Weerbericht STADSNIEUWS WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent pef week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 1 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. OCEAANVLIEGTUIG VERONGELUKT Hoofdredacteur Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.25 Woensdagavond. Zon op 6.55 Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 4 September: De maan komt Donderdag avond opi 7.44 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.29 uur onder (Volle maan). 5. September: De maan komt Vrijdag avond om 8.10 op en gaat Zaterdagochtend om 7.38 uur onder. 6 September: De maan komt Zaterdag avond om 8.35 op en gaat Zondagmorgen om 8.45 uur onder. 7 September: De maan komt Zondag avond om 8.58 uur op en gaat Maandag morgen om 9.51 uur onder. 8 September: De maan komt Maandag avond te 9.22 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 10.55 uur onder. 0 September: De maan komt Dinsdag avond om 9.46 uur op en gaat Woensdag- voormiddag om 11.57 uur onder. 10 Sept. De maan komt Woensdagavond om 10.14 op en gaat Donderdagmiddag om 12.59 onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. I II CD 11011 CD IIOII CD 110II CD 11 CD C Verduisteringstijden 0 0 Er is bepaald, £at er verduisterd moet worden tusschen zohsonder- 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.25 uur ZONSOPKOMST 6.55 uur Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. - -D II CD II OII CDII Oil Oil OH CDII Oil O VERSPREIDE OORLOGS BERICHTEN ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht- van gisternamiddag luidt als volgt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid van ar tillerie en botsingen tusschen vooruitge schoven afdeelingen aan verschillende sec toren van het front bij Tobroek. De vijand werd overal teruggeslagen. f De Britsche luchtmacht heeft aanvallen gedaan op Tripolis en Benghazi, waar door een burger om hét leven kwam, eeni- ge burgers gewond werden en onbeteeke- nende schade werd aangericht. Tijdens dezen aanval werden bij Ben ghazi vier vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Bij een nader onderzoek bleek, dat de vijand de laatste dagen bij Benghazi buiten de verliezen, waarvan voorafgaande weermachtsberichten mel ding maakten, nog vier vliegtuigen heeft verloren. Sterke afdeelingen Italiaansche en Duit- sche vliegtuigen hebben in een massalen aanval de doelen te Tobroek bestookt. Zij lieten een hagel van bommen vallen. Tal rijke opslagplaatsen van brandstof, munitie en materiaal werden met duidelijk waar neembaar resultaat getroffen. In weerwil van den hevigen afweer zijn al onze vliegtuigen*op him bases terugge keerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Cotrone met bommen en machinegeweervuur be stookt. Twaalf burgers werden gedood, 12 gewond. De schade is gering. Bij Pozzallo (Ragusa) hebben vijandelijke vliegtuigen een trein met machinegeweer vuur bestookt. Eenige reizigers werden ge wond. In Oost Afrika bedrijvigheid der artille rie in de sectoren Woltsjefit en Koelkwa- bert. Ons vuur heeft den vijand verliezen toegebracht". DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP HET SUEZKANAAL Naar van welingelichte zijde wordt me degedeeld, hebben de hevige Duitsche luchtaanvallen op het Suez-kanaal het ver keer in het kanaal zwaar belemmerd. Op de dagen na'Duitsche aanvallen was het Suez-kanaal als gevolg van de schade niet, of slechts met groote moeilijkheden, be vaarbaar. De Duitsche bommen hadden of wel de versterkingen op de oever ver woest of schepen in het kanaal getroffen. In de maanden Juni, Juli en Augustus was het Suez-kanaal