Admülistratie DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN b™s, EEN NIEUWE FASE AAN DEN DNJEPR Momentje DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10054 3)e V Liefdadigheid Liefdadigheid is een mooie sociale deugd. Als men goed begrijpt, wat liefdadigheid is, en dat goede begrip van liefdadigheid in practijk brengt. Indien iemand tekort schiet in de recht vaardigheid en meent dat tekort te kunnen aanvullen met liefdadigheid dan handelt hij phariseïsch. Indien in een samenleving ergens een te kort is aan rechtvaardigheid, indien er b.v. ergens armoede is doordat de loonen lager zijn, dan ze kunnen en moeten zijn, dan is die toestand slecht en moet de daardoor ontstane noodzakelijkheid van liefdadigheid worden betreurd. Degene echter, die in zul ke gevallen de liefdadigheid beoefent, kan zeer lofwaardig handelen. Liefdadigheid moet niet worden beoefend door „dames" en „heeren", maar door menschen, die tot hun m e d e-m e n- s c h e n gaan, om dezen te helpen, en die er zich van bewust zijn, dat het een voor recht is, dat te kunnen doen, met dezen plicht belast te zijn. Door de liefdadigheid te worden gehol pen, is volstrekt geen schande, als men daarvoor zijn ware dankbaarheid terug schenkt. Dan wordt er van beide zijden gegeven en van beide zijden ontvangen. En ware dankbaarheid is heel iets an ders dan een soort neerbuigende kruiperig heid; ware dankbaarheid kan en moet samengaan met een fier besef van eigen waarde. Degene, die ontvangt, kan inder daad het besef hebben, dat hij voor het ontvangene iets heel goeds kan teruggeven, wat zelfs van grooter, héél veel grooter waarde kan zijn, dan wat hij zelf heeft gekregen. Liefdadigheid is een mooie sociale deugd. Het zou een groot nadeel zijn voor de samenleving, als deze waarheid niet meer zou worden erkend. Maar wij moeten, als wij dit terecht beweren, er tegelijkertijd van overtuigd zijn, dat bepaalde vormen van liefdadigheid waarbij geenszins tot uitdrukking kwam, dat liefdadigheid is een wederkeerig lief de-bewijzen vanmensch totmensch uit den tijd zijn! De zich op een hoog standpunt stellende, zich voornaam voe lende en „zelfbewuste" liefdadigheids pleger geeft een caricatuur, een vaak erge- nis wekken de caricatuur van de liefdadig heid. En laat men toch zeker niet de hier be doelde uitingen van „liefdadigheid" als christelijke liefdadigheid aandienen! De christelijke liefdadigheid leert en daarin ligt haar onovertrefbare goedheid en schoonheid' te gaan tot den hulpbehoe vende, als ware deze.Christus zelf! Dat is de christelijke liefdadigheid: in zijn ware bedoeling en feitelijk streven zuver als het zuiverste goud. Onze voedselvoorziening in den komenden winter MINDER BROOD EN BOTER, MEER AARDAPPELEN. Van deskundige zijde vernemen wij, dat de ongunstige weersomstandigheden, die de oogstopbrengst gedrukt hebben, de voed selvoorziening voor den komenden winter in ons land niet gemakkelijker maken. Reeds in normale tijden zijn wij van in voer van elders afhankelijk. Ons land is op één na het dichtstbevolkte land van Euro pa, België heeft 4.6 inwoners per H.A. cul tuurgrond, Nederland 3.7 en 't is onmoge lijk een Volk van 9 millioen zielen te voe den van de opbrengst van den hier be schikbaren cultuurgrond. Steeds moest een aanzienlijk deel vaff het benoodigde wor den ingevoerd. En is de oogstopbrengst, gelijk thans het geval is, niet al te gun stig, dan stijgt de noodzakelijkheid van in voer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voormalige bondgenooten zeer weinig aantrekt. Het heeft den voedseltoevoer naar alle door de as-mogendheden bezette landen zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de vermindering van de oogstopbrengst op de distributiemogelijkheden terug en Operaties ten Oosten van de rivier KRACHTIG VERSTERKTE STELLINGEN DOORBROKEN. In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D. N. B. het volgende: Een nieuwe fase in de voorspoe dige gevechten is ingetreden, nu de Duit- sche Zuidelijke vleugel weder den strijd opgenomen en een krachtigen aanval tot over den Dnjepr ingezet heeft. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop een tot twee km breed is zijn de Duitsche troepen er in geslaagd hem op die plaatsen over te komen, welke voor een voortzetting van de operaties van belang zijn. Evenals tij dens den veldtocht in het Westen de Maas bij Sedan en de boven-Rijn bij Kolmar on- cianks de hardnekkige verdediging werden bedwongen, gelukte thans de overtocht, hoewel de Sovjets zeer waakzaam waren en herhaaldelijk hevige tegenaanvallen op de snel gevormde bruggehoofden onderna men. De volgende groote natuurlijke ver dedigingslinie ligt achter de Donetz, dus een Oosten van het industriegebied. Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche troepen in den Zuidelijken sector in een dapperen stormloop krachtig versterkte stellingen hebben doorbroken. Bij den aanval werden 800 gevangenen bin nengebracht en verscheidene stukken ge schut buitgemaakt. De laatste vier dagen zijn 268 Sovjetvliegtuigen vernield, aldus meldde D. N. B. Dinsdag, terwijl slechts 22 Duitsche toestellen verloren gingen, een verhouding van 12 tegen één. Dinsdag hebben de bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr geprobeerd de Hongaarsche stellingen aan te vallen. Hun voornemen werd echter tijdig door de Hongaren bemerkt. Met zware verliezen voor de Sovjets werd de poging verijdeld. Bij de gevechten om den overtocht van den Dnjepr is het naar het Duitsche Nieuwsbureau van militaire zijde verneemt gelukt achter vluchtende bolsjewisten aan over een 200 meter lange noodbrug op te dringen en aldus het eerste Duitsche brug- gehoofd op den Oostelijken oever te vor-» men. Den hardnekkigen tegenaanvallen van de Sovjets ten spijt, die zich over et telijke dagen uitstrekten konden de Duit sche troepen het houden en uitbreiden, waarbij ze den tegenstanders zware verlie zen berokkenden. Eveneens werd de voor ziening van "de Duitsche formaties verze kerd. Op één dag werden in dezen sector zeven Sovjet-batterijen tot zwijgen ge- dwingt tot eenige beperkingen. Het brood rantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal lager geweest is dan normaal, eenige vermindering ondergaan. Ook de vetpo- sitie van ons land wordt er, gezien het feit, dat het krachtvoer voor het vee inkrimpt, niet beter op een kleine vermindering der rantsoenen behoort niet tot de onmo gelijkheden. Inmiddels wordt al het moge lijke gedaan. Wij verklappen geen geheim, wanneer wij zeggen, dat de Duitsche auto riteiten hier te lande zich zeer veel inspan ning getroosten, ook bij de autoriteiten te Berlijn, om de voedselpositie van Neder land zoo gunstig mogelijk te maken en aan de Nederlandsche distributie-autoriteiten alle mogelijken steun bieden. De Nederlandsche distributieautoriteiten gevoelen diep leed over elke beperkin.g, die zij aan de bevolking moeten opleggen en zouden liever blijde klanken doen hoo- ren. Doch voorzichtig en vooruitziend'be leid is nu eenmaal eisch. En dit beleid zal te meer succes hebben naarmate de bevol king de autoriteiten sterker steunt en al leszins helpt om het saboteeren der distri butie door den sluikhandel tegen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet en kel somberheid te ademen. Het aardappel rantsoen wordt verhoogd wat wij in gra nen tekort komen, hebben wij des te rui mer in aardappelen mogen oogsten. Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaardappe- len, die een maximale opbrengst gaven en het eerst op moeten. En dit zijn niet de mooiste aardappelen. Maar daarna komen de mooiere aardappelen. bracht, talrijke pantserwagens en vijf ka- nonneerbooten werden vernietigd. Er kon den 1500 gevangenen worden binnenge bracht. Op andere plekken langs den Dnjepr drongen eveneens Duitsche troepen naar den Oostelijken oever. Ook daar leden de tegenstanders ernstige bloedige verliezen. Van een honderdtal hunner gevechtswa gens werden er in korten tijd 68 stukge schoten. Bij vernieuwe bolsjewistische aan vallen den volgenden dag/bleven er 29 op het veld liggen. In het valt van een leger corps werden er in twee dagen 97 vernie tigd en zoo ging het in andere vakken. Voorts werden in zwaren strijd om een bruggehoofd 13.000 man gevangen geno men. VAN HET FINSCHE FRONT. Officieel wordt te Helsinki megedeeld: Dinsdag hebben onze luchtstrijdkrachten vijandelijke opslagplaatsen en arsenalen alsmede colonnes vrachtauto's in Oost Ka- relië met succes gebombardeerd. Verschei dene auto's werden in brand geschoten. Het luchtafweergeschut heeft op de Kare- lische landengte en in Oost Karelië twee jacht- en vier bombardementsvliegtuigen neergeschoten. Een Finsche afdeeling onder leiding van een kapitein heeft het strategisch belang rijke eiland Rahmassaari in het Ladoga- meer veroverd. In totaal vielen haar 200 gevangenen in handen. VOOR LENINGRAD. Een Duitsche pantserdivisie is voor Le ningrad met steun van het Duitsche lucht- wapen in een door de Sovjets versterkt park binnengedrongen. Alle tegenaanvallen werden met bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. De vijand verloor tal rijke pantserwagens van de zwaarste soort. Van 15 tot 16 September heeft hij in totaal honderd vliegtuigen Verloren. AALMOEZENIER GESNEUVELD EN GEWOND. Naar uit katholieke kerkelijke kringen wordt medegedeeld, hebben in de weken sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zeven geestelijken te velde den hel dendood gevonden. Elf a: dere werden ge wond. In al deze gevallen trachtten de geestelijken gewonde soldaten te naderen om hen bij te staan. Ook bij de berging van gewonden in meestal uiterst onbegaan baar terrein,- onder zwaar vuur van den vijand, hebben de geestelijken uitstekend werk gedaan. DE TOESTAND IN IRAN IRAANSCHE KROONPRINS LEGT EED ALS SJAH AF. De kroonprins van Iran heeft Woensdag middag in het parlement zijn eed van loyauteit als nieuwe sjah afgelegd. De ministerpresident heeft in het parle ment bekend gemaakt, dat de nieuwe sjah als volkomen constitutioneel vorst wil heerschen. Volgens een bericht uit Londen hebben de Britsche en Sovjetstrijdkrachten de stad Teheran volledig ingesloten. Te Boedapest verluidt, dat het Hongaar sche gezantschap gisterochtend uit Tehe ran is vertrokken. Ook het Bulgaarsche gezantschap in Iran heeft op aandringen van Engeland en de Sovjet-Unie Teheran verlaten. De toestand in Iran kan, voor zoover dit Duitschland aangaat, volgens* hetgeen men in welingelichte kringen hoort, als volgt worden samengevat; De mannelijke Rijksduitschers van dienstplichtigen leef tijd moesten aan de Engelsohen worden uitgeleverd, die van hun kant deze Rijks duitschers aan de Sovjets hebben uitgele verd. De bewering, dat het Duitsche ge zantschap de onder dwang verkregen uit levering van mannelijke Rijksduitschers heeft trachten te dwarsboom en of andere incorrecte handelingen heeft gepleegd, wordt in kringen der Wilhelmstrasse een bewuste leugen genoemd en als niet in overeensteming zijnde met de feiten. Een bewering overigens, waarmede op het oogenblik het binnentrekken in de Iraan- sche hoofdstad wordt gemotiveerd. Over dv modaliteiten inzake het vertrek van de Rijksduitsche vrouwen en kinderen als mede oudere mannelijke personen en