Weerbericht Qemenqde ffi&ücMm Land- en Tuinbouw SPORT KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANOSCHE JONGEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 OF LFJDSCHE COURANT PAG. 2 BADMEESTER VERDRONKEN. Gisteravond heeft in het Ermelo's zwem- had een tragisch ongeval plaats gehad, dat 1 het leven heeft gekost aan een badmeester van genoemd bad. Een tweetal bezoekers, die de zwemkunst niet meester waren, vie len door onbekende oorzaak in het diepe bassin. De badmeester, de heer Zunder- dorp sprong de drenkelingen onmiddellijk na, evenals een paar zwemmers. Deze wis ten de twee drenkelingen vrij spoedig op het droge te brengen. Eenigen tijd daarna miste men echter den badmeester. Een paar zwemmers doken toen in het diepe bassin en haalde na korten tijd den badmeester op. De levensgeesten bleken echter gewe ken te zijn. Een ontboden arts constateer de, dat de badmeester door een hartver lamming om het leven was gekomen. VERDRONKEN De 15-jarige Jac. v. d. Linden te Dor drecht is bij het varen met kano in de Snuihaven, ter hoogte van de Johan de Wittbrug, te water geraakt en verdronken. De jongen probeerde zich, staande in de kano, met de handen aan de brug voort te trekken. Hij verloor daarbij het evenwicht, viel te water en verdronk. Gistermiddag heeft de politie te Sneek uit de Prinsengracht het lijkje opgehaald van het 2-jarig- knaapje A. B., dat gister ochtend vermoedelijk bij het spelen op een schip te water was geraakt. Radio-programma DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.15 Morgenwijding 8.25 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor den boer 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Gregor Ser- ban en zijn Roemeensch orkest 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00 Sylvestre Trio 1.30 De Ramblers 2.00 Ars Nova et Antiqua (opn.) 3.00 Voor de vrouw 3.20 Viool en piano 4.00 Omroepsympho- nie-orkest (opn.) 4.30 „Groote rollen en hun vertolkers: Manon", causerie met gra- mofoónplaten 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Ge rard Lebon en zijn orkest 6.15 Film praatje 6.30 Otto Hendriks en zijn orkest 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Omroep orkest en solisten 8.30 Orkest Boyd Bachman 8.45 Voor den boer 9.00 Or kest Boyd Bachman 9.30 Gramofoonmu ziek 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.0010.45 B. N. O.: Engelsche uitzen ding: „National features of the Nether lands". Hoofdredacteur: Th. WÜmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.09 uur Woensdagavond. Zon op 7.06 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 10 Sept. De maan komt Woensdagavond om '10.14 op en gaat Donderdagmiddag om 12.59 onder. 11 September: De maan komt Donderdag avond om 10.43 uur op gaat Vrijdagmiddag om 1.59 uur onder. 12 September: De maan komt Vrijdag avond om 11.17 uur op en gaat Zaterdag middag om 2.54 uur onder. (Laatste kwartier). 13 September: De maan komt Zaterdag avond om 11.57 uur op en gaat Zondagmid dag om 3.47 uur onder. 15 September: De maan komt Maandag nacht om 0.40 uur op en gaat Maandagmid dag om 4.34 uur onder. 16 September: De maan komt Dinsdag nacht te 1.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag te 5.16 uur onder. 17 September: De maan komt Woensdag nacht om 2.39 uur op en gaat Woensdag middag om 5.54 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr. „De Zijl" 19 gr. C. BEGRAFENIS VAN W.A. WACHT MEESTER JANSE. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht onder enorme belangstelling de begrafenis plaats gehad van den vermoor den Utrechtschen W. A.