ZATERDAG 11 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE/COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Bioscopen Zido. DE EEUWIGE JOOD. Als hoofdfilm draait hier de bekende do cumentaire „De eeuwigeJood", die het Jodenvraagstuk tot onderwerp heeft. De film is samengesteld door Fr. Hippler naar een idee van dr. Taubert, en draagt als ondertitel „een documentaire film over het wereldj oden dom". Het is daarom een mengeling van heden en verleden, een mengeling naar tijd en plaats, veelal ver duidelijkt door het gesproken woord. Een groot gedeelte is gewijd aan de Poolsche of oostersche Joden, die van kindsbeen af handelen en sjacheren. Wij zien hen in hun vervuilde woningen en bij het onder richt in den talmend, maar meestal bui tenshuis. waar zij op alle mogelijke, liefst oneerlijke wijzen aan den kost en meer dan dat zien te komen. Tn overzichtelijke tee- keningen ziet' men hun uitbreiding vanuit Azië paar Europa en vandaar over de ge- heele wereld/ daarmee is tevens hun rol en invloed gegeven, die in duidelijke grafie ken worden weergegeven. Daarnaast biedt zij fragmenten uit de Amerikaansche Roth- schildfilm en historische opnamen der re volutie van 1918. Van Nederland wordt o.a. hun allesbeheerschenden invloed' op den diamanthandel vertoond. Ook betoogt de film, hoe de Joden een funesten invloed hebben gehad op het cultureele en poli tieke leven. Verschillende bekende tyoen passeeren" de revue: Barmat, Einstein. R?- thenau, Sklarek en vele anderen, die in handel, politiek, wetenschap of kunst een invloedrijke jrol hebben gespeeld, welke de film op scherpe wijze veroordeelt. Opna men van Joodsche .en door Joden gepous seerde kunst stellen het verval der kunst door toedoen der Joden -aan de kaak. Het laatste gedeelte, waarin het ritueele slach ten van koeien en schapen in beeld is ge bracht, is vreeselijk om aan te zien. Een gedrukte tekst waarschuwt dan ook toe schouwers met gevoelige zenuwen deze scenes niet af te wachten. De duur der film is die van een gewone hoofdfilm. Vooraf gaat, behalve het gebruikelijke Nederlandsche en buitenlandsche nieuws, een film over de opvoeding van het Duit sche meisje en een: eenacter „Lichtzinnig heid"; de hoofdpersoon, een directeur van een radio-orkest, tracht een 2 Markstuk, waarvan hij weet dat het valsch is, toch uit te geven. Wanneer hij deze luchthartig heid met een honderdvoudige boete be taalt. dankt hij zoowaar nog den rechter voor die'ns clementie! J. Jansen. Trianon. Van onze Adverteerders - TABOE. De |hoofdfilm van het programma van deze week „Taboe" is een oude film, welke ongeveer tien jaar geleden reeds werd uit gebracht. Zij wordt opnieuw gegeven zon der ook maar iets aan interesse te hebben ingeboet. „Taboe" is een half docurrten- taire film van het Zuidzee-eiland Bora-Bo- ra, met een dramatisch verhaal van de ze idien van dat land. Wij maken op deze film kennis met een jongen en een meisje, Mahaté en Reri ge naamd. Zij hebben elkander Jief en in speelsch^ onschuld zien we hen zich ver maken in de meren en watervallen van het parad ij s-achtige eiland. Tezamen met de jongelui, die met hen spelen, worden zij opgeschrikt door het alarm vanwege het naderen van. een vreemd schip. Dat betee- kènt het einde van het samenzijn voor Mahati en Reri, want hét meisje wordt uitverkoren tot maagd van den bevrienden volksstam. Dan volgt het ceremonieel van de' overgave yan het