ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.45 uur Zaterdagavond. Zon op 7.23 uur Zondagochtend. Zon onder 7.42 uur Zondagavond. Zon op 7.24 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 21 September: De maan komt Zondagmor gen om 7.30 uur op en gaat- Zondagavond om 7.56 uur onder. 22 September: De maan komt Maandag morgen om 8.50 uur op en gaat Maandag avond om 8.24 uur onder. 23 September: De maan komt Dinsdag morgen om 10.11 uur op en gaat Dinsdag avond om 8.55 uur onder. 24 September: De maan komt Woensdag- voormiddag om 11.30 uur op en gaat Woens dagavond om 9.30 uur onder. 25 September: De maan komt Donderdag middag om 12.46 uur op en gaat Donderdag avond om 10.12 uur onder. 26 September: De maan komt Vrijdag middag om 1.57 uur op en gaat Vrijdag- 'a\ond om 11 uur onder. 27 September: De maan komt Zaterdag middag om 2.59 uur op eitNgaat Zaterdag avond om 11.55 onder. (Eerste kwartier). 28 September: De maan komt Zondag middag om 3.52 uur op en gaat Maandag nacht om o.56 uur onder. Een maal te hooge prijs berekend Tot welke waarlijk fantastische prijzen de handel kan komen, illustreert het vol gende voorbeeld: De was-fabrikant A. J. v. d. B. te Utrecht bad in Februari j.L een kleine partij van 10 blikken boenwas, met ieder een inhoud van ongeveer een half kg., verkocht aan den reiziger Y. d. V., even eens te Utrecht, voor een prijs, die min stens driemaal den prijs was, welke in normale tijden door een fabrikant werd berekend. d. V. Zag hierin echter geen enkel be zwaar, want hij wist wel een kooper: een groote firma in huishoudelijke artikelen te Amsterdam, die voor een hoogen prijs wilde koopen. V. verhoogde den prijs nog eens met de helft, en, toen de boenwas uiteindelijk in de winkel stond geëtaleerd, moest het publiek voor een blik een prijs betalen, welke liefst zeven maal den vol gens deskundigen toelaatbaren winkelprijs bedroeg. Het betrof hier slechts een kleine partij, zoodat de winsten, die deze handelaren hadden willen maken, in geld uitgedrukt, nog betrekkelijk laag waren, doch derge lijke prijsopdrijvingen doen zich ook in het groot voor, en er blijken "nog steeds huis vrouwen te zijn, die bereid zijn door het betalen van t dergelijk abnormaal hooge prijzen een dergelijke prijsopdrijving te steunen. De inspecteur voor prijsbeheersching te Amsterdam heeft,' den omvang van dezen handel in aanmerking genomen, zeer stren ge straffen opgelegd en de drie betrokke nen veroordeeld tot boeten van 500. en minder. De boenwas werd verbeurd ver klaard. MAATREGELEN TEGEN CLANDESTIEN UITVOER VAN GROENTEN Het is aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale bekend, dat een gedeelte der op de groentenveilingen verkochte of toegewezen producten wordt uitgevoerd zonder uitvoermachtiging van de Neder landsche Giroenten- en Fruitcentrale. Deze handelwijze kan door haar niet lan ger worden geduld, daar hierdoor ernstige benadeeling van de aan de centrale opge dragen taak moet worden verwacht. De centrale zal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zij' zal er niet voor terugdeinzen, alle bij haar aange sloten handelaren, die zich hieraan direct schuldig maken of hun verkoop of de afle vering zoodanig doen geschieden, dat zij hij den verkoop of de aflevering behooren te begrijpen, dat ofwel de kooper ofwel de plaats der levering het waarschijnlijk maken, dat de door hen verkochte produc ten hun weg naar het buitenland zullen vinden, voor korten of langeren tijd "te schorsen. Deze schorsing zou voor hen beteelcenen, dat zij gedurende den bij de schorsing be paalden termijn niet meer in de gelegenheid zullen zijn waar dan ook producten van den tuinbouw te koopen, terwijl verkoop van producten van den tuinbouw aan hen verboden zal zijn. KORSTLOOZE KAAS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken is bepaald, dat zoolang kaas als distributiegoed is aangewezen in afwijking van het be paalde in art. 5bis onder 2o, van het Kaas- besluit, zooals dit gewijzigd is bij besluit van 20 Februari 1941 het watengehalte van de waar, die aangeduid of kennelijk voor handen is als korstlooze kaas 20 niet meer mag bedragen dan 55 pCt. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: De, directie van de Nederlandsche spoor wegen heeft aan den personeelsraad mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt den geldigheidsduur van het reglement dienst- voorwaarden, dat op 1 Januari 1942 eindigt, te doen verlengen met een jaar en tevens voor te stellen in het R.D.V. enkele wijzi gingen .aan te brengen. •Uit den personeelsraad is hiertoe een commissie van drie leden benoemd. Bij de onderhandelingen, die zullen wor den gevoerd, zullen de vakbondsvertegen woordigers in de eerste plaats wijzen op de noodzakelijkheid, dat de basis van de loonregeling omhoog wordt gebracht, om dat degenen, die nog op de onderste spor ten staan, verbetering behoeven. DE DAAD BIJ HET WOORD Voeg de daad bij het woord. U hebt al zoo dikwijls gezegd, dat u sympathiseert met het werk van de Nederlandsche ambulance. Maar nu moet de daad komen. Pakt een girobiljet en stort uw bij drage, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Mr. J. E. W. DUYS TER AARDE BESTELD In stillen eenvoud, overeenkomstig zijn wensch, is wijlen mr. J. E. W. Duys, oud lid van de Tweede Kamer en benoemd vrederechter in het arrondissement Arn hem, Vrijdagnamiddag op de algemeene be graafplaats te 's Gravenhage ter aarde be steld. - Een beperkt aantal vrienden vergezelde met de familie het stoffelijk overschot naar de aula, waar orgelmuziek ten gehoore werd gebracht. Ds. J. A. Kwint en mr. C. J. Leembruggen, laatstgenoemde als schoon zoon van den ontslapene, hebben hier een kort woord gesproken, waarna de met een schat van bloemen bedekte baar grafwaarts werd geleid. Mr. N. P. C. van Wijk, zwager van den overledene, dankte namens de familie voor de betoonde deelneming. „TH. DE LEEUW, R.K. Pr." „St. Bavo" bevat de volgende Bisschop pelijke publicatie: „Óm misverstand te voorkomen, zijn Wij genoodzaakt bekend te maken, dat de heer Th. A. J. de Leeuw, geboren te Amsterdam 16 Maart 1907, priester gewijd 15 Augustus 1930, zich thans noemende „Th. de Leeuw R.K. pr." en „Sacerdos" (o.a. in de Resi dentiebode), in 1940 is gesuspendeerd-en op 1 April 1941 door den H. Stoel tot den leekenstand is teruggebracht. Dit beteekent, dat hij daardoor alle rechten, privilegiën, enz. van den geestelijken stand verloren heeft en dat hij geen geestelijk gewaad of tonsuur mag dragen". RECHTZAKEN DE ECONOMISCHE RECHTER. De economische rechter te Rotterdam heeft twee ontslagen agenten van politie te Rotterdam wegens het koopen van levens middelen zonder bon veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Dezelfde rechter heeft een slager, die frauduleus had geslacht, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Een winkelier, die een kennis op dracht had gegeven om thee te koopen voor 31 gld. per kilo, om deze daarna zelf weer duurder te verkoopen, werd veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf. PADVINDERSMES EEN VERBODEN WAPEN? De Haarlemsche politie maakte eenigen tijd geleden procesverbaal op tegen een jongeman, die in het bezit was van een z.g. padvindersmes. Wegens het dragen van een wapen stond hij voor"dén kantonrech-, ter terecht en deze' was van oordee^, dat het mes geen