LOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGE] DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Bulténland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.49 uur Donderdagavond. Zon op 7.20 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 18 September: De maan komt Donder dagnacht om 3.46 uur op en gaat Donder dagavond om 6.28 uur onder. 19- September: De maan komt Vrijdag morgen om 4.58 uur op en gaat Vrijdag avond oh 6.58 uur onder. 20 September: De maan komt Zaterdag morgen om 6.14 uur op en gaat Zaterdag avond om 7.28 uur onder. (Nieuwe maan) 21 September: De maan komt Zondagmor gen om 7.30 uur op en gaat Zondagavond om 7.56 uur onder. 22 September: De maan komt Maandag morgen om 8.50 uur op en gaat Maandag avond om 8.24 uur onder. 23 September: De maan komt Dinsdag morgen om 10.11 uur op en gaat Dinsdag avond om 8.55 uur onder. 24 September: De maan komt Woensdag voormiddag om 11.30 uur op en gaat Woens dagavond om 9.30 uur onder. 25 September: De maan komt Donderdag middag om 12.46 uur op en gaat Donderdag avond om 10.12 uur onder. RECTIFICATIE BERICHT UITREIKING AARDAPPELKAART. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat er in het persbericht omtrent de uitreiking van nieuwe aardappelkaarten een onjuistheid is geslopen. In het schema, waar de diverse catego rieën van personen staan genoemd, met de hoeveelheid kaarten, waarop zij recht heb ben, staat onder a. in de tweede kolom vermeld: Geboren na 1 October 1938. Dit moet zijn: geboren na 1 Januari 1938. Dus personen, die geboren zijn. na 1 Januari 1938, ontvan gen een U-kaart en een V-kaart. INLEVERING VAN RIJST. De Ned. Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij, waarbij wordt bepaald, dat hij, die rijst voorhanden of in voorraad heeft, verplicht is deze bij de stichting Nederlandsche Meelcentrale, te 's-Gravenhage, in te leveren, tot een hoe veelheid, op het tijdstip en op de wijze, als de directeur van voornoemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toe gekend, welke zal worden vastgesteld door den directeur van voornoemde stichting in overleg met den directeur-generaal van de voedselvoorziening. GENEESKUNDIGE DIENST ZELFSTANDIG Ressorteert onder Sociale Zaken De Staatscourant van 17 September be vat een besluit van den Secretaris-Gene raal van het departement van Sociale Za ken, waarbij wordt bepaald, dat met in gang van 16 September 1941 de „genees kundige dienst" als nieuwe zelfstandige dienst wordt geplaatst onder het Departe ment van Sociale Zaken (afdeeling Volks gezondheid) en gesteld onder toezicht van den geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. DONKERE OCHTENDEN. Over enkele dagen begint de herfst, de tijd van de donkere avonden en ook van de donkere ochtenden. Vroege forensen staan reeds nu bij donker op, weldra zullen zij ook bij kunstlicht en met verduisterde ven sters ontbijten en weer wat later begint het reizen in donkere treinen, waarin de reizigers als schimmen een plaats zoeken. Op 13 October a.s. moet voor het eerst tot na achten (8.01) worden verduisterd, op 1 November al tot 8.35 en op 1 December tot 9.28. Op den kortsten dag, 21 December, hebben wij niet meer dan een goede 8% uur zonlicht, namelijk van 9.50 tot 17.26, maar de langste donkere ochtenden vallen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, wanneer de zon pas om 9.52 opkomt. Dit verlies aan licht in den morgen wordt echter in de avonduren vergoed, want de zonsondergang is dan al verscheidene dagen over het diep tepunt heen (10 December om 17.25). Met Nieuwjaar begint ten slotte „op