op deze wijze bij elkaar twintig dagen voor het scheepvaartver keer onbruikbaar. VOLZETTER VAN OLYMPISCH COMITé OMGEKOMEN Te Montreal is officieel bekend gemaakt, ,dat een groot vliegtuig met tien inzittenden, dat zich op weg naar Engeland bevond, ver mist wordt. Onder de vermisten bevinden zich graaf De Baillet Latour, voorzitter van het Inter nationale Olympische Comité. Voorts de technische deskundige van het Britsche ministerie van luchtvaart Taylor, de directeur van de Britsche bibliotheek te New York professor Movat en een kapitein van de Amerikaansche marine. Aanvankelijk meende men, dat het vlieg tuig zich boven den Atlantischen Oceaan bevond, doch volgens een nader bericht van Reuter uit Montreal heeft de commandant van den Atlantischen Transportdienst van het Britsche luchtwapen verkla"afd, dat het vliegtuig in het Vereenigd Koninkrijk is neergestort, doordat het tegen een heuvel vloog. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. De verongelukte graaf de Baillet Latour, Belg van geboorte, was in 1920 de voor zitter van de organisatiecommissie der Olympische Spelen in Antwerpen. Op jeug digen leeftijd genoot hij reeds veel bekend heid als ruiter. Hij was o.a. voorzitter van de Belgische jockeyclub. Sinds 1903 lid vanohet Olympisch Comi té verwierf hij groote verdiensten door zijn stuwende propaganda voor de Olympische gedachte. Over dit onderwerp verschenen van zijn hand verschillende geschriften. In 1925 werd Graaf de Baillet Latour ge kozen tot voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, als opvolger van den stichter baron de Coubertin, die van dien datum af tot eere-voorzitter werd be noemd. WONINGBOUW Nieuwe bijdragen-regeling I Einde vorige week is verschenen een be langrijke circulaire van den Secretaris- Generaal van Binnenlandsche Zaken aan de gemeente-besturen betreffende staatsbij- dragen voor woningbouw. Om den bouw van arbeiderswoningen zooveel mogelyk te stimuleeren, zijn in den loop der jaren verschillende overheids maatregelen getroffen. #Zoo kunnen voor schotten voor den bouw van eenvoudige woningen van het genoemde type worden verleend in gevallen, waarin de particu liere bouwnijverheid niet in de behoefte aan dergelijke woningen voorziet. De nieuwe aanbouw moet echter ge paard gaan met krotopruiming. Deze aan vullende eisch is thans, in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden, los ge laten, wat uit den aard der zaak aan het stichten van nieuwe woningen als de hier- bedoelde ten goede zal komen. Van nog aanmerkelijk belangrijker strek king is de nieuwe bepaling betreffende het onder bepaalde omstandigheden verleenen van bijdragen, teneinde met de in redelijk heid te bedingen huren tot een sluitende exploitatie-rekening te kunnen komen. De bouwkosten immers zijn in sterke mate ge stegen; reeds vóór die stijging kwam het, in verband met den plaatselijken loon- standaard, een enkele maal voor, zooals de Secretaris-Generaal opmerkt, dat bouw of vernieuwing achterwege moest blijven wegens de onmogelijkheid om de exploi tatie met een bijdrage van voldoende groot te te steunen. Onder de huidige omstandig heden wordt dit nog meer geaccentueerd. Vandaar de bepaling dat bij den boven bedoelden woningbouw een bijdrage kan worden verleend van ten hoogste 75 per woning en per jaar en 100 voor groote gezinnen, indien het woningbouw op het platteland betreft en 50 resp. 75 voor bouw elders. Een extra aanmoediging derhalve voor het verkrijgen van goede arbeiderswonin gen met betaalbare huren inzonderheid op het platteland, waar de behoefte aan be hoorlijke arbeiderswoningen nog grooter