het personeel van het gezantschap worden op het oogenblik nog onderhandelingen ge voerd. De vertrekdatum was bepaald op 17 September, doch op het oogenblik zijn nog geen berichten ontvangen van een eventueel vertrek. Na het vertrek van het ambassadepersoneel zal Zweden de be langen van Duitschland in de bezette ge bieden van Iran behartigen. Wat betreft den door het aftreden van den sjah gekenmer'iten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelmtrasse van meening, dat het besluit van den sjah een onmiskenbaar teeken is voor het feit, dat hij met zijn politiek van tegemoetkoming jegens de Engelschen en Sovjets, op wier beloften hij meende te kunnen vertrouwen, schipbreuk heeft geleden. OP ZEE EN IN DE LUCHT 25.000 TON VAN BRITSCH KONVOOI VERNIETIGD. Van Duitsche militaire zijde wordt mee gedeeld: In den nacht van 16 op 17 Sept. hebben Duitsche torpedomotorbooten aan de Britsche oostkust 25.000 brt. van een Britsch konvooi tot zinken gebracht, t.w. twee vrachtschepen van 6.000 en 8.000 brt., een van 3.000 en een tankboot van 8.000, brt. De Duitscho vaartuigen wisten on- S S-P. K. NEDERLAND Van de Nederlandsche propagandacom- pagnie aan het Oostfront kwamen de eer ste berichten binnen. De S.S. propaganda- compagnie Nederland bestaat uit een aan tal Nederlandsche journalisten, filmopera teurs, fotografen, radio-omroepers, met be dieningspersoneel voor auto's en motoren, die aan het Oostfront werken en zorgen dat zij die achterbleven, in hun couranten, op de film en via hun radiotoestel op de hoogte blijven van de krijgsverrichtingen in het Oosten. S.S. propagandacompagnie Nederland be richt:en dan volgen verslagen, die ver tellen van den strijd tegen de bolsjewisten staaltjes van moed en trouw, van of fervaardigheid, doorzettingsvermogen en van goede kameraadschap. Dan zullen ver slagen volgen van daden, verricht door Ne derlandsche mannen, die met de wapens in de hand de eer van ons volk en land hoog houden. De eer van ons land en volk, die gebiedt, dat ook een legioen bestaande uit Neder landers, zich schaart aan de zijde van hen, die begrijpen en weten wat er wordt ver wacht van een natie, die straks als gelijk waardige partner wil deelnemen aan den opbouvy van een nieuw Europa. S.S.-propagandacompagnie Nederland zal berichten over trotsche daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waaraan straks ons volk oneindig veel zal hebben te danken. Indien u meent dat bovenstaande over dreven is, blijft u dan weg, want er is geen plaats in het legioen voor betweters en af- wachters. Maar indien u de teekenen van dezen tijd verstaat, indien ook u begrijpt en weet, waarom de Europeesche wapenen aan het Oostfront moeten overwinnen, meldt u dan aan bij het VR,JwlLUGJRStEGl°EN Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. danks het zware afweervuur behouden in hun thuishavens terug te keeren. In den middag van 17 Sept. hebben zich bij aanvalspogingen van EngeLsche lucht- formaties verscheidene hevige luchtge vechten ontwikkeld aan het Fransche kustgebied. Hierbij werden volgens tot dusver ontvangen berichten in totaal vijf tien Spitfires neergeschoten. Twee eigen jagers worden vermist. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. De Britten zijn in den nacht van 17 op 18 September met zwakke strijdkrachten naar Zuidwest-Duitschland gevlogen en hebben daar een aantal brisant- en brand bommen geworpen, die geen noemens waardige schade veroorzaakten. IN 'N PAAR REGELS Wervelstorm op de Philippijnen. Het Noordelijk deel van het eiland Luzon is geteisterd door een wervelstorm ge paard gaande met overstroomingen. Tot dusver zijn dertig menschen omgekomen. Japansch Nederland-Indische onderhandelingen. De woordvoerder der Japansche regee