OMGEVING RIJNSTREEK ffiij$e££ezinp Plaatst een Telefoontje ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 KATWUK Geboren: Nicolaas z. van Jac. Zuy- derduin en N. Breedijk Grietje Klazina d. van K. v. d. Plas en G. v. d. Plas Willem z. van H. Groen en A. v. d. Plas Maartje d. van B. v. Duyvenbode en A. v. d. Plas Cornelia z. van B. v. Duyvenbode en A. v. d. Plas Wilhelmina Neeltje d. van A. v. d. Ster en A. v. d. Plas Leentje Alber ta d. van D. L. v. Duyn en M. de Jong Leuntje d. van J. Varkevisser en W. de Rid der Andries z. van A- v, Duyvenbode en N. v. Velzen. Ondertrouwd: B. A. v. Vliet en J. Barnhoorn. G e t r o uwd: C. A. Zuyderduin en J. v. d. Plas W. Groen eboom en S. C. Klaassen G. v. Rijn en J. Ouwehand W. Du- rieux en J. G. Scholten H. Schie en A. van Hulzen. LEIDSCHENDAM St. Josephsgezellen. Zondag 7 Septem ber na de Hoogmis en na het Lof bijeen komst. Dinsdag 9 September te 8 uur Ma- ria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Za terdag 13 September na het Lof bijeen komst. STOMPWIJK Ontwikkelingscursus. Eenige weken geleden is voor Stompwijk door eenige vooraanstaande personen uit den midden stand, onder presidium van de geestelijk heid een ontwikkelingscursus gevormd. Gisteravond werd deze cursus geopend door kapelaan Hammerstein die de vele aanwezigen van harte welkom heette. Spe ciaal apprecieerde de voorzitter de aan wezigheid van burgemeester H. A. C. Banning en wethouder Smits. Spr. zette vervolgens uiteen hoe het thans meer dan vroeger, noodzakelijk is om de geboden kans tot verdieping van kennis, zooveel mogSlijk uit te buiten speciaal voor de onderdeelen bedrijfskennis en vakontwik keling. Spr. hoopte dan ook, dat de vele aanwezigen den cursus met .enthousiasme zullen volgen. De bekende leeraren zijn er borg voor dat de lessen met de grootste zorg zullen gegeven worden. Na deze ope ning was het woord aan den heer H. M. Verhulst, accountant te Leiden, die een gedegen exposé gaf over ons nieuwe be lastingstelsel. Kapelaan Hammerstein sprak onder ap plaus der vergadering een dankwoord tot den spreker. Hij hoopte dat naar aanlei ding van de interessante uiteenzetting van den heer Verhulst Zich nog velen-als cur sist zullen opgeven aan de bekende adres sen. Verder deelde de voorzitter mede dat pastoor door toevallige omstandigheden niet ter vergadering aanwezig kan zijn. Aan het slot sprak de burgemeester nog een opwekkend woord en hoopte dat de cursus volledig zal slagen. De bevolkipg van Stompwijk zal ongetwijfeld haar tijd begrijpen en spr. vertrouwt, dat velen de lessen zullen volgen. NOOTDORP KJJYLC. „St Paulus" Donderdagavond heeft de K.J.M.C. haar laatste sportavond besloten met 'n voetbalwedstrijd tegen St. Albertus Magnus uit Leidschendam, Deze avond was weer een van die mooie avon den, waar op sportgebied veel te genieten is, maar vooral ook 'n hechte band sluit tusschen de vereenigingen onderling, wel ke in dezen tijd zoo hard noodig zijn. De wedstrijd had dan ook 'n prettig vriende lijk verloop, waarin Nootdorp zijn meer dere moest erkennen in Leidschendam, met 23. Na afloop werd door onzen mode rator 'n medaille overhandigd aan den voorz. van Leidschendam als aandenken aan deze prettige ontmoeting, waarbij hij de hoop uitsprak nog vele wedstrijden tegen Leidschendam te mogen spelen. Nadat de voorz. van Leidschendam met eenige wel gekozen woorden bedankt had, namen de vereenigingen met 'n luid fdriewerf „hoe ra" afscheid van elkaar. Ook onze dank na mens de K.J.M.C. aan den heer P. J. Mooy- man voor 't kosteloos beschikbaar stellen van zijn land. Vrienden, volgende week acht uur is de bijeenkomst weer in ons vereenigings- gebouw, waar over ons