DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i* Het kapitalisme Qig,anten&Otif,d in het Cla&ten Eerste aanval op Rostow DUITSCHLAND Momentje WOENSDAG 8 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10071 Ste £elcbeli£(2ou^ci/rit Bureaux Papengracht 32. i Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. i Dll nummer beslaat uil twee bladen. i Het kapitalisme moet worden bestreden, moet om een oorlbgsterm te gebruiken Worden vernietigd. 5 Onder kapitalisme verstaan wij het stel sel, waarbij het kapitaal een dictatoriale 'biacht uitoefent over den arbeid; waarbij het kapitaal beslist, waar en wat en hoe er geproduceerd zal worden; waarbij het ka pitaal over het wel en wee van de produ centen, de arbeiders e.a., beschikt naar willekeur. Onder kapitalisme verstaan wij het stelsel, volgens hetwelk geproduceerd wordt, alléén en uitsluitend om de winst, zonder rekening te houden met eenige andere norm van nuttigheid of iwenschelijkheid of geoorloofdheid. Dezer dagen hoorden we de opmerking maken, dat er in Amerika zijn, die een langdurigen oorlog wenschen, omdat zij dan veel winst behalen uit de oorlogsindus trie. Zulk een geestesgesteldheid zou een scherpe karakteriseering zijn van het ka pitalisme, zooals wij dat hier bedoelen: produceeren om de winst, alleen en uitsluitend om de winst, zonder daarbij andere overwegingen te laten mee spreken. Wij hebben deze kapitalistische men taliteit vaak aanvaard, als een feite lijkheid waaraan niets te veranderen valt. Redeneerden wij niet b.v.: De Staat moet ingrijpen in de filmpro ductie, want anders worden natuurlijk veel slechte films gemaakt, omdat daar- ,mede veel winst kan worden verkregen. De Staat moet zich bemoeien met den arbeid van vrouwen en meisjes in fabrie- :ken. want anders wordt natuurlijk die arbeid misbruikt, omdat daarmede veel Vinst kan worden behaald. I Dit of dat product heeft niet het minste maatschappelijk nut integendeel zelfs, het veroorzaakt maatschappelijk kwaad I maar natuurlijk zijn er fabrieken, die I het leveren, omdat het product „gaat", omdat er veel aan verdiend wordt. Nu denke men niet, dat er een maat schappij zal komen, waarin van dat alles niets meer zal worden bespeur^ Een der gelijke voorstelling zou een :>pie, een hersenschim zijn. De Staat zal op dit ter rein steeds een taak moeten blijven „vervullen. Maar wel is het mogelijk te wijzigen de mentaliteit, welke produceeren 1 alléén en uitsluitend om de winst, zonder ■daarbij andere overwegingen te laten mee spreken, heel gewoon, heel natuurlijk 'vindt. Deze geestesgesteldheid kan en moet ge- -annen zijn uit den nieuwen tijd, dien wij- ;aan beleven. Privaat kapitaal-bezit behoeft geenszins te leiden tot het hier geschetste kapitalis me. Geenszins. Privaat kapitaal-bezit kan en zal als de Christelijke beginselen worden beleefd zegenrijke gevolgen hebben voor héél de samenleving, is nood zakelijk voor de samenleving. Het kapitalisme-echter, zooals wij dat hier schetsten, is een ramp voor de samen- (leving. HET HANDELSVERKEER TUSSCHEN JAPAN EN NEDERLANDSCH INDIë Europapress meldt uit Tokio: In de Japansche pers wordt weder zeer adrukkelijk gewezen op de noodzaak van :en intensief handelsverkeer tusschen Ja- an en Nederlandsch Indië. Nederlandsch [ndië heeft grondstoffen, welke voor de Japansche volkshuishouding van onmis bare beteekenis zijn, terwijl wederkeerig Nederlandsch Indië Japansche producten noodig heeft. Ondanks de tegenwoordige positie van het handelsverkeer tusschen beide landen dient men open oog te houden