TRIANON THEATER WOENSDAG 8 OCTOBER 1941 DF LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland:-Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zen onder 7.03 uur Woensdagavond. Zon op 7.54 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 8 October: De maan komt Woensdag avond om 8.56 uur op en gaat Donderdag- voormiddag om 11.49 uur onder. 9 October: De maan komt Donderdagavond om 9.30 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.46 uur onder. 10 October: De maan komt Vrijdagavond om 10.09 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1.39 uur onder. 11 October: De maan komt Zaterdag avond om 10.54 uur op en gaat Zondagmid dag om 2.28 uur onder. 12 October: De maan komt Zondagavond om 10.44 uur opVn gaat Maandagmiddag om 2.11 uur onder! 13 October: De maan komt Maandagavond om 11.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 2.49 uur onder. 14 October: De maan komt Dinsdagnacht om 0.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.49 uur onder. 15 October:: De maan komt Woensdag nacht om 1.40 uur op en gaat Woensdag namiddag om 4.25 uur onder. CULTUURSCHATTEN ONDER BIJZONDERE BESCHERMING. De Duitsche militaire autoriteiten heb ben, teneinde verdere beschadiging van kerken en historische gebouwen in het Fransche. Belgische en Nederlandsche kustgebied door bommen uit Britsche vlieg tuigen te voorkomen, deze kostbare cul tuurschatten onder bijzondere bescherming geplaatst. Zoo werd in de afgeloopen week ook de bescherming van de kathedraal van Reims versterkt. Alleen rond de portalen van het beroemde bouwwerek werden 38.000 zandzakken opgestapeld. De prach tige ramen liggen goed verpakt veilig in diepe champagnekelders opgeslagen. KARDINAAL LORENZE LAURI OVERLEDEN Kardinaal Lorenzo Lauri is hedenochtend op 77-jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Rome overleden. Kardinaal Lauri is ge durende verscheidene jaren Apostolisch Nuntius in Polen geweest alsmede ver tegenwoordiger van den Paus op het Inter nationale Eucharistische Congres te Dublin in 1932. VAN 10 OCTOBER AF IN: 2084 BINNENLAND DE REISKOSTEN VOOR BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN EUITSCHLAND. Europapress meldt uit Berlijn: Aan de v :chillende bepalingen, welke betrekking hebben op bovenstaand pro bleem, heeft de Rijksminister van Arbeid 19 Augustus j.l. nog een toelichting op de nog bestaande twijfelachtige gevallen ge geven. Volgens deze toelichting wordt in principe den arbeiders geen geld voor de terugreis verstrekt, doch ontvangen zij een reisbiljet, hetwelk geldig is tot de plaats van bestemming Dit wil evenwel geens zins zeggen zooals dikwijls foutief wordt aangenomen dat de reiskosten alleen door den ondernemer betaald moeten wor den. Men kan in totaal drie gevallen on derscheiden: Bij den terugkeer van den arbeider na afloop van het arbeidscontract, is de on dernemer slechts verplicht, die kosten van de terugreis tot de Duitsche Rijksgrens te betalen, terwijl de verdere reis (dus naar de plaats van bestemming) door den ar beider zelf betaald moet worden. Alleen, indien het land, waar de arbeider woont, niet grenst aan Duitschland, wordt de reis van de Duitsche grens tot het betrokken land dooor den Duitschen staat betaald. In dit geval moet de bedrijfsleider den ver- trekkenden arbeider in het bezit stellen van een reisbiljet, dat geldig is tot de grens van zijn vaderland. In gevallen van verlof heeft de arbeider recht op een reisbiljet, dat geldig is tot het dichtstbijzijnde station in zijn vaderland, terwijl ook voor het overige gedeelte van de reis vervoerbiljetten worden verstrekt. De kosten hiervoor moeten door den on dernemer slechts in zooverre gedragen worden, als hij daartoe door de tarieven verplicht is., terwijl 'de andere kosten door den arbeider betaald dienen te worden. Keert tenslotte de arbeider na de