KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN TWEE MOTORRIJDERS GEDOOD. Waarschijnlijk doordat het uitzicht door den rook van een passeerende tram werd belemmerd, zijn op den weg VenloNijme gen onder de gemeente Ottersum Dinsdag ochtend twee motorrijders tegen een melk wagen gereden. Beiden stortten tegen den grond en waren op slag dood. „Tel." Gistermiddag wilde de 18-jarige G. B. uit de Escamplaan te Den Haag den over gang voor voetgangers en wielrijders bij de Spaarnestraat oversteken. Hij werd echter gegrepen door den locomotief van een juist passeerenden trein. De jongen geraakte onder den trein en alle 15 wagons gingen over hem heen. Een vriendje, dat bij hem was, vreesde reeds het ergste, doch tot zijn groote blijdschap bleek zijn kameraad het er nog levend te hebben afgebracht en had deze slechts een gecompliceerde beenbreuk gekregen. LANDBOUWER BIJ GASONTPLOFFING ERNSTIG GEWOND De landbouwer A. van Vugt, wonende onder de gemeente Ooltgensplaat stak gis termorgen met lucifer de gaslamp aan, waarop zich een ernstige ontploffing voor deed. Ramen, deuren en kozijnen werden uit den muur gerukt en de landbouwer liep ernstige brandwonden op aan handen en gezicht. Bij onderzoek bleek, dat de slang van de butagasleiding was losgeraakt, zoo dat het gas de kamer binnenstroomde. De echtgenoote en de kinderen die nog te bed lagen, kwamen met den schrik vrij. OPLICHTER IN HET WATER. Bij een ingezetene van Gouda vervoegde zich des avonds, toen het donker was, een 18-jarige Goudsche jongeman. Hij klaagde over den toestand en hij had zoo'n honger, dat hij bedelde om wat eten. De bewoner kreeg met zijn bezoeker te doen en gaf hem een bedrag van 1,25, waarvoor hij zich in een logement een behoorlijk maal zou kun nen aanschaffen. De weldoener bood zelfs aan den jongeman naar een goed adres te begeleiden, waarmede deze vermoedelijk niet erg ingenomen was. Spoedig althans zette hij het op een loopen en liet den vriendelijken gever wel wat verbouwereerd achter. Deze begreep, dat hij door een op lichter bij den neus was genomen. De jongeman zou echter zijn verdiende straf niet ontgaan. Door de duisternis mis leid viel hij in de Turfmarktgracht. De drenkeling kon evenwel zwemmen en be reikte den overkant. Hij klauterde op den wal en de Turfmarktbewoner zag hem niet meer terug. De politie heeft evenwel voor de rest gezorgd. Zij heeft den jeugdigen bedrieger dezer dagen te pakken kunnen krijgen, zoo dat hij de gevolgen van zijn daad zal on dervinden. Hij verklaarde zich aan de op lichting te hebben schuldig gemaakt om geld in z'n bezit te krijgen. GESMOKKELDE TARWE IN BESLAG GENOMEN Vanmorgen werd te Assendelft een vrachtauto aangehouden, waarop ongeveer 25 balen tarwe werden gevonden, die ge smokkeld werden. De lading werd in beslag genomen. Een onderzoek naar de herkomst der tarwe wordt ingesteld. Gisteravond omstreeks half twaalf ont dekte een nachtwaker van den Amersfoort- schen nachtveiligheidsdienst, dat aan de achterzijde van een villa in de Koningin Sophialaan een spanjolet was verbroken. Hij stelde onmiddellijk de politie en den directeur van den A.N.V. hiermede in kennis. Met behulp van een politiehond van de zen laatste werd het perceel doorzocht. Verschillende deuren waren opengebroken en men trof in een der kamers twee inbre kers aan, die men spoedig had overmees terd. Zij werden naar het politiebureau