meisje en tenslotte gaat zij aan boord van het schip. Haar ge liefde weet echter ook aan boord te komen erf rooft haar. Samen vluchten zij naar een blanke nederzetting. Een politie-agent, die hén vindt, weten zij om te koopen, maar de~ oude Hitu, die haar moest overbren gen, weet ze op te sporen en hij vervolgt hen mét zijn wraak. Tenslotte dreigt hij den jongeman te dooden, «doch Reri be sluit zich op te ofijpren en -vrijwillig mee te gaan". Dit geschiedt als haar geliefde ter parelvangst is uitgegaan. Wanpeer hij te rugkeerden haar afscheidsbrief vindt, ach tervolgt hij het schip, waarop Hitu Reri wegvoert en uitgeput bereikt hij tenslotte het. vaartuig. Ais hij ziéh vastklampt aan eem touw, wordt dit eenvoudig "gekapt en de jongeman verdwijnt in de golven.,.. Een film met ongekunsteld, doch somwijlen zeer goed spel. een aannemelijk verhaal met tal van boeiende scènes en tenslotte opname van zeldzaam fraaie n atuur taferee- len, zoodat. deze film zeker wel de her nieuwde aandacht waard is. In het voorprogramma naast het vele oorlogsnieuws een fraaie opname van Roe menië. M. Zonderop. Luxor. FILIAAL LEIDSCHE BROODFABRIEK. Hedenmorgen is het verbouwde filiaal der Leidsche Broodfabriek, Mare 8, her opend. De 75-jarige L. B. F. bezity ver scheiden^ filialen in de stad en de ripeeste (*rvan zijn bijna zoo oud als de fabri< W zelve en dus eigenlijk niet meer passenc in de zen modernen tijd. Door verbouw j il men nu de 75-jarige een verjunging^lrui r doen ondergaan enjJ^verbouwlW^an he§ filiaal Mare 8 is iraarn^ resultfct van. Een' mo/ern, aan\e eischfn des tips vol- in de plaats keltje Irerbete te Tchiedd der Duure de doende winkelpand^ gekomen veranderiX noemen. De-herbouw leiding van" de aanneit Cler. Hedenmorgen te der zaak plaats do B. F., den heer Bo.' gemeene vernieuwing en verjonging het 75 jaar oude bedrijf. Spr. wees er bij op, dat het bedrijf een goede toekomt tegemoet gaat. Hij dankte voorts de aan nemers èn in het bijzonder mej. V. Dara^ inspectrice der L. B. F., die bij de aanschaf fing van den inventaris en de inlichting daarvan leiding had gegeven.. andelijk convooi in zicht krijgt. Men krijgt een goed beeld te zien van de wijze waar op verschillende schepen in den grond wor den geboord,, hoewel de duikboot ook dik wijls 'in groot gevaar komt te verkeeren. Maar dank zij de bekwame leiding van den commandant werden alle gevaren over wonnen. Na een gevaarvol1 en tocht keert de duikboot weer naar huis tenig, doch met enkele leden der bemanning minder, waar- vhn één als slachtoffer voor zijn plicht is gevallen en de anderen krijgsgevangen zijn gemaakt. Het voorprogramma geeft een uitgebreid journaal te zien en een cultureele film „Op expeditie door Kameroen". C. de Heiden. Re RUZIE DRIE HOOG ACHTER. "\Vaar vele menschen bij elkaar leven, daar komen ook vele conflicten. Zoo ook in deze film van Veit Harlan, die met mees terlijke hand de film regisseert en zijn per sonen langs vele moeilijke wegen tot het gelukkige einde leidt. Bij een van de talrijke families, die teza men een groot huis in Berlijn bewonen, worden briketten gestolen. Wie heeft het gedaan? Deze vraag is de oorzaak van vele rodde'partijtjes en van menig hard woord. Tot op een gegeven moment .explosieve briketten den dader, of liever de daders aan het licht brengen. De rechtbank zal nu over de zaak moe ten beslissen. Hier komen de oude harts tochten nog eens in