ring heeft medegedeeld, dat de onderhan delingen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië worden voortgezet. ONTPLOFFING OP ZWEEDSCHE TORPEDOJAGERS Gisterochtend heeft zich op een Zweed- sche formatie torpedojagers in het scheren- gebied van Stockholm een hevige ontplof fing voorgedaan, waardoor drie torpedoja gers zwaar beschadigd werden. Volgens de tot dusver bekende gegevens zijn 31 man gedood en 11 gewond. De Zweedsche om roep meldt, dat de drie torpedoboot jagers „Klas Uggla", „Klas Horn"' en „Goeteborg" gezonken zijn. Men neemt aan, dat een mu nitieontploffing de oorzaak is van het on geluk. VROUWENOORLOG. In Staphorst is een volksgericht ge houden. U hebt in de krant kunnen lezen, dat Jan, de boerenzoon, zijn Hil- ligje ontrouw was geworden en zich meer tot Jentje voelde aangetrokken. Dat nam Staphorst niet. Jan had met Hilligje gevrijd en Jan zou met Hilligje trouwen. En zie: onder den indruk van het lawaaimakende volksgericht werd Jan weer in de armen van Hilligje terug gedreven. Maar dat nam Jentje niet en zij heroverde Jan, waarop zij dekking zoekend in de duisternis en onder be scherming van den stillen, prillen mor gen Jan naar het gemeentehuis ver voerde om met hem te trouwen. En al dus geschiedde. Dit geval overwegende zou men tot de conclusie komen, dat de wijze, waarop vrouwen oorlogvoeren wel zeer modern is. Niet meer met haarspelden en dergelijke gevechtsapparaten. Jentje heeft eenvoudig een Blitzkrieg gevoerd. Zij is snel opgetrokken, zij heeft het vijandelijk front opgerold, zij heeft zich verschanscht in een schuilkelder, daar na heeft zij Jan eenvoudig onder een arm genomen en hem in het gemeente huis weer op zijn beide beenen gezet, waarna de wapenstilstand kon worden onderteekend. Laat ons hopen een eeuwigdurende. Maar intusschen vraag ik mij af of de militairen deze wijze van oorlog voering niet van de vrouwen hebben afgekeken. VJ NIET PRATEN MAAR DOEN Alleen maar door te zeggen, dat u de Nederlandsche ambulance wel een mooie instelling vindt, hebt u zich nog niet van uw plicht gekweten. Dat kunt u pas zeggen, wanneer u uw bijdragen gestort hebt op giro-rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. BINNENLAND HET RANTSOEN VLEESCH De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het percentage been, dat by de distributie van vleesch mag worden gerekend: In eenige gemeenten zijn in de plaatse lijke bladen of in slagerijen vaste been percentages gepubliceerd, waardoor het pu bliek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleeschrantsoen gewijzigd is. Deze publicaties dragen echter geen en kel officieel karakter. Het beenpercentage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan der halve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan in het algemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pet. van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributiebonnen recht geven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, dat, zooals bekend is, 100 gram bedraagt, zal dus thans onge veer 7080 gram vleesch en 2030 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. OMRUILING VAN MELKKAARTEN. Voor kinderen beneden 14 jaar. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gelegenheid wordt gegeven groene melk- kaarten bij de distributiediensten te ruilen tegen R-melkkaarten. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, komen uitsluitend de groe ne melkkaarten van kinderen, die op 1 Fe bruari j.l. nog geen 14 jaar oud waren, in aanmerking voor dit inruilen. Bij het rui len moet de distributiestamkaart van het betrokken kind worden getoond. Na 1 October a.s. zal geen gelegenheid tot ruilen meer worden geboden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1