Weerbericht STADSNIEUWS 1 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 DF, LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per poet 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad t 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.17 uur Zaterdagavond. Zon op 7.uur Zondagochtend. Zon onder 8.15 uur Zondagavond. Zon op 7.01 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 6 September: De maan komt Zaterdag avond om 8.35 op en gaat Zondagmorgen om 8.45 uur onder. 7 September: De maan komt Zondag avond om 8.58 uur op en gaat Maandag morgen om 9.51 uur onder. 8 September: De maan komt Maandag avond te 9.22 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 10.55 uur onder. 9 September: De maan komt Dinsdag avond om 9.46 uur op en gaat Woensdag voormiddag om 11.57 uur onder. 10 Sept. De maan komt Woensdagavond om 10.14 op en gaat Donderdagmiddag om 12.59 onder. 11 September: De maan komt Donderdag avond om 10.43 uur op gaat Vrijdagmiddag om 1.59 uur onder. 12 September: De maan komt Vrijdag avond om 11.17 uur op en gaat Zaterdag middag om 2.54 uur onder. (Laatste kwartier). 13 September: Do maan komt Zaterdag avond om 11.57 uur op en gaat Zondagmid dag om 3.47 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. IIOIIOIIOI Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusechen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.17 uur. ZONSOPKOMST 7,uur. Tasschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. U3IIC3II0II0I10II0II0II0II0II0 HOE GAAT EUROPA DEN WINTER IN? DE LANGEMARCKSTUDIE Op de persconferentie te 's Gravenhage sprak gisteren de heer B. H. Staal van het Nederlandsch Bureau van de Langemarck- studie, Waalsdorperweg 12 te 's Gravenhage, over dit sociaal wel zeer belangwekkende instituut De heer Staal deelde mede, dat thans in een tiental Duitsche steden de Langemarck- scholen opgericht zijn. In deze scholen vin den jongelui van 1724 jaar, die de lagere school doorloopen hebben en nadien een of ander beroep uitoefenden of een vakoplei ding ontvingen, een tweejarige opleiding, die met de middelbare school gelijk staat en de poorten opent tot de hoogeschool of universiteit. De leerlingen kiezen hun stu dievak zelve, doch moeten dit doen in de richting van hun oude beroep of beroeps opleiding. Zoo b.v. kan de timmermans- leerling architect worden, de verpleger arts enz. De bedoeling is duidelijk. De Lange- marekstudie is een meer sociale vervangster van het systeem van rijksstudiebeurzen, fa- milieleenen, enz. Bij dit laatste systeem werd te eenzijdig op intellect gelet. De Langemarckstudie is da'arentegen volksch, let op den ganschen mensch en stelt op voeding boven opleiding. Ze schift de can- didaten niet slechts op aanleg, doch vooral op karakter, ook op lichamelijke gezond heid en afstamming. Ze vraagt zich af of haar leerlingen later plichtsbewuste man nen zullen zijn, die geenszins op de gemeen schap zullen parasiteeren, doch haar dienen. Ze voegt ze daarom in internaten bij elkan der, waar de gemeenschap de bedoelde op voeding mogelijk maakt, alzijdige, harmo nische ontwikkeling is het doel. Voor jonge mannen uit Nederland, die aan de gestelde eischen voldoen, is thans deze studie ook opengesteld. De opleiding voor Nederlanders zal twee en een half jaar duren, daar een half jaar taalstudie aan de eigenlijke opleiding vooraf zal gaan. De aangenomen candidaten komen in het internaat te Hannover. Met het oog op het contact met het gezin volgt na elk half- jaarsch semester een flinke vacantie. De opleiding is geheel kosteloos. Eveneens is