WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. meiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.35 uur Woensdagavond. Zon op 7.30 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 24 September: De maan komt Woensdag voormiddag om 11.30 uur op en gaat Woens dagavond om 9.30 uur onder. 25 September: De maan komt Donderdag middag om 12.46 uur op en gaat Donderdag avond om 10.12 uur onder. 26 September: De maan komt Vrijdag middag om 1.57 uur op en gaat Vrijdag avond ori 11 uur onder. 27 September: De maan komt Zaterdag middag om 2.59 uur op en gaat Zaterdag avond om 11.55 onder. (Eerste kwartier). 28 September: De maan komt Zondag middag om 3.52 uur óp en gaat Maandag nacht on> v.56 uur onder. 29 September: De maan komt Maandag middag oni 4.37—uur op en gaat Dinsdag nacht om 2.02 uur onder. 30 September: De maan komt Dinsdag middag om 5.14 uur op en gaat Woensdag nacht om 3.10 uur onder. VREDERECHTERS EN VREDE GERECHTSHOF. Aard en doel. Men meldt van goed-ingelichte zijde: Het is gebleken, c(at t>Ü velen geen dui delijke voorstelling bestaat omtrent den aard van de nieuwe vrederechtspraak, waar toe in eersten aanleg de vrederechters en in hoogste instantie het vredegerechtshof te 's-Gravenhage behooren. Voorop gaat de opmerking, dat deze nieuwe rechterlijke organisatie, belast met dp berechting van bepaalde strafzaken, niet door de bezet tingsoverheid is ingesteld, maar als Neder- landsche regeling door den secretaris-gene raal van justitie is ingevoerd. Haar doel is den invloed van een zeker soort politieke opvattingen bij de uitoefening van de straf rechtspraak tegen te gaan, ter voorkoming van schade voor het aanzien van deze rechtspraak mi van 's lands belang. Her haaldelijk toen heeft het geval zich voor gedaan, dat bij de strafrechtspleging de be trokken rechter blijk gaf van een zóó vol slagen gemis aan aanvoeling van den ernst van sommige "vergrijpen onder de huidige omstandigheden, dat zijn beoordeeling van de zwaarte van het strafbare feit eigenlijk een nog verdere krenking van het geschon den rechtsgevoel was in plaats van een po ging tot zijn herstel. Men denke slechts aan de veelvuldig voorgekomen rechterlijke uit spraken, waarbij de zoo uitermate grieven de beleediging die in wezen verre boven een eenvoudige beleediging uitgaat, wan neer men zich haar grond en bedoeling maar goed voor oogen houdt bestaande uit het bezigen van het woord landverra der tegen leden van de Nationaal-Socialis- 'tische Beweging in Nederland, niet stren ger werd afgekeurd, dan in een geldboete van enkele guldens tot uitdrukking werd' gebracht. Deze strafrechters hebben 'zich niet van hun oude politieke inzichten, tengevolge waarvan zij gering schatten, wat zwaar be hoort te wegen, kunnen losmaken en daar om was het noodig de vrederechtspraak ki te stellen. De taak van de aan haar toegekende strafrechtspraak is bij uitsluiting van den gewonen strafrechter de berechting van alle strafbare feiten, welke den politieken vrede binnen de volksgemeenschap in ge vaar brengén of de hoogste politieke belan gen van de volksgemeenschap raken of uit politieke beweegredenen zijn begaan. Tus schen deze nieuwe en de oude strafrecht spraak bestaat natuurlijk geenerlei verschil waar het gaat om te komen tot de bewezen verklaring van eenig strafbaar feit. In dit opzichb is de nieuwe rechtspraak aan ge heel dezelfde voorschriften gebonden als de oude, zoodat haar beoordeeling op dit punt geen enkele afwijking van de be staande, steeds van nauwgezette plichtsver vulling getuigende,, praktijk zal kunnen be- teekenen. Anders is het echter met de waardeering van den ernst van het straf bare feit, waarvan eenmaal vast staat, dat het is gepleegd: de straftoemeting, de bepa ling van de mate van schuld van den ver dachte. Hier zal zich het groote onderscheid tusschen de oude en de nieuwe rechtspraak openbaren, want in dit opzicht schoot de oude strafrechtspraak, gelijk is gebleken, tekort. Moge er in elke waardeering van schuld en het verdienen~van straf een