ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S STADSNIEUWS UIT LEIDEN VERTROKKEN. C. Bakker, Amsterdam, v. Marumstr. 3 S. M. C. Bal, Den Haag, Eikstr. 2 S. G. A. Benjamins, Den Haag, Kon. Emmakade 153B I. R. M. Bernard, Alphen a. d. Rijn, Bloemstr. 43 J. M. Bernsen, Amsterdam, Kerkstr. 235 E. J. Biezeno, Delft, Nieu- welaan 30 C. D. Binkhorst, Oegstgeest, Toorenveltstr. 18 C. M. Bu'ngenberg de Jong, Hilversum, Vaartweg 89 J. M. Bij, Sassenheim, Lindelaan 9 C. A. A. Cas- telein, Wassenaar, Oostdorperw. 50 M. van Dijk, Alphen a. d. Rijn, Gnephoek 11 Z. Nieboervan Es, Rotterdam, Mathenes- serw. 90 H. Gall, Maastricht, Gr. Stokstr. 41 P. A. de Graag, 's Heer Abtskerke, A No. 16 M. L. Groenewe^g, Rotterdam, L. Rottek. 89 C. de Haan, Nibbixwoud, Zwaagdijk A. P. van der Haas, Oegst geest, Emmalaan 55 C. W. A. Baron van Haersolte, Amersfoort, Kon. Sophialaan 16 F. Hartong, Rotterdam, Mathenesserln. 217 E. van Tolvan Heek, Alkemade, Overzijde 17B C. M. Hoogeveen, Wasse naar, Achterw. 2 J. H. Hulsbosch, Lei derdorp, Lindeln. 23 N. van Iterson, Kat wijk, J. Tooropstr. 1 B. van Klinken, Ol- debroek, Cultuurw. P 65 G. Stijlaart Knopperts, Utrecht, Koolstr. 20 H. H. Koelemij, Schalkhaar, Westenberg Kaz. S. Kreijger, Den Haag, Ln v. Poot 91 G. W. C. M. de Laat, Den Haag, Schenkw. 212 P. Masurel, Leiderdorp, Berkenkade 36 R. Meelker, Den Haag, Veerkade 36 J. C. Meijers, Amsterdam, Mauritskade 25 A. C. van Mil, Katwijk, Overrijn 7 P. C. Molhuysen, Haarlem, Emmaln 1 P. Noppen, Leiderdorp, Resedastr. 46 M. J. Nijkamp, Roosendaal c.a., Vughtstr. 2 W. van der Pol. Nijmegen, Franschestr. 48 M. V. Polak, Oegstgeest, Warmonderweg 24 P. J. Pols, Katwijk, Buitensluisstr. 41 J. du Prie, Huizen, Rozenstr. 15 B. E. Quarles van Ufford, Den Haag, Oostduin- laan 60 L. J. M. A. van der Reep, Utrecht Plompetorengr. 3 C. Reijneveld, Oegst geest, Haarl.weg 10 G. Ringeling, Gouda, B. Martenssingel 47 H. Roos, Mbppel, Woldstr. 10 A. M. van Schelle, Wasse naar, Schouwweg 29 L. M. Schoorel, Den Haag, Sweelinckstr. 123 D. Schuiling, Oegstgeest, Javastr. 10 M.. C. Segaar, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 16 F. Sjaardema, Oegstgeest, Endeg. str.weg 5 J. van Strieen en famv, Naarden, Neerstr. 61 Jonkvr. H. A. van Styrum, Heem stede, Heemst, Dreef 161 P. A. W. M. Verbeek, Rotterdam, Oranjeln 1 J. Ver- heij van Wijk, Enschedé, Gronauschestr. 129 G. Verhoeven, Deventer, Teschma- cherstr. 25 J. B. van Vliet en fam., Rot terdam, Sprundelstr. 27 E. M. J. Vocking, Hilversum, Doschdrift 19 D. J. Wagner, Amsterdam, Keizersgr. 505 A. ter Wal, Goes, Zusterstr. 15 M. J. Wanninkhof, Noordwijk, Voorstr. 73 J. P. Willeumier, Baarn, Pr. Julianaln 11 M. A. R. Wolf, Bloemendaal, Zilkerw. 38. IN LEIDEN GEVESTIGD. J. Bavelaar en familie, accountant, Zoe- terw.singel 77 M. P. Bavelaar, dienst bode, Houtln. 29 W. W. M. Knoptels- Bessem, Rijnkadé IE A. J. F. Beukman, opsporingsambten., de Goejestr. 62 J. A. Beunen, kaashandelaar, Spieghelstr. 41 D. F. Bevin, Cosijnstr. 13 T. Blaau- boer, J. v. Houtkade 2 J. A. Boender, tijd. schrijver C.B.S., Koninginneln. 78 M. Braak, Groenhovenstr. 25 M. E. van der Breggen, 1.1. verpleegster, Staalwijksfcr. 10 W. Bruijnis en familie, losarbeider, Oude Rijn 5 E. T. J. Casander, kinder- verz., R. en Schiekade 3 B. M. de Court Onderwater, L. Mare 71 A H. Coutinho, Roodenb.str. 72 A Wed. F. C. H. Pel- tenburg-Dabroek, Lammenschansw. 