a.s. „Winter- program" gesproken zal worden. Komt allen, het is werkelijk de moeite wel waard OEGSTGEEST Onze revue! Er wordt nu hard gewerkt in het ver- eenigingsgebouw. U moest dat eens kunnen zien: de decorateurs sjouwen met verfpot ten, hamers en zagen; een troep charmante danseresjes oefenen onvermoeid op de planken om hun armen- en beenenspel zoo hoog mogelijk op te voeren; ondertusschen is de regisseur in een hoekje gedoken om een bespreking te houden met den electri- cien over het .opstellen van schijnwerpers en het aanbrengen van lichtbakken; artis- ten zitten hun rol nog eens door te nemen; de dirigent houdt een waakzaam oog op het accompagnement. Er is een bedrijvig heid, die deugd doet!! Er staat ook veel op het spel. De Oegst- geestsche parochie moet iets voorgezet wor den, dat van de allerbeste kwaliteit is. Het jaarprogram moet prachtig beginnen!! Dit zal een avond zijn, waarop in een bonte rij afwisselen: hooge kunst en ge zonde vroolijkheid..U krijgt te hooren wer ken van Brahms en Diepenbrock, o. 1. van Willem Mizee; charmante dansen o. 1. van mej. v. d. Lijken; vroolijke korte schetsjes, die u aangenaam bezighouden. Wij dringen er op aan tijdig kaarten te koopen, want 't gaat hard. U kunt kiezen; zie onze advertentie. Maandag 15 Sept. is een officieele ope ningsavond; Dinsdag 16 Sept. is een niet- officieele avond. Voor hen die 't niet weten, volgen de adressen waar kaarten te krijgèn zijn: Kem- penaemtraat 32, Juffermansstraat 17, Re- gentesselaan 9, Rhijngeesterstraatweg 6, Rhijnzichtweg, en bij den concierge van het gebouw. Haast u en leg beslag op een toegangsbe wijs. Zoo'n avond moet u als parochiaan ge zien hebben! Onthoud u zich zoo'n avond niet. U hoort er trouwens bij, want het is een feeat voor het groote parochie-gezin. HE? COLLEGIUM ARTIUM. SASSENHEIM Bi| „pootje-baden" verdronken In den sloot op het landgoed Ter Leede is het 6-jarig zoontje van den hoer TJphoff bij het „pootje baden" geheel te water geraakt. Hoewel de badmeester spoedig uit het zwembad aanwezig was, en de kleine door duiken op het droge bracht kon dokter Huebcr slechts do® dood constateeren. Collecte voor de Tuberculosebestrijding. De opbrengst van de op 29 Augustus j.l, gehouden collecte bedropg 148.02. Zooals reeds eerder gemeld zullen de Vereeni gingen, waarvoor hier ter plaatse elk jaar werd gecollecteerd, te weten: „Draagt el kanders lasten", „Herwonnen levenskracht" Plaatselijke Ver. tot bestr. dei- TBC, „Sanc- tos", „Sonnevanck", „Zonnegloren" en de Ned. Centrale Ver. tot bestr. der TBC, in de opbrengst dezer collecte deelen naar een gemiddelde van de netto-opbrengst, die zij in de jaren 1937, 1938 en 1939 uit 4e opbrengst der Emmabloem-collecte heb ben ontvangen. Een woord van zeer harte- Üjken dank aan de jonge dames, die zich dien geheelen dag gegeven hebben, om deze collecte zóó te doen slagen. Aangehouden. Door de politie alhier zijn een tweetal personen aangehouden die hief ter plaatse en in Hillegom distributie bonnen hadden gestolen. Zij zijn" aan de Justitie overgejeverd. Geboren: Johannes Hendricus, zn. van H. Th. van Dam en C. J. Baak. Jo- hannus Hendrikus Anna Maria, zn. van W. van der Lans en H. Ch. Duindam. Overleden: W. van Eijl, 88 jaar. G e t r o u w d: C. M. M. Hoes, 26 j. en H. C. H. Huiskamp, 26 jaar. WASSENAAR Inbraak Tijdens uitstedigheid van de bewoners heeft men zich toegang verschaft tot de villa van mevr. S. aan de Prinses Marie- laan, alhier. Na verbreking van een ruit en lichten van de spanjoletsluiting is men aan de achterzijde binnengekomen, waar na het geheele huis is doorzocht en leden en kasten zijn opengebroken. Tal van waardevolle voofwerpen worden