ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 JEUGDIGE BOEFJES Inzake de inbraak met diefstal in de con sumptietent *aan den Zoeterwoudsche Sin gel heeft de politie, als derde verdachte aan gehouden den 14-jarigen A. K. Uit het verder verhoor is komen vast te staan, dat het veelbelovende drietal zich verder hadden schuldig gemaakt aan een soortgelijke inbraak in een consumptietent aan de Zijlpoort, waar snoeperijen, geld en sigaretten werden ontvreemd, aan inbraak tot tweemaal toe in een pakhuis aan de Kaardesteeg, waar wijn en whiskey werd buitgemaakt en aan een poging tot inbraak in een bodepakhuis aan dc Kaasmarkt. OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de Amsterdamschë politie is aan gehouden de 26-jarige W. A. B., in Den Haag woonachtig, wiens opsporing in het Politieblad was verzocht door den Commis saris van Politie alhier. De aangehoudene deed „zaken" met eea ingezetene van Leiden, wien hij koffie en thee zou leveren tot een bedrag van 2500. Daarop moest 10 pet. of 250 vooruitbe taald worden, hetgeen geschiedde. De leve ring bleef evenwel achterwege. In andere gemeenten blijkt de aangehoudene soort gelijke oplichtingen te hebben gepleegd, RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN Door de politie is in arrest gesteld de 19- jarige W. F. W., verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan verschillende rij wieldiefstallen. Exposities SEIZOENOPENING DER LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING Vader en zoon Voskuyl exposeeren in de Lakenhal In het Stedelijk Museum „de Lakenhal" is gistermiddag onder auspiciën dèr Leid- sche Kunstvereeniging een tentoonstelling geopend van teekeningen van H. Voskuyl en Gijs J. Voskuyl. In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden heeft mr. J. Slagter, de voorzit ter der L. K. V., de tentoonstelling met een kort woord geopend. Hij wees erop, dat men in de eene zaal het werk van vader Voskuyl ziet, in de andere dat van den zoon. Beiden zijn over tuigde en bekwame grafici en het schijnt een traditie in deze familie te zijn, welke door den vader op schitterende wijze is ingezet en door den zoon op bekwame ^ijze is gevolgd. Spr. noodigde de aanwezigen uit tot een rondgang en besloot met den wensch, dat dit winterseizoen nog meerdere exposities in dien geest zullen volgen. De Leidsche Kunstvereeniging heeft on getwijfeld een goeden greep gedaan met deze expositie van vader en zoon Voskuyl en deze seizoenopening is zeker een waar dige inzet te noemen. Het werk van deze bekwame kunstenaars verdient in breeden kring belangstelling. Er zit in beider producties een onmisken bare gelijkenis en toch is het verschillend van uitvoering. H. Voskuyl is de fijnbesnaarde teekenaar, die met een bijna fotografische nauwkeu righeid zijn teekeningen voleindt en het product, dat hij verkregen heeft, het een zoowel als het andere, munt uit door een fijnheid van lijn, door een licht- en scha- duw-uitbeelding, v/elke haar weerga niet vindt. Zijn portretten, in het bijzonder zijn zelfportretten zijn bijna fotografie, de per sonen nagenoeg levend voorgesteld. Wat een beheersdhing, welk een techniek spreekt er uit al zijn werken. Diezelfde techniek vinden we ook bij den zoon, maar hij ziet de dingen forscher, is moderner van opvatting, brengt zijn wer ken zwaarder van lijn 'en dus donkerder. Hij is ontegenzeggelijk in zijn eindproduct ondergeschikt aan zijn vader, doch niette min toch