alle heftigheid boven. Maar "tusschen al deze minder lieve woor den en scènes, loopen toch de draden der liefde, die elk pad, hoe ontoegankelijk ook, nog' bewandelt. Tenslotte zegeviert toch de waarheid. Dit heeie spel van wederzijdsche wraak lust eii verdachtmaking vindt zijn bekro ning in het slo't, waarin, alle partijen het ieluk van vier jonge menschen deelen en •erder alles vergeten. Raak is in dep film het volkstype uit gebeeld en menige kwinkslag klinkt door de zaal. De film, gedragen door het vlotte spel van Henny Porten en onder de be proefde regie van Veit Harlan is eennaan- beyeling waard en geeft u een goeden kijk op een samenleving, waarin door vele klei ne dingen, het leven o zoo zwaar kan wor den gemaakt. De hoofdfilm „Ruzie drie hoog achter" wordt door het gebruikelijke Polygoon- en Ufa-nieuws voorafgegaan, alsmede door een aardig filmpje over het werk van de ha venpolitie op den Dona. J. Verhagen. Casino DUIKBOOTEN KOERS WEST Deze week brengt Luxor een oorlogs filmwerk, waarin het avontuurlijke en dra matische leven aan boord van een duikboot - wordt weergegeven. De film geeft een beeld ^e zien van de moderne oorlogvoering fer zee. waarin de duikboot zulk een belang- rijke rol speelt. De hoofdrollen worden ver tolkt o.a. door Herbert Wilk, Heinz Engel man, Jcfcef Sieber, Use Werner en vele an deren. JDe film vangt aan op zee, waar ëen duik boot de thuisreis aanvaardt, na een lange reis achter den rug te hebben. De beman ning krijgt 3 weken verlof en een ieder verheugt zich reeds bij de gedachten spoe dig thuis te zijn. Na aankomst in de haven ziet men. de diverse personen zich naar4 huis begeven De een ziet zijn vrouw en kinderen, een ander zijn meisje en een derde zijn ouders na langen tijd weer terug. Dit weerzien wordt uitvoerig uitgebeeld, doch de vreug de wordt dezen eersten avond reeds ver stoord. Den commandant wordt medege deeld, dat hij de plaats moet innemen op een andere boot, die den volgenden dag moet uitvaren, aangezien de bevelhebber van deze bópt plotseling; ziek is geworden. De commandant doet zijn plicht en neemt deze opdracht aan, waarbij hem toegestaan wordt het grootste deel van zijn eigen be manning mee te nemen. Hierna krijgt men het eigenlijke leven aan boord van den duikboot te zien.'Het begint al spoedig met een aanval van 'vijandelijke vliegtuigen, die dieptebftmmen uitwerpen. De boot blijkt licht getroffen te zijn, doch met inspanning van alle krachten weet men het euvel .te herstellep Een duikboot wordt vervolgens onschadelijk/gemaakt, totdat men een vij- Zorg dat and'refc vod* U zorgen, Hebt U niet voldoende zorg? Waarom zelf voor Zorgen zorgen, Kijk: ons Ziekenfonds staat borg. Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" ZOETERWOUDSCHESlfigpL 2, TEL. 25018 2162 INTERPAROCHIEEL* i ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Heden Zaterdag van 89 uur Bibliotheek Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P.- Reizevoort; Zondag: H. Devilée, D. van Schaik er. S. v. d. Aar; Maandag: C. Godd\jn en J. Hillenaar; Dinsdag: C. v. d. Meel en J. v. d. Post; Donderdag: C. God- dijr. en A. Koper; Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort Zondag: 3 uur Bijeenkomst voor de Commissarissen uit het District Leiden. Geen Bibliblotheek. Van 710 uur Bijeenkomst voor de gezellen. Van 8.15 9.45 uur Verplichte Bijeenkomst voor'de gezellen 8.30 uur prijsbiljarten, hoofd prijs Bij het sluiten van den Aan biddingsdag aan de Leonarduskerk Haag- weg om 7 uur zullen aan de Processie deel nemen: C. v. cT. Meel, P. Reizevoort, J. Hillenaar, K. Polanen en D. Wijsman Maandag: bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur j8 uur Tooneelrepetitie Adolf Kolping ook voor de spreekkoren. 