voor de mogelijkheden welke in de toekomst een betere verstandhouding en een gewijzigde handelspolitiek zouden kunnen bieden. Met nadruk wijst men er in de Japansche pers nog op, dat Nederlandsch Indië tot de Aziatische economische ruimte behoort en als zoodanig in het groote economische plan dient te worden opgenomen. Donetz-bekken bedreigd ROSTOW IS EEN BELANGRIJKE OVERLAAD HAVEN Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 6 op 7 October voor de eerste maal de belangrijke overlaadhaven Rostow aan de monding van de Don aan de Zwarte Zee aangevallen. De aanval was hoofd zakelijk gericht op de bewapeningsbcdrij- ven aldaar. Rostow is niet alleen voor het geheele Donetzbekken van groot belang, maar heeft ook zelf omvangrijke industrie installaties voor machinebouw, voor de vervaardiging van wagons, auto's en trac toren. Met dezen eersten Duitschen aanval ligt nu ook deze voor de voortzetting van den strijd der Sow jets belangrijke stad bin nen het bereik der Duitsche aanvallen. De aanval op Rostow^beteekent een nieu we slag voor de wapenindustrie der Sow- jets, meldt D.N.B. Rostow, dat meer dan 500.000 inwoners telt, is een der belang rijkste steden in het Zuiden der Sow jet unie. Het is vooral bekend door de fabriek Rosselmasch, die in vredestijd landbouw machines vervaardigde en thans wapen fabriek is geworden. Er werken ongeveer 25.000 arbeiders Rostow bezit nog een tweede fabriek voor landbouwmachines en verder gieterijen, spoorweg werkplaatsen, een émailfabriek en chemische fabrieken. Van Rostow uit leidt de eenige belangrijke spoorweg naar den Kaukasus. DE SLAG BIJ DE ZEE VAN AZOF De nieuwe omsingelingsacties in het Oosten, die, volgens het jongste weer- machtsbericht een enormen omvang moe ten hebben, staan in het middelpunt der belangstelling. „Het schouwspel, dat tij dens de eerste drie maanden van den oorlog in het Oosten reeds meerdere ma len beleefd werd, wordt in den grootsten omvang herhaald. De Duitsche leiding trekt wederom een ring om de Bolsjewis tische legers en dwingt den tegenstander te strijden met het doel hem te vernieti gen", zoo schrijft de „Voelkische Beobach- ter" in dit verband. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat thans in het Noorden het Donetz bekken, in het Zuiden de havensteden Mariopol en Berdjansk onmiddellijk be dreigd worden. Vervolgens schrijft het blad, dat het voor de hand ligt, welke be teekenis het Donetzbekken voor de Sow- jets heeft. Nadat de Sowjets met Kriwol Rog hun belangrijkste ertsvoorraden had den verloren, staan zij thans voor den wanhopigen toestand ook hun grootste steenkoolbekken en de laatste belangrijk^ wapensmidse niet meer te kunnen bescher men. De opmerking van Engeland, dat den Bolsjewisten toch nog altijd het Oeralge- bied ter beschikking staat, is bij de enorme beteekenis van het Donetzbekken een groot zelfbedrog. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ziet in het feit, dat het negende Bolsjewistische leger gevangen genomen is, een overwin ning, welke niet minder beteekent dan de ineenstorting van den Sow jet Zuidelijken vleugel. Na een opsomming te hebben ge geven van de beteekenis van het Donetz bekken, waarbij in de eerste plaats ge wezen wordt op den kolenrijkdom van dit gebied en op 't feit, dat 't de voornaamste producent van electrische energie voor de Sowjet Unie is, schrijft het blad: „Een leger verloren, belangrijke bewapenings- bedrijven verloren, dit beteekent een ne derlaag voor Stalin aan de Zee van Azof". VERGEEFSCHE UITVALLEN UIT LENINGRAD. Op 6 