is dan in de steden. Hiermee wordt tevens gestuurd in de richting van het tegengaan van den trek naar de groote stad, want één der omstandigheden, die daarop influen- ceeren, is een onvoldoende woningtoestand ten plattelande. De hierboven genoemde lijn wordt nog verder doorgetrokken door een bijdrage regeling voor den bouw van z.g. eigen 'wo ningen aldaar. Ook dat is een feit' van be- teekenis, met name ook voor de vereeni gingen, die het bezit eener eigen woning krachtig helpen bevorderen. „Geld". OPNAME IN STEUNREGELING Bij ontslag uit akkerbouw- en vee houderij b edri j ven Teneinde de juiste naleving te bevorde ren van de voorschriften, verbonden aan de kortelings door den directeur-generaal van den Arbeid vastgestelde ontslagver gunning voor akkerbouwbedrijven en vee houderijbedrijven, die niet gecombineerd zijn met bedrijven van anderen aard, heeft de secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken thans een aanschrijven gericht aan de gemeentebesturen en aan de besturen van ^werkloofcenkassen. Daarin wordt bepaald, dat arbeiders, die in een akkerbouw- of veehouderijbedrijf werkzaam zijn en die krachten^ bovenbe doelde ontslag vergunning zijn ontslagen, zoo noodig in de steunregeling kunnen worden opgenomen, of uitkeering uit een kas kunnen genieten, indien een ontslag briefje van hun laatsten werkgever wordt overgelegd. Hieraan wordt evenwel toege voegd, dat, mocht een gemeentebestuur of een kasbestuur in een bepaald geval van oordeel zijn, dat in strijd met de door den directeur-generaal van den Arbeid gestel de bepalingen is gehandeld, aan den be trokken arbeider ingevolge de rijkssteun- ïegeling slechts steun* of kasuitkeering mag worden verleend na ontvangst van een kennisgeving van de arbeidsinspectie, dat vergunning "voor het ontslag is verkregen. De organisatie der voedsel voorziening Van deskundige zijde schrijft men ons: Onlangs is een woord gesproken, dat een gouden omlijsting verdient. Het luidde als volgt: „Tusschen ons en den honger staat alleen d? organisatie van de voedselvoor ziening en wie deze organisatie torpedeert of saboteert, torpedeert en saboteert de meest vitale belangen van het Nederland- sche volk". Dit woord moet men ter harte nemen. De organisatie van de voedselvoorziening in ons land is ongetwijfeld voortreffelijk en doet binnen het bereik van het mogelijke al wat zij kan om de verzorging van het Nederlandsche volk vlot te doen verloopen. Zij heeft daarbij ook veel bereikt en er mag met het oog op al wat achter ons ligt zelfs met dankbaarheid geconstateerd worden, dat zij op geen enkel terrein voor misluk kingen is komen te staan. Des te meer verdient zij aller steun, l^ant en dit moet ieder duidelijk begrijpen moeilijkheden ontstaan als deze organisatie gesaboteerd wordt en slechts het algemeen vertrouwen kan deze organisatie in staat stellen haar taak naar behooren te vervul len. En dit vertrouwen heeft zij het meest van noode op punten waar het eenigszins critiek wordt of op punten waarvan de ge- ruchtenmakende menigte beweert, dat het critiek wordt. Over de aardappelen is in de afgeloopen weken af en toe iets te doen geweest. Ieder kan constateeren, dat deze moeiten over wonnen zijn. De meeste moeite en zorg daarbij leverden>iiet de aardappelen op, doch de saboteurs. Thans is de groente aan de beurt. Natuur lijk was het weer niet erg gunstig. Dat is niet te verhelpen en daar kan geen enkele organisatie iets aan doen. Ook in dit oplzicht is de organisatie voortreffelijk en kan met name gezegd worden,^ dat de op dit terrein vastgestelde prijzen aan den groentehan- del voldoende winst