na deze 2H jaars opleiding de eigenlijke hoogeschool- of universiteitsopleiding ge heel kosteloos. Bovendien is de weg ge opend, dat Nederlandsche jonge itannen, die de studie aan een Duitsche hoogeschool of een universiteit beginnen (dit is ver plicht) die in Nederland beëindigen kun nen. Verplichtingen voor den tijd na de be- „Hoe gaat Europa den winter in?" schrijft de Militarische Korrespondenz aus Deutsch- land boven haar weekoverzicht en zij vervolgt: In tegenstelling tot den wereld oorlog is de toestand voor het vasteland van Europa aanzienlijk beter dan destijds voor Duitschland. De snelle, groote succes sen van de Duitsche weermacht hebben te vens ten gevolge, dat thans onder Duitsche leiding de voedingsmogelijkheden beter worden benut. All,e Europeesche regeerin gen streven er mét al haar krachten naar en thans reeds met groot succes de voedingscapaciteit zoo hoog mogelijk op te voeren. „Generaal tijd", dien men in Engeland gaarne als bondgenoot noemt, bewijst in economisch opzicht meer een bondgenoot voor het vasteland te zijn. Europa zou veel meer menschen kunnen voeden da" op het oogenblik in leven. Het is ve zaak, de beschikbare mogelijkhe :el sterker dan tot dusver het geval \v te buiten, d.w.z. de te bebouwen oppervjakten te vergrooten en den aanplant stelselma tig te verrichten. Voorts moeten de land bouwmethodes intensiever gemaakt wor den, ten einde aldus de gemiddelde op brengst der Europeesche landen die van het Duitsche rijk te doen benaderen. Alle Europeesche landen zijn met groot begrip voor de zaak aan de oplossing van dit pro bleem gaan werken en de eerste resultaten vallen reeds dit jaar te bespeuren. De Duitsche militaire overheid had ter stond na de staking der vijandelijkheden in West-Europa er voor gezorgd, dat de oogst van 1940 werd binnengehaald en voorbereidingen voor den nieuwen oogst getroffen werdén, waarbij alle landen zich er op. toelegden de binnenlandsche produc tie te verhoogen. In Nederland en Denemarken, de Euro peesche landen met den intensiefsten land bouw, is het gelukt de productie bijna over al op het oude peil te houden. Vooral in Denemarken, dat door zijn veredelingsbe- drijven in dierlijke producten sterk afhan kelijk was van den invoer van overzeesch veevoeder, is het b.v. gelukt, de boterpro- ductiebijna op het oude peil te handhaven. Italië en Duitschland zijn, wat de voeding betreft, tegen de blokkade bestand. Duitsch land was bovendien door de in de jaren voor den oorlog bedreven politiek van be voorrading in staat overal in Europa met zijn voorraden te hulp te schieten, waar een acute crisis in de voedselvoorziening optrad. Overal was Duitschland met zijn ervaringen yan jarenlangen stelselmatigen opbouwenden arbeid op het gebied van de voedselvoorziening een helper vol begrip. Er bestaat thans geen twijfel meer over, dat Europa door de blokkade op het gebied van de voedselvoorziening niet ernstig ge vaar meer kan loopen, vooral niet op den langen duur. Thans reeds is de stand der voedselvoorziening beter dan in 1939. BEZOLDIGING EN VERZORGING VAN PERSONEEL DER VOORMALIGE NEDERLANDSCH ZEE- EN LANDMACHT nieuwe elektriciteitsprijzen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Burgemeester v. Leiden, opgrond van art 3 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied No. 152/1941 waarnemende de taak van dqn gemeenteraad, en gelet op art. 28, le lid dier verordening, besluit, de Wethouders gehoord, met afwijking van art. 10 van de Electriciteitsverordening te bepalen, dat na de opneming van het ver bruik over de maanden Juli en