KLOMPERTJE KLOMP KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGEN 1 4 6 Voor de Kinderen ZATERDAG 20 SEPTEMBER 194! DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Valsche handteekeningen op postwissels gezet. „Gut man, ben je daar waarachtig nu weer", verwelkomde de Officier den kap per A. J. uit Noordwijk. „Maandag ben je pas veroordeeld wegens het schrijven van een beleedigende brief aan mej. B.'\ En weer was het gekomen door die juf frouw B., dat verdachte terecht stond. Thans had hij op eenige postwissels, be stemd voor mej. B., die ziekengeld voor haar bevatte, een valsche handteekening gezet en wel die van mej. B. Dat kon, omdat de juffrouw in het zie kenhuis te Leiden verpleegd werd na eerst ten huize van J. verpleegd te zijn geweest. Et zat wel een beetje meer aan deze zaak vast, maar veradchte kon er toch niet onderuit komen, dat hij de handteekenin gen gezet had. Het bedrag van ruiih 100 is door verdachte terug betaald en daarom volstond de Officier met 30 boete subs. 30 dagen te eischen. Na een ernstige waarschuwing vonniste de Politierechter conform dezen eisch. Zal je gebeuren. P. uit Voorhout had last van eenige boomen van de gemeente Voorhout en hij had ruggespraak gehouden met den tuin man-bloemist W. H. uit S a s s e n h e i m, hoe van dien last af te komen. Het resultaat van die ruggespraak was geweest, dat men wel een middeltje wist en wel de tuinman-bloemist zou de bast wel van de Acasiaboomen pellen, zoo nu en dan wat, dan gingen de boomen zeker dood wist hij. Zoo had hij deze „behande ling" toegepast in het voorjaar van 1940 en van 1941. De gemeente Voorhout voelde,niets voor doode boomen en eindelijk was het uitge komen, wie nu eigenlijk de boomen aan het pellen was. Zoo buitengewoon ernstig vond H. het eigenlijk niet, maar.de Offcier wel en zoo werd de eisch 25 subs. 25 dagen. Het von nis werd evenzoo plus een ernstig standje. Hij wist van niets af. „Hou je nou rustig en maak geen flau wekul, anders neem ik je meer naar het bureau", had een agent van politie op 24 Juli tegen D. D. uit Leiden gezegd, toen deze op het Rapenburg nogal vervelend was en bovendien een pietsie boven zijn theewater. D. had niet opgehouden met de flauwe kul, integendeel hij had den agent een mep in diens gezicht gegeven. Thans wist D. van niets meer af. De agent wel en de Officier geloofde den agent, die de mep gevoeld had. De politie mag, vooral in dezen tijd, niet tegengewerkt worden en daarom werd de eisch veertien dagen gevangenisstraf. De Politierechter vond acht dagert ge vangenisstraf nog heel billijk. Verdachte niet, want hij deelde mede in hooger be roep te zullen gaan. HAAGSCHE RECHTBANK. DIENSTBODE VOND ZES BANKBILJETTEN VAN ƒ100.—. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Zelden zal zulk een zware straf geëischt zijn in een zaak als die hier nu volgt. De 19-jarige dienstbode A. M. van T. werkte in een café te Wassenaar. Vast stond wel, dat het echtpaar, bij wie zij in dienst was, nogal raar met geld omsprong, ja zich zelfs, volgens den verdediger, dik wijls te buiten ging aan sterken drank. Zoo vond het meisje op een dag bij het stoffen van den vloer, zes bankbiljetten van 100 in elkaar gefrommeld in een hoek liggen. Toen was de verleiding gekomen en zij had deze bankbiljetten in een opwelling bij zich gestoken, maar later had zij ze terug gegeven. Volgens het verbaal was er ook nog een bedrag van 200 vermist alsmede twee paarlcolliers. Men had toen maar aangeno men, dat de dienstbode ook hier schuldig was, maar de verdediger vertelde thans, dat dit alles terecht gekomen was, waar mede hij de zorgeloosheid, de haast mis dadige zorgeloosheid, waarmede men daar met alles omsprong, duidelijk