DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HOE DE SOVJETS HUISHIELDEN ONDER DE DUITSCHERS IN IRAN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10064 9a Êeid^eli^Soti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Een „Vormingsweek" Een goed mensch hij verspreidt rust en vrede, geluk en vreugde rondom zich heen. Het goed-zijn heeft graden of trappen: t\Vee menschen kunnen beiden goed zijn, terwijl de een toch beter is dan de ander. Een goed mensch hij vormt de basis van een goede maatschappij, een goede gemeenschap. Als alle menschen goed zijn, is natuurlijk de gemeenschap der menschen óók goed. En hoe beter de men- ichen, hoe beter de gemeenschap. Goede menschen moeten worden ge vormd, door natuurlijke en bovennatuur lijke middelen. Natuur of aanleg van een mensch kan een goede vorming vergemak kelijken of bemoeilijken. Maar vorming wordt in alle gevallen vereischt om een goed mensch te worden! Men heeft dezer dagen in onze courant kunnen lezen van een Vormingsweek voor de jonge vrouwen van 17 tot 30 jaar in alle parochies in Leiden. De waarde van een dergelijke Vormings week de „week" begint vanavond on derschatte men niet! Zeker, een mensch wordt niet met en kele uren praten gevormd, geenszins. Maar de geestelijk en sociaal volkomen voor hun taak berekende organisatoren en leiders dezer „week" stellen zich dat ook niet voor! De bedoeling is, een flinken steen bij te dragen voor de vorming; het begin der vorming te leggen óf een reeds in schoone lijnen opgestelde vorming te vervolmaken. De ziele-schoonheid kan a 11 ij d nóg mooier worden! En wie weet, of op die avonden van de „Vormingsweek" niet een heele omkeer bij sommigen kan plaats grijpen. Dat kan. Dood-gewone en zelfs slechte menschen zijn, doordat plotseling één bepaalde ge dachte hen pakte en vastgreep, "groote en mooie zielen geworden! Zeker is het, dat allen ook de besten! op bedoelde „Vormingsweek" nog wat kunnen leeren. En daarom: wenschen wij deze week van gaifscher harte toe, dat zij wat de opkomst van bezoeksters en dezer toegewijde belangstelling betreft schitte rend zal slagen! Goede menschen zijn menschen, die hun levenstaak goed vervullen.... De levens taak van de vrouw uiteen te zetten en te verklaren dat is de bedoeling van deze „Vormingsweek". VRIJHANDELSBEGINSEL? OPROEP AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK De winter staat voor de deur en velen zien in gerechtvaardigd vertrouwen uit naar de helpende hand van de gemeen schap. Wij allen zijn ons de ernstige zorgen be wust, waaronder een deel van het Neder- landsche volk de komende maanden ge bukt gaat. Moeders en vaders zullen met bezorgdheid naar hun kinderen zien. Kin deren, die den strijd om het bestaan heb ben leeren kennen, weten hoe hun oudjes juist in de wintermaanden een extra ver zorging noodig hebben. Winterhulp heeft het vorig jaar haar taak aangevangen, om in gezamelijken arbeid van het geheele volk al deze zor gen en nooden weg te nemen. Het is ons den afgeloopen winter niet gemakkelijk gemaakt om dit ideaal te ver wezenlijken. En toch, ondanks dwaze ge ruchten en helaas zelfs verdachtmakingen, waaraan deze tijd zoo rijk is, kon Winter hulp in de eerste werkperiode, met behulp van honderdduizenden in den lande, een bedrag van circa zes millioen voor hulp verleening ter beschikking stellen. Deze inzet van tallooze gevers, de dui zenden collectanten, in alle gemeenten onder' de persoonlijke leiding van de burge meesters, en de stille werkers, zij hebben tezamen velen, die nood kenden, naast vreugde een gevoel gebracht van veilig ge borgen te zijn in deze groote familie: het volk van Nederland. Na den eersten October zult U weer onze bussen hooren rammelen. Lijstcollecten zullen onze kasmiddelen versterken. Daar naast vertrouwen wij op ruime giften van hen, wier levensomstandigheden en bedrij ven zulks mogelijk maken. Duizenden vrijwillige