DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 194 32ste Jaargang No. 10050 ^Ccid^clvcSoil/tCIAlt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit vier bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad Onze levenshouding „Kan inen aan ons zien, dat wij in broederschap met Christus leven, kinderen zijn van God den Vader, volledige katho lieke zijn? Men moet den katholiek in alle omstandigheden kunnen ontmoeten en op den man af zeggen: „Ook gij behoort bij Hemzelfs uw spraak verraadt u" aldus pater Kuhlmann in het „Noord Hollandseh Dagblad". En, als men ons erkent als christen, als katholiek, dan mogen wij niet ons verber gen of wegvluchten maar dan moeten wij den plicht vervullen, waartoe wij onder die omstandigheden geroepen zijn. De broederschap met Christus, welke, zooals p. Kuhlmanm zegt, in ons leven moet kunnen worden gezien, moet iederen dag tot uitdrukking komen in on ze naastenliefde, onzen gemeenschapszin. Een christen haat niet. Een christen lastert niet en spreekt geen kwaad. Een christen doet goed, rondom zich heen, waar hij dat kan, aan allen. Vele niet-katholieken beoordeelen het christendom niet allereerst naar de leer, maar naar de daden van de christenen. Dit feit legt een zware verantwoorde lijkheid op ons. Vóóral in dezen tijd, nu zoo veler oogen gericht zijn naar het christendom, naar de Kerk, naar de Katholieke Kerk.... Wij doen nog vaak veel te veel mee met hen, die afbreken, terwijl onze roeping is: op te bouwen. Wij doen nog vaak veel te veel mee met hen, die zich in hun woorden en daden la ten leiden door haat, terwijl onze roeping is: lief te hebben en te beminnen. Wij doen nog vaak veel te veel mee met hen, die een individualistische, een kapi talistische en plutocratische levensbeschou wing aanhangen, terwijl onze roeping is: de in concrete, practisehe solidariteit be lichaamde christelijke leer van de naas tenliefde te beleven. „Kan men aan ons zien, dat wij in broe derschap met Christus leven, kinderen zijn van God den Vader, volledig katholieke zijn?" Wij stellen deze ernstige vraag, van het hoogste actueele belang, aan ons zelf en brengen ze onzen lezers over. Geldige bonnen 14 Sept. 35-4 brood 35 brood 35 vleesch 35 vlw. 35 melk I 36 reserve 33 eieren 7 Sept. 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34-35 bloem 36-37 bloem C rijst C haverm. 117 algem. 118 algem. 119 algem. 34, 35, 36, 37 t/m 20 Sept. 1941: 1 rants, brood of gèbak 1 rants, brood of gebak y* rants, vleesch of vlw. 1 rants, vleesch of vlw. 1 yx liter melk 3 kg. aardappelen één ei t/m 4 Oct. 1941: 1 kg. suiker 250 gr. koffie-surrogaat 500 gr. jam y rants, bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr. havermout 250 gr. havermout 250 gr. gort 100 gr. vermic. of maiz. 400 gr. 7 Sept. t/m 24 Sept. 1941 34-35 boter 250 gr. boter 34-35 vet 250 gr. boter m. reduct. 31 Aug. t/m 30 Sept. 1941: 113 algem. één rantsoen zeep B zeep B toiletz. Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zater dag 13 September niet meer geldig: 34 Brood: Brood of gebak. 34 Vleesch: Vleesch of vleeschwaren. 34 Vleeschwaren: Vleesch of vleesch waren. 34 Melk 1: Melk. 35 Reserve: Aardappelen. Afgeslagen tegenaanvallen BOMBARDEMENTEN OP LENINGRAD. Van welingelichte zijde wordt gemeld, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen de laat ste dagen en nachten de havenwerken en ravitailleeringsbedrijven te Leningrad ge bombardeerd hebben zonder hinder van den vijandelijken afweer te ondervinden. In de haven en de fabriekswijk werden branden waargenomen. Gisteren hebben Duitsche vliegtuigen eveneens de havenwerken van Odessa ge bombardeerd en aldaar groote branden veroorzaakt. Naar van militaire zijde wordt medege deeld, heeft de Duitsche luchtmacht giste ren herhaaldelijk het gebied tusschen den beneden- en den middenloop van den Dnjepr aangevallen. Zij bombardeerden in golven de veld- stellingen en verbindingslijnen der Sow- jets. om den bolsjewistischen tegenstand te breken en den aanvoer van voorraden te verhinderen. Gemotoriseerde colonnes met talrijke vrachtauto's, pantserwagens en stukken geschut werden door de Duitsche vliegtuigen vernield. In het gebied van Mesjintsjakov werden 29 treinen vernield. In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B., dat het nieuwe groo te succes der Duitsche duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan