sir SPORT BORDUURA BINNENLAND DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De tentoonstelling .Deutsche Werkstoff-Schau", welke tot 11 September In Huize Kneuterdijk 20 te Den Heag wordt gehouden, werd Woensdagmiddag geopend. De expositie kan zich In een groote belangstelling verheugen (Stapf-Mol) VIERKAMP VAN A. S. C. Op het A. S. C.-terrein aan de Kempe- naerstraat te Oegstgeest vonden gisteravond de eindstrijden plaats van den A. S. C.- vierkamp. Hieraan hadden deelgenomen A. S. C, Lugdunum, Roodenburg en Quick Boys. Maandagavond hadden A. S. C. en Lug dunum gelijk gespeeld (11) terwijl Quick Boys met 21 van Roodenburg won. Gisteravond speelde Lugdunum tegen Roodenburg en won met 20, terwijl A. S. C. een 40 overwinning behaalde op Quick Boys. De doelpunten van A. S. C. werden ge maakt door Snelderwaard (2), Poppe en J. de la Bije. A. S. C. won alzoo zelf den door haar uit geloofden beker. U. V. S.—DOCOS-VETERANEN. Morgenavond om 7 uur wordt op het UVS-terrein aan den Wassenaarschen weg een wedstrijd gespeeld tusschen UVS-vete- ranen en Docos-veteranen. WORDT DE SPEELTIJD VERKORT? Naar „Vooruit" verneemt, wordt over wogen, de competitie-wedstrijden in het a.s. seizoen niet 2 maal 45 minuten, maar 2 maal 35 minuten te doen duren. Aanvan kelijk schijnt het zelfs de bedoeling te zijn geweest tweemaal een half uur te spelen. DAMMEN Zaterdag a.s. zullen de wedstrijden om bovengenoemd kampioenschap een aan vang nemen. Het bestuur van den „L.D.D. B." is er in geslaagd om op 4 partijen van deze belangrijke wedstrijden beslag te leggen en zoo kunnen dus de damliefheb bers uit Leiden en Omstreken den strijd van nabij volgen. De titelhouder, de heer J. M. Bom (kampioen van Nederland) zal zijn titel komen verdedigen en wijzien dan ook met groote spanning uit naar de partij HuismanBom, daar Huisman alles zal doen om te trachten revanche te nemen na de nederlaag van de zoojuist gehouden uitdagingsmatch. In totaal zullen 5 spelers elkaar bekam pen t.w. de heer Bom (titelhouder) J. Blom (kampioen van Rotterdam) W. v. Heeren (district Dordrecht) W. Huisman (kam pioen van het Leidsche district) en de heer H. F. J. Kinnegin (kampioen van het district Rotterdam). Er wordt een enkele ronde gespeeld, dus in totaal voor eiken deelnemer 4 wed strijden. De beide Leidsche vereenigingen hebben hun medewerking toegezegd en hun clublokalen voor eenige partijen be schikbaar gesteld. Als wedstrijdleider zal fungeeren voor alle partijen de heer L. F. van Steenbergen, secr. van het Leidsche district. De eerste ronde wordt gespeeld in Rotter dam, waar Huisman dan tegen W. v. Hee ren moet uitkomen. Hier volgt het volledige rooster: 6 Sept. Rotterdam (Noordsingel 193) aanvang 3 uur BlomKinnegin, HuismanW. v. Heeren. 7 Sept. Rotterdam (Vlietstr. 27) aan vang 11 uur BomBlom, v. Heeren Kinnegin. 13 Sept. Leiden (Muziekschool Rapen burg 22). Aanvang 3 uur KinneginBom. Blom—Huisman. De damvereeniging „D.C. L." heeft voor deze partijen haar mede werking toegezegd. 14 Sept. Dordrecht v. HeerenBom. 20 Sept. Leiden (Vroegere Muziekschool Nieuwe Rijn) clublokaal „L.D.V." Bom Huisman. Aanvang 3 uur. „L.D.V." zal deze partij verzorgen. 