beide fron ten'' de overwinning van het licht op de duisternis doordat de zon iederen dag iets vroeger aan de kim verrijst en iets later verdwijnt. ,,Tel." Burgemeester Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de voorloopig verlengde ambts periode van den burgemeester der ge meente Geertruidenberg, J. L. F. M. Bian- chi, met ingang van heden geëindigd. GEMENGDE BERICHTEN JONGEN DOOR KOE GETRAPT. Gisteren werden koeien ingeladen van de Havenwal te Lemmer in de daarvoor ge reed liggende stoombooten. Deze inlading had veel belangstelling van het publiek, dat tot dichtbij de in te laden dieren stond, toen een der koeien zich losrukte. Het 9- jarig zoontje van den heer Visser te Lem mer, werd door het dier omver geloopen en zoodanig getrapt, dat hij bewusteloos bleef liggen. Tegen den avond was het bewust zijn nog niet teruggekeerd, zoodat het erg ste gevreesd wordt. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Gisteravond is de stofzuiger- en orna- mentenfabriek van de N.V. Thabor aan de Waldorpstraat te Den Haag door tot dusver onbekende oorzaak een moffeloven in de lakspuiterij uit elkaar gesprongen. In het lokaal yaren vier arbeiders aan het werk, die allen tegen den grond werden geslagen. Een van hen, de 17-jarige B. van G. kreeg daarbij een hoofdwond en is door den gen. dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. 43. Dat had vader Klomp natuurlijk ook v/el gezien, maar terwijl hij daar door het tuimelraam keek en met zijn beenen in de lucht zwaaide, wist hij toch niet direct, wat hij doen moest, want die derde boef, dat leek hem een heel gevaarlijk heer schap. Daar kwam hij al op hem af. SPORT ATHLETTEK DUITSCH SPORTFEEST TE AMSTERDAM. In opdracht van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden zal de Duitsche dienstpost tegen Zondag 5 October in het Olympische Stadion te Amsterdam een sportfeest organiseeren. In de eerste plaats zal een aantal Duit- schers, die in Nederland werkzaam zijn, aan dit evenement deelnemen, terwijl alle dienstonderdeelen zullen zijn vertegen woordigd. Een uitgezocht athletiekprogramma zal worden uitgevoerd, waarvan het middel punt zal worden gevormd door het starten van den snelsten Duitsohen sprinter Ja kob Scheuring uit Stuttgart en Tinus Osendarp. Waarschijnlijk zullen ook de Duitscher Harbig, alsmede vele andere bekende Duitsche athleten aan den start komen. De Duitsche rijkssportleider zal het feest door zijn tegenwoordigheid luister bijzetten. Zondag 12 October zal voorts een esta fette worden gehouden van Schevenin- gen naar Den Haag, waaraan eveneens alle Duitsche organisaties zullen deelnemen. SCHAKEN R.K.S.C. „ZOETERWOUDE". Morgenavond speelt de R.K.S.C. „Zoe- terwoude" met een twintigtal tegen de S.C. „Leifchen" te Leiden in het gebouw van de Christelijke Belangen, Oude Sin gel. De samenstelling voor dien avond is: 1. H. Sieverding, 2. Jac. van Leeuwen, 3. A. Paardekooper Czn., 4. Pater C. Kauling, 5. P. Schouten, 6. H. Paardekooper, 7. E. van Niekerk, 8. J. van Heteren, 9. P. Jan- son, 10. A. Paardekooper Pzn., 11. W. van Velsen, 12. Jac. van Haaster, 13. W. Fon- tijn, 14. G. van Bemmelen, 15. L. van den Akker, 16. A. van Leeuwen, 17. C. Schou ten, 18. A. van der Poel, 19. Jan de Boer, 20. J. van den Zon. Reserve: Jules Gros- sat. Er wordt om kwart over zeven, pre cies, vanaf het Patronaatsgebouw vertrok ken. DAMMEN K. D. C. De uitslag van de tweede ronde voor den eersten bekerwedstrijd is als volgt: H. Koe- lewijnJ. v. Elk 20, A. v. BeelenJ. Houwer 02, A. OexmanP. Dijkstra uit gesteld, G. v. 