op nieuw bewijst, dat ook sterk beschermde convooien niet veilig zijn voor een gecon- centreerden aanval van duikbooten. Behalve deze successen bij den aanval op een zeer groot convooi op weg van Amerika naar Engeland, hebben ook duik booten in andere zeegebieden successen kunnen melden, zoodat het totaal der ton nage van de schepen, waarvan vandaag het tot zinken brengen wordt gemeld, 145.000 b.r.t. bedraagt. In hevige gevechten behaalden de Duit sche troepen de laatste dagen in den Noor delijken sector van het Oostfront opnieuw successen. De Duitsche troepen braken, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, taai bolsjewistisch verzet en pas seerden uitgestrekte mijnenvelden tot aan de Sow jetstellingen en kazematten. In den sector van een Duitsche legercorps werden in de gevechten van 9 en 10 dezer in totaal 6700 mijnen opgeruimd. In weerwil der Sowjetsoldaten werden de stellingen der Sowjets en een dorp veroverd. In dezen sector verloren de bolsjewieken 1200 man aan gevangenen, 12 pantserwagens, 60 ka nonnen en groote hoeveelheden ander oor- logsmaterieel. Op een ander punt in den zelfden sector wonnen de Duitschers op nieuw terrein en op 10 September maak ten zij 192 gevangenen. Na een krachtige artillerievoorbereiding vielen de Sowjets op 11 September in den centralen sector de stellingen van een Duitsche infanteriedivisie, gesteund door pantserwagens aan. Het in de voorste linie in den strijd geworpen Duitsche infante- rie-regiment ging terstond met steun van de luchtmacht tot een tegenaanval over en sloeg de Sowjets terug, die zware bloe dige verliezen leden en 21 vechtwagens verloren. In een anderen sector werd op 11 Sept. een sterke troepenconcentratie der Sow jets met zware verliezen uiteengedreven. Op eenige plaatsen aan het Hongaarsche front slaagden de bolsjewisten er onder gunstige omstandigheden in, den Weste lijken oever van den Dnjepr te bereiken. Door een snellen Hongaarschen tegenaan val werden zij echter teruggeworpen. De Hongaarsche troepen maakten talrij ke gevangenen en veroverden oorlogsma teriaal. Hongaarsche jachtvliegers hebben zich bij luchtgevechten herhaaldelijk de meerderen der Sow jetvliegers getoond. GEEN WAPENSTILSTAND TUSSCHEN FINNEN EN SOWJETS. Ten aanzien van de geruchten, die in het buitenland de ronde doen en volgens welke de Finnen zouden trachten met de Sowjets tot een wapenstilstand te komen, is heden van gezaghebbende zijde in de Wilhelmstrasse verklaard, dat hiervan in Berlijn niets bekend is. Voorts is men er van overtuigd, dat door Finland geen stappen van dien aard zijn ondernomen. Men vermoedt, dat de ge ruchten hun oorsprong hebben gevonden in de kringen, die gaarne een breuk tus schen Duitschland en zijn bondgenooten zouden zien. Met nadruk werd er ten slotte nog op gewezen, dat een wapenstilstand met de Sowjets niet mogelijk is, daar „met het bolsjewisme geen pact kan worden geslo ten. Het moet vernietigd worden". OEMANSKI KLAAGT OVER DE HULP DER V. S. EN ENGELAND. Volgens betrouwbare berichten heeft de Sowjet-ambassadeur, Oemanski, in een on derhoud, dat hij gisteren met Roosevelt heeft gehad, medegedeeld, dat men in Moskou tot zeer verstrekkende militaire maatregelen moeten besluiten, indien het den Westelijken mogendheden niet zou ge lukken, de Sowjet-Unie zoo snel mogelijk hulp te verleenen. De Britsche luchtaanvallen op Duitsche steden kunnen eeen werkelijk krachtige hulp niet vervangen. De toestand aan de fronten is buitengewoon kritiek geworden, doordat men in vertrouwen op een ontlas tingsactie van Engeland al het beschikba re menschenmaterieel en alle uitrusting „in de smeltkroes" heeft geworpen. Door de insluiting van Leningrad en het verlies van Kriwoi Rog zijn de belangrijkste cen tra voor de wapening verloren gegaan, ter wijl de productie van het Donetzbekken zeer te lijden heeft ten gevolge van de ver nieling van den Dnjepr-dijk. Het industrie gebied in den Oeral én Siberië biedt geen voldoende compensatie. Ten slotte heeft, aldus zegt men, Oemanski er op gewezen, dat men zich er onder deze omstandigheden niet over mag verwonderen, wanneer door het uitblijven van een energieke actie van Engeland in de Sowjet-Unie het gevoel veld wint, dat men, evenals in den vorigen oorlog door de Westelijke mogendheden in den steek wordt gelaten. Naar aanleiding hiervan schrijft