18 H. Schouten-Drewes, Schelpenkade 35 A. J. Duk, werkmr. N.A.D., Witte Singel 77 A P. J. van der Ende en familie, le Luit. Mariniers, Lorentzkade 52 M. A. Engberts, Witte Singel 53 A. J. van Espen, mag. bediende, Medüsastr. 9 G. van Eeverdingen, Lijsterstr. 22 C. Flick, kok, Oude Singel 148 J. Fossen, onder wijzer, J. v. Goyenkade 31 C. Guittert, Vreewijkstr. 21 H. Helmus, meubelma ker, Heerengr. 78 A G. Smits-Heunks, Coornhertstr. 56 H. A. M. van der Heij den, Kloksteeg 7 G. J. de Weer-Hoog- - land, de Sitterln. 56 A D. van den Hoo naard, Lombokstr. 57 F. J. Hulshoff Pol, bouwk. ing., Oude Singel 62 N. van Ispelen, radiotelegr., Houtstr. 3 A J. Jongbloed, kantoorbed., Atjehstr. 11 A. P. de Jongh, Roodenb.str. 30 T. Kersse- boom, inpakster, Hoogewoerd 15 J. C. Kist, leeraar, Boisotkade 9 S. A. Kloos ter Muelink, Rapenburg 131 A. Kop, hulp i. d. huish., Hoogewoerd 48 M. W. E. Jansen-Kop, K. Onnesln. 49 G. Kort lever, dienstbode, Zoeterw.sing. 77 A. J. J. Koster, Witte Singel 10 F. J. de Laaf, marechaussée, Buitenruststr. 4 S. de Groot-van Loon, de M. v. Streefkerkstr. 11 W. F. Matthijs, Roomb.weg 8 P. vande Meeberg, dienstbode, Haagweg 55 C. B. van der Meer en fam., Oude Vest 225 H. van der Meij, Kaarsenm.str. 7 W. C. G. Mooijman, Klokstg. 19 C. Mulder, Heerenstr. 75 C. J. Nonnekes en fam., onderwijzer, de Goejestr. 37 C. E. M. A. Noordman, Haagweg 5 C. van Osen- bruggen, Roodenb.str. 30 A. H. Over- beek, Houtln. 19 T. J. F. van Oijen, Gerecht 11 H. Peters, ambt. Ver. Ned. Gemt., Rapenburg 17 A, van der Pouw Kraan, H. Rijndijk 18 L. van der Reek, Doelengr. 12 A. Reitsma, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10 A. M. Riedel-, R. en Schiekade 44 P. J. M. Ruigrok, Coorn hertstr. 48 A. G. van Rijn, bloemist, v. d. Waalsstr. 66 T'. P. W. Schmid, foto grafe, Apoth.dijk 31 L. M. Schregel, huishoudster, Morschweg 69 J. Nol- Schumacher, K. Lijsbethstg, 4 A. P. Schuren, dienstbode, Rijnsb.weg 143 C. C. Standenmeyer, rector Cunera-stieht., Hoogewoerd 57 J. C. Taverne, Maars- manste. 14 H. J. H. O. Thomas, Rapen burg 88 J. H. W. Thoolen, kapper, Ma re 114 A. A. van Veen, dienstbode, H. Rijndijk 270 *A A. M. B. Verbakei, dienstbode, Lorentzkade 59 S. Verkuil, I.1. verpleegster, Witte Singel 27 M. W. Visbach. hulp i. d. huish.. Rijnsb.weg 90 M. C. J. Vogel, onderwijzeres, Zeemanln. 26 C. Vooijs, 1.1. verpleegster, Meezen- straat 2 J. A. E. Baronesse de Vos rvan Steenwijk, Witte Singel 37 M. A. Köll- mann-de Vries, Roodenb.str. 23 L. de Kreek-de Waal, dienstbode, de Sitterln. 106 A. P. de Winter, hfd.vertegepw. Zilverf, de Sitterln. 119 A. J. J. van der Zanden, Breestraat 141 M. C. Zon neveld, bloemist, Narmstr. 16 C. G. C. Zuidema, leerares huish.sch., Rapen burg 23. Agenda Heden Zaterdag van 89 uur Bibliotheek alleen boeken inleveren. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, J. Hillenaar en S. v. d. Aar; Maandag: H. Devilée en C. God- dijn; Dinsdag: A. Koper en A. v. Haarlem; Donderdag: P. Reizevoort en J. v. d. Post; Zaterdag: G. Bot en D. van Schaik Zon dag: is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 710 uur. Van 12 uur Bibliotheek alleen boewken inleveren Van 8.15 9.45 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen 8.30 uur prijsbiljarten; hoofd prijs Om 10 uur wordt de zaal ge sloten Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur 