STADSNIEUWS IINISTRATIE IN VERMOGENS KERKNIEUWS Academienieuws RECHTZAKEN DUITSCHLAND Laatste Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 Het is ongetwijfeld een uitstekende ge dachte geweest van het Han ze-hes tuur om de leden weer eens bij elkaar te brengen, en dan bij elkaar in een geslaagden ont spanningsavond. Het feit, dat de groote zaal van ,,'t Schuttershof" tot in de hoe ken gevuld -was, bewijst wel, dat deze geste van het bestuur ten zeerste op prijs gesteld wordt. De afdeelingsvoorzitter,1 de heer H. L. J. Tobé, heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom en memoreerde, dat de le den sedert April van het vorig jaar niet in een gezelligen avond bij elkaar geweest zijn, zoodat het wel eens noodig is de vriendschapsbanden wat aan te halen. De vraag, of het nu de tijd is om een gezel ligen avond te houden, meende het bestuur bevestigend te mogen beantwoorden. De boog toch kan niet altijd gespannen zijn! Daarom dan ook deze avond! Spr. dankte tenslotte al degenen, die do nateur van SANTO'S zijn geworden. Steun' aan deze afdeeling blijft dringend noodig, de tuberculose ne%m.t weer hand over hand toe en daarom blijft spr. de afdeeling voor aller mildien steun aanbevelen. Na deze korte inleiding was het woord aan het tooneelgezelschap van Pierre Bal- ledux, dat voor het voetlicht bracht het Vlaamsche blijspel in drie bedrijven „Ver liefd en Jaloersch" door Jac. Ballings on der regie van Jan van der Linden. Dit is een vermakelijk spel van leut en liefde, gespeeld ten huize van den wijn handelaar Joris Ceutering, ergens in Vlaanderen. Joris is een vrijgezel, die met zijn zus ter samenwoont. Hij wil niks van trouwen weten, hij wil niet onder de plak van 'n vrouw komen, maar intusschen zit hij er thans niet minder onder, want zijn zuster Cornelia is een Kenau, wier wil wet is. Toch waagt Joris het tijdens afwezigheid van zijn zuster twee vluchtelingen in zijn huis o pte nemen, een weduwnaar met zijn dochter. Dat doet heel wat stof opwaaien en bijna zijn de vluchtelingen weer ver trokkenmaar Joris, het goedmoedige schaap, laat plots zijn stem eens geducht hooren en zij blijven. Na eenige maanden is er veel veranderd. Joris heeft zich ondanks hét groote leeftijdsverschil aangetrokken gevoeld tot Anneke en zij beantwoordde zijn liefde. Maar, ook Cornelia, de stuursche, norsche vrouw heeft het in haar binnenste voelen kriebelen en verbindt haar leven aan dat van den vader van Anneke. Dat geeft complicaties, waarop Pons Pom, de* vriend van Joris, met felle rapheid' van tong mel ding maakt. Joris krijgt zoo b.v. zijn zus ter tot schoonmoeder, Anneke moet tegen haar schoonzuster moeder zeggen, enz. Na een jaar zien we het „jonge paar" weer. Joris is jaloersch, bang, dat een ander hem zijn vrouw zal afkapen. Hij bewaakt haar, bespiedt haar, laat haar nimmer alleen, is onvriendelijk en norschvoor beiden is het geen leven en het dreigt op een to tale mislukking uit te loopen, zooals in een anoniem briefje telkens aan Joris wordt geschreven: „Jong bij jong en oud bij oud, en zeker getrouwdmaar weer is Fons Pom de redder in den nood. Hij weet alle moeilijkheden teniet te doen en alles komt weer in orde, zelfs Fons vindt zijn geliefde. 'Het sappige Vlaamsch doet het in dit stuk uitstekend en Pierre Balledux als Pons Pom, Jan van den Linden als Joris Ceutering, Erna Balledux-Haffert als Cor nelia, Jan Apon als Leo Beulemans en Lien la Chapelle-de Jong als Anna, Leo's doch ter, zorgden voor een krachtige, vlotte vertolking, hetgeen het volledig slagen van het stuk verzekerde. De bezoekers zullen er nog langen tijd de aangenaamste herinneringen aan be houden. De voorzitter was daarom zeker aller tolk toen hij Pierre Balledux en den zijnen dank bracht voor het gebodene. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Aan het jaarverslag over 1940 van het Rijksmuseum voor Volkenkunde is het volgende ontleend: Bij den aanvang van het verslagjaar was het Museum, in verband met de maat regelen welke genomen moesten worden om de verzamelingen te 'beveiligen tegen mogelijk oorlogsgevaar, voor het publiek gesloten. Binnen het gebouw waren toen alle voorzieningen getroffen, die door het eigen personeel konden worden uitge voerd, ter bescherming van die voorwer pen, welke om hun kunstwaarde en uit wetenschappelijk oogpunt als de meest be langrijke zijn te beschouwen. Nog vóór de oorlogsfurie, kort maar hevig, als een wer velwind over ons land trok, werden voorts, volgens de aanwijzingen van den Inspec teur voor de bescherming van schatten van wetenschap en kunst tegen oorlogsge varen en ten laste van het aan hem ver leend krediet, op een 16-tal plaatsen in het gebouw brandvrije deuren aangebracht, waardoor de hal, het frontgebouw en de vleugels in geval van brand volkomen van elkaar te scheiden zijn. Naast dezen zeer belangrijken maatregel heeft die Dienst nog gezorgd voor een uitstekende afdekking, door middel van solide bekis tingen opgevuld met zand, van de talrijke ramen van het sousterrain, zoodat een goede beveiliging tegen scherfwerking van bommen en andere projectielen verkre gen is. Nadat Nederland in den oorlog betrok ken werd, kwam het gewenscht voor nog verschillende andere belangrijke verza melingen naar het sousterrain over te brengen, o.a. alle ethnografica van de Zuidzee eri Australië. Ook het weten schappelijke en administratieve archief heeft daar thans een veiliger plaats ge vonden. Met dr. J. Kalf, den Inspecteur van den dienst der Kunstbescherming, zijn voorts besprekingen gevoerd in verband met een overbrenging van de allerbelang rijkste stukken uit het Museum naar een bomvrije schuilplaats in de duinen bij Zandvoort. Intusschen is het verheugend hier te kunnen vaststellen, dat het gebouw en de verzamelingen tot dusver door het oor logsgeweld niets geleden hebben. Mogen zij ook verder daarvoor worden gespaard. In de veronderstelling, dat het publiek in deze woelige, zenuwsloopende tijden behoefte zou gevoelen den geest te ont spannen in de rustige sfeer, die een mu seum kenmerkt, is in overleg met het De partement en het College van Curatoren reeds spoedig na de oorlogsdagen beslo ten tot de wederinrichting van het Mu- itt seum met minder kostbare stukken uit de oorspronkelijk uitgestalde verzamelingen, aangevuld met tal van voorwerpen uit de studiecollecties. Zoo kon, nadat het Mu seum sinds 26 Augustus van 1939 gesloten was geweest, op 1 Juli 1940 de instelling weer voor het publiek worden geopend. De zeer bevredigende toeloop van bezoe kers nadien bewijst, dat hiermede een goed werk is verricht.. Was 1939 een zeer gunstig jaar voor bet Museum, wat de aanwinsten der verschil lende afdeelingen betreft, ook in het af- geloopen jaar werden zij op bijzondere wijze verrijkt, zoowel door groote ge schenken, als door aankoopen en bruiklee- ïien; het aantal hierdoor verworven voor werpen bedraagt respectievelijk 3127, 409 en 29, in totaal 3565. De heer O. L. Helfrich, oud-gouverneur van Suriname en oud-resident van Ben- koelen, wiens groote verdiensten voor het Museum reeds vroeger door de Regeering met toekenning van de zilveren Museum medaille waren erkend, gaf opnieuw blijk van zijn belangstelling door de schenking van een groote, zeer waardevolle collectie wapens benevens een aantal andere voor werpen van den Indischen Archipel. Het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap schonk, der traditie getrouw, de geheele uitgebreide verzame ling ethnografica, op de laatste expeditie van het Genootschap in Centraal Nieuw- Guinea bij de Bergpapoea's bijeengebracht door den conservator C. C. F. M. Ie Roux, aan ons Museum. Van de doubletten zullen representatieve collecties in voortdurend bruikleen worden afgestaan aan het Mu seum voor Land- en Volkenkunde en Ma ritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotter dam, aan het Museum van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, aan het Mu seum van de Koloniale Landbouwschool te Deventer en aan het Missiemuseum te Til burg. De vereen iging „Maloeka" te Am- boina vergunde den conservator Le Roux uit haar verzameling al die voorwerpen te kiezen, welke hij voor ons Museum van beteekenis achtte; wij kwamen daardoor in het bezit van een groot aantal belang rijke oude stukken van