eerste 6 weken van zijn vertrek naar de fabriek terug, dan moet hem eveneens een vervoer- biljet tot aan zijn woonplaats overhandigd worden. Voorzoover hieraan voor den on dernemer kosten verbonden zijn, hebben deze sleohts betrekking op het traject tot as de Duitsche grens. De rest wordt door het Rijk betaald, daar in de meeste geval len deze post niet door den betrokken ar beider betaald zal kunnen worden. TOCHT DOOR GETEISTERD ROTTERDAM Rouw er> verbittering in de Maasstad Tocht door geteisterd Rotterdam Boven de stad hangen grijze nevelflarden, een bleeke Octoberzon tracht vergeefs de mist te doorbreken. Het is een trieste ochtend, maar ook een ochtend, die past bij deze zwaar geteisterde stad. In de straten achter de afzettingerv en voor de talrijke b'omtrechters drommen groepjes menschen samen en op hun blee ke gezichten staat nog de verontwaardi ging en de angst te lezen. Wanneer men de stad doorkruist, wanneer m,en luistert naar de menschen op straat en achter de afzettingen, in café's en trams, dan hoort /nen overal, hoe de bevolking thans denkt over hen, die eenmaal als bondgenooten werden toegejuicht. De jongste aanval heeft de bevolking met ontsteltenis vervuld. Haalde men nog wel eens bij vroegere aanvallen de schou ders op en vroeg men hoogstens: „Waarom moest ons nu juist dit weer overkomen?" Op hét oogenblik is de stemming anders. Unaniem hoort men thans: „Dit is zinne loos, misdadig en ongehoord. Dit is geen oorlogvoeren, dit is terroriseeren". In de stadswijk Zuid, een van de zwaarst getroffen plaatsen) staan de bewoners van de vernielde perceelen zwijgend en ver beten te kijken naar de overblijfselen van hun huisraad. Kalkstof dwarrelt omlaag, puin en steenen vallen met dpffe slagen op vernielde tafels en stoelen. Hier zijn de puinruimers reeds aan het werk. In deze straten vielen de meeste slachtoffers, ge- heele gezinnen werden hier door de om laag gierende bommen op slag gedood. Tusschen scherven en gebroken huisraad liggen nog flarden van kleedingstukken, roestbruin gekleurd. Met rillende handen zoekt een vrouw een paar straten verder de schamele res ten bijeen, die eens haar vreugde en bezit uitmaakten, terwijl de tranen onophoude lijk lang haar bleeke wangen stroomen... Elders in de stad hetzelfde beeld. Door een voltreffer is de bovenverdieping van een huis geheel weggeslagen en ook de huizen in de omgeving werden door rond vliegende scherven beschadigd. Een oud vrouwtje liet ons haar huis zien gaten in de muren, het huisraad vérnield, door den luchtdruk weggeslagen deuren en ra men. Zij had een scherf bewaard, ter her innering,.omdat deze vlak langs haar hoofd door de slaapkamer was gevlogen. En zulke gevallen van wonderbaarlijke redding zijn er meer. Gelukkig, want het is ook gebeurd, dat tijdbommen of blind gangers enkele uren na den aanval ont ploften en zoo nieuw leed bij het reeds bestaande voegden. Dwars door het dak van de St. Elisa- bethkerk is een bom geslagen en in de kerk ontploft. Een dikke zijmuur werd to taal vernield, beelden van de consoles ge rukt en glas-in-lood-ramen versplinterd. Eenzaam staan de met puin bedekte ban ken in de holle ruimte. De wind rukt aan flarden verduisteringspapier in de open ramen. Binnenkort zullen de werklieden het herstelwerk ter hand nemen. Een werk, waarmede een paar ton gemoeid is, vertelde de pastoor ons, al zijn gelukkig de eerste berichten over onherstelbaar ver nielde fundamenten overdreven. Op den terugweg komen wij langs hoog opgeladen wagens met steenen en cement. Rotterdam werkt door aan den wederop bouw! Elders wordt met alle macht ge werkt, om de vernielde rijweg te herstel len. Brisantbommen sloegen groote gaten in den grond, verwrongen leidingen en gé- scheurde kabels worden verwijderd en hersteld. En ook hier hoort men onder de toeschouwers dezelfde woorden van ver bittering en