verboden wapen was en sprak den jongeman vrij. De ambtenaar van het O. M. was van meening, dat het mes wel tot de. wapenen behoort en ging in beroep. Gistermorgen moest de, jongeman te recht staan voor de rechtbank. De officier van justitie was eveneens van meening, dat het mes onder de verboden wapenen gerekend moet worden en eischte.een geld-; boete van f 3.subs, drie dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen mes. De rechtbank zal 2 October uitspraak doen. STADSNIEUWS WILT U IETS WETEN Vraag: Hoe kan ik aardappelmeel ma ken van oude aardappelen? A n t w oo r d: Aardappelen schooniboe- nen, raspen, lang in water uitkseden. Door een zeef gieten en het aardappelmeel in het water laten bezinken. Het water afgieten desgewenscht meerdere keeren met schoon water uitspoelen opnieuw laten bezinken en afgieten. Het vochtige meel in dunne lagen uitgespreid laten drogen. Vraag: Welke peren en appelen zijn het meest geschikt om gedroogd te worden? Zijn moesappelen ook geschikt? Antwoord: Alle soorten appelen en peren kunnen gedroogd worden, dus ook moesappelen. Vraag: Hoe kan men pruimen inmaken op sap en drank? Antwoord: Pruimen op sap: De prui men schillen en halveeren, met suiker be strooid wegzetten gedurende eenige uren (plm. 250 gr, suiker per kg. vruchten), ze met het sap in de schoongemaakte glazen doen, zoonoodig met water aanvullen tot de vruchten onderstaan. De flesschen slui ten met ring en deksel en gedurende 25 m. pasteuriseeren op 80o C. Vruchten inmaken. Op drank? Wat is de bedoeling? Op alkohol? Op Limonade? Vraag: Hoe krijg ik peekoffie, merk Buisman, weer droog, daar het nu nat en kleffig is geworden? Antwoord: Dit is niet mogelijk. Is te voorkomen door goed afgesloten op droge plaats te bewaren. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Leendert Adrianus, z. van M. Eradus en E. Dreef Ariana Juliana, d. van P. B. T. Faberij de Jonge en J. Bo gaard Jan Herman, z. van J. H. de Rijk en A. Veenstra Wieger, z. van Th. Vled- der en W. Schaap Johannes Jacques, z. van J. Bronger en S. Roelevink Jansje Paulina Geertje, d. van P. Hijzelendoorn en J. Dekker. Overleden: E. Bokhorst dr. 13 j. MIVA-DAG HENRI DE GREEVE SPREEKT. Katholiek Leiden weet uit ervaring, dat de MTVA steeds iets te bieden heeft, wan neer zij de aandacht vraagt. Zoo is het ook met den MIVA-dag, die a.s. Dinsdag 23 Sep tember te Leiden georganiseerd wordt. Op den feestavond, welke in de Stadsgehoor zaal gehouden wordt, zal de hoofdschotel als gewoonlijk gevormd worden door een rede van den weleerw. heer Henri de Greeve, die men gaarne hoort in zijn en thousiasme over het moderne Missiewerk der verkeersmiddelen-actie. In plaats van een toch altijd minder goe de fotografische weergave van een film, zal Katholiek Leiden zich dezen avond ge plaatst zien tegenover de sterke realiteit van een ultra-moderne Kapel-aanhangwa gen, bestemd voor de Missie van Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst, welke wagen eenige maanden geleden onder, overweldigende belangstelling van Katholiek Amsterdam werd gewijd door Z. H. Exc. Mgr. Th. v. Roosmalen C.s.s.R. Degenen, die de eerste Kapel-auto, welke de MTVA wegschonk, hebben gezien, kun nen zich hier overtuigen hoe enorm de ont wikkeling van het type Kapel-auto, waar van tot dusver geen enkel voorbeeld be stond, in korten tijd is vooruitgegaan. Zulks is temeer verheugend, omdat het hier' een zuiver Nederlandsch initiatief be treft, dat ook' volledig door Nederlandsche krachten werd ontwikkeld en gebouwd. De volledige uitrusting van den aanhang-Ka- pelwagen met alle paramenten en altaar- benoodigdheden verhoogen niet weinig de aantrekkelijkheid van het