overgebracht. Den politiehond werd lucht gegeven aan een door de inbrekers achter gelaten voorwerp, met het gevolg, dat ook nog een der inbrekers in het perceel kon worden gevat. Zij hadden het geheele huis reeds doorzocht en vele kostbaarheden, kleeren, ondergoed enz. klaar gelegd om mede te nemen. SPORT OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. A.s. Zaterdag 20 Sept. om 3 uur seal W. Huisman zijn 3de partij om het kampioen schap van Zuid-HoUand in het nieuwe clublokaal der L.D.V. spelen. De heer Huisman komt dan uit tegen den kampioen van Nederland, flen heer J. M. Bom. Wij verwachten dan ook alle Leidsche dam mers a.s. Zaterdagmiddag in café 't Raad huis, want allen hopen, dat Huisman re vanche zal nemen op den heer Bom. CLUBKAMPIOENSCHAP L.D.V. A.s. Donderdag 18 Sept., zal de L.D.V. een aanvang maken met haar wedstrijd om het clubkampioenschap. Vermoedelijk zullen deze wedstrijden een zeer span nend verloop hebben. Spelers als Mertens, Slechtenhorst, v. d. Stel en Optendrees, zullen het den heer Huisman moeilijk ge noeg ma'ken, om zijn titel van clubkam pioen te behouden.- Ook in het 2de tiental, waar de spelers allen ongeveer even sterk zijn, ziet de strijd er veelbelovend uit. De L.D.V. vestigt er de aandacht op, dat haar clublokaal thans is gevestigd in café 't Raadhuis, Nieuwe Rijn 19. KAMPIOENWEDSTRIJDEN VAN ADC. Maandagavond zijn de wedstrijden om bovengenoemd kampioenschap geopend. Door het groot aantal inschrijvingen wordt in twee klassen gespeeld nl. A en B. De eerste partij van de A-klasse was G. Zijl straF. J. Oosterman, die met een vlug tempo begon. Na ongeveer 31 zetten gaf Oosterman aan Zijlstra gelegenheid om een dam te halen. Zijlstra maakte hiervan ge bruik, doch moest hem direct weer afstaan met een iets beteren stand voor zwart. Wit wist door een foutieven zet van zwart met twee stukken achterstand toch nog remise te forceeren. De HDC'er Rijnberg gaf goed partij tegen den ouden rivaal W. v. Ofwe- gen en met een gelijken stand (77) werd deze partij afgebroken. De partij W. de KnijfJ. v. Oeveren was wel de mooiste. Zwart gaf den kampioen handen vol werk; ook deze partij werd af gebroken met een iets beteren stand voor zwart. De Gebrs. P. en A. Rijnberg ontmoetten elkaar in de andere afd. Na 40 zetten werd „deze partij door Rijnberg Sr. gewonnen. In de partij PeenemanWortman, welke een goede opening had, eindigde met een over winning voor zwart. In de B-klasse ontstonden ook aardige partijen. Zoo wist de Grauw van A. Bauer te winnen en Wolswijk van Van Triest. De partijen C. ZijlstraJ. J. Ditmar, W. v. BerkelL. Koopman, Oosteromv. Triest en BogaardsVerboom werden remise. Vrijdagavond zullen de eerste schoolwed- strijden worden gehouden om een mooie wsiselbeker die door ADC is uitgeloofd. Aan deze competitie zullen waarschijnlijk 7 of 8 scholen met leerlingen tusschen den leeftijd van 1216 jaar deelnemen. DAMVEREEN. „VOORSCHOTEN" Bordenwedstrijd le tiental: J. ZuijderduinH. Oudshoorn 0—2, K. Waasdorp—W. H. J. Ju 2—0, A. TempelmanP. Hakker 20, G. van Bem- melenJ. v. Bemmelen (uitgest.), J. van LeeuwenJ. J. Braggaar 02. Uitgestelde partijen, le ronde: J. van BemmelenJ. J. Braggaar 02, P. Hakker H. Oudshoorn 11. 2e tiental: K. JuM. den Broeedr (uitg.), C. SirgJ. Teunissen 11, W. v. d. Krogt G. Oostergo 02, C. BinsH. Stri% (uitgest.), A. H. KuijpersS. van der Meij 0—2. 