DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kiew en Poltawa in Duitsche handen Momentje. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10056 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit vier bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad V Gezonde geest in een gezond lichaam De katholiek staat geenszins vijandig tegen of afkeerig van sport en spel of wat men tegenwoordig noemt: lichaamscultuur. Waarom niet? Omdat wij erkennen de waarheid, die er ligt in het gezegde der oude Romeinen: mens sana in corpore sano, een gezonde geest in een gezond lichaam; omdat wij erkennen, dat ons lichaam is een kostbare gave Gods, die wij zoo gaaf moge lijk moeten houden, om ze te kunnen ge bruiken voor het door God gewilde doel. In deze redenen kort en onvolledig aangegeven waarom wij geen tegenstan ders maar voorstanders zijn van sport en spel en lichaamscultuur, ligt óók tegelijker tijd opgesloten de beperking, welke wij daarbij onszelf moeten opleggen. Wij willen het lichaam gezond houden frisch en fit opdat óók de geest gezond blijve. Dus alles, wat bij lichaamscultuur schade berokkent aan de gezondheid van den geest, is uit den booze. Wij willen het lichaam gezond houden, opdat wij het daardoor des te beter kun nen gebruiken voor het doel, dat de Schep- per ons heeft gesteld. Dus alles, wat er op wijst, dat lichaamscultuur wordt begeerd niet slechts als een in zich begeerenswaar- dig middel, doch als einddoel, als levens doel, als hoogste ideaal, sluit die lichaams cultuur buiten het christelijk ideaal.. Als bewijs, dat men in katholieke kringen zich niet stelt tegenover het huidig stre ven naar meerdere zorg voor lichaams cultuur, kan dienen, dat de aftredende rec- tor-magnificus van de R.K. universiteit, prof. mr. G. W. Kamphuisen, heeft medege deeld, dat de Nijmeegsche universiteit zich nu ook in academisch verband de lichame lijke ontwikkeling van de studenten heeft aangetrokken en dat zij daarmede de eerste in Nederland is. Het kwam spreker voor, dat het overeenkomstig het plan van den studenten-moderator prof. mr. R. H. Re- gout S.J. door de universiteit genomen ini tiatief op het gebied der lichamelijke ont wikkeling een voorbeeld stelt aan de an dere inrichtingen van hooger onderwijs in Nederland en in alle opzichten moet wor den toegejuicht. Wij zijn voorstanders van een lichaams verzorging en lichaamsontwikkeling, waar bij zoo schreef de „Nieuwe Dag" naar aanleiding van de rede van prof. Kamp huisen ,.het lichaam behandeld en be schouwd wordt als het door God aangewe zen huis en werktuig van de ziel. Alleen zulk een lichaamsverzorging en zulk een lichaamsontwikkeling is redelijk en zede-, lijk verantwoord en zal zoodanig maat weten te houden, dat de juiste verhouding tusschen geest en stof zuiver, bewaard blijft". Het valt niet te ontkennen, eenerzij ds, dat er op dit gebied een groote achterstand is in verschillende kringen van ons volk, anderzijds, dat er nu ook gevaar voor over drijving dreigt. Het is een zaak van natio naal belang, dien achterstand in te halen, en.... dat gevaar voor overdrijving te vermijden. INKOMSTENBELASTING ER WAS EENS Er was eens een macht, die gereed stond een aanslag te plegen op de Westersche be schaving en alleen aan het ingrijpen van een man werd het gevaar bezworen, want op zijn^bevel wierp een nog grootere macht het gevaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het geluk kig einde en de betere toekomst strijden nu millioenen dappere mannen tegen de macht, die eens dreigde en nu vernietigd wordt, tegen het bolsjewisme. Voor een betere toekomst voor Europa, dus ook voor ons land, vechten nu Neder landers. Zij strijden in de gelederen van ons eigen legioen. VRIJWILU^SLEGIOEN Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zater dag 20 September niet meer geldig: 35 brood brood of gebak. 