-wachtmeester Jan C. Janse van ban 1, vendel 1. Op den doodenakker wachtte de leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, die verge zeld was van zijn adjudant, mr. dr. Kessler en eenige leden van zijn lijfwacht. Door kameraden van ban 1, vendel 1, werd de kist, gedekt met de N. S. B. vlag, waarop de W. A. pet van den overledene lag, naar de groeve gedragen, waar allereerst de commandant der W. A. het woord voerde. Hierna sprak mede namens den commis saris der provincie, ir. F. Müller, de kring- leider der N. S. B., de heer Tj. van der Weide. Groepsleider Doorduyn memoreerde eveneens in het kort het tragisch overlij den van wachtmeester Janse. Namens den kring Utrecht van de N. S. D. A. P. bracht de Kreizinspecteur pfof. dr. Nieschulz een laatsten groet, waarna tenslotte banleider Kafka Dengier de rij van sprekers sloot. Een mededeling wilde spreker den over- ldedene nog'meegeven in zijn graf, nl. dat de politie gisterenavond op het daadwer- 25. Want al kon Janus dan alleen niets beginnen, daar waren nog altijd zijn vrien den, -die hem wel zouden helpen, om dat zaakje eens even op te knappen. Daar zien jullie hem al gaan. Hij loopt op een drafje, om zijn kornuiten te halen. JAARVERGADERING DER A. V. „PETRUS CANISIUS". Pastoor W. Nolet te Amsterdam tot voorzitter gekozen. Gistermiddag hield de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" haar jaar vergadering in „Het Kasteel van Antwer pen'' te Utrecht. Prof. dr. Alph. Mulders, die voor de laatste ïnaal den voorzittersha mer hanteerde, gaf een overzicht over de gedurende het afgeloopen vereenigingsjaar gevoerde actie, waaruit bleek, dat er weer veel werk is verzet. Pater dr. Th. Piket S.J. gaf vervolgens een inleiding over het thema: „Vóór en na den overgang tot het Katholicisme". Hierbij legde hij vooral den nadruk op de noodza kelijkheid eener goede, langdurige en zorg vuldige vorming aer geloofsleerlingen. De tweede inleider over hetzelfde onderwerp was pater dr. A. Preller O.P., die vooral practische aanwijzingen gaf voor het vin den van contact met en het onderricht aan niet-katholieken. Gedurende de hierop volgende korte pauze vond de keuze van een nieuwen voor zitter plaats. Bestuurscandidaat, tevens eenige candidaat was pastoor dr. W. Nolet van De Papegaai te Amsterdam. Resultaat der stemming was, dat deze met 56 der 59 stemmen in de bestuursvacature werd ge kozen. Nadat pastoor Nolet den voorzittersha mer had overgenomen, sprak hij een kort woord tot de vergadering, vooral om dank aan prof. Mulders te brengen voor diens eminenten arbeid. Hij verklaarde verder te hopen, dat de schoonè beloften, die ook deze tijd biedt, nog tijdens zijn voorzitter schap tot rijke vruchten zouden mogen voeren. Bij de hierna volgende gedachtenwisse- ling werd uit de vergadering er o.a. op ge wezen, dat bekeeringswerk niet alleen werk moet zijn van daarvoor bijzonder geïnstru eerde geestelijken, maar dat de pastoor der parochie hier vooral een taak te vervullen heeft, terwijl ook de leeken hieraan kun nen en moeten meewerken. Verder werd er aan herinnerd, dat ook op het platteland een vruchtbare apologetische actie moge lijk is. Tenslotte werd met nadruk gewezen op de groote beteekenis van het voeren eener indirecte apologie, waarbij tevens werd be licht, dat Katholieken volop aan het eigen- tijdsche cultureele leven moeten blijven meebouwen. kelijke spoor van den dader van dezen moord is gekomen, en dat deze na zijn ar restatie zijn gerechte straf niet zal ont gaan. Terwijl het W. A.