geheel. Bovendien zal dezen avond een motor rijwiel aangeboden worden aan den Leid- schen missionaris Pater P. v. d. Berg O.F.M. De medewerking van de St. Odo Koor knapen o. 1. v. den weleerw. heer Paap, be looft mede een interessant programma. DIAMANTEN KLOOSTERFEEST. Op 8 October a.s. hoopt de Eerw. Zuster Ounera in de stichting „Koningshoeve" te Edam den dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaren haar intrede deed in de „Con gregatie der Arme Zusters van het Godde lijk Kind („De Voorzienigheid"). Ruim 14 jaar van haar werkzaam kloos terleven mocht Zr. Cunera doorbrengen im „De Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd alhier. Waar zij als portierster met vele stadgenooten bekend was, vertrouwen wij, dat haar vele vrienden de eerw. jubilaresse op haar feestdag in hunne gebeden zullen gedenken. ZILVEREN JUBILEUM POLITIE-INSPECTEUR K. WIJK. Heden herdenkt de heer K. Wijk, inspec teur van politie le klasse alhier, den dag, waarop hij 25 jaar geleden in gemeente dienst trad. De heer Wijk werd op 20 Sept. 1916 aan gesteld als adjunct-inspecteur. Op 1 Jan. 1919 volgde zijn bevordering tot inspecteur, waarna hij op 1 Maart 1930 inspecteur le klasse werd. De heer Wijk, die zich in het bijzonder interesseerde voor de sport en in politie kringen o.m. bekendheid heeft verworven door zijn artikelen over de diverse wapens en wapenwetten en een actief beoefenaar is van de wandelsport hij heeft o.m. ne gen maal deelgenomen aan de Vierdaggsche Afstandsmarschen heeft zich in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden aan alle hulde onttrokken. WINTERHULP-LOTERIJ. De Stichting Winterhulp gaat onver moeid met haar actie tot het plaatsen van loten verder. Geen middel wordt onbe proefd gelaten om de aandacht hierop te vestigen. De actie daartoe is vap tweeërlei soort. Daar is in de eerste plaats de buiten-at tractie, welke men vooral sedert de lhat- ste maanden toepast. Het begin daartoe werd gevormd door een bekend eenvoudig loterij middel, doch sedert kort heeft men een „Geluks-trein" aangeschaft. In enkele groote steden heeft men hiermede zijn ge luk reeds kunnen beproeven. Den Haag en Utrecht (Jaarbeurs) gingen voor en bin nen enkele dagen zal ae „Gelukstrein" ook Leiden bezoeken. Een andere attractie vormt de bedrijfs- loterij, een interne actie, waarvan de W. H. N.-leiding veel succes verwacht. Ver schillede grootbedrijven in ons land zijn aangezocht tot het afnemen van loten, wel ke in den vorm van een gratificatie of ex tra attractie op de arbeidsprestaties door de werkgevers aan hun werknemers kan worden toegekend. Hierbij zijn de 36 Ka mers van Koophandel in het land inge schakeld en men rekent er op op deze ma nier 25.000 loten per Kamer om te. zetten. Zoo zal het werk der W. H. N.-lotqrij uit eindelijk tot een goed resultaat kunnen komen. PARACELSUS-HERDENKING. De volgende week zal van 2325 Septem ber te Salzburg de 400ste sterfdag van Paracelsus (14931541) plechtig worden herdacht. Voor dit doel zal dr. F. W. T. Hunger, direoteur van het instituut voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde en natuurwetenschappen hier ter stede zich daarheen begeven ten einde behalve zijn instituut én het gelijknamig genoot schap, ook namens het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming officieel blijk te geven van de waar deering, welke in Nederland bestaat Voor den wetenschappelijken arbeid van Para celsus. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 0141. Radio Jesse. Oegst- geest, Rijnsburgerweg 88. De zaak is ver plaatst naar Leiden, Rijnsbu r ger weg 35. 