35 Vleesch ,rl (vleesch of vl.waren 35 Vl.waren 35 Melk I .Melk I 36 Reserve Aardappelen 33 Eieren Eieren. Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. MENIGEEN in den lande wordt, thans verblijd met een papier in zijn brie venbus, waarbij hij vriendelijk doch dringend wordt uitgenoodigd om den fiscus vertrouwelijke mededeelingen te doen om trent zijn financiën. Sommigen zullen het papier, waaraan zij hun hartsgeheimen heb ben toevertrouwd, reeds op hoop van zegen hebben weggestuurd, anderen zitten bij het bezuinigde electrische lampje nog te puzzelen op de begeleidende toelichting. De nieuwe Inkomstenbelasting heeft haar entree gemaakt in het volksleven en al de genen, die door den fiscus ervan verdacht worden, dat zij andere inkomsten dan uit loon trekken of een looninkomste hebben van meer dan 4000, krijgen thans een aan gifte-formulier en binnenkort waarschijn lijk een voorloopigen aanslag. De „slanke lijn", welke de bladen tegenwoordig culti- veeren, laat niet toe, dat wij op een zoo lij vige materie als de nieuwe Inkomstenbelas ting in den breede ingaan; wij kunnen slechts een paar opmerkingen maken. Vooreerst herinneren wij eraan, dat de genen, die geen andere inkomsten genieten dan loon uit één dienstbetrekking tot geen hooger bedrag dan 4000, met de In komstenbelasting niet te maken hebben; zij betalen loonbelasting. Ook degenen, die be halve hun looninkomen uit één dienstbe trekking (lager dan 4000) nog een kleine bijverdienste hebben, welke de 200 niet te boveh gaat, worden eveneens geacht met de betaling van hun loonbelasting hun plicht te hebben, gedaan. Wie dus geen aan giftebiljet heeft gehad, kan gerust zijn, in dien hij tot bovengenoemde categorieën be hoort. Wie er desniettemin toch een gehad heeft, vuile alles naar waarheid in, opdat de ambtenaren hun conclusie daaruit kunnen trekken. Zij, die zoo'n aangifte-biljet ontvangen rebben, zullen zich misschien met eenige verwondering hebben afgevraagd, waarom zij de gegevens over 1940 moeten invullen, terwijl het toch, blijkens de mededeelin gen, de bedoeling is, dat belasting zal wor den betaald over het werkelijke inkomen van 1941. De loonbelasting wordt immers ook geheven over het loon van dit jaar. De bedoeling is echter, dat ook de Inkomsten belasting voor 1941 zal gelden; maar om dit in den voorloopigen aanslag van dit jaar te berekenen, gaat men van de veronderstel ling uit, dat het werkelijke inkomen, dat in 1940 is genoten, wel hetzelfde zal zijn als in 1941 en daarom neemt men het jaar 1940 als maatstaf. Deze maatstaf is echter slechts een voorloopige, want bij der definitieven aanslag, welke in het volgend jaar pas zal geschieden, wordt met eventueele onjuist heden rekening gehouden. Het is duidelijk, dat voor hen, die zoowel loonbelasting als inkomstenbelasting moe ten betalen, rekening gehouden wordt met hetgeen zij reeds door middel van de loon belasting betalen. Want de loonbelasting is een onderdeel van de inkomstenbelasting en te beschouwen als een vóór-heffing, welke vóór-heffing voor velen tevens de eenige heffing zal zijn, zooals gezegd. EéN van d? meest interessante rubrieken uit het chapiter van het aangiftebiljet wordt gevormd door de z.g. aftrek posten. Waarvoor heeft men anders op school „aftrekken" geleerd! Zonder aanspraak te maken op volledig heid o, dat gebrek aan plaatsruimte! willen wij hierop even nader ingaan, meer speciaal op hetgeen nieuw is. Periodieke uitkeeringen en verstrekkin gen, welke worden gedaan aan bloed- of aanverwanten in de rechte linie of in den tweeden graad der zijdlinie mogen niet wor den afgetrokken. Omgekeerd behoeven de genen, die zulke uitkeeringen ontvangen, ze ook niet op te geven, want zij behooren niet tot het inkomen van den genieter. Wel mogen ze worden afgetrokken, indien deze uitkeeringen de tegenwaarde vormen van een prestatie, dus b.v. wanneer zij betaald worden als rente van geleend geld.