MV/Z NEPER LANPSCHE WEEK OMGEVING RIJNSTREEK RADIO ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 KATWIJK Verlof burgemeester. De burgemees ter imr. Woldringh v. d. Hoop is enkele dagen met verlof. Wethouder J. Dubbel dam treedt als loco-burgemeester op. NOORDWIJK Ned. Mij v. Tuinbouw. Vrijdagavond (hield deze Mij. haar maandelijksche bijeen komst in hotel Royal onder voorz. van den heer H. de Boer. Een 20 tal bloemin- izendingen waren opgesteld, terwijl ook een vrucht was ingezonden van de „Suggetti", een nieuw soort groente, afkomstig uit Italië en Egypte. Door de afd. werden als leden van het H.B. gekozen de heeren Jhr. v. Tets, H. Th. "s Jacobs en Aibr. Sluis; tot afgevaardigden naar de Algem. Veng. werden gekozen W. v. Zonneveld en L. J. v. d. Meer. De expositie van Chrysanthen werd voorloopig vastgesteld Op 7 Novem ber en de e.v. vergadering op 10 October Besloten werd wederom te organiseeren een hyacinth en-expositie in Febr. 1942. De Ibenoodigde bollen zullen in de October- vergadering aan de deelnemers worden uitgereikt. Hierna hield de voorzitter een causerie over de samenleving van planten met bacteriën, welke zoowel ten goede als ten kwade van de plant kunnen zijn, waarvan spr. eenige interessante mededee- lingen deed. Om de hyacinthen-expositie nog meer te animeeren, werden staande de vergadering nog 200 Dubbele Tulp Oranje Nassau beschikbaar gesteld, welke door de deelnemers in bloei getrokken moeten worden en naast de Hyacinthen kunnen worden ingezonden. NOOTDORP „St Paulus". De K.J.M.V. „St. Pau- lus" heeft Donderdagavond een ledenver gadering gehouden in het, R.K. Vereni gingsgebouw. Na eenige frisch uitgevoer de lichaamsoefeningen opende de voorzit ter. de heer P. Steenweg, de vergadering met gebed, waarna hij allen welkom heet te, in het bijzonder den weleerw. heer de Bot, kapelaan te Delft, en den moderator der vereeniging, kapelaan Huibers. Het doel van de vergadering was de samen stelling van het winterprogram, doch al vorens daartoe over te gaan, was hèt woord aan kapelaan de Bot, die een rede hield over het onderwerp „De taak van den jongenman in dezen tijd". Spr. ging in een historisch overzicht na, hoe de wereld in haar godsdienstige be grippen vervlakt is en hoe het juist in deze buitengewone tijdsomstandigheden plicht is voor allen, speciaal voor de jon gemannen, om te beginnen aan den gees telijken opbouw. Met de priesters moeten ook de leeken alles in het werk stellen om ons volk gaaf en geloofs-gezond te houden. Hand in hand met onze geestelijke over heid moeten wij allen samenwerken aan den opbouw van een nieuw Nederland. Het spontaan applaus bewees, dat het pro pagandistisch woord van kapelaan de Bot bij de leden weerklank had gevonden. De notulen van den secretaris, den heer Chr. van Veen. memoreerden den plotse- lingen dood van het K.J.M.C.-lid Gabriël Spruit, die te Scheveningen aan het strand op zoo tragische wijze is verdronken. De leden zullen hem steeds in godvruchtige herinnering houden. Verder bleek uit het verslag, dat het zomerprogram naar wensch geslaagd was. Overgaande tot de behandeling van het winterprogramma deelde de voorzitter mede, dat dit program zal staan in het tee- ken van de gemeenschapsgedachte, een on derwerp dat voor onzen tijd hoogst actueel is. In verband hiermede zullen besprekin gen gehouden worden over actueele on derwerpen o.a. over de beroemde encyclie ken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno en daaruit voortkomende onder werpen. Ook zal gesprokenworden over beroepsliefde voor den arbeid en over de katholieke actie resp. over de deelname daaraan door leeken. Moderator kapelaan Huibers ontwikkelde vervolgens de actie op godsdienstig terrein, waarbij bleek, dat ook aan de godsdienstige vorming veel zorg zal besteed worden. Plannen zijn in voorbereiding tot vorming van een H. Fa milie en tot meer actief deelnemen aan de liturgie. Verder zal ook een Kerstavond, georganiseerd worden en een godsdiensti ge cursus voor verloofden geformeerd worden., Ook staan nog plannen op het program, gewijd aan cultuur en ontspanning. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, dat de katholie ke jongémannenvereeniging dezen winter niet stil zal zitten doch integendeel een buitengewone actie zal ontplooien. OEGSTGEEST Gouden jubileum. Maandag a.s. hoopt mej. J. Sierat den dag te herdenken,, dat zij 50 jaar als hulp in de huishouding werkzaam is bij de familie Van Dorp, Emmalaan 76. RIJNSBURG Bloemenhandel. Gladiolussen gemengd 60—90, Picardi 90110, Pelegrina 6070, Edison 7090, Brillant 5060, Polijs 80— 90, Oranje Prinses 110130, Montbretia 1025, Helianthus 1.60—2—, idem klein 40—60, Dahlia 1.10—1.70, Scabiosa 100— 1.20, Statiee 58, Leeuwenbekken 46, Mangrieten 58, idem, dubbel 57, An jers 8085, Am. Anjers 1.301.70, Lelie wit 1416, idem Rose 69, Rozen 3042, Grysantjes 2228, idem Bruin 12—18, idem geel 912, Zinnia groot 3550, idem klein 2030, Liatris 2.002.20, Asters 40 50, Struisasters 5560. VALKENBURG Paardenmarkt. Op 12 Sept. is de jaar- lijksche, vanouds beroemde Paardenmarkt in deze gemeente gehouden. De aanvoer was thans echter zeer miniem. ALPHEN AAN DEN RIJN Kerknieuws. Zondag 14 September 1941. Eerste dag van 'het Veertigurengebed. Te 6.45 uur uit reiken van de H. Communie. Te 7 uur de Stille H. Mis; te 8.15 uur uitreiken van de H. Communie; te 8.30 uur de plechtige Hoogmis met volkszang (Paaschmis uit supplement); na afloop „Christus vincit". Te 11 uur de stille H. Mis; te 4 uur open bare aanbidding waarbij de belangen van de geheele parochie aan O. L. Heer worden aanbevolen en alle gezinnen goed verte genwoordigd moeten zijn; men brenge de parochiebundel mee; te 7 uur plechtig Lof met predikatie. Maandag. Tweede dag van het Veertig urengebed. Te 7 uur uitstelling van het Allerheiligste en Commrunieuitreiken. Te 8 uur plechtige gezongen H. Mis voor de kinderen, die daaronder communiceer en. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof met predi katie. Dinsdag. Derdé dag van het Veertiguren gebed. Te 7 uur uitstelling van het Aller heiligste en communieuitreiken; te 9 uur plechtige gezongen H. Mis; te 6.30 uur solemneel sluitingslof met predikatie en processie (voor de volgorde der processie zie men de lijst achter in de kerk). De bruidjes zullen te 6.20 uur aan de pastorie aanwezig zijn. Men brenge steeds de pa rochie bundel mee. Woensdagavond 7 uur congregatie voor de meisjes, fd. H. Agnes. Donderdagavond te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdagavond te 7 uur Maria-oefening voor den vrede. Van 4.30 uur tot 6 uur en van 7.30 uur tot 9 uur biechthooren. Reeds nu wijzen wij op het triduum voor de vrouwen en het triduum voor de mannen der H. Familie in verband met de opdracht voor deze congregatie's. Voor de vrouwen van Dinsdag 23 Sept. tot en met Donderdag 25 Sept. en voor de mannen van Vrijdag 26 Sept, tot en met Zondag 23 Sept. a.s. Kokend water over 't lichaam. Het 4-jarig dochtertje van den land bouwer H. had het ongeluk tijdens het be reiden van kaas kokend water over het lichaam te krijgen, waardoor het kind aan hoofd en armen ernstige brandwonden op liep. Geboren; Joannes Hermanus, z. van G. Th. D. van Niekerk en C. Boeren Hendrik, z. van J. Koele wijn en W. Kam- pert Cornells Gustaaf, z. van L. Hoge- nes en M. Bergshoeff Gerardus Corne lis, z. van P. Hofman en D. A. Schavema- ker Gerardus Petrus Antonius, z. van Q. Wortman en C. M. van Egmond Su sanna, d. van G. Vis en S. Schellinger hout Hendrik Petrus Cornells Lodewijk, z. van G. P. Marsé en E. A. van Rijn. Overleden; H. van Kleef 56 j., wedr. van M. de Jong