3e tiental: W. van EgmondP. Braggaar 20, P. HagendijkH. v. Egmond 20, H. NagtegaalChr. v. d. Lee 20, S. Voor burgJ. J. Nederlof (uitgest.), D. A. Delft N. Veerman 02. RECHTZAKEN ATHLETIEK Onder leiding van den bevelhebber van de Ordnungspolizei in Nederland worden van 1821 dezer in het Olympisch Stadion te Amsterdam athletiekwedstrijden gehou den door de S.S.-_en Polizeisportgemein- schaft Niederlande. Deze wedstrijden heb ben tot doel naast de lichamelijke oefening der manschappen op de Nederlandsche sportvelden een duidelijke demonstratie te geven van de in nationaal-socialistischen geest ingerichte Duitsche lichaamsoefenin gen, om te toonen, dat men door de licha melijke opvoeding van het geheele volk komt tot een breeden en hechten grondslag, ter opvoering van de individueele lichame lijke topprestaties. De in Nederland aangetreden leden van het leger, de S.S., de Rijksarbeidsdienst en van de Politie, alsmede de op het rijks commissariaat werkzaam zijnde Duitschers zullen in een sportieven kamp getuigenis afleggen van de onbedwingbare kracht en den onbuigzamen wil van Duitschland om te overwinnen. Naast de gebruikelijke wed strijden zal ongetwijfeld de lange afstands- marseh op Zaterdagochtend 20 dezer veel belangstelling weten te trekken, daar de deelnemers hierbij bijzondere moeilijkhe den hebben te overwinnen, zooals schieten, het werpen met handgranaten en het ne men van hindernissen. Er zijn ook nog demonstraties van andere takken van sport. ROEIEN Het roeiseizoen wordt op 5 October be sloten met de wedstrijden van het Weste lijk district van den Ned. Roeibond te 's Gravenhage. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de Roeivereeniging De Laak. Het programma omvat de volgende nummers: oude vier, acht, jonge vier en skif en diverse dames-nummers. De liturgie der Kerk DONDERDAG 18 Sept. Mis v. d. H. Jo- seph van Cupertino, Belijder: Dilectio. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Zóó geheel leefde de heilige Joseph van Cupertino volgens zyn kloosterregel, dat de H. Kerk hem de woorden in den mond legt: ,,Ik ben gestorven (voor de wereld) en mijn leven is met Christus verborgen in God". KANTONGERECHT TE LEIDEN Door den Leidschen kantonrechter wer den de volgende personen wegens diverse overtredingen veroordeeld: R. A. U. te Oegstgeest had een kreupel paard werk laten verrichten, hetgeen hem een geldboete kost van 7.50 subs. 3 dagen. J. I. te H i 11 e g o m was des nachts om 12.25 uur op straat geweest. Uitspraak 5.subs. 3 dagen. J. E. te Leiden werd veroordeeld tot 9.subs. 6 dagen, omdat hij te Oude Wetering ondermaatsche paling had ge vangen. W. v. d. B. te K a t w ij k aan Zee had zijn woning niet goed verduisterd en werd veroordeeld tot 5.subs. 3 dagen. G. J. v. d. S. te Wassenaar had zijn schapen laten loopen op het terrein van de Jong, waardoor alles kaal gevreten was. Uitspraak 3.subs. 1 dag plus toe wijzing van 25.schadevergoeding. J. M. teKatwijk aan Zee werd ver oordeeld tot 5.— subs. 3 dagen wegens onvoldoende verduisteren van zijn woning. De koe van A. van R. te K a t w ij k a. d. R ij n had bij een buurman diens land kaal gegeten. Vonnis f 3.subs. 1 dag en toewijzing van 10.schadever goeding. „Moeder ik ben toch vijf jaar", had het dochtertje van mevr. B. uit Wassenaar, in den trein gezegd, „Kind hou je s.had ma geantwoord, maar de conducteur wist genoeg, want het kind was door gegaan voor nog geen vier jaar. Vijf gulden boete kost dit leugentje. Een spoorkaartje is toch voordeeliger. P. J. v. d. H., den Haag, had te Zoeter- w o u d e in verboden vischtijd gevischt en bovendien met wargaren. 