre gevaar op. dat de mogelijkheid bestaat dat in het komende regenseizoen, deze eruptiestoffen met het regenwater als geweldige bandjirs naar lager gelegen gronden kunnen storten. Er zijn reeds maatregelen genomen, als evacuaties van dessa's in de gevaarlijke zone. De wer king van de Smeroe staat onder voortdu rende controle van ambtenaren van den vulcatfologischen dienst. IN 'N PAAR REGELS De Italianen uit Iran. De vijfhonderd Italianen, die terugge keerd zijn uit Iran, zijn in Italië aangeko men en door de zorgen van het ministerie van buitenlandsche zaken naar hun woon-l steden gezonden. 50 der Amerikaansche dienst plichtigen afgekeurd. President Roosevelt heeft verklaard, dat bijna 50 pet. der Amerikaansche dienstplich tigen moest worden afgekeurd, hetgeen een weinig verheugend verschijnsel is. Van de afgekeurde millioen man kon 10 pet. lezen noch schrijven. Fridtjof Nansen tachtig jaar. De Noorsche bladen wijden artikelen aan Fridtjof Nansen ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Staking op Amerikaansch droogdok. De „New York World Telegram" meldt, dat 7500 arbeiders van de Robings Drydock Repair Company het werk hebben neerge legd, waardoor het reparatiewerk aan twin tig groote vrachtschepen en tankbooten wordt opgehouden. Autobus met schoolkinderen door trein aangereden. Bij een botsing tusschen een autobus met schoolkinderen en een trein te Memphis (Tennessee) werden de onderwijzer en vijf kinderen gedood. Pantserslagen Springende granaten Oprukkende infanterie Steunt de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's Gravenhage GEMENGDE BERICHTEN ^iev gevallen. Herinnering Het gebouw van de Tsje-Ka, waar van uit bi de jaren 1917 1922 een waar schrikbewind «ver stad en land werd uitgeoefend, waarbij duizenden slachtoffers werden vermoord (Continental-Hol land) De Duitsche troepen naderen de Krim. Ter "herinnering Een foto van een zestal pijnigers en beulen in Eupa>oria, gedurende de terreur in de Krim na de nederlaag van Generaal Wrangel in 1920. Tienduizenden moorcfen hebben zij op hun geweten (Continental-Holland) werden van het bed gelicht en gearresteerd en in feite is het politiebureau aan de Ha- genstraat deze week een doorgangshuis geweest van „zwarte handelaren". Er kwam evenwel meer aan het licht, n.l. een uitgebreide kettinghamdel. Koffie, thee, chocolade, vet, slaolie werden voor verbluf fend hooge prijzen ingekocht en verkocht. Koffie bracht ƒ20 per K.G. Op, thee ƒ26, vet ƒ8, en dat de verhandelde partijen niet® klein waren, blijkt wel uit het feit, dat meer dan 250 'K.G. bonbons in beslag is genomen, meer dan 50 K.G. vet, een fust slaolie, enz. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, doch er is al aan het licht gekomen, dat de kettinghandel zelfs vertakkingen heeft naar Amsterdam en andere groote plaat sen. Voor den kettinghandel zijn tientallen personen verhoord en alleen Donderdag middag steeg het totaal aantal koopers en verkoopers met twaalf. MEISJE VERMIST TE EDERVEEN. Haar lijk gevonden. Donderdagmiddag om vier uur verliet het 17-jarige meisje G. E. v. Heerikhuizen de ouderlijke woning te Ederveen. Toen zij des av.onds niet terugkeerde, stelde men de gemeentepolitie van een en ander in kenis en onmiddellijk werd begonnen met een uitgebreid onderzoek, dat gen resultaat opleverde. De agent van pplitie Nikkels uit Ederveen heeft ten slotte met zijn speur hond het ruige terrein van den Slapers- dijk aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen en tegen de helling van dezen dijk, ten deele verborgen onder het struik gewas, heeft hij.gistedmiddag om drie uur, het meisje gevonden. De levensgeesten wa ren reeds geweken. KINDJE IN REGENPUT VERDRONKEN. Dezer dagen miste ïnen in het gezin van A. van Dijk te Megen het bijna vijf-jarige meisje, Fientje genaamd. Na geruim,en tijd in de omgeving der woning gezocht te hebben, vond men de kleine verdronken in den regenput Het zeilschip „Ambulant" groot 150 ton, chipper v. d. Linde uit Makkum. dat met :en lading papier op het IJsselmeer onder weg was van Lemmer naar Amsterdam, is op ongeveer 8 kilometer van Lemmer, ver moedelijk tengevolge van den zwaren golfslag, gezonken. De reddingboot, „Hil da" voer uit ter assistentie. De schipper en zijn personeel, bestaande uit zijn zoon en een kneoht, zijn gered en te Lemmer aan wal gebracht. BONNENHANDEL OP GROOTE SCHAAL TE MEPPEL. Ook uitgebreide kettinghandel ontdekt. Dank zij ijverig speuren van de gemeen tepolitie te Meppel is men een uitgebrei- den handel in distributiebonnefT