buitengemeen knap. Ook bij hem een keur van portretten, fraaie stillevens, penteekeningen, enz. Een expositie, welke de aandacht ver dient- M. Zonderop. KUNSTHANDEL GERARD VAN SPAANDONK. In het groote huis Breestraat 39, waar voorheen de radio- en gramofoonhandel van de firma van Luyke.i gevëstigd was, heeft de heer van Spaandonk een nieuwe kunsthandel geopend, welke door zijn voorname, moderne inrichting, een aan winst voor Leiden mag worden genoemd. De heer van Spaandonk is namelijk be gonnen met het heele huis te modérnisee- ren, zoodat van een geheel nieuw interieur kan worden gesproken. Op de benedenverdieping bevinden zich achter de eigenlijke winkelruimte nog twee aardige zaaltjes, welke mèt een lich te bekleeding en een zeer geslaagde indi recte verlichting bijzonder geschikt zijn gemaakt voor het tentoonstellen van de vele kunstproducten, welke de heer van Spaandonk zich voorstelt hier te expo seeren. In de eigenlijke winkelruimte worden olieverf-schilderstukken en voortbrengse len van potterie tentoongesteld. Wat het laatste betreft heeft de heer van Spaan donk de alleenverkoop van de producten der bekende Utrechtsche pottenbakkerij „De vier Paddestoelen", evenals van de plastieken van de Maastrichtsche „Astra", waaronder vele voorwerpen van religieuze kunst. In de tweede zaal komen aquarellen, potterie en het bekende Tesselhof-emaille. In de derde weer olieverf en nu reeds prij ken daar werken van Jan Vrolijk, Benja min Prins, van prof. Alfred van Neste, den bekenden Belgischen kleuretser, de Leide- naren van Driesten en v. d. Windt en an deren. De groote tentoonstellingsruimte bevindt zich boven. Deze is in lichte kleuren zeer modern en smaakvol ingericht. Ook deze ruimte omvat drie in elkaar loopende zaal tjes die smaakvol en fraai zijn gemeubi leerd. Hier stelt de heer van Spaandonk zich voor een permanente tentoonstellings ruimte te hebben, waarin ongeveer tien tentoonstellingen per jaar kullen worden gehouden Hedenmiddag zal de eerste ten toonstelling worden geopend met werken van den schilder J. C. Tiele, die in ons land en in Marokko veel schoons van de eerste orde schiep. Tiele ontroert den toe schouwer met zijn openbaring van de inti miteit der natuur en het grootst is hij mis schien wel in zijn kleine stillevens van vruchten en bloemen. Dit werk is zóó licht en zóó Wij en toch zoo zonder eenige sen timentaliteit, dat men de schoonheid van het leven in zich voelt overgaan. Dit is een schilder, die bemint niet alleen, maar die de liefde weet over te planten, die schoonheid weet te wekken in anderen, die de menschen troost en blijheid geeft en lust om te leven. De heer van Spaandonck heeft voor deze eerste tentoonstelling een voortreffelijke keus gedaan en wij zouden niets liever wenschen, dan dat Leiden in dichte drommen het werk van Tiele zou gaan zien. Allen die het zagen zouden blij- der verder leven. Deze tentoonstelling zal hedenmiddag om 3 uur worden geopend. Rest ons nog te vermelden, dat de elec- trische installatie werd verzorgd door de firma van Cleef, Levendaal, alhier en de verbouwing van het interieur geschiedde door de firma v. d. Drift. Wij wenschen tenslotte den heer van Spaandonk met de inrichting van deze nieuwe kunstzalen geluk met den wensch, dat zij tot den bloei van Leidens cultureele leven een schoone bijdrage moge vormen. Vermelden wij tenslotte, dat men zich ook voor encadreeren, schoonmaken enz. vol vertrouwen tot dezen kunsthandel