TABOE MAANDAG 6 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden! Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, oelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.07 uur Maandagavond. Zon op 7.50 uur Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 6 October: De maan komt Maandagavond om 7.54 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 9.57 uur onder. 7 October: De maan komt Dinsdagavond te 8.24 uur op en gaat Woensdagmorgen te 10.49 uur onder. 8 October: De maan komt Woensdag avond om 8.56 uur op en gaat Donderdag- voormiddag om 11.49 uur onder. 9 October: De maan komt Donderdagavond om 9.30 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.46 uur onder. 10 October: De maan komt Vrijdagavond om 10.09 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1.39 uur onder. 11 October: De maan komt Zaterdag avond om 10.54 uur op en gaat Zondagmid dag om 2.28 uur onder. DE REDE VAN DEN FUHRER DE WEERKLANK IN HET BUITENLAND De rede van den Führer heeft alle groo- te problemen zoo grondig behandeld en het vertrouwen van het Duitsche volk en zijn leiding in de overwinning zoo duide lijk tot uitdrukking gebracht, dat het in- nemeij van een standpunt te dien aanzien volgens de meening van Berlijngche poli tieke klingen overbodig is, zoo vernamen wij van welingelichte zijde. Daarentegen verdient de weerklank, dien de rede in het buitenland heeft -ge vonden, aandacht. In Engeland en in Ame rika heeft mén ten opzichte van deze re de, zooals men in de Wilhelmstrasse na drukkelijk te kennen gaf, de hatelijkste en onzakelijkste argumenten, die denkbaar zijn, ongetwijfeld omdat de rede zulk een bewijsvoering zonder hiaten is voor de Duitsche eindoverwinning, dat de argu mentatie aan den overkant van den Oceaan zich niet meer tegen de rede als zoodanig richt, doch tegen de niet meer te bestrijden feiten. Deze vlucht in de onza kelijkheid en de angst om aan eigen vol ken de zakelijke Duitsche bewijsvoering te doen hooren is, naar het oordeel, dat men in toonaangevende Duitsche kringen kan hooren, in zeker opzicht kenmerkend voor de mate waarop die tegenpartij er reeds toe overgaat den kop in het zand te steken. Van de door de rede van den Führer naar voren gebrachte kwesties ver dient, naar men hier meent, in het bijzon der het sociale probleem genoemd te wor den, daar juist op dit oogenblik de leiding der Vereenigde Staten oproept voor het Winterhulpwerk. Aan dit feit schenkt men in Berlijn te meer aandacht, daar nog niet al te langen tijd geleden Roosevelt en Will- kie openlijk verklaard hebben, dat nog steeds een derde van het Amerikaansch\ volk ondervoed en slecht gekleed is en ellendige woningtoestanden kent. Deze verwijzing naar den socialen toestand in de Vereenigde Staten, dien-men voorgeeft tegen het nationaal-socialistische systeem te verdedigen, moest, zoo verklaarde men in kringen in de Wilhelmstrasse, de volke ren in Europa te denken geven. REDEVOERINGEN VAN DR, GOEBBELS Minister dr. Göbbels heeft gisteren ge sproken bij twee groote massabetoogingen te Saarbrücken en te Metz. Te Saar- brücken betoogde Göbbels, dat het Duit sche volk zich in het begin van het derde oorlogsjaar vastberadener dan ooit om den Führer schaart. Met voldoening kan men opmerken, dat de jaren van strijd de Duit- schers nog harder en vastberadener heb ben gemaakt. De vemietigingswil van den tegenstander zal op twee onoverwinnelijke fronten bezwijken, dat van de dapperste, het best toegeruste weermacht ter wereld en dat van het onvermoeid produceerende vaderland, dat alle kracht op de overwin ning concentreert. Te Metz wees de minister op het feit, dat de stad weer is teruggekeerd in den schoot van een machtig rijk, hetgeen haar de mogelijkheid tot groote ontwikkeling opent. In dezen oorlog bevinden alle gun stige factoren zich aan Duitsche zijde. Duitschland heeft de beslissende