medewerkers- (sters) zijn noodig, om als collectanten- (rices) door persoonlijken inzet dit voor ons volksbestaan noodzakelijk werk te doen slagen. Deze winter zal hoogere eischen aan ons allen stellen dan de vorige. Welnu dan, gave en arbeid tezamen zijn bij machte, deze harde maanden te overwinnen. Wat ook moge scheiden, wij willen ook nu daar onder nimmer de minstbedeelden laten lijden. Wij willen ook nu sterk zijn en daarom zorgen: VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK. „Ergens op den Atlantischen Oceaan" heeft zooals bekend onlangs een ontmoe ting plaats gehad tusschen Roosevelt en Churchill. Het resultaat van deze ontmoe ting is een papieren verklaring geweest, waarin een aantal punten geformuleerd zijn. Men kan het met den inhoud van deze punten eens zijn, men kan er niet mee eens zijn, maar in elk geval zou men verwach ten, dat er eenstemmigheid zou bestaan in de kringen der in Londen zetelende regee ringen. Merkwaardig genoeg schijnt dat niet het geval te zijn. Volgens uit Londen ontvangen berichten is daar n.l. dezer dagen een z.g. intergeal- lieerde conferentie gehouden, waaraan ook is deelgenomen door de emigrantenregee- ringen. Op deze conferentie heeft de voormalige Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, van Kleffens, reserves doen hooren ten aanzien van het vierde punt der „Atlan tische verklaring" en wel tegen punt vier. In dit punt werd verklaard, dat de Ver- eenigde Staten en Engeland, hun huidige verplichtingen in het oog houdende, er naar zullen streven aan alle staten dezelf de handelsfaciliteiten te verschaffen en hun gelijkelijk den toegang naar grondstoffen mogelijk te maken. De Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Svenska Dagbladet" nu meldt aan zijn blad, dat van Kleffens ver klaard heeft, een beperking te zien in de woorden „with due respect", zooals deze in den oorspronkelijken tekst der Atlantische verklaring staan. Hij zeide, dat volgens de meening van zijn regeering ten aanzien van het beginsel van den vrijen toegang tot de grondstoffen geenerlei beperking geduld kan worden. De verwezenlijking" van dit beginsel beteekent, dat allen zich opoffe ringen moeten getroosten. Het beginsel echter is die opofferingen ook waard. „Wij hebben gezien", zeide hij, „hoe beschermende rechten slechts leiden tot nieuwe tarieven. Wanneer uitzonderin gen worden gemaakt op het principe, dat aan alle staten dezelfde handelsfaciliteiten en dezelfde voorwaarden voor de verwer ving van grondstoffen worden gegeven, daalt het beginsel af tot een phrase". Het probleem, dat van Kleffens hier aan geroerd heeft, is niet nieuw; over vrijhan del en protectie is al meer geschreven en gesproken. Een zee van inkt is er mee heengegaan. Maar de practijk is geweest, dat een lawine van beschermende rechten over de wereld is gerold en alle mooie woorden over vrijhandel heeft doodge drukt. Juist in Amerika werd met enthou siasme aan tolmuren gebouwd, zoolang tot dat zij de hoogste waren in de wereld. En als er eenmaal ergens wordt begonnen met een beschermend tarief volgen er weldra meer en duurt het niet lang meer, of de wereldhandel zit weer gevangen tusschen torenhooge muren. Na den wereldoorlog 191418 heeft men schoone plannen op'pa pier gesteld, doch de menschheid heeft leergeld kunnen trekken uit de practijk. Van Kleffens heeft ongetwijfeld gelijk, maar wat zal zijn critiek kunnen bereiken? Welke regeéringsman heeft in Londen iets te zeggen behalve Churchill's mannen? Doch ofschoon de vingerwijzing van v. Kleffens in de practijk weinig beteekenis zal heb ben, is de critiek van die-zij le op een ver klaring, die de Engelsche propaganda zoo gaarne als het summum van rechtvaardig heid en billijkheid voorstelt, wel teeke nend. DE OORLOG IN HET WESTEN DE SLAG OP DEN OCEAAN. Engelsche vliegtuigen zijn vannacht naar Noord-Duitschland gevlogen en hebben op verschillende