Augustus 1941 de prijzen der electriciteit per kWh zulien bedragen bij het: I. Enkeltarief: voor de eerste 2500 kWh per jaar 21 cent per kWh; voor de tweede 2500 kWh per jaar 17J4 cent per kWh; voor alle volgende kWh per jaar J4^ cent per kWh. II. Dubbeltarief: volgens normaal tarief 21 cent per kWh; volgens verlaagd tarief voor de eerste 100 kWh per maand 10 cent per kWh; voor alle volgende kWh per maand 4J4 cent per kWh. III. Oppervlaktetarief: a. volgens aanwijzing van .een meter -met enkel telwerk 4H cent per kWh; b. volgens aanwijzing van een meter met dubbel telwerk: gedurende de maanden Jan., Nov. en Dec. van 7 uur tot 23 uur 4 cent per kWh,*van 23 uur tot 7 uur 2K cent per kWh; gedurende de overige maanden van 15 uur tot 23 uur 4j^ cent per kWh, van 23 uur tot 15 uur 2 y2 ct. per kWh. IV. kW-jaarmaximum-tarief: V. kW-maandmaximum-tarief: a. per verbruikte kWh 4% cent; b. per verbruikte kWh: gedurende de maanden Jan., Nov. en Dec. van 7 uur tot 23 uur 4 Yt cent, van 23 tot 7 uur 2J4 cent; gedurende de overige maanden van 15 uur tot 23 uur 4^ cent, van 23 uur tot 15 uur 2J4 cent. (Het Enkeltarief voor de eerste 2500 kWh en het normaal tarief van het Dubbel tarief is verhoogd met 1 cent, de overige tarieven zijn verhoogd met cent). RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Aan het jaarverslag over 1940 van het Rijksmuseum van Oudheden is het vol gende ontleend: Wat het gebouw en de verzamelingen betreft, is het belangrijkste feit op dit ge bied het gereedkomen van een versterkte brand- en scherf vrije ruimte in het Mu seum, waarin het belangrijkste bezit van bet Museum, bestaande vooral uit voorwer pen véin groote afmetingen, een genoegza me beveiliging kan vinden, voor zoover het niet op veilig geachte plaatsen buiten het gebouw is opgeborgen. Dit geschiedde op verschenen Verordeningen- j initiatief en voor rekening van het crediet blad bevat het derde uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldi ging en verzorging van militair en burger lijk personeel der voormalige Nederland sche Zee- en Landmacht. Hierin is bepaald, dat met ingang van 1 December 1940 aan de tot het beroeps- personeel behooreiïde gehuwde militairen van de voormalige Zeemacht, zoomede aan de tot het beroepspersoneel behoorende gehuwde, jaarwedde of soldij genietende militairen van de voormalige Landmacht, een tijdelijke toelage wordt verleend van zes ten honderd van de bruto-bezoldiging, voor zoover de bruto-bezoldiging, vermeer derd met deze toelage, een bedrag van 1900.'s jaars niet oiterschrijdt. Het bovenstaande is niet van toepassing, wan neer ingevolge een algemeene bezoldigings- verhooging na 31 December 1937 de bezol diging van vorenbedoeld militairen is ver hoogd. Voor de toepassing van deze regeling wordt onder bruto-bezoldiging verstaan de bezoldiging (voor het personeel der Zee macht bij plaatsing aan wal), vermeerderd met de geldelijke inkomsten, voor zoover deze bij de berekening van den pensioens grondslag in aanmerking komen. Dagelijk- sche soldijen en andere dagelijksphe in komsten worden tot inkomsten over een jaar herleid, waarbij het jaar wordt ge rekend op 365 dagen. Het bedrag der bovenbedoelde tijdelijke toelage wordt naar boven afgerond tot een vollen gulden. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij wijze van tij del ij ken maatregel, het minimumbedrag van de kindertoelage, be doeld in artikel 69 van de „regeling van de bezoldiging van het militaire personeel der Zeemacht", en artikel 39, eerste lid, van het „Reglement voor de militaire ambte kind. In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen het eerste uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken ingevolge het Ziekenfondsbesluit. Hierin worden re gelen gesteld omtrent den Raad van Bij stand van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen.. Ingevolge dit besluit zal deze Raad bestaan uit vijf tien leden, bestaande uit drie groepen van vijf leden. O.m. hebben de geneeskundige en de pharmaneutische hoofdinspecteur van de volksgezondheid in den Raad zit ting. evenals het hoofd van de afdeeling arbeidersverzekering van het Departement van Sociale Zaken of diens plaatsvervan ger. eindiging der studie behoeft niemand op zich te nemen; men is na het voltooien der opleiding geheel vrij. Wie zich aanmelden wil. wende zich tot het in den aanhef van dit bericht genoemd adres. van den Inspecteur van de bescherming .van schatten van wetenschap en "kunst te gen oorlogsgevaren. Door de goede zor gen van den Rijksgebouwendienst werd de boven deze ruimte gelegen groote museum zaal en een gedeelte van het plafond in de zaal der Nederlandsche afdeeling gerestau- rerd. De verzamelingen bevinden zich in goe den staat. Voor het gedeelte, dat in het Museumgebouw zelf met zandzakken tegen scherven beschermd is, zijn maatregelen genomen tot' het in goeden staat bewaren. Ook de toestand der voorwerpen, die el ders in de kelders zijn opgeborgen, waar over het Museum de beschikking kreeg, kon over het algemeen als goed be schouwd worden. Nu in een gedeelte van het gebouw in verband met de bescherming tegen oor logsgevaar ingrijpende veranderingen zijn aangebracht, zal er te zijner tijd een aan zienlijk bedrag noodig zijn om het Museum weer voor het publiek toonbaar te maken. Vanzelf komt de vraag naar voren of deze gelegenheid niet aangegrepen moet worden om tot een verdere reorganisatie vqn het Museum over te gaan. Vernieuwing van de inrichting van het Museum, o. a. door het aanschaffen van andere tentoonstellings- kasten en het aanbrengen van een betere wandbekleeding moet dringend overwogen worden, opdat, indien normaler en rusti ger tijden aanbreken, de Voorwerpen in een waardiger omgeving geplaatst zullen kun nen worden. Wie ziet, hoe gemeenten als 's Graven hage en Rotterdam voorgegaan zijn met het stichten van nieuwe gemeentelijke musea, die elk voor -zich monumenten van bouw kunst zijn, gebouwd en ingericht naar de eischen des tijds en wie opmerkt, hoe men het buitenland collecties van geschieede- naren der Landmacht" van 60.'s jaars V.1'.1 "Ck per kind, opgevoerd tot 75.- 's jaars per e,n kunst van gelijke of mindere waar- de als ons Museum bezit, onderbrengt in statige gebouwen, en wie dan ziet hoe poo- ver en bescheiden de behuizing van het Rijksmuseum van Oudheden, de centrale instelling op dit gebied in ons land, is, dié vraagt zich in ernst af, of men wel vol doende besef heeft van de beteekenis, wel ke een instelling als de onze voor het cul- tureele leven bezit. Onze instelling Is een nationaal bezit, waarop wij met recht trotsch mogen wezen, maar dan is de ge meenschap niet alleen gerechtigd, maar ook verplicht er meer dan voorheen aan ten koste te leggen. De museumbibliotheek werd met 118 nummers vermeerderd, waarvan 48 door aankoop en 70 door schenking of ruil wer- desn verkregen. De gedeeltelijke sluiting van het Museum ten behoeve Van de maatregelen voor lucht bescherming heeft ongetwijfeld een ongun- stigen invloed op het aantal bezoekers uit geoefend. De beperkte reisgelegenheid heeft in den zomer speciaal aan het school bezoek afbreuk gedaan. Vrije toegang werd verleend op ver toon van vrijkaart, inschrijvingskaart der Universiteit of lidmaatschapskaart aan 167 personen, bovendien aan 44 scholen met totaal 1049 leerlingen en aan 667 militairen. Het totaal bezoek bedroeg 5570 personen. Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie, vestigen wij nogmaals de aandacht op het zeer belang rijke Concert van morgenmiddag, waarbij „Het Nederlandsch Orkest 5s-Gravenhage" en enkele vooraanstaande solisten zich be halve in enkele Orkestwerken en zang aria's ook nog zullen doen hooren in de uitvoering van het beroemde werk van Cl. Debussy, „l'Enfant Prodigue", cantate voor 3 solo-stemmen met Orkest en slotkoor, welk laatste zal worden gezongen door een koor van ruim 200 dames en heeren, leden van het R.K. Residentiekoor te 's-Graven. hage en Die Delftsche Sanghers, Delft. De toegangsprijzen 'zijn zóó gesteld, dat een ieder dit Concert kan bijwonen. Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Ilooglandsche Kerk door den organist Feike Asma,' vermeldt, a.s. Maandagavond van half acht tot half negen uur werken van: Handel (Concerto 7); Vivaldi (Concerto d moll); de Lange (Sonate) ;Reger (Scherzo); Borowski (Toccata); Mudde (Variaties oud Ned. Volkslied) e.a. De toegang tot dit concert is geheel vrij. Bloscoper CENTRALE RIO. Lido. Het Lido-theater brengt deze week een van de zoovele spannende verhalen van den handel in verdoovende middelen. Het woord narcotica heeft voor talloos vele menschen een bijzondere klank en velen zetten er hun leven voor op het spel, ve- len vallen ook in den zwaren, onmensche- lijken strijd. Zoo gaat het ook hier. Een jonge vrouw, wiens man veronge lukt heet te zijn op een reis naar Enge land, krijgt in Duitschland bericht, dat haar man in Brazilië woont en opnieuw gehuwd is. Zij besluit hem op te zoeken, maar eenmaal zoover, komt zij tot de vree- selijke ontdekking, dat haar man vermoord is. Het justitie-apparaat wordt in werking gesteld, maar voordat de .ontknooping van dit drama plaats heeft, is er heel wat ge schied. Tal van personen rijn verdacht ge weest schuldig te zijn aan dezen moord en uiteindelijk blijkt de vermoorde om heel andere reden te zijn vermoord dan men had verwacht: hij was handelaar in ver doovende middelen, stond een concurrent in den weg en dus moest hij uit den weg geruimd worden. De nog jonge vrouw, zelf verdachte ge weest zijnde, daarna ontvoerd door den concurrent, enz. enz. keert tenslotte terug naar haar geboorteland met aan haar zijde den jongen man, die naar Brazilië toog om koffie te koopen, maar van begin tot einde met haar in de tallooze avonturen verwik keld was. „Centrale Rio", is een spannende film met goed spel, o.a. van Camilla Horn, Ivan Petrovich, Leny Mahrenbach en Ita Rina. Voor de pauze gaat een komische film „Familiebezoek" genaamd, welke het be zwaar heeft veel te luid van toon te zijn. Verder de gebruikelijke journaals met allerlei wetenswaardigs. M. Zonderop. Luxor. DE GETEMDE DRAAK Lucie English heeft te veel bier gedron ken. Zij is zóó vroolijk en opgeruimd! Die jolige -bui is wel te verontschuldigen, want zij is een bier-kenster en keurster eerste klas en mede-eigenaresse van een bier brouwerij. In een tijd van toenemende dorst en uitdrogende bierbronnen is het een feest te zien, hoe in deze film het bier bij liters wordt weggespoeld, in tonnen voortgerold, tot bergen opgeladen'. Bier, bier, bier.... de geheele film draait om het bier. Er zijn twee brouwerijen, die elkaar beconcurree- ren, de eene is in handen van Lucie English, die haar schrale winst moet deelen met een oom en een