typeerde. Het meisje, dat uit een zeer goed gezin komt en nog nooit iets met de politie uit staande had, was zeer onder den indruk van het gebeurde en zeide plotseling een opwelling gekregen te hebben. Toen kwam de Officier aan het woord, die voor dit feit, den zeer hoogen eisch stelde van een jaar gevangenisstraf, waarvan eigenlijk een ieder schrok. De verdediger hield eep gevoelvol plei dooi, waardoor een groot gedeelte van den eisch wel zal komen te vervallen. De rechtbank zal over 14 dagen in deze zaak vonnis wijzen. Tien maanden gevangenisstraf geëischt. Een ander geval was het met de zaak van den timmerman W. B. K. te Wasse naar, thans gedetineerd. Hij had zich niet ontzien om van T. te Wassenaar twee gei ten, zes kippen en een haan en een ko nijn weg te nemen, alleen met het oog merk om aan geld te komen. De Officier eischte tegen hem tien maanden gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Schildersknecht klauterde overal naar binnen. De schippersknecht J. H. F. te Leiden maakte er zijn gewoonte van, om als hij ergens schilderwerk aan de buitenzijde van een huis moest verrichten, de kamers en keukens binnen te klimmen en dan kas ten en laden na te snuffelen en te pikken wat naar zijn gading was. Op die manier had hij bij mej. de Wekker te Leiden een gouden ring buit gemaakt. Mej. Groenen had èen polshorloge gemist. Twee andere dames waren geldbedragen van resp. 10 en 6.50 kwijt geraakt enz. Volgens de doktoren is verdachte niet normaal te noemen, want hij heeft tijdens zijn voorarrest tweemaal gepoogd om zelf moord te plegen. De Officier eischte dan ook ontslag van alle rechtsvervolging- en plaatsing van ver dachte in een krankzinnigengesticht. Uitspraak over 14 dagen. Oplichting van radiotoestellen. J. P. van L. te Leid en, thans gedeti neerd, was met een verzonnen verhaal bij diverse radiohandelaren .gekomen. Hij was bij den luchtbeschermingsdienst te Lei den, vertelde hij prompt, en men wilde in het wachtlokaal een radio hebben. Op die manier had hij de winkeliers Lepelaar te Leiden en Koelman te Oegstgeest opge licht, voor welke feiten de Officier acht maanden gevangenisstraf eischte. Uitspraak over 14 dagen. Rijwieldiefstal. N. D. H. afkomstig uit Hazerswoude had voor' een perceel aan de Haarlemmer straat te Leiden een. „Gazellerijwiel" weg genomen, omdat hij geen fiets had, om naar werk te fietsen. De Officier eischte voor dit feit zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF Bonnen gestolen. De bakkersknecht A. R. te Alp hen a. d. R ij n had van een 14 jarigen jongen twaalf theeibonnen gekregen. Hij had' de ze aan het joch gevraagd, die ze op zijn Ibeurt van zijn vader, die een zaak drijft, had gestolen. R. had best kunnen begrijpen, dat het jongetje de boomen moest stelen en daar om had de Politierechter hem veroor- 49. Niet zoodra had' Klompertje zijn lieve moeder gezien, of hij zette het op een loo- pen. Nou, Klompertje had wel kleine been tjes, maar hij kor. er toch een stevige vaart inzetten, dat weten jullie nog van dat avon tuur op de kade, toen hij zijn vader achter na holde. 50. Je kimt begrijpen, dat moeder dolblij was, toen ze haar Klompertje daar aan zag komen. Eerlijk gezegd had ze gedacht, dat er misschien wel eens iets gebeurd kon zijn, want die twee waren zoo lang wegge bleven. Ze had al wel vier keer aan de deur gestaan, om naar hen uit te zien. 51. Wat kon die Klompertje zijn moeder knuffelen. Ze werd er haast beduusd van. Maar Klompertje was ook zoo blij, dat hij nu weer behouden thuis was, dat hij met een maar in één adem alles wilde gaan ver tellen. Moeder moest hem eerst op zijn ge mak stellen, voordat het verhaal eruit kwam. deeld tot een maand gevangenisstraf. Hij