- Ofschoon deze periodieke uitkeeringen niet van het inkomen mogen worden afge trokken, bestaat er toch wel gelegenheid om ze in rekening te brengen. Er is nl. een nieu we bepaling (welke ook al bij de loonbelas ting is ingevoerd), volgens welke bij de vaststelling van het belastingbedrag reke ning kan worden gehouden met de op den belastigplichtige drukkende buitengewone lasten. Hieronder vallen ook de bovenge noemde uitkeeringen. Ook uitgaven wegens ziekte, invaliditeit, sterfgeval en andere dergelijke uitgaven ten behoeve van den belastingplichtige, van diens echtgenoote, van diens kinderen en pleegkinderen en van diens bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in den tweeden graad der zijdlinie vallen daaronder. Wil men zich ech ter op deze bepaling kunnen beroepen, dan moet wel degelijk sprake zijn van een bui tengewone last. Het is geen „last", wanneer degene die deze uitgave doet, er niet toe verplicht is, en het is geen buitengewone last, indien de uitgave minder bedraagt dan 10 pet. van het zuivere inkomen, nadat dit is verminderd met 10 pet. voor elk kind, waarvoor kinderaftrek is toegestaan. Mgn moet deze post van buitengewone lasten niet verwarren met die van de „per soonlijke verplichtingen". Onder de „per soonlijke verplichtingen" vallen: de uitbeta ling van pensioenen, van altijddurende renten, lijfrenten en andere periodieke uit keeringen (uitgezonderd de boven reeds ge noemde), voorts interessen van schulden en premiën van lijfrenten tot een zeker be drag. Voor aftrek komen in aanmerking de bedragen, welke over het kalenderjaar wer kelijk uitgegeven zijn en niet meer, zooals vroeger, hetgeen op een bepaalden datum verschuldigd is. Vroeger kon men verschul digde rente b.v. aftrekken, ook al werd die in werkelijkheid niet uitbetaald. Uitkeeringen, gebaseerd op voorschriften van de moraal en het fantsoen, waarmede de vroegere wet op de Inkomstenbelasting rekening hield, mogen thans niet meer wor den afgetrokken. Ook een levensverzekeringspremie of pre- Twee belangrijke steden in de Oekraïne Twee extra-berichten heeft het opperbevel van de Duitsche weermacht giste ma- middag uitgegeven. Het eerste luidt: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsingelingsoperaties is ook de aanval op de Oekraïnsche hoofdstad Kiew ingezet. Na een stoutmoedige doorbraak door de uitgebreide, sterke fortificaties op den Westelijken over van den Dnjepr zijn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenoch tend de Rijksoorlogsvlag. Het tweede had den volgenden inhoud: Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Krementsjoeg, den aanval ook naar het Noordoosten voortzetten, hebben Poltawa, op 120 K.M. ten Zuidwesten van Charkof gelegen, veroverd. DE STAD KIEW. De stad Kieuw, is de hoofdstad van de Oekraïne. Zij heeft in de geschiedenis her haaldelijk een rol gespeeld. Steeds, wan neer de Oekraïners een politieke faktor van beteekenis waren geworden, was zij het middelpunt van het Oekraïnsche poli tieke en cultureele leven. Kiew ligt aan den hoogen westelijken oever van den Dnjepr. Het is een stad met ontelbare koepels en torens. Vanuit het Oosten is de stad reeds van verre zicht baar. Zij scheidt als het ware het Westen van het Oosten. De oude heerlijke byzan- tijnsche kerken, gebbuwd in kozaksch barock gaven Kiew in het traditie-arme Tsarenrijk een hoogen rang. De stad is een der oudste van ons wereld deel, en er was een tijd, dat Kiew ook een der grootste steden van Europa was. al dus schrijft het Ned. Perskantoor, uit Ber lijn. De stad was reeds een belangrijk mid delpunt in de 5de eeuw. In 1037 onder Grootvorst Jaroslaw werd Kiew zelfs de hoofdstad van het geheele Russische Rijk en bleef dat tot in de 12de eeuw. Men noemde Kiew toen de „moeder van alle Russische steden". Inderdaad was