301 „Ruzie, drie hoog achter" DINSDAG 7 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden. Red. Letteren en Kunst- Fr. Schneiders, Lelden. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. Mimi deed haastig wat hij zei, terwijl de vrouw boos meende: „U wilt me toch niet binden?" „Als je dat denkt, heb je het glad mis. Ik was het vast van plan." „Maar ik ben een vrouw!" protesteerde zij. „U zult toch niet zoo onwelwillend zyn, een. „Ik ben geen man om met vrouwen om te gaan, zooals het behoort", onderbrak Sandy haar ootmoedig, ,,en bovendien, jij bent geen vronuw, zooals je daareven bezig was, met me te krabben en té bijten als een gemeene kat!" „Maar als ik u mijn woord van eer geef, dat ik niets meer zal probeeren te onder nemen?" „Dan zou ik het nog doen. Ik zou een on vergeeflijke dwaas zijn, je nog te vertrou wen, na alles wat ik gezien en gehoord heb." Het meisje kwam met een eind touw aan dragen, en bedaard richtte hij zich weer tot de vrouw: ..Daar zijn de sieraden, die ik je om zal hangen. Wees nou kalm als een verstandig Pijnen v? v? llliiiifiazdtje* hebben veelzijdig pijnu'tdrijvende werking. vrouwtje, dan zal ik je niet meer pijn doen dan noodzakelijk is." Meteen duAvde hij met een onverwachte beweging haar armen achter haar lichaam en draaide haar om, met één hand haar polsen bij elkaar houdend. Dan nam hij het touw van het meisje over en sloeg dit zorgvuldig rond de armen van de vrouw. „Ziezoo," meende hij voldaan, „en nu wandel je terug naar je tent, daar zal ik je in je hangmat vastbinden, dan kun je den nacht verder doorbrengèn in vrome over peinzing. Voorwaarts!" „Dat doe ik niet," zei de vrouw weer strevend. „Hiervoor zul je boeten met je leven, en die kleine kat daar zal...." „Neem je in acht! Zulke praatjes zul len je gèen stuk helpen. Ik ben heelemaal niet van plan je iets kwaads te doen, maar ik wil er voor zorgen dat jij anderen geen poets kunt bakken. Als je verstandig bent. De vrouw brak weer uit in een vloedgolf van hartstochtelijke woorden; ze schreeuw de van woede, maar midden onder haar schelden lichtte de reusachtige Schot haar op, slingerde haar over zijn rug alsof zij een zak zand was, en liep snel met haar naar de tent, terwijl zij heftig maar tever geefs protesteerd. Een pa&r minuten later kwam hij weer te voorschijn, met twee ge weren in zijn handen. ,,Ik heb het zekere maar voor het onze kere genomen", meende hij. „Dat wijf is zoo lenig als een slang en zoo woest als een tijgerin." Hij plaatste de geweren tegen den muur van de hut, zocht het pistool van de vrouw op, en wendde zich dan tot Mimi de Rara- mond. „Wandel een klein eindje met me op, 2000 aan de georganiseerde cursussen deel namen, thans streeft de commissie naar het ideaal om alle vrouwen in het voorlich- tingswerk te betrekken. Want de moeilijk heden van dén huidigen oorlogstijd tref fen ieder en de rantsoeneeringsmaatregelen gelden voor alle. Spr. twijfelde er niet aan of het doel der tentoonstelling, die het geheele werkge bied der commissie laat zien, zal worden bereikt. De burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, zeide zijn aarzeling om ge vaar te loopen voor een Jan Hen aangezien te worden te hebben overwonnen, omdat de moeilijkheden zoo groot zijn, dat alles in het werk gesteld moet worden om ze ts overwinnen. Het Gemeentebestuur heeft daarom steeds met waardeering het werk der commissie gevolgd. De vorige Reizende Tentoonstelling be trof speciaal de Voeding, deze is als 't ware het geheele huis en huisgezin omvattend. De voorraden, welke thans nog ter beschik king staan, zijn zoo gering van omvang, dat alle krachten moeten worden ingespannen om er zoo goed mogelijk mee rond te komen. Spr. bracht dank aan de