5.of 3 dagen en verbeurdverklaring vischtuig werd het vonnis. P. J. te Oegstgeest was des nachts om twee uur buiten geweest, hetgeen hem ƒ5.kost. J. A. V. te Leiden had zijn woning niet goed verduisterd. 'Kosten daarvan 5.subs. 3 dagen. De studenten J. V. en A. M. J. D. te Leiden hadden des nachts om twee uur de natuur te Noordwijk bewonderd, het geen elk 5.kost. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Omdat zij gaat trouwen. De 22-jarige dienstbode M. H. te B o- degraven had in haar dienstbetrek king bij van K. beddenlakens en sloopen weggenomen, voor welk feit zij zich voor den Politierechter te verantwoorden had. Zij bekende het feit, maar de officier zei, dat dit niet het eenige was, dat zij ge daan had. Zoo had zij o.m. koeken gebak ken van het meel van haar mevrouw en toen de veldwachter op een nacht eens 'kwam kijken had hij verschillende foutie ve dingen geconstateerd, die hier niet ver meld zullen worden. Alles bij elkaar genomen achtte spr. een gevangenisstraf van vier maanden op haar plaats. Er kwam een vloed van tranen en te vens de mededeeling, dat zij gaat trouwen. De Politierecht-er wilde haar nog een kans geven en veroordeelde haar tot een geldboete van f 20 subs. 20 dagen. Het p.s. deugde niet. Dc kapper A. J. te N o o r d w ij k had op 15 .April aan iemand een brief geschre- ven. Een keurige brief overigens. Jammer alleen van het p.s., dat hij er nog in de gauwigheid had ondergeplaatst: In dat p.s. werd nog vlug even een veeg uit de pan uitgedeeld in dier voege, dat de ontvanger van den brief langs een omwegje werd uitgemaakt voor dief. Wegens dit belee- digende p.s.-je zal hij 5 boete moeten be talen, hetgeen hij billijk vond. HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. Tegen den 30-jarigen W. M. H. K. te Leiden had de Officier, wegens diefstal van een viertal teekeningen ten nadeel® van de N.V. de Leidsche Machinefabriek en Staalindustrie te Leiden, twee maan den gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak verdachte vrij. De 36-jarige C. v ,d. H. te L e i d e n, had wegens diefstal van 6 schapenvellen, vanaf een schuit van v. d. Meer te Leiden, een eisch tegen zich gehoord van zes maan den gevangenisstraf. De uitspraak werd vier maanden gevangenisstraf. De Officier had tegen de 20-jarige dienst bode J. E. S. te Zoetermeer, thans ged., wegens diefstal van een kostbaren ring, kleeding en zilver, tien maanden ge vangenisstraf geëischt. Het vonnis werd acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. 40. Door het gewicht van vader Klomp schoot de deur met eeen ruk open, precies tegen den neus van den tweeden boef, die gereed stond om Klomp op te vangen. Die slag kwam zoo hard aan, dat hij sterretjes zag en het hem groen en geel voor de oogen werd. 41. Dat was voor Piet, den derden boef het sein van den aanval. Zijn twee kamera den hadden al het onderspit tegen Klomp moeten delven, maar dat zou bij hem niet gebeuren. Hij stond hem wel alleen. Wat dacht die Klomp wel; dat zou hij hem wel even betaald zetten. 