8 uur Tageltennis club 8 uur Repetitie Tooneelclub Adolf Kolping; ook de medewerkenden voor de spreekkoren wórden verwacht Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur 8.15 uur Bijeenkomst Ontwikkalings- club; aller opkomst gewenscht. Woens dag: 7.30 uur Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer 8 uur Biljartclub TEP Donderdag: Bijeenkomst voor de gezel len van 810 uur 8 uur Biljart- en Ta feltennisclub. Vrijdag: 8 uur Cursus Ge- loofsverdediging Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 liur 89 uur Bibliotheek; alleen boeken inleveren 8 uur Kegelclub De Poedelaars Mededee- lingen: Dinsdag 30 September des avonds te half negen Recollectie-oefening. „Ontwikkeling is ons streven" Het motto van onze ontwikkelingsclub. Met vernieuwde voornemens gaan de leden hun nieuw program ten uitvoer brengen: te beginnen met a.s. Dinsdagavond. Op de belangstelling van allen wordt vanzelf sprekend gerekend en misschien mogen we nieuwe gezichten ontdekken van velen, die ter kennismaking komen We wachten graag zulk bezoek. Komt, die nog niet lid zijt, komt gerust 'ns zien, „hoe het bij ons gaat". We houden regelmatig bijeenkomsten: met lezingen en inleidingen, vakpraatjes en causeriën over allerlei, boekbesprekin gen, declamaties, vragenbus. En nu en dan speciaal genoodigde gasten, sprekers. Elke 14 dagen is er bijeenkomst. In alles wordt ook er naar gestreefd om een pret tige genoeglijke sfeer te scheppen. Het is n.l. vooral zelf-doen, waardoor de leden zichzelf en elkander ontwikkelen. Zoo worden door hen causeriën, vakpraatjes, inleidingen gehouden, niet om eens te laten zien, hoe geleerd men wel is en hoe ge leerd men kan praten, maar de bedoeling is, om op eenvoudige wijze 'ns te spreken over een bepaald onderwerp, dat men be- herscht, omdat men zelf het heeft bestu deerd, en waarvan de anderen ook nog iets kunnen leeren. In den regel geeft de gehouden inlei ding ook aanleiding tot het houden van een korte bespreking. En werkelijk: de geregeld gehouden en gevolgde club-avon den brengen inderdaad kennis op door het lezen en hooren lezen, door declameeren en hooren declameeren. Deze avonden geven gelegenheid en durf om zelf 'ns in het publiek te spreken, te durven spreken. Het geeft ook liefhebberij in lezen, het ver edelt stijl en smaak. Aldus is de bedoeling van de ontwikke lingsclub. Een enkele maal kan de Praeses of een ander gevraagd worden om een lezing of causerie te houden, maar de op zet is, dat alles eigen werk van de Ge zellen blijven moet'. O.I.O.S. Veel succes! H. C. A. P. VAN DRUNEN, Vice-r MARIA-CONGREGATIE Par. O. L. Vr. Hem. en St. Joseph 't Gaat met afd. B nog niet, zooals 't moet. De nieuwe leden zijn nog klein, komen pas van school. Maar ze zul len toch wel weten, dat de Maria-Congregatie haar roept om wat te bidden en te leeren? De nieuwe aspirantjes hebben een eigen plaats gehad: d.w.