verontwaardiging. Groot is het leed, dat in enkele uren over de stad is gebracht. Maar de Rotter dammer zit niet bij de pakken neer en al les wordt in het werk gesteld om een deel der beschadigde huizen zoo spoedig moge lijk weer bewoonbaar te maken. SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL TE ROTTERDAM BEGRAVEN. Ook op de R. K. begraafplaats zijn gis teren enkele slachtoffers van het Engelsche bombardement ter aarde besteld. Het wa ren een twee- en een vierjarig kindje en een meisje van negentien jaar. Namens den gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor Rotterdam, dr. Voelckers, was de inspecteur van politie O. Couperus aan wezig. De heer J. Lobach vertegenwoordig de het college van secretarissen-generaal. Ook was er een afvaardiging van de lee- raressen en leerlingen van de Rotterdam- sche Huishoudschool. Op de Zuiderbegraafplaats, te midden van stille mistige akkers, ver van de plaats, waar zij Vrijdagavond op verrader lijke wijze den dood vonden, zijn gisteren in allen eenvoud drie slachtoffers van den bomaanval op den Linker Maasoever ter aarde besteld. Een inspecteur van politie namens den gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de stad Rotterdam, een ambtenaar van het departement van so ciale zaken namens het college van secre tarissen-generaal en een ambtenaar der gemente namens het gemeentebestuur van Rotterdam hebben daar hun deelneming met de nabestaanden betuigd, waarna de stoffelijke resten ter ruste zijn gelegd. Voor zoover dit niet van familiewege ge schiedde is er aan de groeve niet gespro ken. Op de begraafplaats Oud-Charlois is gisteren onder dezelfde omstandigheden eveneens één der slachtoffers ter aarde besteld. AANBRENGEN VAN KENNUMMERS OP DRUKWERK. In een officieele publicatie elders in dit blad opgenomen, vestigt de directeur van de sectie grafische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën nogmaals de aandacht van gebruikers van cyclostyle- en andere vermenigvuldigings apparaten op de verplichting een kennum- mer of hun firmanaam aan te brengen op alle door hen vervaardigde drukwerken. EERSTE ZITTING VAN DEN VREDERECHTER TE AMSTERDAM Voor de eerste maal hééft gisteren de vrederechter te Amsterdam, mr. P. H. F. van Vloten in het Paleis van Justitie zit ting gehouden. Er werden op deze zitting vergrijpen be handeld, welke alle een politieken achter grond hadden. Een 51-jarige huiseigenaar uit Weesper- karspel stond terecht omdat hij een 21-ja- rigen groentehandelaar had geslagen. Vol gens *den groentehandelaar had de huis eigenaar, die met N.S.B.-lectuur colporteer de, een blaadje in zijn winkel gegooid. De getuige wilde dat blaadje niet hebben en had het teruggegeven. Daarop had de col porteur een nieuw papier verstrekt, dat de groentehandelaar weer geretourneerd had. Na de derde poging om zijn lectuur kwijt te raken had de colporteur geslagen. 'Waarop een vechtpartij was ontstaan en de colporteur een of ander voorwerp te vooorschijn had gehaald om te slaan. Hij had echter dit voorwerp niet gebruikt. Een 20-jarige chauffeur bevestigde dit ver haal. De huiseigenaar echter gaf een an dere lezing. De groentehandelaar, zoo zei- de hij, had hem het krantje niet terugge geven. maar verkreukeld en weggewor pen. Een tweede krantje had de groente handelaar hem tusschen de jas willen stop pen. Tegelijk had de man hem toen een stomp in de maag gegeven, waarop de col porteur terug geslagen had. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, achtte deze wijze van optreden bij een colportage verkeerd. Hij vond dat niet door den beugel kon en eischte tien dagen gevangenisstraf. De vrederechter vond slaan een volko men verkeerde propaganda en herinnerde eraan, dat de colporteurs altijd instruc ties krijgen, zich correct te gedragen. Re kening houdend met de omstandigheid dat het feit reeds lang geleden is gebeurd, ver oordeelde hij den colporteur tot 25. boete of 10 dagen hechtenis. Een brandstoffenhandelaar uit Monni kendam had op de veerboot van de N.Z.H.