plaatsen o. a. op Hamburg en Stettin, een" aantal brisantbommen ge worpen, welke geringe materieele schade en verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakten. Nachtjagers, luchtdoelge schut en marine-artillerie schoten volgens tot dusver ontvangen berichten zes der aan vallende bommenwerpers omlaag. Aan de Engelsche Oostkust hebben Duit- sche gevechtsvliegtuigen gisteravond een koopvaardijschip van ongeveer 8000 brt. met bommen van zwaar kaliber tot zinken gebracht. In dezelfde wateren werd een Britsche torpedojager door bomvol treffers met stelligheid vernietigd. Te Santa Cruz (de hoofdstad van het Cot de Canarische eilanden behoorende eiland Teneriffe) is de Spaahsche koopvaarder Zorroza aangekomen. De kapitein meldt, dat hij op zijn reis van Tampico een verla ten reddingboot van de tot zinken gebrachte Britsche tankboot Silverbella heeft aange- troffen. Op de Azoren zijn overlevenden van Britsche koopvaarders aangekomen. Het 2ijn opvarenden van de schepen, die bij den aanval van Duitsche duikbooten op een konvooi ten Westen van Afrika op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn ge bracht. Verder heeft de Portugeesche treiler „Groenlandia" in den nacht van Donder dag op Vrijdag j.l. de uit zes man bestaan de bemanning van een op den Atlantischen Oceaan drijvende reddingboot opgepikt. Het waren schipbreukelingen van een in Britschen dienst varenden koopvaarder, die door Duitsche duikbooten getorpedeerd was, toen het in een Britsch konvooi voer. In de haven van Ponte Delgada op de Azoren tenslotte zijn in reddingbooten en aan boord van Portugeesche visschersche- pen nog 103 schipbreukelingen van in den grond geboorde Britsche koopvaarders aan gekomen. Transport volledig uitgeplunderd DRAMA VAN WEERGALOOZE SCHAAMTELOOSHEID. 470 Duitsche vrouwen en kinderen en de leden van het Duitsche- gezantschap in Te heran zijn aan de Turksche grens aange komen. Na 'de overweldiging van Iran door Engelsche en Sovjettroepen was de Iraansche regeering door afpersingen ge dwongen de weerbare Duitschers aan de bolsjewisten en Engelschen ujt te leveren. De Duitsche gezant heeft een verbitterden strijd gestreden om tenminste de vrouwen en kinderen voor een vreeselijk lot te be waren en hen naar Duitschland terug te brengen. De Britsche en de Sovjetregee- ring alsmede de Iraansche regeering had den den Duitschen gezant voor het trans port van deze Rijksduitschers op plechtige wijze een vrijgeleide tot naar Turkije toe- De nadere bijzonderheden over den te rugkeer van de Rijksduitsche vrouvfen en kinderen en de leden van het Duitsche ge- zantschapspersoneel uit Iran zijn gelijk een drama van weergalooze wreedheid en schaamteloosheid, bericht het A.N.P. uit Berlijn. Men zal de Duitsche pers in de ge legenheid stellen hierover uitvoerig te be richten, doch reeds thans kan op grond van mededeelingen uit welingelichte krin gen het volgende gezegd worden. Op 17 September vertrok het transport van Teheran. In weerwil van de plechtige beloften der Sovjets en Engelschen en on danks het feit, dat het transport vergezeld werd door neutrale diplomaten werd de weg, dien deze menschen aflegden, waar onder zich zwaar zieke, zwangere en hoog bejaarde vrouwen bevonden, tot een ware lijdensweg. Van 17 tot 23 September speel den zich op dezen weg onbeschrijfelijke scènes af. Allereerst werd het transport door Sov jetsoldaten onder commando van Sovjet officieren en commissarissen stelselmatig uitgeplunderd. In de eerste plaats waren het de kostbare voorwerpen die zonder op- van redenen geroofd werden waaron der ook alle bagage van de leden van het Duitsche gezantschap en van den Duit schen gezant persoorkjk. Koffers, pelte rijen, sieraden en al het andere, wat de aandacht der bolsjewisten trok, werden gestolen en voor de oogen der Duitschers weggevoerd. De vergezellende neutrale di plomaten en vertegenwoordigers van