^. zij, die op tijd kwamen, en ik achtte den tijd goed om 'ns 'n kleine proef te nemen. Een meisjes, dat nogal „druk" was geweest, mocht na de oefening, den korten inhoud van de conferentie in een opstel weergeven. Maar het prijsje, er aan verbonden, werd niet verdiend. Er was geen woord van onthouden. Het papier bleef leeg! Kijk, zoo moet 't nu op de M.C. niet gaan! Dan neem je er niets van mee en ben je een ander tot last. Dus we komen op tijd,, letten op en bidden mee en anders: weg er mee! Afd. A, de groote afd. heeft Dinsdag M.C. om half 8. Omdat jullie (en ik ook) een uitnoodiging hébben voor de „Miva"- avond, worden het „Kom H. Geest" en het „Salye Regina" gebeden en volgt met een de conferentie, die om 5 over 8 uit is. Dan kunnen die missie-liefhebsters weggaan. Maar dan blijve ook niemand weg! Voor allen dus zonder uitzondering tot Dinsdag. W. J. MULDER, pr. dir. M.C. Vormingsweek Woensdag half 8 vergadering van de kern en contact-leden in het gym.lokaal. Bidt iederen dag, dat je mooie werk ge zegend wordt. W. J. MULDER, pr. PAROCHIE O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOZEF. INTERP. ST. JOS.GEZ.VER. „Mariagarde". Hallo! Paraat? Maandagavond om 7 uur komt de There- siagroep en om kwart over zeven (let wel!) de Margr. Sinclairgroep. Donderdag om 7 uur Agnes en Lidwina- groep. De Caeciliagroep vervalt Donderdags we gens de al vroeg invallende duisternis en is verplaatst naar Zondag. De eerste keer zal dan zijn Zondag 28 Sept. om half drie. Zeg, denkt er eens om: een lid van de Mariagarde komt steeds keurig op tijd en stuurt, ingeval ze eens verzuimen moet, een bericht van verhindering aan haar leidster. Zoo hoort het! Nieuwe leden kunnen alleen deze week nog zich aanmelden op Maandag of Don derdag om 7 uur in ons clubhuis, K.A.- gebouw Maria Gijzensteeg. Tot Maandag dus! SINT ÖD O -KNO ORKN APEN. Heden Zaterdag: om half vijf afrekenen van de MIVA kaarten bij van Hameren, v. d. Duinstraat. Zondag: Lofbeurt: St. Gregorius-igroep. Maandag: Kwart voor vijf: Aspiranten; kwart over vijf: Crescen do-groep I. Dinsdag: kwart over vijf: Crescendo-groep II, 7.30 uur: zingt de Schola in de Stadsgehoorzaal, kwart over 7 allen bij den achteringang!! Woensdag Lofbeurt: St. Ambrosiusgroep. - Donder dag: kwart over vijf: Crescendo-groep H; zes uur: Schola. Vrijdag: zooals Maan dag. Zaterdag: Lofbeurt: Pius X-groep. Hallo boys! Wat een stapel oplossingen van de prijsvraag! Ik zit eronder begraven. Zal weer een boel prijzen kosten. Enfin, ik zal ze bij elkaar zien te scharrelen! De Schola treedt deze week weer aan voor een uitvoesing boys, houdt de griep- bacillen tegen, 'hoor, die kunnen we niet ■gebruiken. De nieuwe aspiranten doen 't best. Jullie krijgt nu twee repetities per week, en denk eraan: voordat de repetitie begint, staan jullie doodstil op een rijtje natuurlijk! Hi-hi! Hallo hoor allemaal! Tot kijks. Kapelaan E. A. M. PAAP. Officieele mededeelingen Winter |pr ogramma. Heit pro gramma voor dezen winter is zeer een voudig gehouden. Het bestuur koestert de hoop, het aldus te kunnen uitvoeren. Het moge daarom hier volgen. Dinsdag 7 October: Des morgens 9 uur opening met een H. Mis, op te dragen door den eerwaarden heer Geestelijk- Adviseur in de kapel van het St. Elisa- bethsziekenhuis aan de Hooigracht. November: Lezing met lichtbeelden over bet verzorgen van moestuintjes en het be planten ervan met de juiste planten. December: Kindermiddag met verras singen. Januari: Jaarvergadering. Februari: Feestelijke bijeenkoomst. Maart: Lezing. Mei: Sluitingsavond. Eendaagsche re traite. De dagen en verdere bijzonderheden zullen nader bekend gemaakt worden. Contributie. De leden van het be stuur hebben een begin met de "inning der contributie gemaakt. Wij verzoeken U dringend het geld hiervoor gereed' te leg gen, opdat de dames niet te vergeefs