neef, de ander is eigendom van Hare Hoogheid de gravin van Drakenstein, het daar-getapte bier heet Drakenbier, en de gravin zelf staat bekend als een groote draak. Zij heet Adèle Sandrock, sinds lang ontslapen tot een eeuwige rust, doch nog altijd slaapwandelend in een reeks grap pige films. Dezen keer is zij gekleed in een robe, die tinkelt en pinkelt als een kroon luchter vanwege de vele pareltjes, gitjes en loovertjes. Mevrouw de gravin heeft een nichtje een echte snoes en een buitenge woon begaafde brouwmeester, die het Drakenbier zijn groote roem heeft bezorgd. De diepzinnige strekking van de film is deze: hoe de eene brouwerij beslag kan leg gen op de brouwmeester van dé- andere. Dit moet op slinksche manier geschieden. Nadat de methode van de stroop- - en honingpot ontoereikend is gebleken, neemt Lucie English op ziq]» uit een ander vaatje te tappen. Zij i^kent op haar vrouwelijke charme, gaat zitten aan de stamtafel van den bouwmeester, wordt tipsy en feite lijk is het pleit dan reeds beslecht. Dat heeft iedere toeschouwer in de gaten, maar op de film wordt er een hoogst-genoegelijk verhaal aan vastgedraaid van kleine intri ges rond een brullende gravin, die tenslotte bakzeil moet halen en in een dubbel huwe lijk toestemt van den brouwmeester en Lu cie en van het snoezige nichtje met de con- curreerende neef. Het gevolg is, dat de beide brouwerijen samensmelten en er nog méér en nog beter bier'wordt geschonken dan voorheen reeds het geval was. Proost! Roozen. Trianon. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN. UITVOERINGEN. Zondag, Uitvoering „Het Nederlandsch Or kest 's-Gravenhage", Stadsgehoor zaal 2.30 uur. Dinsdag, Ontspanningsavond van „De Han ze", 't Schuttershof, 7 uur nam. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: van Alphen, van' der Hoeven, Jasperse, Kors Renaua en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare- kimp, Tel. 1916. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 0 September 20 uur tot Zaterdag 13 Sep tember 8 uur waargenomen door: de Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8,- Tel. 26274. speelt zich de geschiedenis af van twee groote vergissingen. Aan den eenen kant is daar de kunst schilder Alexander, die zijn roeping ver raadt en ten koste van zijn waarachtig kunstenaarschap^ met het vervaardigen van geflatteerde portretten de lieveling is ge worden van de upper ten in de dameswe reld, terwijl zijn twee kunstbroeders, trouw aan hun roeping, het niet verder kunnen brengen dan reclameschilders, maar hun vrijheid behouden. Het geval zou hoogst ernstig zijn, als ze niet moesten samenleven met een eeuwig jaloersche jonge vrouw, die niets anders te doen schijnt te hebben dan te pas en te onpas tranen met tuiten te huilen. En dan is daar de andere groote, tragi sche vergissing, die van de jonge vrouw, gehuwd met een businessman: zij met haar behoefte aan liefde, eenzaam levend naast een echtgenoot,, die zijn jonge, knappe vrouw verwaarloost voor zaken en grond- speculaties. Hilde Weissner met haar prach tige, donkere stem, speelt op voortreffelij ke wijze de onbegrepen wouw met het groote verlangen, de geheimzinnige vrouw met het gouden masker. Is het wonder, dat de twee eenzame jon ge menschen elkaar vinden? Vooral als zij den kunstenaar weer bewust maakt van zijn roeping? Alles stuurt aan op een echt scheiding en .alleen een doodelijk ongeluk van den grondspeculant maakt die oplos sing overbodig. De tragiek van twee jonge menschen tè midden van het dolle vasten- avondgedoe. Om de vanzelfsprekendheid, waarmee echtscheiding