bieden. Men oordeele zelf. Voor den teler zijn grondprijzen vast gesteld, die zeer behoorlijk zijn en aan elke kweeker een goed inkomen verzekeren. De ze telerprijzen zijn de veilingprijzen. Op deze prijzen mag de grossier behalve de kosten van vracht, emballage enz. 12 pet. grossierswinst nemen. Daarop mag de de taillist zijnerzijds dan weer 32 pet. winst nemen (32 pet. van 112 pet.). Samen ver dient de handel dus aan de groente bijna 60 pet. Dat is alleszins behoorlijk. Natuur lijk moet men hierbij in aanmerking ne men, dat de groentehandel steeds risico's heeft door bederf; daar is mee gerekend. Maar nu doet 't publiek oerdwaas, als het niet voet bij stuk houdt en tegen hoogere prijzen zich groenten, soms in onverant woordelijk groote hoeveelheden, die in angstpsychose worden opgedaan, gaat ver schaffen. Daarmee werkt men in de hand, dat de telers en soms ook de grossiers en detaillisten groenten aan de veilingen gaan onttrekken om op ongeoorloofde wijze ten koste van het publiek meer winst te ma ken, dan ordelijk en redelijk is. Wie hierin partij trekt voor de organisatie der voedsel voorziening trekt partij voor zijn eigen beurs en zijn eigen maag. In de gothische zaal van het gebouw Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage heeft de vereeniging van Duitsche ingenieurs in samenwerking met de Duitsche spoor wegen en met medewerking van de hoofd- afdeeling volksvoorlichting en propaganda van het Rijkscommissariaat een tentoon stelling ingericht vaif vervangende en nieu we materialen ten behoeve van de metaal industrie. Zij wordt gehouden met het doel, de gedachte van metaalbesparing en- mate riaalvervanging door gebruik van nieuwe stoffen ook in Nederlandsche industrie kringen ingang te doen vinden. In tegen woordigheid van vele Duitsche en Neder landsche autoriteiten heeft de Rüstungs- inspector, schout bij nacht Reimer, deze met groote zorg samengestelde expositie gistermiddag geopend. Congres in den Haag. Vandaag is in 's Gravenhage een congres gehouden, waar verscheidene vooraan staande vertegenwoordigers van de Duit sche metaalindustrie en het economisch le ven voordrachten hebben gehouden met als hoofdonderwerp het gebruik van ver vangende en nieuwe materialen voor de vervaardiging van machines, apparaten en andere dergelijke fabrikaten. De belangstelling voor dit eendaagsche congres was vanmorgen bijzonder groot. Ongeveer 500 industrieelen, ingenieurs en andere technici uit alle deelen van het land hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Ook waren er verscheidene Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, van wie wij noemen dr. Schwebel, gevol machtigde van den rijkscommissaris in de provincie Zuid-Holland en voor den Haag, prof. van der Bilt, waarnemend burge meester van den Haag, en ir. van der Veg- te, raadsadviseur aan het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten. De belangstelelnden werden in een korte toespraak door den gevolmachtigde voor Nederland van rijksminister Todt, den heer R. Fiebig, welkom geheeten. Spr zei- de. dat het in de bedoeling lag, zich dezen dag intensief met de gedachte van metaal besparing en materiaal-vervanging door gebruik van nieuwe stoffen bezig te hou- d6Nederlarfd heeft op dit terrein nog zeer veel voorlichting noodig. De omstandigheden hebben Duitschlana gedwongen deze problemen reeds aan stonds na den wereldoorlog te trachten op te lossen. De vraagstukken werden ener giek aangepakt en prachtige successen zijn in den loop der jaren bereikt. Spr. be toogde verder, dat alle krachten ingezet moeten worden om de grondstoffenpositie in de