't RietW. Böttcher 02, T. ËlzengaA. A. Vooys 02, J. DurieuxD. Hartkamp 02, J. SchoneveldA. Dijkstra 0—2. TAFELTENNIS DE COMPETITIE. De competitiewedstrijden voor Zondag a.s. zijn als volgt vastgesteld. Ie klas: Treffers Iv. Nispen TI 2.30; Steeds Vooruit ITreffers II, 2.30. 2e klas: Rem Hyde I—T.O.G. n, 2.00; T.O.G. Ill—Ken Hyde HI, 2.00; Treffer III Steeds Vooruit III 2.30; v. Nispen IV v. Nispen V, 7 uur. 44. Maar juist op het oogenblik, dat Piet de wijde broekspijpen zou grijpen, trok Klomp zijn beenen omhoog en door de vaart kon de boef zijn evenwicht niet meer houden en viel hij languit terwijl vader Klomp in spanning toekeek, hoe dat zou afloopen. WATERPOLO L.Z.C. DAMES—D.Z.C. DAMES 2—5 De beslissingswedstrijd omtrent het af- deelingskampioensdhap van de zomer competitie van, den Haagschen Zwemkring werd gisteravond door de Leidsche dames met 52 verloren, zoodat D.Z.C. kampioene werd. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gistermiddag op Duindigt gehouden draverijen luiden als volgt: Scott-prijs. Handicap draverij. 2000 M. Voor amateurrijders. 1. Mesnil Cher (2140), eig. G. J. v. d. Elshout (eig.), tijd 3 min. 10.3 sec. (1.29); 2. Baroline (2060), eig. N. Groot (eig.), 3.11,8; 3. Bonnie's Norton (2120) 3.11.9. Totalisator winnend: 2.30, plaats: 1.70, 3.20 en 2. Snelheids-prijs. Voor driejarige Neder landsche dravers. Afstand 1740 M. 1. Fil ly Guy (1740) eig. L. J. van Harlingen (W. H. Geersen) tijd 2 min. 47.5 sec. (1.36.3); 2. Fred. Mc Clyo K (1740) eig. stal Nederhorst (Vennema) 2.57.3; 3. Fan ny Brewer (1740) eig. B. v. d. Tuw (L. En- sing) 3.19.7. Totalisator winnend; 1.30; plaats: 1.10 en 1.20. Sisal-prijs: Prijzendraverij 2e en 3e klas se. Afstand 2200 M. 1.'Amazone G (2240) eig. G. Poppen (A. R. Nottelman) tijd 3 min. 15.8 sec. (1.27.4); 2. Dutch Hanover 2240) eig. M. P. W. v. Renswoud (L. En- sing) 3.16.3; 3. David O (2200) eig. C. A. Olsthoorn (J. L. Olsthoorn 3.16.8. Totalisa- tc:- winnend 4.40; plaats: 1.60, 1.40 en 2.80. Septemfoer-prijs. Prij zendraverij le klas se. Afstand 2400 m. 1. Amazone (2380) eig. G. Poppen (A. R. Nottelman) tijd 3 min. 33.9 sec. (1.29.9); 2. Admiral Guy (2380) eig. E. G. In 't Veen (eig.) 3.34.6; 3. Diana Norton (2380) eig. H. v. d. Pol (M. Vergay) 3.34.2. Totalisator winnend: 8; plaats 2, 1.30 en 2.30. Stastok-prijs. Prij zendraverij 4e klasse. Afstand 1740 m. 1. Avro (1760) eig. H. Appel (A. R. Nottelman) tijd 2 min. 42.7 sec. (1.32.5); 2. Dromeleague (1720) eig. E. Maathuis (J. Kruithof 2.43.7; 3. Douglas (1740) eig. F. A. Bosveld (eig.) 2.445. To talisator winnend: 3; plaats; 1.40, 1.50, 1.50 en 3.30. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM L 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.50 Koor zang (gr. opn.) 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Orkestconcert (opn.) 10.00 Ama- (bile-textet 11.20 Declapnatie 11.40 Amabile-sextet 12.00 De Melodisten en solist 12,40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoon muziek 2.00 Het Stedelijk orkest van Maastricht, soliste en gramofoonmuziek 4.00 Cyclus „De Evangelisten en hun werk" 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Amuse mentsorkest en soliste (opn.) 5.15 B.N.O.; Nieuws-, economische- en beursberichten 45. Het liep boven verwachting goed af. Terwijl de twee andere boeven nog niet eens bekomen waren van den schrik en den stevigen bons, die zij tegen het hoofd had den gekregen, was de derde al in geen vel den of wegen meer te zien, .zoo hard was die naar buiten gestoven. 