7089. Brouwer en Rietkerk's Passagiers- bootondememimg „Prinses Juliana". Lei den, Haven 28b. Wijz. handelsnaam in: Brouwer en Rietkerk's Passagiersbooton- derneming. Oudheidkundig onderzoek van Nederlandschen bodem maakt goede vorderingen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN CENTRUM VAN UITGEBREIDE ORGANISATIE. Medewerking van publiek ingeroepen. Nederland staat terecht bekend om de hooge vlucht, die de archaeologlsche we tenschap hier heeft genomen. Om het bo demonderzoek nog te vervolmaken, zijn den laatsten tijd een aantal maatregelen getroffen, waartoe o.m. de oprichting van het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bo demonderzoek behoort. Bij een bezoek, dat een V.P.B.-redacteur aan het Rijks- mnuseum van Oudheden alhier bracht, deelde de directeur van het bureau, dr. Buréch, het een en ander mede over de hier verrichte werkzaamheden. Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg is de schatkamer van Ne- derland's praehistorie. Hier worden dit voorwerpen, die de archaeologen in den loop der jaren aan den bodem ontrukt heb ben, bewaard om het huidige en volgende geslachten een beeld te geven van leven en streven opzer voorvaderen in het grijs verleden. En dat niet alleen. Naarstig zijn de aan het museum verbonden conservato ren bezig met het onderzoek der raadselen, die onze vroegste geschiedenis hun nog biedt. Opdat zij hun taak zoo goed moge lijk /kunnen vervullen, is een juiste ver zorging van het oudheidkundig bodemon derzoek noodzakelijk en daarom stemt het tot bijzondere vreugde, dat hiertoe den laatsten tijd versohjllen.de regelingen zijn getroffen. Uitvoerige documentatie beoogd. Zoo werd o.m. het Rijksbureau voor Oud heidkundig Bodemonderzoek, dat een zeer uitgebreide taak heeft, opgericht. Ditec- teur is dr. Bursch, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden en een erkend autoriteit op hetgebied der inheemsche archaeologie. Deze bleek gaarne bereid ons het een en ander mede te deelen omtrent de werkzaamheden van. dit in het Rijks museum van Oudheden gevestigde bureau. „Na langdurige voorbereidingen" aldus dr. Bursch, „werd in Mei van het vorige jaar een besluit afgekondigd, dat in de eer ste plaats het opgraven van praehistori- sche voorwerpen zonder wetenschappelijk toezicht verbiedt en verder den Ibunge- meester der gemeente, waar een vondst gedaan wordt, verplicht' hiervan kennis te geven aan de bevoegde instanties. Hierme de werd) dus een einde gemaakt aan het ge graaf van allerlei on'deskundigen, die, deels uit liefhebberij, deels ook als broodwin ning, onze heidevelden afzochten naar „oude potjes." Kort daarop volgde de in stallatie der rijkscommissie voor oudheid kundig bodemonderzoek, die de juiste ver zorging van het archaeologisch onderzoek tot taak heeft. Daartoe behoort o.m. een uitvoerige documentatie en deze werd aan het rijksbureau opgedragen. De documentatie der oudheidkundige verschijnselen in ons land is, zooals u be grijpt, een ontzaglijk werk. Niet alleen moeten lijsten worden opgesteld van alle zich in particuliere verzamelingen bevin dende voorwerpen, maar ook trachten wij een zoo volledig mogelijk overzicht te krij gen van alle terreinen, die oudheidkundi ge overblijfselen als grafheuvels, neder zettingen, schansen enz. bevatten. Vele ja ren zal dit werk vergen, maar gelukkig kan het door de medewerking van het pu bliek beter en sneller verricht worden. Aan alle in aanmerking komende personen zullen namelijk vragenlijsten omtrent in hun omgeving opgegraven voorwerpen en nog in het terrein aanwezige praehistori- sche monumenten gezonden worden. Trou wens, ieder, die wil medewerken, kan zich voor nadere gegevens tot het bureau wen den. „Wat reeds bereikt werd. „Hebt u reeds goede