vermist. Diefstal. Mevr. K., alhier deed aan gifte van diefstal van een bankbiljet en een gouden ring. De heer S., alhier, deed aangifte van diefstal van winterpeen vanaf zijn land aan den Deijlerweg. Personalia. Voor het examen schoon schrijven M.O. is geslaagd de heer D. N. C. van Wijk. ZILK Ontvreemd. Bij den tuinder A. J. aan de Leidsche Vaart is in den nacht van Woensdag op Donderdag 9 mud aardappe len ontvreemd. Van den dader geen spoor. ALPHEN AAN DEN RIJN Kerknieuws. Zondag 7 Sept. 7.45 uur communie uit reiken; 7 uur: stille H. Mis; 8.15 uur qom- munie uitreiken; 8.30 uur de Hoogmis (zangkoor); 11 uur: stille H. Mis. 's Avonds 7 uur Lof ter eere van Maria met mededee- lingen en Rozenhoedje (volkszang). Maandag 8 Sept: Maria Geboorte. 8 uur: Gezongen H. Mis; 's avonds te 7.30 uur'Lof ter eere van Maria met predikatie. Dinsdag 9 Sept.; 's Avonds te 8 uur H. Familie, afd. mannen; op het zelfde uur vergadering van het comité van Kath. Actie aan de pastorie. Woensdag 10 Sept.: Te 7.30 uur: congre gatie, afd. H. Liduina. Donderdag 11 Sept.: 's Avonds te 7.30 Lof" ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Vrijdag 12 Sept.: 's Avonds te 7.30 uur Lof met predikatie ter inleiding op het Veertigurengebed. Zaterdag 13 Sept.: Te 8 uur Gezongen jaargetijde voor Cornelis Coex; biechthoo- ren 's morgens zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn; 's middags van 4 uur tot 6.30 uur; te 7 uur Maria-oefening voor den vrede; daarria biechthooren tot 9.30 uur. Zondag 14 Sept.: De eerste dag van het Veertigurengebed. Het Ons Heer wordt te 7 uur uitgesteld. Zooveel mogelijk alge- meene H. Communie. Zaterdag hoort de Eerw. Pater Redemp torist den geheelen dag biecht in de biecht stoel van den hoogeerw. Deken. Maandag en Zaterdag is de derde H. Mis te 9.uur. Geboren: Petrus Maria, zoon van Th. A. Wijfje en J. W. Klijn. Gerardus Jaco bus, zoon van J. G. Vork en C. Hoogervorst Johannes Martinus, zoon van A. Ekel- schot en P. Teunissen. Overleden: Cornelis Hendrik Ver sluis 6 jaar. Cornelis Groen in 't Wout, 67 jaar, gehuwd met Klazina Verhaar. AARLANDERVEEN Kerknieuws. Zondag 7 September 1941. Veertiende Zondag na Pinksteren. Om half acht uit reiking der H. Communie; 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis. 12 uur Mariecongregatie afd. jongere en oudere meisjes. Denkt om congregatieboekje en medaille. Komt allen trouw. Om half drie plechtig Lof ter eere van Maria. Na het Lof rozenkransbidden voor den overledene. Maandag: Feest van O. L. Vr. Geboorte. Om 7 uur en half acht uitreiking der H. Communie. Om half negen gezongen uit vaartdienst voor Cornelis Groen in 't Wout en daarna de kerkelijke begrafenis. Dinsdag: Om 7 uur en half acht uitrei king van de H. Communie en kwart vóór achten de H. Mis. Na de H. Mis catechis mus voor de kinderen, die het volgend jaar plechtig worden aangenomen. Woensdag om 7 uur en half acht uitrei king der H. Communie en om half negen gezongen H. Mis ter gelegenheid van een 40-jarige echtvereeniging. Donderdag en volgende dagen om 7 uur en half acht uitreiking der H. Communie en om kwart voor achten de H. Mis. Don derdagavond half acht aan de pastorie be stuursvergadering v. d. Derde Orde. Vrijdag: Feest van de H. Naam van Maria. Zaterdag gelegenheid om te biechten na 4« H. Mis en van zes uur tot half negen ter wijl de kinderen, die aan de beurt zijn, in den voormiddag om kwart over negen ko men biechten. Bijzonderheden: gondag a.s. Feest" van Kruisverheffing alsdan des middags maandvergadering van d& Derde Orde. Alle leden zijn natuurlijk present. Ook niet-le- den zijn steeds van harte welkom. Na deze vergadering wordt de Rozenkrans gebeden voor onzen