komen en hierdoor meermalen terug zou den moeten komen. Rustfonds. Is U nog geen lid van 'het Rustfonds? Contributie f 2.per jaar. Geeft U spoedig op! Misschien hebt gij de daardoor aangeboden rust spoedig noodiig. H u i sh o u d e 1 ij k e voorlichting. Van 610 October zal er een tentoon stelling „De Huishouding" georganiseerd word^p. Wij raden de leden, dringend aan deze te bezoeken. Er zal vooral voor den tegenwoordigen tijd veel te leeren zijn. Het entreegeld is zeer laag gesteld' en wel op 2 en op 10 cent. OMGEVING OEGSTGEEST De revue „Laat-ie-fijn-zijn". E>e mede- spelenden in de revue „Laat-ie-fijn-zijn", die zich door geen applaus, hoe daverend ook, wilden laten vermurwen tot bisseeren, hebben, daartoe door de algemeene geest drift genoopt, toch maar besloten een toe giftje te geven. Dit toegiftje zal bestaan in een derde opvoering van de geheele revue, welke zal plaats hebben morgenavond te 7.30 uur. Velen, ook van buiten Oegstgeest, zullen deze revue van vreugde, jolijt en schoonheid willen zien of opnieuw zien. STOMPWIJK Drie in een klap. Bij den bakker C. P. Mooymans in de buurtschap Wilsveen zijn Vrijdagnacht niet minder dan drie fietsen gestolen, In den morgen werd één fiets in de polder teruggevonden, doch deze was van de binnen- en buitenbanden ontdaan. VOORSCHOTEN K.J.M.V. „Driemaal is scheepsrecht". Dit spreekwoord indachtig gaat de K.J.M. V. „St. Jan Baptist" a.s. Zondag uit naar Artis (Amsterdam). Daarom worden op de eerste herfstdag alle leden in de H. Mis van 7 u. verwacht. Allen naderen dien dag natuurlijk ter H. Tafel. Direct na de H. Mis wordt op de tram gestapt; in dit voer tuig wordt dan het ontbijt genuttigd. Allen wordt verzocht voor tweemaal brood te zorgen. De rest van het „feestprogram" volgt dien dag vanzelf. Tot kijk dus en goed weer! Groei der gemeente. De burgemeester der gemeente heeft besloten aan den ge borene, die de 8000-ste inwoner is gewor den, of indien de 8000-ste inwoner reeds in het bevolkingsregister is ingeschreven, den geborene, die onmiddellijk daarna wordt ingeschreven, een spaarbankboek je beschikbaar te stellen ten bedrage van 25.—. Geboren: Nicolaas, z. van N. Kooij en E. G. L. Engelen Angelique Maria, d. van Ch. A. A. Devilee en G. M. van Diemen Willem, z. van H. A. J. Laurs en H. G. B. Spoor Jan z. van J. Over- duin en F. Overduin. Ondertrouwd: Johan Wilhelm Peter Cramer, 22 j. en Petronella Clasina de Munnik, 31 j. Jan Oosterom, 27 j. en Hinderkiena Roelfiena Kuiper, 22 j, WASSENAAR Diefstallen. Ten nadeele van mej. W„ alhier, is een rijwiel ontvreemd, dat stond in den tuin van een perceel aan den Storm v. 's Gravens.weg. Danscursus vonr R.K. te Waddinxveen op Zondagmiddag in het Geb. Burgem, Morgen Zondag in dit MARTIN VIS LANGEBRUG 6 De 19-jarige C„ alhier, deed aangifte van een poging tot berooving, hetgeen ge schied zou zijn op den Hoogeboomscheweg. De ladder gleed uit. Doordat een voor het perceel Wittenbu^gerweg 92 geplaat ste ladder uitgleed, kwam de 30-jarige schilder v. K., alhier, te vallen van een hoogte van ongeveer 3 Meter. Hij bekwam een hersenschudding en een ernstige kneu zing aari de rechterschouder. Na eerste hulpverleening door dr. Janse is de heer v. K. per ziekenauto overgebracht naar zijn woning aan de Kerkstraat, alhier. RIJNSTREEK REEUWIJK UITVAART EN BEGRAFENIS VAN PASTOOR A. HAKKELING. De grijze Pastoor van Reeuwijk