October hebben de te Leningrad ingesloten bolsjewistische strijdkrachten weer tevergeefs geprobeerd door den ijze ren ring der Duitsche troepen heen te bre ken, waarbij zij van infanterie, pantser wagens, artillerie en „vliegtuigen gebruik maakten. Duitsche ge vsch ts v 1 iegtt uüg e n hebben in den nacht van 5 op 6 October belangrijke militaire doelen in het gebied van Charkow gebombardeerd. Bij deze aanvallen werd ook de wapen industrie van Kramatorskaja met succes bestookt. Kramatorskaja, een stad met 100.000 inwoners, is een der belangrijkste industrieplaatsen van het Donetzbekken. De stad ligt in het Noord-Westen van dit industriegebied aan de spoorlijn Charkow- Gorlowa. In Kramatorskaja is de zware industrie geconcentreerd; o.a. de fabrieken Stalin met ruim .30.000 werklieden, Kirow met 15.000 en Kuibysjew met 5000 werk lieden. VERNIETIGING VAN DE TRANSFORT- MIDDELEN DER SOWJETS. Het D.N.B. publiceert een overzicht van de vernielingen, die in drie dagen aan de verkeersmiddelen der Sowjets zijn aange- rioht. Dit overzicht geeft een beeld van de verwoestingen, die dag en nacht worden aangericht en toont aan, aldus verklaart men van bevoegde Duitsche zijde, dat de Sowjets nooit in staat zullen zijn, de gele den verliezen ook maar voor een deel te compenseeren. .Van 4 tot 6 October, dus in drie dagen, werden 91 treinen geheel ver nield. Verder werden 128 treinen zoo zwaar beschadigd, dat zij geen dienst meer kunnen doen: 37 locomotieven werden ver nietigd. De spoorlijnen rondom Moskou en Charkow tot aan de zee van Azow werden op verscheidene plaatsen vernield. Als men aanneemt, dat een normale trein bestaat uit slechts 20 wagons van 100 X 10 meter lengte, dan zijn bij de 91 treinen alle 1820 wagons met een totale lengte van meer dan 13 kilometer vernietigd. De zwaar be schadigde treinen hebben dan 2560 wagons met een totale lengte van ruim 25 Kilometer Tijdens de zuivering van het schiereiland Sorve (eiland Oesel) van de laatste resten verstrooide bolsjewistische strijdkrachten, probeerde een aantal officieren en politie ke commissarissen op een schip te ontko men. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestook ten toen het schip met bommen. Het geheel geladen schip ging met man en muis ten onder. DE SOVJETWREEDHEDEN IN ESTLAND Uit thans uit Estland ontvangen berich ten blijft, dat de- actie der Sovjets tegen het Estlandsche volk veel omvangrijker is geweest dan men aanvankelijk aannam. Niet minder dan 160.000 Estlanders zijn omgebracht, weggevoerd of gedwongen, dienst te nemen in het Sovjetleger. Alleen al in Reval werden 40.000 menschen ver mist. Het hoofd van de Grieksch-Katholie- ke Kerk, Nikolaj Paets, een broer van den president, is tijdens zijn marteling overle den. Ook vele andere bekende mannen zijn om het leven gebracht en weggevoerd. Vele vluchtelingen waren aan boord van een schip gebracht, dat hen naar Leningrad zou voeren. De Esten overweldigden echter de Sovjetibemanning en brachten het schip naar een Finsche haven. Hier vertelden zij, dat bijna alle hooge officieren van het Estlandsche leger verdwenen zijn; hun lot is onbekend. Een gedeelte van het exterieur der yerwoeste St. Elisabethkerk te Rotterdam, die met andere kerken, een tehuis voor ouden van dagen, ziekepinrichtingen, een gedeelte van het museum Boymans en vele woningen ten offer viel aan den zinneloozen Britschen luchtaanval in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, waarbij zeer vele slachtoffers te betreuren zijn (Officieele opname) IN 'N PAAR REGELS Inwijding