militaire positie bezet en bezit het groote oecono- mische potentieel. Geheel Europa werkt mee aan de verbrijzeling van Engeland, welks laatste hoop in de Sowjet-Unie be zwijkt. Bulija i 20 tablollcn 55 ct. Znkjo h 2 «ablctt.n 7 cl BINNENLAND NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST Begin van den diensttijd op 3 Nov 1941 Voor vrijwillige dienstneming bij den Neaerlandschen Arbeidsdienst zal op on- dervermelde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienst neming. Ieder, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtsbijgelegen keuringsplaats begeven en zich aanmel den bij den voorzitter van den keurings- raad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. niet jonger zijn dan 17 en niet ouder zijn dan 23 jaar; b. ongehuwd zijn; c. gezond zijn. De keuringen geschieden: Dinsdag 7 October te Leeuwarden, St. Anthoniusstraat 4; te Alkmaar, Doelen straat 15. Woensdag 8 October te Groningen, Vioolenstraat 40; te Amsterdam, Iepen weg 13; te Rotterdam, Oranjeboomstraat 109. Donderdag 9 Oct. te Assen, Javastraat 7; te Amsterdam, Iepen weg- 13; te Breda, Leuvenaarstraat 97. Vrijdag 10 October te Zwolle, Blijmarkt 15; te Den Haag, Huygenspark 23; te Breda Leuvenaarstraat 97. Dinsdag 14 October te Almelo, Oude Klooster weg 1; te Den Haag, Huygenspark 23; te Eindhoven, Kruisstraat 53. Woensdag 15 Oct. te Apeldoorn, Gen. v. d. Iieydelaan 64; te Utrecht, Radium- straat 12; te Eindhoven, Kruisstraat 53. Donderdag 16 Oct. te Nijmegen, Ridder straat 4; te Gouda, Nieuwe Haven 312; te Arnhem, Menthenstraat 12. iVaiimelden tusschen 9.G0 en 15.00 uur. Ieder die worclt goedgekeurd en overi gens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende 5'/ï maand in den Nederland- schen Arbeidsdienst te dienen.' Na beëindiging van den diensttijd van 5 lA maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen: a. opleiding kader; b. vrij willig nadienen gedurende nader te be palen tijd; c. na eervol ontslag voor keur bij arbeidsbemiddeling in Neder land. UITBREIDING NEDERLANDSCHE P. K. S.S.-Obersturmfuehrer Kelderman, waar nemend commandant van de Nederlandsche P. K. deelt mede, dat de taak, die zijn P. K. te volvoeren zal krijgen, zoodanig wordt uitgebreid, dat nog plaats is voor chauffeurs teekenaars, radio- en filmtechnici, fotogra fen en huishoudelijk personeel. Zij, die zich hiervoor opgeven, ontvangen na goedkeu ring een militaire opleiding van ongeveer 4 weken, waarna nog een aanvullende vakop leiding van 2 a 3 weken volgt. Aanmeldingen moeten geschieden zoo spoedig mogelijk bij den adjudant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, Den Haag, Tel. 114435. LETTEREN EN KUNST MR. W. M. VAN LANSCIIOT. t. Op Huize Jagerslust te Vught overleed Zaterdag op 72-jarigen leeftijd de heer mr. W. M. van Lanschot, oud-griffier der Sta ten van Noord-Brabant, oud-agent der Ne- d'erlandsche Bank, gewezen president van den krijgsraad en lid der Eerste Kamer. DUITSCHE GASTVOORSTELLLINGEN. Het Aachener Stadttheater zal op 9 Oct. a.s. te Maastricht en op 10 October a.s. te Heerlen een gasfcvoorstelling geven van de operette „Der Zarewitsch'1. De Duisburger Opera zal op 9, 10 en 11 October a.s. achtereenvolgens te 's-Gra- venhage, Utrecht en Amsterdam voorstel lingen geven van de operette „Eine Nacht in Venedig"! KERKNIEUWS PASTOOR ROES t Op ruim 77-jarigen leeftijd is gisteren' te Deurne overleden de zeereerw. heer H. W. Soes, pastoor der St. Willibrordus-parochie, een zeer bekende pex-soonlijkheid in het Brabantsche boerenleven, waarvoor hij zich door zijri voorlichtend werk velerlei verdiensten heeft verworven. Van zijn hand verschenen eenige boeken onder den titel „Rust Roest", welke zeer populair zijn geweest onder den boerenstand. GEMENGDE BERICHTEN Toen de vrouw van den landarbeider M. R. te Vossevelt, gemeente Dalen, afwezig was om distributiebonnen in-ontvangst