kan wenden. Toonec! „HET GOUDEN HAANTJE" Piet Kohier speelt in Luxor-theater Er is veel en zwaar misverstand in deze wereld, maar gelukkig is er niet zooveel verwarring en spektakel als één enkel be zoek aan ,,'t Gouden Haantje" in het ge zin van wethouder Bollmann teweeg bracht. Indien echter al het misverstand in deze wereld zoo luchthartig en licht-te- tillen was als de verwikkelingen op het tooneel van „Luxor" zou het op aarde een vroolijke boel worden, en in velerlei op zicht een jamboel. x „In 't Gouden Haantje" is de naam van een café in een provincie-stadje en in dat café gaat het wat schots en scheef toe. Het cafeetje-zelf krijgen de toeschouwers niet te zien, doch de uitlatingen van drie oude, bedaagde heeren, Bollmann, Schwanneke en burgemeester Mittler na te gaan, is de slechte faam, waarin het bij de getrouwde vrouwen staat alleszins verdiend. Het ver haal draait er in hoofdzaak om, hoe het schuldige drietal er uit kan draaien, zonder dat hun waakzame ega's achter het schul dige uitstapje ~komen. De geschiedenis kan dus eigenlijk niet door de beugel, maar, volwassenen zullen al mogen zij beslist het voorbeeld van het driemanschap niet navolgen toch wel pret hebben in de kronkelingen, die de heeren moeten maken om zich te rechtvaardigen. Het lukt hun maar ten koste van een groote innerlijke en zoo mogelijk nog groo- tere uiterlijke onrust, in welk festijn van verwarring de twee dochters van mijnheer Bollmann en de twee jongemannen, die verliefd zijn op de dochters Bollmanns een uiterst werkzaam aandeel hebben. Het pu bliek heeft werkelijk veel pleizier gehad in het vlotte spel van de „Kluchtspelers", die deze klucht in drie bedrijver, door Otto Harting inderdaad gemaakt hebben tot een klucht. Bij de reeksen scènes, die er met moedwil gemaakt worden, blonk het optre- *den van mevrouw Bollmann (Cor Smit) bi zonder uit. Zij verstaat de kunst om ruzies tot een hoogtepunt op te voeren en ontzag zich zelfs niet de dames onder het publiek tot opstand tegen het mannelijk geslacht op te ruien. Zij deed dat in een revolutio nair lied, dat, zeer terecht, door alle hee- ren-toeschouwers met gefluit, gesis, gehoon en gejoel werd ontvangen en dus een da verend succes mocht heeten, wat trouwens bleek uit de unanieme toejuichingen voor mevrouw Bollmanns moedig optreden. Heel wat minder kordaat was haar echt genoot (Piet Kohier) de man, die in 't Gouden Haantje vertoefde en zooveel van „peeren" hield. Uit wraak riep hij de man nen op tot community-singing en ook dat liep gesmeerd, waarbij (wat zijn vrouwen toch beleefd) geen wanklank werd gehoord. De twee andere samenzweerders, de aarze lende heer Schwanneke en de burgemees ter (Kalman Knaack en Kees van Dam) toonden zich eveneens onvervaarde pan toffelhelden, zeer geslaagde types. Hoe het met deze beide lieden afloopt, laat de klucht in het duister, (al zal de heer Schwanneke in zijn intrigante vrouw gespeeld door Julie Meyer geen gemakkelijke hebben gehad!), doch de heer Bollmann zal het wel uit zijn hoofd laten nog ooit naar ",,'t Gou den Haantje" te stevenen. Hij moet zijn bezoek bekoopen met een afgeperste huwelijkstoestemming voor zijn beide dochters (Tini- Visser en Martha Posno) die daarmee in de wolken zijn, evenals de beide verliefden (Frans Nien- huys en Gerard Doting). Er komen nog een kok en een dienst meisje aan het verhaal te pas (Frans Bo- gaert en Elly Huysman) die nu wij toch bijna alle medespelende genoemd hebben