- T.M. enkele N.S.B.'ers voor landverraders uitgescholden. Hij had taal gesproken, die aan opruiing deed denken. Hij had geroe pen: „Menschen sta op. Weg met die land verraders en die bende. Daar staat er nog zoo eentje, die bij dat zooitje landverra ders hoort". Een electricien uit Monni kendam was het mikpunt van dezen brand stoffenhandelaar, die wel een glaasje had gedronken, maar toch nog scheen te weten, wat hij zei. De electricien, die N.S.B.'er was, en zich beleedigd gevoelde, kwam nu om clementie voor den brandstoffenhande laar vragen, omdat deze reeds vier maan den door de Duitsche politie was vastge houden. De N.S.B.'ei*"vertrouwde erop, dat de man hem niet meer zou uitschelden. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven vond de zaak een ernstig karakter hebben, maar wilde slechts de minimum boete van één gulden eischen, omdat de man woor deze zaak reeds een vrijheids straf had gekregen van andere zijde. De vrederechter, die opmerkte dat het nu eindelijk eens uit moet zijn met het ver wijten van landverraad, dat is gebaseerd op een onjuisten en gederailleerden ge- dachtengang, achtte het eveneens een ernstig feit. Nu echter de beklaagde reeds straf heeft gehad wilde hij zich bepalen tot het opleggen van een boete van één gulden, sübs. één dag hechtenis. Een jongeman uit Hilversum, die zon der eenige reden een W.A.-man had mis handeld, kwam er niet met een geldboete af. De jongeman, een instrumentmaker, had zich allervreemds gedragen. Er was een W.A.-man op de fiets door zijn straat gekomen.die een adres van iemand zocht. Hij had dus eenige malen heen en weer ge reden. Daarop vfas de instrumentmaker naar buiten gegaan en had den jeugdigen W.A.-man een stomp in het gezicht gege ven. zoodat hij op den grond kwam te val len. Nu stond de mishandelende jongeman zenuwachtig en bleek te betoogen, dat de W.A.-man hem uitdagend had aangekeken. Hetgeen ~chter door een neutralen toe schouwer werd ontkend. Deze getuige had ook geen enkele reden gezien voor het woeste optreden van den jongeman. •De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, eischte tegen den instrumentma ker acht dagen gevangenisstraf, welke hem door den vrederechter werden opgelegd. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 9 OCTOBER HILVERSUM I. 415.5 M. 6 45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Piano voordracht en gramofoonmuziek.' 12.00 Ensemble Jonny Kroon. 12.40 Almanak.1 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gevarieerd programma. 2.00 Zang en piano. 3.00 Gramofoon muziek. 3.30 Voor de zieken. 4,00 Wij dingswoord. 4.20 Orgelconcert (opn.). 4.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 5.15 B.N.O.: Nieuws- economische en beurs berichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh, Musette-orkest en solist. 6.30 Sport en Lichamelijke Opvoeding. 6.45 Orgelcon cert. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.30 Concertgebouwor kest en rolist. (Om 8.15 Radiotooneel). 9.15^.Klaas van Beeck en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 10.0010.15 B.N.O. Engelsche uitzending: National features of the Ne therlands. HILVERSUM n. 301,5 M. 6.45—8 00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Zang met pianobege leiding. 1.40 Voordracht. 11.00 En semble Willy Kok. 11.45 Gramofoonmu ziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Salonorkest. 1.45 Voor dracht. 2.00 Molto Cantabile en gramo foonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Ensemble Wessel Brouwer en solist en gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws- en economische en beursberichten 5.30 Omroeporkest. 6.15 Cyclus: „On ze eigen taal". 