Nederlandsch Nieuw-Guinea en de Molukken. De ver zameling van Suriname werd met een groote collectie voorwerpen verrijkt door een legaat van wijlen den heer A. J. Reynvaan. Het verslag maakt verder melding van alle aanwinsten voor het museum, hetzij deze door geschenken dan wel door aan koopen verkregen werden. Het Museum werd vanaf 1 Juli bezocht in totaal door 5535 personen, waarvan 3237 betalende bezoekers, terwijl aan 2298 per sonen vrije toegang werd verleend. De to tale opbrengst der toegangsgelden bedroeg 350,55. GOUDEN ECHTVEREENIGING Onze stadgenooten, de heer A. Serlier en mevr. J. Bavelaar, wonende van Speyk- straat 7, hopen 16 September a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert op morgenavond van 89 uur door den beiaardier den heer R. Heering, ten gehoore te brengen, luidt: 1. Allegro, A. Schepers, 17e eeuw; 2a. Hoe groot, o Heer, Valerius; b. Laet sang en spel, Valerius; c. O, Heems kerk! Noyt U kloeke daet, Valerius; 3. Beiaardklanken, Fred, de Nie; 4. Sonatine III, I. Pleyel; a. Moderato; b. Adagio-ex- pressivo; c. Rondo-Allegro; 5. Menuet, W. Créman; 6a. De herder, J. Worp; b. De Nacht, F. Abt; 7. Fantasia, Staf Nees; 8. Im provisatie. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 7364. H. M. Pierrot, mei den, Maarsmanssteeg 14, lederwaren, galan terieën, parfumerieën, enz. J. H. J. M. Pier rot (H. V.). Nieuwe inschr.: 7792. Firma Wed. van Leeuwen en Boer, filiaal F. Filippo, Koudekerk aan den Rijn, Hoogewaard; hoofdz.: Haarlem, Spaarndamscheweg 212, steenbakkerij en handel in bouwmateria len. Met ingang van 21 September a.s. wordt de heer W. Ouwerkerk, controleur der plaatsbewijzen bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht C.S., overgeplaatst naar het station alhier en de heer J. R. Aitink controleur der plaatsbewijzen bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, naar Deventer. Em. Pastoor J. S. van Buchem. De zeereerw. heer J. S. van Buchem, rus tend pastoor van Rijswijk, die Zondag in Huize Nieuw Mariënburg te Soestdijk zijn tachtigsten verjaardag vierde, werd tijdens het H. Misoffer plotseling onwel. De bewo ners van het rustoord hadden zich voorge nomen, met eenige plechtigheid dezen ge- denkwaardigen dag te vieren, maar van elk feestvertoon moest worden afgezien; de geneesheer heeft den patiënt absolute rust voorgeschreven. „Tijd". LEIDEN. Geslaagd: Taalk. cand. examen Indologie de heeren L. Tbierens, Zutfen en K. den Hartog, Oegstgeest. Econ. doet. ex. Indologie: de heeren A. L. Nix, Amsterdam. P. L. Dronkers, Den Haag. S. Hettinga, Sneek. Kantongerecht te Leiden Ondeugdelijk brood afgeleverd. P. H. van D., directeur eener broodfa briek te Leiden, 'had op 12 Juni broed afgeleverd, dat te licht en ondeugdelijk van samenstelling was, hetgeen hij be kende. De ambtenaar hield een scherp requisi toir en vond in dezen tijd van voedselrant- soeneering de manier van verdachte on maatschappelijk. Verdachte heeft blijkbaar eerst aan zich zelf gedacht en daarna pas aan de klanten. Te licht brood en dan neg een samenstelling, die niet deugt is bui tengewoon ernstig. Verschillende malen is verdachte ge waarschuwd, maar hij heeft er zich niet aan gestoord. Ook heeft hij verschillende malen een verbaal gekregen, maar dit dan afgekocht. Een flinke straf is thans op zijn plaats en spr. eischte thans een geldboete van f 100 subs. 60 dagen hechtenis. Nadat mr. v. d. Burgh op de moeilijk heden van verdachte gewezen had inzake zijn bedrijf en de uiterste clementie had ingeroepen werd het vonnis van f 50 subs. 20 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK VOOR 6000 BONT GESTOLEN. Anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. Tegen den 24-jarigen stoker A. H. v. d. V. afkomstig uit Leiden had de offi cier twee jaar gevangenisstraf geëischt, omdat hij in den nacht van 14 op 15 Maart had ingebroken in het modemagazijn „De Ambassada" te Den Haag en daar voor een waarde van f 6000 aan bontmantels en zilvervossen had gestolen alsmede een aan tal sieraden. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Haagsctie Politierechter Rijwieldieven staan terecht. De 22-jarige koopman P. H. te Rijnsburg had op 20 Juli een fiets meegenomen, toe- behoorende aan J. Heemskerk te O e g s t- geest. Hij zeide de fiets alleen maar te hebben willen gebruiken om hem daarna terug te zetten op de plaats waar hij hem vandaan gehaald had. Onderweg was hij toen aangehouden, omdat hij nog vier maanden gevangenisstraf te ondergaan had en toen kon hij de fiets niet meer terug brengen. De officier vond, dat hij er voor dezen diefstal nog vier maanden gevangenisstraf bij moest hebben, maar de Politierechter vond twee maanden voldoende. De 46-jarige fundeeringswexker W. C. J. van H. te L e i d e n had zes „ouwe klare" gedronken en was in dien toestand de fietsenbewaarplaats van de Twentsche Bank te Leiden binnengewandeld 'en had willen vertrekken met de fiets van den bankbediende van Vliet. Deze had ver dachte als bankbezoeker niet capabel ge acht en hem in de gaten gehouden en toen hij met de fiets het gebouw wilde verlaten had hij hem gegrepen na uit een raam van twee meter hoogte gesprongen te zijn. Nadat verdachte den goeden raad ge kregen had om voortaan geen „ouwe klare" te drinken en geen fietsen meer weg te nemen, werd ook hij veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De winkelbediende G. van V. te Lei den. had alleen maar zijn bemiddeling verleend bij het verkoopen van een gesto len Fongersfiets, terwijl hij wist, dat de fiets gestolen was, omdat hij er bij geweest was. Ook hij werd, wegens heling, veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Distributiestamkaart vërvalscht. De 3>3-jarige touwslager H. van L. te Leiden, thans gedetineerd wegens fietsendiefstal, was op 2 Juli bij den dis- tributiedienst gekomen om bonboekjes te halen. Men had evenwel spoedig in de ga ten gehad, dat verdachte zijn bescheiden al ontvangen had, want de aangebrachte kruisjes, had verdachte weg geradeerd hetgeen te zien was. Men vond hetgeen ver dachte gedaan had zeer ernstig en buiten gewoon brutaal en ook hij kreeg twee maanden gevangenisstraf toegewezen. Boter en room weggenomen. De 3'5-jarige fabriekarbeider J. A. te Leiden had een half k.g. boter en eeni ge fleschjes room weggenomen ten' nadee- le van v. d. K. te Leiden. „Ik ben blij, dat het reeds de eerste maal is uitgekomen", zei verdachte. „Mijn vrouw was ziek en meest versterkende middelen hebben. Door dit feit ben ik zonder werk gekomen en heb nadien geen werk meer gehad". Omdat hij nog nooit met de politie in aanraking is geweest wilde de officier vol staan met het eischen van een geldboete van f 25 subs. 25 dagen. De Politierechter maakte er f 15 of dagen van. flanellen A. D. uit L e i d e n, die verstek liet gaan, 'had een flanellen hemd gestolen. De offcier eischte deswege een maand gevangenisstraf. De Politierechter vond zulks, gezien de vele vonnissen van ver dachte te weinig en veroordeelde hem tot drie maanden gevangennisstraf. Prettig welkom. De 23-jarige W. J. G. te Leiden was boos geworden, toen twee mannen van de luchtbescherming hem des nachts uit zijn bed hadden gebeld om hem eenige aan merkingen te geven over het uitstralen van licht. Nu wilde het geval, dat men bij den verkeerde terecht was gekomen en de in zijn nachtrust gestoorde had heel oneer biedig tegen de mannen van de luchtbe scherming gezegd „infame honden" plus nog iets. Een geldboete van f 25 of 25 dagen vond de Politierechter een billijke straf en de uiter van de minder fraaie woorden vond STRIJDT VOOR EUROPA SUCCESVOLLE LUCHT- AANVALLEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 10 Sept. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten voortdurende aan- valssuccessen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 September, een aanval gedaan op het vliegveld Aboe Soeair aan het Suezkanaal. In hangars en benzineop slagplaatsen ontstonden felle branden. Op het Groote Bittermeer kreeg een vrachtechip een bomtreffer. In de Golf van Suez werd nog een koopvaarder zwaar beschadigd. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op ha veninstallaties in Tobroek en op Britsche vliegvelden en spoorweg installaties in Noord-Egypte. In den afgeloopen nacht heeft een krachtige formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het vliegveld Ismailia aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven Rijksgebied hebben overdag noch des nachts plaats gevonden. Binnenland Na de gisteren gemelde parade, waarbij de Japansche ambassadeur te Berlijn, ge neraal Osjima, met den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, langs het front der' troep schreed, heeft de ambassadeur als gast van den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart het middagmaal gebruikt. In den namiddag heeft generaal Osjima een bezoek gebracht aan de stad Rotter dam, waarbij ook de havenwerken be zichtigd werden, 's Avonds was hij de gast van den bevelhebber der weermacht en heeft hij in den kring van de bevelhebbers der drie deelen der weermacht en hun nauwste medewerkers eenige uren in har telijke kameraadschap doorgebracht. Woensdagochtend heeft de hooge Japan sche gast per vliegtuig Nederland weer ver laten. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. MOGELIJKHEID VAN VERPLICHTE OPENSTELLING. De persdienst van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij méldt: In de Nederlandsche Staatscourant van 10 September 1941, No. 176, is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, waarbij wijziging is gebracht in de thans van kracht zijnde wettelijke regeling inzake de winkelslui ting. In hoofdzaak zal dit besluit inhou den, dat het sluitingstijdstip der winkels op de werkdagen wordt vervroegd en wel gedurende het winterhalfjaar aanvangen de 1 October voor de eerste vijf werkdagen tot 18 uur en voor den Zaterdag tot 19 uur, en gedurende het zomerhalfjaar (aanvan gende 1 April) voor de eerste vijf werkda gen tot 19 uur en voor den Zaterdag tot 20 uur. Met deze regeling wordt voor alles aansluiting aan de verduisteringsvoor schriften beoogd. Voor het venten zal een gelijke regeling komen te gelden. Intus schen blijven thans bestaande afwijkin gen van de winkelsluitingswet, op grond van plaatselijke bijzondere omstandighe den vastgesteld, onverminderd van kracht. Voorts geeft het besluit genoemden se- zul'ks ook eng billijk en zeide te zullen be talen. Om een half kg. vet. Ruim 24 jaar was de slager W. v. d. W. te L e i d e n bij T. D. te Leiden in dienst geweest, maar hij was ontslagen doordat hij een half k.g. mergvet had weggenomen voor zijn ziek zoontje, dat versterkend voedsel moest hebben. De Officier zei, dat verdachte misbruik gemaakt had van zijn functie en eischte veertien dagen gevangenisstraf. De Politierechter nam het ontslag van verdachte in aanmerking als een groote straf en volstond met het opleggen van een geldboete van vijf gulden. Portefeuille met inhoud gestolen. „Had u een hekel aan dien Chinees", vroeg de Politierechter aan den 20-jarigen schillenboer A. B. uit Leid e n. B. ont kende zulks, maar toch kon hij geen ver klaring geven van het feit, dat hij van dien Chinees een portefeuille, inhoudende f 14 aan zilvenbons, een paspoort en distributie bescheiden had weggenomen toen hij bij dien Chinees een boodschap moest doen. De Politierechter vond het gebeurde erg dom, hetgeen B. beaamde. Twee maanden gevangenisstraf eischte de officier voor dezen portefeuillediefstal. Omdat alles is teruggegeven, ook het geld, wilde de Politierechter verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van f 20 suibs. 20 dagen. De dure japon. De nog heel jeugdige dienstbode A. van O. te L i s s e was naar Leiden gekomen om bij C. en A. te Leiden een jasje te koo- pen. Zij kon niet slagen en wilde toen een japon koopen, maar deze was te duur en zij was voor de verleiding bezweken en had het ding maar mee genomen. De officier bleef bij zijn eenmaal geno men maatstaf van een maand gevangenis straf. Gezien de jeugd van verdachte wil de de Politierechter haar nog een kans ge ver. en veroordeelde haar tot een geld boete van f 30 subs. 30 dagen. LEIDEN. Geboren: Francina Johanna d. van C. J. Koree en C. P. Olivier Jansje d. van J. J. Schaft en A. de Roode Wilhelmana Christina d. van P. Benning en C. de Haas. Ondertrouwd: C. v. d. Poel gesch. 36 j. en J. W. Schrier jd. 30 j. Overleden: J. v. Bergen en Hene gouwen m. 71 j. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Woensdag, R.-K. Rijtuig- en Wagenmakers- Patroons-ver. „St. Joseph", Kring Leiden, café Brommer, 5 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 September 20 uur tot Zaterdag 13 Sep tember 8 uur waargenomen door: de Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeesteche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. cretaris generaal de bevoegdheid te bepa len, dat door hem aan te wijzen groepen van winkels op werkdagen gedurende door hem vast te stellen tijdvakken voor het publiek geopend zullen moeten zijn. POSTZEGELS BUITEN GEBRUIK GESTELD. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en dex-halve voor frankeering ongeldig de in 1936 uitgege ven zomer- en kinderpostzegels (frankeer- waarde 11/2, 5, 6 en 12 1/2 cent). DOODELIJK ONGELUK Onder de gemeente Margraten, bij Gul pen, werd gisteren een man aangeresden door een zware vrachtauto. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Ds man bleek van Belgische nationaliteit te zijn. Bollenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. HOME, 10 Sept. (Stefan^. Het Italiaan- sche weermachtsbericht nr. 463 luidt als volgt: In Noord-Afrika bedrijvigheid der artil- rie aan de fronten van Solloem en Tobroek: gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand werden vernield. Onze bommenwer pers hebben doe'treffend doelen op den grond geraakt in de gebieden van Tobroek en Mersa Matroeh. De luchtafweer van Bardia heeft een Bristol-Blenheim neerge schoten. In Oost-Afrika geen enkele belangrijke gebeurtenis in de verschillende sectoren van Gondar. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Reggio, Calabria en Messina. Geen enkel slachtoffer onder de bevolking. Onze bombardementsvliegtuigen hebben haveninstallaties gebombardeerd van Fa- magosta op Cyprus en olieinstallaties in Haifa: branden en groote explosies wer den waargenomen. NEDERLANDSCH SCHIP OVER TIJD, VERMOEDELIJK IN DEN GROND GEBOORD. NEW YORK, 10 Sept. (D. N. B.). Vol gens de Associated Press maken New York- sche scheepvaartkringen bekend, dat het van Batavia naar New York varende Ne- derlandsch-Indische passagiersschip „Koto- nopan", groot 7.322 brt. over tijd is. Men neemt aan, dat het schip door optreden van den vijand tot zinken is gebracht. IRAN AANVAARDT VOORWAARDEN. STOCKHOLM, 10 Sept. (D. N. B.). De Britsche berichtendienst meldt uit Tehe ran, dat de Iraansche premier in een bui tengewone zitting van het parlement heeft medegedeeld, dat de regeering alle Engelsch Bolsjewistische eischen heeft aanvaard. Genoemde dienst meldt voorts, dat deze eischen o. a. behelzen: terugtrekking van de Iraansche troepen ten Zuiden van een ly'n, die begint bij een punt ten Zuiden van het Oermia-meer en loopt via Kaswin, Sem- nan, ten Oosten van Teheran en ten Noor den van de lijn Kermansjah-Korromabad- DietsfoelMasjidSoeleimanHaftakhol en Bandar-Dilam. WOERDEN, 10 Sept. Kaas. Aanvoer 347 partijen. Prijzen: le kwal. 6262.50 en 2e kwal. f 6061 per 50 kg. Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 9 Sept. Groenten- veiling. Per 100 kg.: Eigenheimers groote f 4,505.00, gele kool 3.403.50, roode- k.ool 3.403.50, stokpr. boonen 16.8021 stamboonenn 1115, rabarber 45, per 100 stuks: sla f 2—3, bospeen 45, bloemkool I 11.5012.idem II 5.60 9.00, kroten per kist 6080 cent, peen per kist 0.95—1.20. 487e STAATSLOTERIJ VIERDE KLA8SE DERDE LUBT Trekking van 10 September. ƒ1000 No. 15702 100 No. 15265 PRIJZEN VAN 65 1013 1220 1397 1500 1620 2561 3002 3013 3824 3840 4094 4384 4442 4459 4723 5130 5610 5718 5936 6440 6787 6844 7074 7177 7267 7961 8397 8715 9366 9418 9876 10464 10460 10741 10810 12168 12486 12690 13507 13618 13849 13884 14251 14325 14488 14719 14845 14942 15019 15125 15425 15579 15882 16175 16543 16888 17052 17373 17589 17970 18158 18312 18415 18885 20051 20760 20831 21112 21250 21305 21979 2346 2538 3981 4055 4741 4767 6525 6584 7300 7517 9649 9754 10823 10833 13683 13705 14496 14551 15328 15377 16646 16887 17986 18077 20601 20650 21311 21701

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3