beide huishoud scholen voor haar ntadewerking aan deze tentoonstelling en voor het^ geven der kookdemonstraties. Spr. uitte vervolgens nogmaals de waar- deeren van het Gemeentebestuur voor het initiatief der commissie en hij twijfelde er niet aan, of dit prachtig, werk zou door suces beloond worden. Het gemeente bestuur beseft ten volle de groote zorgen van de huisvrouwen. Haar zorgen zijn die van het Gemeentebestuur en waar de ge meente kan, zal zij helpen, waar mogelijk zal de gemeente helpen de huisvrouwen door de groote moeilijkheden heen te bren gen. Nadat tenslotte dr. C. den Hartog een uiteenzetting had gegeven van de wijze, waarop c^eze tentoonstelling is samenge steld, maakten de aanwezigen een rond gang over de expositie, waarvan met groote belangstelling werd kennis genomen. JUBILEA BIJ DE STED. LICHTFABR. Gisteren herdacht de magazijnknecht A. Mizee den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst der Lichtfabrieken werd aange steld, terwijl heden de fitter W. van der Linden zijn 40-jarig jubileum bij deze fa brieken herdenkt. Hoewel met het oog op de tijdsomstan digheden van een eenigszins feestelijke herdenking moest worden afgezien, zijn deze bijzondere dagen toch niet ongemerkt voor de jubilarissen voorbij gegaan. Nadat zij 's morgens in bijzijn van hun chefs de gelukwenschen van de Directie in ontvangst mochten nemen, volgde daar op in een intieme bijeenkomst van de col lega's in magazijn en fitterij de ontvangst van de jubilarissen met hun resp. families. Een der werklieden maakte zich daarbij tot tolk der aanwezigen en bood naast ge lukwenschen ook een stoffelijk blijk van sympathie aan, waarvoor de jubilarissen hun welgemeenden dank betuigden. Na een kort samehzijn, waarvan de aan wezigen gebruik maakten om de jubilaris sen persoonlijk de hand te drukken, ver trokken deze weder huiswaarts om d®n feestdag in eigen kring verder door te brengen. AFSCHEIDSRECEPTIE NOTARIS H. M. MARKUSSE. De afscheidsreceptie, die notaris H. M. M. Markusse in Maison Bruyns heeft ge houden, was zeer druk bezocht. Van vele zijden had men deze gelegenheid aange grepen om notaris Markusse. die van zijn echtgenoote en zijn zoon vergezeld was, te danken voor al hetgeen hij in het belang van velen heeft gedaan. Behalve zeer vele zakenrelaties waren ook tal van collega's op deze receptie ver schenen. Verder merkten wij o.m. (?p notaris A. D. Vijgh en notaris H. M. A. 'Coebergh na mens de vereeniging van Leidsche notaris sen, den heer Batist namens de Ned. Herv. Diaconie, den heer J. J. van Seventer na mens de Diaconie der Ger. Kerk, de hee- ren Bink en Tj. Kuypers namens de Coöp. Boerenleenbank, voorts mr. P. J. Briët, mr. N. G. Geelkerken, mr. F. D. L. Gunning, ds. H. A. Wiersinga en vele an deren. Het was een alleraardigst moment toen om vier uur de geregelde bezoekers van de publieke verkoopingen ter receptie ver schenen. Bij monde van den heer J. J. de Cler werd notaris Markusse namens deze bezoekers toegesproken. Spr. bracht nota ris Markusse dank voor zijn groote welwil lendheid en zijn onpartijdigheid. Aan mevrouw Markusse bood de heer De Cler een fraaie bloemenmand aan. Met een enkel woord dankte hierop nota ris Markusse voor deze attentie en de vriendelijke woorden tot hem gesproken. juffie. Het is veiliger, dat we praten bui ten gehoorafstand van dien kerel daarbin nen." Hij voerde haar naar de kano en liet het meisje op den rand plaats nemen. „Dat is een mooi stelletje", begon hij, „en de hemel weet wat we er mee aan moeten vangen. Maar je vertelde me dat er nog twee kameraden hier in de burt zijn, dan lijkt het me verstandig, te zorgen, dat we bijtijds er van door gaan." „Dat zijn Pedro en André. Zij zijn weg gegaan om uw vriend te