overleden medebroeder Corne lis Groen in 't Wout. Voorzien van de H.H. Sacramenten der der stervenden: Gerardus van den Berg; Hermanus Stigter; Joes Honout en Cornelia Heemjjkerk-Bocxe. Overleden: Cornelis Groen in 't Wout. Gedoopt: Petrus Maria Wijfje. Gerardus Jacobus Vork. ALKEMADE Ondertrouwd: A. J. Rotteveel, 28 jaar en C. A. van Lent 23 jaar. J. W. v. d. Zwet'30 jaar en M. A. Huigsloot 27 jaar. G e h u w d: C. B. v. d. Meer en A. J. M. Halvemaan. Geboren: Nicolaas Johannes, z. van P. W. v. d. Meer en J. K. Bakker. Johan nes Martinus Theodorus, z. van P. Th. Hoo genboom en G. J. de Jong. Johanes Ja cobus, z. van L. C. v. d. Geest en C. E. Ter- steeg. Johannes Gerardus, z. van P. v. Klink en W. G. v. d. Meer. Jacqueline Henriette Maria. d. van M. R. v. d. Veld en J. J. M. Bots. Maria Petronella, d. van C. Bouwmeester en A. J. van Klink. Maria Anna Antonia, d. van M. N. Wesselman en Th. C. Hoogenboom Johannes, zoo'n van H. J. Hoogenboom en C. de Koning. Wil helmina Columba Maria, d. van G. A. v. d. Meer en C. C. de Koning. Leendert Wil lem, z. van G. Griffioen en W. Kramer. Henricus Wilhelmus Nicolaas Maria, z. van Th. H. A. Wander en-J. H. van Seggelen. O v e r 1 e d e n: M. P. Bouwmeester, d. van C. Bouwmeester en A. J. van Klink. BODEGRAVEN Jubileum. De heer R. van Egmond her dacht dezer dagen het feit, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot machinist van de Noordzij derpolder. Het bestuur van den polder meende, deze dag niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan. Wegens om standigheden kon de voorz. niet aanwezig zijn, zoodat in zijn plaats de heer W. P. Brunt, bestuurslid, het woord voerde. Hij prees den heer van Egmond als een plichts getrouw ambtenaar, dien de polder nog gaarne vele jaren wilde houden. Namens het bestuur werd een bloemenmand en een couvert met inhoud aangeboden. Verlcooping. Ten overstaan van notaris B. D. Krüsemann is Donderdag in hotel van Haaften publiek verkocht een heeren huis aan de Kerkstraat 85, met steeg en achtertuin, groot 3 A. 70 c.A. Het perceel werd buiten de kosten in bod gezet op f 7.8000.door J. Groenendijk en bij af slag niet gemijnd. Het perceel werd gegund voor de fa. D. Versloot, alhier. Geboren: Johannes Petrus z. van W. J. van der Maat en J. G. Stolwijk Teun- tje Adriana d. van T. de Vries en K. Ramp Arie Magchel Willy z. van A. Scheer en W. van Baren. .Ondertrouwd: W. M. Schriek 32 j. en A. M. de Jong 32 j. Getrouwd: A. Domburg 30 j. en E. C. Hoósbeek 25 j. H. Fioole 34 j. en M. C. van Eijk 33 j. Overleden: M. Klein^tarink, wede. van H. J. H. Daanen, 81 j. LEIMUIDEN K. J. M. V. Nu dê avonden weer *ïets langer worden, worden weer alle leden en oud-leden op de Dinsdagavonden verwacht, waar deze wintfer een goed programma be handeld zal worden. Dinsdagavond byeen- komst na de kerkdienst. N1EUWVEEN Luchtbescherming. Wegens vertrek van den heer Granneman, is de heer W. Verboom, alhier door den burgemeester be noemd als waarnemend hoofd van den luchtbeschermingsdienst. REEUWIJK Kerknieuws 14e Zondag na Pinksteren. De H.H. Mis sen om 8 uur voor Joanna Verbeij hvr. van Ant. Sturkenboom; om 10.30 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de paro chie. Onder de H.H. Missen collecte voor ,dnze armen. Des avonds om 7.30 uur Lof van O.L. Vr. voor den vrede. Maandag verjaardag van O.L. Vr. Geboorte. Vrijdag feest van den H. Naam Maria. Zaterdag biechthooren van 2 tot 4 en van 8 tot 8 uur. A.s. Zondag 15e pa Pinksteren, feest van Kruisverheffing. Maandag. De H. Missen om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters voor Wilhelmus Schinkel en echtgenoote; om 7 uur in de kerk voor Theodorus Nederhof. Dinsdag. De