wij niet gaarne willen vergeten. Zij allen te zamen, met aan het hoofd Piet Kohier en Cor Smit, hebben de klucht „In 't Gouden Haantje" met vaart en verve ten tooneele gebracht en, gelet op de gulle reacties van de toeschouwers, daarbij een flink succes behaald. L. Roozen. Bioscopen Trianon. DIE ROTHSCHILDS. Het was in het jaar 1806, toen de keur vorst van Hessen het huis van Mayer Aim- sohel Rothschild te Frankfurt am Main binnentrad en hem een som van 600.000 pond ter hand stelde, het privé-vermogen van den keurvorst, dat hij verdiend had door soldaten aan Enigeland te leveren. De keurvorst voelde zich voor de Franschen niet meer %veilig en wilde zijn privé-ver mogen in veiligheid gebracht zien. Mayer Amschel wist er raad mee en stuurde het gèld naar Londen, waar zijn zoon Nathan een bankiershuis had. Nathan wist er ook raad mee en kocht er een partij goud mee op, dat hij liet aanmunten. Met dit geld werd de veldtocht van Wellington in Span je betaald. Nathan Rothschild verdiende er grof aan en legde zoo den 'grondslag voor zijn latere groote transacties met de Britsche regeering. Dank zij het feit, dat de Rothschilds huizen hadden niet alleen in Londen en Frankfort, maar ook in Wee- nen, Parijs en Napels en overal hun ver bindingen hadden met de landsregeeringen, sneed het mes Van twee kanten. Engeland en Frankrijk waren in dien tijd (den tijd van Napoleon) met elkaar in oorlog en bij de wisselende krijgskans rezen en daalden de staatspapieren op de beurzen van Lon den en Parijs. Rothschild verdiende in Londen, Rothschild verdiende in Parijs, het huis Rothschild financierde de groote internationale operaties. Nathan Rothschild met wien de film, die deze week in Tria non draait en die de geschiedenis van de Rothschilds tot onderwerp heeft, zich het meeste bezig houdt, steeg te Londen wel in macht en invloed, maar niet in aanzien in de City. Zijn mede-foeursbankiers keken den Jood met den nek aan, waarop deze wraak nam en hun den trotschen nek brak. Dat was bij gelegenheid van den slag van Waterloo. Toen slaagde Rothschild erin, om het bericht van de overwinning der geal lieerden op Napoleon eerder te weten dan de andere beursmannen. Hij liet 't gerucht verbreiden, dat Napoleon had gezegevierd, waardoor een paniek op de Londensche beurs uitbrak. Staatspapieren werden voor een appel en een ei van de hand gedaan en Rothschild kocht alles op. Vele bankiers huizen gingen •failliet, Rothschild sloeg zijn groote slag; dat was zijn Waterloo. Thans is de laatste Rothschild uit Europa verdwe nen, doch zoo besluit de film de strijd tegen de plutocratische handlangers in En geland gaat voort. Vóór de pauze gaat een filmpje, dat een typisch beeld geeft van het volksleven te Berlijn en bekende volkstypen uit deze grootstad op het doek brengt. H. Geise. Lido. ATTENTIESPIONNAGE Een aantal nieywe artisten treden op in de spannende spionnagefilm „Attentie, Spionnage!", een verhaal uit den modernen oorlog, waarin gedemonstreerd wordt hoe de Engelschen de geheimen van de lucht bescherming door middel van kabelballons, zooals deze door de Duitschers worden toe gepast bij de beveiliging van steden en industriegebied, trachten te achterhalen. We krijgen in deze film een kijkje in de Kettwig-fabrieken, waar een draad kabel van zeer bijzondere constructie wordt vervaardigd. Deze kabel is bestemd om er de ballons voor de luchtverdediging aan te bevestigen, is zeer sterk en toch licht en heeft