£cicbeli£0oi4/tei/tit r DONDERDAG 9 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10072 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Beginselen. Voor niemand behoeven wü ons voor onze beginselen te schamen. Wij kunnen, zonder zelfverheffing, maar open en vrij, getuigen, dat de katholieke beginselen de maatschappij, ook in^ het huidige tijdsge wricht, zegenrijk zijn! Aan een artikel in dé „Nieuwe Dag" ontleen en we: „Thans, nu de beginselen in wording zijn, welke de beschaafde wereld in de naaste toekomst zullen gaan beheerschen, is het de onafwijsbare plicht van iederen katho liek zich grondig in de katholieke beginse len te verdiepen', zich daar telkens weer op te bezinnen en zoo consequent mogelijk uit die beginselen te leven. De katholieke be ginselen zijn niet uitsluitend voor de ka tholieken van beteekenis, maar zij zijn van groote zedelijke en geestelijke waarde voor geheel de gemeenschap. Wij kunnen de an dersdenkenden alleen daarvan overtuigen, wanneer wij door ons denken, spreken en handelen het bewijs leveren van de voor treffelijkheid dier onwrikbare beginselen. Wij hebben geen recht ons op onze begin selen te verhoovaardigen, maar wij hebben' wel den plicht, eerbied te eischen voor die beginselen, niet het minst door zelf eer bied voor en trouw aan onze beginselen te toonen. Een beginselvast mensch, wiens leer en leven, een gave en consequente harmo nieuze eenheid vormen, zal door ieder an der eerlijk en beginselvast mensch worden gerespecteerd. Met de bezinning op en de consequente beleving van onze beginselen vervuilen wij ook onze taak tegenover het huidigè tijdsgewricht". De katholiek kan anderen op de steeds blijvende en immer actueele waarde van zijn beginselen wijzen, indien hij er voor zorgt: eerstens, dat hij niet als beginsel aan dient, wat geen beginsel is; vervolgens, dat hij beleeft, wat hij be lijdt, dat m.a.w. tusschen leer en leven „een gave en consequente harmonieuze een heid is". Zich bezinnen op zijn beginselen is altijd, maar vóóral in een tijdsgewricht der ge schiedenis, als dit, waarin wordt gevormd een: nieuwe tijd, een eisch voor iederen katholiek. MAX BLOKZIJL SPREEKT Hedenavond, van 7.45 tot 8 uur spreekt Max Blokzijl voor de radio (zender Hil versum II) over activisten, positivisten en negativisten. DE RADIOREDE VAN MUSSERT. Gelijk reeds kort is bericht, zal de lei der der N.S.B., ir. Mussert Vrijdagavond 10 October een zeer belangrijke radiorede houden. Het onderwerp van deze rede zal zijn: „Hoe ik er toe gekomen ben, onze Ne- derlandsohe Nationaal-Socialisten naar het Oostfront te zenden, om ie strijden tegen de bolsjewisten". Deze rede zal worden uitgesproken over den zender Hilversum 2, op golflengte 301 meter, van 19.45 uur tot 20.00 uur. Deze radiorede, die zich o.m. bezig zal houden met het vertrek van een bataljon Nederlandsche Nationaal-Socialisten naiar het Oostfront, zal van groote beteekenis blijken te zijn. Wij vestigen er daarom de bijzondere aandacht op. DE COMMISSARIS VAN HET N.V.V. VOOR DE MICROFOON. Zaterdag, 11 October 1941 zal de com missaris van het N.V.V. de heer Wouden berg, van 19.2019.30 uur over den zender Hilversum 1 een rede houden, die belang rijke punten vooor de toekomst behelst. Stoottroepen voor Blanke wqpenen Man tegen man Steunt de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront Koninginnegracht 22 Giro: 87600 s-Gravenhage Twee geweldige operaties aan het Oostfront. Plannen, welke den Sovjets noodlottig werden. Honderden kilometers terreinwinst. TWEEHONDERD K.M. VAN MOSKOU'S CENTRUM. Van militaire zijde verneemt D.N.B. ter aanvulling op het weermachtbericht het volgende: Uit het weermachtbericht van gisteren kan duidelijk worden opgemaakt, dat aan het