de stad, die toen 400 kerken had, wel iets bijzon ders. Door branden en oorlogen werd de stad verscheidene malen verwoest. Zij viel in handen van de Litauers (1320), de Polen, de Tartaren, en in 1686 werd zij bij Rus land ingelijft, waar zij de_ hoofdplaats werd van het gouvernement Kieuw, dat tot het z.g. Klein-Ruslahd behoorde. De stad dankte haar bloei aan haar lig ging aan het kruispunt van twee belang rijke wegén, die in het Middeleeuwsche Europa een groote rol speelden. De eene weg voerde van de op Russischen bodem liggende Noormannen-staten naar Byzan tium; de andere liep van het Oosten naar het Avondland. Van Kiew uit werden de volken van Eu- ropeesch-Rusland gekerstend. Kiew werd later de plaats, waar zich de West-Euro- peesche invloeden met de Moskowitische, die in den tijd van de Mongolenheerschap- pij ontstaan waren, kruisten. De betrekkingen tusschen Kiew en het Avondland waren levendig. Dochters van Kiewer vorsten zaten op de koningstronen van Frankrijk, Denemarken en Noorwegen. Kiew voelde zich een voorpost van het Westen. Van Kiew uit werd herhaaldelijk strijd tegen de Aziatische Normadenstam- men gevoerd, die het echter eindelijk on der leiding van Dsjingis-Ohan verwoesten. Maar 100 jaar later was Kiew weer uit haar asch herrezen. Dan werd Kiew het middelpunt der Oekraïnsche Saporog/er Kozakken-republiek, die onder haar het- man Bogdan Cbmelnitzki de Polen uit het grootste gedeelte der Oekraïne wierp en die ook de Joden, die zich daar gevestigd hadden, verdreef. Onder Mazeppa voerde deze Oekraïnsche republiek oorlog tegen mie voor een begrafenisfonds mag niet wor den afgetrokken. Voor degenen, die een beroep of bedrijf zelfstandig uitoefenen is voorts nog van be lang, dat zij alleen de belastingen, welke op het bedrijf of beroep drukken mogen af trekken. Inkomstenbelasting, vermogens belasting, successierechten enz. komen dus niet voor aftrek in aanmerking. Voor zoo ver de personeele belasting betrekking heeft op kantoren, bioscopen, concertzalen, café's, winkels enz., in 't algemeen op zaken, welke voor het bedrijf of beroep worden gebruikt, kan men dit bedrag wel aftrekken. Grond belasting, straatbelasting, polderlasten, wa terschapsbelastingen, omzetbelasting, zake lijke bedrijfsbelasting, accijnzen en zegel rechten, vermakelijkheidsbelasting, vergun ningsrechten enz. zijn allemaal voor aftrek vatbaar. En dan zijn er tenslotte ook de geoorloof de afschrijvingen, waarop wij hier niet na der kunnen ingaan. TOT besluit van deze hoogst onvolledige greepjes uit de groote fnaterie van de Inkomstenbelasting wijzen wij nog op een paar merkwaardige onderscheidingen. Velen zal het zijn opgevallen, dat onder scheid gemaakt wordt tusschen landbouw bedrijven en niet-agrarische bedrijven. Be houdens een klein onderdeel, nl. ten op zichte van de waardeering van landerijen, heeft deze uitdrukkelijke onderscheiding in de nieuwe Inkomstenbelasting geen andere beteekenis. Waarschijnlijk moet de oplos sing van het raadsel gezoch' worden in de verschijning van een nieuwe belasting op de niet-agrarische bedrijven. Typisch is ook het onderscheid tusschen zaken, die er een deugdelijke boekhouding op nahouden en die welke er geen hebben. Dit onderscheid is van belang voor de be rekening van de winst. Het ligt voor de hand, dat degenen die een goede boekhou ding hebben, er het best van af komen. Een aansporing te meer om daartoe over te gaan. Mr. H. G. de Moskowitische onderdruking. Eeuwen lang streed zij tegen de Krim-Tartaren, terwijl zij zich ook tegen Turksche aanval len moest verzetten. De Oekraïnsche republiek kan dus op een schoone geschiedenis bogen. Onder Pe ter den Grooten en zijn opvolgers kon ech ter het Russische rijk het door den drie fronten-oorlog uitgeputte Oekraïne uit eindelijk nederwerpen. Kiew bleef even wel het middelpunt van het steeds aan wezige Oekraïnsche