van het mausoleum van Marconi. Op zijn tocht door een deel van Italië is de Duce gisteren aanwezig geweest bij de plechtige inwijding van het mausoleum van Guiglielmo Marconi. De plechtigheid werd verder bijgewoond door den Duit schen minister van posterijen, Ohnesorge, die daarvoor uit Berlijn was overgekomen. Kardinaal Rocca, de aartsbisschop van Bo logna, leidde den dienst. De toestand in Iran. Te Teheran zijn op Britsch verlangen drie politie-officieren gearresteerd en een groot aantal van hun functie ontheven. Duitschers uit Iran in Weenen aangekomen. Gisteren zijn twee extratreinen te Wee nen aangekomen met Duitschers uit Iran, n.l. 315 vrouwen en ruim 120 kinderen. Engelsch aanbod aan Ibn Saoed. De Éritsche ambassade te Cairo heeft door bemiddeling van een speciaal gevol machtigde aan koning Ibn Saoed het aan bod gedaan, dat zijn zoon Feissal zou wor den verheven tot koning van vereenigd Syrië, Transjordanië en het Arabische deel van Palestina. Ekecutie van Elias uitgesteld. De terechtstelling van den ter dood ver oordeelden vroegeren Tsjechischen minis ter-president Elias is verschoven, omdat zijn verklaringen voor het verdere verloop van het onderzoek van groot belang zijn. Moord te Parijs. De secretaresse van de anti-bolsjewisti sche liga te Parijs, die sedert 23 Septem ber spoorloos was verdwenen, is geworgd en in de Seine geworpen, naar men thans heeft geconstateerd. Onlusten in Britsch-Indië. Naar uit Calcutta wordt gemeld, zijn in Dacca onlusten uitgebroken. Een aantal personen werd gedood of gewond. Bij on lusten in Amraoti werden drie personen gedood en 69 gewond. STRIJDT VOOR EUROPA Groote slag ten N. van de Zee van Azof Het Duitsche weermachtsbericht van Dinsdagmiddag luidt: Binnen het bestek van de aange kondigde nieuwe operaties is in het gebied ten Noorden van de Zee van Azof een groote slag geleverd. Zij aan zij met de verbonden troepen achter volgden de Duitsche strijdkrachten den verslagen vijand* Gemotoriseer de en pantserformaties drongen diep binnen in de vijandelijke terugtochts bewegingen. Daarbij werd de staf van het negende Sowjetleger gevangen genomen, de opperbevelhebber had zich tevoren per vliegtuig in veilig heid gebracht. Ook in de overige sectoren van het Oostelijke front hebben de aanvals- operaties hun van te voren bepaalde verloop. Een herhaalde nachtelijke landings poging van Sowjetstrijdkrachten aan de kust ten Westen van Leningrad werd afgeslagen. Het meerendeel van de voor het aanvoeren gebruikte sche pen werd tot zinken gebracht. De aan iand gegane vijand werd volkomen vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afge- loopen nacht een wapenfabriek in Rostof en militaire installaties in Moskou en Leningrad aangevallen. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 October voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid- west-Engeland aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ook gisteren* de haveninstallaties van Tobx*oek met goed gevolg aangevallen. Bij de lucht aanvallen op de reede van Suez in den nacht van 5 op 6 October zijn twee koopvaarders met tezamen 10.000 brt. met voltreffers vernield. Nog twee groote schepen werden zwaar getrof fen. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnengevlo gen. DE STRIJD IN DE LUCHT De Engelschen hebben in September 16 vluchten naar Duitschland gemaakt. Meest al kawamen zij slechts met zwakke strijd krachten de Duitsche Bocht en de Duit sche kustgebieden over, daar de Duitsche afweer hun telkens als regel zeer zware verliezen berokkende. De Britsche lucht macht verloor bij deze 16 vluchten 77 vliegtuigen, voornamelijk viermotorige bommenwerpers. In totaal hebben ijl September Duitsche jagers, waronder nachtjagers, luchtdoelar tillerie en marineartillerie 308 Britsche Britsche vliegtuigen neergeschoten. Daar de Duitsche luchtmacht in September slechts 29 verliezen heeft gehad in het Westen, boven het Wanaal en boven de be zette gebieden met inbegrip van Noorwe gen, verloren de Britten in deze maand 10 all vliegtuigen tegen de Duitschers één. BESCHAVING EN COMMUNISME. UITSPRAAK VAN KARDINAAL BAUDRILLART „Als priester en als Franschman stem ik op dit beslissende uur in met den van wereldhistorische beteekenis zijnden strijd tusschen de Europeesche beschaving en het Communisme, welke ook Frankrijk defini tief van dezen wereldvijand zal bevrijden" Deze uitspraak van kardinaal Baudril- lart citeert de Parijsche correspondent van het grootste katholieke dagblad van Zuid- Amcrika „El Pueblo". De correspondent schrijft, dat deze oproep van kardinaal Baudrillart tot deelneming aan den kruis tocht tegen het Bolsjewisme niets anders is dan de weerklank van een pauselijke stem. De correspondent maakt in dit ver band melding van een audiëntie in het jaar 1934 bij Paus Pius XI. Deze paus heeft hem gefeliciteerd met zijn persactic tegen Moskou en hem verzocht, den strijd tegen de „verschrikkelijke Bolsjewistische leer" onverdroten voort te zetten. De correspon dent herinnert voorts aan de Encycliek „Divini Redemptoris", waarin Paus Pius XI de „duivelsche vaardigheid" aan de kaak stelt, waarmede het Kremlin het klaar speelt afstootende brutaliteit van zijn me thoden te verdoezelen. Als bewijs hiervoor noemt de correspondent van de „Pueblo" de Sowjet-ambassade te Parijs, op welker bovenverdiepingen stralende feesten ge vierd en verdragen gesloten werden, ter wijl in de kelders tallooze misdaden ge pleegd en menschenlevens opgeofferd wer den. Een priester, zoo meldt de correspon dent ten slotte, heeft mij in het Vaticaan gezegd: „Rome kan niet vergeten, 'dat de Bolsjewistische leer van het geweld, van den roof en de huichelarij de ergste vijand van het Christendom is. Nooit zal het Vati caan het Communisme erkennen, integen deel. steeds zal het Vaticaan het Commu nisme met alle kracht bestrijden." KOLENNOOD. In 'Culemborg aan de Lek is een zwemvereeniging, die op origineele wijze den kolennood heeft opgelost. Er verscheen een bericht in het plaatse lijk blad, waarin de Culemborgers werden opgewekt zich op te geven als lid van de zwemvereeniging en iederen dag te gaan zwemmen, zomer en winter. Als het vri^t zullen er bij ten in het ijs worden gehakt. De toe lichting luidt, dat het eerste contact met het water koude rillingen veroor zaakt, maar dat men daar spoedig aan gewoon raakt. Maar daartegenover staat het voordeel, dat het lichaam gehard wordt en wel het groote voor deel, dat men de koude niet meer voelt. Na zulk een „frissche morgen" heeft men geen last meer van de kou de en dat spaart kolen. Men heeft dan geen behoefte meer aan kachel- warmte. Er werpen zich bij dit probleem natuurlijk vragen op. Moeten moeder de vrouw en de babies er ook aan ge- looven? Men zou zeggen ja, immers anders zou de kachel toch moeten branden. Er hebben zich in Culemborg zoo veel liefhebbers aangemeld, dat het zwembad moet worden vergroot. Maar willen wij dat ook doen, dan moeten wij gauw zijn. Beginnen wij er in den winter aan, dan is de kans op een longontsteking niet uitgesloten. En dat is nog erger dan een kolenbon. Dus