had op zijn ziekbed bepaald: tusschen de armen en minder-bedeelden van zijn parochie wilde hij begraven worden. En zoo is het ge schied. Deze laatste wensch van den her der is kenteekenend voor zijn karakter, en doet ook den buitenstaander begrijpen, hoe de geheele parochie bij zijn heengaan treur de als om het verlies van een goeden, zorg- zamen vader. Het kerkgebouw van St. Pe trus en Paulus was in rouw gedompeld, doch veel indrukwekkender dan de zwarte opmaak van het altaar aan de omfloersing van de beelden was de rouw van de me nigte, die rond de baar was samengekomen om het stoffelijk overschot van den pas toor te begeleiden naar het graf tusschen de armen. In priesterlijk gewaad lag het opgebaard voor het altaar, dit vergankelijke, dat „moet bekleed worden met onvergankelijkheid en dit sterfelijke bekleed met onsterfelijk heid". Geen van de parochianen heeft na gelaten zich de gelaatstrekken van den zie lenherder voor de laatste maal in het ge heugen te komen prenten, zooals kinderen doen bij het heengaan van hun vader. Met zijn Katholieke gemeentenaren was ook burgemeester Lucassen gekomen om hulde te brengen, aan de nagedachtenis van dezen geestelijken leidsman. Voorts waren aanwezig de predikant der Gereformeerde gemeente, ds. P. Warmenhoven, wethouder D. van Leeuwen, de plaatselijke geneeshee- ren Batelaan en du Pon, de heer G. B. van Leeuwen, le ambtenaar ter secretarie en de oud-gemeente-ontvanger, de heer C. Schalkwijk. Een groot aantal geestelijken had in het priesterkoor plaats genomen: pastoor C. Floor uit Stompwijk, pastoor G. W. Blom O.F.M. uit Gouda, pater L. J. M. van Hui hoven O.F.M. uit Woerden, pater J. Ros malen O.F.M., vicarius van het klooster te Woerden, pastoor Th. J. Zoetmulder uit Amsterdam, pastoor F. H. J. H. Cornet uit Boskoop, pastoor D. Bont uit Haastrecht, pastoor Th. Th. van Outersterp uit Amster- dam, pastoor W. P. J. Janus uit Bodegra ven, pater R. Klein, rector van het Passio- nisten-klooster te Haastrecht, rector W. G. J. van der Voort, van het St. Jos. paviljoen te Gouda; voorts de kapelaans N. Hoek uit Gouda, J. Th. J. Drost uit Haastrecht, F. P. J. Boelrijk uit Gouda, C. A. J. Netten uit Bennebroek, A. H. -Schrama uit Roelof- arendsveen, G. C. M. van Dijk uit Gouda, de paters-franciscanen A. J. M. Engels uit Oudewater.'Th. A. M. Trienekens uit Gou da, C. J. Spruyt uit Gouda en pater De Mönnink O.F.M., assistent te Reeuwijk. - Bij de Lauden was agens de zeereerw. heer H. J. Vonk, pastoor te Waddinxveen, geassisteerd door de weleerw. heeren N. Van Paaschen, kapelaan der parochie als diaken en F. H. Heemskerk, kapelaan te Den Haag als subdiaken. Ceremoniarius was de weleerw. heer J. Blonk, kapelaan te Krommenie. Als cantores fungeerden de weleerw. hee ren N. Tromp, kapelaan te Heer-Hugo- waard en J. H. Warmerdam, kapelaan te Waddinxveen. (Bij de Metten op Donderdagavond was agens pastoor Cornet uit Boskoop, diaken kapelaan Netten en subdiaken kapelaan Blonk. Als cantores fungeerden de kape laans Tromp en Van Paasche»). De plechtige zielerust-Mis werd opgedra gen door den deken van Gouda, den hoog- eerw. heer J. A. F. Bots, met dezelfde assi stentie als bij de Lauden. Door-Deken Bots werd na de H. Mis een korte lijkrede uitgesproken. Wij staan thans op het punt aldus spr. uw herder te begeleiden op zijn laat- sten gang. In dit uur past een sober woord van