nationalisme. Het tsaristisch Rusland probeerde, die Oekraïners stelselmatig dood te zwijigen. Dit gelukte: West- en Midden-Europa ver gaten eindelijk, dat er een volk der Oe kraïners was, talrijker dan het Fransche volk. Men dacht zuiver staatsch en niet volksch! En zoo moest de Oekraïne als het ware in deze eeuw weer door West- en Midden-Europft opnieuw ontdekt worden, en was het Duitschland, dat gedurende den wereldoorlog weer met een Oekraïne re kening hield en de Oekraïnsche vrijheids beweging steun verleende. Na de overwinning van het bolsjewisme werd van Kiew uit de strijd tegen de Sov jet-ster gevoerd. De Oekraïnsche vrijheids beweging werd echter door de bolsjewis ten én de Polen gemeenschappelijk onder drukt. Duitschland kon den Oekraïners na den wereldoorlog geen steun meer ver leen en. Onder de bolsjewistische heerschappij werd Charkow de hoofdstad der Oekraïne. In Kiew was het Oekraïnsch nationalisme te sterk, meenden de bolsjewieken. Voor de tweede maal in deze eeuw zijn het Duitsche troepen die Kiew bevrijden. Voor de tweede maal in deze eeuw worden de bolsjewieken op Oekraïnsch gebied door de DuitsChers verslagen. Thans moet uit de ruïnes, die de bolsjewistische terreur heeft achtergelaten, een nieuw Oekraïne worden opgebouwd, waarvan Kiew de hoofdstad zal zijn. POLTAWA, KNOOPPUNT VAN SPOORWEGEN. De stad Poltawa is af en toe ook in den tegenwoordigen oorlog reeds ter sprake gekomen. Zij vormt een belangrijke knoop punt van spoorwegen. Hier sluit de spoor lijn, die van Kiew naar Rostow aan de monding van de Don loopt, aan op de ver binding Noord-Zuid, die Bessarabië met Charkow verbond. Deze lijn kruiste den Dnjepr bij Krementsjoeg dooor middel van een ijzeren brug, die op tien pijlers rustte. Krementsjoeg ligt aan den vlakken oos telijken oever van den Dnjepr en is daar om sterk blootgesteld aan overstroomin- g~en. Poltawa vormde gedurende den strijd om de Westelijke Oekraïne een belangrijke etappe voor de legers van maarschalk Boedjenny. Bij Poltawa heeft indertijd een slag plaats gevonden, die van historische beteekenis was. Hier werd op 7 Juli 1709 de Zweedsche koning Karei XH verslagen door de legers van Peter I. Na het verliezen van dezen slag zocht Karei een toevlucht bij de Turken en j haalde hen over om aan Rusland den oor log te verklaren. De Turken behaalden de overwinning op de Russen en namen Pe ter I gevangen. Peter wist uit zijn gevan genschap te ontvluchten, door den Turk- schen veldheer met juweelen om te koo- pen. Men verdacht Karei er van, dat hij de hand in het spel had en deze was ge noodzaakt, in allerijl naar Zweden te vluchten, waar hij door moordenaars hand viel. FIETS De politie zegt, dat er tegenwoor dig zooveel fietsen worden gestolen alleen om de bandjes en dat wij daar om moeten beginnen met alles precies op te schrijven, dan krijgen wij, als het ons eens passeert, misschien onze fiets met de bandjes terug. Ik ben dus aan mijn tafel gaan zitten na mijn fiets in de kamer te hebben gezet en uit elkaar te hebben gehaald. En ik heb genoteerd: Merk: Bungalow. Zwart, groengebiesd. Framenummer 156378, Stuur, vernikkeld, zwarte hands- vaten, Bel idem. Kettingkast, zwart, kapot, vroeger, goudgebiesd, nu modderig. Wielen rond. Zadel, merk fauteuil. Slot. Ha, ha! (Dat is een uitroep van de rijwieldie ven, als zij dat slot zien). Spaken, dun en recht. Bagagedrager aanwezig. Voorband gummi, binnenbanden on bekend, achterband slap. Kortom, ik heb een natuurgetrouwe beschrijving gegeven van mijn fiets. Evenals ik vroeger reeds in mijn zakagenda heb vermeld het nummer van mijn boord, schoenen, hand schoenen, hoed, telefoon, giro, huis en de maat van mijn pak. Dus mijnheer, de agent, dat is in orde, maar kan ik mijn fiets nu ook rustig buiten laten staan? En zorgt U dan dat zij terugkomt? Met de bandjes? LIJSTENCOLLECTE VAN WINTERHULP Op 3 