Weerbericht o Q SPORT KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGEN VRHDAG 5 SEPTEMBER 1941 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; f 2.63 per kwartaal Btf onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per poet 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. -Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelae, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.20 uur Vrijdagavond. Zon op 6.58 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 5 September: De maan komt Vrijdag avond om 8.10 uur op en gaat Zaterdag ochtend om 7.38 uur onder. 6 September: De maan komt Zaterdag avond om 8.35 op en gaat Zondagmorgen om 8.45 uur onder. 7 September: De maan komt Zondag avond'om 8.58 uur op en gaat Maandag morgen om 9.51 uur onder. 8 September: De maan komt Maandag avond te 9.22 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 10.55 uur onder. 9 September: De maan komt Dinsdag avond om 9.46 uur op en gaat Woensdag voormiddag om 11.57 uur onder. 10 Sept. De maan komt Woensdagavond om 10.14 op en gaat Donderdagmiddag om 12.59 onder.* 11 September: De maan komt Donderdag avond om 10.43 uur op gaat Vrijdagmiddag om 1.59 uur onder. 12 September: De maan komt Vrijdag avond om 11.17 uur op en gaat Zaterdag middag om 2.54 uur onder. (Laatste kwartier). WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. (P11 CD ICD 11 CD 11 CD 110110 110IO ICZ. 0 Verduisteringstijden 0 Er Is bepaald, dat er verduisterd jij moet worden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst. 7 Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: 0 Q Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. IIOIIOII Oil OIIOIIOII Oil O l|i ZONSONDERGANG C 8.20 uur. ZONSOPKOMST 6.58 uur. VAN ANDERE FRONTEN Het Italiaansche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt: „De luchtmacht heeft gisteren haar moe dige en doeltreffende actie voortgezet en den vijand aanzienlijke schade en verliezen toegebracht. Bommenwerpers hebben zwa re bomtreffërs geplaatst op de havenwer ken van Tobroek en versterkingen, auto's en batterijen bij Mersa Matroeh. Jachteska- ders hebben in scheervlucht sterke concen traties van gemotoriseerde afdeelingen en depots in de omgeving van Sidi Barrani aangevallen. Talrijke auto's van verschil lende soort geraakten in brand en verschei dene ontploffingen deden zich voor. Op het vliegveld van Sidi Barrani hebben onze jagers talrijke op den grond staande vlieg-, tuigen met machinegeweervuur bestookt. Daarna hebben onze dèppere vliegers in den strijd met vijandelijke luchtstrijdkrach ten 18 toestellen neergeschoten. Bij deze schitterende onderneming heeft zich de groep jachtvliegers, die onder bevel van luitenant-kolonel Mario Bonzano staat, bij zonder onderscheiden. Andere afdeelingen bommenwerpers en duikbommenwerpers hebben in den afge- loopen nacht de vijandelijke bases op Malta gebombardeerd, waarbij belangrijke doelen getroffen werden. Bij La Valetta raakte een stoomschip door een zwaren bom ih brand. Van de bovengenoemde operaties zijn drie vliegtuigen niet teruggekeerd. Aan het landfront bij Tobroek groote bedrijvigheid der artillerie. De vijand heeft een luchtaanval op Derna gedaan, waar door onder de Mohammedaansche bevol king eenige slachtoffers-zijn te betreuren en eenige particuliere huizen beschadigd zijn. DE LUCHTSTRLTD BOVEN HET KANAAL. Van militaire zijde wordt aan het D. N. B. medegedeeld: In den middag van den 4den September heeft de vijand bij lucht gevechten boven het Kanaal en in het Fransche kustgebied zware verliezen ge leden. Jachtvliegtuigen hebben volgens tot dusverre ontvangen berichten in totaal 21 Britsche jagers en ene bommenwerper neergehaald. De totale verliezen van den en een jager werden door afweergeschut neergeahald. De totale verliezen van den vijand bedragen volgens de tot dusver ont vangen berichten 25 toestellen. Eigen ver liezen zijn niet ontstaan. BRITSCHE SCHEEPSVER- LIEZEN De Duitsche marine en het luchtwapen hebben volgens het weermachtsbericht van 4 September in de maand Augustus 537.200 ton Britsche en in Britsche dienst varjnde buitenlandsche koopvaardij-scheepsruimte