20 Sept. Dordrecht v. Heeren-Blom. 27 Sept. Leiden (Clublokaal „L.D.V.") H. KinneginHuisman. Aanvang 3 uur. Het tempo zal 45 zetten per 1J4 uur be dragen, daarna 15 zetten per Y uur. Met groote spanning zien wij deze wedstrijden tegemoet. De spelers staan er borg voor dat het aan spanning niet zal ontbreken. Bijzonderheden hoopen wij nader bekend te kunnen maken. Wij geven den afge vaardigde van het Leidsche District, Wim Huisman, onze beste wenschen mee. SCHAAKCLUB „ZOETERWOUDE". De zomercompetitie. Deze is bijna geëindigd. Alleen in groep III is men nog niet zoo goed gevorderd, mede door het feit, dat verschillende deel nemers er van verhinderd waren te spe len. In groep I moeten nog 3 partijen ge speeld worden, waarvan er reeds 2 begon nen zijn. De partij tusschen D. van Gelder en Jac. van Leeuwen wordt waarschijnlijk remise. Van de partij tusschen D. van Gel der en A. Paardekooper is moeilijk iets te zeggen. Laatstgenoemde is een pion voor. De stand in groep I is: D. van Gelder 5 4 1 41/2 Jac. van Leeuwen 6 3 3 41/2 Pater C. Kauling 7 4 H. Sieverding 6 2 3 1 3 1/2 C. Paardekooper P. Schouten 6 2 1 3 2 1/2 A. Paardekooper Czn. 6 1 H. Paardekooper 7 1 Groep II is uitgespeeld. E. van Niekerk wist de eerste plaats te bereiken met 4 1/2 punt. Met 4 punten eindigden J. van He- teren, A. Paardekooper Pzn. en P. Janson. De eindstand van groep II is: E. van Niekerk 6 4 1 1 41/2 J. van Heteren 3 2 1 4 A. Paardekooper Pzn. 3 2 1 4 P. Janson 6 3 2 1 4 W. van Velsen 6 2 2 2 3 Jac. van Haaster 6 1 1 4 11/3 G. van Bemmelen 6 6 Tot slot de stand in groep Hl: W. Fontijn 5 4 1 41/2 A. van Leeuwen 5 3 1 1 3 1/2 L. van der Akker 3 2 1 2 C. Schouten 2 1 1 1 A. van der Poel 3 1 2 1 J. van der Zon 1 1 Jan de Boer 5 5 Mededeelingen: In verband met de mis sie, die in beide parochies in Zoeterwoude wordt gehouden, zal Vrijdag 5 en 12 Sep tember geen schaakavond gehouden wor den. Wel verzoekt het bestuur allen leden om Vrijdagavond a.s. 5 September na afloop van de missieoefening in het Patronaat aanwezig te willen zijn in verband met eenige belangrijke mededeelingen. Zegt het voort! Vrijdagavond 26 September houdt de R.K. Schaakclub „Zoeterwoude" haar eer ste jaarvergadering. Na afloop hiervan een gong wedstrijd. De eerste week in October wordt met de onderlinge bordencompetitie begonnen. Generaal Dietl, de held van Narwik, bracht dezer dagen een onverwacht bezoek aan het Noordoostfront, waar hij door de soldaten hartelijk verwelkomd werd (Atlantic-HoWao<f Een Duitsche mitrailleur-afdeefïng h» stelling bij Tuligul Liman op een plaats, ven waar de vjjand doeltreffend be- n» (Atlantic-Holland) de viji i word ei erstr. $7, VEENEN Haarlemmerstr, Ajouren, Plisseeren, Cordineeren, Knoopsgaten, Stofknoopen enz. Tel. 21511 heid aardappelmeel toegevoegd. Voor het ongebuild werd een deel der inlandsche tarwe door rogge vervangen. De wijzigin gen, die elkaar aanvankelijk in zeer snel tempo opvolgden gingen gepaard met een steeds slechter worden van den bakaard. Het Station heeft bij elke verandering der samenstelling zoo goed mogelijk van voor lichting gediend door aan de aangesloten bedrijven een bakrecept op te geven en dit tevens op ruime schaal te verspreiden door middel van de vakpers. In Juni 1940 werd het Station door de overheid ingeschakeld om in samenwer king met de contact-commissie voor de bakkerij, de problemen, welke uit het bo venstaande voortvloeien, nader te bestu- deeren, hetgeen veel werk voor laborato rium en bakkerij meebracht. LANDBOUWSCHOLEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is be paald, dat in de gemeenten Assen en Val burg een rijkslandbouwwinterschool 'zal worden gevestigd. Ook is bepaald, dat in de gemeente Dor drecht een Middelbare Landbouwschool zal worden gevestigd. NIEUWE LEDEN COLLEGE VAN TOEZICHT ZIEKTEWET. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Sociale Za ken zijn benoemd met ingang van heden in de plaats van A. Borst Pzn., dr. L. G. Kor- tenhorst, mr. B. C. Slotemaker, E. Straate meier en mr. H. K. Versteeg, wier lidmaat schap als gevolg van de opheffing vai\ de Werkgeversverenigingen, op wier voor dracht zij tot lid zijn benoemd, is verval len, tot lid van het college van toezicht, be doeld in artikel 120 der ziektewet: ir. E. van Dieren, te Rotterdam, prof. J. van Loon, te 's-Gravenhage, F. J. B. Gips, te 's-Gravenhage, dr. L. P. Krantz te Leiden en J. van Hoeij-Smith, te Rotterdam. VLEESCHTOEWIJZING DREIGDE KLEINER EN KLEINER TE WORDEN Daarom thans vleeschrantsoen per bon op 35 gram gebracht Verscheidene huisvrouwen, die zich gister morgen met hun vleeschbonnen naar de slagerswinkel begaven, zullen tot hun ont steltenis bemerkt hebben, dat hun daarop geen veertig gram, maar vijf en dertig gram werd toebedeeld. In stilte en in een enkel geval waarschijnlijk niet in stilte, maakten zij er den slager een verwijt van. Ten onrechte echter. In enkele andere plaatsen namelijk Rotterdam en Leiden o.a. en ook reeds hier en daar in Den Haag, was de slager er reeds toe overgegaan, uitsluitend in het belang van een goede vleeschvoorziening, om de rantsoenen te verlagen tot 35 gram. Wat toch is het geval. Voor been mag hij twintig procent per honderd gram rekenen. Men ontving dus op de bonnen veertig gram. Den laatsten tijd is echter gebleken, dat het vleesch meer dan een vijfde ge deelte been bevat, ten opzichte van het vleesch. Bij de bestaande berekening van t van tig procent voor been, ontving de slager dus, nadat hij b.v. een rund onder zijn klanten had verdeeld, te weinig bon nen om zelf daarop weer een nieuw rund te kunnen betrekken. Een gevolg hiervan zou geweest zijn, dat de slager minder vleesch in voorraad kreeg en de werking van den vicieuzen cirkel zou tenslotte zoo ver gegaan zijn, dat de slager het grootste deel van zyn klanten niet meer zou heb ben kunnen bedienen. Dat alles „zou" zoo gegaan zijn, indien de plaatselijke toewijzingscommissie voor vleesch gistermorgen niet een nieuwen be- rekeningsstaat aan de slagers had gezon den met vele cijfers, die er tenslotte op neerkomen, dat het uitbeenpercentage thans op dertig procent per honderd gram is gesteld. „Vaderland". PRIJSBESCHIKKING VOOR POOTAARDAPPELEN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij heeft be paald, dat de prijs, waarvoor pootaardap- pelen van den oogst 1941 door een hande laar ten hoogste mogen worden te koop aangeboden en verkocht, onderscheiden^ lijk van een handelaar mogen worden ge kocht, per 100 kg., inclusief omzetbelas ting, alsmede kosten en provisie voor tus- schenpersonen, exclusief zak, alsmede ii>- komende en uitgaande vracht, de door den handelaar, met inachtneming van het be paalde in de Prijzenbeschikking 1941 Poot- aardappelen (telers), aan den teler be taalden prijs bedraagt, vermeerderd met: 2.indien het een koop en verkoop be treft van 10.000 kg., met dien verstande, dat het vorengenoemde bedrag van ƒ3. mag worden vermeerderd met ten hoogste f 1.indien het een koop en verkoop be treft van 25 tot 50 kg., en met ten hoogste 2.indien het een koop en verkoop be treft van minder dan 25 kg. De handelaar is verplicht de door hem in rekening ge brachte vrachtkosten afzonderlijk op zijn factuur te vermelden. PRIJZEN MOSTERDZAAD. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Landbouw en Visscherij is de prijs van geel en bruin mosterdzaad van gemiddelde kwaliteit in den handel tusschen handelaar en fabrikant bepaald op ten hoogste 44.50 per 100 kg. voor partijen van 1000 kg. en meer en op ten hoogste f 45.50 voor kleinere partijen. Deze prijzen gelden af opslagplaats. Deze prijzen mogen slechts worden ver hoogd met de kosten, verbonden aan ex- tra-schoonen, verminderd met de opbrengst van het door dit schoonen verkregen afval. Voor geel en bruin mosterdzaad van an dere dan gemiddelde kwaliteit mogen ten hoogste prijzen worden berekend, welke tot de genoemde prijzen in een redelijke ver houding staan. Burgemeesters. Bij besluit van den secretaris-generaai van het departement van Binnenlandsche Zaken is J. F. C. Temmerman, tot burge meester van de gemeente Hoofdplaat be noemd. De heer Temmerman werd 22 Mei 1901 in Hoofdplaat geboren en is thans wethou der en waarnemend burgemeester dier ge meente. Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Se- rooskerken is op zijn verzoek als burge meester van de gemeente Domburg eervol ontslagen. Meer den 300 variëteiten bloeien op den gladiolen-proeftuin te Andijk, waar een collectie bijeengebracht is, welke uniek in haar soort genoemd mag worden. - De rijkste kleurschakeringen boeien er het oog (Pax-Holland-De Haan m) DE WERKLOOSHEID. Percentage gedaald van 14.8 tot 10.3. Uit een artikel over het verloop van de werkloosheid van de hand van den heer A. B. Velthuizen, gepubliceerd in het Tijd schrift van den Nederlandsche Werkloos- heidsraad blijkt, dat van April 1940 tot Juni 1941 het werkloosheidspercentage is gedaald van 14.8 tot 10.3, terwijl het aan tal werkloozen van 203.000 tot 158.000 is teruggeloopen. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. De afgezwaaiden. Dezer dagen zyn honderden jonge man nen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, na afloop van him zes maanden diensttijd, in de maatschappij teruggekeerd. Het „Na tionale Dagblad" brengt voor hen een be langrijk bericht. Met het departement van Binnenlandsche Zaken, zoo lezen we, is overeengekomen, dat mannen, die uit den Arbeidsdienst af zwaaiden, voorkeur genieten bij eventueele sollicitaties naar rijks-, provincie- en ge meentebetrekkingen, terwijl van het dept. van Sociale Zaken een dergelijke toezeg ging werd verkregen t. a. v. de vrije ar beidsmarkt. Dit geldt ook voor de eerste korpsen, welke zoo juist hun diensttijd beëindigden. De strijd aan het Oostelijk front. Duitsche artillerie neemt een —vjet-nest onder vuur (Qrbls-Holland) SAMENSTELLING VAN ONS BROOD. Aan het jaarverslag van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen ont leen en wij het volgende: Een belangrijk deel van de werkzaam heden hield verband met de zich wijzigen de samenstelling der broodbloem. Tot Mei 1940 werd de bloem voor wittebrood ver kregen door een mélange van 60 pet. bui- tenlandsche en 35 pet. inlandsche tarwe, uit te malen op ongeveer 74 pet. Na den oorlog heeft de overheid verschillende maatregelen genomen, teneinde de voor ziening van broodbloem voor een behoor lijk langen tijd te verzekeren. Aan de meel fabrieken werden te dien einde voorschrif ten gegeven, welke eenerzijds ten doel hadden om bij het vermalen van de grond stoffen een hooger percentage broodbloem te verkrijgen, anderzijds om door gedeelte lijke vervanging van de buitenlandsche tarwe door ander grondstoffen te komen tot een reserveering van de tarwe met een goeden bakaard. Nadat het uitmalingspercentage der tar we aanvankelijk was verhoogd tot 85 pet., werd dit spoedig teruggebracht tot 80 pet., waarbij men tevens overging tot een ge leidelijke vervanging van een deel der bui tenlandsche tarwe door inlandsche rogge en later ook gedeeltelijk door gerst. Tevens werd gedurende eenigen tijd een hoeveel-

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6