afscheid aan hem, die bijna 33 jaren in uw midden heeft geleefd en gewerkt met volle toewijding en intense belangstelling. Hij was vergroeid met het wel en wee van ieder van u. Hij was een der uwen gewor den. En hij was hier graag. Als wij afscheid nemen is dit op de eer ste plaats om u te bedanken voor. uw volg zaamheid en aanhankelijkheid. Een echte familie-geest heeft tusschen u en hem ge- heerscht en als pastoor kon hij zich hier ten volle thuis gevoelen. Wederkeerig is er reden tot dankbaar heid bij u om een pastoor, die zooveel jaren* uw leidsman is geweest. Het wil wat zeg gen als bijna een heel -menschengeslacht de zielzorg in dezelfde handen is gelegd. Het wil wat zeggen: als het veilige handen zijn. Wij willen het onderstreepen: Reeuwijk heeft een zielzorger gehad, die voor de pa rochie van groote waarde is geweest. Gij hebt hem allen gekend: sterk van ges.tel, forsch van karakter, een sterke geest, die dikwijls scherp zag, sobere manieren, za kelijk op 't nuchtere af. Een man van wei nig woorden. En ondanks al die trekken, die wel vertrouwen kunnen wekken, doch geen liefde, was hij een aantrekkelijk ka rakter. Waarom? Omdat hij een mooie trek had, waar O. L. Heer veel van houdt: het kinderlijke. Kind-zijn, kind-blijven betee- •kent ook in het bovennatuurlijke even goed als in het natuurlijke: één te blijven, zich afhankelijk te voelen van de Bron van het leven. Hij was eenvoudig van harte; hij was bli.j als een kind om dingen van niks. Hij had geen groote dingen noodig (dat blijkt uit de inrichting van zijn huis), want de blijheid kwam van-binnen-uit. Hij bezat de openhartigheid, de overgav.e-aan-God en het geloof van een kind altijd een voudig. Daarom was hij bemind: bij den bis schop, bij de geestelijkheid, bij de parochia nen. Toen de bisschop vorig jaar hier kwam, was de gedachte, dat Mgr. den pas toor zou bewegen zijn plaats aan jongeren af te staan. De bisschop zei echter: „Pas toor, ik hoop, dat gij hier nog lang zult blij ven". Dat kunnen wij begrijpen, want zulke leiders hebben wij noodig: die de wijsheid en de ziel hebben van het kind. Als wij nu afscheid nemen, dan hoop ik aldus spr„ dat zijn levensweg en zijn levenshouding in u blijvend moge zijn: in eenvoud en simpele ootmoed God te be minnen en Hem blijde en van harte te die nen. Als gij probeert, zijn geest onder u te bestendigen, zal er een heerlijk weerzien zijn fn het gemeenschappelijk tehuis. Na de absoute werd het stoffelijk over schot naar het kerkhof gedragen en onder wierookgeuren en hoopvol gezang neerge laten in het graf, waarin het zal rusten tot den. dag, dat dit vergankelijke bekleed zal worden met onvergankelijkheid en dit sterfelijke bekleed zal worden met onster felijkheid. LETTEREN EN KUNST BRAM VAN DER STAP 70 JAAR. Begin November hoopt de Delftsche ba ritonzanger, Bram van der Stap, zijn 70sten verjaardag te herdenken. Er zullen maar weinig volwassen con certbezoekers zijn, die Bram van der Stap niet kennen of gehoord hebben. Meer dan een halve eeuvf is hij een onzer gevierde baritonzangers, die het geheele land door is opgetreden. Een huldigirigscom.ité zal worden ge vormd, terwijl het in de bedoeling ligt in November een feestconcert in „Stads Doe len" te Delft te organiseeren, waarbij de jubilaris tot medewerking zal worden uit- genoodigd. STIJN STREUVELS 70 JAAR. In October a.s. zal Vlaanderens