zoeken. Als zij hem niet vinden, zullen ze terugkomen. En dan is er nog een vijfdé. Een zekere Le Coq. dié de gevaarlijkste van allen is. „Verduiveld, dat is een mooi zootje bij elkaar! Hoe eerder we hier vandaan ko men, hoe beter." „Zoo denk ik er ook over, mijnheer San dy. Die twee kunnen morgenvroeg al te rug komen, en als ze ons hier vinden. „Maak je maar niet bezorgd meisje; voor het ochtend is, zijn we vertrokken. Over een uur komt de maan op, en zal het licht genoeg zijn om te onderscheiden, hoe we moeten varen. Ga weer in je tent en probeer een beetje te rusten, dan zal ik je roepen als we kunnen vertrekken. Het is wel niet erg goed voor Dudley, zoo spoe dig weer te moeten rondzwerven, maar dit addernest is gevaarlijk voor het welzijn van ons alle drie." Het meisje ging gehoorzaam naar haar tent, en Sandy begon de cano vol te laden met hetgeen ze noodig hadden. Hij haastte zich zoo snel hij kon; en had al gauw alles in orde. Na een gemakkelijk Ded voor den zieke bereid te hebben, ging hij nog een oogenblik de tent binnen waar Adèle hul peloos in haar hangmat lag. Hij ontdekte Gemeentel. Aankondiging WINTERHULP NEDERLAND. Verzoeken om uitkeering. De Burgemeester van Leiden. Plaatselijk Directeur Leiden W. II. N. N. V. D. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de werkzaamheden van Winterhulp Neder landNederl. Volksdienst, op 1 October jl. wederom zijn aangevangen. Aanvragen om een uitkeering kunnen bij hem Burgemeester, Stadhuis Kamer 27, schriftelijk worden ingediend. De Burgemeester van Leiden, Plaatsel. Dir. Leiden W. H. N.-N, V. D., STEVENINCK. Leiden, 7 October 1941.' GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt be kend dat Donderdag 9 October 1941 van 1012 uur wederom van gemeentewege visch zal worden verkocht in het perceel, hoek Hartesteeg-Nieuwstraat. De prijs zal voor schol niet hooger zijn dan 0.70, voor wijting 0.60 per kg. De burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Leiden,- 7 October 1941. De Burgemeest van Leiden brengt ter olgemeene kennis, dat op Woensdag 15 Oc tober a.s. des namiddags van 2 tot 3 uur, aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst. Mare 13a, gelegenheid wordt gege ven tot kostelooze inenting tegen pokken. Het trouwboekje moet worden medege bracht. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeente-Secretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 7 October 1941. Muziek MAATSCHAPPIJ VOQR TOONKUNST. Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. Het le Toonkunstconcert in den Schouw burg werd wel zoo'n zeldzaam schoonen Beethovenavond. dat deze ons lang zal bij blijven. Het „Nieuw Hongaarsch Strijk kwartet" vindt in 's meesters lijvig oeuvre overvloedig stof voor een interessant pro gramma met werken uit verschillende tijd perken van Beethovens leven, gegeven in een vertolking die men volmaakt mag noemen. Aangevangen werd met het 3e kwartet van op: 18 „in D gr. t." geschreven om streeks 1800 dan op: 74 „kwartet Es gr. t." en besloten werd met kwartet op: 130 in „B. Dur". Vergelijkt men het eerste werk van dit programma (dat reeds zoo voor treffelijk is, en waarin ongetwijfeld per soonlijkheid ligt maar tevens een aanleu nen aan de werken zijner voorgangers) met kwartet op: 74, dan neemt men de groote ontwikkeling waar die Beethoven de kamermuziek gaf en ziet men ook. dat de afstand tot 's meesters op.l30-B-d>ur nog vérstrekkender is. De allerlaatste werken toch daarin heeft Beethoven het edelste en schoonste van zijn rijken geest gegeven. Meer en meer gaat de mees ter de polyphonie gebruiken om tot hevi ger climax te komen. Buitengewone ge dachten waartoe een buiten gewonen vorm gekozen is. Een programma van hoog muzikaal gehalte, de