8 uur Tafeltennisclub Dinsdag: Bij eenkomst voor dt gezellin van 810 uur Woensdag: 7.30 uur Repetitie Muziekgezel schap Fruns Schweitzer 7.30 uur Biljart club TEP Donderdag. Bijeenkomst voor de ?czellen van 810 uur 8 uur Biljart en Tafeltennisclub Vriïdae-: 8 uur Cursus Geloofsverdediging Zaterdag: Bijeen komst voor de gezellen van 810 uur 89 uur Bibliotheek 8 uur Kégelclub ..De Poedelaars" Mededeelingen: Zondag 79 October des avonds te 7.30 uur Feest avond voor de gezellen en hunne ouders. Deze avond wordt verzorgd door de Too- neelclub afd. Jongeren en het Muziekge zelschap. De Vergadering voor de afd. Ge huwde Gezellen is op Dinsdag 28 October Volle Maan. y PAR. O. L. VR. KEM. EN ST. JOSEPH. DE POSTMEESTER. Het programma van deze week opent met twee uitgebreide journaals en een een-acter, getiteld: „De Duitsche artillerie oefent". 11 Dan volgt de belangrijke film „De Post meester". Het is de verfilming van het boek van Alexander Poesjkin, den grooten Russischen schrijver uit het begin der vo rige eeuw en daar Russische boeken in het| algemeen zwaar-dramatische boeken zijn, is ook deze film allerminst een luch tig, maar voor jonge meisjes, die well eens erg luchthartig over. flirt denken, een zeer leerzaam verhaal. De film, die van Poesj- Kins boek werd gemaakt, „De Postmees ter". is een beroemde film gewoi'den, door de ievensechte. tragische figuur, die Henri George van den hoofdpersoon, tevens ti telhouder heeft gegeven. De postmeester leeft met zijn knappe dochter in de- eenzame steppen van Rus land. Het meisje, dat door iederen reiziger het hof wordt gemaakt, benauwt het in die kluizenarij, en zij neemt de kans waar om met een officier naar St. Petersburg te trekken. Daar loopt het hopeloos fout, zo<> als zelfs een onnoozele hals gemakkelijk kon voorzien. Men kan slechts medelijden hebben met hetarme kind, dat, juist als zij een nieuw leven wil gaan beginnen, \weer terugge^tooten wordt in haar verdor ven» omgeving, en door zelfmoord een ein de maakt aan haar aardsch bestaan. Het griezeligste is nog, dat het meisje, om haar eer tegenover haar verbolgen vader te redden, een schijn-bruiloft ensceneert, die den ouden man zand in de oogen strooit, maar het hart van zijn dochter kapot slaat. Zooals men ziet: geen opwekkend ver haal, maat prachtig verfilmd. Een boeien de meesterlijke vertolking, die zich groo- tendeels afspeelt in de kringen van de demi-mondaine van het oude St. Peters burg. F. Sctfheiders. PAS TOCH OP UW RIJWIEL. Gisteravond zijn hier ter stede niet min der dan zes rijwielen gestolen. Er blijken altijd nog menschen te zijn, die hun kar retjes; zeer nonchalant onbeheerd laten staan! Geveilde Perceelen. Geveilde perèeelen ten overstaan van No taris A. Caland alhier: Het heerenhuis met tuin Zoeterwoudsche Singel 53 in bod: 12.400.kooper de HET KINDERBIJSLAGBOEKJE Verleden week was er Alg. H. Comm. tot sluiting van de Vormingsweek. A.s. Zondag is 't weer zoo, nu voor de M.C. Vooral de jongeren onder de 17 jaar moeten niL 'ns met flink getal aan wezig zijn Dat" -jcan békt nu 'we niet om kwart voor 7, maar onder de H. Mis van half 8 communiceeren.En let goed op: Je hebt er nu een vaste" plaats. De leden van afd. B (17) die rechts in de kerk haar Congr.plaats hebben, gaan in de rechter kinderkapel, die links haar plaats hebben in de iinkerkapéj. We kunnen het H. Misoffer dan heel góed volgen; weest dus zeer eerbiedig en stil. Enkele raadsle den zorgen wel voor 'n goed verloop. Afd. A kan verspreid in de kerk een plaats in nemen. Denkt allen aan je lint en medaille. Maandag half 8- Raadsvergadering in het K.A.