32ste Jaargang No. 10042 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Met dtama iti de &m&c(ïe Qaif- fMamentje DONDERDAG 4 SEPTEMBER. 1941 Stë £eicbefi£Êoti/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengricht 32. DE LAATSTE REDE VAN ROOSEVELT EEN DUITSCti COMMENTAAR. Van een goed kenner van de Duitsch Amerikaansche betrekkingen hebben wij den volgenden commentaar op de laatste redevoering van Roosevelt ontvangen: Nadat de aartsleugenaar en held met den mond Churchill eenige dagen geleden met niets zeggende phrases getracht heeft de wereld te misleiden ten aanzien van den steeds ernstiger wordenden toestand, waarin de plutocratieën zich bevinden ten gevolge van den onophoudelijken zegetocht dér Duitsche wapens, heeft nu de oorlogs ophitser Roosevelt zijn voorbeeld gevolgd. Niemand anders dan Roosevelt, die met zijn sociaal experiment van de New Deaf een volkomen mislukking heeft behaald en die den Amerikaanschen arbeider niets anders heeft gebracht dan hoogere belas tingen en daling van den levensstandaard, predikt voor dezen arbeider de vernieti ging van den eersten socialen staat ter we reld, die ondanks moeilijkheden ten aan zien van ruimte en grondstoffen een brok stuk van het edelste socialisme reeds heêft verwezenlijkt en dit voor het werkende Duitschland en geheel Europa pas goed verwezenlijken zal na het zegevierende einde van zijn huidige worsteling om de vrijheid tegen de Joodsch-Bolsjewistische bedreiging» en de Joodsch-plutocratische uitbuiting. De mislukte sociale politicus Roosevelt, die natuurlijk ten koste van den Ameri kaanschen arbeider, groote successen op het gebied der buiteniandsche politiek wilde behalen, alleen als afleiding van zijn binnenlandsche politieke moeilijkheden, heeft met zijn ijdele streven reeds een nè- derlaag geleden. Ten einde zijn buiteniand sche politieke bankroetverklaring uit te stellen, streeft hij thans Tiaar een verlen ging van den oorlog tot iederen prijs ook tegen den prijs van een bondgenootschap met het bolsjewisme. De gevolgen van deze verlenging van den oorlog, die bestaan in een voortdurende daling, van den levens standaard, moet de breede massa der Ame rikaansche bevolking dragen. De bedoeling, die Roosevelt heeft met deze verlenging van den oorlog, nl. een militaire overwin ning op Duitschland, is volkomen kinder achtig, want het is, gezien de militaire kracht en de onuitputtelijke omvang van het materiaal, dat ter beschiking staat van het zegevierende Duitsche leger, een aan de geheele wereld bekende waarheid als een koe, dat aan de overwinning -van Duitschland niet kan worden getwijfeld er. eerst recht.niet sinds het grootste deel van het bolsjewistische aanvalsleger en van het vijandelijke materiaal vernietigd en de voeding van het Duitsche volk voor altijd is beveiligd. Deze waarheid is natuur lijk ook ter kennis gekomen van president Roosevelt, want hij leest zij het ook'met ingehouden woede' toch stellig niet min der aandachtig dan de ten opzichte van deze waarheid eensgezinde militaire des kundigen van de geheele wereld dagelijks de Duitsche weermachtsberichten. Hij wil echter deze waarheid niet zien en vertroe belt haar met phrases voor zich zelf en het Amerikaansche volk, want de erken ning van deze waarheid beteek ent voor hem de ineenstorting van al zijn plannen en verwachtingen. De phrases Van den president vormen een groteske aanslag op de intelligentie, van zijn volk. Zoo speelt deze bondgenoot van den anti-christ Stalin het klaar zijn krampachtige politiek van oorlogsverlenging vóór te stellen als een politiek in dienst van de vrijheid der Kerk. Fn^de wereld weet, dat de Ver. Staten zelf voor de eerste ambtsperiode van Roose velt in leidende mate deelnamen aan het 'aan