de Iraansche regeering stonden machteloos tegenover dit optreden van de bolsjewis ten en werden met dreigementen en door middel van wapens, verhinderd in te grij pen. Vrouwen en kinderen geplunderd. Het schandelijkste speelde zich af enkele kilometers voor de Turksche grens. Hier gaf de Sovjetambtenaar, die het transport vergezelde, bevel tot het houden van een korte marschpauze, waarin de Duitschers in het open veld de vrachtauto's moesten verlaten en zich in gelid moesten opstel len. Terwijl de mannen door de bolsjewis tische soldaten met de wapens in toom werden gehouden, stormde een groep ge wapende bolsjewistische vrouwelijke_ sol daten op de vrouwen en kinderen af en kleedden de weerloozen in den waarsten zin van het woord tot op het hemd uit. Onder voorwendsel van een fouilleering en met de permanente bedreiging van doodgeschoten te worden werd alles, wat tot dusver aan de klauwen der Sovjets was ontgaan, gestolen, zooals kleeding- stukken, schoenen, kousen, ondergoed, trouwringen, ja zelfs de kleinste en waar- delooze souvenirs, als halskettinkjes van kinderen en kinderringetjes werden ge stolen. Met behulp van messen en bajo netten werden de vastzittende trouwrin gen van de vingers der vrouwen verwij derd. Een aanklacht. Het transport is in een hevig geschokten toestand in Turkije aangekomen. Van Duitsche zijde moesten groote bedragen liquide gemaakt worden om de vrouwen en kinderen in staat te stellen zich op straat te vertoonen, daar zij ten deele slechts gehuld waren in oude' mantels en lompen. Door de doorstane mishandelingen en de opgeloopen verwondingen verkeert een deel der vrouwen en kinderen in een toestand, die een vreéselijke aanklacht vormt tegen de georganiseerde bolsjewis tische misdadigers en hun bondgenooten. In toonaangevende Duitsche kringen wordt dit optreden als weergaloos in de geschiedenis der diplomatieke betrekkin gen tusschen de volken gebrandmerkt en de begrijpelijke verbittering van het Duit sche volk over deze schandelijke daden der bolsjewisten tot uiting gebracht, waar voor niet alleen de Moskousche macht hebbers, doch ook de Engelsche regeering en het Engelsche volk Verantwoordelijk gesteld moeten worden. Naar de Budapester Nachrichten meldt, zijn de leden van het Hongaarsche gezant schap te Teheran, na een reis IVan om streeks een week, aan de Turksche grens gearriveerd. Aan de Turksch-Russische grens werd hun geheele bagage door de Sovjetsoldaten van hun escorte in beslag genomen. De vrouwen en kinderen werden bovendien totaal ontkleed, zoodat zij in Turkije van de noodzakelijkste kleeding- stukken moesten worden voorzien. Ook de diplomatieke bagage werd in beslag ge nomen. Het barbaarsche optreden tegen vrouwen en kinderen heeft te Boedapest groote verontwaardiging gewekt. Het wordt karakteristiek voor Engelands trouw aan het gegeven woord genoemd. De Engel schen hadden namelijk het behoorlijke vertrek der Hongaarsche diplomaten ge waarborgd. Omtrent het lot van de groote Hongaar sche kolonie in Iran is geen bericht ont vangen. VAN HET OOSTELIJK FRONT 41 SOVJET-KAZEMATTEN BUITEN GEVECHT GESTELD. Met steun van formaties van het Duit sche luchtwapen hebben Zondag de troe pen van een Duitsche divisie infanterie in den Noordelijken sector van het Oostelijk front bolsjewistische stellingen met succes aangevallen. Op denzelfden dag zijn de Duitsche troepen door verscheidene bolsje wistische veldstellingen gebroken en heb ben 41 Sovjet-kazematten buiten gevecht gesteld. Om den Duitschen aanval af te weren hadden de bolsjewisten het terrein met mijnen bezaaid. Duitsche pionniers ruimden de mijnen zeer snel op en maakten hen on schadelijk. De pioniers ruimden in 8 uur tijds 2050 mijnen op. Zware Duitsche artillerie beschoot op 28 September weer met zeer goede uitwer king de havens van Oraniënbaum en Kroon stad. Een in het noorden van het Oostelijk front opgestelde Duitsche