frissche leven dige en doorvoelde reine muziek van den jongen meester, dan de rijke gedachten van het volstandig kwartet, die tot inlei ding dienden tot het machtige geniale laatste werk. Het nieuw Hongaarsch strijkkwartet be zit een eenheid en samenspel van groote volmaaktheid. Deze voortreffelijke samen werking blijft niet alleen op technisch ge bied maar beheerscht ook psyihisch de spelers. De vier kunstenaars Szekely le viool, Moskowsky 2e viool, Koromzay, alt en Palotai, cello brachten het „D dur kwar tet met veel glans en virtuositeit prachtig van toon en groote spielfreudigkeit ten ge- hoore. Als men met algeheele toewijding zich tot luisteren zet, zal het duidelijk zijn, dat men een essentieele Beethoven heeft gekregen verstild en innig blijmoe dig en in axetisch religieuse visie, welke leidde tot deze artistieke opvatting. Voor al op. 74 en 130, waarin de bedoelingen en intenties van Beethoven's innerlijk wezen zoo diep gaan en zoo persoonlijk worden geënt, is dit gebleken. Met behoud van eigen geaardheid heeft elk der instrumen ten zich tot het geheel weten aan te pas- er een stormlantaarn, en na dezen aange stoken te hebben, begon hij te zoeken naar hetgeen hem hierheen had doen gaan. De vrouw volgde hem met haat in haar oogen, en barstte eindelijk uit: „Wil je me berooven, idioot? 't Is tenmin ste een geruststelling, te weten, dat mijn juweelcn veilig in Cayenne liggen." „Jou berooven? Dat heb je glad mis. Ik zoek naar je apotheek. Ik vermoed wel dat je zooiets in voorraad hebt, en ik heb er iets van noodig." „Voor je vriend?" „Juist". „Als ik je vertel „Houd maar op, ik wil geen overeen komst met je sluiten. Ik zal wel vinden, wat ik zoek. Maar als je me tijd bespaart, en zegt waar de apotheek ligt, zal ik zorgen, dat het je zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt wordt. Dat is alles wat ik je kan beloven." „Dat is voldoende. In mijn kapdoos, daar m den hoek, zul je alles vinden -wat we aan verplegingsartikelen bezitten. Ze is niet gesloten." Sandy Muir opende de aangewezen doos snel, en ontdekte een groote flesch kini- netabletten, een weinig aspirine, en een fleschje met kaliumpermangaatkristallen. „Prachtig meende hij. „Ik zal dit heele zaakje van je leenen. Zoo gauw ik je weer zie zal ik...." „Ga je van hier weg? riep de vrouw wild uit. „Vanzelfsprekend, of denk je. dat we je gezelschap aangenaam vinden?" „MaarZij hield even op, en ging dan verder, terwijl haar stem trilde van angst: ..Je zult me toch niet achterlaten zoom's ik hi?:- lig? En Phiübert (om te schaterlachen) 2070 RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 8 OCTOBER. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Puszta Eraö en zijn orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. l.OO Gramofoonmuziek. 1.45 Zang met pianobegeielinig. 2.15 Sylves- tro trio. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Kin derkoor „Zanglust", met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. ca. 3.25 Gramo foonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleiding. 6.15 Volksgezondheid; causerie. 6.30 Ensem ble Bandi Balogh. 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.15 Volkszang met pianobegeleiding. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Ramblers. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O. Engelsche uitzending: The Dutch achieve ments in the Netheslands-Indies. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Eigen opnamen. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45 B. N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Otto Hendriks en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 2.15 Voordracht. 2.30 Eerste acte van „Die Walkiire" (e.o.). 