Leidenaren, op naar het Rapen burg! BELANGRIJKE RADIOREDE VAN MUSSERT. In het kader van het vertrek van een bataljon Nederlandsche nationaal-socialis- ten naar het Oostfront op Zaterdagmiddag a.s. zal de leider der N. S. B. Vrijdagavond 10 October van 19.45 tot 20 uur een zeer belangrijke radiorede uitspreken over den zender Hilversum 2, golflengte 301 meter. VERTREK VAN VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTFRONT Zooals reeds medegedeeld is, wordt het le bataljon van het 2e Legioensregiment Zaterdag a.s. te Den Haag beëedigd. De beëedigir.g en het vertrek van deze groep Nederlanders, die zich naast den dapperen Duitschen soldaat voor den strijd tegen de bolsjewieken zal inzetten, zal worden tot een zeer beteekenisvolle plech tigheid, waaraan de hoogste Duitsche en vele Nederlandsche autoriteiten zullen deelnemen. Wij behoeven niet te wijzen op de ver trekkende beteekenis van deze daad voor Nederland en voor het Nederlandsche volk, dat door dit voorgaan van dit legioen vast beraden strijders, dat bereid is het hoogste goed voor de verdediging en het behoud onzer beschaving en cultuur te offeren, den weg gewezen wordt naar de plaats, die land en volk in het toekomstige Euro pa, dat onder leiding zal staan v^n den Fuehrer aller Germanen, Adolf Hitler, zul len innemen. Zij, die straks den eed van trouw aan den Fuehrer voor den strijd tegen de bols jewieken, zullen afleggen, vertegenwoor digen dat steeds groeiend deel van het Ne derlandsche volk, dat zich metterdaad af wendt van plutocratie, Jodendom en bols jewisme, dat deel dat de oogen geopend heeft voor de waarachtige belangen van Nederland en in de komende Germaansche volken gemeenschap. Zij die straks gaan vertrekken en zich in hechte wapenbroe derschap zullen scharen aan de zijde der tienduizenden Nederlanders, die op ver schillend; terrein aan de grootste worste ling, die de wereld ooit kende, tezamen met Duitschers, Italianen, Roemenen, Hon garen, Finnen, Denen en Noren, zullen deelnemen, leggen met den inzet van hun leven de basis voor Neerlands toekomst, doch ook en vooral voor het behoud onzer eeuwenoude christelijke beschaving, want het gaat immers ook om de verdediging der christelijke levensleer. Laten zij, die oogen en hart nog immer hoopvol op het Westen gericht houden en na harde lessen nog steeds niets geleerd blijken te hebben, bedenkep, dat er slechts twee mogelijkheden zijn: Opgang of ondergang opgang irnet Adolf Hitler of ondergang met Stalin en zijn trawanten. De ondergang van het Avondland zou het onherroepelijk gevolg zijn van een overwinning der bolsjewistische horden, waartegen de Fuehrer mog juist te rechter tijd heeft ingegrepen. TER DOOD VEROORDEELD De Hoehere S.S.- und Polizei-fuehrer maakt bekend: De Nederlandsche onderdaan A. T. Ad- dicks uit Amsterdam is door den krijgs raad der S.S. en politie wegens het plegen van een daad van geweld jegens een lid van de Duitsche politie en wegens het ver boden bezit van wapens ter dood veroor deeld. Het vonnis is voltrokken. BENOEMINGEN. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn Verordening No. 10840 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) benoemd: den vice-president bij het gerechtshof in Den Haag mr. van Romondt tot president van dit gerechtshof, den rechter in de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam mr. Feitjens tot lid van den Hoogen Raad in Den Haag; en den advocaat mr. Peeters in Eindho ven tot burgemeester van Maastricht.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1