DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bonnen DUITSCHLAND Mamentje WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10059 S)e £eki<M^lie(5oii/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L Bureaux: ^apengracht 32. Dit nummer beslaat uit twee bladen. V Vernieuwing Een verbeterings- en- vernieuwings-pro- ces in het persoonlijke leven kan in een korte spanne tijds plaats grijpen. Dat kan. Maar gewoonlijk heeft het langeren tijd noodig. Zoo is het ook in het gemeenschappelij ke, in het maatschappelijke, sociale leven. De oorlog heeft over het algemeen gesproken noch in het individueel- noch in het sociale leven in-eens groote verbetering en radicale vernieuwing ge bracht. Maar naar onze overtuiging moet toch met blijdschap worden geconstateerd, dat er een duidelijk-waarneembaar proces is naar die verbetering en naar die vernieu wing. Bij velen onder ons behooren wij er zelf onder? is meer belangstelling voor, hoogere dingen, sterker drang naar ^en- nis van en beleving van de waarheid, die per behoefte aan Godsdienst. En het is juist de behoefte aan Godsdienst, die zulk een groote zegen is! De Godsdienst mag niet zijn iets, wat naast ons staat, maar moet zijn een levende behoefte van de ziel, de bevrediging van het diepste zielsverlangen. En het schijnt ons onweer- spraakbaar, dat in dezen tijd meerderen den Godsdienst gaan erkennen als dat, wat alleen kan brengen rust en vrede en vreugde in de ziel. Ook in het sociale leven kunnen derge lijke verheugende verschijnselen worden geconstateerd. Het schijnt ons nuttig te herhalen, wat wij reeds meer schreven: Er is méér saamhoorigheid, er is méér drang naar gezamenlijk opbouwen, in plaats van: onderling critiseeren, er is meer verlangen naar eenheid, in plaats van: verdeeldheid. Wij willen als Nederlanders en even zeer als Katholieken bouwen aan een nieuwen tijd, een beteren tijd. Dat is biT5e plicht. En dat is een taak, die wij met enthousiasme, met geestdrift willen aan vaarden en vervullen. En daarom verblijden ons alle verschijn selen, welke wijzen op een verbeterings- en verxjieuwings-proces! DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT BOTER. De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd aangekondigd, in den vervolge gedurende een tijdvak van 19 dagen twee bonnen voor het koopen van boter zullen worden geldig verklaard. Gedurende het tijdvak van Donderdag 25 September t/m Maandag 13 October a.s. geven de met „36" en „37" genummer de bonnen van de boter- en vetkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram 221/2 cent reductie worden ver leend. GEEN ANTHRACIET VOOR KOOKDOELEINDEN. De directeur van het Rijkskolenbu- reau vestigt er de aandacht van het publiek op, dat het den brandstoffen- handelaren tot nader order verboden is anthraciet af te leveren op de bonnen gemerkt K F (kookdoeleinden). Deze maatregel is noodzakelijk, omdat an thraciet voor sommige doeleinden on misbaar is, terwijl voor koken zeer goed andere brandstoffen gebezigd kunnen worden. VAN HET NOORDELIJK DEEL. In den strijd om de vestingwerken van Leningrad hebben de Duitsche troepen ook op 22 September succes gehad en nieuw terrein veroverd. Op verschillende plaat sen probeerden de Sovjets weer tevergeefs het oprukken van de Duitsche troepen door tegenaanvallen met artillerie en pantser wagens te verhinderen. De bolsjewisten verloren bij deze tegenaanvallen o.a. zeven zware pantserwagens van 52 ton. Ook de in het noorden van het Oostfront strijdende Finsche troepen hebben de laat ste dagen weer groote successen behaald. Het gelukte den Finnen vijf bolsjewistische bataljons te omsingelen en te vernietigen. Na afloop van den strijd werden in het ge- vechtsgebied alleen 3.000 gesneuvelde Sov jet-soldaten geteld. Bovendien maakten de Finsche troepen veel wapens en oorlogs materiaal buit. In de gevechten in den sec tor van Karelië schoten de Finnen verder zeven bolsjewistische vliegtuigen neer. In het gebied van Leningrad heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. ver neemt, sterke afdeelingen gevecHts- en jachtvliegers in actie gebracht ter onder steuning van het leger in den strijd op den grond. In opeenvolgende aanvallen werden artillerie- en