Oostelijk front twee operaties aan den gang zijn, welke zich over een buitenge woon groot gebied uitstrekken. Reeds Dinsdag werd het duidelijk, dat de Sovjet- legers, welke in de Zuidelijke Oekraine verslagen zijn, ten Noorden van de Zee van Azof vluchtend wijken. De terrein winst, welke hier honderden kilometers beslaat, wordt nog voortdurend grooter door aanvallen en achtervolgingen der Duitsche formaties, welke steeds meer het eigeplijke Donetz-bekken naderen. Terwijl de oogen der wereld en vooral ook van de leiding der Sovjet-legers op den Zuidelijken sector van het Oostelijk front gericht waren, is de Duitsche weer macht in het midden vin het Oostelijk front doorgebroken. Er wordt in het weer machtbericht slechts een naam genoemd, n.l. Wjasma, dat hemelsbreed gemeten rond 150 K.M. ten Oosten van Smolensk is gelegen. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat in het gebied van Wjasma verscheiden .Sovjet-legers ingesloten zijn en onverbid delijk hun vernietiging te gemoet gaan. De Sovjets hadden in dit gebied omvangrijke troepenformaties- geconcentreerd. NOODLOTTIGE OPERATIE. Tijdens den grooten omsingelings- en vernietigingsslag ten Oosten van Kief streefden zij er vurig naar Smo lensk te heroveren, wat hun niet ge lukt is. Zij wilden zelfs tot voorbij het Noorden van Smolensk oprukken en droomden er van met deze doorbraak den Noordelijken sector van het Duit sche front aan het wankelen te bren gen en zoodoende voor Leningrad ver lichting te brengen. Deze operatie, die onder den naam van maarschalk Timo- sjenko moest worden uitgevoerd, is den Sovjets noodlottig geworden. Zij werden niet alleen in het gebied van Wjasma omsingeld, doch het weer machtbericht doet vermoeden, dat in het midden van het Oostelijk front nog andere gebieden in de Duitsche door braak begrepen zijn. Met'den vernie tigingsslag van Wjasma gaan nog an dere vernietigingsslagen gepaard, zoo dat nog op nieuwe berichten over groote successen kan worden gerekend. De Sovjets hadden ook ten Noorden van den grooten autoweg SmolenskWjasma Moskou vele legers voor den aanval ge reedgemaakt, daar zij hier niet alleen Mos kou wilden verdedigen, doch successen van offensieven aard wilden behalen. De ver nietigingsslag van Wjasma heeft verder tot gevolg, dat het Duitsche front thans op een afstand van rond 200 K.M. van het centrum van Moskou staat. In het midden van het Oostelijk front voltrekt zich thans eenzelfde gebeuren als ten Oosten van Kief. BIJ LENINGRAD. De te Leningrad ingesloten bolsjewisti sche strijdkrachten hebben op 7 October weer zonder succes uitvalspogingen onder nomen. In den sector van een Duitsch legercorps trachtten de bolsjewisten, met gebruikma king van alle strijdmiddelen een door braak te forceeren. Na een krachtige voor bereiding door de artillerie vielen zij de Duitsche stellingen met steun van pantser wagens en vliegtuigen aan. Bovendien nam een bolsjewistische kanonneerboot van zee uit aan de gevechten te land deel. De bolsjewisten werden door de Duitsche Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst Aan het einde van den vier weken durenden cursus wordt steeds een tentoonstelling gehouden, waarop het dagelijksch leven van de Arbeidsmannen aanschouwelijk wordt uitgebeeld (Stapf-Mol) troepen met zware verliezen teruggesla gen. De kanonneerboot werd door Duitsch artillerievuur gedwongen, om te keeren en het vuren te staken. Bij de luchtaanvallen van den afgeloo- pen ijacht op Leningrad zijn bij goed zicht opnieuw vele. duizenden kilo's brisant- en brandbommen geworpen. Talrijke branden ontstonden. Er is groote schade veroorzaakt aan installaties, die voor den oorlog be langrijk zijn. BEOOSTEN SMOLENSK. Over den Duitschen opmarsch ten Oos ten