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Cause rie: „De jeugd in Hongarije". 5.15 B.N. O.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Klaas van Beeck en zijn or kest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 John Kristel en zijn orkest. 7.00 Actueel 'halfuurtje. 7.30 Pianospel 7.45 In en om de N.S.B. v Voorbereid door de N.S.B.) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Stede lijk oskest van Maastricht en solist. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4521.00 Hilversum II 21.0023.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA. Dinsdag: Hans Gahlenbeck (van het Staatstheater Schwering) dirigeert in de „Musik zur Daemmerstunde" van 18.00 uur werken van Robert Schumann en Hans Pfitzner, terwijl ale solist Horst Guenther (Schwerin) zi.in medewerking verleent. Van 20.1520.50 de uitzending „Met hart en hand voor het vaderland", aansluitend tot 21.10 uur frontberichten. „Een klein lied met een groote naam", operetten- en filmmelodieën van Walter en Willi Kollo van 21.1022.00 uur. De liturgie der Kerk WOENSDAG 8 Oct. Octaafdag v. d. H. Bavo. Mis: Gaudeamus (als op 1 Oct. in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Birgitta, weduwe; 3e voor den vrede. „St. Bavo's feest is voor ons een reden tot vreugde, want glorievol is hij in den hemel, waar hij voor ons een voortdurende voorspreker zal zijn". sen en is dit ensemble gekomen tot een meesterlijke verbijzondering, de Beeiho- vengedachte voortreffelijk benaderd door emotionieel zich verdiepen, mede door klaar en vast omsluiten en toch zoo vrij en persoonlijk verwerken van de intenties met groot en forsch vermogen, toch ook zoo sensitief ascetisch. Zij vinden in Beet hoven niet enkel den temperamentvollen mensch maar meer nog den religieusen denker. De waarlijk zeldzaam schoone ver tolking bracht hoog kunstgenoot aan den toehoorder en aan de uitvoerenden veel dank en hulde, welke aangroeide tot een ware ovatie van een stampvolle zaal. J. Kortmann. „Wees maar niet bang. Die is veilig in de hut vastgebonden!" „Maar", ze schreeuwde luid van angst, „als je ons zoo hulpeloos hier laat liggen, zullen we sterven. Het zit hier vol slan gen. Gisteren nog heeft André er hier in de tent een doodgeslagen. Als er een bin nenkroop terwijl ik hier lig, machteloos me te bewegen, zou ik gek worden van angst. U zult toch zoo wreed niet zijn? O neen, dat kunt u mij niet aandoen!" Haar vrees was ongeveinsd, maar voor één keer in zijn leven kon Sandy de angst bede van een vrouw aanhooren zonder er door geroerd te worden. „Houd je kalm. De slang die jouw of die Philbert zou durven bijten, sterft aan een vergift dat veel gemeener is dan zijn eigen gif. Maar daar je per slot van rekening toch een vrouw bent, zal ik je een kans geven. Voor ik ga zal ik je^ touwen een weinig losser maken, zoodat je jezelf kunt bevrijden. Als je verstandig bent, houd je je zoolang koest, en bewaar je krachten voor dien tijd." Zonder hier nog een woord aan toe te yoegen verliet hij de tent, de lafitaren met zich nemend, en borg de medicijnen zorg vuldig weg in de boot. Dan ging hij naar de hut, rolde zijn zieken vriend behoed zaam in een deken en droeg hem naar de cano. Vervolgens riep hij het meisje, dat terstond verscheen. Terwijl hij haar be hulpzaam was, aan boord te klimmen, ont dekte hij een uitdrukking van bezorgdheid op haar gelaat. (Word1; vervolgd). WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.05 uur Dinsdagavond. Zon op 7.52 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. T October: De maan komt Dinsdagavond te 8.24 uur op en gaat Woensdagmorgen te 10.49 uur onder. 8 October: De maan komt Woensdag avond om 8.56 uur op en gaat Donderdag- voormiddag om 11.49 uur onder. 