vernietigd. Ze beschadigde bovendien een groot aantal vijandelijke koopvaardijsche pen ernstig. Talrijke andere schepen wer den door mijnen tot zinken gebracht of be schadigd. Groot-Brittannia verloor daar mede in de twee oorlogsjaren door de Duitsche marinë-actie 9.532.700 ton en die van het Duitsche luchtwapen 3.555.583 ton, bij elkaar dus 13.088.283 ton eigen of in zijn dienst varendebuitenlandsche koop- vaardijscheepsruimte. De ware verliescij fers zijn echter nog .veel hooger, want in het cijfer 13.088.283 zijn de zeer hooge ver liezen door mijnen alsmede alle vernietigin gen, welke niet met stelligheid konden worden geconstateerd, niet inbegrepen. Ook het groote aantal zwaar beschadigde schepen, welke reeds geruimen tijd niet voor het handelsverkeer in aanmerking ko men, is niet meegerekend en evenmin het groote aantal voor goeden prijs verklaarde schepen, welke de Duitsche marine naar Duitsche steunpunten heeft gebra'cht. WAT DE OORZAKEN ZIJN. Ter aanvulling van het Duitsche weer machtsbericht verneemt D.N.B. van mili taire zijde: Tegenover de bijzonder gunstige maan den, wat het tot zinken van Britsche koop vaardij ruimte aangaat, van Februari to(t Juni hebben de betrokken cijfers welis waar de laatste twee maanden een daling te zien gegeven, rtiaar dat komt volstrekt niet uit een verminderden inzet van duik- booten voort. Veeleer is deze gestadig stij gende. In den Atlantischen Oceaan staan er echter veel minder aanvalsobjecten te genover dan in de \^>orafgegane maanden. Een belangrijk deel van de voor Engeland varende schepen moeten tegenwoordig aan de voorziening ten bate van de bedrijvig heid over zee vechtende Britsche troepen worden dienstbaar gemaakt en heeft zich de laatste maanden over een veel grooter gebied uitgestrekt. Voor de Britsche expe dities tegen Syrië en Iran werd nieuwe tonnage vereischt, terwijl tevens voor de in Abessinië en Egypte ingezette strijd krachten toevoer over zee noodig blijft. De bijkans volledige afsluiting van de Mid- dellandsche Zee noopt al deze transporten den veel langeren weg om Afrika te ne men, v^aarvoor dientengevolge aanmerke lijk meer scheepsruimte noodig is. Waarschijnlijk moet ook den volgenden tijd een zekere Britsche tonnage den Ver- eenigde Staten ter beschikking worden ge steld voor de transporten ten bate der be voorrading van de in Voor-Azië strijdende torenpen over den Stillen Oceaan, daar immers de Vereenigde Staten aldoor meer de eigenlijke leveranciers van de Britsche expeditie-krachten zijn geworden. Daar komt bij, dat de Ver. Staten thans allengs hun wapeningsindustrie op gang brengen en dientengevolge een deel van hun grond stoffen niet meer kunnen verzepden. Ook dat doet de scheepsbeweging op den Atlan tischen Oceaan dalen geheel afgescheiden van het feit, dat de Ver. Staten onlangs een niét onbelangrijke tonnage voor de eigen behoeften uit de vaart op den Atlan tischen Oceaan hebben moeten nemen. Het is niet uitgesloten, dat gedurende de overzeesche ondernemingen van Groot- Brittannië de cijfers aangaande de door de Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte schepen ook in de eerste toekomst beneden de hooge cijfers van de eerste maanden van dit jaar blijven. Dat is, gezien de ver anderde omstandigheden van vijandelijke zijde in geen geval een ongunstig teeken voor de bedrijvigheid der duikbooten, die den vijand op de hielen blijven. Tenslotte moet men er rekening mee houden, dat behalve de vermelde cijfers nog meer verliezen door meer of minder ernstige beschadiging van koopvaarders optreden, die zich wegens de ontbrekende mogelijkheden van dokken en herstel over zeer langen tijd uitstrekken. Volslagen on controleerbaar maar ook zonder twijfel van ingrijpende uitwerking zijn de resultaten van den Duitschen mijnenoorlog geweest, die in het genoemde aantal niet werden be grepen. En dan wordt de ter beschikking staande tonnage nog in hooge mate inge perkt door tijdverlies bij. het varen in kon vooi evenals door moeilijkheden bij het la den en lossen. De aanvulling van de verlie zen door aanbouw moet zoowel op de Bnt- sche als de Amerikaansche werven onbe vredigend worden geacht. Al deze factoren werken samen om aan. elk tot zinken bren gen thans een veel hoogere waarde dan vroeger toe te jennen, ook indien het nu meriek, met de vroegere aantallen verge leken, achterblijft. In elk geval staat vast, dat noch het initiatief noch de aanvals- kracht van de Duitsche wapens in den slag op den Atlantischen Oceaan" is ge zwicht noch in de toekomst zal zwichten. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Een gering aantal Sovjetbommenwerpers heeft in den afgeloopen nacht getracht een aanval te ondernemen op de Rijkshoofdstad Van twee vijandelijke vliegtuigen werd er een door het afweergeschut neergehaald. Er zijn geen berichten ontvangen over neer geworpen bommen. fmfr ko/föe! Gisteren is in een bijeenkomst van het college van wethouders en hoofden van gemeentediensten en bedrijven, politie en secretarie, waarbij tevens aanwezig wa ren de burgemeesters van Delft, Maassluis, Reeuwijk, Waddinxveen, de heer E. A. A. Liera als burgemeester van Gouda geïn stalleerd. In de installatierede, die wethouder mr. H. P. C. de Witt Wijnen hield, zei deze, dat de heer Liera staat voor een zeer moei lijke taak, doch dat hij de verantwoorde lijkheid van de gemeente Gouda aan vaardt op een tijdstip, dat de gemeentelij ke huishouding gegrond en het financieel evenwicht behouden is. Een bekwaam en betrouwbaar ambtenarencorps staat den burgemeester ter zijde. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat de werkzaamheden van burge meester Liera zullen strekken tot heil van de gemeente, jaarna spr. hem den ambts keten omhing. Burgemeester Liera aanvaardde zijn ambt met het uitspreken van een rede, waarin hij zeide er een eer in te stellen het vertrouwen van alle lagen der br/ol- king bij de vervulling van zijn zware taak te zullen verwerven door de volksgemeen schap te dienen. Spr. stelt het op prijs, dat de tegenwoordige wethouders, wier mede werking hij voorloopig niet kan ontberen, deze ten volle hebben toegezegd. Wie van meening zijn, dat de huidige omstandigheden een beletsel vormen voor het leveren van opbouwend werk in de nieuwe naderende socialistische samenle ving en wie, door haat gedreven, omdat de gang der gebeurtenissen niet met hun ver wachtingen strookt, geen andere vreugde kennen dan negatief denken en handelen, of daadwerkelijk een lijdelijk verzet ple gen. zullen in spr. hun tegenstander vin den. Behalve de reeds genoemde burgemees ters is de installatie ook bijgewoond door den gemachtigde van den leider van de N. S.B.. J. W. baron van Haersolte van Haest, de districtsleiders van Rijnland en Rotter dam van de N.S.B., resp. de heeren J. M. van der Bijl en Kröller en den groepsleider van Gouda, J. Velthuizen, die, evenals^ bur gemeester van Vloten gekleed waren in de uniform van de N.S.B. Voor den economischen rechter te Den Bosch hebben zich niet minder dan zestig personen te verantwoorden gehad wegens het frauduleus slachten van een varken of een kalf. Aan al deze verdachten werden gevange nisstraffen opgelegd, varieerende tusschen 2 en 6 maanden. 7" Café voor veertien dagen gesloten. Een caféhouder aan de Paul Krugerlaan te Den Haag had zich, ondanks herhaalde waarschuwingen van de politie niet aan de verduisteripgsvoorschriften gehouden. De Justitieele dienst is nu Woensdag overge gaan tot sluiting van de zaak voor veertien dagen. Reeds eenigen tijd geleden had men de houders Van café's, hotels en restaurants per circulaire op de hoogte gesteld van de zen strafmaatregel. DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Naar wij vernemen is de Nederlandsche Volksdienst eigenaar geworden van een buitenverblijf in Dieren, dat is ingericht voor huisvesting van ongeveer vijf en twintig oude dames. Het ligt in het voorne men er dames op te nemen, die in een mooie, rustige omgeving haar levensavond willen doorbrengen. De inrichting zal wel licht deze maand npg in gebruik worden genomen. QemengdeffiexicMen Gistermiddag werd de spoorwegarbeider Budding, terwijl hij met een werkploeg aan het werk was aan de spoorlijn bij den overweg „Den Ham" te Vleuten, door een electrischen trein uit Utrecht gegrepen. De herhaalde signalen van den bestuurder