de kaak stellen van moorden op pries- ters en schending Van kerken in het rijk van den met Roosevelt verbonden Stalin. Ook-de Amerikaansche christenen hebben dat niet vergeten. Evenals de phrases den aartsleugenaar Churchill geen titel of jota gewijzigd hebben in de feiten, die ge schapen zijn door de wapens van Duitsch land en van de met Duitschland verbon den Europeesche landen, evenmin zullen de phares van den oorlogshitser Roosevelt -.ets kunnen wijzigen in deze stalen realitei ten. Wanneeer president Roosevelt aan het slót van zijn rede de toekomst durft bezweren, heeft thans reeds de geschiede nis het antwoord gegeven op dit hulpelooze gebaar van vertwijfeling. De toekomst be hoort aan de opbouwende machten. Thans na twee jaren oorlog, een oorlog, dien de plutocraten hebben verklaard, weet Europa dit. Eens zal de geheele wereld het weten en ook het door Roosevelt schaamteloos misleide volk van de Vereenigde Staten van Amerika. STRIJDT VOOR EUROPA SOWJETS OP DE KARELISCHE LANDENGTE VERSLAGEN. Om één uur vannacht is officieel te Hel sinki bekend gemaakt: Uit het Finsche hoofdkwartier wordt ge meld, dat de vijand, die zich taai verde digde, op de Karelische landengte volko men is verslagen. Dé oude rijksgrens is over de geheele lengte bereikt. De in onze handen gevallen oorlogsbuit, is aanzienlijk. Tot dusver zijn bij de laatste operaties ge teld: vele honderden auto's, bijna 2000 paarden, vele dozijnen gevechtswagens, on geveer 300 stukken geschut van verschil lend kaliber, ontelbare hoeveelheden lichte en infanteriewapens. Het aantal gevange nen neemt van dag tot dag toe en bedraagt '•eeds tegen de 10.000. De zuivering van de 'estelijke Karelische landengte van vijan- eïjke af deelingen wordt voortgezet. SUCCESVOLLE GEVECHTSHANDELINGEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 September (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche Weer macht deelt mede: "Aan het geheele Oostelijke front zijn succesvolle gevechtshandelingen aan den gang. De Roemeensche lucht macht heeft een aanzienlijk aandeel gehad in de groote successen aan het Zuid-Oostelijke front. Zij heeft tot einde Augustus 433 Sovjet-vliegtuigen vernietigd én de operaties van het landleger op voortreffelijke wijze ge steund. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen havenwerken aan de Britsche Oostkust en vliegvelden in de Midlands gebombardeerd. Aan het Kanaal, aan de Nederlandsche en aan de Noorsche kust hebben lichte vlootstrijdkrachten gisteren overdag zeven Britsche vliegtuigen neerge schoten, jagers en afweergeschut vier en marinegeschut één. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers bij een aanval op Tobroek op 1 Septem ber zware bomtreffers geplaatst op Britsche artillerie-stellingen en troe penkampen. In den afgeloopen nacht verschenen vijandelijke vliegtuigen boven Noord en Midden-Duitschland, alsmede boven RijnMaingebied. De aanval van een afdeeling bommenwerpers op Berlijn kwam tengevolge van het krachtige afweervuur niet tot vol ledige uitwerking. Slechts enkele vliegtuigen bereikten de binnenstad. Door bommen op woonwijken leed de burgerbevolking geringe verliezen aan dooden en gewonden. Zes Britsche bommenwerpres werden door het af weergeschut neergeschoten. Twee Britsche vracht schepen gezonken HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 4 Sept.. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelt mede: „In het Oosten blijven de gevechts handelingen zich succesvol ontwikke len. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij The Wash twee Brit sche vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 10.000 ton tot zinken geb'racht. Andere gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan de Oostkust van het Britsche eiland gebombar deerd. Een aanval, in den nacht van 3 op 4 September door Duitsche vliegtuigen ondernomen cp het vliegveld Aboe Soeeir aan het Suezkanaal, bracht bij zonder veel resultaat. De startbaan werd vernield, schuilplaatsen en muni tie-opslagplaatsen geraakten door bom treffers in brand. Overdag noch des nachts zijn vijan delijke vliegtuigen boven Duitsch ge bied verschenen. Marine en luchtmacht hebberf in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ravitailleerings-scheepvaart .537.200 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht". 200 SOVJETSCHEPEN BESCHADIGD OF GEZONKEN „TER OPFRISSCHING VAN HET GEHEUGEN." Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de microfoon van den Nederlandschen Om roep (Hilversum II) van 19.45 tot 20.00 uur over: „Ter opfrissching van het geheu gen." DE KWESTIE DER TURKSCHE ZEESTRATEN. De Turksche radio heeft zich bezig gehou den met de verklaringen van de Ameri kaanschen admiraal Sterling, welke in Tur kije eenig opzien gebaard hebben. Admi raal Sterling, de vroegere chef van den generalen staf van de Amerikaansche vloot, heeft nl. Verklaard, dat Turkije de zeestra ten moet openstellen voor de Engelschen, opdat dezen het opdringen van de Duit- schers naar de petroleumbi'onnen van den Kaukasus kunnen verhinderen. Wanneer Turkijs dit niet doet, zou het noodig zijn, dezeestraten aan te vallen en Engeland zou daarmede succes hebben, daar de hui dige toestand niet gelijkt op dien van den wereldoorlog. Ten aanzien hiervan verklaart radio-An kara, dat een man, die een zoo belangrijken post bekleed heeft als Sterling, diende te beseffen, waartoe dergelijke uitlatingen zouden kunnen leiden, uitlatingen welke gericht zijn op het lever van een staat, die vriendschappelijke betrekkingen onder houdt met het vaderland van Sterling. Viipuri wordt weer opgebouwd EEN SCHEEPSKERKHOF Officieel wordt uit Helsinki medegedeeld: De geweldige omvang van het drama, dat zich eind Augustus in de Finsche golf heeft afgespeeld, zal men wel nooit met zeker heid kunnen vaststellen. Het aantal tot zinken gebrachte en beschadigde vijande lijke schepen bedraagt bijna 200. Ongeveer een week lang zijn de bran dende scheepsresten en ronddrijvende boo ten, vlotten en lijken bewijzen geweest voor de ontzettende vernietiging, die de zeestrijdkrachten der Sowjets en zeetrans porten geleden hebben, en die door de Duitsche en Finsche zee- en luchtstrijd krachten alsmede door de mijnversperrin- gen veroorzaakt werden. Bovendien zijn vijandelijke schepen bij de bezetting der eilanden in de baai van Viipuri en de haven van Koivisto-Bjoerkoe tot zinken gebracht en beschadigd. Als laatste ge beurtenis kan gemeld worden de torpedee ring van er" transportschip van 2000 ton in de zees' van Koivisto, een artillerie voltreffer op drie schepen, het buitmaken van een driemaster en van twee groote pramen, die met munitie en ander mate riaal, o.a. met optische instrumenten en machines vol geladen waren. Voorts wordt nog gemeld: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 2 September in de Finsche Golf met succes koopvaardijschepen der Sovjets met bom men van allerlei kaliber aangevallen. Drie koopvaardijschepen met tezamen ^1.000 b.r.t. werden ernstig beschadigd. Een ander koopvaardijschip van duizend b.r.t. werd' door voltreffers tot zinken gebracht. Bij de gevechten in den sector 'van de Newa brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een kanonneerboot der Sowjets en twee sleep- vaartuigen tot zinken. Bij de gevechten aan de kust van Estland hebben de Bolsjewieken op 2 September geprobeerd den Duitschen opmarsch tegen te houden. Om den Duitschen aanval te keeren, gebruikten de Sowjets batterijen van de