5.30 Voor de jeugd 5.45 Pianovoor dracht 6.15 Vraaggesprek en orgelspel 6.30 De Nederlandsche motetvereeniging 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Kunst-na middag op Hofwijck te Voorburg 8.30 Omroeporkest 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Econo mie News from Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 8.00 B.N.O.; Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang mêt piano begeleiding en gramofoonmuziek 11.50 Concertgebouworkest (gr. opn.) 12.15 De Ramblers 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00 Gevarieerd mid dagprogramma 3.00 Voor de vrouw 3.45 Gerard Lebon en zijn orkest 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 6.00 „Onder de leeslamp (voorbe reid door de Christelijke Radio stichting) 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Sportwe- tenswaardigheden 6.45 Gramofoonmu ziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gra mofoonmuziek 7.45 Reportage 8.00 Havens van Europa 8.45 Orgelconcert en gramofoonmuziek 9.00 Gramofoonmu ziek 945 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding 10.0510.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch programma. 2e Programma. 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma uitsluitend; voor aangeslotenen bij Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. HET EERSTE NEDERLANDSCHE RADIOMUZIEKFEEST Het programma van het eerste Neder landsche radiomuziekfeest voor Vrijdag 19 September luidt: Een grappige herinnering aan een con cert in den tijd van onze grootvaders en grootmoeders, 11.20 declameert Jos van Turenhout over Hilversum I het fragment van het concertbezoek uit de Camera Obscu- ra van Hildebrand. Te 14.00 geeft het Stedelijk Orkest van Maastricht, o. 1. v. Henri Hermans en m. m. v. Helene Ludolph, een Nederlandsdh mid dagconcert, waarin de symphonie in e kl. terts van Johan Winnubst, en een roman tische liederencyclus van Jac. Beers tot uitv.oering komt. Verder een variatiewerk voor orkest van Matti Niel, onbekende lie deren met orkest van Alph. Diepenbrock en mr. Johan den HeYtog's danssuite (Hilver sum I). Te 17.45 uur een pianovoordracht met composities van landgenooten door Mari- nus Flipse (o. 1. v. Cor Kuiler), Hilver sum I. Te 18.15 uur oude Nederlandsche koor muziek door de Nederlandsche Motetver eeniging o. 1. v. Joh. Legene. Ter afwisse ling laat te 20.30 uur over Hilversum I het omroeporkest o. 1. v. Hugo de Groot zich in een programma van Nederlandsche amu sementsmuziek hooren. 150STE STERFDAGHERDENKING VAN MOZART. De, Duitsche radio-omroep zet Zondag 21 Sept. de herdenking van den 150sten sterf dag van Mozart voort met een programma „Salzburger Serenaden". Uit de muziek zaal van de residentie hooren wij de sym phonie g-moll en voorts het concert voor twee violen met orkest (K. V. 190), een aria uit het drama per musica „II Re Pas tore" voor spraan met solo-viool, en l'Ame- ro Saro Costanto, een nocturne voor 4 or kesten. De liturgie der Kerk VRIJDAG 19 Sept. Mis v. d. H.H. Janua- rius en Gezellen, Martelaren: Salus au tem. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Qua tertempervrijdag; 3e gebed voor den vre de. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. Quatertemper vrij dag: Laetetur. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Januarius en Gezellen; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Bij de vele martelingen, welke de hei ligen van dezen dag hebben verduurd, geschiedden de heerlijkste wonderen. O.a. trad de H. Januarius geheel en al onge deerd uit een gloeiende oven. De land voogd van Campanië, Timotheüs, die de heilige liet martelen, werd plotseling van het gebruik van zijn oogen beroofd, maar op het gebed v. d. H. Januarius verkreeg hij weer het licht van zijn oogen terug. Het gevolg was de bekeering van bijna 5000 menschen, waarover de landvoogd in razer nij ontstak. Het lichaam v. d. H. Janua rius rust te Napels, waar ieder jaar het bekende bloedwonder plaats heeft. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 14) -r Bijna had hij zijn verbazing luidop uitge schreeuwd toen hij om een zwakke bocht in de rivier een kano te voorschijn zag ko men, voortbewogen door een man en een vrouw. De twee keken verbaasd naar hem op. Een oogenblik stond hij onbeweeglijk als een standbeeld. Dan voelde hij het bloed snel naar zijn hoofd stijgen, dat scheen te zullen barsten van pijn. Zijn hart klopte met wilde slagen. Hij tracht te iets naar het paar in de kano te schreeu wen, maar zijn tong scheen verlamd, en weigerde allen dienst. Hij trachtte zijn stok op te heffen om ermee te zwaaien, maar nauwelijks had hij hem een decimeter de hoogte in, toen plotseling alles zwart voor zijn oogen werd, en bewusteloos tuimelde hij tegen den grond. Toen hjj weer bijkwam was het volslagen donker om hem heen. Langzaam keerde het begrip van wat er gebeurd was weer terug, en met moeite richtte hij zich op een elleboog op en keek rond. Hij kon evenwel niets onderschei den en meenend, dat hij zich te midden van dicht kreupelhout moest bevinden, strekte hij een hand uit. Hij raakte na eenig tasten een rieten wand aan, waaruit hij, nu weer helderder van geest, opmaakte, dat hij zich in een hut moest bevinden. Toen herinnerde hij zich het Creoolsche paar in de cano. Zij moesten medelijden met hem gevoeld en hem hierheen ge bracht hebben. Maar zouden ze hem na deze liefdedaad weer aan zijn lot overla ten? Dit was zijn eerste gedachte, terwijl hij in de duisternis lag te luisteren naar eenig geluid, dat hem de nabijheid van menschen zou verraden, zonder evenwel iets te ver nemen behalve het stroomen van de ri vier die dicht in de nabijheid moest zijn. Dan schoot hem ineens de ontstellende mogelijkheid te binnen dat zij gedurende zijn bewusteloosheid naar Cayenne kon den zijn gegaan om hem bij de autoriteiten te verraden, en de waarschijnlijk uitgeloof de belooning hiervoor in ontvangst te ne men. Terwijl hij zoo zijn toestand lag te over denken verbrak opeens weer een zingende stem de stilte, een stem die van vlakbij scheen te komen. Hij onderscheidde het volgende couplet van het lied dat hij de vrouw in de cano had hooren zingen: „To, to, to! Ca qui l£? C'est mon-même lanmou, Qui ka ba ou khè moin". Zijn vrees voor verraad verdween als mist voor de zon. Zijn hoop op levensbe houd keerde weer, en vreugdevol begon hij zijn vertaling van dit couplet te neu riën: „To, to, to! wie is daar? Ik ben het zelf, de liefde, Die u mijn hart schonk!" De onzichtbare zangeres, een vrouw, dacht hij, zong het liedje ten einde, waar van telkens slechts de laatste regel van de couplet verschilde. „To, to, to! Ca qui la? C'est mon-même lanmou, Laplie ka mouille moin!" Toen het gezang ophield, riep hij: „Wie is daar?" Hij hoorde, hoe iemand buiten een snel le verraste beweging maakte, er werden snel een paar zinnen gewisseld en vervol gens verscheen er een licht aan den in gang; een lantaarn, gedragen door een Creool van forschen lichaamsbouw. Ach ter hem ontwaardde hij een vrouw met een klein naakt kindje in haar armen. De man trad nader, en grijnsde van genoegen toen hij zijn gast bekeek. Dan riep hij in Creoolsch dialect uit: „De koorts is weg!" ,,Dank zij u en uw vrouw!" antwoordde Langdon snel. „Hoe lang heb ik hier gele gen?" „Dit is de derde avond!" zei de