Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen jl iï KLOMPERTJE KLOMP D|fO ÏsJE,Q|t Staal tegen ötaal KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANDSCHE JÓNGEN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 In de week van 7 Sept. tot en met 13 Sept. 1941 Beschikbaar per persoon Elk der volgende bonnen Geeft recht óp het koopen van: -- *2 SS Eenheid i 7 Sept. tot en met 13 Sept. 1941 In tijdvak van één week 34—4 Brood 34 Brood 34 Vleesch 34 Vl.waren 34 Kaas 34 Melk I 35 Reserve 4 Rants. t Bfood of Gcbak 1 Rantsoen V, Rantaoen I vieeach of Vl.waren 1 Rantsoen 100 Gram K«»» VI, Liter Melk 3 K G. Aardappelen 10 1 100 7 3 20 3 100 3V2 3 24 3 100 3 20 3 100 3 Rants- Rants- Gram Liter K.G. 7 Sept. tot en met 4 Oct' 1941 In tijdvak fan 4 weken H4 Algemeen 115 Algemeen 116 Algemeen 1 KG Saikee 250 Gram Koffie-surrogaat 500 Gram Jam, stroop enz. 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 K.G. V2 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants. C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen 250 Gram Rijst 250 Gram Havermout 250 Gram Havermout 250 Gram Gort. 100 Gram Vermicelli of Maizena 250 250 250 250 100 250 250 100 250 250 100 250 250 100 Gram Gram Gram Gram Gram 7 Sept. tot en met 24 Sept- 1941 In tijdvak van 18 dagen 3435 Boter 34—35 Vet 250 Gram Boter 250 Gram Boter met reductie 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram Van 31 Aug. tot en met 13 Sept. geeft de met „33 eieren het koopen van één ei. gemerkte bon recht op Scheerzeep Zeep ANDERE DISTRIBUTIEARTIKELEN 50 gr. scheerz., tube (pot) J. (textiel) 113 (alg.) b. Zeep P en Q tot en met 31 Dec. tot en met 30 Sept. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel- I ling) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941 of 100 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte Brandstoffen: 1, 2, 3 t/m 31 Dec. 1, 2, 3 en 4 t/m 31 Dec. 1 t/m 11 t/m 31 Dec. 5 K F t/m 30 Sept. Brandstoffen tot Mei 1942 één eenheid 5, 6, 7, t/m 31 Dec. 5, 6, 7 en 8 t/m 31 Dec. 9e periode t/m 30 Sept. 9e periode t/m 30 Sep zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 450 gram waschpoeder. Volledigheidshalve., wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het pu- 'iliek, doch uitsluitend wordt beschikbaar 'steld ten behoeve van wasscheryen. Bonk Haarden l J Bonk Haarden K Eonk Ctr. Verw. L Bonk M en N voor kookdoeleinden Extra bonnen Bonk Haarden J Bonk Haarden K Bon generator-anthr. Bon generatorturf 1 eenheid vaste brand stoffen I turf of later J vaste I brandstoffen 1 Hl. anthr., nootjes of 50 Kg. turf cokes 50 stuks baggerturf PUZZLE No. 1 //Q t. ff 10 2 0 &<L D-J Naar aanleiding van het verhaal Klompertje Klomp zijn wy voornemens iedere week een puzzle te plaatsen. Men make voor zichzelf uit deze puzzle een openings woord voor het verhaal van Klompertje Klomp. Volgende week geven wij de op lossing. Oplossingen moeten niet worden opgezonden. DE WONDEREN VAN DE MEDISCHE PLASTIEK. (Van een V.P.B.-medewerker). Door den bekenden Leipziger chirurg, professor dr. Er win Payr, werd onlangs op een medische bijeenkomst een patiënt ver toond, waarbij de duim, die tengevolge van een verwonding geamputeerd moest wor den, met su<&es vervangen was door een teen. Door alle eeuwen heen heeft het staal van den chirurg getracht de wonden te hee- len, die door het staal van den krijg waren veroorzaakt. Doch nooit heeft de chirurg zulke resultaten kunnen behalen als juist in de laatste jaren. De huidige resultaten der medische plastiek kunnen werkelijk verbluffend worden genoemd. Onder me dische plastiek verstaat men die operaties, waardoor verloren gegaan weefsel wordt vervangen. Stamt het „materiaal" van de zieke zelf, dan spreekt men van auto-plas tiek, wordt het van andere menschen be trokken, dan spreekt men van homo-plas tiek. Gebruikt men dierlijk weefsel, dan is van heteroplastiek sprake en ten slotte wordt het gebruik van ivoor, paraffine of celluloid allo-plastiek genoemd. De meest gunstige resultaten worden door de autoplastiek behaald. Naar gelang van het te vervangen li chaamsdeel spreekt men van lip-, neus-, been- of wangenplastiek. Men kan het