toekomst in overeenstemming te brengen met de eischen der industrie Dit is niet alleen ln het belang van Duitsch- land. maar het is van groote beteekenis voor geheel Europa, dus ook voor Neder land. Verscheidene prominente figure* uit de Duitsche metaalindustrie en het econo misch leven hebbe nhierna voordrachten gehouden. Zoo' spraken achtereenvolgens vanmorgen dr. Brandt van den rijksdienst voor metalen uit Berlijn over: „Wirt- schaftliche und technische aufgaben des Metalleinsatzes", dr. Ude, directeur van de vereeniging van Duitsche ingenieurs uit Berlijn over: „Werkstoffsparen". prof. dr. Hass uit Berlijn over: „Stand der Austau- scherfolge mit Aluminium qnd seinen le- gierungen" en dr. Pontani, eveneens uit De kwaliteits-tar Hpasta verwijdert leèlijk in t. edaanslag 1238 Berlijn over: „Die moeglichkeiten der Ver- wendung von Zink und seinen Legierun- gen als Austauschwerkstoff'. Vanmiddag spraken prof. dr. Nieweg uit Darmstadt over: „die Einsatzmoeglichkei- ten der Kunststoffe als Austauschwerk stoff", dr. Altmann uit Dusseldorf over: „Austauschwerkstoff bei Zahnraedern und Getriebebau" en Oberregierungsrat dr. Wiederholt uit Berlijn over: „Oberflaechen- schutz en Metallischen Werkstoffen". Prof. P. Meyer uit den Haag comple teerde deze voordrachtenreeks door in de middaguren een interessante uiteenzetting te geven van de ervaringen, welke de Ne derlandsche industrie met het gebruik van vervangende en nieuwe materialen heeft. Aan ,-het einde van het congres zal de heer von Tiedeman, plaatsvervangend lei der van de hoofdafdeeling volksvoorlich ting en propaganda van het rijkscommis sariaat een kort slotwoord spreken, waar na men nog eenigen tijd in een gezellig samenzijn bijeen zal blijven om over het gesprokene en het tentoongestelde van ge dachten te wisselen. DE TIJDELIJKE VERHOOGING VAK SOCIALE RENTEN Geen invloed op steunuitkeeringen In het besluit van de secretarissen-gene raal van de Departementen van Sociale Zaken en van Financiën betreffende de tij delijke verhooging van de ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenrente is bepaald, dat l\et ontvangen van dezen bij zonderen toeslag geen invloed mag oefenen op de beoordeeling van een aanvrage om steun, krachtens een door de overheid vast gestelde steunregeling of op de vaststelling van de hoogte van steunbedragen, die op grond van zulk een regeling worden toege kend.! De secretaris-generaal van het Departe ment van Sociale Zaken heeft thans in een rondschrijven aan de gemeentebesturen op deze bepaling de aandacht gevestigd en daaraan het verzoek verbonden, bij de be- oordeelhig van de vraag of iemand vpor steun in aanmerking komt, op geenerlei wijze met bovenbedoelden toeslag rekening te houden. Tevens heeft hij aan zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken'het verzoek ge richt, zooveel mogelijk te bevorderen, dat bij uitkeeringen, verleend krachtens de Armenwet, op overeenkomstige wijze wordt gehandeld. Muziek Evenals andere jaren, gaf Frederick de Nie gisteravond zijn herfstconcert in de Re- monstrantsche kerk. Medewerking op dit bijzonder geslaagd concert verleenden de organist Joh an Zweers, de violiste Emmy Hakkert en Han Zirkzee met zijn dames en gemengd koor „Echo der Duinen" uit Kat wijk. Als een hoffelijk gastheer had de Nie aan deze allen plaats ingeruimd, maar opende persoonlijk met „Fantasia Chroma- tica" van Sweelinck, de interessante figuur van omstreeks 1600, die de polyphone mu ziek tot zulk een hoogte bracht. De Nie was dezen" avond buitengewoon op dreef. Zijn technische en muzikale eigenschappen tra den in het gecompliceerd werk