-gebouw (M. Gijzensteeg). Dinsdag 7 uur M.C. voor afd. B. Dat is een maand geleden, jongelui. Niemand verzuime dus hoor! En nu nog 'ns tot de aspirantjes: Ga direct na het' Lof naar je plaats voor het Maria-altaar, anders moet je weer achterin blijven. Donderdag half 8 Zangrepetitie. W. J. A. MULDER, Pr., Dir. M.C. Mariagarde. Zondag a.s„ dat js dus 12 Oct. is het de beurt van de Theresiagroep. Om drie uur zijn we allen present. 't Volgende geldt de Margr. Sinclairgroep Deze groep komt ook Zondag a.s. en niet de volgende week, zooals de afspraak was. De zanggroep heeft deze week geen zang, maar volgende week Zondag om 5 uur. Goed begrepen? Tot ziens! SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag, half zeven ^Lof Maandag, kwart voor vijf: Aspiranten; kwart over vijf: Cresc. Gr. I; half zeven Lof Dins dag, vijf uur: Cresc.' Gr. II; kwart voor zes Schola; half zeven Lof Woensdag: hah' zeven Lof Donderdag: zooals Dinsdag Vrijdag: zooals Maandag Zaterdag: half zeven Lof Hallo boys! Heeft ieder een nu het nieuwe nummer der Sint Odo- Klok? Weest trouwe lezers, hoor! Denkt allemaal ook goed aan de repetities. We "moeten allemaal op elkaar kunfien reke nen! Als je niet kunt, stuur bericht. De Schola kan nog iets beter vertegenwoor digd zijn in het Marialof! Tot kijks alle maal!! Kapelaan E. A. M. PAAP. LEIDEN. VERGADERINGEN. UITVOERINGEN. Zondag, Eerste abonnementsconcert Resi- dentie-orkést, soliste Theodora Versteegh, Stadsgehoorzaal, 2.30 Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de .dokters: Kortmann, v. d. Hoeven, P. van Es, Kors, Renaud en Simons. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. Apothèken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 71 October 20 uur tot Zaterdag 18 October P uur waargenofrien door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn-18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door:: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De voorlichtingsdienst van het Departe ment van Sociale Zaken schrijft ons: Het vierde kwartaal van 1941 is alreeds aangebroken en daarmede is de tijd geko men om over te gaan tot de voorbereiding van de uitreiicing van het kinderbijslag boekje voor 1942. Hieraan is heel wat ar beid verbonden, die alleen dan met de door allen begeerde vlotheid kan worden verricht, indien werkgevers en werkne mers beiden van den aanvang af de noodi- ge stiptheid betrachten. Aangezien in dit verband verschillende vragen kunnen rij zen, waaromtrent, naar gebleken is, niet overal voldoende klaarheid bestaat, kan het zijn nut hebben, ter vermijding van teleurstelling en noodeloozen omslag, nog eens op .enkele voorname punten de aan dacht te vestigen. Om een aanvraagformulier voof het ver krijgen van een kinderbijslagboekje voor 1942 te ontvangen moet de werknemer zich thans onverwijld tot zijn werkgever wen den. De werkgever kan echter tot een vlot