H. Missen om 7 uur ter eere van St. Antonius jrgt. voor Adrianus Ver geer Lz.; om 8 uur jrgt. voor Theodorus van der Hulst en echtgenoote. Woensdag. De H. Missen om 7 uur voor Christianus van 'Dijk en echtgenoote; om 8 uur jrgt. voor Joanna Verhei), wed. van Joes. Everardus van der Zwaan. Donderdag. De H. Missen om 7 uur voor de Eerw. Zuster Odrada; om 8 uur voor overleden ouders den Dijker én Michael Blom. Vrijdag. De H. Missen om 7 uur voor Joannes Adrianus de Blanken; om 9 uur gezongen recommandatie-lijst. door Prof. Pr. iï. Gretiemann 28e Week, 713 September. 2e Brief aan de Korintiërs, 1:1—4:6. Evenals de eerste brief, zoo mist ook deze tweede alle duidelijke en onmiddel lijk zichtbare orde en samenhang. De ver klaring hiervan is wederom te zoeken, in het feit, dat ook deze brief een gelegen heidsgeschrift is, zoodat de behandelde the ma's hun oorsprong niet vinden in de in nerlijke logische samenhang, maar in de uiterlijke omstandigheden, waarin de Ko rintiërs verkeerden. Daarom moet men de inleiding op dezen brief aandachtig lezen, ling of iedere thema-verandering te zien on den achtergrond der historische omstan digheden, waardoor ieder onderdeel be paald wordt. Deze brief is bizonder rijk aan diepe gedachten. Ook bij den eersten brief kon den wij vaststellen, dat Paulus verschil lende vragen oploste aan de hand van een paar groote, onveranderlijke beginselen; maar in dezen brief gaat Paulus een stap verder, of beter gezegd: hy graaft hier dieper, doordat hij hier meer dan elders in de kleinste bizonderheid dikwijls een aanleiding of uitgangspunt vindt om tot de diepste theologische bespiegelingen af te dalen. Daardoor verliest deze brief bij na geheel het gewone karakter van gele genheidsgeschrift, en wordt hij een voor beeld hoe de dagelijks voorkomende ge beurtenissen. zooals moeilijkheden, wrij vingen, misbruiken en tegenslagen, het uitgangspunt kunnen vormen voor de meest diepgaande gedachten. Zoodoende komt het christelijke leven door deze be schouwing opeens op een zeer hoog, ver heven plan te staan. Reeds onmiddellijk in den proloog begint dit. Want dit stukje is als het ware een kleine theologie over den troost. Wanneer latere christelijke wijsgeeren, zooals Boë- tius, heele boeken hebben geschreven over den troost, dan geeft Paulus hier in een paar verzen de wezenlijkste en diepste ge dachten, die er over dit onderwerp ooit zijn ge^fegd. Want' Paulus „troost" zijn le zers niet met de alledaagsche opmerking, dat het wel weer voorbij zal gaan. Ook* zegt Paulus niet, dat het eigenlijk wel meevalt, of dat het zoo'n vaart niet loopen zal, en dat het bij voorbeeld nog veel er ger had kunnen worden. Maar de Apostel ziet het lijden recht in de oogen, en hij komt er openlijk voor uit, dat het lijden ons dikwijls tot den dood toe kan achter volgen. Ook in dit opzicht is hij een realist; hij sluit zijn oogen niet voor het lijden, en hij poogt ons niet wijs te maken, dat het wel meevalt. Want het lijden is somtijds verschrikkelijk. Ten slotte tracht hii ons ook niet te troosten door alleen maar te zeggen, dat wij niet alleen staan in ons lijden, maar dat nog zooveel anderen het zelfde lot hebben te dragen. Want deze overweging van het gemeenschappelijke lijden kan den mensch wel voor een oogenblik steun geven, doch op den duur helpt deze gedachte toch niet voldoende. Integendeel, de mensch wordt er nog neer slachtiger door. Maar wat den mensch wel opheft en werkelijk troost is de overtui ging, dat wij allen tezamen lijden en dat lijden verdragen kunnen, omdat God ons daartoe bijstaat en troost. Niet dus alleen het gemeenschappelijk lijden strekt ons tot troost, maar de gedachte