DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10053 S)e C^icbcli^Soij/fca/rit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: "apengracht 32. Verirouwen Het is even verklaarbaar als verkeerd, om in moeilijke omstandigheden den moed te laten zinken. Het is verklaarbaar, gezien onze men- schelijke zwakheid; maar het is verkeerd, omdat het wijst op gebrek aan vertrouwen, of op een te zwak vertrouwen. Wij hebben de laatste weken op deze plaats enkele keer en geciteerd uit de wijze woorden van den onsterfelijken Thomas a Kempis. Mogen wij nog een keer een uit spraak van denzelfden Thomas onder de aandacht brengen? „In alle leed en bekoring vlucht tot het gebed als tot den veiligen haven der ziel en smeek om goddelijke hulp; hoe vlugger hoe beter; hoe langzamer hoe slechter; hoe vaker hoe nuttiger; hoe ijveriger hoe meer het is God welgevallig. De milde en barm hartige God wil worden gesmeekt; Hij'geeft ons oorzaak tot gebed, belooft ons de hoop te worden verhoord en spreekt: Vraagt en u zal worden gegeven". Als het dagblad de plaats is voor nieuws en actueele beschouwingen, dan is een opwekking om in moeilijke omstandigheden niet den moed te verliezen heden wèl op z'n plaats in een dagblad. Omdat de uit een wereldoorlog onvermijdelijk voortvloeiende omstandigheden velen groote moeilijkheden brengen. En die opwekking vinden we, klaar en overtuigend, in de hier geciteerde woorden van Thomas a Kempis. Moed houden in moeilijke omstandighe den! En als de moed ons dreigt te ontzin ken, dan kennen wij een veiligen haven! Een groote zegen zijn voor zichzelf en voor anderen: de in blij vertrouwen onder alle omstandigheden moedige menschen. WAT ANDERE BLADEN r SCHRIJVEN VEILIG VAREN. Uit een artikel in de N i e u w e D a g: „Menschen, die uitsluitend varen op het kompas van hun eigen -geweten, hun ver langens en begeerten, hun persoonlijke meeningen en inzichten, zullen bezwaarlijk 'n rechten en zuiveren koers kunnen hou den in het vaak verwarde en verwarrende' leven. In dat opzicht hebben de overtuigde katholieken het gemakkelijker. Zij hebben in de tien geboden Gods evenzoovele zui vere toetssteenen om het goede van het kwade te onderkennen. Zij hebben in de leer van Christus en van de door Christus gestichte Katholieke Kerk een onwankel baar houvast. Het geloof geeft hun een scherper onderscheidingsvermogen dan zij van nature alleen zouden bezitten. Maar juist daardoor weegt de verantwoordelijk heid van den geloovigen Katholiek zooveel zwaarder, wanneer hij uit vrijen wil het kwaad boven het goed zou verkiezen. Ook de Katholiek moet steeds weer keuze doen en beslissen aan welken kant hij behoort. En het behoeft voor iemand, die zich niet alleen Katholiek wenscht te noemen, maar ook metterdaad Katholiek wil zijn, geen betoog, dat hij behoort aan den kant van het door God gewilde goede, aan den kant van Christus en Zijn met goddelijk en on feilbaar leergezag in geloof en zeden be- kleede Kerk. Plaatst men hem voor de keuze, öf God óf den menschen te gehoor zamen op een punt, waar de eene gehoor zaamheid de andere uitsluit, omdat zij op dat punt niet met elkander in overeen stemming te brengen zijn, dan kiest hij on voorwaardelijk de gehoorzaamheid aan God. Hij weet, dat geen menschelijk voor deel, geen tijdelijk belang.of gewin, hoe groot het ook moge schijnen, ooit kan op wegen tegen het eeuwige geluk dat God zijn trouwen dienstknechten in het uit zicht stelt. Deze waarheid, waarvoor tal rijke en roemvolle martelaren met hun bloed hebben getuigd, sterkt zijn vrijen wil bij elke beslissende keuze, welke hij heeft te doen. Wie in den tijd God boven alles verkiest, zal door God in alle eeuwigheid worden uitverkoren". AAN HET OOSTELIJK FRONT DE STRIJD ROND LENINGRAD. Tijdens de gevechten in het versterkte gebied rond Leningrad heeft den 14en September een Duitsche divisie-infanterie een door de Sowjets op hardnekkige wij ze verdedigde bunkerstelling doorbroken en een stadje veroverd. In totaal werden door de troepen dezer divisie 91 Sowjet- bunkers buiten gevecht gesteld. Meer dan achthonderd Sowjetsoldaten werden ge vangen genomen. Bovendien vernietig den de Duitsche troepen verscheidene Sowjet-pantserwagens en vernielden zij talrijke stukken geschut en lichte wapens der infanterie. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren met succes Sowjetstellingen in den Noor delijken sector aangevallen. Sterke afdee- lingen Stuka's bombardeerden in de streek van Moermansk de bolsjewistische stellin gen. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met goed gevolg Sowjetschepen in de Noorde lijke IJszee aangevallen. Twee transport schepen, een van 2000 en een van 1000 ton, werden tot zinken gebracht. Een an der schip van 100 ton werd ernstig be schadigd. Den 15en September zijn de spoorweg verbindingen, die over de landengte naar de Krim voeren, naar het D.N.B. verneemt, op vele plaatsen door Duitsche luchtaan vallen verbroken. Bij de aanvallen op de verkeerslijnen der Sowjets liep ook een belangrijk spoorwegstation zware bom- treffers op. De Sowjetversterkingen wer den herhaaldelijk door Stuka's gebombar deerd en vernield of beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag de zich nog op enkele eilanden in de Finsche Golf bevindende Sowjetstrijd- krachten met goed succes aangevallen. Versterkingen en Sow jettroepen werden op gevoelige wijze getroffen. Denzelfden dag. hebben sterke afdeelingen van de Duitsche luchtmacht met onverminderde hevigheid de in de omgeving van Lenin grad in den strijd geworpen Sowjettroepen gebombardeerd. De succesvolle vernieti ging van bolsjewistische stellingen en oorlogsmateriaal van allerlei soort werd voortgezet. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtbericht van gisteren maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Gemechaniseerde Duitsche afdeelingen hebben met medewerking van de lucht macht van de as op 14 en 15 September een krachtig offensief ondernomen op Egyptisch gebied ten Oosten van Solloem, waarbij de Engelsche troepen gedwongen werden zich terug te trekken. Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen hebben her haalde malen de vijandelijke luchtmacht aangevallen, waarbij zij in totaal twaalf vijandelijke toestellen omlaagschoten. Van onze vliegtuigen zijn tien niet terugge keerd. Andere toestellen werden getroffen en hadden eenige gewonden aan boord. Andere eenheden van de luchtmacht her nieuwden des nachts het bombardement op Tobroek en op het gebied van Mersa- Matroe. Inrichtingen en opslagplaatsen als mede concentraties gemechaniseerde strijd middelen en spoorlijnen werden getroffen. Er ontstonden vele branden. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Benghasi, doch zonder eenig resultaat. Oost-Afrika: Hevige activiteit van de artillerie, van mortieren en automatische wapens in den sector van Woltsjefit. Pogin gen van den vijand om ons te naderen wer den prompt afgeslagen in den sector van Culquabert. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vlieg tuigen een vijandelijk schip met bommen getroffen en zwaar beschadigd. Zoo zien de wegen er in het veroverde Sovjet-gebied uit. - In den bijna onbegaanbaren grond komen de voertuigen slechts moeiz^rJ]a^rjljQ||and) VERBODEN GEBRUIK VAN NAMEN VAN ORANJE-HUIS Het Rijkscommissariaat deelt mede: In aansluiting op de gisteren bekend ge maakt verbeurdverklaring van de vermo genswaarden der levende leden van het Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de verordening no. 138/ 41 door den commissaris-generaal voor de veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje-Nassau door economische en niet-economische vereenigingen en stichtingen, openbare en particuliere instellingén en inrichtingen, alsmede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Even eens is het gebruik van afbeeldingen ver boden, waardoor een contact met het huis Oranje Nassau wordt aangeduid. v Art. 2. Handelingen in strijd met deze verorde ning zijn overtredingen en worden over eenkomstig artikel 45 (2) van de verorde ning no. 138/41 bestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is vastgesteld. Art. 3. De afkondiging van deze verordening geschiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. EEN NIEUWE TEXTIELKAART Naar men ons van officieele zijde mede deelt, kan de uitreiking van de nieuwe textielkaart tegen 1 November a.s. tege moet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen er de nieu we distributieregeling van kleeding en huishoudgoederen zullen tijdig worden ver strekt. F. A. A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door niets gegronde be wering geuit, dat N.S.B.'ers in de Mei dagen van het vorige jaar in Rotterdam