ten gang van zaken veel bijdragen door, overeenkomstig de op hem rustende ver plichting, direct op den eersten werkdag na 10 October aan den in zijn dienst zijnden arbeider, die hier te lande woonplaats heeft en wiens gezin op 1 October 1941 meer dan twee wettige of gewettigde kinderen bene den de 15 jaar telde, op diens verzoek, een aanvraag formulier voor het jaar 1942 uit te reiken. Deze verplichting geldt ten opzichte van eiken op den eersten werkdag na 10 Octo ber bij den werkgever in dienst zijnden arbeider, onverschillig of deze op dien dag arbeid verricht, dan wel wachtgeld, onge- vallenuitkeering of ziekengeld geniet. Nu kan zich het geval voordoen, dat een arbeider bij meer dan één werkgever in dienst is. Alsdan zal de arbeider alleen aan zijn eersten werkgever om een aanvraag formulier mogen verzoeken. In gden geval is het hem veroorloofd om meer dan één aanvraagformulier in te zendeft. Eep andere mogelijkheid is. dM de werk nemer op 11 October 1941, in dienst van den werkgever, tijdelijk buitenslands ver toeft. In dit geval kari het aanvraagformu lier Worden uitgereikt aan de echtgenoote j van den werknemer (vooropgesteM', dat geen scheiding van1 tafel en bed heeft plaats gevonden) of bij ontstentenis van de echtgenoote aan dengene, die met de verzorging van de kinderen'Van den werk nemer is belast. In al deze gevallen wordt het aanvraag formulier dus door den werkgever ver strekt. De verplichtingen, die vervolgens op den werknemer rusten zijr> zeer eenvou dig, doch daarom m^g met te meer klem op 'n stipte naleving worden aangedrongen. Het formulier bevat duidelijke aanwijzin gen betreffende hetgeen men moet invul len en voor het overige boude men zich aan den stelregel, dat het ingevulde for mulier binnen drie dagen na ontvangst .dient te worden toegezonden aan het kin- cierbijslagfonds, waarvan ieder arbeider r.aam en adres bovenaan zijn formulier ge drukt vindt. Dit alles betreft den normalen gang van zaken. Wat echter te doen wanneer men op 11 October 1941 geen werkgever heeft, doch wel ;n het genot 5§ van ziekengeld of eën invaliditiets-uitkeering, berekend naar een invaliditeit van 70 pet. of meer? De arbei der, die in deze positie Verkeert, moet zijn verzoek, om een aanvraagformulier richten tot den Raad van Arbeid, binnen welgs ge bied hij zijn woonplaats heeft, tenzij hij ziekengeld ontvangt van een bedrijfsver- eeniging, in welk geval hij zijn verzoek aan de betrokken bedrij fsvnreenigin g moet doen'. Ten slotte zij er nog op gevezen, dat de arbeider, die op 11 October 1941 geen werk. gever heeft en die dan ook niet in het /enot is va^ ziekengeld of van een onge- valsuitkeering als vorenbedoeld, zich. zoo dra hy "by een werkgever in dienst treedt, dezen om een aanvraagformt,1:er moet ver zoeken. ACAOEMIENIEIIWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: Verloskundige hulpWoor de inheemsche be- 'olking van Nedeilandsch-Indië. Een so- iaal-meriscl^e studie", de "heer J. A. Ver toorn, gebofen te Rotterdam en wonende te Zandvoort; tot arts: de hecren J. H. C. Wuisman, Schiedam en N. J. C. de Bruyn, Hillegersberg. Geslaagd: candid aalsexamen Rech- len: de heeren H. van Buuren en C. W. Bakker, Den Haag; car^lidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (letter L.) de heer Go Lam San, Leiden. Off. publicatie van het Departement van Landbouw en VisscheriJ. BROODGRAAN VAN EIGEN OOGST. De Secretaris-Generaal