resultaten bereikt?" „Zeer zeker. Begonnen werd met de grondige exploratie van Midden- en Noord- Limburg. Aan burgemeesters, geestelijken en onderwijzers in dit gebied werden de vragenlijsten gezonden en deze kwamen over het algemeen goed beantwoord terug. Ter aanvulling van de aldus verkregen ge gevens, brachten wij een bezoek ter plaatse om een en ander te verifieeren. In de toe komst zal deze exploratie over het geheele land geschieden. Laat ik u nog een ander voorbeeld van ons werk geven. Nu op zoo groote schaal wegen worden aangelegd en woeste gron den ontgonnen, is het zaak tijdig in prae- historisch opzicht belangrijke terreinen te onderzoeken. Daarom zal ik binnenkort 'aan de hand van een mij door den rijkswa terstaat beschikbaar gestelde kaart der ge projecteerde wegen al deze trajecten be zoeken om te zien of soms vóór den we genaanleg nog bepaalde terreinen onder zocht moeten worden. Mede door de nieuwe maatregelen, maakt het archaeologisch onderzoek dus goeden voort-gang, zoodat ik overtuigd ben, dat ons land zijn uitstekende reputatie op dit gebied in de toekomst nog zal kunnen versterken". Gemeentel. Aankondiging Tegelijk met de nieuwe/f aardappelkaar- TENTOONSTELLING „ONZE HUISHOUDING". De tentoonstelling „Onze Huishouding", welke zooals gisteren reeds gemeld door de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding, afdeeling Leiden, georganiseerd wordt, zal gehouden worden van 610 October in de Stadsge hoorzaal, terwijl tegelijkertijd kookdemon straties en filmvoorstellingen in de Kleifce zaal het geheel zullen verduidelijken. De tentoonstelling staat onder het beheer van het Museum voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam. Zij omvat de volgende vier groote gebie den der huishouding: a. Voeding: het be reiden van menu's in overeenstemming met kleine inkomens en een uitleg van de uit gerekende voedingswaarde dezer menu's, waarbij rekening is gehouden met de rant soeneering eenige huiselijke feestgerechten, b. Waschbehandeling: het oordeelkundig gebruik van de gerantsoeneerde zeepsoor- ten, in verband met de reiniging en het be houd van het waschgóed, speciaal in de nieuwe samenstelling de vervangingsmid delen voor zeep, soda enz. c. Het naaien en verstellen van onder- en bovenkleeding. Het verwerken van oude kleedingstukken ten zullen aan her Januari 1921 doch aan hen, die in au extra U- en V- n die geboren zijn na 1 voor Januari 1928, dus inme^Kinfc komen voor lart voor het tijdvak van 21 Se )te?£iber tit en met December a.s. 28 antsoenenibrood in de vorm vap 7 bonne i elk' vgnfl rantsoenen worden uitgereikt. Hiervoor zal het kruist. Leiden, 20 September 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Tikje X5 worden afge- Met ingang van Woensdag 24 September zal van 9 tot' 12.30 uur en van 14 tot 18.30 uur aan het Distributiekantoor, Breestraat 119 (2e deur links) gelegenheid zijn tot het afhalen van kaarten voor bovengenoemde rantsoenen. Mede gebracht moeten worden de Distri ct waarvan is van den ïdteekening ig|zich zonder melden, rden uitge- zal worden hun domi- hun werk- aard- .itiekantoor |rden uitgereikt in voor industrie- butiestamkaart en de bruine een der linker hokjes voorzj datum van uitreiking en d< van den werkgever, deze beide bèscheii Voor zwaren arbei reikt één U-kaart (a|gek; het vakje W8)l voorl twee U-kaarterl (afgelruist zajworden het vakje W9). Arbeiders di| buite] cilie hebben, zaamheden verhel appelkaart(en) alhier komen afhalen. De kaarten zullen deze volgorde: Op Woensdag 24 Se;, arbeiders, wier familienaam begint met A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, Op Donderdag 25 Sept voor industrie arbeiders, wier familienaam begint met K, L, M, N, O, P, Q. Op Vrijdag 26 Sept. voor industrie arbeiders wier familienaam begint met T, U, V. W, X, Y, Z. Op Zaterdag 27 Sept. voor bouwvak arbeiders. Op Maandag 29 Sept. voor arbeiders in het transportwezen en in de werkverrui ming. Op Dinsdag 30 Sept. voor grondwerkers en arbeiders in den Tuinbouw, die voor extra rantsoenen in aanmerking komen. Leiden, 20 September 1941. 