en hertrouwen als de meest logische oplossing wordt voorge steld voor Katholieken onaanvaardbaar alsmede om een wel erg realistisch schil derij, blijve de film voorbehouden voor geestelijk volwassenen. Naast binnen- en buitenlandsch journaal nog „Kristal en porcelein", een gooi- en smijtfilm, waarin nu eens niet met room taarten wordt gegooid, maar waar wand borden, glaswerk en serviezen in diggelen worden gesmeten, en dat alles om een op vliegend meisje kalmte bij te brengen. Een amusant geval. G. Boumans. Rex- HET GEHEIM VAN DE BETTY BONN". Een schoener zonder bemanning in open zee. Dit schip wordt door „De Frisco" naar een haven gesleept om zoodoende het bergloon te verdienen. Welk mysterie is hieraan vooraf gegaan? Dit is de inleiding tot het spannende en sensatloneele film werk „Het geheim van de Betty Bonn", waarin Maria Andergast en Hans Nielsen de hoofdrollen vervullen. De bemanning van de „Frisco" bestaat uit woeste zeelui, waaronder enkele ongu re typen en al dadelijk blijkt dat dit stel letje niet geheel en al onkundig is omtrent het geheim van de „Betty Bonn". Dit wordt nog overtuigender, wanneer een jong maatje, die niet wordt vertrouwd, door hen Vordt opgeborgen. Aan wal gekomen, eischt de kapitein het bergingsgeld, doch Trevor, een rechter, vertrouwt het zaakje niet en gaat de zaak eerst grondig onderzoeken. Hij wordt hier bij terzijde gestaan door Jack. die verliefd is op zijn dochter. Het blijkt echter, dat Trevor geen voldoende bewijzen in han den kan krijgen, zoodat tenslotte het Ad miraliteitshof het bergloon toewijst. Jack heeft intusschen niet stilgezeten en weet de kapitein van de „Frisco" aan het praten te krijgen, die enkele onthul lingen doet omtrent de voorgeschiedenis van de „Betty Bonn". Hieruit blijkt, dat de kapitein niets uitstaande heeft met het mysterie, doch dat zijn liefdé voor een vrouw niet is beantwoord. Deze vrouw, Betty Bonn genaamd, is ge trouwd met een zeeman, die zijn schip naar haar heeft genoemd, In het bezit van deze gegevens zet Jack het onderzoek voort en scheept zich in op de „Frisco", waar ook de dochter van Trevor is, die haar vader wil helpen om het geheim te ontmaskeren. De kapitein van het schip pleegt zelfmoord en de bemanning, die be merkt dat er reeds teveel gepraat is, ver laat des nachts in het geheim de boot om het geld in veiligheid te brengen. Jack en het meisje zijn nu de eenigen aan boord van het schip en stellen een onderzoek in Zij ontdekken den scheepsjongen, die al dien tijd verstopt was. Deze gaat aan het praten en vertelt de geheele geschiedenis van de „Betty Bonn". Hoe deze geschiede nis zich verder afspeelt, zullen wij bier niet vertellen, daar anders dit mysterie voor de toekomstige bezoekers geen myste rie meer zoü zijn. Het voorprogramma bevat, behalve hei gebruikelijke journaal, nog een komisch filmpje „Als twee druppels water C. de Heiden. Casino HET GOUDEN MASKER. Carnaval in München: feestelijke optoch ten, klaterende muziek, bruisende cham pagne. Heel de stad in dolle feestroes. En te midden van die groteske maskerades JE MOET MAAR BOFFEN. Hier blijven Watt en V, Watt nog een week op het programma paradeeren, om de talrijke bezoekers met hun dwaze avontu ren te vermaken. Het is dan ook een dolle film, die alle zorgen "doet vergeten. Het voorprogramma is vernieuwd en vertoont nu de nieuwste journaals, een alleraardig ste film van dieren en kinderen en een mu zikale een-acter „Zigeuneriantasie", waarin een zigeunerorchest optréÊdt o.a. met rhap- sodieën van Liszt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2