kustartillerie en van zee uit grepen Sow jet-oorlogsschepen met hun scheeps geschut in den strijd te land in. Door een grootscheepscchen aanval werd het verzet van de Sowjet echter gebroken. De Bols jewisten leden in de gevechten zware bloe dige verliezen. De Duitsche opmarsch aan de Estlandsche kust werd voortgezet. In de gevechten van 2 September in den centralen sector van het Duitsche Ooste lijke front werdan sterke strijdkrachten der Sowjets onder zware verliezen in de pan gehakt. Vooral het pantserwapen der Sow jets heeft weer zware verliezen moeten in ca sseeren. De Duitsche troepen vernietig den tijdens deze gevechten veertig pantser wagens der Sowjets, waaronder elf pant serwagens van het zwaarste type en een amphibie-pantserwagen van 40 ton ge wicht. Bovendien werden 2250 gevangenen gemaakt en werden twéé pantserverken- ningswagens, talrijke voertuigen der Sow jets en oorlogstuig buitgemaakt. In weerwil van verbitterden tegenstand der Sowjets veroverden Duitsche formaties infanterie en pantserwagens op 2 Septem ber een boschgebied, eveneens in den cen tralen sector van het Oostelijke front. In goede samenwerking van de Duitsche infanteristen met de pantserwagens wer den de Bolsjewisten uit het boschgebied verdreven. Tijdens deze gevechten maak ten de Duitsche troepen 2500 gevangenen, terwijl drie Sowjet-pantserwagens, negen stukken geschut, 18 machinegeweren en 25 yoertuigen werden buitgemaakt of ver nietigd. Ook op verscheidene andere plaat sen van het Oostelijke front verrichtten de Duitsche troepen op 2 September weer bij zonder succesvolle operaties. De Bolsje wisten hadden in alle sectoren zware, bloe dige verliezen. In de gevechten van 1 September werden aan dezen frontsector 5700 gevangenen ge maakt, 27 Sow jet-pantserwagens, waar onder "een pantserwagen van 32 ton, 18 stukken geschut, 151 machinegeweren, 47 granaatwerpers en groote hoeveelheden infanteriewapens en ander oorlogstuig wer den vernietigd of buitgemaakt. Bij de met verbittering voortgezette ge vechten in den centralen sector van het Oostelijke front hebben de Duitsche troe pen Dinsdag nieuwe successen behaald. Door samenwerking van infanterie en pant serwagens werden in den sector van een legercorps opnieuw 92 Sowjetpantser- wagens vernield. Dit Duitsche corps heeft van 30 Augustus af 178 pantserwagens ver nield of buitgemaakt. De Bolsjewisten leden zeer zware verliezen aan dooden en gewonden. 1400 Bolsjewisten werden ge vangen genomen en veel oorlogsmateriaal buitgemaakt. Onder meer zijn 107 stukken geschut van verschillend kaliber in Duit sche handen gevallen. DUITSCHE LUCHTWAPEN BOVEN DNJEPRGEBIED Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben gisteren in het gebied tusschen den Dnjepr en de Krim reserves en troepen concentraties van de Sowjets vernietigd. Aanvoerwegen en troepentransportcolon nes der Bolsjewisten in het gebied tusschen Krementsboeg en Dnjepropetrowsk wer den op succesvolle wijze met bommen van allerlei kaliber bestookt. Vier volgeladen Sowjetgoederentreinen werden door bom treffers vernietigd» en vier batterijen wer den tot zwijgen gebracht. Bovendien werd een groot aantal vrachtauto's vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft Dinsdag in het gebied van Brjansk met succes'in gegrepen in den. strijd te land. Pantser wagens van de Sowjets, welke voor den aanval gereed stonden, waaronder ver scheidene wagens van het zwaarste type, werden door voltreffers vernietigd. In het zelfde gebied werden door bommen en boordwapens talrijke vrachtauto's ver woest. In scheervlucht brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen drie machinegeweer nesten tot zwijgen, beschadigden verschei dene goederentreinen en lieten een munitie depot der Sowjets