P. Kool 87 j., wede. van J. Gaikhorst. AARLANDERVEEN Kerknieuws. ..Zondag 14 Spe.t. 1941. Vijftiende Zondag na Pinksteren. Feest van Kruisverheffing. Om half acht uitreiking der H. Communie; 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 12 uur Maria-Congregatie afd. jongere en oudere jongens. Komt allen trouw. Denkt om uw Congregatieboekje en vergeet uw medaille niet. Half drie vergadering v. d. Derde Orde. Alle leden zijn natuurlijk present. Ook niet-leden van harte welkom. Rozen hoedje voor overleden medebroeder. Maandag. Feest van O.L.Vr. van Smar ten. Om 7 uur H. Mis in de Kerk en tevens een H. Mis bij de Eerw. Zusters. Dinsdag en volgende dagen om 7 uur en kwart voor achten uitreiking der H Com munie en kwart vóór achten H. Mis. He den na de H. Mis Catechismus voor de kin deren, die het volgend jaar plechtig wor den aangenomen. Woensdag. Quatertemperdag. Feest v. d. H.H. Wondteekenen van St. Franciscus. De leden v. d. Derde Orde zullen zeker niet vergeten om op dezen glorievollen feest dag de H. Mis bij te wonen en de H. Com munie te ontvangen. Na de H. Mis Gene rale absolutie. Vrijdag. Quatertemperdag. Zaterdag. Quatertemperdag. Gelegen heid om te bichten na de H. Mis en van zes uur tot half negen, terwijl de kinde ren, die aan de beurs zijn, des voormid dags om kwart over negen komen biech ten. Zondag a.s. Feest v. d. H. Matthaeus, Apostel en Evangelist. Eucharistische dag. Om half acht uitstelling v. h. H. Sacra ment en uitreiking der H. Communie. DE LEIDSCHE COURANT Bijzonderheden.: In deze week van de Quatertemperdagen moeten wij ons her inneren, dat het dagen zijn van boete en gebed. Niets is voor den mensch meer noodig dan boete doen en bidden om Gods straffende hand tegen te houden en Zijn erbarming te verwerven. Alhoewel dispen satie is verleend, zullen wij toch trachten zoover ons mogelijk is, deze dagen in v ten en onthouding door te brengen. Voorzien van de H.H. Sacr. der Sterven den: Gerardus v. d. Berg; Hermanus Stig- ter; Joes Honout en Cornelia Heemskerk BocXe. Overleden: Cornelis Groen in 't Wout. BOSKOOP Kerknieuws. Gedoopt: 5 Sept. Emma, Maria Hout man. 10 Sept. Antonius Hardus. Overleden: 10 Sept.. Quirinus Houd'ijk. In ondertrouw: Adr. Joannes v. d. Meulen en Joanna Hen- rica Killesteijn. Zondag: Hoogfeest van Aanbidding. Te 7 uur wordt het H. Sacrament uitgesteld voor den geheelen dag. Te 7 uur en 8.30 uür gelezen H. Missen. Te 10 uur Hoogmis, waaronder schaalcollecte voor de sieraden der kerk. Te 3 uur Openbare Aanbidding. Het congregatiekoor zingt: Veni Creator, O Salutaris Hostia, Aanbidding, Tantum Ergo, O Hart voor ons gebroken. Te 7 uur: Plechtig Lof. Predikatie door den weleerw. heer H. v. Drunen, processie. Te Deum. Na het Lof ter eere van Christus Koning. On der de processie wordt gezongen: „Rex Clementissime". N.B. De leden van de Derde Orde en de leden van de meisjes- en jongens congre gaties houden hun biduren, welke bun zijn aangewezen. Maandag: Feestdag van de VII Smarten van Maria. 7 uur gezongen H. Mis ter eere van Maria. Vrijdag: Feestdag van de Indrukken van de H. Franciscus (Generale Absolutie). 7.30 uur Maria-congregatie voor de meis jes. Afd. I. Zaterdag: Gelegenheid om te biechten van 4—8 uur. Te 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen. BODEGRAVEN Jubileum. Donderdag herdacht de heer J. van Groeningen het feit, dat hij vijf en twintig jaar werkzaam was als schilder bij de fa. Hero de Groot. Des ochtends werd de jubilaris op het kantoor ontboden en door de directie gefeliciteerd. Hem werd een horloge (met inscriptie) en een ketting aangeboden. Van de Neder- landsche Vereeniging voor Handel en Nij verheid ontving hij een medaille. Na een dankwoord werd het overige gedeelte van den dag in den huiselijken kring doorge bracht. Geboren: Jozefa Gijsberta