de „New-York World Telegram", dat het feit, dat de Sowjetberichten vaak vaag en met elkander in strijd zijn, Washington zorg baart. Men is echter ook bezorgd over de toenemende ontevredenheid der Sowjets over de gebrekkige Engelsch-Amerikaan- sche hulp. Ook Stalin heeft, aldus het blad, tegenover den Britschen ambassadeur, Cripps, den toestand ernstig genoemd en de mogelijkheid van „zekere militaire maatregelen" aangekondigd voor het geval, dat geen grootere en snellere hulp wordt verleend. Het blad verwijt den Sowjets, dat hun legerberichten voor binnenlandsch gebruik en slechts ten deele voor het bui tenland bestemd zijn. Als men met de Sow jet-Unie een alliantie wil sluiten, wenscht men ook te weten, wat er gebeurt. Het vraagstuk van de Amerikaansche leveranties aan de Sowjet-Unie wordt door de Amerikaansche pers min of meer met reserve behandeld. Volgens „New York Times" is de eerste Sow jet militaire com- DE BETEEKENIS VAN LENINGRAD'S VERDEDIGING. De kaart geeft de onmiddellijke omge ving van Leningrad (St.-Petersburg) weer alsook het versterkte eiland Kotlin, waar op Kroonstadt gelegen is. De Oostzeevloot is thans opeengedron gen in een klein gebied in de Finsche golf; de hoofdzeemacht is gelegen tus schen Kroonstadt en Ostrouw Kanoniersky. Weliswaar beschikt de Sovjet-Marine nog over de vlootbasis Kroonstadt en een twaalftal versterkte eilanden, maar vol gens het weermachtsbericht van 10 Sept. verneemt het D. N. B. van tnilitaire zijde, dat de toestand vari de Sovjet-vloot in de Oostzee en Finsche Golf (bij Kroonstadt) zeer netelig gewerden is. De omsingeling van Leningrad gaat langs de rivier de Neva. In een rechte lijn ge meten, bevinden de Duitsche troepen zich ongeveer 45 K.M. verwijderd van de voor stad Bolsje-Otsja (op de kaart ten oosten van St. Petersburg aangegeven). jr Victorie Duitschland w wint voor Europa op alle fronten ZWARE AANVAL OP BRITSCH CONVOOI HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 12 Sept. (D. N. B.). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In het Noorden van den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten een groot, door corvetten en torpedobootjagers zwaarbeveiligd vijandelijk convooi aangevallen. Het convooi bestond uit ruim veertig schepen. In taaien, ver scheidene dagen durenden strijd heb ben de duikbooten tot dusver 22 sche pen met in totaal 134.000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Nog twee schepen met een inhoud van 11.000 b.r.t zijn getor pedeerd. Verwacht kan worden, dat ook zij verloren zijn. De aanvallen op het vijandelijke convooi duren voort. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag). V. missie, welke gedurende verscheidene we ken in Amerika vertoefde, onder leiding van den Sow jet-generaal Golikov weer naar Moskou vertrokken, waarbij zij heeft verklaard, dat over de Amerikaansche le veranties vóór de conferentie te Moskou niets definitiefs gezegd kan worden. Deze conferentie te Moskou zal echter, naar het blad schrijft, nauwelijks voor begin Octo ber gehouden worden, waarbij als motief voor deze vertraging de groote afstand voor de Amerikaansche en Britsche deel nemers wordt opgegeven. Naar uit Washington verluidt, zal ook de So wj et-ambassadeur te Washington, Oemansky, aan de conferentie te Moskou deelnemen. In dit verband doen opnieuw geruchten de ronde, volgens welke Oemansky, die in officieele en officieuze kringen te Washington niet zeer. populair is, niet op zijn post zal terugkeeren. Wijziging winkelsluitingswet Beknopte samenvatting van de regeling Aangezien uit vele ontvangen vragen blijkt, dat er nog eenig misverstand be staat, volgt hieronder een beknopt over zicht van de voornaamste bepalingen van de nieuwe regeling inzake de winkelslui ting, welke, zooals reeds eerder is medege deeld, met ingang van Maandag, 15 Sep tember, in werkingtreedt. 1. Het tijdstip van sluiting der winkels wordt: in het tijdvak van 1 October1 April: eerste vijf werkdagen 18 uur, Zaterdag: 19 uur; in het tijdvak van 1 April1 October: eerste vijf werkdagen: 19 uur, Zaterdag 20 uur. 2. Kappers- en barbierszaken mogen op alle werkdagen tot 20 uur geopend zijn, doch na vorengenoemde sluitingstijdstippen alleen voor het verrichten van kappers- en barbierswerkzaamheden. 3. Op grond van b ij z o n d e r e om standigheden vastgestelde plaatselijke afwijkende regelingen blijven onver minderd gelden. 