in de lucht vliegen. OOK ZWBDEN WERD DOOR SOVJETS BEDREIGD. Het Finsche blad „Uusi Suomi" meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche arts Ivar Palmen, die teruggekeerd is van het Fin sche front in Salla, het volgende ver klaard heeft: „Het is duidelijk, dat ook Zweden door dé operaties van de Duitsche en Finsche troepen voor een ongehoord ge vaar is gered. De Sovjets zouden daar van heb ik mij kunnen overtuigen van Salla een uitgangspunt voor een reusach- tigen aanval niet alleen op Finland, doch ook op Zweden en Noorwegen gemaakt hebben." DE HERBOUW VAN VIIPURI. De burgemeester van Viipuri heeft de pers medegedeeld, dat reeds voorbereid selen worden getroffen voor den herbouw van Viipuri. Doordat de buitenwijken voor het grootste deel verwoest zijn en ook het centrum veel schade heeft geleden, zullen niet evenveel menschen als vroeger zich in de stad kunnen vestigen. V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN EEN BAANTJE. De menschen streven naar baantjes. Hoe lucratiever hoe beter. Dat is al tijd zoo geweest 'en zal wel altijd zoo blijven. Of kent u soms iemand, die een ambt verlangt, dat zoo weinig mogelijk inkomsten en zooveel moge lijk arbeid oplevert? De menschen streven dus naar baan tjes. Vette baantjes, eerebaantjes, ge makkelijke baantjes. Natuurlijk zijn er ook velen, die reeds met een een- voudigen werkkring verheugd en ver rukt zouden zijn, maar dat komt, om dat him huidige positie nog belangrijk beneden het eenvoudige ligt. Wij hebben nu eenmaal zoo onze be hoeften, eischen en verlangens en die passen alleen in het kader van geld, roem of eer. Of alle drie tegelijk. Wij verlangen wat gemak, wat schittering van schoonheid, wat flakkerende flam bouwen der fantasie, wat gloed van de dagelijksche droomen om de scheme rige, soms duistere dingen van den dag wat lichter en tooverachtig te maken. Alleen daarom zouden wij wel bur gemeester willen zijn of secretaris generaal of professor. En toch ken ik wél iemand, een ar moedzaaier en zwerver, die geen droog brood te eten heeft en alleen maar borreltjes drinkt van zijn vrien den en wanneer je dien bijvoorbeeld zou vragen of hij burgemeester wil worden van Krommenie toch een heel nette gemeente zou hij zeggen: Mercie, liever niet. Maar als je soms een borreltje weggeeft Dat vindt u misschien gek, maar het is toch zoo. En hier steekt natuurlijk een klem stukje philosophie in. v Maar dat moet u nu zelf maar eens Uitzoeken DU nummer beslaat alt twee bladen. DE STRIJD IN HET WESTEN DE „RUSSISCHE RIVIERA" DE OORLOG NADERT DE KRIM. De oorlog nadert het Krim-schiereiland. Reeds is de monding van den Dnjepr in Duitsche handen en ligt de spoorlijn, de verbinding met het vasteland vormt, onder het vuur der artillerie. In het ge heele Oosten is er geen aantrekkelijker landschap te vinden dan op dit schier eiland, dat op een. oppervlakte, gelijk aan die van Nederland, nauwelijks 1 millioen inwoners telt. Weliswaar niet in het Noor den, waar zich eentonige steppen uitstrek ken, maar ten Zuiden van hel» Jailage- bergte, een op sommige plaatsen tot 1500 meter hoogte stijgende bergketen, die als het ware een beschermende muur vormt tegen de heete zomers en koude winters van Zuid-Rusland. De „Russische Riviera" noemen de Rus sen de Zuidkust. Druiven en zelfs zuid vruchten groeien er in overvloed en uit den aard der zaak liggen hier de belang rijkste steden als de oorlogshaven Sebasto- pol, Jalta en Feodosia; In den Tsarentijd lagen in deze sprookjesachtige natuur de buitenverblijven van den adel, na de re volutie heeft de Sowjetregeering getracht hier een grootscheepsch vacantie-oord voor bijzonder verdienstelijke arbeiders te ves tigen. Of veel arbeiders de „Russische Ri viera" gezien