voor de vervanging benoodigde weefsel door een, met de „steel" nog aan den moederbo dem vastzittend stuk vleesch op de nieuwe plaats van bestemming brengen. Zoo wordt het weefsel voor een nieuwe neus b.v. uit de bovenarm betrokken. Ten slotte is het ook mogelijk „ongesteelde" weefseldeelen, die dus niet meer aan het moederweefsel vastgehecht zitten, over te planten. Huid lappen en stukken scheenbeen worden hiervoor vaak gebruikt. Een teen wordt duim. De bekende Leipziger chirurg, professor dr. Erwin Payr vertoonde onlangs voor een aantal medici een patiënt, bij wien de duim vervangen was door een teen. Op zich zelf was dit niets nieuws, want de gewaagde operatie werd reeds in den vorigen oorlog uitgevoerd; Professor dr. Payr was destijds generaal-chefarts van het leger. In de be handeling van hersen- en schedelverwon dingen, zoowel gewrichtsontstekingen en wonden gold hij als een van de bekwaam ste deskundigen op zijn gebied. Zijn publicaties en aanwijzingen', in die dagen geschreven, zijn ook thans nog van groote beteekenis. Deze chirurg verving een duim van een, in den wereldoorlog ge wonden, soldaat door een teen en wel zoo, dat de teen van de linkervoet gebruikt werd voor de rechterhand. De teen bleef zeventien dagen door een gipsverband on wrikbaar op haar nieuwe plaats en kon vervolgens als duim worden gebruikt. In dé loop der jaren heeft deze teen, die veer tien millimeter korter was dan de oor spronkelijke duim, zich Volkomen „inge leefd" op den nieuwen plaats. Zoowel met haar bewegelijkheid als grijpvermogen en tastgevoel zijn artsen en patiënt volkomen tevreden. SANATORIA „DEKKERSWALD" EN „HELIOMARE" In het jaarverslag van de Vereeniging Roomsch Katholieke Herstellingsoorden, dat verschenen is, komt allereerst een „In Memoriam" voor over den Stichter der Vereeniging dr. N. P. van Spanje, door wiens krachtige werkzaamheden beide sanatoria tot stand zijn gekomen. De Vereeniging heeft in 1940 nog twee medewerkers verloren en wel Deken J. L. van Mulukom uit Nijmegen en Pastoor J. G. Jansen uit Amsterdam. De bezetting der beide sanatoria was in Mei plotseling teruggeloopen doch dit her stelde zich weder spoedig, want Dekkers- wald boekte nog 85067 verpleegdagen tegen 87078 in 1939 en Heliomare 72708 tegen 74401 verpleegdagen in 1939. Op Dekkerswald konden van de 136 be handelde patiënten 106 met positief resul taat naar huis terugkeeren. Dit is 78.1 Op Heliomare konden 151 van de 177 af gevoerde patiënten als klinisch genezen worden ontslagen, een verblijdend resul taat vooral daar zich daarbij 40 gevallen van spondylitis en 24 gevallen van coxitis bevonden. Beide sanatoria waren aan het einde van 1940 wederom ten volle bezet en hadden een groote wachtlijst, zoodat ernstige pa- tienten met open tuberculose maanden moe ten wachten, voordat ze kunnen worden opgenomen. De gereedliggende uitbrei dingsplannen konden niet worden uitge voerd. Voor beide sanatoria waren weder nieu we röntgentoestellen in bestelling, die in het begin van 1941 zullen worden geplaatst en die aan de allernieuwste eischen vol doen. Radio-programma DUITSCH RIJKSPROGRAMMA VOOR ZONDAG 7 SEPTEMBER De Groot-Duitsche Radio-omroep zendt uit den Salzburger Dom een orgelconcert uit van 8.008.30 uur. Prof. Joseph Mess- ner speelt „Toccata" van Franz Xaver Murschhauser, „Ciaconna" van Johann Paohelbel en „Passacaglia" van Georg Muffat. In „Schatzkaestlein" van 9.0010.00 speelt het Berliner Radio-kwartet kamer muziek van Sixt, Haendel, Haydn, Mozart, Kreutzer en Stamitz. Om 12.4014.00 uur wordt het Duitsche volksconcert uitgezonden. Voor de kleine luisteraars vertelt Walter Richter van 14.30—15.00 uur Duitsche sagen. Een gropte bonte middag wordt uitge zonden door den Rijkszender München van 16.0018.00 uur. De persdienst van den Nederlandschen Omroep schrijft ons: Zooals wij reeds eerder berichtten, zal Zondag 7 September a.s. aoor den Groot- Duitschen radio-omroep een begin worden gemaakt met de herdenking van den 150sten sterfdag van Mozart. Op de Zonda gen, vallende tusschen 7 September tot 7 December a.s. zullen in de avonduren de verschillende perioden uit het leven van den grooten componist voor de microfoon