infanteriestellingen van de Sovjets met vele bommen bestookt. In on onderbroken opvolging vielen andere Duit sche vliegtuigen de bolsjewisten in scheer- vlucht met de boordwapens aan. Vijande lijke troepenconcentraties en transportco lonnes werden uiteengedreven. Verschei dene wegen zijn met groote bomtrechters onbegaanbaar gemaakt, spoorwegtrajecten verbroken. De ravitailleeringsinstallaties van vitale doelen in Leningrad werden ver scheidene malen met bommen bestookt. Ook de op het eiland Oesel nog aanwe zige resten der Sovjettroepen zijn in den loop van 22 September in verscheidene gol ven door Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Veldversterkingen, artilleriestel lingen en bunkers kregen treffers. De naar alle kanten afgesloten bolsjewisten leden daarbij zware, bloedige verliezen. 73 VLIEGTUIGEN VERNIELD. Verder wordt gemeld, dat, volgens tot dusver te Berlijn ontvangen berichten, Duitsche jasers op 22 September in lucht gevechten 29 en Duitsche afwéerbatterijen 14 Sovjetvliegtuigen hebben neergeschoten. Nog 30 andere vliegtuigen werden op den grond vernield.'Het totale verlies van den vijand bedraagt dus in de laatste 24 uur 73 machines. GESTRANDE BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN. Naar voorts het D.N.B. van deskundige zijde verneemt zijn onder geweldige verlie zen aan menschen en oorlogstuig bolsjewis tische aanvallen ver ten Oosten van Smo lensk op Duitsch vuur gestrand. Talrijke eenheden hebben daarbij tweederde en meer van hun omvang verloren. De bolsje wisten stormden letterlijk over de lijken der gesneuvelden heen het Duitsche vuur in. maar werden overal teruggeslagen. Het is volkomen onjuist te spreken van een succesvol bolsjewistisch offensief, zoo als Londen doet. Het officieele Moskousche nieuwsbureau, zoo verklaart men verder, weet zelfs niet eens van deze beweerde succes»en. Zooals verder van militaire zijde wordt medegedeeld, zijn gisteren in den centralen sector van het Oostfront in succesvolle ge vechten tegenaanvallen der Sovjets door de Duitsche troepen afgeslagen. De bolsje wisten verloren in een divisiesectór zes pantserwagens, waaronder drie van 52 ton. Een der pantserwagens werd door een Duitschen duikbommenwerpers vernietigd. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn Duitsche troepen op 22 Septem ber verder opgerukt. Op verscheidene plaatsen trachten de bolsjewisten met felle tegenaanvallen, die door tanks werden ge steund, het Duitsche oprukken tegen te gaan. In den loop van deze gevechten i den door de Duitsche troeoen 2000 gevan genen binhengebracht en 34 tanks vernield. LEVEN TE KIEW REEDS NORMAAL. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt biedt de stad Kiew, ondanks de sinds weken voorbereide en deels door de Sovjets uitgevoerde vernielingen in economische en ravitailleeringsbedrijven, reeds weer een normaal beeld. De inwoners van de Oekrainische hoofdstad zijn den Duitschen soldaten met vertrouwen tege moet getreden. Met behulp der burgerbe volking zijn talrijke door de bolsjewisten aangebrachte ladingen dynamiet onschade lijk gemaakt. Duitsche pioniers op marsch, om de wegen vpor de ravitailleeringscolonnes in orde te brengen (Orbis-Hojland) TURKIJE EN BULGARIJE DE DARDANELLENKWESTIE. In het centrum der belangstelling staan de landen Turkije-en Bulgarije. In zijn voor het buitenland bestemde uitzendin gen legt Radio-Ankara er in scherpen vonm den nadruk op, dat de Britsohe re geering zich volstrekt vergist, wanneer zij aanneemt, dat besprekingen van Turkije met Bulgarije en Italië betreffende de doorvaart van Italiaansche oorlogssche pen onder Bulgaarsche vlag door de Dar- danellen gevoerd zouden zijn. Mochten voorstellen van dien aard gedaan worden, aldus de Turksche omroep, dan zouden zij weigering zonder meer van den kant der Turksche regeering ontmoeten. Bulga rije, zoo wordt geconstateerd, moet ondub belzinnig als oorlogvoerende staat be schouwd worden. De geruchten, die men over het Turksche standpunt in de Darda- nellenkwestie uitstrooit, moeten slechts beoordeeld worden als manoeuvres om Turkije van zijn neutraliteitspolitiek af te brengen. Van welingelichte zijde te Berlijn ver neemt het A.N.P. verder, dat de wirwar- van beriphten, geruchten