kwam iji 'hooger beroep vertellen, dat hü niet geweten had, dat de jongen de bonnen gestolen zou 'hebben, maar de procureur-generaal vond dit een smoes je en vroeg derhalve bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Om 10 honderd dollar biljetten. De kantoorbediende E. J. van Z. te Katwijk aan Zee had 10 bil jetten van honderd dollar. Toen deze biljetten in geleverd moesten worden volgens de deviezenverordening had verdachte dat niet gedaan, maar ze aan' een kennis ter bewaring gegeven. Het was uitgekomen en de rechtbank had hem deswege veroordeeld tot een geldboete van 30.subs. 30 dagen met teruggave van het bankpapier. Dè Officier was van deze uitspraak in 'hooger berooep gekomen, want hij had' verbeurdverklaring van den. bankbiljetten De procureur-|generaal eischte bevesti ging van de geldboete van f 30.maar zonder teruggave van de duizend) dollar. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wijzen. PUZZLE No. 3 r r i r i t i i i i Alle schele schelvissohen in een flesschie! Daar schijnt Anneliesje in nood te zijn. Maar nu de vlugste weg naar huis toe. Voor uit lui, help eens een handje! Een tien met een griffel voor hem of haar, die het wint! Daar had ze waaratje haar nieuwe pop in het water laten vallen. Nou, die heb ik even van den verdrinkingsnood gered, dat snap je. Hier heb ik nog een ladderpuzzle voor de bolleboozen. Verticaal: 1. dier (meervoud); 2. waar jongens niet, maar meisjes wel aan doen; 3 grooter dan een dorp; 4. gedeelte van een ladder; 5. iemand, die eet; 6. vervoeging Ivan ruilen; 7. meisjesnaam; 8. stad in West Duitschland; 9. deel van het gezicht. Horizontaal: 1. stad; 10. het land, waarin die stad ligt. PUZZLE No. 2 Oplossing horizontaal: 2. ode; 5. or; 6. Noorsch; 8. eeuw; 9. gewelf; 10. ree; 11. e.a.; 14. Bep; 15. do; 17. rasp; 18. sla; 20. tel; 23. sar; 25. lepel; 27. dijk; 28. so; 29. tram. Oplossing verticaal: 1. Kerstfeest; 3. dor; 4. bouwer; 6. neer; 7. owee; 8. eg; 12. appel; 13. e.d.; 14. b a; 16. os; 17. raad; 19. L.S.; 21. lest; 22. al; 24. rij; 26. por; 30. Ma. CORRESPONDENTIE. Willy Pley, Leiden. Laat ik je eerst bedanken, èn voor de mooie ansicht de kathedraal van Haarlem èn voor het leuke portretje van je zelf, dat een eereplaatsje zal krijgen in het album, voor de Neefjes en Nichtjes, die mij trouw ter zijde staan en ons krantje helpen „mooi" maken. Dat Jacques geslaagd is, vind ik fijn. Feliciteer hem voor mij en jij al naar de zesde! Nou maar, dat noem ik werken! In „Artis" is het altijd gezellig! Ja, die apen zijn soms slimmer dan sommige men- schen wel denken. Vind je ook niet? En dat je na zoo'n uitstapje van moeheid bij thuiskomst haast in bed rolde en insliep binnen de vijf minuten, kan ik me zoo echt indenken. Wat ben jij tóch een bof- ferd! Dat mooie klokje zul je heusch ver diend hebben! Wie zoo mooi teekenen kan als jij, heeft op zoo'n teekenwedstrijd ze ker veel kans. En nu neem ik afscheid en maak je mijn compliment voor dit mooie en degelijk briefje. Groet je ouders van me en alle broers en zus en ontvang jij nog eens mijn dank voor dit alleraardigste kiekje! Jouw brief komt later als voor beeld. Wanneer? Wim Hermans, Nieuwkoop. Jammer, dat de brief van vader te laat in mijn bezit kwam, om je te vragen, de straat en het nummer. Je naam heb je nu zeker den 27sten gezien, is wel? Dag Wim! Geef me nog eens straat en nummer op, dan is de zaak voor 't volgend jaar com pleet. Truus Sassen en Elly Anton i, Leiden. Daar zijn de twee onafschei delijke vriendinnen ook weer! Dank voor jullie gezellig schrijven en voor het vers je, dat ik onder deze correspondentie laat volgen. Aan wie moet ik nu 't eerst schrij ven? Weet je wat, ik zal beginnen met het briefje van