Creool eenvoudig. „In het begin wanhoopten we aan herstel, toen het zweet niet wilde uit breken en ook toeh de mannen van de ge vangenis naar u en nog iemand kwamen in- formeeren. „En nog iemand?" onderbrak Langdon heftig. „Dus Jules is ook ontkomen. Ge lukkig!" „En terwijl u tijdens uw koorts den ge- heelen tijd hebt liggen schreeuwen, waart u doodstil toen de boot hier aanlegde, en ze gingen gelukkig heen zonder in de hut gekeken te hebben." „Den hemel zij dank! Maar waarom heeft u hen niet verteld dat ik in deze hut lag." ,,Dat is de schuld van Henrillia, mijn heer", antwoordde de man eerlijk. „Zij hoorde u in uw koorts ijlen. En ze zei te gen mij: „Ohristophe, die man is uit de gevangenis ontsnapt, maar het is geen slechte man, neen. We mogen hem niet laten sterven, en ook zullen we hem niet naar die wreede menschen terug laten gaan! En daarom hebben we niets gezegd, toen die mannen hier kwamen; en de goe de God zelf legde zijn handen op uw lip pen, zoodat u stil was. Dudley Langdon was diep getroffen door de woorden van den man. „Vrienden", zei hij ontroerd. „Jullie hebt om mijnentwille een groot gevaar getrot seerd. Je kent de straf, die er staat op het verbergen van een ontsnapte gevangene! En dat gevaar loopt je nog steeds. Ik moet oogenbilkkelijk van hier verdwijnen „O nee", viel de vrouw hem in de rede. „Mijnheer zou den dood vinden in het woud of in het water, als u vannacht ver der gaat." „Wat Henrillia zegt, is waar! U mag in geen geval weggaan voor u voldoende is aangesterkt. Morgen vroeg zal ik u naar een dieper plek in het. woud brengen, waar geen achtervolger u zal zoeken. En binnenkorten tijd, misschien reeds in drie dagen als ik een kleine kano van me in orde heb gemaakt, kunt u veilig vertrek ken!" „VriendenLangdon's stem stokte. Ëenige seconden kon hij geen woord uit brengen, en snel knielde de vrouw aan zijn zijde. „U moogt zich niet zoo opwinden, mijn heer. Dan komt de koorts weer terug. Ik zal een beetje bouillon klaarmaken, en die moet u opdrinken, waarna u rustig gaat slapen tot morgen." „Bouillon! Je hebt me weer teruggege ven aan het leven, Henrillia. Eens zal ik jouw en je goeden man dit alles vergelden." „O neen, mijnheer, dat gebeurt in géén geval. Hebben wij niet de vreugde hier over in onze harten, en de goedkeuring van God!" Zij verliet met Christophe de hut, en een oogenblik later vernamen Langdon's ooren weer het begin van het liedje: „To, to, to! Ca qui la?" En terwijl hij met een-dankbaar hart er naar luisterde, scheen hem dit gezang het symbool van een nieuwe hoop. HOOFDSTUK V. Zes dagen later vervolgde Langdon zijn tocht naar de vrijheid, achterna gewuifd door Christophe en Henrillia. Zijn uiter lijk was zoodanig veranderd, dat hij, even als Jules, met een gerust hart langs een van zijn vroegere bewakers zou kunnen komen, zonder vrees voor herkenning. Hen rillia, die als iedere afstammeling van de oude negervolken geheimen kende die nooit in boeken opgeteekend zijn, en van haar grootmoeder, een Obeah-priesteres een uitgebreide plantenkenis had geërfd, had zijn van uitputting doorgroefd gezicht, zijn lichaam, armen en beenen geverfd in de huiskleur van een mulat. Hij was gesto ken in een ondefinieerbaar kleedingstuk van Christophe, en op zijn hoofd prijkte de geliefde dracht van de Creoolen, een helder gekleurde zakdoek. Ieder, die hem zag, zou hem houden voor wat hij in wer kelijkheid niet was. Een kleine voorraad voedsel was in de achtersteven geborgen en als wapen had hij een plomp maar uiterst bruikbaar kapmes meegekregen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2