sub jectief en persoonlijk element liggen, waar aan het nauwelijks mogelijk is zich te ont trekken, dan is het in elk geval beter, dat dit is ingesteld op het gedachten- en ge voelsleven van den huidigen nieuwen tijd dan op dat van den voorbijgeganen, waar van de strafrechters zich veelal de dragers hebben getoond, zooals uit hun straftoe meting in Verband met vergrijpen, waarbij politieke overwegingen zijn betrokken, overduidelijk is komen vast te staan. Van de nieuwe strafrechtspraak kan wor den verwacht, dat zij in de principieel ver anderde omstandigheden wat zwaar weegt zwaar zal laten wegen en dit bij haar straf bepaling tót uitdrukking zal brengen. De nieuwe strafrechtspraak beoogt een nieuwe sociale rechtvaardigheid in de plaats te stellen van een eenzijdig politieke beoor deeling, die niet meer van onzen tijd is. NOG,GEEN ERKENNINGEN BIJ HET N ZIEKENFONDSWEZEN. Het is aan den commissaris, bflast met het toezicht op de ziekenfondsen, ter oore gekomen, dat hier en daar wordt getracht, ziekenfondsen te bewegen tot het onderne men van stappen van organisatorischen aard en dat men er op uit is overheveling van leden te bewerkstelligen. Hierbij zou dan als argument worden gebezigd, dat men tot een zoodanig optreden gerechtigd zou zijn, omdat men reeds erkenning of toelating in den zin van het ziekenfondsbe- sluit heeft verkregen. Naar aanleiding hier van maakt de commissaris bekend, dat nog geen erkenning of toelating van zieken fondsen ingevolge bedoeld besluit heeft plaats gevonden. Zelfs zijn de desbetreffen de uitvoeringsvoorschriften, waarbij zal worden vastgesteld in welken vorm het verzoek tot erkenning of toelating zal die nen te geschieden, nog niet gepubliceerd. Overigens moet worden opgemerkt, dat er kenning of toelating nog geenszins een op treden als bovenvermeld zou veroorloven. DE VERKOOP VAN ACETYLEEN- LAMPEN GEREGELD. Bij besluit van den secr^aris-generaal van het departement van Sociale Zaken is voor acetyleenïampen een rijkskeur als goedkeuringsmerk ingesteld. Ondernemin gen, die zich met de vervaardiging van acetyyleenlampen bezig houden, zijn ver plicht te zorgen, dat de vervaardigde lam pen tot een door of vanwege den directeur- generaal van den arbeid goedgekeurde soort behooren. Het goedkeuringsmerk op de bedrijfs- vaardige lamp moet zonder bezwaar kun nen worden gelezen en dient voorts op duurzame wijze te worden aangebracht door middel van een inscriptie dan wel van een plaatje, dat door klinken aan de lamp is bevestigd. De aanduiding van de licht sterkte en van den brandduur moet even eens goed leesbaar zijn en op duurzame wijze worden aangebracht. Voor de verkrijging van het goedkeu ringsmerk moeten de lampen van een aan tal in het besluit nader omschreven ver- eischten voldoen. OPROEP VERPLEEGSTERS. Eenigen tijd is door cle organisatieleiding van de Nederlandsche ambulance Oostfront medegedeeld, dat, in verband met'de groote daaraan verbonden risico's, geen vrouwelijk personeel kon worden ingeschakeld. Onge twijfeld is dit besluit voor tallooze ver pleegsters, die' zich bij eersten oproep spon taan hadden gemeld een groote teleurstel ling geweest. Laar wij vernemen wordt thans de mogelijkheid geschapen, om deze en ook andere verpleegsters deel te laten nemen aan het ambulancewerk achter het front. Het is de bedoeling, in de verschil lende roode kruis ziekenhuizen waar ge- wondevsoldaten zijn ondergebracht een of meer zalen door Nederlandsche verpleeg sters te laten verzorgen. Hiér zullen bij voorkeur Nederlandsche en Vlaamsche ge wonden opwonden opgenomen worden. De verpleegsters zullen voor zij hun taak aan vangen in een der „Zusterheimen" van het Duitsche Roode Kruis een korte vooroplei ding ontvangen, waarna zij bij de verschil1 lende ziekenhuizen zullen worden ingedeeld Er ontplooit zich hier een arbeidsterrein van schier onbeperkten omvang. Hier is plaats en werk voor honderden jonge vrou wen, die oolf hun krachten willen geven voor de leniging van het oorlogsleed. De daad is thans aan de Nederlandsche