dat wij allen in ons lijden door God worden getroost. (Zon dag). De beschuldiging, dat Paulus wispelturig was in zijn reisplannen, wordt op klare wijze weerlegd, doordat hij aantoont, dat hij zijn reisplannen niet zoo maar zonder reden heeft veranderd, doch dat hij dit deed om een goede reden. En die reden was., in laatste instantie zijn groote liefde voor de Korintiërs. Oorspronkelijk wilde Paulus namelijk komen, om in Korinte ge troost en gesterkt te worden, om getuige te zijn van de groote liefde, die men hem toedroeg en tevens om van zijn kant de geloovigen te laten zien, hoe groot ook zijn liefde voor hen was. Maar nu ware* opeens de omstandigheden veranderd: de Korintiërs waren niet trouw gebleven, zij hadden Paulus in den steek gelaten, toen het er op aan kwam hem te verdedigen. Nu was Paulus gedwongen hen te berispen: en omdat hij hun en zichzelf deze pijn Zaterdag. De H. Missen om 7 uur voor Cornelia van der Manden; om 8 uur voor Helena Bouwhuizen. Zondag. De H. Missen om 8 uur voor de parochie: om 1(7.30 uur voor Wilhelmina Quirina Maria van der Helm. WOERDEN Jongen van een schuit gevallen Gistermiddag is in de Singelgracht het 11-jarig zoontje van den heer M. alhier te water geraakt bij het spelen op een schuit en verdronken. Na geruimen tijd dreggen kon de drenkeling pas worden opgehaald. Hoewel twee doktoren nog lang kunst matige ademhaling toepasten waren de levensgeesten reeds geweken. Schaken. Een prachtig geslaagde pro- paganda-avond heeft de schaakclub „Woer den" deze week gehouden. De bekende schaakmeester Hans Kmoch kwam simul- taanspelen. Nadat de medespelenden allen waren gezeten er waren 36 deelnemers leidde de voorzittel", de heer Ruben den simultaanspeler binnen. De heer Ruben verwelkomde hem en allen aanwezigen en' beklemtoonde de propagandistische waarde van dezen avond voor het Woerdensche schaakleven. Tenslotte wenschte hij allen een genoeglijken schaakavond. Hierna ging de heer Kmoch van wal. Rustig en zeker deed hij zijn zetten. Na drie uur spelen te ongeveer half elf waren er al een twin tigtal deelnemers van de baan. Ongeveer kwart ov^f elf speelde Kmoch nog tegen twee borden, die echter spoedig opgaven. Het resultaat was: 36 gespeeld, 33 gewon nen, 2 remise en 1 verloren. De remise spelers waren de heeren Guldemond en A. Peerdeman, de eenige winnaar was de heer v. Muyswinkel (Harmeien). Na afloop gaf de heer Kmoch zijn mee ning over het spelverloop. Er waren ver schillende beginnelingen, die spoedig hope- wilde besparen, stelde hij zijn persoonlijk bezoek uit en schreef hij alleen een heel ernstigen brief. Wat er precies in Korinte gebeurd was, is ons niet duidelijk. De brief bevat daarover te weinig gegevens; maar het is wel zeker, dat de Korintiërs wisten, waarop Paulus doelde. Waarschijnlijk had iemand het gewaagd Paulus te beleedigen, en hadden de Korintiërs verzuimd hun Apostel te verdedigen. Intusschen neemt Paulus ook nu de ge legenheid te baat om zich en zijn werk te verdedigen. Maar ook nu blijft Paulus niet steken in persoonlijke polemiek. Integen deel, hy weet op te stijgen tot de hoogste gedachten. Zoo brengt hij zijn eigen eer lijkheid en betrouwbaarheid in verband met de waarheid en eeriykheid van God en Christus, die hun beloften geheel zijn nagekomen, (Maandag Dinsdag). Hetzelfde kan gezegd worden van het tweede hoofdstuk, dat op zoo wonderlijke en tevens diepzinnige wijze eindigt, door te spreken over de scheiding tusschen de menschen, waarvan de eene groep door eigen schuld verloren gaat en zoodoende een doodslucht verspreidt ten doode, ter wijl de andere groep door Gods genade in liefde wordt aangenomen in Christus, en zoodoende een heeriyke