divisie infanterie bracht den bolsjewisten zeer zware verlie zen toe. Alleen in den sector van deze eene divisie verloren de Sovjets n.l. in den tijd van 25 tot 27 Sept. 41 pantserwagens. IN OEKRAJINA OPMARSCH DER VERBONDEN TROEPEN. Het Hongaarsche Telegraafschap meldt, van het Oostelijk front: In Oekrajina zet ten de verbonden troepen hun opmarsch voort. Zij hebben nieuwe gebieden bezet en nieuwe Sovjet-eenheden afgesneden van hun achterwaartsche verbindingen. In den sector der Hongaarsche troepen heeft de vijand eenige actie ondernomen. De bols jewisten zijn overal teruggeslagen. Er wer den eenige gehangenen binnengebracht. Overigens was het van weerszijden slechts geringe activiteit der artillerie. Zondag hebben de troepen van een Duit sche divisie de aanvallende Sovjets, die numeriek veel sterker waren, na hevige gevechten' teruggeworpen. Een Duitsch bataljon infanterie, dat bij den afweer van den Sovjetaanval zelf tot den aanval over ging, veroverde stormenderhand in het ver loop van deze gevechten een vurende Sov jetbatterij. De Duitsche soldaten draaiden de Sovjetkanonnen om en vuurden hierme de nog langen tijd op de terugtrekkende bolsjewisten. Zondag is in den Zuidelijken sector de Duitsche luchtmacht met zeer sterke strijd krachten tusschenbeide gekomen in de door het Duitsche leger gevoerde gevechten. Al leen in den Zuidelijken sector van het front hebben Duitsche jagers in den loop van den Zondag in hevige luchtgevechten 23 Sov- jetvliegtuigen neergeschoten. Bij aanval len op Sovjetvliegvelden werden nog ze: toestellen op den grond vernield. In den centralen sector van het Oostelijk front wierpen Duitsche gevechtsvliegtuigen den 28en September een groot aantal bom men van elk kaliber op spoorwegtrajecten en ravitailleeringskampen der bolsjewisten. GEEN VREDE MET HET BOSJEWISME. Naar aanleiding van de geruchten in de internationale pers over Duitsche pogingen om met de Sovjet-Unie tot een vredesver drag te komen, wordt van officieele zijde onder verwijzing naar de sterke militaire positie van Duitschland op alle fronten verklaard, dat dergelijke berichten bela chelijk zijn. Met beslistheid werd gezegd dat met de bolsjewisten geen vrede gesloten zal worden. Met het bolsjewisme komt Duitschland niet tot een compromis: het zal vernietigd worden. Het gerucht, dat maarschalk Pétain zich bereid verklaard zou hebben tot bemiddeling tusschen de twee machten, wordt in de Wilhelmstrasse te Berlijn gedementeerd. IN 'N PAAR REGELS Driemogendhedenconferentie te Moskou geopend. De driemogendhedenconferentie is, naar Reuter meldt, Maandag in Moskou geopend. Halifax naar Amerika. Lord Halifax is gisteren met den Clip per naar de Ver. Staten vertrokken. De Transsaharaspoorweg. Het eerste deel van de ontworpen Trans- saharaspoorlijn tusschen de Middellandsche Zee en Niger is Zondag ingewijd. Botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen. Bij een botsing tusschen Hindoes en Mo hammedanen te Amraoti zijn drie personen VERBODEN WAPENBEZIT Voor het Duitsche Landesgericht heeft zich de 59-jarige arbeider T. uit G. wegens verboden wapenbezit te verantwoorden gehad. De beklaagde had een vuurwapen met eenige patronen uit gierigheid niet in geleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van he wapen gebruik gemaakt zou hebben. De Officier van Justitie wees er in zijn requi sitoir op, dat wie in strijd handelt met het verbod van het wapenbezit, ondanks de zeer hooge straffen, de gevolgen moet dra gen. Steeds ophieuw is gewezen op het verbod inzake het wapenbezit. Wie deson danks, om welke redenen ook, alle waar schuwingen negeert, kan zich ovef de ge volgen niet beklagen. De Officier eischte een tuchthuisstraf van twee jaar. Het ge rechtshof veroordeelde den beklaagde con form den eisch van den Officier' van Ju stitie. ITALIAANSCHE AANVAL OP BRITSCH KONVOOI TWEE ZWARE EN EEN LICHTE KRUISER TEN ONDER