42. Maar hoe? Daar kreeg Piet een lumi neus idee, dat dacht hij tenminste. Hij zou Klomp pardoes bij zijn beenen grijpen en naar beneden trekken. Dan kwam hij met een bons op den grond terecht en dan zou het voor hem toch een klein kunstje zijn, om hem er onder te krijgen. NIEUWE UITGAVEN Mijn weg naar Scapa Flow, door Günther Prien. Uitg. Roskam, Am sterdam. „De duikboot, die onder commando stond van kornetten-kapitein Günther Prion, is van haar laatsten tocht naar den vijand niet teruggekeerd". Met deze mededeeling uit een der bekend makingen van het opperbevel der Duitsche weermacht opent het boek, waarin Gün ther Prien zijn weg naar Scapa Flow be schrijft. Het is de tragiek van den oorlog, dat juist de levens van hen die het meest levens krachtig zijn worden weggenomen en dat boek herinnert daaraan. „Overloopend van jeugdige kracht en élan is hij voor de duik bootstrijders een eeuwigdurend voorbeeld", schryft vice-admiraal Doenitz in een dag order aan het Duitsche duikbootwapen. Dat deze kwalificatie geen ijdel woordenspel is, bewijst het boek, dat kapitein Prien heeft geschreven en waarin hij eenige grepen doet uit zijn loopbaan. Er was een tijd, waarin er nog geen ka pitein Prien bestond, alleen nog maar een „Prientje", dat naar zee wilde, en vanaf dien tijd begint de historie. Kapitein Prien ontpopt zich in dit verhaal als een prettige verteller. Zijn belevenissen op de zeevaart school van Finkenwarder, op het volschip „Hamburg", waar hij als scheepsjongen dienst deed, en op de vrachtschuit „Pfalz- burg", die op Zuid-Amerika voer, en als, vierde stuurman op de „San Francisco" zijn zoo heerlijk echt verteld, dat men er niet van uit kan scheiden. De frissche zee wind waait erdoor en men ruikt de prik kelende geur van het zilte water. Later wordt de toon van den verteller iets ern stiger; dan komt de tijd van gedwongen werkloosheid en van den dienst in een duik boot. Het boek eindigt tenslotte met het spannende verbaal van den bekenden tocht naar Scapa Flow, waar de leeuw in zijn hol werd opgezocht. Dat is „het" succes van zijn leven, het hoogtepunt, waartoe al het voorafgaande slechts een weg was, welke daarheen leidde. Aan het einde gekomen, bladeren wij onwillekeurig even terug en 'herlezen den aanvang. Deze man keerde niet terug. LAND- EN TUINBOUW Prijzen tuinbouwproducten. Volgens mededeeling van de Groenten- en Fruitcentrale is in de prijsregeling voor de veilingen eenige wijziging geko men. Zoo is b.v. de maximumprijs van uien aanmerkelijk verlaagd, n.l. van ƒ4.50 op 3.50 per 100 K.G., vermoedelijk met de bedoeling om de aanvoer van houdbare uien, (dus zaaiuien) te remmen. Maxi mumprijzen zijn vastgesteld voor koolra pen, bladselderij, het lof van knolselderij en de grovere gewasschen peen van 51 200 gram. Koolrapen ƒ1.602.bladsel derij en het lof van knolselderij 5.p. 100 K.G. Grovere gewasschen peen van 51200 gr. gewicht van ƒ3.20 tot ƒ4.— per K.G. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 13) Een boomstam kwam langzaam aangedre ven met den stroom. Hij keek er naar met hernieuwde hoop in zijn blik. Hij zou er op kunnen klimmen, en met een beetje geluk veilig hier vandaan kunnen komen, weg uit het woud, naar den brêederen stroom waarin dit riviertje uitmondde. Maar met een schudde hij ontmoedigd zijn hoofd. Hij was nog niet ver genoeg van Cayenne en van de helsche gevangenis verwijderd om zich veilig langs den open weg van een ri vier naar de grens te spoeden. Zijn oogen volgden den stam nog even op zijn tocht stroomafwaarts, en plotseling zag hij hoe