vrou wen! Verpleegsters, die zich rpeds voor de Ne derlandsche ambulance beschikbaar gesteld hadden, wordt verzocht, indien zij a^n bo venomschreven taak willen medewerken, dit zoo spoedig mogelijk te berichten. De inschrijving voor nieuwe aanmeldin gen is heden opengesteld. Opgaven met uitvoerige inlichtingen, omtrent opleiding enz. kunnen gericht worden aan de-Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. DE VERPLICHTE AANGIFTE VAN VRACHTAUTO'S. Het is gebleken, dat tal van personen, die op 15 Mei 1941 houder waren van vracht auto's, als bedoeld in de inschrijvingsbe schikking 1 1941 (hieronder te verstaan motorrijtuigen, opleggers' en "feanhangwa- gens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of vee vervoer, alsmede motorrij tuigen, uitsluitend bestemd tot het voort bewegen van opleggers of aanhangwagens (met uitzondering van landbouwtracto- rén), verzuimd hebben deze voertuigen tijdig te doen inschrijven in de vanwege den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat te houden registers. Tot 1 October 1941 bestaat voor de hier bedoelde personen de gelegenheid om hun verzuim te herstellen. Zij zullen daartoe bij den rijks (hoofd) inspecteur van het ver keer voor ieder voertuig een (rose) formu lier (inschrijvingsformulier 1 1941) voor vrachtauto's moeten aanvragen en dit be hoorlijk ingevuld voor 1 October 1941 bij dierj rijks (hoofd) inspecteur moeten inzen den of inleveren. Voor zoover de aangever thans niet nieer houder van het voertuig is, behoort de in schrijving toch door hem te geschieden, doch dient daarbij te worden vermeld, wat met dit voertuig is geschied. Tegen allen, die .op 1 October 1941 niet 'aan hun verplichting hebben vol daan, zal een strafvervolging worden ingesteld. Niet nakoming van deze ver plichting kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, alsmede verbeurdverklaring van .het motorrijtuig. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: De door het Departement van Volks voorlichting en Kunsten uitgeschreven prijsvraag voor de 'beste Nederlandsche luisterspelen heeft, voor zoover het de in zendingen betreft, een wijziging onder gaan. Instede van 15 October is thans be paald, dat de inzending sluit 1 November a.s. zoo als reeds eerder werd medegedeeld, dienen de inzendingen gericht te worden aan de 'afdeeling radio- en filmzaken van het Departement van Volksvoorlichting en kunsten te 's-Gravenhage. Officieele bekendmaking van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid BETREFFENDE Aanvragen machtigingen aankoop Metselsteen (Baksteen), Kalkzandsteen en Dakpannen. Sedert 2 September 1941- bestaat de gele .genheid voor houders van goedkeuringen, door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid verstrekt vóór dien datum op de daarvoor bij fabrikanten en handelaren beschikbare formulieren, aanvragen om toewijzing van Metselsteen (Baksteen), Kalkzandsteen, Dakpannen, Straatklinkers en -keien te richten aan de Afd. MA/GW van den Dienst van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en vopr de Bouwnijverheid. Nadrukkelijk wordt er thans de aandacht op gevestigd, dat formulieren, welke bij het Bureau van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor dé Bouwnijverheid worden ontvangen na 30 September 1941 niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De op 30 September as. nog loopende aanvragen worden natuurlijk normaal af gehandeld. Telefonische of schriftelijke vragen omtrent het stadium van behandeling werken slechts vertragend, zoodat een ieder dringend wordt verzocht rustig' zijn beurt af te wachten. 1706 DAAR IS HULP NOODIG.... In de gebieden, die de Duitsche troepen op de Sovjets veroveren, treft men overal de grootste armoede en ellende aan. Waterleidingen zijn opgeblazen, elec- trische centrales en gasfabrieken zijn vernield, alle levensmiddelen vernie tigd Duizenden burgers, grijsaards, vrou wen en kinderen zijn van alles versto ken, hun huizen zijn verwoest, eten noch onderdak hebben zij, deze stak kers Daar is hulp noodig. De Nederlandsche ambulance zal die hulp verleenen, want naast de verzor ging van de gewande strijders zal zij zich ook bezig houden met de hulp verleening aan de getrr'fen burger bevolking. Nederlanders helpt daarom mede aan de totstandkoming van deze ambu lance. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. C. VAN DEN BUSSCHE OVERLEDEN. In den ouderdom van 57 jaar is te Arn hem overleden de heer C. van den Bussche; president-directeur der Nederlandsche Hei demaatschappij. KERKNIEUWS PATER FELIX OTTEN O.P. Do „Gelderlander van gisteren schrijft: „Vasidaiag viert de bekende apologeet pater lector Felix Otten O.P. in het Do minicanerklooster te Huissen zijn 40-jarig Er is alle aanleiding om ondanks de ge weldige gebeurtenissen om ons heen tóch even stil te staan bij het kloosterfeest van dezen priester, aan wien niet alleen wij katholieken, maar geheel onze Nederland sche gemeenschap veel te danken heeft. Er zullen maar weinig volks gen o o ten in den lande zijn, die deze redenaar, apolo geet, radiospreker, professor en predikant niet kennen, welke met zijn gulle woorden en groote hartelijkheid ook op sociaal ter rein en niet alleen in woorden! veel heeft gepresteerd. Deze lijst van beteekenende praedicaten zóu nog belangrijk uitgebreid kunnen wor den, want pater Otten is op een veelzijdig terrein werkzaam geweest, en geeft on danks zijn grijze haren blijk van een vi taliteit, die de jongeren beschaamd zou kunnen doen zijn. Nog altijd getuigt zijn werk en anbeid van een miles-Ghristi-zijn. Zijn strijdbaarheid gaat met groots ridder lijkheid) 'gepaard, die den jubilaris gezien maakt in alle kringen. Men zou kunnen zeggen, dat zijn werkzaamheid een univer seel karakter draagt. Jongeren en ouderen vinden in hem een adviseur, die tijd en taak als geen ander verstaat; die menig bezwaard gemoed heeft weten te verlich ten, en veler pad heeft helpen banen. Denken wij verder aan zijn puiblicisti- schen aiibeid, die door de omstandigheden van het oogenblik onderbroken is, zooals zijn artikelen in de Bazuin, de Rozenkrans en in het prachtige periodiek Het Schild. Vergeten wij ook de radio niet en Zijn arbeid voor de drankbestrijding, en zeker niet zijn strevend Werken voor de weer baarheid1 van ons land". NIEUWE UITGAVEN HOE MOET HET AANGIFTEBILJET WORDEN INGEVULD? Eigenlijk heet het boekje „Hoe moet het aangiftebiljet A. voor de Inkomstenbelas ting 1941 worden ingevuld", een rijkelijk lange, maar in ieder geval duidelijke titel. Het is een handleiding voor de practijk bij de invulling van dit gewichtige papier, ge schreven door A. L. F. Leverington, belas tingadviseur, en uitgegeven bij L. J. Veen]s Uitgevers Mij. N.V. te Amsterdam. Het is eouden tijd voor belastingcommentators; zij hebben stof tot schrijven te over. Het on derhavige boekje is op te vatten als een meer uitgebreide editie van de bij het aan giftebiljet officieel verstrekte toelichting. De schrijver maakt eerst eenige algemeene opmerjdngen en gaat dan de gewetensvra gen, welke den belastingplichtige worden voorgehouden, één voor één na. Wij ont vingen het boekje pas dezer dagen; voor velen zal het nog van nut kunnen zijn ge weest bij de invulling van hun biljet; voor de meesten echter zal de verschijning van dit werkje nu wel mosterd na den maaltijd zijn. Doch ook voor hen, die hun biljet reeds hebben ingevuld, kan het zijn nut hebben, de gegevens nog eens te contro leeren en eventueel te herzien. De liturgie der Kerk DONDERDAG, 25 Sept. Mis v. d. vorige Zondag: Misserere. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester;) 4e. voor den vrede. Kleur: Groen. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen DONDERDAG. Mis v. d. Z. Franciscus Maria a Camporubeo, Belijder: Justus. Glo ria. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Geldige bonnen Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 21 Sept. t/m. 27 Sept. 1941: 36-4 brood 1 rants, brood of gebak 36 brood y2 rants, brood of gebak 36 vleesch rants, vleesch of vlw. 36 vlw. 1 rants, vleesch of vlw. 36 melk 1 1% liter melk 37 reserve 2,]/2 I 7 Sept. t/m 4 Oct. 1941: 114 algem. 