6.30 Omroeporkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Orgelcon cert. 7.45 Brandende kwesties, causerie. KERKNIEUWS ZILVEREN PRIESTERFEEST. VAN DEN HOOGEERW. HOOGGEL. HEER KANUNNIK Jr'H. NIEKEL. Directeur van het Philosophicum te Warmond. „Alle kunsten hebben het hare bijgedra gen, om God, Christus en de Kerk te ver heerlijken en als tastbaar te maken voor ons. Het plechtig heilig Misoffer is door sa menwerking van alle kunsten geworden tot een feest van geest en hart en zinnen" (Möller in „Mysterie van Licht", blz. 101.) Zooals reeds met een enkel woord ge meld, is het zilveren priesterfeest van den hoogeerw. heer J. H. Niekel, directeur van het Philosophicum te Warmond, gisteren in den kring van het eigen huis gevierd. Het hoogtepunt dezer feestviering was de plechtige H. Mis, gecelebreerd door den Jubilaris coram pontifice parato, „met pontificale assistentie" van den Bisschop van Haarlem, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers. Alle plechtigheden hebben niet meer dan bijkomstige beteekenis voor de waarde van het heilig Misoffer, .dat wij nooit, al zouden we duizend jaar leven, genoeg kun nen waardeeren! Maar de plechtigheden kunnen voor ons de beteekenis van de H. Mis als tastbaar maken. Vooral als, zooals bij het plechtig heilig Misoffer van giste ren, alle kunsten het hare bijdragen. Een kapel, die schoon is versierd witte en rose bloemen omlijsten de kleurige, kunst volle mozaïeken zuivere jubel van Gre- goriaansche en meerstemmige zang, in goud brokaat schitterende paramenten en de volle luister van de Latijnsche litur gie. De kapel straalde in een schoone men geling van licht en kleuren, terwijl het hoogheilig offer werd opgedragen. Bij den bissohoppelijken troon assisteer den de proost van het kathedraal kapittel de hoogwaardige heer Mgr. H. Taskin als presybter-assistens en de hoogeerw. ka nunniken praeses W. de Jongh, en pastoor L. Westerwoudt ^ls troondiakens. Diaken bij de H. Mis was de zeereerw. heer dr. C. Henning, regent van „Hage- veld", en subdiaken de zeereerw. heer A. Niekel, rector te Wassenaar. De studenten verleenden de verdere assistentie. Behalve dereeds genoemde waven ook de overige kanunniken aanwezig, en vorm den, bij de daarvoor aangewezen gedeelten van de H. Mis, een krans rondom den bis- schoppelijken troon n.l. de hoögeerw. heer Vicaris-Generaal Mgr. N. Ammer- laan, en de hoogeerw. heeren Mgr. M. Möll- mann, Mgr. G. v. Noox-t, deken J. van Heeswijk, Mgr. J. Aalberse. Verder waren aanwezig de eex-e-kamxn- nik de hoogeerw. heer plebaan Fr. Filbry, de hoogeerw. heer deken Z. de Korte, de zeereerw. hooggel. heer prof. J. v. d. Gaag N van 't theologicum, de zeereerw. heer dr. L. Kat, uit Haarlem, de professoren van het Philosophicum, de zeereerw. hooggel. hee ren P. Stammeyer,- M. Jansen, J. Bouman, J Groot en dr. J. Willebrands en de stu denten van het Philosophicum. Bij het binnentreden van den Bisschop werd gezongen „Sacerdos et Pontifex" van B. v. Wel. De wisselende gezangen wer den uitgevoerd door de Schola Cantorum en de Communiteit van het Philosophi cum. Gezongen werd de „Missa Populi" van Hubert Cuypers voor Schola en Com muniteit en het Credo uit de „Missa Re- gina Pacis" van T. Peeters. De met veel goeden smhak versierde, in een feesttooi van palmen en bloemen prij kende aula stond om 12 uur open voor de ..receptie". In het gezelschap van den Ju bilaris kwamen hier mede de. Bisschop en de andere dignitarissen, die bij de plech tige heilige Mis tegenwooi-dig waren ge weest, benevens de burgemeester van War mond. de edelachtbare heer Ketelaar en mevrouw Ketelaar, en een deputatie van oud-studenten, n.l. de weleerw. heeren Sanders, Zoutenbier, Hammerstijn en v. Duin. De huldigings-speechen op deze bijeen komst gehouden waren hartelijk en een voudig: klaarblijkelijk wilde men den Ju bilaris huldigen op z ij n