te* nemen, had zij haar jongste kind aan de zorgen van haar negenjarig zoontje toe vertrouwd. De baby, die in den kinderwa gen lag, welke dicht bij een kachel stond, werd door overkokend water uit een ketel ernstig gewond en moest in het ziekenhuis te Coevorden worden opgenomen, waar het aan de gevolgen is overleden. Drie personen slachtoffer van voedselvergiftiging. Te Venlo is overleden de ongeveer 80- jarige K. Peters. De man, die slechts een dag ziek was geweest, toonde vergiftigings verschijnselen. Naar is vastgesteld, had de familie Peters Donderdag j.l. pannekoe ken gegeten. Toen de echtgenoote van het slachtoffer het beslag voor de koek maakte, had zij er een weinig tarwebloem aan wil len toevoegen. In plaats van bloem, nam zij bij vergissing echter een zakje, waarin zich loodarsenaat bevond, hetgeen in opge- losten toestand gébruikt wordt voor het bespuiten van aardappelvelden. Zij ver mengde het witte poeder met het deeg. Spoedig na het gebruiken van het middag maal, waarbij Peters, zijn echtgenoote en een 6-jarig kind van de pannekoeken ge geten hadden, deden zich bij het drietal ziekteverschijnselen voor. De toestand van het kind was reeds spoedig zoo ernstig, dat het naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Peters, die met zijn echtge noote thuis verpleegd werd, is aan die ge volgen overleden. De toestand van de vrouw en van het kind is zeer ernstig. De liturgie der Kerk DINSDAG 7 Oct. Feestdag van O. L. Vrouw v. d. Allerheiligste Rozenkrans. Mis: Gaudeamus. 2e en 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. Marcus I. Paus en v. d. H.H. Sergius en Gezellen, Martelaren; 4e (2e) voor den vrede. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). „Verheugen wij ons op het feest v. d. al lerheiligste rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de Geheimen van leven, dood en verrijzenis van Gods Zoon". Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Maandag, Mij. voor Toonkunst, uitv. door het nieuw Hongaarsch Strijk kwartet, Leidsche Schouwburg, 7.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en. Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 4 October 20 uur tot Zaterdag 11 October 8 Uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DINSDAG 7 OCTOBER. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Orkest Ma- lando, en solist. 12.00 Roemeensch or kest Gregor Ssrban. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.; Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 2.15 Gra mofoonmuziek. 2.45 Gevarieerd pro gramma. 3.30 Zang met piano. 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberiohten. 5.30 Or gelconcert. 6.00 Voor de plattelands vrouw. 6.15 Romancers en soliste. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.15 Radiotooneel. 9.00 John Kristal en zijn orkest en gramofoon muziek. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.15 Politiek weekpraatje (e.o.). 10.30 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Zang met pianobege leiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra in o'foonmuziek. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.). 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.30 Orgelcon cert en solist. 2.00 Haarlemsche orkest vereniging en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken 4.00 Jean Jacques Rous seau, Le Dévin du village, causerie met gra mofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en (beursberichten. 5.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 6.15 Boekbespreking. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Cyclus; In een uieuw licht bezien (Voorbereid door de N.S.B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Nabeschouwing over het Radiomuziekfeest voor Harmonie- en Fanfare-orkesten. 7.45 Reportage. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Orgelconcert.'9.45 Gramofoon muziek. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.1510.20 Avondwijding. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma. 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. DUITSCH RIJKSPROGRAMMA. Maandag 18.00—19.00 uur: de ouver ture uit „Agrippina" van Handel, cle sym- phonie C-dur van Dittersdorf en de sere nade A-dur van Brahms, gedirigeerd door den Generalmusiek-direktor Artur Rother. 20.2022.00 uur „Leipziger Sendung" „Voor elck wat wils". Vroolijke melodiën m. m. van Erna Sack, Rosita Serrano, Peter Anders, Walter Ludwig, Hans Moser en andere bekende acteurs en actrices van film en cabaret. 20.5021.20 (21.10) uur frontberichten. MUZIKALE VOORLICHTING VOOR DE RADIO. Van Maandag 6 October af zal de heer M. Bruyl wekelfjks een nieuwe radio-ru briek, getiteld „muzikale actualiteiten van de week", gaanverzorgen. Ddarin zullen op zeer degelijke wijze, maar toch voor eiken muziekminnaar bevattelijke wijze, korte inleidingen worden gegeven op de in de komende week plaatshebbende belang rijke muziekgébeurtenissen. Niet allen zul len daarin toondichters en hun werk wor den besproken, doch ook bijv. bijzonder heden over beroemde solisten worden ge geven. Ds heer'Bruyl zal daarbij zelf met voor beelden aan het klavier nu en dan het ge sprokene muzikaal nader toelichten. STADSNIEUWS DUBBEL ZAKENJURILEUM. Deze maand herdenkt de fa. P. J. van Kampenhout en Zonen, in goud, zilver, diamant, horlogerie en optiek een dubbel jubileum, nl. het 75-jarig bestaan der zaak en het gouden jubileum van den tegen- woordigen oudsten fimant, den heer P. J. van Kampenhout. Het was in den zomer van 1866, dat de heer J. van Kampenhout, de vader en grootvader der huidige firmanten, een winkel annex werkplaats in goud, zilver en diamanten opende in het pand1 Oude Vest 191. De herdenking hiervan werd ver schoven in verband met het feit, dat de heer P. J. van Kampenhout déze maand vijftig jaar in de zaak werkzaam is. Hij kwam nl. op 15-jarigen leeftijd bij zijn va der in de zaak en ontwikkelde zioh lang zamerhand als een gedegen vakman, die spoedig algemeene bekendheid verwierf, zoodat de zaak op de Oude Vest zich steeds in een druk bezoek mocht verheugen. Foto L. Crt. De modernere zakenbegrippen lieten hem evenwel niet vreemd en zoo ging de heer van Kampenhout ertoe over om de zaak in 1924 over te plaatsen naar de Haar lemmerstraat 125, welke verandering een goede verbetering mocht worden genoemd, hetgeen wel vooral hieruit blijkt, dat de zaak zes jaar later werd uitgebreid met het daarnaast gelegen pand 127, mede een gevolg van d'e uitbreiding horlogerie met klokken, barometers, enz. In 1935 volgde een nieuwe uitbreiding doordat een afdeeling optiek aan de zaak werd verbonden, ^taande onder leiding van de twee zoons 'van den oudsten firmant, de heeren J. P. en AdL van Kampenhout, die reeds in de zaak werkzaam waren. Wij twijfelen er niet aan, of de firma zal ter gelegenheid1 van dit dubbel jubi leum van zeer vele zijden bewijzen van be langstelling mogen ondervinden. Voor de genen, die daaraan uitdrukking wenschen te geven, bestaat daartoe gelegenheid op Woensdag 22 October, des middags van 2.304 uurj DUIZEND GULDEN RIJKER. Door een lot van Winterhulp. Gisteren is een der deelnemers aan de Wmterhulploterij met het. rad van avon tuur, waarmede op de Beestenmarkt werd gespeeld, de gelukkige winnaar geworden van 1000.Het was de heer L. Prins, Hooglandsche Kerkohoorsteeg 8, die om half acht een plankje kocht, op een der cijfers waarvan een lot viel. Toen het lot geopend werd bleek het een prijs van 1000 te zijn. Het bedrag werd den heer Prins onmiddellijk uitbetaald, die dus 'dui- zend gulden rijker thuis kwam. Zooals ons door den Directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon wordt bericht, zal de gelegenheid tot inschrijving voor het ontvangen van een kaart voor kostelooze