4. De gewone, in de winkelsluitingswet vermelde uitzonderingen gelden ook hier (o.a. café's, apotheken, e.d.). 5. Verplichte openstelling zonder on derbreking op alle werkdagen van de zeven reeds eerder bekend gemaakte groe pen van winkels van 1018 uur. 0. Uitzonderingen op deze laatste ver plichting gedurende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (wègens vacantie) en voorts voor bijzondere gevallen, hetzij voor een geheele groep winkels door den burge meester vast te stellen, hetzij voor een af zonderlijken winkel door den burgemeester toe te staan. Momentje DE STRAAT. Het straatje is nieuw. Het straatje is aardig. Maai- het straatje staat voor een probleem. No. 102 is leeg gekomen en nu zitten ze allemaal in spanning wat voor luitjes er op 102 zullen ko men. De huisbaas zegt: ,,'t is een straat van stènding, om het zoo maar eens te zeggen! U ken er van op an, dat ik me luitjes goed ankijk, want zoo'n straat met billijke pandjes heb je maar zóó bedorven en dan ben je nog ver der van huis bij wijze van spreke." De buren kunnen dus met deze uit spraak van den huisbaas gerust zijn, dat er nette lieden komen op 102. Trouwens de nieuwe huurders zijn al eenige keeren komen kijken en die van 104 hebben ze gezien. „Ze liepen ge armd", heeft de mevrouw van 104 ge zegd, ze kunnen dus in ieder geval nog niet lang getrouwd zijn. Maar ze heb ben kinderen ook, want er is een heer met een meisje achter op z'n fiets ge komen om haar het huis te laten zien." „Ik weet het niet", heeft 100 gezegd. „Als dat maar geen kindergeschreeuw wordt. Dat haalt de straat zoo omlaag" De straat leeft dus in spanning. 108 hoopt op gezellige jongelieden, waar mee te converseeren valt en 98 voelt meer voor een paar gezellige bridge- partners. Zij zullen nog even geduld moeten oefenen. En als het daarna maar niet tegen valt. Tijdige aanmelding. Herhaaldelijk komt het voor, dat verze kerden krachtens de Ziektewet te weinig aandacht schenken aan de bepaling van artikel 47 dier wet, welke met zich brengt, dat een verzekerde, ingeval van ongeschikt heid tot het verrichten van arbeid wegens ziekte, zoo spoedig mogelijk, in elk geval binnen 24 uur, een ziekmelding moet in dienen bij het orgaan waarbij de betrok kene verzekerd is. Overtreding van deze bepaling kan ten gevolge hebben dat de uitkeering van zie kengeld geheel of ten deele wordt gewei gerd. Ondanks het feit, dat ter zake een zeer groote soepelheid wordt betracht, blijkt, door de bij de verzekerden vaak aanwezige nalatigheid, in een belangrijk aantal geval len, vertraging in de uitkeering of afwij zing der aanvragen, onvermijdelijk te zijn. De omvang van dit eirvel wordt afdoen de geillustreerd door het feit, dat bij een Raad van Arbeid in het centrum des lands in 1940, wegens te late ziekmelding, de uit keering in 638 gevallen later aanving, ter wijl in 167 gevallen de uitkeering geheel moest worden geweigerd. Deze cijfers be dragen voor het eerste halfjaar 1941 onder scheidenlijk 390 en 164. Het is dan ook in het welbegrepen be lang der verzekerden, dat zij ten aanzien van hup, ziekmeldingen zich met meer nauwgezetheid aan de bestaande voorschrif ten houden. KOLENKAARTEN VOOR DE BEWONERS VAN PENSIONS EN KAMERS. In de kringen van pension- en kamer bewoners heerscht eenige ongerustheid over het feit, dat zij nog niets over hun brandstoffen voor den a.s. winter hébben gehoord. Wij vernemen thans echter van officieele zijde aldus het Vad, dat zeer binnenkort en in ieder geval nog voor het einde der maand ook deze categorie in 'het bezit van de noodige kolenbonnen zal worden gesteld. Bizonderheden om trent hoeveelheid, eenheden e.d. kon men ons op het oogenblik nog niet meedeelen. Dan is er nog een categorie, die op toe wijzing zit te wachten en dat zijn de men- schen, die centrale verwarming hebben en die extra bonnen moeten hebben voor kantoorlokalen, winkels, lesruimten e.d. De hiervoor vereischte bonnen zullen de volgende week bekend gemaakt worden, zoodat ook zij zich niet ongerust behoeven te maken. Tweemaal per jaar heerscht er gedurende negen dagen rond het Jaarbeursgebouw te Utrecht een ongekende drukte. De expositie in de openlucht als onderdeel van de traditioneel# beurs mist haar aantrekkingskracht niet (Pax-Holland-De Haan m)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1