Maria d. van P. G. H. Veelenturf en M. J. Moons. Pieter Johannes z. van H. Oostveen en A. de Lange. Petrus Bernardus z. van P. b. Bakker en M. J. Th. van Pelt. Ondertrouwd: C. Brink 23 j. en C. E. J. Versluijs 19 j. Getrouwd: A. A .F. Matze 35 j. en A. A. M. Kaptein 25 j. Overleden: L. Heijkoop 80 j. J. Boer 2 weken (overleden te Gouda). LEIDEPOORP Geboren: Helena Maria, d. van J. Borst en G. M. Volwater. Regina Allda, d. van J. G. v. Wetten en A. G. v. d. Poel. Getrouwd; H. W. J. N. Pijper en W. G. v. d. Ben. G. J. Nielsen en H. Maat. C. v. d. Groep en D. Ph. Rijsdam. W. G. Th. Kriek en W. Boot. LEIMUIDEN K. J. M. V. Vanaf volgende week zal de wekelijksche bijeenkomst voortaan weer iedere week worden gehouden op Dinsdagavond om 8 uur Ieder wordt ver zocht op tijd te komen, daar het de be doeling is telkens een of ander onderwerp te behandelen. St. Josephsgezellen. Zondag 14 Sep tember na de Hoogmis en na het Lof bij eenkomst. Dinsdag 16 September te 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Zaterdag 20 September na het Lof bijeen- komst. REEUWIJK De ziekte van Pastoor Hakkeling. Naar wij vernemen is de toestand van den Pastoor vooruitgaande en is er alle hoop. dat de Pastoor dit weer te boven zal komen. De parochianen worden verzocht in deze dagen veel voor him herder te bidden. Kerknieuws. Zondag 15e Zondag na Pinksteren, feest van de verheffing van het H. Kruis. Onder de H. Missen collecte voor onze kerk. Des avonds om 7.30 uur Lof ter eere van de H. Kruisverheffing voor den vrede. Maan dag feest van de zeven smarten van Maria. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen, waarop uw gebeden bijzon der worden gevraagd voor degenen die de H. Wijdingen zullen ontvangen. Zaterdag biechthooren van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur. Zondag, De H. Missen om 8 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie; om 10.30 uur voor Wilhelmina Quirina van der Helm. Maandag: om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters tot zekere intentie; om 7 uur in de kerk tot zekere intentie. Dinsdag: om 7 uur tot zekere intentie; om 8 uur voor Cornelis Vergeer. Woensdag: om 7 uur jrgt. voor Adriana Belt; om 8 uur tot zekere intentie. Donderdag: om 7 uur tot zekere intentie; om 8 uur tot zekere intentie' Vrijdag: om 7 uur voor Jan Verkleij en echtgenoote; om 9 uur gezongen tot zekere ihtentie. Zaterdag: om 7 uur tot zekere intentie; om 8 uur voor pater Schalkwijk. Zondag: a.s. om 8 uur voor Catharina Stigter; om 10.30 uur voor de parochie. ROELOFARENDSVEEN Kerknieuws. Zondag 14 September; H. Kruisverhef fing. Stille H. H. Missen te 7.30 en 9 uur en te 11 uur Hoogmis. 1.00 uur St. Agnes- congregatie. 3.00 uur St. Theresia-congre- gatie. Na de Hoogmis: Voorbereiding voor de jongens en te 3 uur voor de meisjes (25ste les). 4 uur Vespers met gebeden voor den vrede. 7.30 uur: H. Familie afd. vrouwen. Maandag: Zeven Smarte/i van Maria. Donderdag: 7.30 uur:/St. Aloysius-con- gregatie. Vrijdag; Biechthooren voor groote jon gens. Zaterdag 7.30 uur: Geza. enlijke H. Com munie der kinderen, 's Avonds biechthoo ren 56 uur en 7 uur tot donker. Eerbied' in Gods Huis: le H. Mis: 5, 6, 7, 8; 2e H. Mis: 1. 2, 11, 12. Hoogmis: 3, 4, 9, 10; Lof: 5, 6. VIJFTIG SLUIKHANDELAARS GAAN NAAR EEN KAMP Dinsdagochtend is onder leiding van de Duitsche Sicherheitspolizei en in samen werking met de weermacht, de Ordnungs- polizei en de Nederlandsche politie een huiszoeking gehouden in alle woningen te Maastricht waarvan men kon vermoeden dat er sluikhandelaren en smokkelaars woonden. In pakketten, dozen, koffers en kisten werd een massa onder de distributie val lende goederen gevonden, textielgoederen, heele balen stof voor heeren- en dames- kleeding, linnengoed, kousen, gummi artikelen, zelfs tapijten en