op Nederlandsche soldaten hebben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn bewering werd van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp ge stuurd. DE BEZETTING VAN IRAN BEZETTINGSTROEPEN RUKKEN OP NAAR TEHERAN. De Britsche berichtendienst meldt uit Teheran, dat de Engelsche en Sowjetstrijd- krachten besloten hebben Teheran te be zetten en dat zij reeds naar de hoofdstad oprukken. Reuter meldt nader, dat de Britsche en de bolsjewistische troepen zijn opgetrok ken tot enkele mijlen voor Teheran. Vol gens een ander Reuterbericht uit Teheran wordt aangenomen, dat de Britsche en bolsjewistische troepen Woensdag gemeen schappelijk de stad zullen binnen trekken. Een buitengewone zitting van het Iraan sche parlement is, naar het agentschap Pars meldt, gisteren om 11 uur gehouden. De eerste minister, Foeroegi, legde de volgende verklaring af: „Ik heb den afgevaardigden en het volk van Iran de belangrijke mededeeling te doen, dat zijne Keizerlijke Majesteit Reza Sjah Pahlevi om gezondheidsredenen is af getreden ten gunste van zijn zoon, den kroonprins, als zijn rechtmatigen opvolger. Deze heeft de macht overeenkomstig de wet en de grondwet in handen genomen". De premier riep het parlement op Woens- Bij een der Duitsche voorposten aan het Oostelijk front. Granaatwerpers beantwoor en de vijandelijke activiteit op afdoende wijze (Orbis-Holland) dag a.s. weer bijeen te komen, opdat de nieuwe vorst de door de wet voorgeschre ven formaliteiten voor het parlement kan vervullen DE TOESTAND IN IRAN De toestand in Iran heeft zich, volgens een bericht van het blad „Sora" uit Ankara, in verband met de jongste gebeurtenissen nog verder toegespitst. De opstand van de Koer den en andere stammen in het Noordelijke en Noordoostelijke deel van het land heeft een grooteren omvang aangenomen, zoo verneemt het blad. Over de bewegingen van de Sovjettroepen in de richting naar Tehe ran is bekend geworden, dat een gemotori seerde Sovjet-colonne Maandag Tebris heeft verlaten. In toonaangevende Turksche kringen wordt de opmarsch van de Engelsche en Sovjet troepen naar Teheran een „wed loop" genoemd en wordt de meening uitge sproken, dat diegene, die Teheran het eer ste zal binnentrekken, de stad in handen zal houden. DE AFGETREDEN SJAH. De afgetreden sjah is Reza Pahlavi. De ze zoon van een Iraansche familie werd in 1878 geboren. In 1900 trad hij in dienst van de kozakkenbrigade, in 1921 werd hij maarschalk en in hetzelfde jaar minister van oorlog. In 1923 volgde zijn benoeming tot president van den ministerraad. Toen in 1925 de titels werden afgeschaft nam hij den naam Pahlavi aan. Na de vervallen verklaring van sjah Ahmed werd hij tot regent van het rijk en hoofd der voorloo- pige regeering verheven. In 1925 koos de nationale constiueerende vergadering hem tot erfelijk soeverein en nog dat jaar be steeg hij den troon en in 1926 werd hij ge kroond. Zijn echt werd met zeven zoons en vier dochters gezegend. De kroonprins (Sja- poer) heet Mohamed Reza Pahlavi, hij werd in 1919 geboren en huwde in 1939 met prinses Fewzie van Egypte. Het blad „Sora" geeft in een eigen be richt uit Ankara de motieven weer, welke den Sjah van Iran hebben bewogen afstand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsche en Sovjet troepen in Iran en het staken van den te genstand door Iran hebben den Sjah aan leiding gegeven, zoo schrijft het blad, en kele maatregelen te nemen, waarmede de nieuwe regeering van Iran het niet eens was. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regeering van Iran een beslissing genomen, welke neerkwam op een Volledige beperking van de grondwet telijke rechten van den Sjah. In verband hiermede heeft Sjah Khan Pahlevi besloten ten gunste van-den troon opvolger afstand te doen. De troonsafstand werd eerst twee uur na het vertrek van den Sjah uit de hoofdstad bekend ge maakt, toen aan het parlement hiervan mededeeling werd gedaan. Over de reis van den Sjah wordt een volledig stilzwij gen in acht genomen. Welingelichte diplo matieke kringen te Ankara hebben ver klaard, zoo meldt het blad verder, dat de Sjah zich met enkelf leden van zijn gevolg naar een vliegveld bij Teheran heeft bege ven, vanwaar hij in onbekende richting is vertrokken. Volgens onbevestigde berichten, zou de Sjah ergens in Turkije geland zijn, en wordt hij te Ankara verwacht. Volgens