geur verspreidt ten leven. (Woensdag). In het derde hoofdstuk begint Paqlus zyn apostolaat te verdedigen; en hü toont daar van aan dat het verre uitgaat boven de bediening van het Oude Testament. In de Inleiding op dezen brief wordt terecht ge zegd, dat Paulus telkens zyn tegenstan ders, n.l. de „joodsche schijn-apostelen" op het oog heeft. Vooral hier is dit het geval. Zyn tegenstanders pogen in Korinte an der de christenen propaganda te maken jvoor den joodschen godsdienst, en willen aie propaganda steunen door hen van Pau lus los te trekken. Hiertegenover stelt Paulus de verhevenheid van het Nieuwe Verbond vast tegenover het Oude. Maar men lette er op, dat hy het Nieuwe niet pryst ten koste van het Oude. Neen, Pau lus is geen revolutionnair, die al het oude afbreekt; doch hij is iemand die ook in het vroegere nog goede elementen weet aan te wijzen en te waardeeren. Hij spreekt er openlijk over. Het Oude Testament had wel degelijk zijn eigen heerlykheid en glans, en daarom moest Moses zijn gelaat ver sluieren, omdat de Joden dezen glans niet konden verdragen. Maar van den anderen kant staat vast, dat het geen eindpunt, maar slechts voorbereiding was op het Nieuwe Testament. En daarop doorgaan de teekent hy dan het Nieuwe Verbond als een bediening niet van de letter, maar van den geest; als een eeredienst zonder ver sluiering, zonder schaduwen zooals het Oude Testament altyd gekend had; een eeredienst dus van openiykheid en open hartigheid. En dan besluit hy deze prach tige beschouwingen met twee heeriyke uit spraken: de eerste in 3:17 en de tweede in 4:6. Het Nieuwe Testament vlucht het licht niet, het heeft geen sluiers noodig, omdat alles staat in het volle licht van Christus. Dit licht is zoo krachtig, dat het niet alleen ons geestesoog verlicht, maar ook door dringt in ons wezen, zoodat wy geheel door dit licht worden omgevormd en ver anderd. Dit is het eindpunt, waartoe Chris tus ons roept: dat wij nameiyk Christus' licht opvangen en het dan weer verder spiegelen, zoodat wy „In zijn beeld wor den herschapen". Zoo zijn w(i Christus- en Lichtdragers geworden, omdat de „heerlyk heid. die ligt op Christus' aangezicht" ook door ons wordt opgevangen: want God „heeft dat licht van Christus in onze har ten ontstoken". Door deze hooge gedach- tenvlucht. waartoe het Oude Testament niet in staat was, heeft Paulus tevens op heerlijke wijze aangetoond, dat het Nieuwe Testament op een veel hooger plan staat. Deze gedachten zijn zoo rijk, dat wij de woorden, die ze dragen, langzaam moeten lezen, en met groote aandacht. Hier wordt ons theologie of Godskennis geschonken zoo rijk, dat wy er de diepten onmogelijk van kunnen doorpeilen. Het zyn woorden, die verdienen in ons geheugen geprent te staan, om dan in stilte te worden overwo gen. Zondag, 2 Kor. 1: 1—11 Maandag, 2 Kor. 1:12—24. Dinsdag, 2 Kor. 2: 1—11 Woensdag. 2 Kor. 2:12—17 Donderdag, 2 Kor. 3: 1—11 Vrijdag, 2 Kor. 3:12—18 Zaterdag, 2 Kor. 4: 1—6 loos stonden, maar er waren er ook, die zich „taai verdedigden". Zy waren voor hem niet gemakkelijk geweest. Nadat de heer Ruben den simultaanspeler had be dankt, alsmede den /wedstrydleider, den heer v. Breukelen voor zyn velen voor bereidenden arbeid, konden allen nog by- tyds huiswaarts gaan. Gedurende den avond gaven zich reeds acht nieuwe leden op. Nog kan worden medegedeeld, dat de volgende week Woensdag de onderlinge competitie aanvangt. Binnenkort zal tevens het eerste tiental van Woerden een proefwedstrijd spelen. Voor de 2de klas der Stichting Gooische Schaakbond waarin nu Woerden is ingedeeld. buwunewnog één ..MUZI£KINSmiM£mtNT{ KOOP

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7