1 kg. suiker 115 algem. 250 gr. koffie-surrogaat 116 algem. 500 gr. jam 34-35 bloem rants, bloem, brood/ 36-37 bloem of gebak C rijst 250 gr. rijst C haverm. 250 gr. havermout 117 algem. 250 gr. havermout 118 algem. 250 gr. gort 119 algem. 100 gr. vermip. of maiz. '\a3l36' "W 25 Sept. t/m 13 October 36-37 boter 250 gr. boter 36-37 vet 250 gr, boter m. reduct. 31 Aug. t/m 30 Sept. 1941: 113 algem. één rantsoen zeep B zeep B toiletz. STADSNIEUW S MI VA-A VOND. Bereidt u tot vrede midden in den oor log! De Miva zit niet bij de pakken neer, al zijn de grenzen gesloten en is het contact met de buitenwereld zeer moeilijk. Na re gen komt zonneschijn; na den winter een nieuwe lente; na den oorlog zal er wis en zeker vrede komen. Daar werkt de Miva op-aan; zij gaat onverdroten en onversaagd voort met haar actie: de Missie van moder ne vervoermiddelen, of, gelijk de inleider van den Miva-avond het uitdrukte, het Missie-leger te motoriseeren. Er bleek een bevredigende belangstelling voor deze actie te bestaan. Het kan ook niet anders: ieder Katholiek moet wel sym- pathiseeren met dit streven. Het bizondere van dezen avond was, dat eenige aankoo- pen van de Miva in de zaal te bezichtigen waren: een kapel-auto met een volledige altaar-uitrusting, een motor, vele paramen ten enz. Op „eere-lijsten" was opgesomd, wat de'Miva reeds heeft afgeleverd. Dat is reeds hepl wat en eigenlijk is het nog niets! Voor een gevoel van .zelfvoldaanheid of het bewustzijn van gedane plicht is nog hoegenaamd geen grond aanwezig. Dege nen, die den avond niet konden bijwonen en inzien, dat het hun heilige plicht is aan de Miva mede te werken, kunnen zich bij het Leidsche Actie-comité, adres H. van Buel, Hugo de Vriesstraat 1, opgeven. De propaganda-avond is góed geslaagd. Kapelaan A. J. Leenders sprak het ope ningswoord en prees het, dat in den oorlog de Katholiek blijft denken, aan de motori seering van het leger van de Kerk, dat werkt en ploetert aan de voorposten van het Godsrijk. De St. Odö-koorknapen, onder leiding vap kapelaan E- A. M. Paap, zongen menig vroom en vroolijk lied. En de zófereerw. heer Henri de Greeve heeft een klinkende toespraak gehouden, die neerkwam op een klinkende oorveeg! Spr. zeide, dat wij ons moesten schamen. Waarom? Omda't wij met deze actie veertig jaar te laat komen. We zijn kortzichtig cn ook egoïstisch geweest. Als het om geld te winnen ging, was het beste ons niet te veel, maar ging het om zielen te winnen, schenen wij plotseling onze bij-de-hande en practischen zin ver loren te hebben. God heeft ons de onge- loofelyke eef^angedaan Zijn werk in onze handen te leggen maar wij hebben het er bij laten zitten. Daarover dienen wij ,ons te schamen. Wij hebben de Missie blootge steld aan een van de grootste gevaren, die zij kan beloopen: dat zij geen gelijken tred hield met den modernen tijd. Spr. gaf eenig denkbeeld van de reusachtige oppervlakte, die één missionaris bewerken moet. Het ge brek aan vlugge verkeersmiddelen heeft groote schade gedaan aan het missiewerk en menige apostfel geknakt vóór den tijd. Het missiewerk zou verouderen en bloed loos worden, ondanks alle persoonlijke of fers, wanneer het niet meeging met zijn tijd. Na deze toespraak had de aanbieding plaats van een motorfiets aan pater B. van den Berg o.f.m. De zeereerw. heer de Greeve peilde de moed en de durf van de missionarissefi. Zij hebben den moed, zij durven wij niet. Gemeentel. Aankondiging OPENBARE BEKENDMAKING Het plaatselijk Hoofd van Politie in den zin der Wapenverordening der gemeente Leiden maakt bekend, dat thans ook onder imeer het onder zich hebben van slag- en stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt (bij voorbeeld: Degenstokken, ploertendooilers en boksbeugels), op 'grond van het bepaal de in artikel 11 (1) verboden is, terwijl thans ook voor het onder zich hebfben van alle soorten alarmpistolen een vergunning vereischt is. Degene, die in