en 4 October a.s. De werkzaamheden, welke „Winterhulp Nederland" vorig jaar is begonnen, zullen a.s. seizoen zoo mogelijk op nog breeder schaal worden^ voortgezet. Immers de prac- tijk heeft bewezen, dat een groote groep Nederlanders in de wintermaanden der mate kommert, dat hulp een dringende noodzaak is. Gelukkig zijn er ook landgenooten, die helpen kunnen en willen, zoodat bij velen de nood eenigszins gelenigd kan worden. Het hierin schuilende bewustzijn van on derlinge verbondenheid moet zoozeer toe nemen, dat het motto van Winterhulp „Voor het volk, door het volk" werkelijk heid wordt. Laten daarom diegenen, die zich nog in een zekeren materieelen welstand mogen verheugen, aan hun in kommer levende landgenooten denken, wanneer hun op 3 en 4 October a.s. de lijst voor de eerste col lecte van Winterhulp wordt aangeboden. De winter zal door de omstandigheden harder zijn dan ooit te voren en er zal dus ook veel meer geld noodig zijn. Nederlanders, kent uw naastenplicht; geeft gul. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING De vijf doodvonnissen, gisteren door de Duitsche militaire macht voltrokken, en het andere geval, dat eveneens een landgenoot het leven heeft gekost, mogen een hoogst ernstige waarschuwing zijn voor allen. Velen zijn zich nog steeds te weinig be wust van de consequenties, welke het feit, dat Nederland bezet gebied is, met zich brengt. Het „Vaderland" schrijft naar aanleiding van het hier gememoreerde: „Zoo hebben, op één dag, zes landgenoo ten het leven moeten laten, omdat zij aan de bevelen en bepalingen van de Duitsche militaire macht niet hebben gehoorzaamd. Bij alle leed hierover vraagt men zich toch af, wanneer de bevolking van ons land dan eindelijk begrijpen*zal, dat Nederland thans bezet gebied is, en dat de bezetting van ons land zich in oorlog bevindt. Oorlog tusschen volken is nu eenmaal een strijd op leven en dood, en het is dwaasheid, wanneer men verwacht, dat een der oorlogsvoerenden zou kunnen toestaan, dat een individu de vin- gers-tusschen de spaken steekt. Wie vreem de soldaten herbergt, wie zich met duistere bedoelingen naar de militaire inrichtingen van den bezetter begeeft, riskeert, in hooge mate, den dood. Het is noodig, dat men nu eindelijk be grijpt, dat de bezetter vooral in dit opzicht niet met zich kan en wil laten spelen. Wie meent, naar zekere influisteringen van overzee te moeten luisteren, bedenke dat in overeenkomstige gevallen in dat land dezelfde harde wetten gelden en dat de veelal argelooze luisteraars hier, als zij den raad opvolgen, zichzelf in onmiddellijk doodsgevaar brengen". DE VERDUISTERING Licht, dat aan de achterzijde van uw woning zichtbaar is, is even gevaarlijk als dat, wat uit onvoldoend afgeschermde ramen in den voorgevel van uw woning schijnt. Controleer uw woning ook aan den achter kant. en helpt uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waarschuwen als er licht zichtbaar is. Wie binnen zit, bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een proces-verbaal voorkomen. Wij staan allen voor dezelfde moeilijkheden. Waarom zou den we dan elkaar niet helpen? VERPLICHTE LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN w Naar het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd mededeelt, zal in verband met den onbevredigende aanvoer van slachtschapen op korten termijn een verplichte levering van slachtschapen wor den ingestelde waarvoor in het algemeen als basis zal worden genomen de onlangs ge houden Septemberinventarisatie. Mochten echter reeds vroegere omtrent een bepaald bedrijf beschikbare gegevens daartoe aan leiding geven dan kunnen in deze gevallen die gegevens als basis voor de verplichte levering worden gebruikt. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in de bladen opgenomen pu blicatie.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1