Truus en dan een apart ant woordje geven aan onze goeie Elly, zoo maak ik geen kwade gezichten. Jopje de Zwart, Sassenheim. Wel, wel Jopje, wordt jij al 10 jaar! Wat zal dat Zondag een feest zijn! En wat zal jy het volgend jaar een cadeaucies krij gen, als vader weer terug is en het feest ook zal bijwonen. Bid maar goed vpor va der, dat hij gezond en wel moge blijven in he tmooie land, dat Frankrijk heet! Dag kind. Groet Moeder en Rudolf en Koos van ATTENTIE. Laten alle kinderen, die DE VORIGE WEEK me schreven, dit nog eens doen. Die brieven zijn zoek geraakt. Ik zeg alle brieven en briefkaarten van de VORIGE WEEK, zijn door jnij niet ontvangen. Oom Wim. me en ik durk jou de hand ten afscheid. Wanneer is Rudolf en Koos jarig? Truus Sassen, Leiden. Zoo, ben jij erg gevoelig voor standjes! Dan zal ik me wel wachten, om jouw gevoeligheid- jes niet te prikkelen. Dat het versje moei te gekost heeft en gezwoegd werd van je welste, begrijp ik. aWt zijl je raar opge keken hebben, toen je in Uitgeest aan kwam en Beverwijk voorbij was gestoomd. Je droomde zeker over al 't moois, dat je te wachten stond. Zoo'n jongetje van drie jaar kan zeker leuk zijn, soms leuker dan die van 5X3, zou het niet? En dan den Haag? Dat blijft toch nog altijd voor ons „Buitenmenschen" het neusje van den zalm, is niet? Dag Truus! Groet Vader en Moeder ende drie broers en de twee zusjes. Heb ik van alle schoolgaanden de verjaardagen al? Met hand en groet! Elly Anton i, Leiden. Zoo, zoo heeft dat versje maar één uur tijds gekost? Dat kan haast niet. Ik zie jullie al zitten! Lachen en giechelen en een rüjmwoordje zus en een rijmpje zoo! Neen, neen, dat rijmpje heeft minstens twee middagen in beslag genomen. Heb ik het mis? Zeker zal het vreemd zijn op school, na zooveel we ken vacantie. Ik weet er van mee te pra ten. Ik zei dan ook net als jijbrrr! Wat een reis heb jij gemaakt, Elly! Van Hoorn naar Friesland; Stavoren gezien, Sneek bezocht; in Heerenveen een week geweest! Mij dunkt, dat is een uitstapje om ja- loersch te zijn. Van jullie epistels heb ik echt genoten en nu wensch ik je Ouders en Puckie het beste en druk jou de hand ten afscheid. En nu volgt dan tot slot van deze corres pondentie het bedoelde stukje: ONZE MULOCLUB. Een rijmpje door Truus Sassen en Elly Antonï. Twee jaar geleên Gingen we samen naar de Müloclub heen. Het was daar plesant, Vandaar dit versje in de krank Juffrouw Bos werd tot leidster aangesteld, Van ons zeven, wel geteld. 't Ging toen goed, ja opperbest Maar plots en op 't lest Werd onze club, ja hele gare Er uit gezet, op de Mare. Toen kregen we de droeve tijding thuis, Dat Juffrouw Bos verpleegster werd in een Ziekenhuis. Daarna leidde Juffrouw Tholen ons' clubje. En wij betaalden elke week ons dubje. Zoo gingen we ied'ren Zaterdag heel bly Naar „hand- en trefbal", frank en vrij. Tot Juffrouw Tholen ook vertrok naar jong're leden, Eh wij weer kregen als leidster Juffrouw de Vreede. Ja, maar toen hebben we bij Kee en Bet, De boel ook wel eens op stelten gezet. Bet kwam dan met 'n stofdoek aangezet, En wijwerden dan netjes aan de deur gezet. De leidster stond zelf dan te proesten, Als .wij, zoo saampjes, de straat op moesten: Ten slot, was 't uit met de pret, We werden naar de Petrus-Parochie overgezet. En leerden hier dansjes groot en klein, Ein hadden er vaak zoo reuzegijn. Eh toen kwam de groote vacantie in zicht: Van de hoofdleidster kwam bericht. Dat wij terug moesten naar „Eigen Kring", Wat wij vonden een echt. fijn ding. Wij dansten en zongen en lachten „ha, ha! „Leve de Muloclub!" hiep! hiep! hoera! WIE IS JARIG? Van 21 tot en met 27 September. Op 21 September: Eep van Well, Garenmarkt 44. Mien van Leeuwen, Noord-A A 28 Z'woude Jaantje Jansen, Transvaalstr. 