en beweringen betreffende z.g. pogingen van de Asmo- gendheden om met hulp van Bulgarije oorlogsschepen door de Dardanellen te la ten komen, te Berlijn opnieuw een tegen Turkije gerichte storingsmanoeuvre wordt genoemd. Men gelooft te Berlijn niet, dat Turkije, dat ongetwijfeld ook op de hoog te is van den achtergrond van deze ma noeuvres, zich door dergelijke aanvallen zal laten afbrengen van zijn heldere be oordeeling der situatie. PROEFBALLONNETJES. Met betrekking tot de verschillende geruchten over een beweerde spanning tusschen de Sovjet-Unie en Bulgarije en tusschen Turkije en Bulgarije geeft men in bevoegde Duitsche kringen de schuld aan de Sovjet-Unie, doch inzonderheid aan Engeland, dat „met opzet ophitsende ge ruchten in omloop brenigt" en proefballon netjes oplaat, aldus meldt United Press uit Berlijn. Volgens de meening van deze krin gen zijn de Turken nauwkeurig ingelicht over de ware situatie en zullen zij niet toe staan, dat valsche geruchten hen bij de be oordeeling der situatie beïnvloeden. In genoemde kringen levert men een sarcastischen commentaar op het antwoord der Sovjets op de Bulgaarsche protestnota. De Sovjet-Unie heeft met het volste recht ontkend, dat „militaire parachutisten" in Bulgarije zijn gedaald', in de nota vergeet men echter aan te duiden, dat de gelande parachutisten spionnen waren. Deze spion nen hadden waarschijnlijk strikte aanwij zingen ontvangen, om te trachten in het Bulgaarsch-Turksche grensgebied te lan den en daar de goede betrekkingen tus schen deze beide landen te verstoren. VON PAPEN TERUG IN TURKIJE. De Duitsche ambassadeur, von Papen, is gistermiddag op bet Turksche vliegveld Yensjukeui geland. Hij heeft zich naar het zomerverblijf van de Duitsche ambassade te Therapia begeven. CRITIEK OP HET ENGELSCHE OPPERBEVEL. Volgens een verslag in de „Times" heeft commander Bower, conservatief Lager huislid, in een redevoering critiek geoefend op het Britsche opperbevel. „In de tactiek van het Britsche opper bevel, zoo verklaarde Bower, ontdek ik de hand van een amateur-strateeg. Soms heb ik het onbehaaglijke gevoel, dat de Duit- schers in alle militaire zaken den Engel- schen de baas zijn, zoowel wat betreft de groote plannen als de uitvoering daarvan. Men krijgt geleidelijk bepaald den indruk en ik, Bower, spreek als iemand die de strategie na het afloopen van twee Brit sche militaire academies heb leeren ken nen dat de Duitschers voor elke situa tie een plan in voorbereiding hebben, waar- IN 'N PAAR REGELS Generaal Wavell in den Kaukasus. United Press meldt uit Londen, dat de opperbevelhebber der Britsch-Indische troepen, generaal Wavell, in Tiflis (Kau kasus) is aangekomen. Hij zou daar de ver dediging van den Kaükasus moeten voor bereiden. Ernstig treinongeluk in Zwitserland. Op de lijn Bern-Thun is bij het dorp Kies en tijdens mist een sneltrein in botsing gekomen met een boemeltrein. Tien perso nen zijn gedood en 14 gewond. De oorzaak van het ongeluk ligt in het feit, dat het traject voor den sneltrein vrijgegeven werd, zoodat deze op den personentrein reed. De ongehoorzaamheidsbeweging in Br.-Indië. Volgens een officieel communiqué van de Britsche regeering zijn in den loop van de Indische „ongehoorzaamheidsbeweging" tot dusver 12129 personen in Britsch In- dië gearresteerd. Javaansche vulkanen in actie. Radio Batavia heeft medegedeeld, dat op Oost Java twee. nieuwe kraters in actie zijn gekomen. Onder de bevolking is diepe bezorgdheid ontstaan. Geen vilten hoeden meer. De nieuwste verordening op het gebied der spinstoffen in Duitschland bepaalt, dat hoeden voor mannen en vrouwen uit spin stoffen voorloopig niet mogen worden ver kocht. Hoofdzakelijk geldt dit verbod voor hoeden uit vilt, fluweel en zijde. STRIJDT VOOR EUROPA tegenover de Engelsche strategie oppor tunistisch is en van de hand in den tand leeft. De Britsohe oorlogsleiding werkt niet zoo feilloos, als dit eigenlijk diende te zijn. Ik ben van meening, dat het drievoudige ambt van Churchill, als voorzitter van het oorlogskabinet, voorzitter van het rijks- verdedigingscomité en minister van 'de fensie, de oorzaak is van deze storende verschijnselen, vooral wanneer men be denkt dat Churchill als minister van de fensie den