1659 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat ten behoeve van hen, die daartoe uit hoofde van hun financieele omstandig heden in aanmerking komep, een proef zal worden genomen met verkoop van visch van gemeentewege Deze proefyerkoop zaWplaats hebben op Donderdag 25 September a.s. in het per ceel hoek Heeste#Nieuwstraat des voormiddags v^n SO12 mm tegen geredu ceerde prijzen/ Dele k^nnenWeerst op den dag van verkobpA^prd*n beklfed gemaakt. Zij zullen echtermiöt hoöger zij» dan 0.70, ƒ1.en 1.20 naaf gelang dejgrootte van de visch. I l Slechts zij, die ni|t in staat zijn de win kelprijzen te betalfn, kAïnen van dezen verkoop gebruik De koopers dienen zelf een emmertje of iets dergelijks mede te brengen, daar geen pakpapier verstrekt kan worden. Blijkt de verkoop in een behoefte te voorzien dan zal deze voortaan" wekelijks plaats hebben. 1660 -De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 20 September W41. UITLOTING GOfDLEENING. De Burgemeester vpi Leiden brengt ter algemeene kennis, ,jpat op 27 September 1941, des voqrmiddags te 11 uur in een der vertrekkeh van heLStadhuis door den wethouder MA G. daartoe door hem aangewezen, 3*1 wonien overgegaan tot de uitloting\vapf35 obl Atiën, ad 1000 en 5 obligatiënlal. ƒ500 inlde 3 1/2 pet. geldleening der cèmeente L®den van 1936 (1937 I), groot M500.QQ0. J Leiden, 20 Sepllimber 1941. De Burgemeester 1 STEVENINCK. De (gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. tot nieuwe, z.g. oud maakt nieuw. d. Kin derverzorging- en opvoeding, omvat de lichamelijke en geestelijke verzorging van de zuigeling, kleuter en het schoolgaande kind; vervaardiging van eenvoudig speel goed, litteratuur voor en over het jonge kind, de vorming van het karakter. Voorts is aan deze tentoonstelling toege voegd een afdeeling van de praeventieve geneeskunde, waarbij vooral datgene naar voren wordt gebracht, wat de gezondheid kan schaden. De tentoonstelling zal geopend zijn dage lijks van 10—12 u. en van 2.30 tot 7 u. De entreeprijs zal bedragen 10 en 2 cent naar draagkracht. Tot het tentoonstellingscomité zijn toe getreden: Sted. fabrieken van gas en elec- triciteit, Gem. Geneeskundige Dienst, Ge westelijk Arbeidsbureau, Gem. Volkscre- dietbank, Maatschappelijk Hulpbetoon, Ar menraad, Fonds voor bijzondere Nooden, Consultatie bureau tot bestrijding der t.b.c., Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, Schoolkindervoeding- en kleeding, Vereeni- ging van Huisvrouwen, afd. Leiden, Chris tenvrouwenbond, R. K. Vrouwenbond, St. Elisabethsvereeniging, Vereeniging Hulp in de Huishouding, Vrijwillige Vrouwelijke Hulp, Leidsche Mij. van Weldadigheid, Wijkverpleging van den Protestantenbond, Chr. Wijkverpleging „Bethesda", Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente, R. K. Volks bond, Coöperatieve Groenteveiling, Ceii- trale Werkplaats voor jeugdige Werkloozen, Vereeniging St. Veronica, Leidsche Be- stuurdersbond, Mevr. Th. VerkerkKreuk, mej. J. de Goede, leerares koken en voe dingsleer, mej. J. Bijl, leerares koken en voedingsleer. Woensdag 24 September a.s. herdenkt de heer F. van der Horst, schaalknecht bij de Ned. Spoorwegen op het Station alhier, den dag, dat hij vóór 40 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2