bovendien een snij-capaciteit, welke in staat is een vleugel van een vliegtuig door te snijden, waarna het onherroepelijk verloren is. Door deze kabeiversperring is het on mogelijk voor vijandelijke vliegtuigen het Duitsche industriegebied binnen te vliegen, zoodat dit volkomen veilig is tegen aan vallen uit de lucht. Het verhaal speelt zich reeds af in 1938 toen het vrije verkeer over de grenzen nog mogelijk was. De Engelschen zonden een spion uit om achter de geheimen van deze afweer te ko men en als het resultaat daarvan wat lang uitblijft, gaat de baas zelf nog eens pools hoogte nemen, zonder zich evenwel zelf in het gevaar te begeven. De spion komt ten slotte in connectie met een assistente op het laboratorium, die verliefd op hem wordt.... totdat hij haar te discrete vra gen gaat stellen inzake de luchtafweer en dan beseft zij, dat het hier een spionnage- geval betreft. Tegelijkertijd daarmee lekt een spionnagegeval uit in de fabriek, ter wijl de zoon van den fabrieksdirecteur te gelijkertijd bij het liefje van den spion dezelfde ervaring opdoet. Het slot wordt een jachten en jagen naar de daders en het einde komt met een vol ledige nederlaag der spionnen, waarbij tevens de degelijkheid van den staalkabel duidelijk wordt gedemonstreerd. René Deltgen, Kirsten Heiberg, Lotte Koch en Rudolf Schündler spelen de hoofdrollen in deze interessante film. In het voorprogramma zien we o.m. en kele opnamen uit een revue in het Metro- pole-theater, welke een streng voorbehoud voor volwassenen noodzakelijk maakt. M. Zonderop. Casino ES WAR EENE RAUSCHENDE BALLNACHT Zarah Leander blijkt nog steeds groote aantrekkingskracht te bezitten bij het film- minnend publiek, 'want ook gisterenavond was er reeds groote belangstelling voor de reprise van het grootsche filmwerk „Es was eine Rauschende Ballnacht". En geen wonder, want behalve van prachtig spel, kan men genieten van de melancholische soms fel opvlammende en uitbarstende mu ziek van Tschaikoswky. Deze film wordt geheel beheerscht door de prachtige, ont roerende figuur van Zarah Leander, de teleurgestelde, gewantrouwde echtgenoote. Zarah is een dramaturge van grootsche allure, bovendien een zangeres met een donker bijzonder timbre. Haar schoonheid weet niet alleen Tschaikowsky in te palmen doch ook de toeschouwers. Over den in houd in het kort het volgende. In het leven van den grooten Russischen componist komt een onbekende vrouw, een onbekende weldoenster voor, die de nieuwsgierigheid van menigen geschied schrijver heeft geprikkeld. Naar wij mee- nen is het raadsel nooit geheel opgelost tenzij in deze film. Deze vrouw (Zarah Leander) is de echtgenoote van een formi dabel rijk man geworden, doch haar liefde blijft uitgaan naar den vriend van haar jeugd: Tschaikowsky. De rijkdommen van haar man stellen de schoone vrouw in staat Tschaikowsky te steunen en voort te hel pen, zonder dat deze weet, dat het zijn ge liefde is, die hem financieel helpt. Het is het begin van een groot conflict, dat Tschaikowsky gescheiden houdt van zijn jeugdliefde. De zaken efaan immers zoo, dat als de dam£ zich laat scheiden van haar rijken gemaal (wat Tschaikowsky, die een goed bestaan heeft, wenscht) tegelij kertijd de componist zonder geldelijke hulp is. Zij zal hem niet meer kunnen steunen. Dit geheim blijft bewaard tot kort voor den dood van Tschaikowsky, die gevierd en beroemd naar Moskou teruggekeerd om zijn „Pathetique" te dirigeeren hetzelfde Moskou