opperbevelhebbers der afzonder lijke legeronderdeelen van Engeland de te nemen maatregelen kan voorschrijven". In twee nauwe ringen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel A'an de Duitsche Weer macht maakt bekend: In het gebied ten Oosten van Kiew zijn gisteren weer andere onderdee- len van de vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest is samengedreven in twee nauw omsloten ringen. Uit de lucht genomen foto's toonen aan, dat hierin chaotische toestanden heer- schen. Binnen enkele dagen tijds kan de volkomen vernietiging van deze strijdkrachten verwacht worden. In de baai van Kroonstad plaatsten gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers voltreffers op slagschepen en een torpedojager der Sovjets. In het kustgebied van de Witte Zee heeft een formatie gevechtsvliegtuigen een groote electrische centrale vernietigd. Nachtelijke aanvallen van het lucht wapen waren gericht op militaire werken van Leningrad en Moskou. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië bombardeerden formaties ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht havenwerken aan het Kanaal van St. Georg alsmede aan de Zuid kust van het eiland. Groote branden, o.a. in Milfordhaven, duidden op het resultaat van deze aanvallen. De vijand heeft noch overdag noch des nachts eenige gevechtsactie bo ven het gebied van het Duitsche Rijk ondernomen. AMERIKA EN DE OORLOG HOOGMOEDIGE STRAAT Een belangrijk deel van de opper vlakte van Leiden heet hautain: Tuin- stadwijk. Ontleed dit woord en ge weet, dat deze naam hautain is. Een soort naam als Richard of George is het. De wijk in de stad waar tuinen zijn, waar de burgers van de stad zich de weelde kunnen veroorloven van een lapke gronds, dat zij in overmatige bezitterstrots het hunne noemen. Dus niet maar zoo'n rijtje grauwe huizen- aan-de-straat, gebouwd in een tijd, toen de architectuur een verloren zaak was. Toen men een verdroten ijver nopens de veelbouwerij aan den dag legde. Toen straten zóó driftig en-gros werden gemaakt, dat het leek alsof ze zoo uit de fabriek kwamen. Kant en klaar en op bestelling geleverd. O, neen, zoo is deze wijk niet. De huizen in deze wijk gaan verscholen achter een tuin. Dat wil zeggen: wij behooren niet tot de straat. Wij min achten de straat en zijn ervan geschei den door een tuin. Onze tuin. Bij ons kunt u maar niet zoo in de soepterrine kijken. Wat denkt u wel? Hoogmoedige straat! Zoo is slechts uw uiterlijk. Ook vanuit deze huizen speuren de menschen naar een een zamen voorbijganger. Maar hun blik gaat dwars door hun tuintje. ROOSEVELT OVER DE „PINKSTAR". Op de persconferentie te Washington heeft men president Roosevelt vragen ge steld over het tot zinken brengen van het s.s. „Pinkstar", dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide, dat de regeering de kwestie van wapening van Amerikaan- sche koopvaarders bestudeert en dat alles gedaan wordt om deze schépen te bescher men. Daarvoor zou een verandering van de raeutraliteitswet noodig zijn. Uiterlijk de volgende week zal beslist worden, hoever men zal gaan met de intrekking dezer wet. Roosevelt gaf toe, dat de Pinkstar" een stuk geschut voerde en dat Panama eenige zijner koopvaarders gewapend heeft. Hij deelde voorts mede dat de „Pinkstar" onder Canadeesche escorte had gevaren en een IJslandsche haven zou aandoen. Het schip was op 275 mijl ten Noordoosten van Kaap Vaarwel tot zinken gebracht. Het belangrijkste doel, aldus Roosevelt, is de verdediging van het land. Men moet dit doel niet uit het oog verliezen „terwille van kleinigheden", zooals de vraag, onder welke vlag een schip vaart en of het een stuk geschut aan boord heeft. Dergelijke bijzonderheden zijn van |>een beteekenis, wanneer men staat tegenover een groep, die tracht „de geheele wereld te beheer- schen". Het Congres heeft duidelijk ver klaard, dat de Vereenigde Staten dengenen helpen, die zich tegen deze „beheersching der wereld" trachten te verzetten. De Ver eenigde Staten doen al het mogelijke om te verhinderen, dat de „dictatoren" steunpun ten verkrijgen, vanwaar zij de Vereenigde Staten zouden kunnen „bedreigen". Daar om zijn er Amerikaansche troepen op IJs land en daarom houdt men de zeewegen naar dit