uitstekend naar voren. De Nie's energie is steeds groeiende; vandaar de rust, waarmede hij dezen avond speelde. Later op den avond vertolkte hij de zoo mysterieuse en toch zoo karakteristieke „Prélude Fugue et varia tion" van César Franck en ten volle ver dient de mooie décoratieve voordracht en het analystisch registfeeren aller belangstelling. In de begeleiding der koorwerken vonden wij hem minder gelukkig, veelal te sterk (waartoe de toon van het orgel gauw aan leiding geeft), en ook zouden wij hier meer kleur gewenscht hebben. Han Zirkzee had voor zjjn dameskoor drie werkjes gekozen en voor zijn gemengd koor eveneens drie liederen. Wij kennen Zirkzee als een zeer muzikaal man, een sensitief musicus en daarom twijfelen wij niet of zijn „Echo der Duinen" zal goed worden, want dit jonge koor staat nog heel aan 't begin van zijn kunnen. De stem groepen moeten nog meer ^gecultiveerd wor den, de uitspraak gespierder zijn, het woord meer verdiept worden gezegd. Wan neer Zirkzee ferm zijn wil oplegt aan zjjn koorleden en hen weet op te voeren, zal de vertolking veel meer vermogen te boeien. De koorleider, wiens muzikale opvattingen steeds de aandacht terkken, zal zeker sla gen bij volgehouden studie met een geheel toegewijd koor. Wij maakten kennis met de jonge violis te Emmy Hakkert, in sonate IV van Han del en de kennismaking was goed. Door den organist Zweers uitstekend gesecun- deerd, had zij ons iets heel eigens te zeg gen. Aanvankelijk even weifelend werd zij al gauw glorieus door Handel beinvloed. Haar toon is zeer welluidend, haar phra- seering voortreffelijk, terwijl ook technisch mooi spel gegeven werd. Zij is een violis te, die de dingen van uit haar warm- vibreerende en zeer geaccentueerde visie tot ons brengt, fijn ontwikkeld en zeer ge voelig. Johan Zweers, een jong organist (die, naar men ons zeide, nog niet zijn studies aan het Haagsche conservatorium heeft be ëindigd), heeft ons zeer geïnteresseerd in de prachtige „Preludium en Fuga g moll" van Bach en in de virtuoos geschreven „Fi nale van Widor''. Het spel van Zweers Agenda VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zaterdag, Buréau-zittrng St. Vincentius- geJbouw, Hoogl. Kerkgr. 32, Lei- den, 4 uur. ApothekeD, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Augustus 20 uur tot Zaterdag 6 Septem ber 8 uur waargenomen door: de apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zui- der-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. houdt een groote belofte in, want daar lig gen heel persoonlijke intenties in. Er ligt een jeugdige voortvarendheid in zijn voor dracht, die prikkelt, en een drift en groote neiging naar een breed cresendo en af en toe naar het stillè en innige. 't Was een staal van virtuoos orgelspel. De Nie heeft zijn vele toehoorders een mooien avond bereid zoowel door zijn eigen bezonken spel als wel door de prij zenswaardige eigenschappen van zijn me dewerkers, die 'zoo sympathiek hebben aangedaan. J. Kortmann. „HET NEDERLANDSCHE ORKEST 's-GRAVENHAGE". Men verzoekt .ons te melden, dat alle Vereenigingen, die de Kunst beoefenen, .zoowel vocaal als instrumentaal, alsmede de H.H. Zangers der kerkkoren, voor de matinée op Zondag, 7 Sept. a.s. 2.30 uur n.m., in de Stadsgehoorzaal, bij muziek handel Eggers, Botermarkt 14, Leiden voor zoover disponibel kaarten kunnen verkrijgen met 20 pet. reductie, op ver toon van diploma of lidmaatschapskaart. Solisten zijn: Maria Struyoken-van den Adel (sopraan), Th. de Groen (tenor), en Lucien Louman (bas). Na de pauze vermeldt het programma „L'Enfant Prodigue" van Claude Debussy (cantate voor 3 