9 October: De maan komt Donderdagavond om 9.30 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.46 uur ondor. 10 October: De maan komt Vrijdagavond om 10.09 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1.39 uur onder. 11 October: De maan komt Zaterdag avond om i0.54 uur op en gaat Zondagmid dag om 2.28 uur onder. 12 October: De maan komt Zondagavond om 10.44 uur op en gaat Maandagmiddag om 2.11 uur onder. 13 October: De maan komt Maandagavond om 11.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 2.49 uur onder. 14 October: De maan komt Dinsdagnacht om 0.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.49 uur onder. STADSNIEUWS DE ZORGEN DER HUISVROUW IN DEZEN TIJD Een interessante tentoonstelling De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft den huisvrouwen uit Leiden en naaste omge ving de laatste jaren reeds zeer veel goede diehsten bewezen en zich nu in dezen voor de huisvrouw zoo moeilijke tyden nog eens extra ingespannen met haar tentoon stelling „Onze Huishouding". De huis vrouw zoo goed mogelijk voor te lichten juist over die onderwerpen, die haar zoo na aan het hart liggen, n.l. de voeding, de kleeding, de wasch en de kinderverzor ging, dat is het doel van deze bijzondere tentoonstelling. Leiden heeft de primeur van deze gansch nieuwe, moderne expositie, welke tot de vies heeft: „Poppetje gezien, kastje dicht". De tentoonstelling bestaat n.l. uit kasten, welke opengeslagen worden en behalve ten aanzien van het uitstallen van enkele onderdeelen in enkele oogenblikken ge reed is. Het is een systeem, dat voorzoover bekend, tot heden nog niet in Nederl^pd werd toegepast. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad en het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd ver leenden hun niet genoeg te waardeeren steun bij deze expositie. In de afdeeling Voeding wordt allereerst gewezen op die stoffen, welke het men- schelijk lichaam noodig heeft en welke wy zooveel mogelijk tot ons moeten nemen. Hierbij wordt duidelijk gemaakt, dat wat men eet belangrijker is, dan hoeveel men eet. Dat groenten belangrijke be- standdeelen bevatten is bekend, maar wat wij met groenten allemaal kunnen doen en welke deelen v^n bladgroenten al dan niet te nuttigen zijn over het algemeen wordt er veel te veel weggegooid wordt op deze ^aneelen gedemonstreerd. Variatie in de maaltijden is te bereiken door een groente op diverse wijzen te be reiden, b.v. als sla, stamppot, soep en ge kookt. Ook het af en toe rauw eten van groenten is gezond en heeft financieele voordeelen. Het koken van aardappelen in de schil wordt aanbevolen, nu koffie en thee in de schaduw staan, kom'en tal van aftreksels van diverse planten meer op den voor grond. Aangezien rogge in ons land meer wordt verbouwd dan tarwe en bovendien rogge brood en bruinbrood gezonder en voedza mer zijn dan wittebrood, moeten wij ons aanwennen, voor zoover zulks nog niet is geschied, laatstgenoemde broodsoorten te eten. Daar de belegging, nu vooral boter, vleesch en kaas ons niet meer zoo rijkelijk ten dienste staan als voorheen, moeilijk heden oplevert, moeten wij ons om toch een gezonde en smakelijke boterham te verkrijgen, op andere belegsels instellen; ook hiervoor vindt men in deze expositie een oplossing. Het zelf kweeken van kruiden, desnoods in een bloempot of in een zonnig hoekje van den tuin, wordt op het volgende pa neel gepropageerd. Visch, garnalen en mosselen bevatten in het bijzonder eiwitten, welke ons lichaam noodig heeft en welke ons thans niet meer via het gebruik van vleesch in voldoende mate bereiken. Voorts wordt gepropageerd, dat ordelijk en practisch werkt o.a. energie, geld en tijd bespaart. De hooikist en de krant als warmtebron zijn