-muziekkorps op plechti ge wijze „Ik had een wapenbroeder" speel de en de vaandels ter aarde neigden, werd de kist onder diepe stilte van de honder den belangstellenden aan den schoot der aarde toevertrouwd. Hierop riep een W. A. man driemaal achtereen: „wachtmeester Janse", waarop alle aanv/ezigen een kort doch krachtig „Hier" lieten hooren. Vervolgens legde de leider der N. S. B. een groote krans op het graf van den over ledene. Ook de commandant der W. A., mr. Zondervan, prof. dr. Nieschulz en tien tallen andere volgden zijn voorbeeld, zoo dat binnen korten tijd de groeve bedekt was door een bloemschsrt. 26. Die waren er natuurlijk direct voor te vinden, om hun vriend te helpen, vooral, omdat er wat voor hen te halen was. Ieder zou een aandeel in de buit krijgen, dat be loofde Janus. Dat was nog eens een buiten kansje waar ze niet op hadden gerekend. HET KATHOLIEK ONDERWIJS. Verschenen is het jaarboek 1941 van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. In zijn voorwoord wijst de directeur mgr. dr. Th. Verhoeven er op, dat het ka tholiek onderwijs in ons land nog steeds een gestadigen groei blijft vertoonen. „Het Jaarboek", zoo getuigt dr. Verhoe ven, „zegt ons om zijn inhoud reeds, hoe dankbaar we den goeden God kunnen zijn voor ons onderwijsbestel, waardoor aan de katholieke ouders de niet genoeg te waar- deeren gelegenheid geboden is in de school een voortzetting en aanvulling te zien van de opvoeding, die zij aan hun kinderen in eigen gezin geven." „Mogen ouders en besturen en allen, die ons onderwijs een diepvoelend hart toe dragen, met mij God dankbaar blijven voor den Zegen, aan het leven van onze katho lieke scholen geschonken en niet verge ten iederen dag in de kerk en vooral ook thuis een kort gebed tot den GeVer van alle goed te richten, opdat Hij ons katholiek onderwijs in heel zijn omvang blijve be schermen." UIT RIJDENDE AUTO GESPRONGEN Aan de gevolgen overleden Gisteravond heeft zich op den rijksweg in het voormalige IJselmonde onder Rotter dam een ongeluk voorgedaan met doodelij- ken afloop. Uit een rijdenden auto, welke werd bestuurd door den chauffeur J. P.V. Zuren, wonende aan den Nieuwen Dijk, sprong de 19-jarige G. van Driel, wonende aan den Koninginneweg 154 te IJselmon de. Tijdens het vervoer is de ongelukkige bezweken. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN AUTO. Motorrijder gedood. Gisteravond heeft op den weg Der Buxg- Oudeschild op Texel een ongeval plaats ge vonden, waarvan de 34-jarige W. de Boer uit Leeuwarden, controleur bij de Bazalt- Mij., aldaar, het slachtoffer is geworden. Met vrij groote snelheid joegen de B. en een collega, beiden per motor, over den weg. Vermoedelijk heeft de B. den ander, die enkele meters voor hem reed, in den bocht bij Burgzicht willen passeeren. Op dat oogenblik kwam hen echter een vrachtauto tegemoet. De B. zag geen kans meer den binnenbocht te nemen, een botsing werd daardoor onvermijdelijk.. De B. werd een tiental meters weggeslingerd. Hij overleed nog voordat medische hurp ter plaatse was. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. ARBEIDER DOODGEREDEN DOOR ACHTER HEM KOMENDEN TREIN De 46-jarige arbeider de J. uit Hilversum is, terwijl hij zand kruide langs de spoor baan tusschen Hilversum en Bussum, door een achter hem komenden trein gegrepen. De man was op slag dood. 27. Maar hoe moesten ze dat geld nu wel te pakken krijgen? Daar moest wat op ver zonnen worden. Janus wist het al. Wanneer ze Klompertje maar te pakken konden krijgen, dan zou de rest vanzelf wel volgen. Met een stevige haak zou het best gaan. INBRAAK BIJ BENSDORP Gisternacht is ingebroken in de chocola defabrieken van Bensdorp te Bussum. De dieven brachten een bezoek aan het kan toor, doch vonden hier niets van hun ga ding. Vervolgens wisten zij door een raampje binnen te dringen in den winkel van Bensdorp, welke aan de fabrieksterrei nen grenst. Hier hebben zij het kasregister opengebroken en een bedrag van 600 me