een camoodi een reusachtige boa constrictor in haar volle lenkte van achttien voet op den stam verblijf hield. Hij wachtte tot de stam uit het gezicht verdwenen was, en vestigde toen weer zijn aandacht op den overkant. Hij moest dien op een of andere manier weten te bereiken, om, vermoeid als hij was ::ijn tocht te ver volgen, tot de duistert)1 van den nacht hem voor vijandige oogen zou bescher men. Onderzoekend bekeek hij nogmaals de oevers stroomop- en afwaarts, zonder iets te ontdekken, wat zijn overtocht zou kunnen vergemakkelijken; er slingerden zich geen lianen over het water, en de stroom was te diep om te mogen hoopen op een doorwaadbare plaats. Er bestond maar één mogelijkheid. Hij nam zijn stok in zijn onbruikbare hand, gleed in het wa ter, en begon met den rugslag te zwemmen. Bijna had hij reeds dei^ anderen oever bereikt, toen het driftig geroep van een papegaai hem snel deed omdraaien om den oever 'e inspecteeren. Hij ontwaardde echter niets, dat de opgewondenheid van het dier kon verklaren; mogelijk was het opgeschrikt door zijn eigen nadering. Toch bleef hij even op zijn borst liggen om den groenen wand vóór hem nog eens nauw keurig te onderzoeken. Op dit oogenblik braken de apen in de boomen weer uit in een wild gesnater, en overtuigd, dat er geen gevaar dreigde, draaide hij zich weer op zijn rug en vervolgde zijn weg in de richting van een plek, die een gemakkelijke lan dingsplaats scheen te bieden. Toen hij met zijn voeten den bodem kon bereiken, ging hij rechtop staan en waad de verder naar den wal. Hij was nog slechts een meter van den veiligen oever verwij derd, toen er iets glads tegen zijn beenen aan schoof, en op hetzelfde oogenblik ont ving hij een schok als van een sterken electrischen stroom. Zoo krachtig was de schok, dat Langdon er door uit het water werd geworpen en halverwege den oever weer neerkwam, waar hij eenige minuten roerloos bleef liggen, volkomen versuft en met glazige oogen voor zich uitstarend. Langzaam kwam hij weer tot zichzelf, en trok zijn voeten uit het water. Dan draai de hij zich om, en keek in de rivier om te zien, wat dezen schok veroorzaakt had. Op den bodem ontdekte hij drie slijmerige monsterachtige gedaanten, en toen hij wat scherper toekeek, begreep hij, dat het een geluk te noemen was, dat hij nog onder de levenden geteld kon worden. Het waren drie sidderalen. Doodvermoeid liet hij zich onder een paar boomen neervallen. Naar lichaam en ziel uitgeput, begon hij na enkele oogen- blikken te knikkebollen en viel weldra in een diepen slaap. Hij werd wakker door het geluid van menschelijke stemmen. Een oogenblik meende hij, dat hij zich vergiste, dat het een droom moest zijn, maar een oogenblik later hoorde hij het weer, en kroop haastig achter een paar struiken, vreezend, dat de stemmen zouden behoo- ren aan menschen, die op zoek waren naar hem. Enkele minuten later kon hij zacht het geplas van roeispanen opvangen, maar toen hij trachtte te verstaan wat er ge sproken werd, braken plotseling de apen weer los in hun heidensch kabaal, dat alle andere geluiden overstemde. Roerloos bleef hij een tijdje liggen wach ten, en kroop toen weer uiterst voorzichtig uit zijn schuilplaats te voorschijn. Een tiental meters stroomopwaarts ontwaardde hij een kano, voortbewogen door drie blanken, terwijl achterin nog een derde fi guur neergehurkt zat, een meisje. Verbaasd staarde hij