dat hem eens versmaad had om daar plotseling aan de cholera te sterven. Het programma wordt aangevuld met een journaal en een prachtige natuur film „Langs den Donau". C. de Heiden. Rex. JE HEBT 'T OF JE HEBT 'T NIET. Hans Moser heeft 't, beslist! Had hij nu ook maar meer gehad van de flegmatieke onbewogenheid van een Engelschen butler, zooals de onvolprezen Jeeves of Beack, dan had hij zich nooit zoo opgewonden om het Van onze Adverteerders DANSSCHOOL VISSER Dansleeraar H. J. Visser, die reeds eenigen tijd omzag naar een grootere ruimte om zijn lessen te geven, heeft de hand weten te leggen op het in het hart je van de stad gelegen pand Steenschuur 6. Hier krijgt de heer Visser, naast zijn bestaande studio aan de Plantage, de be schikking over een zaal met 150 M2 par ketvloer, waarop plaats is voor 150 paren. Het aspect van deze zaal is keurig ver zorgd en een gezellig ingerichte koffie kamer noodigt na de lessen tot verpoo- zing. Heden heeft bij den aanvang van den nieuwen cursus, de officieeLe opening plaats van deze tweede studio van den heer Visser. afdammen van een beekje, waardoor de grafelijke forellen op een droogje komen te zitten en de grafelijke herten versmachten van dorst. Dan was hij ook niet zoo onge nadig door den rechter op de vingers ge tikt. Maar dat is het hem juist: flegma is niet Moser's sterkste eigenschap. Gelukkig maar! Nu brengt hij weer in zijn gelief koosde rol van eeuwig hollenden huis knecht, wanhopig druk, de dolste verwikke lingen teweeg. Is het dan ook niet om uit je butlervel te springen, als je ziet hoe de oude graaf zich laat inpalmen door een veel te jong baronesje, dat er bovendien alleen maar op uit is, zichzelf en haar bo nenstaak van een moeder onderdak te bren gen? Als je toch eenig zelfrespect als fami liemeubel hebt, moet je dat toch voorko men! Heb je dan de bemoeizieke trouw van een Moser, dan moet zoo'n verloving toch wel afspringen. Nu is het wel waar, dat zijn opdringerige vertrouwelijkheid den graaf in een hopelooze situatie' brengt, maar dat kan niet anders, als je „het" hebt. En dat „het" krijgt iedere huisknecht met een lan ge staat van trouwe dienst, dat fijne aan voelen van wat nu echt aristocratisch, echt deftig is en wat niet. En had Moser boven dien niet zoo'n goed hart, dan was hij nooit in het holle van den nacht er op uit getrok ken om kinderkleertjes te gaan gappen bij zijn doodsvijand, en dan was hij nooit als een Wit Wief gaan spoken door het huis. Maar dan was de verloving van den ouden graaf ook nooit afgesprongene, en waren twee jonge menschen nooit gelukkig ge worden, en, wat het ergste is, dan hadden wij een kostelijke echt Hans Moserfilm ge- mist^vol met kostelijke dwaasheden en on volprezen Weensche humor. En dat zou doodjammer geweest zijn. G. Boumans. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde, mej. P. M. van Dieten, Den Haag, en de heeren K. R. D. Smit, Rotterdam en P. ScherpenLsse, Schiedam; Artsexamen 1# gedeelte: mej. J. W. M. van Swet, Schiebroek en de heeren P. Ste- houwer, Alphen a. d. R ij n en Ph. Ko ning, Katwijk a. Zee; Candidaatsexamen Rechten: de heer C. A. Kruyt, Den Haag, W. A. Tjeenk Willink, Deventer, L. Asjes, Den Haag en A. H. Lyclama, Hillegom Doctoraal examen Klassieke taal- en Let terkunde de heer H. G. Wiebenga,' Den Haag; Doctoraal examen Rechten: mej. C. C. Meijers, Leiden. Bevorderd: tot arts: de heeren G. A. Kolmus, Lei den, H. W. Casteren van Cattenburch, Noord wijk r. Zee, H. A. de Lange, Rotterdam, en O. M. de Vaal, Leiden. KERKNIEUWS H.H. WIJDINGEN Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden te Warmond de wijding van het Diaconaat toegediend aan de Eerw. Heeren: H. B. M. Bertels, G. J. Groen, C. A. v. d. Ham, M. J. A. Huiberts, W. A. Juffermans. W. G. Keijzer, H. J. v. d. Lee, A. C. Raad- schelders, A. Saers, B. G. Stammeijer, G. C. J. Suyker, J. Tol, Th. A. Tulen, C. J. M. Vermeulen, J. A. J. M. Verspaan- donk, C. J. Vink, J. v. 