wijze. Professor P. Stammeyer sprak namens de professoren. Hij wees op het karakter van priesterfeesten de viering van de kost bare gave, welke God in het Priesterschap aan de menschen heeft geschonken en op het heel bijzondere 'karakter van pries terfeesten in een seminarie voor de studen ten en voor de priesters, die daar verblij ven. Veiwolgens memoreerde spr.. dat de Ju bilaris 16 priester jaren in het Groot-Semi- r.ai'ie heeft doorgebracht. Door ernstige studie, aldus spr., heeft de Jubilaris er zich op toegelegd., den studenten een gedegen kennis mede te geven. Zijn „Rationeele Maatschappij- en Staatsleer" is daarvan een blijvend bewijs. Door zijn wei-ken naar buiten" heeft de Jubilaris getracht, den naam van het Philosophicum als weten schappelijk instituut te vestigen en te handhaven. Naast en boven de wetenschap heeft hij den studenten gegeven een vor- 8.00 Romancers en soliste. 8.409.00 Radiotooneel. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45—?2.15 Hilversum I 22.15—24 00 Duitsch Programma. 2e Pi-ogramma: 6.4521.00 Hilversum II 21.00^23.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. DUITSCH RIJKSPROGRAMMA. Woensdag. In het programma -^Mu- sik zur Daemmerstunde" begint de Duitsch- landzender van 18.00—19.00 uur den cyclus: „Musik aus Deutschen Landen"; het pro gramma zal in 10 deelen worden uitgezon den, terwijl het progi-amma ons dwars door de prestaties van de jonge generatie zal leiden. De uitzendingen zullen plaats vin den als openbare concerten in de groote „Sandassaal" van den Berlijnschen Rijks radio-omroep. en wel onder leiding van Generalmusikdirector Rudolf Schulz Domburg, De eei-ste zending brengt de streek: „Ber lijn en de Mark Brandenburg" en brengt ons werken van: Edmund von Brock, Kurt Rasch, Max Trapp en Herbert Windt. Van 20.1520.50 klankfilmmelodieën, en aansluitend tot 21.10 frontberichten. Van 21.10—22.00 uur de uitzending: „lm frehen Wirbel" gespeeld door een groot orkest onder leiding van Adolf Seeker en het amusementsorkest onder Jan Hoffmann. ming tot beproefde deugd en volmaaktheid. Prof. Stammeyer wees er in dit verband op, dat de communiteit van het Philoso phicum geheel is opgebouwd op het pro gram van de Mariacongregatie. Van die waardeering voor de vorming tot heilig heid spreken ook de werken van den Ju bilaris: „Levensvernieuwing" en de verta ling „Inleiding tot het devote leven", wel ke beide gegi-oeid zijn uit zijn ascese-les- sen. Dit alles is alleen mogelijk geweest, omdat het Priesterschap voor den Jubila rispersoonlijk een kostbaar-bezit betee- kende. Spr. besloot met den wensch, dat door het licht van Gods Geest in den Jubilaris de overtuiging van den rijkdom van het pries terschap steeds grooter worde, om zijn priesterleven nog meer te vullen met vreugde en dankbaarheid, en dat door Gods bijstand de professoren van het Philoso phicum krachtig mogen blijven medewer ken, om velen te helpen in de voorberei ding op een blij en vreugdevol pi-iesterle- ven. De studenten hadden den vertolker van' hun dankbax-e gevoelens gevonden in den prefect van de Congregatie den heer J. v. d. Zeyden. Uit het hart kwam diens getuigenis, dat de studenten zich gelukkig en bevoorrecht gevoelen onder leiding van directeur Nie kel de laatste stappen te mogen doen, die hen moeten voeren naar de heilige wijdingen. Als hun blijden priester-directeur eeren de studenten den Jubilaris, dien zij er kennen als een man Gods, wiens stichtende Godsvrucht hen mee-voert in een zelf- vergeten aanbidding van Christus in de Eucharistie. Zijn ascese-lessen openen as pecten, waarvan de studenten het bestaan niet hadden durven vermoeden. Zijn dage- lijksche opgewektheid en blijheid bewijzen, dat de Directeur, zijn onaantastbaar ziels geluk zocht en vond bij het Tabernakel. De nooit rustende werklust van den Direc teur is den studenten e^n