bedden werden in beslag genomen, levensmiddelen, zooals vleesch in blik, honderden blikken gecon denseerde melk, koffie, thee, koloniale wa ren, chocolade, boter, vet, suiker enz. wa ren overal in groote hoeveelheden verbor- gne en zijn nu in beslag genomen. Ruim vijftig personen zullen een tijd lang verblijf moeten houden in een kamp. KUNSTGEBITTEN. Naar men ons mededeelt, zal de directeur van het Rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen op aanvragen voor een ver gunning tot verwerken van tandrubber tot nieuwe protheses alsnog gunstig kunnen beslissen, indien deze aanvragen geschie den door den behandelenden tandarts, mondarts of tandheelkundige op daartoe door het rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen te verstrekken formulieren, echter slechts voor die gevallen, waar het betreft protheses, waarvoor alle extracties waren verricht op 22 Juli 1941, den datum, waarop het persbericht, inhoudende het verbod van de verwerking van tandrubber tot protheses, in de dagbladen gepubli ceerd is. Deze maatregel wordt genomen, teneinde te voorkomen, dat de bij de tandartsen, mondartsen, tandheelkundigen en tand technische laboratoria nog aanwezige voor raden tandrubber door bederf verloren zouden gaan. De bij de Dental-depots aan wezige voorraad tandrubber blijft gereser veerd voor reparatiedoeleinden. Nieuwe ge bitten zullen derhalve slechts kunnen wor den gemaakt, wanneer de tandarts, mond- arts, tandheelkundige of het tandtechnisch laboratorium over voldoende tandrubber beschikt. TWEEDE BLAD PAG. 7 door Prof. Pr. JV. Greitemtmn 29e Week, 1420 September 2e Brief aan de Korintiërs, 4:77:16 Er is een latijnsch spreekwoord dat zegt: „het hart maakt de menschen wel sprekend". Anders uitgedrukt: het geheim van alle echte welsprekendheid is de liefde en de volle overtuiging. Deze stelling gaat wel op de duidelijkste wijze in vervulling in dezen tweeden brief aan de Korintiërs. Paulus heeft wel brieven geschreven, die diepzinniger van gedachten zijn, en andere die practischer van strekking zijn, maar er is geen brief, die in zijn geheel zoo wel sprekend, zoo vurig en meesleepend is als deze. Wel bevat bij voorbeeld de eerste brief het prachtige hoofdstuk 13 met het „Hooglied der liefde", maar dat is sleóhts een enkel stuk. Hier in den tweeden brief volgen de mooie stukken elkander onafge broken op. Wij moeten dit als volgt ver klagen. Nooit in zijn leven heeft Paulus' liefde zulk een zwaren proef te doorstaan gehad. Hij wordt door zijn tegenstanders zoozeer achtervolgd, zoozeer belasterd, en vooral zijn geliefde Korintiërs worden zoo geniepig door zijn tegenstanders bewerkt, dat hij het ergste vreest. Het lijkt eenigs- zins op de situatie in Galatië, en daarom bevat ook de brief aan de Galaten eenige passages die onvergetelijk zijn van warme liefde en meesleepende kracht. Zoo'n oogenblik was ook hier aangebroken. Paulus voelt zich in zijn liefde getroffen, en hij neemt de pen op, of beter: hij begint zijn brief te dicteeren om zijn kinderen weer terug te winnen. Deze brief draagt dan ook alle sporen van een gepijnigde, maar nog niet verminderde liefde. Daar om treffen wij hier meerdere stukken aan, die wij bewonderen om hun schoon heid. Wij zullen er deze week bizonder de aandacht op vestigen, maar wijzen er tevens op, dat men de schoonheid van een stuk niet goed kan aanvoelen en waardeeren, wanneer men niet eerst alles goed begrepen heeft. Daarom leze men de aanteekeningen met zorg omdat zij ver klaren in welke omstandigheden een be paald stuk moet moet worden geplaatst, en vooral tegen welke beschuldigingen Paulus zich verdedigt. De eerste beschuldiging is die van zwak te en van gebrek aan moed. Het antwoord van Paulus hierop is niet een volstrekte ontkenning; neen, hij geeft toe, dat hij lichamelijk