te Kaboel ontvangen berichten bereidt de Sowjetunie de bolsjewiseering in zeer snel tempo voor van de door Sow jettroepen bezette deelen van Iran en van geheel Noord Iran. De Moskousche radio laat sedert verscheidene dagen steeds weer de zwaarste verwijten hoor en jegens de tegenwoordige regeering van Iran en voor al tegen het Iraansche leger. Zij wordt be- sohuldigdi van sabotage van de voorwaar den van den wapenstilstand en roept de „arbeiders en boeren" van Iran op tegen het tegenwoordige systeem op te staan en een nieuwe revolutionnaire regeering te De diplomatieke correspondent van de Times meldt uit Teheran, dat besloten is, ook het Bulgaarsche gezantschap in Tehe- rant te sluiten. Het 'is twijfelachtig of de gezant van de regeering te Vichy, die op weg naar Teheran is, volledige diplomatie ke rechten zal krijgen. EGOÏST. Ik herinner mij, dat er vóór den oorlog in Praag een proces werd ge voerd wegens schending van een huwe lijkscontract. Volgens de bewering van de vrouw had haar echtgenoot, toen zij in den echt werden verbonden, een schema opgemaakt van haar plichten. Daarin stond o.m. dat zij, als zijn vrouw het huis in orde moest houden, de huur en alle belasting moest betalen. Voorts haar echtgenoot drie maaltijden per dag moest bereiden, nl. een ontbijt, om aoht uur, bestaande uit een kop koffie, twee sneetjes brood, boter en twee eieren, een diner van vier gangen om 12 uur en 's avonds een souper van twee gangen. Tijdens de rechtszitting werd nu door den advocaat van de vrouw ver klaard, dat deze nooit eenig geld van haar man had ontvangen, en daar entegen al haar spaarpenningen voor de huishouding had uitgegeven. Dat is nou wat men noemt een man met gemeenschapsgevoel. Ik hoop, dat deze snaak nu nog leeft. En dat hij zelf in de rij moet staan om zijn boterbonnen, broodbonnen en wat dies meer zij in ontvangst te nemen. Die man verdient taptemelk, koffie- surrogaat, stamppot zonder vet en groentewater. Neen, zelfs dat verdient hij nog niet. Maar wees getroost, geachte lezeres, misschien ontgint hij nu ergens de hei en zorgt hij op zijn beurt voor de voed selvoorziening. Of men laat hem iede- ren middag zijn 4 gangen en 's avonds zijn 2 gangen op zijn knieën bijdweilen. En u en ik zullen dan geen medelijden met hem hebben. BRITSCHE BOMMEN OP LE HAVRE. Gisternacht hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Britsche -gevechtsvliegtuigen een groot aantal brisant- en brandbommen op de woonwijken van le Havre laten val len, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. De aanval had geen enkel mi litair resultaat, doch 20 woonhuizen wer den verwoest. Tien Franschen kwamen om het leven, negen werden gewond. VERZET VAN BIRMA TEGEN SAMENWERKING MET ENGELAND. Volgens een door Domei verspreid be richt uit Rangoon duurt het verzet van Birma tegen een samenwerking met Enge land in den Europeeschen oorlog voort. De Birmeezen weigeren elke hulp aan En geland, daar zij gelooven, dat hiermede slechts het voortbestaan van de Britsche heerschappij over Birma bevorderd wordt. De minister-president van Birma zal zich eerlang naar Londen begeven om voor Birma de autonomie op te eischen. Opmer kelijk is, dat Birma zelfs voor Ameri- kaansch oorlogsmateriaal, dat over den Birma-weg gaat, heffingen verlangt en dat het slechts aan de tusschenkomst van den gouverneur-generaal te danken is, dat de door Birma gewenschte verhooging der heffingen vermeden is. E SPOORWEGONGELUK IN JAPAN. Op 15 K.M. ten Westen van Himeji is op het traject Kobe-Sjimonoseki gisteravond een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij ruim honderd personen om het le ven zijn gekomen of werden gewond. Naar het ministerie voor het verkeers-' wezen bekend maakt, zijn twee personen treinen wegens het niet functioneeren van de automatische seininrichtingen op elkaar gereden, waarbij drie rijtuigen ontspoor den. De gewonden zijn opgenomen in de ziekenhuizen van de nabijgelegen plaatsen Okayama en Himeji. Aangezien de rails gedeeltelijk vernield zijn, is 'het verkeer West-Oost voorloopig stilgelegd, terwijl het verkeer naar Zuid-Japan in stand; 'gehou den kon worden. ZONDER GROOTERE TOEPASSING VAN MACHINES GEEN PRODUCTIETOENAME SED8AGEH BESTEED D BOUW BE DRUP VOOR MACHINES e IÖ38/3S S03 MtlUOEH ft-M, i WERKTUIGEN

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1