genees- en heelkun dige hulp voor het jaar 1942 dit jaar niet plaats hebben in de maand October doch eerst in het begin van November. De juiste datum zal nog nader worden .bekend gemaakt. Donderdag 9 October a.s. herdenkt de heer H. P. Silvester, wegwerker bij de Haagsche Tram-wegmaatschappij Den Haag -Wassenaar-Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 29) Fhilibert's gelaat, dat doodsbleek zag, toonde voortdurend meer, hoe hij met zijn houding verlegen was. „U bent toch niet van plan me te doo- den? Ik verzeker u „Jou doodschieten? O, neen! Ik zal je heel stevig vastbinden tot morgen vroeg, zoodat je geen gelegenheid zult krijgen, me een beleefdheidsbezoek te brengen in het holle van den nacht, snap je?" „Maar. „Och, hou toch je mond, kerel! Jij bent dit spelletje begonnen, dus zul je het ook ten einde moeten sjielen. Keer je om." Pb;iibert gehoorzaamde, en toen hij met zijn gezicht naar den uitgang gekeerd was, rende hij daar plotseling op af. Maar Sandy was op zooiets voorbereid, zijn been schoof uit, de Franschman struikelde er over en viel op den grond. Onmiddellijk zat de Schot boven op hem en riep het meisje het touw te brengen. Hij duwde de revolver en de lantaarn in haar handen. ,Houd het pistool tegen sijn oor; zoo ja Als hij een enkele beweging probeert te .naken, haal den trekker dan overHeb je dat gehoord, Filbert? Ze kan niet mis schieten, dus als je verstandig bent, houd je je koest!" Met den ijskoud aanvoelenden rand van den revolvermond tegen zijn oor, oordeelde Philibert het veiliger, te doen wat de man op zijn rug beval, dus hield hij zich volko men roerloos terwijl de ander hem grondig bond en knevelde. Vervolgens sleepte Muir hem onzacht naar een hoek van de hut en keek dan spottend op hem neer. „Zoo zal het wel gaan, denk ik'! En als er soms een schorpioen zou komen, om zijn belangstelling in je toestand te toonen, moet je dat mij niet verwijten." Hij wend de zich tot Mimi en ontlastte haar van lan taarn en revolver. „Blijf hier maar wach ten, kindje. Ik ga een paar minuten naar buiten. Die lieve Adèle zag er uit of ze haar op haar tanden heeft, en ze mocht eens van plan zijn, dit vroolijke spelletje mee te spelen. En wat er ook gebeure, je verroert je niet. begrepen?" Hij doofde de lantaarn en bleef een oogenblik luisterend bij den uitgang staan. Slechts het geluid van een fladderende vleermuis en het zachte kabbelen van het water drong door de stilte van den nacht tot hem door. Snel glipte hij naar buiten en zorgde er voor, dat de hut tusschen hem zelf en de groote tent kwam. Weer bleef hij even voorzichtig luisterend staan. Er was echter nog steeds geen ander geluid hoorbaar en uiterst behoedzaam bewoog hij zich rond de hut, tot hij een plek bereikte, vanwaar hy een goed gezicht had op de twee tenten. In het light der sterren kon hij ze duidelijk onderscheiden, en hij zag terstond, dat de deur van de eene wijd openstond. Dit hoefde evenwel niets anders te beteekenen dan dat de nan, die thans gebonden in de hut lag, verzuimd had het linnen achter zich te laten dichtvallen. Toch hield hij de donkere vlek gespannen in het oog, hopend bp eenig teeken van wakker zijn van de vrouw. Gedurende eenigen tijd zag of hoorde hij niets, en juist meende hij overtuigd te kun nen zijn, dat de man op eigen gelegenheid gehandeld had, toen een zwak ritselen hem in de ooren klonk. De wouw was dus toch wakker! Triomfantelijk grinnikte hij in zichzelf, en bereidde zich voor op hetgeen zou gebeuren. Ingespannen staarde hij voor zich uit, en zag ten slotte hoe een donkere schaduw zich van de tent losmaakte. Volle drie mi nuten bleef de schaduw bewegingloos staan; klaarblijkelijk luisterde de vrouw naar eenig teeken van leven van Philibert. Hij begreep, dat ze in de wpr gebracht werd door de stilte, en was nieuwsgierig naar hetgeen ze zou doen. Na eenigen tijd sloop