degenomen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. EEN DRIELING IN EEN PREDIKANTSGEZIN Maandagavond heeft mevrouw v. d. Waal, echtgenoote van ds. I. P. v. d. Waal, Ned. Herv. predikant te Haarlem, het le ven geschonken aan een drieling. Het zijn drie jongens. Moeder en kinderen maken het wel, Maximumprijzen. Volgens mededeeling van de Groenten- en Fruitcentrale is een wijziging gebracht in de maximumprijzen van sommige der tuinbouwproducten. De veilingprijzen voor uien jzijn gebracht van f 5.50 op f 4.50 per 100 kg., afwijkend, f 3.60, kroten zijn in de maat van 0 tot 1/2 kg. per stuk verhoogd van f 3.op f 4.van 1/2 tot 1 kg. f 3. per 100 kg., gekookte kroten zijn ook in de lijst opgenomen en gelden van f 8.tot f 10, kropsla I geldien f 3.Hde f 2.50, roode en savoye kool van f 4.op f 3.50 -per KM) kg., stokprincesseboonen van f 20 op f 21 per 100 kg. VOETBAL GEEN VERKORTING VAN SPEELTIJD Vorige week konden wij berichten, dat het bestuur van den Nederlandschen Voet balbond overwoog den duur van den com petitiewedstrijd te bekorten tot tweemaal vijf en dertig minuten. Thans vernemen wij, dat besloten is den speeltijd ongerept te laten, zoodat dezen winter als gewoonlijk tweemaal drie kwartier gespeeld zal wor den. „Vooruit" De liturgie der Kerk DONDERDAG 11 Sept. Mis v. d. H.H. Protus en Hyacinthus, Martelaren: Salus autem. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keu ze v. d. priester)4e «voor den vrede. Kleur: Rood. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen DONDERDAG. Mis v. d. Z. Bona ven tura van Barcelona, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H.H. Protus en Hyacinthus; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.20 Pianovoordracht 10.40 Declamatie 11.00 Orkest Malan- do en gramofoonmuziek 12.00 Ensemble Amende 12,45 B. N. O.: Nieuws-, en economische berichten 1.00 Bonte Pa rade 3.30 Voor de zieken 4.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 4.30 Voor de jeugd 5.00 Christelijke lectuur (Voorbe reid door de Christ. Radio Stichting) 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Sport en lichamelijke opvoeding 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Piano voordracht 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gramo foonmuziek 7.45 Brandende kwesties, causerie 8.00 Concertgebouw-orkest 9.05 Gramofoonmuziek 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum, I. 22.1524.00 Duitsch programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch programma. DUITSCH PROGRAMMA VOOR DONDERDAG EN VRIJDAG. Het Duitsche Rijksradioprogramma voor Donderdag 11 September luidt als volgt: In een Duitsch-Italiaansch wisselconcert „Dansmuziek van groote meesters", ge speeld door het kamerorkest van de Groot- Duitsche radio. van 18.0018.27 uur „Schoene Heimat schoene lieder". Van 20.0020.15 uur brengt het Rijksprogramma een „Vroolijk spel" met het orkest van Willy Steiner. Aansluitend tot 21.10 uur frontberichten. „Zoo is het bij ons in Weenen" van 21.15 22.00 uur. Onder de algeheele leiding van dr. Lothar Riedinger zingen en spe len: Elfi Koenig (soubrette), Toni Niessner (tenorbuffo), dr. Alfred Poell (bariton), een radiokoor (ingestudeerd door Fred Krempl) de „Rundfunkschrammeln", een amusementsorkest onder leiding van Max Schoeherr, en een klein radio-orkest on der leiding van Karl Eisele. Op Vrijdag 12 September speelt in een kamermuziekprogramma van 11.0011.30 uur het Prix-kwartet werken van Brahms, Beethoven, Schubert en Mozart. Aanslui tend aan de verleening van de Frankfur- ther Goethe-prijs aan Wilhelm Schaefer brengt de uitzending „Noten und Anekdo ten" van 17.1018.00 uur een aantal van zijn mooiste „Histoerchen", uitgesproken