GEGAAN ,,In het centrale gedeelte van de Middel landsche Zee zijn op het oogenblik hevige aanvallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vloot- formatie afkomstig uit de richting van Gibraltar", meldde het Italiaansche weer- machtsbericht van Zondag. Gisteravond publiceerde het hoofdkwartier van de Ita liaansche weermacht het volgende extra- bericht: De in het weermachtsbericht van Zon- ig gemelde vijandelijke vlootformatie, die uit Gibraltar was uitgeloopen, bestond uit een konvooi, dat vergezeld was van een vliegtuigmoederschip, een slagschip, een niet nauwkeuring vastgesteld aantal krui sers en ongeveer 10 torpedobootjagers. On middellijk nadat de formatie door onze verkenningsvliegtuigen ontdekt was, start ten Italiaansche torpedovliegtuigen van hun steunpunten op Sardinië. Een door twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk onder. De succesvolle Ita liaansche vliegtuigen stonden onder bevel van kapitein Mellej en eerste luitenant Setti. Een lichte kruiser kreeg een torpedo treffer; de bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Giacopinelli. Een groote eenheid kreeg een torpedotreffer; de bemanning van dit succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Bucerri. Een kruiser van ongeveer 10.000 ton kreeg een torpedotreffer en voer met slagzij uit de formatie weg; de be manning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den kapitein Marini. Kort daarop plaatste een ander Italiaansch vliegtuig onder bevel van den eersten luite nant Christiani een treffer op denzelfden kruiser, die onderging. De vliegtuigcom mandanten der begeleidende jachtvliegtui gen zagen, dat reddingbooten te water wer den gelaten. Een tweede golf van twee groepen, die onder bevel stonden van kolonel Seidl en majoor Buri, zette den aanval voort met het volgende resultaat. Een slagschip kreeg een torpotreffer aan de boegzijde, een krui ser kreeg een torpedotreffer midscheeps, :n tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde golf behaalde het volgende resultaat: een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer; de bemanning van het suc cesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Barioglio en Cipriani Tegen den avond deed een volgende for matie, die. van Sicilië was opgestegen, een aanval op de resteerende eenheden en plaat ste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een torpedo jager; de bemanningen der succesvolle vliegtuigen stonden onder bevel van den kapitein Magagnoli en den eersten luite nant Silva. Samenvattend kan men constateeren, dat twee zware kruisers en een licht krui ser met stelligheid zijn ondergegaan en dat een slagschip, een ander niet nauw keurig waargenomen eenheid, zes een heden van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedo treffers hebben gekregen. Tijdens den strijd werden felle gevech ten geleverd tusschen Italiaansche en vij andelijke vliegtuigen. Zes vliegtuigen wer den brandend neergeschoten. Acht van onze eigen toestellen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd. gedood en 69 gewond. De krijgsverrichtingen in China. Japansche troepen, die ten Oosten van Tsjangsja naar het Zuiden oprukken, heb ben het belangrijke spoorwegknooppunt van de spoorlijnen KantonHangkou en Tsjekiang-Kiangsi ingenomen. Bevolking moet Cairo ontruimen. De Egyptische minister van passieve de fensie heeft de bevolking van Cairo door middel van de pers aangespoord de stad te verlaten, tenzij dringende zaken de aanwe zigheid aldaar eischen. Maatregelen tegen Joden in Antwerpen. Bij verordening is bepaald, dat in het gebied van Groot-Antwerpen de Joden zich niet onnoodig lang in bepaalde hoofdstra ten mogen bevinden en zich in het geheel niet meer in de Stadsparken mogen op houden. Bovendien is aan Joden de toe gang verboden tot openbare bad- en zwem inrichtingen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1