heeft hij blijkbaar niet gehoord. De map werd op plag gedood. JONGEN IN ZEE VERDRONKEN Gistermiddag is bij het spelen in zee te Ter Heide een 10-jarig zoontje van den heer F. v. d. Beukei in een diepe kuil geraakt. Toen de andere kinderen, die dit zagen, de reddingsbrigade aan het strand had ge waarschuwd en deze arriveerde, bleek het kind reeds verdronken te ztn. OP ZOEK NAAR KAZEN. De Edesche politie kwam een uitge- fcreiden smokkelhandel in kaas op het spoor welken zij, hoewel dat met velerlei moei lijkheden gepaard ging, op gelukkige wijze tot in de finesses aan het licht heeft weten tc brengen. Het onderzoek ving aan met de inbeslag neming van één kaas en het werd voortge zet en geëindigd met de in beslagneming van tientallen kazen. De eerste kaas werd aangetroffen bij P. te Ede. Daarna leidde het spoor naar S. te Barneveld, bij wien de Edesche politic 20 kazen, tot een ge wicht van 85 kg. aantrof, listig verborgen in een broedmachine. Van de kaasmakerij zelve was daar evenwel niets te vinden, liet onderzoek werd voortgezet en men trok naar van M. te Barneveld. Het onderzoek in de woning leverde niets op. Meer succes had men, toen men het erf en de omgeving aan een inspectie onderwierp. Achter een hooiberg vond men een flesch met stremsel en in braamstruiken op een afstand van 300 meter van de boerderij, werden eenige kuipjes aangetroffen, allemaal materiaal, benoodigd voor de fabricage van kaas. In het weiland waren eenige kazen in het gras verborgen. Vervolgens ging men naar B. te Zwartebroek, gem. Barneveld. Bij haar komst zag de politie, dat de boerendochter haastig een trapje afklauterde, met nog grooter snelheid ging de politie de trap op en zij vond daar, in de slaapkamer, rustig sluimerend^ onder de dekens, zeven kazen. Jn een café te Barneveld werd verder nog een koffertje met 31 pond kaas in beslag genomen en bij v. d. B. te Barneveld trof men nog twee kazen aan, verborgen onder de stokboonen. Tegen alle betrokken per sonen is proces-herbaal opgemaakt we gens frauduleuze handel in kaas TWEE JEUGDIGE KNAPEN OP ROOFTOCHT. Zij forceerden o.a. offerblokken in twee kerken. Twee 11-jarige Goudsche jongens zijn Zondag, Maandag en Dinsdag op rooftocht geweest en hebben zich aan heel wat wan daden schuldig gemaakt. Dat zij tenslotte tegen de lamp zijn geloopen. is te danken aan het hoofd van een school, dat een der knapen in zijn klas in het bezit van een sigarenaansteker zag. Hij waarschuwde de politie, die het tweetal aanhield en ver hoorde. Zij vielen 'toen spoedig door de mand en bekenden een reeks van diefstal len met inbraak. Uit een tasch, bevestigd aan een dames fiets, welke op het plein van de R.K. kerk op de Gouwe stond, stalen zij een porte- monnaie met ruim 4 inhoud. Van het geld kochten zij ieder een sigarenaanste ker, terwijl de rest werd versnoept. In de H. Sacramentskerk op de Korte Akkeren forceerde het tweetal een der offerblok ken. Het daarin aanwezige bedrag ad 7. staken de heertjes in hun zak. Zij kochten er ijs en andere lekkernijen voor. Het vol gende doel van de knapen was de St. Jans- kerk. Uit een busje roofden zij ruim f 5. Ook dit geld werd grootendeels aan snoep goed besteed. Het lijkenhuisje op de Al- gemeene Begraafplaats op de Korte Ak keren kreeg eveneens bezoek van de jeug dige dieven. Zij zagen er wat geld liggen en probeerden de deur te forceeren. Toen dit niet gelukte zijn zij over een muur ge klommen en op het terrein van de kaarsen fabriek gekomen. Daar namen zij een paar ijzeren platen weg, waarmede ze opnieuw hebben getracht de deur van het lijken huisje op de begraafplaats te openen. Zij zijn hierin evenwel niet geslaagd. De route leidde dan, na vergeefsche pogingen om brood van de Duitsche soldaten te gappen, naar een in den Tujfsingel liggende dek schuit. Uit de kajuit namen zij een zilve ren heerenhorloge mee alsmede een busje met thee en een bus met klontjes suiker. Een der daders gfif het heerenhorloge aan zijn 13-jarig broertje, zoodat deze knaap zich heeft schuldig gemaakt aan heling. De jongens hebben voorts bekend te heb ben ingebroken in de consumptiebar van de voetbalvereeniging O.N.A., waaruit zij drie