voorbeeld. Bid den en werkend leeft hij in $en sfeer van gedurige blijdschap. Zijn toespraak eindigde de prefect met het uitspreken van groote dankbaarheid. Namens de oud-studenten trad kapelaan A. Sanders uit Oegstgeest, naar voren, die zich aansluoot bij het „Laudate Pueri", dat juist was gezongen. De geestelijke kin deren van den Jubilaris willen hem naast gevoelens van dankbaarheid en gebed ook een stoffelijk blijk van erkentelijkheid aan bieden.' De studenten, aldus spr.. bewaren een markante herinnering aan hun oud-di- recteur, die in hen blijft leven als een voor beeld van gebedsleven: die hen voorging in den ijver voor de studie, hen leeren met het vex-s.tand te leven, rationeel te blijven; die met hen meeleefde ook in de recreatie. Behalve om zijn voorbeeld zijn uc oud studenten den Jubilaris ook dankbaar om de methode van zijn opvoeding: hij gaf al tijd gelegenheid voor het pex-soonlijk initia tief, dat hij animeerde en leidde; hij streef de er naar van de studenten menschen te maken, die zichzelf kunnen besturen. Spr. eindigde met het aanbieden van een ^ge schenk in enveloppe". Na deze hartelijke speechen stond de Jubilaris op, om zijn dankbaarheid 'uit te spreken. Elke dag is voor hem een dank dag, maar dezen dag is hij bijzonder blij en dankbaar. Het priesterschap brengt met zich lasten en zorgen en ontzeggingen; "de priester kan niet radicaal genoeg bre ken met de dingen, die verhinderen, dat bet priesterschap zóó tot uitdrukking komt sis het moet. Maar daartegenover moet staan geluk en heerlijke blijdschap in het volop beleven van het priesterleven. Op alle manieren, waarop priesterlijk werk wordt verricht, maakt dat werk echt blij en gelukkig. Dat heeft spr. ondervonden. De Jubilaris dankte den Bisschop en al len die tot den luister van dit feest had den bijgedragen. De aangeboden gave zal hij gebruiken ten bate van het Philosophi cum. Deze plechtige maar geenszins plechtsta tige bijeenkomst werd door muziek en zang opgeluisterd: geopend door een welkomst lied werd achtereenvolgens uitgevoerd: Jubelouverture van von Weber, Drei Deut sche Tanze Van J. Haydn, en het reeds ge noemde Laudate Pueri van Mendelssohn. Om twee uur celebreerde de Jubilaris' een plechtig Lof met assistentie van'Deken de Korte en prof. v. d. Gaag. Hierna verzamelden met den Bisschop en den Jubilaris in hun midden de-genoemde gasten, de professoren en de studenten zich aan een maaltijd in de refter, die eveneens feestelijk was versierd, o.m. met de wa pens van het Bisdom, van Warmond, Am sterdam (waar de Jubilaris is geboren) en van de plaatsen, waar hij kapelaan is ge weest. (Delft, Zoeterwoude en Zaan dam). Z.H.Exc. de Bisschop opende aan tafel de rij der sprekers. Mgr. wilde teruggrij pen op wat 's morgens tot uiting was ge komen, de grodte waardeering voor den Jubilaris bij studenten en oud-studenten. Dikwijls erkent men de uitwerking van het voorbeeld van leermeesters eerst later in het leven. Het doet Mgr. veel genoegen, dat hier die erkenning reeds nu aanwezig is. Mgr. richtte zich tot den Jubilaris en zeiae, dat deze de woorden in den mond mag nemen: „De ijver voor Uw Huis heeft mij vex-teerd". Dat getuigt de Bisschop uit eigen ervaring. Aan het einde van den maaltijd deelde de Bisschop nog mede, dat ter gelegenheid van het feest de Kerstvacantie van de stu denten met twee dagen wordt verlengd. 's Avonds heeft in de aula het gezelschap Spelewei van Anton Sweers eenige too- neelstukjes opgevoerd, die zeer werden ge waardeerd. De heer Sweers dankte den Ju bilaris, die steeds voor het gezelschap als censor' is willen optreden en overhandigde hem een oorkonde met gedicht van Ga- briël Smit. Gecoi)troj «r d e Koortst^ern^meters 1 levert tegen ifBijken Jjrijs S. Aa6KO£RSE DROGISTERIJ JB0ERHAAVE" Haarlemmerstr. 68, Tel. 20784

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2