wederom in eere hersteld. Aan de be strijding van het bederf kan iedereen mee werken. Op deze beide slotpaneelen vindt men ook hiervoor de noodige aanwijzingen. De afdeeling waschbehandeling van de ze tentoonstelling wil voorlichting geven in: a) het sparen van kleeding en huis- houdgoed. b. het zuinig en goed gebruiken van wasch- en vervangingsmiddelen, die in de plaats zijn gekomen van zeep en soda. Ten aanzien van de expositie „Onze kleeding" dienen we allereerst op te mer ken, dat, nu men behalve met de finantiën, ook nog rekening heeft te houden met de textielkaart, het een eerste vereischte is niets verloren te laten gaan wat nog eenigszins te gebruiken is. De tentoonstelling geeft enkele voorbeel den hoe schijnbaar onbruikbaar materiaal nog verwerkt kan worden tot zeer goede, draagbare kleedingstukken. In verschillende rubrieken vindt men aanwijzingen voor alle voorkomende ge vallen. Hoe men van oude kleeren iets nieuws kan maken, hoe versteld moet worden wat gedeeltelijk versleten is, hoe men vervangen moet hetgeen niet meer te verkrijgen is en hoe men verlengen en ver wijderen kan wat te klein is, dat alles zegt reeds voldoende, dat hier tal van practische aanwijzingen gegeven worden, die velen van pas zullen komen. Wat de kinderverzorging betreft, alles culmineert hierin, dat men het kind een zoo goed mogelijke verzorging moet geven, omdat men het daardoor onschatbare waar den meegeeft voor het gansche leven. Anders kan het blootgesteld worden aan gevaren van ziekten, vroegen dood, onvol waardigheid, leeglooperij, enz. In den vorm van consultatiebureaux voor moeders en kinderen en door verschillende kruis- vereenigingen wordt voor hun gezondheid gewaakt. Daarnaast wordt gewezen op de waarde van gewoontevorming in de dage- lyksche verzorging van het lichaam, de waarde van spel en bezigheid binnen- en buitenshuis, alsmede op versterking van den gezinsband in den vorm van huiselijke feestjes, enz. Kortom, men ziet uit deze kleine op somming hoe veelzijdig deze expositie is. In de kleine Stadszaal is bovendien een expositie ingericht door de Stedelijke Lichtfabrieken, waardoor men alle klanten wil leeren met zoo weinig mogelijk gas en electriciteit het huishouden zoo goed mo gelijk te doen marcheeren. Welke die mid delen zijn, zouden we hier wel kunnen op noemen, doch beter is het wanneer de huis moeders zelf eens een kijkje gaan nemen. Daartoe bestaat volop gelegenheid, want tot en met Vrijdag zal iederen morgen van 1012 uur een causerie worden gehouden en van 57 uur 's middags zullen kook demonstraties en filmvoorstellingen wor den gegeven, om met den besschikbaren gasvoorraad zoo zuinig mogelijk om te gaan en toch te zorgen voor eeh vlot ver loop van het huishouden. De officieele opening. Gistermiddag te 4 uur heeft de officieele opening der tentoonstelling plaats gehad. Hierbij waren o.m tegenwoordig de burge meester, mr. R. N. de Ruyter van Steve ninck, de wethouder J. van Stralen, voor zitter der Commissie en mr. A. Tepe, ir van Klinkenberg, directeur der Sted. Licht fabrieken en de heer Lindenberg, directeur der Leidsche Duinwater Mij,, dr. C. den Hartog, directeur van het Werkcomité der landelijke commissie en directeur van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad uit Den Haag, mej. v. d. Hoop, directrice der Reizende Tentoonstelling e.a. De heer v. Stralen sprak een inleidend woord tot deze tentoonstelling, wees erop hoe de commissie sinds 1935 werkzaam is en sinds dien tijd van scherpe economische crisis werkt tot voorlichting van de huis vrouwen. Bepaalde zich dit aanvankelijk tot de vrouwen van minder gesitueerden en werkloozen, van wie er niet minder dan

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2