van Smolensk schrijft een oorlogscor respondent, dat deze geweldige Herfstslag, die den tweeden October begon, zich af speelt bij heerlijk weer. Men kan het het Duitsche leger nauwelijks aanzien, dat het al vechtende duizend kilometer eq meer langs Sovjet-wegen achter zich heeft lig gen en dat het de geweldigste militaire macht ter wereld in een reeks van otnsin- gelingsslagen reeds aan den rand van don afgrond heeft gedreven en een gebied in bezit heeft genomen viermaal zoo groot als Engeland. De Berlijnsche avondbladen geven het extra-bericht van het opperb'evel der weermacht omtrent den vernietigingsslag in den centralen sector van het Oostelijk front-met groote opschriften over de ge- heele breedte der pagina's. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft daaromtrent: Het bolsjewisme had de beschikking over het grootste leger ter wereld met een reusachtige uitrusting. Dit leger is thans in het hart getroffen. De Duitsche weermacht heeft eerst de aanvals- kracht van het bolsjewisme verslagen en staat thans op het punt ook de Verdedi- gingskracht van den gebroken tegenstander te vernietigen. De „Berliner Börsenzeitung" wijst op het feit, dat maarschalk Timosjenko, die het bevel voerde in, het Centrum van het Oostelijke front, uitgelezen en goed uitge ruste divisies ter beschikking stonden en verklaart: in zeer groote dankbaarheid zijn thans de gedachten van het Duitsche volk gericht op de strijdende, zegevierende troepen en op den Führer, in wiens hand de Duitsche weermacht het instrument der overwinning op het bolsjewistische we- reldgmraar is geworden". BRIEF VAN ROOSEVELT AAN STALIN. Uit de beste bron verneemt het D. N. B. de bewoordingen van een boodschap van Roosevelt aan Stalin, die overhandigd is door Harriman, den leider der Amerikaan- sche delegatie op de conferentie te Moskou. Zij luiden: Mijn beste vriend Stalin, deze brief zal u door mijn vriend Harriman worden over handigd, aan wien ik opdracht heb gege ven leider van onze delegatie te Moskou te zijn. De heer Harriman is een goed ken ner van uw problemen en zal dat weet ik alles doen wat hij kan om de onder handelingen te Moskou tot een succesvol einde te brengen. Harry Hopkins heeft in uitvoerige uiteenzettingen verslag uitge bracht over zijn succesvolle, bevredigende bezoeken aan het ministerie van buiten- landsche zaken. Ik kan niet zeggen hoe diep wij allen onder den indruk zijn van de prestaties der dapper Sovjetlegers. Wij zullen gepaste middelen vinden om te zorgen voor het materieel en de uitrusting, die noodig zijn om Hitier op alle fronten te bestrijden, waaronder het Sovjetfront. Gaarne maak ik gebruik van deze gele genheid om uiting te geven aan mijn groo te vertrouwen, dat uw legers ten slotte zegevieren zullen over Hitier en geef u de verzekering van de grootste vastberaden heid om den noodzakelijken stoffelijken bijstand te verleenen. Uw u toegenegen Franklin D. Roosevelt." Deze brief van Roosevelt aan zijn besten vriend Stalin, aldus voegt het D. N. B. aan het bericht toe, vooral de slotpassage, waar in hij de Overwinning aan de Bolsjewisti sche legers toewenscht, is een nieuw bewijs voor de gewetenloosheid en het cynisme, waarmee de president is beslotqn geheel Europa aan het Bolsjewisme over te leve- Het Witte Huis heeft gisteren bevestigd, dat president Roosevelt aan Stalin een brief heeft gezonden, waarin hij zegt, dat midelen zullen worden gevonden om het materiaal te leveren, dat noodig is om Hit- Ier aan alle fronten met inbegrip van het Sovjetfront te bestrijden. Ook volgens de ze verklaring geeft Roosevelt's brief, die door Harriman te Moskou is overhandigd, uiting aan het vertrouwen, dat de bolsje wistische legers „ten slotte Hitier zouden overwinnen". Roosevelt heeft gisteren zijn tweede be spreking gehouden met de leiders van het Congres oVer de wijziging van de neutrali- teitswet. De leiders van het Congres ver klaarden, dat Roosevelt Donderdag een boodschap tot het Congres zal richten over de wijziging van de neutraliteitswet. V=Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het 9de Sovfetleger de terugtocht afgesneden. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteravond bekend: Door een vermetele operatie van het gebied t.:n Oosten van Dnjeprope- trowsk uit is een Duitsch pantserle- ger, versterkt door Italiaansche, Hon- gaarsche .en Slowaaksche formaties, doorgedrongen tot de zee van Azow; het pantserleger heeft het bij Melito pol aan de frontzijde verslagen negen de Sowjetleger den terugtocht afge sneden. Tevens hebben Duitsche en Roe- mecnsche strijdkrachten de achtervol ging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie der Waf- fen-SS er in geslaagd langs de kust der zee van Azow Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de gepantserde strijdkrachten uit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, zes of zeven vijande lijke divisies vlak voor de vernietiging. De SS-fonnatïe heeft de zwakke over blijfselen van de verslagen tegenstan ders, die probeeren terug te trekken rtp Rostov/, reeds tot Marioepo! nagezet. Nieuwe groote ofosisigelingsslag HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 9 October (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De diepe doorbraakoperaties in het midden van het Oostelijke front heb ben tot een nieuwen, grooten omsin- gelingsslag geleid. Door sterke pant serstrijdkrachten in den rug aange vallen, staan thans ook in het gebied rondom Brjansk drie vijandelijke le gers voor hun vernietiging. Tezamen met de reeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft hier maarschalk Ti mosjenko de laatste volledig strijd vaardige legers van het geheele Sov jetfront opgeofferd. VJ UITWISSELING VAN ZWAAR GEWONDEN BR1TSCHE RADIO-CAMPAGNE VEROORZAAKT MOEILIJKHEDEN. De lang diplomatieke weg gevoerde on derhandelingen tot uitwisseling van zware oorlogsgewonden tusschen Engéland en Duitschland hadden in toenemende mate tastbaren vorm aangenomen, meldt het A. N. P. uit Berlijn, toen door de van Engel- sche zijde komende voorbarige me-ledee- lingen en een daaraan vastgeknoopte pers campagne plotseling moeilijkheden ont stonden. De stand van zaken was deze, dat een vijftigtal Duitsche ernstige gewonden te gen 1500 Engelsche gewonden voor de uit wisseling in aanmerking kwamen en Duitschland in aansluiting op een overeen komst uit het jaar 1940 omtrent de uitwis seling van geinterneerde vrouwen en kin deren het voorstel deed een zoodanige uit wisseling te organiseeren, dat een duide lijke en beide partijen bevredigende rege- „ling verwacht kon worden. Voor bepaalde technische kwesties stond de mogelijkheid der radioverbinding open, welke echter door de Engélschen in publicistischen geest werd uitgebuit. In antwoord op een officieele verklaring van Duitsche zijde, dat desbetreffende En gelsche mededeelingen op de feiten voor- uitloopen en dat over de voortzetting van de uitwisseling nog langs diplomatieken weg onderhandeld wordt, heeft de Engel sche radio in sensationeelen vorm verkon digd, dat in die omstandigheden de daar voor aangewezen lazaretschepen niet zou den vertrekken. Tevens heeft de Engelsche pers geprobeerd het initiatief voor de be wuste radioboodschappen Duitschland in Momentje HET LEVEN. In een klein dorpje in de nabijheid van 4e Chineesche stad Li Kiang is een vrouw, Meng Wei genaamd, over leden, die den hoogen ouderdom van 117 jaren had bereikt. Zij was eeh eenvoudige boerenvrouw, die haar