gebracht worden door uitvoeringen van zijn scheppingen. Zondag a.s. om 18.15 uur begint deze uit zending onder den titel „Mozart als kind". Het concert opent' met een- landelijke menuet voor otgel, dat door zijn vader werd gecomponeerd. Uit de geboortekamer van Mozart hooren wij verder een diverti mento voor twee violen met cello in g dur van Leopold Mozart, en een menuet voor piano, een sonate voor piano en viool. Uit dwe muziekzaal van Salzburg hooren wij verder dg Symphonie voor 2 violen, bas en orgel k.v. 69 en het Credo uit de Missa Brevis. Met de finale uit de opera „La finta sim- plice'' wordt het program voor dezen avond besloten. De menuetten voor piano, waarvan hier boven sprake is en de sonate voor piano en viool werden door Mozart gecomponeerd in zijn vijfde levensjaar. De Symphonie in d. dur k. v. 19 zag het licht in zijn negende jaar, terwijl het Credo uit de Missa Brevis werd gecomponeerd toen de jonge meester slechts 11 jaren telde. „La finta simplice" componeerde hij, toen hij even twaalf jaar was. SPORTUITSLAGEN VAN DEN BERICH TENDIENST NEDERLANDSCHE OMROEP. Te beginnen met morgen, Zondag 7 Sep tember, zal de berichtendienst Nederland- sclen Omroep iederen Zondagmiddag van 17.3017.40 uur een speciale sportuitzen- ding geven, waarin de voornaamste sport uitslagen zullen worden doorgegeven. De ze uitzending geschiedt over den zender Hilversum 2 op gelflengte 301.5 meter. GERECHTEN TER VERVANGING VAN VLEESCH Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Een bèlangrijk onderdeel van het menu, dat tevens nogal wat hoofdbrekens kost, is het vleesch; vleesch bestaat voor 15 tot 20 pet. uit eiwit, een belangrijke bouwstof voor de lichaamscellen. Als vervanging komen in aanmerking die voedingsmiddelen, die een flinke hoe veelheid eiwit bevatten. Dit zijn o.a, visch, garnalen, mosselen, peulvruchten, haver mout, melk, taptemelk, karnemelk, kwark, diverse melkpoeders, kaas en eieren. Men zoeke echter niet alleen naar ge rechten, die een gelijke voedingswaarde hebben, maar die ook zoo pittig zijn en die in uiterlijk en vorm op vleesch gelijken. Visch, garnalen, mosselen, peulvruchten en havermout leenen zich daar goed voor; gehakt, lapjes of coteletjes kan men er van vormen. Men maakt ook wel aardappel- en rijst koekjes, die het vleesch in uiterlijk en na toevoeging van ingrediënten als ui, tomaat, peterselie, aroma, ook in smaak benaderen. Daar het hoofdbestanddeel van rijst en aardappelen geen eiwit, maar zetmeel is, kan men gerechten hiervan als koekjes, croquetten e.d. i^iet in voedingswaarde met vleesch gelijk stellen. Men moet er dan voor zorgen, dat een ei witrijk product in den maaltijd voorkomt, door b.v. een nagerecht te geven, waarin taptemelk, karnemelk of de poeders daar van, verwerkt zijn. In ha vermoutlapjes en peulvruchtenge- hakt kan men niet zooveel ingrediënten verwerken, dat men een gerécht krijgt, dat voldoende het vleesch vervangt. Ook hier is aanvulling van andere eiwitrijke De liturgie der Kerk N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre-, fatie. ZONDAG 7 Sept. Veertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Protector. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van alle Heili gen); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Al lerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Wij hebben hier geen' blijvende woon plaats; wij, zijn bestemd voor het Ryk Gods. Daarop moeten dan ook al onze stre vingen allereerst gericht zijn. (Evangelie en Communio). Maar er zijn er zoovelen, ook_ onder de christenen, die er naar stre ven" hun met den heiligen wil van God strijdende neigingen te bevredigen, streven ook naar ple Mammon, d.w.z. de rijkdom en overdreven angstige bezorgdheid voor het tijdelijke en- het Rijk Gods vergeten, 't Is het gevolg van kleingeloovigheid, van gebrek aan vertrouwen op „onzen Vader, Die in de hemelen is". Vandaag houdt de Kerk ons voor oogen, dat wij, als 'ware christenen, d.i. volgelingen van Christus, onze verdorven natuur met Gods hulp moeten kruisigen (Gebed, Epistel), moeten vertrouwen op God. Want het is goed te vertrouwen op den Heer, beter dan op de menschen (Graduale). Wie op Göd ver trouwt zal Zijn bijstand ondervinden (In- troitus, Offertorium), vooral in het H. Of fer van de Mis en in de H. Communie. (Stilgebed en Postcommunio). MAANDAG 8 Sept. Feestdag van Ma ria's Geboorte. Dog van Devotie. Mis: Salve. 