en een kettinghandel op het spoor gekomen, waar bij tientallen personen zijn betrokken. Reeds eenige weken was de politie hier mede op de hoogte, doch men wachtte^ af en verzamelde meer en meer aanwijzingen. Zondagavond kon worden ingegrepen. In* een café werd een inval gedaan en hier konden drie personen op heeterdaad worden betrapt, zoodat ze werden gearresteerd en opgesloten. Sindsdien is de sneeuwbal gaan rollen. Van een centraal punt uit werd de handel in vetkaarten, brandstof bonnen, textielkaarten, schoenen bonnen e.d. gere geld en er werden fabelachtige prijzen ge maakt. Een brandstoffenbon bracht een rijksdaalder op' en dat er niettemin wel vraag was, bleek uit het feit, dat een inge zetene reeds meer dan 30 H.L. kolen bo ven zijn gewone rantsoen had opgeslagen. Huiszoekingen werden verricht, personen BESTOLENE KON ZIJN BANDEN TERUGKOOPEN. En vond zoo den dief. De politie te Laien (N.-H.) heeft de hand kunnen leggen op een jeugdige rij- yieldief, die j.L Maandagavond op bruta- lè wijze een drietal fietsen heeft gestolen, n.l. twee stuks uit de hal van een hotel en één nabij een gymnastieklokaal ter plaat se. Het bleek te zijn de 17-jarige H. G., in Laren woonachtig. Hij bracht de karretjes na den diefstal op een stil plekje, ging dan thuis rustig slapen en kwam 's morgens om 4 uur terug om de banden er af te ha len. Een viertal banden had hij reeds ver kocht. Eén der gedupeerden, den heer K. te Laren komt de eer toe den dief te heb ben opgespoord. Hij ging n.l. den dag na den diefstal het geheele dorp af om te in- formeeren of men soms oude banden te koop had. Zoo kwam hij ook bij den dader terecht, die hem zijn eigen banden aan bood. Deze werd daarop gegrepen en inge sloten. 1 UITREIKING NIEUWE TEXTIEL KAARTEN. De uitreiking va kaarten vindt plaafl lokaal, Kerklaan 3 25 uur op de navJ Maanc^^l3 Octobf t/m F/ de nieuwe textiel- in het uitreikings- n 912.30 en van *ende dagen: 1941, de letters A 2184 1941t de letters G jer 1941, de. letters iedt slechts aan die zijn*o®enomen in het be tter vinfdeze gemeente. Na worden* «een textielkaarten eikt, dafcil het distributiekan- an 1, gJslftten is Woensdag 15 ndagjj3f Ott. ian pAsonen, die geboren 1921, cteAi vóór 2 Januari 1928, dus personen vannlU/m 20 jaar, één bon „een half rantsoenlbcter" verstrekt. Alle aanvragen voc» ^hoenenbonnen no. 1, die zijn ingediend Aisschen 1- October en waarop nog g<^n bericht is ontvangen" zijn afgeweza De Leider van den feislributiedienst, J. H. CÖMMTJS. Bonnen die afloopen Na Zaterdag 11 Oct. 38 brood, vleesch vle^chwaren, Melk I, Aardappelen. Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen Elk der volgende bonnen Geef^ recht op het koopen 12 Oct. tot en met 18 Oct. 1941 39^4 Brood 39 Brood Va Rantsoen j Brood of Gebak 9 18 22 18 Rants. 39 Vleesch Va Rantsogn Vleesch of VI,waren lVa 3 3 3 Rants. 39 VLwaren 1 Rantsoen 39 Melk I 1% Liter Melk 7 3V2 Liter 39-A Aardap. 1% K G. Aardappelen l»/« 3Va 5V< 3Va K.G. 39-B Aardap- Va K.G. Aardappelen Va V2 Va Va K.G. 5 Oct. tot en met 1 Nov. 1941 In tijdvak Fan 4 weken 121 Algemeen 1 KG Splker 1 1 1 K.G. 122 Algemeen 250 Gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 Gram 123 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 •500 Gram 124 t.m. 127 Algemeen 1 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants. D en E Rijst 250 Gram Rijst 500 Gram 128 Algemeen 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram 129 Algemeen *250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 130 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 131 t.m. 134 Gram Algemeen 100 Gram Kaas 400 400 400 400 Gr.m 25 Sept. tot en met 13 Oct. 1941 In tijdvak van 19 dagen 3637 Boter 250 Gram Boter 250 500 500 500 Gram 36—37 Vet 250 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 Gram Beschikbaar per persoon In tijdvak van één week GELDICE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op 't koopen van 14 Petroleum 21 Petroleum 06 K.F. Brandst.1) 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst.'2) 01 t/m 11 C.V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. Ie t/m 4e Per. Brandst. 5e t/m 6e Per- Brandst. 120 Algemeen C Zeep C Toiletzeep J Textiel (mannen) 1 Eenh- Brandstoffen 1 Rants. Zeep 75 Gram toiletzeep 80% 50 Gram Scheerzeep 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 Diverse data 1 Oct. 1941 1 Oct. 1941 tot 4 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Oct. 1941 31 Oct. 1941 1 Sept. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5