ge heele leven hard heeft gewerkt voor haar dagelijksch brood. Zij is driemaal gehuwd geweest en heeft een niet te noemen aantal nakomelingen. Zij is overleden ten gevolge van een. onge luk, waarbij zij een bovenbeen brak. Nu is een 117 jaar een prettige leef tijd, vooral als men gezond van .lijf en leden en frisch van geest is en het is mij prettig te moede, te bedenken, dat ik onder bepaalde voorwaar den nog een jaar of 80 te leven heb. Er zijn op het oogenblik men- schen genoeg, die zeggen, dat het le ven de moeite niet meer waard is. De eene baseert dat op de borreltjes en de sigaren, de ander op aardappelen- in-de-schil en tie derde op meer gees telijke overpeinzingen. Al die argu menten verwerp ik. Men kan het le ven in alle omstandigheden zoo ma ken. dat het de moeite waard en pret tig is. Als men maar let op de kleinig heden. Want de som van al die klei nigheden is juist de vreugde, welke het leven schenkt. Maar dat die Chineesche vrouw na 117 jaar nu moest sterven aan een on geluk is tragisch. Het is echter een maal niet anders. Het leven is soms grilliger dan de meest fantastisch^ ro man. En er zijn menschen, die zelfs de. natuur overtreffert. Dan moet het leven wel overgaan tot drastische en doortastender maat regelen: de schoenen te schuiven en beweerd, dat Duitschland de daad van menschelijkheid heeft doen mislukken. In de Wilhelmstrasse heeft men deze houding schandalig genoemd, temeer daar de uitwisseling van ernstige oorlogsgewon den, welke zooveel mogelijk diende te ge schieden met uitschakeling van de open bare bekendheid, tot vorwerp van een on aangename ophitsende campagne gemaakt wordt. Van Duitsche zijde meent men recht te hebben de vraag te stellen, hoe het b.v. gesteld is met de menschelijke behandeling van Duitsche vrouwen en ^inderen in Iran, of. dat men het v/ellicht in overeen stemming met het volkenrecht acht, de Duitsche mannen in Iran aan de bolsjewie ken uit te leveren of naar Indië te^tureh. Men verklaart ook, dat, zooals bij vele menschlievende handelingen, ook in deze kwestie der uitwisseling van gewonden. Duitéchland het initiatief genomen «fteeft. Wij moeten het van de hand wijzen^ too constateert men in de Wilhejmstrasse, de uitwisseling dan ernstige gewonden en de menschlievende hanedling der uitwisseling van geinterneerde vrouwen en kinderen tot voorwerp van propaganda-acties te ma ken. De onderhandelingen daarover blij ven zich langs diplomatieken weg bewe gen. DE DUITSCH-TURKSCHE BETREKKINGEN. In een gemeenschappelijke Duitsch- Turksche Verklaring' wordt gezegd: De laatste dagen hebben pers- en radio berichten uit verschillende vreemde bron nen herhaalde malen en in de meest uit- eenloopende variaties getracht f den in druk te wekken, dat het Duitsche Rijk door eischen en pressies en door opmar- schen Van troepen in Bulgarije op het punt zou staan Turkije aan te vallen. De Turk- sche en de Duitsche Regeering, die geen oogenblik aan deze tendentieuze geruchten ook maar de geringste beteekenis hebben gehecht, zijn desondanks overeengekomen te verklaren, dat dergelijke, van iederen grond ontbloote publicaties op geenerlei wijze in staat zijn de betrekkingen van vriendschap vol vertrouwen te verstoren, die de beide landen hebben bevestigd door hun overeenkomst Van 18 Juni. „Dat volk is groot, dat zijn gemeenschap waarachtig beleeft. Daarom is de Winter hulp een eefezaak voor- iederen Neder lander". Mr. B. J. M. van Spaendonck GIRONUMMER ^N DE WHN 5413 Een miniatuur-molen in wording voor de tentoonstelling van den Nederlandschen Arbeidsdienst Natuurgetrouwe uitbeelding maakt den meest nauwkeurigen arbeid ook aan de kleinste onderdeelen noodzakelijk (Stapf-Mol)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1