9a. Tinus Luk, Lange Tiendew. 42 Gouda. Joh an van Oost, Willemstr. 10. Bertus Hendriks, Koningsstr. 22a. Tomas Broekhof; Roelofarendsveen. Hans Rijshergen, Rijn- en Schiekade 86. Jopje de Zwart, Heemstrastr. 24, S'heim. Op 22 September: Loutje Vogelaar, Duinstr. 29 N'wijk (Zee). Johan Hogervorst, Boisotk. 2. Karei Zeestraten, Hoogmade B 220. Leen de Bruin, Dr. van Noortstr. 21, S'wijk. Piet Bosman, Spoorstraat 476, R'veen. Dikkie van Steyn, Wijtenb.weg 25, O'geest. Jo van Veen, D 7 R'weterirfg. Johanna den Haas, Langeraar A 66. Joke Romijn, Go weg 6, N'hout. Margootje Verdegaal, Tespeld 210, Noord wij kerhout. Rinus Hoogenboom, B 400 R'veen. Op 23 September: Treesje Voordouw, Bodegraven. Jopie Keizer, Beukerstr. 20a Zutfen. Nellie van Kesteren, Hoofdstraat 44, te Noordwij kerhout. Op 24 September: Ali van de Berg, Schoolstraat 9, N'hout. Corria v. d. Krogt, Miening E 132. Koos Wijnen, Driftstraat 31a. Jan de Boer, N.B. E 168, Z'woude. Beppie Westgeest, Valkenb.weg la. Piet de Groot, Bloemistenl. 24. George Gertenaer. Hooigracht 63a. Nelly Reizevoort, Rijn- en Schiekade 113. Wim van Dorp, v. cL Waalstraat 46; Op 25 September: Jo Houdijk, Tuinstr. 75 Boskoop. Martientje Pouw, Goudsohe Rijweg 112, Boskoop. Jo Schouten, Noordwijkerhout. Maria Waszink, Langegr. 119. Antoon van Winsen, Dorpsstr. B 143, War mond. Sisca Steenvoorden, Boerenburgerw. 67, Noordwijk Binnen. Martin van Heel, de Laat de Kanterstr. 6a. Jan de Graaf .Oude Heerengr. 24. Jan Zuiderveld, Drechtdijk 40, Kwakel. Op 26 September: Jo Schrama. Voorschoten. Lenie Hersche, Johan W. Frisostraat 2. Marie Disseldorp, Hoogm. B 295. Hendrica v. d. Linde, Schev.str. 15, Noord wijk Binnen. Albert Segaar, Witte Rozenstraat 14. Keesje Horikx, Witte Rozenstraat 18. Wim Trel, Korenburgst. 1. 1 Jeanne Hosman, Breestraat 113. Johanna Kniest, Abspoelw. 5, Oegstgeest. Corrie van Rijn, Kooipark 6. Drea Salman, Levendaal 43. Op 27 September: Leo Hoogenboom, Achterd. 224 Hoogmade. Jan v. Zijp, Wald. Pyrmontstraat 70. Wim Montanus, P. de la Courtstraat 53. Johanna v. Zon, Wilh.str. 48, N'wijk (B.). Son ja v. d. Berg, Kempenaerstr. 5. Corrie Fulpen, Tuinstr. 79, Boskoop. Louis Bisschpps, Jacobsgr. 1. Frederik v. d. Meer, B 142 R'veen „Huize Voorzorg". Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaand.© kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie de school verlaat en Van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met opgave van den verjaardag!). En evenzoo, wie verandert van plaats, straat of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. U VRAAGT. 1. Vader vraagt wat men onder pluto cratie verstaat? 2. En wat onder stratosfeer? 3. Wat verstaat men onder „generale staf"? 4. Is Gibraltar een stad? 5. Waar komt het woord krent vandaan? 6. Wie was Olivier -van Noort? WIJ ANTWOORDEN. 1. Dat ibeteekent geldheerschappij': geld adel; Plutocraat geldman, geldmagnaat. 2. Dat is het deel van den dampkring, dat hooger ligt dan 10 k.m. Een stratosfe- risch vliegtuig is alzoo een vliegtuig, dat (boven de 10-000 rn. nog voortvliegen kan. 3. D.i. een keurtroep van zeer. bekwame officieren van alle wapens, onder één chef vereenigdi en toegevoegd aan den leger aanvoerder, om hem met raad en daad bij te staan en voor te lichten. 4. Neen, dat is een voorgebergte; het •zuidelijk punt van Spanje; een rotsvesting, sedert 1704 aan Engeland gekomen. 5. Van de stad Corinthe. Een 'krent is een gedroogde bes van den wijnstok; groeit vooral in Griekenland. 6. Een Ned. zeeman en ontdekkings reiziger, die van 15981601 een reis rond>- om de wereld maakte. Wie wat te vragen heeft vrage. Oom Wim.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10