naar dit onver wachte schouwspel. Een seconde dacht hij er over hun hulp in te roepen, maar be denkende, dat een ontsnapte gevangenis toef waarschijnlijk niet erg hartelijk ver welkomd zou wordên door een gezelschap als dit, liet hij zijn plan varen, en bleef hij de boot verlangend staan nakijken, tot ze achter een bocht uit het gezicht ver dween. Hij besloot zijn weg te hervatten. Se dert den voorafgaanden avond had hij niets gegeten, dan een beetje wilde honing en een paar noten, en hij kromp in elkaar van den honger. Er was evenwel niets eetbaars te vinden, en strompelend trok hij weer voorwaarts het oerwoud in. Ondanks de onverdraaglijke hitte, voel de hij hoe hij plotseling begon te rillen van koude; een huivering die, naar hij wist, een aanval van hevige koorts aan kondigde. In de gevangenis was koorts een veelvuldig voorkomend iets geweest, zoo dat hij volkomen van de daarmee gepaard gaande verschijnselen op de hoogte was. De wetenschap, dat hij op het punt stond overmeesterd te worden door de koorts, vervulde hem met vertwijfeling. Hier in het tropische woud, waar de geheele na- tuur er op uit was, te vernietigen, bestond er voor een door de koorts aangetaste maar weinig hoop meer. De koorts nam snel in hevigheid toe. In zijn ooren begon het te suizen, zijn oogen vertroebelden, en hij verloor ieder begrip van zijn omgeving. Een paar keren, als zijn hersens voor een poosje weer normaal werkten, hoorde hij zichzelf wartaal mom pelen, en probeerde hij met alle kracht die in hem was zijn zwakheid te overmeeste ren. Maar de koorts nam gestadig in hevig heid toe en ten slotte strompelde hij voor- waartsch zonder eenig begrip van de rich ting, waarin hij ging, terwijl zijn ijlen af en toe overging in een toonloos zingen. Na langen tijd schoof de mist weer voor een oogenblik van zijn hersens, en zag hij hoe hij zich opnieuw aan den oever van een rivier bevond. Hij staarde eenige se conden, niet begrijpend naar het water. Niet wetend, dat de rivier, waar hij zoo straks overheen was gezwommen, een groote bocht maakte, en dat hij dus in zijn koorts dwars door het hierdoor afgesneden stuk land was geworsteld, had hij het vree- selijk gevoel, dat hij in een cirkel geloopen moest hebben! In zijn wanhoop voelde hij een verbitterende lachlust in zijn binnen ste opwellen, de hysterische gevoelsuiting van een verloren man. Hij had hoog spel gespeeld, maar het noodlot was tegen hem geweest en de onzichtbare tegenspeler eischte nu den inzet op zijn leven. Toen, terwijl hij daar wankelend en ril lend van de koorts op den oever stond, ten prooi aan de uiterste wanhoop, drong plot seling, heel zwak, het geluid van een Creoolsch liedje tot hem döor: „To, to, to! Ca qui la?" ..C'est moin- mênme, lanmou; Ouvé lapott ba moin!" Verwilderd van verbazing blikte hij rond. Het scheen of het werkelijk een men schelijke stem was, die dit geluid voort bracht. maar hij durfde het niet te geloo- ven. Hij kende het liedje. Jules had het in de gevangenis geleerd van een veroor deelde uit Martinique, en neuriede het vaak, terwijl hijzelf enkele troostvolle uren had zoekgebracht met het te vertalen: „To, to, to! Wie klopt daar? Ik ben het zelf de liefde; Open wijd de deur vor mij!" Ongetwijfeld was hetgeen hij thans meen de te hooren het spel van zijn door koorts verhit brein. 1„Neen toch niet!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5