door Ernst Sattler en Emil Hess. Van 20.1520.50 uur speelt een klein radio-or kest Lieve oude melodieën". Dan tot 21.10 frontberichten. Van 21.1522.00 uur volgt „Virtuose muziek". FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. Iemand struikelde, vloekte hard en schreeuwde: „Steek jullie lampen toch aan, ezels!" Een oogemblik later doorkliefde een hel dere straal de duisternis en viel, als geleid door een of andere duivels-vijandigen geest, precies op den rechtopstaande vluch teling, hem geheel verblindend. Een der vervolgers slaakte een kreet van verrassing, cn instinktmatig bukte Jules zioh; juist op tijd, want een seconde later sloeg een geweerkogel met een harden slag tegen een boom, vlak achter hem. Jules begon, zoo snel als hij kon langs den bosch- rand te rennen, zoodat hij zichtbaar was in 't zoekend licht, inplaats van onmidel- lijk de veilige dekking te zoeken van het dicjite woud. Op deze manier hoopte hij de aandacht van zijn vervolgers geheel op zich te kunnen houden, om met gevaar voor zijn eigen vrijheid, zijn bewusteloozen makker te behouden voor ontdekking. Nu eens in de diepste duisternis, dan weer in een golf van licht rende hij voort. Tweemaal knalde een geweer achter hem, en grimmig lachend hoorde hij de kogels vlak langs zijn ooren suizen. Dan hoorde hij weer het monotoon ge luid van een schroef. De motohboot begon hem langs de kust te vervolgen. Deze kon hij met geen mogelijkheid ontloopen, en wetende dat zijn krijgslist toch geslaagd was, dook hij onder in het woud, en na een poosje begon hij zijn weg terug te zoeken, in een halven cirkel door het bosch, in de richting van de plek, waar hij zijn vriend had moeten achterlaten. De weg was verre van gemakkelijk. Hal verwege kwam hij in een moeras terecht, en het scheelde niet veel of hij had hier izijn einde gevonden. Toen 'hij eindelijk weer vasten grond onder de voeten had, was hij het spoor volkomen bijster. „Wat nu?" mompelde hij in zich zelf, terwijl hij in de duisternis staarde. Toen plotseling bereikte een geluid zijn oor, het geklots van een scheepsschroef dat hem de richting van de zee wees. Hij werkte zich het bosch uit, uiterst voorzichtig. Tweemaal waarschuwde een geritsel tusschen de bladeren hem voor slangen, en meerdere malen voelde hij de vleugel van een geweldige vampier vleer muis langs zijn wangen strijken. Tenslotte vertelde een zwakke glans voor hem, dat hij de zee bereikt had, en zonder acht te slaan op de schorpioenen die rond hem kropen, sloop hij op handen en voeten ver der. Het bosch hield plotseling op; en zwak hoorde hij over het water het tjoek-tjoek van de onzichtbare boot tot hem komen. Bijna recht voor hem uit, slechts op enkele tientallen meters van de kust verwijderd, zag hij de lichten van een klein schip. Hij keek ernaar met verlangende oogen. Aan boord daarvan zou hij in veiligheid zijn, peinsde hij. Dan draaide hij zich vast be sloten om en oordeelend, dat er op het oogenblik geen gevaar meer te vreezen viel, zocht hij zijn weg langs het smalle strand naar de plaats waar hij zijn vriend achter had gelaten. De wassende maan verlichte zijn pad, en het wrak van hun boot, dat tegen de kant was gedreven, wees hem de goede richting. Eindelijk vond hij zijn eigen voetsporen in de modder terug. Deze volgde hij tot aan den bosehrand, en 'belandde ten laatste weer op de plaats, waar Langdon moest zijn achtergebleven. Hij herkende de plek met zekerheid door den grooten boom, waarnaast zij gelegen hadden. Maar de man, dien 'hij zocht, was er niet meer. Vertwijfeld schreeuwde hij zijn naam door de duisternis: „Langdon, waar ben je? Ik ben het, Ju les!" Het gescharrel van de krabben op het zand tusschen