de vrouw behoed zaam voorwaarts, en tezelfder tijd ontdek te Sandy een voorwerp in haar hand, dat in het licht van de sterren zwak glansde. Zij hief het omhoog, en duidelijk vernam hij het klikkend geluid van een revolver die gespannen werd. „Verduiveld, die vrouw heeft moed!" fluisterde hij bij zichzelf, en kroop dieper in de schaduw van de hut. Uiterst voorzichtig naderde de vrouw. Toen ze ongeveer halfweg tusschten de tent en de hut was, deed een plotselinge aanval van ijlen van Langdon haar stil staan, en in het licht van de sterren kon de Schot de bleekheid van haar gelaat on derscheiden, en hel wild glinsteren van haar koolzwarte oogen. De ijlende stem stierf weg en na een paar minuten vervolgde Adèle voorzichtig haar weg. Sandy Muir, een en al gespannen oplet tendheid, hoorde het lange gras kraken on der haar voeten. Tenslotte had zij de hut bereikt, en leunde," nauwelijks een halven meter van den in een hoek weggekropen .Schot, voorover, om te luisteren of zij van binnen eenig geluid kon opvangen. Sandy kon haar opgewonden ademhaling duide lijk hooren. Kalm wachte hij af wat er ver der zou gebeuren. Een halve minuut ging zoo voorbij, dan richtte de vrouw zich weer op en keek doelloós voor zich uit, zich afvragend, wat haar te doen stond. Ten slotte begon zij, evenals Philibert voor haar gedaan had, voorzichtig den blader-muur uit elkaar te trekken. Toen zij bemerkte, dat het werk met één hand niet erg vlug opschoot, leg de zij haar revolver op het gras aan haar voeten, en begon haar twee handen te ge bruiken. Sandy Muir, die haar zichzelf zag ontwapenen, kon van pret zijn lachen bijna niet houden, maar wist zich te bedwingen, en wachtte het oogenblik af, dat zij het gat gereed had, en zich weer vooroverboog om er door te kijken. Dan richtte hij zich half op en deed een snellen greep naar het pistool. Blijkbaar maakte hij hierbij eenig geluid, want juist toen zijn hand het wapen omklemde, uitte Adèle een schelle kreet, en trapte met haar voet op zijn hand. Het pistool, waarvan de haan nog steeds ge spannen bleek te zijn, ging met een luiden knal af, vanuit de tent kionk een halfge- smoorden kreet van schrik, en een oogen blik later was Sandy op de been. en wor stelde met de vrouwenfiguur, die hij stevig omklemd hield. De vrouw vocht als eerr woedende tij gerin; krabbend en schoppend, en als zij de kans kreeg, zelfs van haar tanden ge bruik makend, spartelde ze tegen, zoodat hij al zijn krachten in moest spannen, om haar de baas te blijven. Ten slotte kreeg hij haar toch in een greep, die haar mach teloos maakte. Overredend sprak hij: ,,Hefc zal je niets helpen,'madame. Ik ben de'sterkste, en je deed verstandiger je kalm te houden, evenals die kerel. Ik wil je geen pijn doen, maar als je zoo door blijft gaan, zal er niets anders op zitten. Wees ver standig! Je hebt het spel verloren, en ik kan je onder mijn handen kraken als ik wil." Zijn woorden en de wetenschap, dat zij inderdaad machteloos was tegen zijn veel grootere kracht, deden de wouw haar po gingen opgeven, en hijgend lag zij een oogenblik later in zijn armen. „Zoo, nou ben je verstandig", meende de Schot, maar paste wel op, zijn greep niet te laten verslappen, wetend dat zijn tegen partij nog kracht genoeg bezat om hem een poets te bakken. Hij riep het meisje in de hut. „Kom eeüs naar buiten, juffertje. Ik heb je hulp een paar minuten noodig." Mimi gehoorzaamde hem oogenblikke- lijk en toen zij op het onverwachte gezicht van de vrouw in zijn armen ontsteld bleef staan, lachte hij hardop. ,,Een delicaat geval, nietwaar? Maar je hoéft heusch niet bang te zijn, dat we ver liefd op elkaar geworden zijn, Haal mijn- zaklantaarn eens uit mijn zak en scharrel dan binnen dat stukje touw eens op, dat overgebleven is var. zoo straks. We kun nen het. hier heel goed gebruiker (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2