grootste prozaschrijver Stijn Streuvels zijn zeven tigsten verjaardag vieren. Streuvels, dek- naam van Franciscus Petrus Maria Lateur, werd op 4 October 1871 te Heule, bij Kort- rijk, in West-Vlaanderen geboren uit een eenvoudig bakkersgezin. Zijn moeder was een zuster van Guido Gezelle. Aanvanke lijk volgde hij het beroep van zijn vader, doch geleidelijk aan ontwaakte, door het lezen en leeren van vreemde talen, de be hoefte in hem om zelf te gaan schrijven. In 1895 begon hij zijn medewerking aan een tijdschrift en in 1899 versoheen zijn eerste boek „Lente leven". Na dien tijd zijn een groot aantal boeken verschenen. Zes jaar later trouwde hij en ging in het dorpje Ingoyghem zelf een huis bouwen, dat hij „Het- lijsternest" noemde en waar hij nog steeds woont. Bij zijn huwelijk gaf hij het beroep van bakker op en wijdde zich uitsluitend aan letterkundig werk. Het werk van Streuvels is in goedkoope edities verkrijgbaar. Zijn uitgeefster, L. J. Veen's Uitgevers-maatschappij te Amster dam, geeft binnenkort een dundruk-uitgave in twee deelen van zijn voornaamste werk uit. De liturgie der Kerk ZONDAG, 21 Sept. Feestdag v. d. H. Mat- fheus, Apostel en Evangelist. Zestiende Zondag na Pinksteren. Mis: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. zestiende Zondag na Pinksteren; 3e gebed voor de vr^de. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De tollenaar Levi werd door Christus tot net Apostolaat geroepen en sindsdien Mat- thëus genoemd. Voor de Joden, die chris ten geworden waren schreef hij zijn Evan gelie in 't Hebreeuwsch,'na de verrijzenis van Christus. De heilige Matthëus predikte bet H. Evangelie in Ethiopië. MAANDAG, 22 Sept. Mis v. d. H. Thomas van Villanova, Bisschop en belijder. Sta tuit. 2e gebed v. d. H. Mauritius en Gezel len, Martelaren; 3e voor de vrede. Kleur: Wit. Thomas, die om zijn buitengewone edel moedigheid jegens de armen de bijnaam heeft verworven van „aalmoezenier" werd geboren uit een Spaansche familie, die wel voornaam was, maar op financieel gebied betere dagen had gekend. Toch waren zijn ouders milddadig naar vermogen en geheel zijn leven, van zijn kinderjaren af, volgde Thomas het mooie voorbeeld van zijn ouders. Op 27-jarigen leeftijd werd de hei lige Augustijn en verwierf als predikant zich naam. Later is hij bisschop geworden van Valencia. Ofschoon verheven, bleef hij toch dezelfde eenvoudige Thomas als voorheen. Bijna zijn geheele inkomen be steedde hij aan werken van liefdadigheid, welke hij zelf met bijzondere zorg organi seerde. De heilige stierf in het jaar 1556, 68 jaren oud. Geldige bonnen Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 21 Sept. brood brood vleesch vlw. melk 1 reserve 7 Sept. algem. 116 algem. 34-35 bloem 36-37 bloem C rijst C haverm 117 algem. algem. algem. 34, 35, 36, 37 t/m. 27 Sepi. 1941:- 1 rants, brood of gebak x/i rants, brood of gebak A rants, vleesch of vlw. 1 rants, vléesch of vlw. 1% liter melk 3Vi kg. aardappelen t/m 4 Oct. 1941: 1 kg. suiker 250 gr. koffie-surrogaat 500 gr. jam Vi rants, bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr. havermout 250 gr. havermout 250 gr. gort 100 gr. vermic. of maiz. 400 gr. 7 Sept. t/m 24 Sept. 1941 34-35 boter 250 gr. boter 34-35 vet 250 gr. boter m. reduct. 31 Aug. t/m 30 Sept. 1941: 113 algem. één rantsoen zeep

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6