de boomwortels was echter het eenige geluid, dat zijn ooren vernamen. In wanhoop dwaalden zijn oogen over de zee. Hadden die kerels, die hij met levens gevaar misleid' had, tenslotte toch nog zijn vriend gevonden? En werd deze nu reeds teruggesleept naar die helsche gevangenis, waar hem morgenvroeg de dood wachte? Hij kon dat niet gelooven en terwijl hij zich weer in het struikgewas begaf, om nogmaals te zoeken, overdacht hij welke andere mogelijkheden er konden zijn. Zijn vriend kon weer bij bewustzijn gekomen zijn, en zich dieper in het bosch veiliger gevoeld hebben. Maar hoe hem daar te vindenEen geschuifel onderbrak zijn gedachten, en, zich snel omdraaiend ont dekte 'hij de oorzaak ervan. In het maan licht ontwaarde hij op het strand de ge daante van een man, slechts enkele meters van hem vandaan. Onmiddellijk viel hij behoedzaam op zijn 'knieën. De vreemde, die langzaam langs den waterrand liep, hield op een gegeven oogenblik stil, en boog zich haastig over een voorwerp, dat daar in het zand lag, een menschenlichaam kon Jules vaag onderscheiden; een van zijn ongelukkige makkers. De vreemde richtte zich weer op, en Jules hoorde hem hardop zeggen: „Dudley niet, Goddank!" Deze woorden deden den Franschiman verbaasd opkijken. Hier was blijkbaar nog iemand, die, evenals hijzelf, naar Langdon zocht, en te oordeelen naar de verlichting, die uit de zooeven gesproken woorden sprak, een vriend. Zonder aarzeling stond hij op en verliet zijn schuilplaats. „Meneer", riep hij zachtjes. De man op het strand schrok op en kwam nader. Jules zag een automatisch pistool in zijn hand glinsteren, maar wacht te onbevreesd den loop der gebeurtenissen af. Vijf meter van Jules vandaan hield de vreemde stil, en staarde naar de uitgeputte .gedaante van den ontsnapten gevangene. „Wie ben je", vroeg hij. „Ik ben Jules, een vriend van de man wiens naam u daareven uitsprak". „Jules?" De vreemde snelde nader. „In Gods naam, waar is Dudley Langdon? Toch niet dood? Die onmenschen hebben hem toch niet geraakt, hoop ik?" „Gelukkig niet doodelijk mijnheer, hij kreeg een kogel in zijn schouder. Op deze plek moest ik hem bewusteloos achterla ten terwijl ik langs het strand vluchte om de achtervolgers van zijn spoor af te bren gen". „Ik heb je zien loopen in de straal van het zoeklicht. Dat is mijn jacht daarginds. Ik ben een vriend van Langdon, en ik kwam hem zoeken!" „Ik ook, maar hij is verdwenen; ik denk, het bosch in". „In dat bosch?" Harborough staarde naar de boomen, die nu zwak zichtbaar wa ren in het maanlicht; hij zag hoe dicht be groeid de bodem was, met struikgewas en slingerplanten, en een bezorgde uitdruk king kwam op zijn gelaat. Dan meende hij vastbesloten: „We moeten hem vinden, Ju les. Hij mag in geen geval weer gevangen worden, om daarginds doodgeschoten te worden en in een zak voor de haaien ge smeten te worden". „Juist", stemde Jules toe, „we moeten hem vinden, zooals zegt, en spoedig, want anders is hij ten doode opgeschreven. Kom, laten we samen gaan zoeken, mis schien is hij maar een klein eindje wegge gaan". En.samen zochten zij him weg tusschen de boomen. HOOFDSTUK III. Het was ochtend. Er hing een zware damp over de zee, en de oranjekleurige zon tooverde fantastische tinten op het woelige water, waarover het jacht zich langzaam voortbewoog. De man aan het dieplood, riep met eentonige tusschenpoozen de ge meten diepte af van de voorplecht, terwijl Harborough en Jules de Apache met verre kijkers de kuststrook afzochten. Af en toe richtten zij hun kijkers op een motorboot dichter bij den oever, waarvan de beman ning zich blijkbaar met dezelfde bezigheid onledig hield. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2