't Westeinde, W. B. J. Wüst. De Eerw. Heer J. A. J. M. Verspaandonk heeft op 19 September te Haarlem de Subdiakenwijding ontvangen. De Bisschop dient de kleinere wijdingen (op 20 en 21 September) toe aan de Eerw. Heeren: J. P. M. van Adrichem, P. J. Barendse, J. M. Boelen, W. C. de Bot, J. A. Dekker, C. J. Groote, M. P. W. v.' d. Horst, J. J. de Jong, H. W. M. Kampschöer, J. J. Loerakker, Th. G. P. te Mey, A. J. v. Oosterom, J. W. Poel, B. J. M. Quant, J. N. v. Rossum, J. C. J. Sanders, J. A. M. Saulenn, J. B. M. Schoonebeek, B. J. v. d. Spek, J. G. Sul, K.. J. M. Tervooren, F. A. J. J. Thijssen, J. L. Uijtdewilligen, C. C. A. van Wel. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Dinsdag, MIVA-avond, spreker Henri de Greeve, zang St. Odo-Koorknapen, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. Huisartsen. De Zondagsdienst tier huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Bertel, Flu, de Graaff, v. Leeuwen, Ver- brugge en de Vries. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt Oegstgeest wordt" waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 September 20 uur tot Zaterdag 27 Sep- ber 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552; de Ha- ven-Ajpotheek, Haven 18, Tel. 20035. Te Oegstgeest door: dc Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. LAATSTE BERICHÏEN RADIO. DUITSCH RIJKSPROGRAMMA. Zondag: Van 8.008.30 uur een orgelconcert uit de Metzer Dom. „Das Schatzkaestlein" van 9.0010.00 uur is aan de herdenking van Johann Peter gewijd. Het Berlijnsche radio- kwartet en prof. Rudolph Schmidt omlijs ten de werken van den dichter met kamer muziek van Dittersdorf, Michael Hayde, Joseph Haydn, Mozart en Beethoven. Van 12.4014.00 uur het Duitsch Volks concert. Trude Moos vertelt van 14.3015.00 uur sprookjes voor de kleintjes. Een bont programma wordt van 1618 uur uitgezonden met vele bekende kunste naars, een radio-koor en het kleine en groote orkest van den Rijkszender Weenen. Van 18.1019.00 uur, „Saizburger Sere- naden", de derde uitzending van de Mo- zart-serie. Le Pilizitti zingt de beroemde sopraan aria met solo-viool uit de Schaapherders opera „II re pastore". Bijzonder mooi is de nocturne voor vier orkesten. Men hoort de Wiener Philharmoniker onder leiding van Oswald Kabasta. Van 20.1520.50 speelt Leo Eysold met zijn orkest „Klingende Kleinigkeiten, aan sluitend tot. 21.10 uur frontberichten. Van 21.1522.00 uur volgt de uitzending ,,Uit rijke volle klanken" met Margot Guil- laume (coloratuursopraan), Rupert Gla- witsch (tenor), Herbert Heinemann (piano) en een groot orkest onder leiding van Otto Ebel von Sosen. Maandag: De Duitschland-zender zendt uit Strass- burg een concert uit. Hans Rosbaud diri geert het concertgebouw orkest. Van 20.1522.00 uur volgt de zoo popu laire Leipziger uitzending „Voor elk wat wils". Van 20.5021.10 ulr frontberichten. PRACHTIGE NOORDERLICHTVER SCHIJNSELEN WAARGENOMEN. Het Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt meldt: In den morgen van 18 Sep tember meldde het magnetisch station te Witteveen (Drenthe) sterke magnetische staringen. Des avonds werden omstreeks 22 uur in de Noordelijke provincies prachtige Noorderlichtverschijnselen .waargenomen. De waarnemers maken melding van een helgroen segment vanwaa'* stralenbundels uitschoten tot nabij en over het Zenith. In het midden van de hemel overwegenn be trokken en werden de stralenbundels tus- schen 21.30 en 22 uur door enkele perso nen opgemerkt. Later op den avond ver raadde het Noorderlicht zich on een ver wonderlijk groen schijnsel achter het ge sloten wolkendek. Uit het Zuiden werden geen berichten ontvangen. Het magnetisme bleef gestoord tot den morgen van den 19en. Het sterkst was de storing te 2 uur in den nacht. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL De 53-jarige arbeider J. Wolf uit De- demsvaart, die reeds geruimen tijd in Duitschland werkt, kreeg bij het laden van boomen aldaar epn boom op het lichaam. Per bakfiets heeft men het slachtoffer naar de bus vervoerd, waarmee de arbeiders da gelijks op en neer reizen. Met de bus is W. vervolgens naar Dedemsvaart vervoerd, waar men het noodzakelijk oordeelde, den man in het ziekenhuis te Zwolle op te nemen. Spoedig na aankomst is het slacht offer daar echter overleden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Sept. Boter. Heden geen aan voer. LEIDEN, 19 Sept. Groenten veiling. Per 100 kg.: Witte kool 2, Roode kool 3.50, Savoye kool 3.50, Groene kool 3.50, Boerenkool f 57, Prei 49, Ra barber 45, Kroten 4, Kroten, gekookt 10, Uien 3.50, Spruiten 1531, Aard appelen 3.90, Andijvie 7, Sla 7, Drui ven 32—50, Snijboonen 1230, Stokboo- nen 1621, Pronkboonen 810, Stam- boonen 1215, Postelein 12, Spinazie 4—12, Tomaten 12.80—16. Per 100 st. Komkommers 313.50, Bloemkool 3 12, Meloenen 329, Salade 2.50 3, Perziken 327, Knolselderie 79. P. 100 bos: Pieterselie f 0.401.20, Radijs 0.40—1.80, Selderie f 0.80—1.90, Bleeksel- derie 2023, Peen 5, Raapstelen 1.20 —1.50. UTRECHT, 20 Sept. Vee. Totaal aange voerd 2150 stuks vee, waarvan 420 runde ren. vaarzen 340500, pinken 230330, melkkoeien 360630, kalfkoeien 390 660, varekoeien 310—480 per stuk, han del iets kalmer, prijzen vrijwel gelijk; 650 magere kalveren 80210 per stuk, han del flauw, iets terugloopende prijzen; 110 nuchtere kalveren; 100 schrammen 12 24 en 350 biggen 712 per stuk, handel flauw, lagere prijzen; 520 magere schapen 5085, handel kalm, lagere prijzen, Kleinhandel; 350 kg. kaas 1,401.70 per kg. en 600 eieren 1.05 per kg. NOORDWIJKERHOUT. 19 Sept. Groen- tenveiling. Bloemkool I f 12, id. I afw. 9.60 per 100 stuks. Breekpeen A 6, id. A afw. 4.80, id. B 4, id. B afw. f 3.40, id. C. 3.40 per 100 kg. Snijboonen 1.50, id. afw. 1.20, id. stek 0.80, Stokboonerf z. d. 2.10, id. afw. f 1.68, Dubbele boonen z. d. 1.50, alles per 10 kg. Kath. Leesportefeuille- Door gerenommeerde 7 jaar bestaande firma,-Ji»*«Z.H. Lees portefeuille CenJfale isfikden uit gegeven le Rtfpulaire K&holieke Leesmap.»nh^|iendKjth. Illu stratie, ifnlcuSÈ Amus5itje, Pa norama, i-ib^l^JDe Wereld in Beeld. PÉjzefifpeWw«;k: nieuw f. 0 39f trèei ouM. 0.29 2-4 weken <fid/f.i 24mnd. oud f. 0.19; E mamidenjfcud f. 0.14 Wij voc^zjen 3n em behoefte! Bestelt fiog h^gymet vermel ding „Iwh. leesmap" bij Z.H. L^fsportefeuille Centrale, Mauritslaan 43, Rijswijk (Z H Tel. 11.96.85 1545

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3