zullen hebben, \valt te be twijfelen... Grillig als de natuur, is ook de geschie denis van de Krim. In de vijfde eeuw bloeiende Grieksche kolonies, later na de volksverhuizing'de Goten uit het Noorden van Europa, dan in de Middeleeuwen de Tartaren. Vreemde heerscners kwamen en gingen, totdat in 1783 Rusland het schier-, eiland wist te veroveren. Nog eenmaal was tijdens den Krimoorlog de belangstelling van Europa op dezen uithoek van Rusland gericht. In 1920 operatiebasis van de Witte legers onder Wrangel geworden, vormde de Krim sedert 1921 een „autonome" re- rmbliek der Sowjet-Unie. In de bonte sa menstelling der bevolking is de wisselval lige geschiedenis ^van het land weerspie geld. Naast een meerderheid van Groot- Russen wonen er Oekrainers. Tartaren. Grieken en Joden. ENGELSCHE AANVALLEN VERIJDELD. Ook gisteren zijn aanvalspogingen Van Eritsche jagers op de Fransche Kanaalkust afgestuit op het afweerfront der Duitsche luchtdoelartillerie en het geschut van Duit. sche patrouillevaartuigen, naar het D. N. B. van militaires zijde verneemt. De Britsche toestellen werden door het spervuur van het Duitsche geschut der- mate in het nauw gebracht, dat zij hun aanvalspogingen opgaven, nog vóór zij het kustgebied hadden bereikt en terugkeerden, alvorens ook maar één bom te hebben kun nen uitwerpen. DE ENGELSCHE SCHEEPS VERLIEZEN IN TWEE OORLOGSJAREN. De Londensche correspondent' van de New York Times", Craig Thompson, meldt, dat de scheepsverliezen der geallieerden en Engelschen in de eerste twee oorlogs jaren den nieuwen aanbouw van schepen aanzienlijk hebben overschreden. Het valt te betwijfelen, aldus de correspondent of de nieuwe aanbouw ook maar de fyelft van de totale verliezen bedraagt. Thompson komt tot dit resultaat, hoewel hij aan zijn berekeningen de veel te geringe officieele Britsche verliescijfers van 6.5 millioen ton ten gronde legt. Hij betwijfelt, of het zelfs met hulp van de Ver. Staten mogelijk zal zijn, binnen afzienbaren tijd den stand te vereffenen. Omtrent de arbeidsomstandig heden aan de Clyde meldt Thoiripson, dat dit gebied iederen naeht door het Duitsche luchtwapen is aangevallen. Een enorme op slagplaats van hout heeft daar dagenlang gebrand en Duitsche bommenwerpers heb ben van den brand gebruik gemaakt om het omliggende terrein te bombardeeren. Ff is wel geen gebied in Engeland, dat zoo grondig gebombardeerd is als dit haven gebied. DE OPMARSCIL DER SOVJETS IN IRAN. DUITSCHLAND EN GUATEMALA. Aan den zaakgelastigde van Guatemala is meegedeeld, dat de Duitsche regeernig zich genoopt heeft gezien aan de consuls van Guatemala in Duitschland het exequa tur te ontnemen. De bolsjewistische troepen hebben in Tebris, volgens vandaar ontvangen berich ten, niet alleen de consulaten van de as- mogendheden en van de met de asmogend- heden bevriende staten bezet, doch ook het Britsche consulaat. In dit verband wordt in Britsche kringen te Ankara opgemerkt, dat men den bolljewitsischen opmarsch in Iran met eenige bezorgdheid gadeslaat. Men heeft in Britsche kringen te Ankara den indruk, dat Moskou in Iran in ieder geval probeert om aldaar grooteren in vloed te krijgen dan Londen. De Sovjettroepen hebben in alle plaat sen van Iran, welke zij bezet hebben, ter stond plaatselijke Sovjets gevormd en pro- beeren aldus het land te bolsjewisèeren. De bolsjewistische commissarissen, die met deze taök belast zijn, komen gelijk met de troepen aan. Bovendien zijn er ook poli tieke emigranten uit Iran bij, die hun toevlucht gezocht hadden in de Sovjet- Unie. Zij bezetten terstond de belangrijke politieke posten, teneinde den schijn te verwekken, alsof alles geschiedt volgens len wensch van de Iraansche br

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1