strijd met de bepalingen der Wapen verord* wapenen ondertzich artikel 2 (l)Jder Rijkscommissar: landsche gebied' van de openb; straft met den di ihuisstraf of tijde' jaar, doch van t< in gevallen van lioKte] ngenoemde jt ingevolge den bez^te Neder- mdhaving '1941, ge- ge tucht- inste een vijftien jaren, aard met gevan genisstraf van ten fooogitoe vijf jaren. Degene, die echter vow- 1 October 1941 alarmpistolen of boven:9edoelde slag- en stootwapenen bij de politie inlevert, zal ingevolge artikel 23 van het Eerste Uitvoe ringsbesluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie, ter za- ke het onbevoegd onder zich hebben van genoemde wapenen, niet worden ver volgd. Worden na 1 October 1941 nog alarm pistolen of slag- en stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te wor den gebruikt, in het bezit van personen aangetroffen, die daartoe niet bevoegd zijn, ■dan zullèn de bepalingen, waarbij zul'ks strafbaar is gesteld^ in volle gestrengheid worden toegepast. ATEUIDI 1690- Laten wij goed overdenken wat het zeggen wil: de missionaris is de man die wèg-gaat; wij zijn de menschen die blijven. Spr. wenschte pater Van den Berg toe, dat hij van zijn motor een goeii gebruik zou kun nen maken, en in het geestelijk dienstwerk moge worden: een kampioen in.de bocht. Een geestdriftig en vurig applaus onder lijnde dezen wensch. De St. Odo-koorknapen zongen nog eenige pittige liedjes, die blijkbaar zin-, speelden op missioneering vóór de 'Miva'. Er was o.a. een „tippel-marsch" en „Te voet". De Miva is dezen avond veel begunstigers rijker geworden (er werd ruim ingetee- kend), die een klein proefje kregen van het gewone leven van den missionaris, toen zij uit de verlichte zaal wegschoven in de dikke duisternis van het oerwoud. 40-JARIG JUBILEUM Heden herdacht de heer P. v. d. Reyden den dag, waarop hij vóór 40 jaar als wever in dienst der N.y. Koninklijke Neder landsche Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon trad. De heer v. d; Reyden is als wever sinds dien onafgebroken werkzaam geweest. Hij werd door de Directie in het bijzijn van de bedrijfsleiding der fabriek ontvangen en gecomplimenteerd, waarbij hem een cou vert met inhoud ter hand gesteld werd, ter wijl hij tevens door het overige personeel met verschillende geschenken werd be dacht. TOONEELVOORSTELLING „VREUGDE EN ARBEID". De Werkgemeenschap van het N. V. V. „Vreugde en Arbeid" deelt mede, dat zij op Dinsdag 30 September a.s. in de Stads gehoorzaal te Leiden, des avonds om 7.30 uur, een tooneelvoorstelling heeft georga^- niseerd, waar het gezelschap van Willem van der Veer het buitengewone blijspel in 3 bedrijven van H. Schmitt „Je zult wat beleven...-." opvoert. Verdere medewer kenden zijn: Mien ErfmannSasbach, Cilly Bach en Jacques Reule. Toegangskaarten zijn tegen de gebruike lijke lage prijzen .verkrijgbaar bij de be kende voorverkoopadressen. Handelsregister KI v. EL Opheffing. 7526. Nooirdwijkerhout- sche Bouw Onderneming, Noordwijker- hout, Dorpsstraat 32. Vereff.: C. Th. 'Wil- lemse, Noordwijkerhout. W ij z i g i n g. 5418. N.V. Nieuwe Leid sche Courant, Leiden, Breestraat 123. Pro curatie vèrleend aan: H. de Ruig, Rotter dam -(B. P.). Gisteren slaagde te Utrecht voor de cor poratie voor het afnemen van het horloge makers-examen de heer J. L. Erades, als leerling opgeleid door den heer W. Brou wer. Voor het ingezonden werkstuk kreeg hij het hoogste aantal punten. Wij verwijzen naar een bekendmaking van den Commissaris van Politie inzake het verbod van degenstokken, ploerten- dooders e.d. en alle soorten alarm-pistolen. Het in het bezit hebben van dergelijke voorwerpen zal streng worden- gestraft. De Commissaris van Politie te Leiden maakt 'bekend, dat het in ihet eigen belang van de voetgangers is zooveel mogelijk op de rechtervoetstraat te loopen, althans steeds rechts van den weg te 'houden en zich nimmer onnoodig op dtn rijweg op te houden. Vooral nu de duisternis vroeg invalt, is zulks in ieder belang.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2