2e gebed (alleen in stille H.H. Mis- sèn) v. d. H. Hadrianus, Martelaar; 3e voor den vrede. Credo, Prefatie van Maria (in vullen: En U om de geboorte). Kleur: Wit. „Wees gegroet Maria, bij uw intrede in dit tranendal. Uwe geboorte, o heilige Maagd en Moeder van God heeft vreugde geboodschapt aan geheel de wereld. Want uit u is opgegaan de Zon der gerechtig heid, Christus, onze God, die de vervloe king wegnemende, zegening heeft ge bracht en door Zijn overwinning op den dood ons het leven heeft geschonken". voedingsmiddelen noodig. Havermoutlapjes (4 personen): 125 gr. havermout, 1 yK dl. water of melk, 60 gr. bloem, boter, fijngehakte ui en peterselie, eout, peper en noot. De havermout pl.m. 1 uur in het water of de melk weeken, met bloem, fijngehakte peterselie en ui vermengen qp op smaak afmaken met noot, peper, zout en desge- wenscht wat aroma. In de koekepan de boter verwarmen. Van het deeg lapjes vormen en déze aan beide zijden niet te vlug bruin bakken. Van de overgebleven boter een bruine saus makèn, waarin men de lapjes even kan op warmen. Peulvruchtengeliakt, -koekjes en -cote- letten: 300 gr. linzen, erwten, boonen of capucijners, een uitje, peterselie, aroma, paneermeel, bloem, boter. De peulvruchten één nacht weeken en met het weekwater gaar koken, desge- wenscht in de hooikist; daarna op een zeef goed laten uitlekken. De peulvruchten met een vork fijn ma ken, geraspte ui, peterseli^, en aroma toe voegen en van het mengsel ballen, koek jes of coteletjes vormen. Een papje maken van bloem en water, hierdoor de ballen wentelen en deze daarna door paneermeel wentelen. Het gehakt bruin braden en zoo lang doorwarmen zonder deksel op de pan, tot de ballen ook van binnen goed warm zijn. Een tomatensaus, waarin het peulvrucht- vocht' verwerkt is, bij het gehakt geven. Garnalengehakt: 300 gr. garnalen, 75 gr. oud brood of paneermeel of 100 gr. aard appelen, wat water, zout, peper, nootmus kaat, fijngehakte peterselie en wat boter. Het brood weeken in het water en even als de aardappelen fijn maken. De garnalen fijn snijden en vermengen met het brood mengsel één groote bal of kleine balletjes vormen en deze als gehakt braden. HERDENKING 100STEN GEBOORTEDAG* VAN ANTONIN DVORAK. De persdienst van den Nèderlandschen Omroep meldt: Ter gelegenheid van de herdenking van den lOOsten geboortedag van den Tsjechi- schen componist Dvorak voert dff Neder- landsche Omroep op verschillende tijdstip pen werken van dezen componist uit en wel Maandag a.s. van 194020.55 Hilversum I het pionaconcert in g. kl. terts. Het Utrechtsch strijkkwartet brengt des middags over Hilversum I om 13.00 uur het strijkkwartet in f. opus 96 het zgn. Negerkwartet. Op Donderdag 11 Septem ber voert het Concertgebouworkest o. 1. v. Eduard van Béinum van 20.0021.05 Hil versum II eenige onbekende werken van den meester uit, o.a. de ouverture „In der natur", opus 91 en de serenade in d. kl. terts opus. 44 voor blaasinstrumenten, viool en contrabas. Frans Vonk brengt werk voor viool en orkest van Dvorak in het kader van dit programma ten gehoore, te weten de Mazurka in e. kl. terts opus 49. 16. Nauwelijks had Janus het geld in zijn handen, of daar zette hij het al op een loo- pen. Vader Klomp en Klompertje schreeuw den zoo hard ze konden, maar daar stoorde de dief zich niet aan, want hoe harder ze riepen, des te harder "begon hij te rennen. 17. Janus wist drommels goed den weg tusschen al de tonnen en manden op de kade. Hij had er al zoo dikwijls gezeten, als de visschers met hun schuiten binnen kwamen, om dan stiekum, wanneer nie mand het zag, iets te stelen. En nu zooveel geld.. 18. Het was een slimme dief, die Janus, want hij had op alles gerekend, In een hoekje van de haven lag zijn kleine bootje altijd klaar, om weg te varen. Je kon nooit weten, had Janus altijd gedacht, of me dat niet van pas kan komen vandaag of mor gen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6