binnenballen stalen. De knapen zullen naar Rotterdam worden overgebracht. „Tijd". Door de politie te Roermond zijn giste ren aangehouden twee knapen van 19 en il7 jaar, die de aandacht van de politie had den getrokken. Ten politiebureele ver klaarde de oudste, dat hij begin dezer week te Amsterdam zich 1000 had toe geëigend, die hij voor zijn patroon op de bank moest deponeeren. Onderweg ont moette hij den 17-jarigen vriend en beiden gingen op stap, aanvankelijk naar Den Haag. Zij kochten kleeren, distributiebe scheiden en een textielkaart voor veel geld en vertrokken, naar Airnhem. waar zij logeerden. Vervolgens zakten zij af naar het Zuiden. Zij kwamen terecht in Roer mond, logeerden er van Dinsdag op Woens dag en Woensdag eindigde hun avontuur. Beiden zijn naar Amsterdam op trans port gesteld. Ruim f 830 %was nog in bezit van den oudste. Gisternacht wer^ door de politie te Soes- terberg een man aangehouden, wiena optre den oorzaak werd, dat men .hem naar het politiebureau overbracht. De man, de 57-ja- rige H. uit Amsterdam, bleek uit een ze nuwinrichting, waarin hij ter verpleging opgenomen was, te zijn ontvlucht en te voet naar Soesterberg gekomen te zijn. ATHLETIEK OM HET JUNIORES CLUBKAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLANp. De strijd om het juniores clubkampioen- schap van Nederland, waaraan teyens ver bonden het bezit van .de „Wouter Groen- steynbeker" belooft dit jaar spannend te worden. Niet minder dan 10 vereenigingen hebben hififvoor ingeschreven en wel: A. V. '23, A. A. C. en Quick, Amsterdam; Hel las, Utrecht; Holland, Leiden; Vlug en Le nig, Trekvogels, S. H. O. T. en Celebes, Den Haag, Vires et Celeritas, Gouda. Vrijwel op elk nummer zijn alle finalis ten van de juniores-k^npioenschappen aan den start om elkander de punten te bV- twisten en V. en L. zal zeker alle krachten moeten inspannen om het bezit van den be ker te kunnen bestendigen. De organisatie van deze wedstrijden is in handen van de jonge Haagsche A.V. „S. H. O. T.". De wed strijden worden Zondag 7 September a.s. gehouden op de Sintelhaan, Laan van Poot te 's-Gravenhage en Vangen om 2 uur aan. ZEILEN De wedstrijden om de nationale kam pioenschappen van de verbonden Nederl. Watersportvereenigingen zullen 13 en 14 September op de Kaag worden, gehouden. Voor den titel in de twaalfvoetsjollen- klasse schreven acht deelnemers in, n.l. A. Ie Comte, G. Gerdt, H. C. M. Heslenfeld, H. K. G. Wemo, C. H. Lekkerkerker, B. ^Iarkus, A. H. Mastenbroek en P. P. Moer man Jr. In de Olympiajollenklasse zullen tien jollenzeilers starten, n.l. T. Bakker, E. H. en J. R. B. v. d. Berg, J. Bier, P. H. R. Borgerhoff Mulder, C. C. Flemming, J. Pooper, Daan en Rini Kagchelland en S. de Wit. De wedstrijden vangen op 13 Sept. des middags 3 uur aan, worden des Zondags voortgezet en zoo noodig de week daarop vervolgd. De liturgie der Kerk ZATERDAG 6 September Mis van de H. Maagd Maria op een Zaterdag: Salve. 2e gebed tot den H. Geest; 3e (voor de Kerk; 4e voor den vrede. Prefatie van Ma ria (invullen: En U om de vereerimg). Kleur; Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen ZATERDAG. Mis v. d. Z. Z. Lilberatus van Lauro en Peregrinius van Falerone, Belijders: Confiteantur. 2e gebed ,A Gunc- tis; 3e (naar keuze van den priester; (4e voor den vrede. Geiwone prefatie. 13. Jullie kunnen het nooit raden Klompertje was terechtgekomen in een ton met kreeften en toen die zulke rare visite kregen, pakten ze met hun scherpe scharen maar meteen de broek van dien vreemden jongen beet, en dat deed pijn, dat zal waar zijn. 14. Maar toch was er al weer een geluk bij een ongeluk. Vader Klomp, die zijn zoon ter hulp gekomen was, trok Klom pertje met een flinken ruk uit den ton. en daar kwamen de bankbiljetten mee, want die waren erin gewaaid. Boeh, zei nogeens de wind en daar gingen ze weer. 15. Wat een pech. Daar vloog het geld door de lucht, maar niet in den ton met kreeften, niks hoor, juist in de handen van Janus. Janus Steelgraag was een dief, die in heel het dorp als een slechte man be kend stond; hij had al veel booze dingen op zijn kerfstok.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2