niet sterk is; maar dat is geen beletsel om voor Christus te werken en in Christus sterk te zijn. Bij deze tegen stelling: zwak naar het lichaam, maar sterk in Christus, vloeit het hart van Paulus over en volgen de tegenstellingen elkander op in een prachtige regelmaat: bestookt, maar niet benauwd; in twijfel, maar niet vertwijfeld; vervolgd, maar niet verlaten enz. (Zondag). Dit vertrouwen op God, die hem ook in zijn zwakheid versterkt, wordt nog grooter, als Paulus bedenkt, dat na dit leven van ellende en vervolging een ander leven van heerlijkheid en glorie te wachten staat. Deze gedachte vervult hem zoozeer, dat hij een prachtige beeldspraak gaat uit werken, namelijk van het lichaam-kleed en de lichaam-tent. Voor het begrijpen van deze beeldspraak zie men echter eerst de aanteekening, om daarna het geheel op zich te laten inwerken. (Maandag). Paulus mag dan door zijn tegenstanders worden aangevallen, hij blijft zich sterk en groot voelen, omdat hij door Christus is uitverkoren als werktuig der verzoening. Daarin bestaat zijn apostolaat. En als Paulus dan bedenkt, hoe hij aan die roe ping heeft beantwoord, hoe hij met Gods genade heeft mogen meewerken, dan stijgt hij op in een lyrischen. vlucht, die zoo schoon is, dat zijn woorden als poëzie uit zijn mond vloeien. Het was daarom zeer juist, dat de ver taler dit gedeelte ook in den vorm van poëzie liet drukken. Hardop gelezen werkt dit stuk prachtig. (Dinsdag en Woensdag). Ook in het nu volgende blijft Paulus zich voortbewegen op dezelfde hoogte. Want hij gaat nu betoogen, dat zijn liefde en zijn gezindheid voor de Korintiërs niet ver nederd ia. Het was misschien noodig, dat hij hard optrad, maar hij deed het nood gedwongen, omdat zijn geliefde kinderen gevaar liepen. En als een bezorgde vader loopt hij zijn kinderen achterna. Hij be zweert hen met alle liefde en kracht, met alle overtuiging waarover hij beschikt, dat zij toch niet moeten luisteren naar zijn tegenstanders. Wel echter naar hun vader; want hij heeft hen lief, ook wanneer hij hen soms moet berispen. En daarom zegt hij zoo mooi: „wagenwijd staat ons hart voor u open". (Donderdag). Maar daarom verwacht hij ook, dat zij hun hart niet voor hem zullen sluiten, maar dat zij voor hem zullen open staan: „doet wijd voor ons open" (7 :2). Paulus wordt alleen gedreven door zijn liefde, terwijl die anderen slechts op voordeel uit zijn. Hij zoekt alleen hun heil, want: „gij hebt een plaats in ons hart, in dood en leven". (Vrijdag). Als een vader heeft hij hen moeten be rispen, maar dat alles strekt tot hun heil. Dit is een bewijs juist van zijn liefde. Het mag dan zijn, dat de Korintiërs bedroefd zijn om deze berisping, maar deze droef heid is de weg tot berouw, bekeering en beterschap. En als Paulus dan zoover ge komen is en zijn berisping heeft uitge sproken, dan weet en voelt hij dat zijn geliefde kinderen niet uit kwaadheid of boosheid hebben gehandeld. Zij zijn mis schien een oogenblik zwak en oppervlak kig geweest, en hebben Paulus een oogen blik in den steek gelaten, maar nu heeft hij alles reeds vergeven. Daarom begint hij hen weer te prijzen en an te moedigen, gelijk hij het ook vroeger gedaan had. Dit is geen laffe vleierij, maar tactische ver troosting en versterking. Want ook al is men somtijds gedwongen te berispen, men mag den ander nooit den moed ontnemen. Altijd moet men hem weer opnemen en opwekken. Ook Paulus deed dat hier, ge lijk het ook het geval was met den man in 2 5—10. Zondag, 2 Kor. 4 7 —18 Maandag, 2 Kor. 5 1 —11 Dinsdag, 2 Kor. 5 12—21 Woensdag, 2 Kor. 6 1 —10 Donderdag, 2 Kor. 6 11—18 Vrijdag, 2 Kor. 7 1 —7 Zaterdag, 2 Kor. 7 8 —16 'An het 'en van vroeger sn mo sten DSQpE DIRIGENTEN ".HE ORKESTEN CHE KOREN LANDSGHE' SOLISTEN omroêp

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7