strategisch belangrijke eiland open. Ongetwijfeld, aldus Roosevelt, mogen koop vaarders op grond van het Volkenrecht worden gewapend en het eenige, dat in den weg staat, is de neutraliteitswet. DE IN BESLAG GENOMEN SCHEPEN IN AMERIKA. Het federale scheepvaartbureau te Wash ington heeft medegedeeld, dat opnieuw in beslag genomen buitenlandsche vracht schepen zijn toegewezen aan Amerikaan sche reederijen voor den dienst op routes, die van belang zijn „voor de verdediging der Vereenigde Staten". Naar Associated Press meldt, betreft het hier vier Italiaan sche, drie Deensche en een Estlandsch schip. Met uitzondering van een Deensche vrachtboot zullen alle schepen onder Pana meesche vlag varen. DUIDELIJKE TAAL VAN MINISTER KNOX. Volgens United Press heeft de Ameri kaansche minister van marine, Knox, zich ter gelegenheid van het van stapel loopen van het slagschip „Massachusetss", veel duidelijker geuit dan uit de lezing van As sociated Press was gebleken. Hij eischte niet alleen de opheffing van de neutrali teitswet, doch ook het optreden van het le ger, waar dit maar noodzakelijk zou zijn. Het leger moet gebruikt worden, wanneer en waar dit noodig is. Knox wees het stand punt van de band, dat het leger pas in actie treedt, wanneer „de vijand voet op grond gebied van de Ver. Staten zet". Associated Press meldt uit Manilla, dat de komende twee of drie maanden tien di visies Philippijnsche reservisten ter sterkte van 125.000 man zullen worden opgeroe pen. Zoodra de mobilisatie is voltooid, staan alle Philippijnsche stri'dkrachten on der bevel van de Vereenigde Staten. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN PRIESTERS IN HET VUUR. Uit een artikel in de Nieuwe Dag: „Wie dieper doordenkt over dén arbeid van de priesters in het vuur aan de oor logsfronten, zal het begrijpen, hoezeer het ons verheugt, indien berichten gewag ma ken van hun heldhaftig gedrag en de we reldlijke overheid deze strijders voor God danklbaar eert met het eeremetaal. Zoo werd dezer dagen uit katholieke kerkelijke kringen in Duitschland medegedeeld, dat zeven priesters aan het Oostfront werden gedood en elf anderen werden gewond bij hun pogingen om gewonde soldaten te naderen om hen bij te staan. Ook bij de berging van gewonden en verminkten in meestal uiterst onbegaanbaar terrein, on der zwaar vuur van den vijand, verrichten de geestelijken te velde uitstekend werk. Deze priesters hebben recht op eerbied en bewondering. Zij bewijzen, dat onder alle omstandigheden, hoe moeilijk ook, de pries ter bereidvaardig den mensch in nood en ellende heeft bij te staan en zelfs er niet voor terug mag schrikken, zijn leven te of feren, wanneer er een eeuwig leven gered kan worden. De Katholieke Kerk mag trotsch zijn op zulke zonen, die zij tot hel den van zelfverloochening en daadkrach tige naastenliefde heeft opgekweekt. Men vond ze ook in ons land, toen de oorlog erover heen raasde en Rotterdam getrof fen werd door een slag, zwaarder dan waar ook elders in het land viel. Ook vele hiet- katholieken weten daarvan nog met diepe erkentelijkheid en bewondering te getui gen". MIJNWERKERS MOGEN NIET OPZEGGEN. In de Nederlandsche Staatscourant is op genomen een beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van So ciale Zaken, houdende voorschriften tot be-, perking ten aanzien van het veranderen van betrekking in het mijnbedrijf. Hierbij wordt aan werknemers in het mijnbedrijf verboden hun dienstbetrekking te ontbinden zonder schriftelijke vergun ning van den directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau of diens plaatsvervanger iri- het gewest, waarin zij hun woonplaats hebben. Het verbod is niet van toepassing op administratieve werkkrachten, die als re gel uitsluitend kantoorarbeid verrichten. ten ö€2orsoe BoroertsTAMD-eEH GEZOND VOL*. WELVARENDE LANDBOUW WELVARENDE HANDEL EN INDUSTRIE DE RIJKSDUITSCHERS IN IRAN. Naar vernomen wordt, zijn totdusver nog geen betrouwbare berichten ontvangen over het lot van de uit Iran uitgewezen Rijksduitschers. Men draagt te Berlijn al leen kennis van berichten, dat de Rijks duitschers of tenminste een deel van hen aan de Iraansch-Turksche grens zou zijn aangekomen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1