van het Dépar tement van Landbouw en Vissoherij maakt bekend, dat voor het behouden van graan en peulvruchten uit .eigen oogst voor het seizoen 1941/1942 de volgende regeling is getroffen. Wie in aanmerking komen. Teleré van tarwe en rogge worden ook dit jaar in de gelegenheid gesteld een hoeveelheid brood graan van eigen oogst te behouden. De hoe veelheid bedraagt per gezinslid (inwonend personeel inbegreper^) naar keuze 100 k.g. tarwe of 100 k.g. rogge of 100 kg. tarwe en rogge (voor personen beneden 4 jaar 50 k.g. al naar den leeftijd op 20 Oct. 1941). Wijze van verkrijging der toewijzing. Zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 1 November 1941, moet men zich wen den tot den plaatselijken distributiedienst. Daarbij moeten worden overgelegd de dis tributie-stamkaarten van de gezinsleden, die voor een toewijzing in aanmerking ko men. De stamkaarten worden op het distri butiekantoor voorzien van 'een stempel, waaruit blijkt, dat de houder geen aan spraak maakt op de bboodbonnen, welke worden uitgereikt in het tijdvak van 20 October 1941 tot 19 October 1942, daarna begeeft «men zich met de afgestempelde stamkaarten naar den plaatselijken bureaiu- houder waaronder men ressorteert, ter ver krijging van de verklaring, waarop is aan gegeven welke hoeveelheid tarwe, rogge of tarwe en rogge men mag behouden. Deze verklaring moet zorgvuldig worden be waard. 2201 Let wel. Blijkt de toegewezen hoeveel heid graan in den loop van het jaar niet toereikend, dan zullen in geen geval als nog rantsoenbonnen of broodkaarten wor den uitgereikt. Teiers, die in het afgeloopen seizoen van de regeling gebruik hebben gemaakt, doch thans voor een of meer gezinsleden we derom broodbonnen wenschen, zullen daar toe gelegenheid krijgen. Hierover volgt een nadere publicatie. 25 K.G. broodgraan en peulvruchten bo vendien, Afgezien van bovenstaande rege ling, mag iedere teler uit eigen oogst pejr gezinslid inwonend personeel inbegrepen) behouden een hoeveelheid van 25 K.G. tarwe, rogge of tarwe en rogge, hetzij een hoevelheid van 15 K.G. tarwe, rogge of tarwe en togge met nog 5 K.G. peulvruch ten. Het laten malen van broodgraan. Ten overvloede wprdt er op gewezen, dat voor het verveer van iedere hoeveelheid brood graan naar den molenaar en terug naar de bcerrierij o;j den plaatselijken bureau houder een geleidebiljet moet worden aan gevraagd. LAATSTE BERICHTEN ONVERBIDDELIJK VOLTREKT ZICH HET LOT DER BOLSJEWIEKEN. BERLIJN. 11 Oct. (D. N. B). Van mili taire zijde wordt aan het D. N. B. medege deeld: Onverbiddelijk voltrekt zich het lot van de bolsjewistische legergroepen, die zijn ingesloten in de reusachtige „ringen" rond om Brjansk. Op 9 en 10 October werden de ingesloten troepen steeds nauwer samenge drongen. Tevergeefs probeerden bolsjewis tische groepen naar het Oosten door te breken. Zij werden dooy de Duitsche snel vuurwapens evenwel letterlijk neerge- maaid. Honderdduizenden bolsjewiekeVi blpven op het slagveld liggen. De nog over gebleven resten werden gevangen geno men. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Cornelis, zn. van G. C. Heemskerk en M'. B. v. d. Hulst. Antonie zn. van E. J. Venema en M. Berrens. Cecilia Theodora Henriëtle Johanna, dr. van J. P. Th. Hendriks en J. J. Wiggers.1 Jan Dirjc, zn. van van H. Roest en J. E. H. Staffelen, Wilhelmus, zn. van E. A. v. Egmond en M. Verlaan. Gerrit Anton, zn. van J. Donker en J. v. Nieuwenhoven. Jansje Susan-na, dr. van R. J. de Wit en J, S. Kluivers. Robert, zn. van G. J. Bloomsma en M. P. v.. d, Horst. Marie Alida dr. van T. K. Lingsma en C. J. E, Schuilenburg. Ondertrouw d: W. de Wit jm. 22 j. en W. C. Guldemond jd. 21 j. Overleden: S. J. v. Velsfen, wed. van L. B. Roozen, 74 j. J. C. v. Hartings- veldt, vr. 81 j. RIJNSTREEK heer W. F. van Leeuwen q.q. alhier voor 13.600.—. Het heerenhuis met tuin, Roomburger- weg 13, in bod: 8000.kooper de heer A. Brinks q.q.q alhier voor 8150.---. Het burgerwoonhuis met tuin. Frans van Mierisstraat 11 in bod} f 5100.kooper de heer A. Brinks q.q. voornoemd voor 5200.—. KOUDEKERK Dr. Vlaanderen. Naar men Verleemt, is de toestand van dr. Vlaanderen alhier, die als gevolg van een ernstig motoronge luk in het Diaconessenhuis te Leiden is opgenomen, iets gunstiger. Geboren: Janna Cornelia Jécoba d. van G. van Ejjk en E. van der Ham. Ondertrouwd: Dominicus van Es 25 j., te Rotterdam, en Johanna Wilhelmi- na Schellingerhout 23 j. SLACHTOFFERS VAN COMMUNISTISCHE TERREUR IN SPANJE. MADRID, 11 Oct. (A. N. P.). In het bisdpm Madrid is een lijst samengesteld van'alle katholieke geestelijken en van alle monniken en Tionnen der onderscheiden or den, die gedurende den Spaanschen burger oorlog door de communisten vermoord zijn. Volgens deze lijst zijn alleen in het bis dom, Madrid ruim 500 katholieke geeste lijken, 2500 monniken en 775 nonnen het, slachtoffer geworden van het communisti sche gespuis. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Oct. Veiling. Per 100 kg.: witte kool 2.roode kool 3.50, savoye kool 3.50, groene kool .3.50, boerenkool 46, prei 58„ kroten 4.kroten, gekookt 10.uien 3.50, peen 3.40, spruiten 1016. andijvie 45. sla 4 6, druiven 3650,-snijboonen 13.6035, stokboonen f 2025, pronkboopen 311, stamboonen f 13.6035, postelein 15, spi nazie 310, tomaten A, B, C en CC 10 16; per 100 stuks: komkommers 5.50 13.50, bloemkool 6.80-J1.50, meloenen 8—27, salade f 2.50—3.00. perziken 10 28, per 100 bos: pieterselie 3090 cent, radiii; f 0.30—1.30, selderie f 0.30—1.20 bleëïSelderie 3238 cent, peen 4.806.00, 11 Oct. Boter. Heden geen aanvoer. ROELOFARENDSVEEN, 10 Oct. Veiling. Aardbeien 17 cent, idem kleinen 14 cent per uoosje, idem per half pond 25 cent, druiven 23 cent per pond, tomaten f 1612.80 per 100 kg., andijvie f 5.00 per 100 kg., sla 2.503.00, bloemkool f 8.5015.00 per 100 stuks. kassniji>oonen f 3.50, snijboonen 0.70, pronkboonen 1.10, spekboonen t 1.40, stokprincesseboonen 2.10 per kg. UTRECHT, 11 Oct. Vee. Totaal aanvoer: '.725 stuks vee, o. a. '450 runderen. Prijzen: vaarzen f 300480. pinken 230320, melkkoeien f 350560, varekoeien 280 t60 per stuk, handel kalm, terugloopende prijzen; 610 magere kalveren 85200 per stuk, handel gedrukt met lagere prijzen; 70 nuchtere kalveren, 85' schrammen f 14 —27, 210 biggen 614 per stuk, handel stug, onveranderde prijzen; 300 magere schapen f 4585, handel kalm, magere prij zen. Kleinhandel. 350 kg. kaas f 1.401.70 en 800 stuks eieren 1.05 per kg. KATWIJK AAN DEN JtIJN, tO Oct. Veiling. Bloemkool I f 11.6014.50, idem II 7.209.60 per 100 stuks. Bospeen f 4.40 6.00, Knolselderie A 4.708.00, idem B 3.50—4.50, Waspeen 4.70—6.00, Kroten 2.304.00, R'oode kool S 3.50, ele kool 3.203.50, Groene kool f 3.003.50, Uiën 3.40—3.50, Prei 4.90—8.00. Andij vie 4.10—5.00. p. lOOk.g.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3