solo-stemmen, orkest en slotkoor), waarvoor o.m. de medewerking van ca. 200 dames en heeren-leden van het R.K. Residentiekoor en „Die Delftsche Sanghers", welke beide vereenigingen o.l.v. Nico Verhoef f staan, werd verkregen. W. HOOGENSTRAATEN Co. In café rest. „In den Vergulden Turk" alhier vond de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders plaats der N.V. Ned. Fa briek van Verduurzaamde Levensmiddelen v.'h. „W. Hoogenstraaten en Co. Leiden". "De vergadering stond onder leiding van den heer L. D. Driessen. In het jaarverslag wtfst de directie er op, dat, dank zij de gunstige blikpositie van het 'bedrijf, de fabricage in het afge loopen jaar geen stagnatie ondervond en den afzet der belangrijk grootere, produc tie gunstig tegen loonende prijzen verliep. In het afgeloopen boekjaar werd; een begin gemaakt met het verhpogen van het vitamine-C-gehalte der conserven, hetgeen echter door de tijdsomstandigheden voor- loopig weder moest worden opgegeven. Het laboratorium vond een efficiënte methode voor bereiding van pro-vitamine-A uit groenten, welke productie nog in dit boekjaar ter handi werd1 genomen. De vraag naar dit product overtrof vele malen de opgezette productie, welk feit aanleiding geeft de fabricage van dit artikel in het thans loopende boekjtar aanzienlijk te verhoogen. Door de vele onzekere factoren kan de directie over den gang van zaken dn het loopende boekjaar nog geen definitieve verwachtingen uitspreken. Het snelvries-procédéheeft haar volle aandacht. Wellicht kan reeds in het thans loopende boekjaar de fabricage in beschei den mate ter hand worden genomen. Het finantieel verslag geeft o.m. de vol gende cijfers. De balans per 30 April 1941 vermeldt als Activa: fabriek, machines en terreinen f 126.477 (118.354); goederen f 101.135 (158.632); kassa, Postchèque- en Girodienst en bank f 75.859 (1872); debiteuren f 155.383 (26.800); vooruitbetaalde kosten f 6365 (20.824) en als Passiva: aandeélen- kapitaal f 350.000 (onv.): crediteuren (v. j. en bank) f 31.666 88.132); onver deeld dividend f 49 (onv.); reserve div. doeleinden f 65.000 winstsaldo 1 Mei 1940 tot 30 April 1941 f 130.203, af: verliessaldo A. P. f 111.697, blijft f 18.506. De verlies- en winstrekening 1 Mei 1940 30 April 1941 staat Debet voor: onkosten f 185.448 (157.501); vorming reserve div. doeleinden f 65.000 afschrijvingen f 9716 (8181); winstsaldo f 130.203 (47.027) en credit voor: bruto-winst f 390.368 (212.771). Zopder discussie werden de balans- en de winst- en« verliesrekening goedgekeurd, evenals het daarin vervatte voorstel om een som van f 65,900 te reserveeren voor bijzondere doeleinden. Overeenkomstig het voorstel van com missarissen werd het dividend bepaald op 5 pet. De aftredende comissarissen, de hee- ren ir. G. L. A. Driessen en L. D. Dries- sén, werden herkozen. m Een der aanwezigen informeerde bij de rondvraag hoe het thans staat met het des tijds geopperde plan tot fabricage van con serven zonder blikverpakking. De directie deelde naar aanleiding hier van mede, dat zij inderdaad voornemens was de fabricage van gedroogde groenten te beginnen. Er kon echter geen toestem ming verkregen worden om deze productie op te11 zetten, zoodat de reeds bestelde drooginstallatie weer werd afgeschreven. Ten aanzien van het snelvriesprocede deelde de directie mede, dat de plannen hieromtrent nog in voorbereiding zijn, doch de vraag blijft nog of de N.V. de pro ductie alleen of tezamen met andere fir- ma's zal 'beginnen. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. Auto- en Motorbenoodigd- heden Import Maatschappij A.M.B.I. Lei den, Turfmarkt 5. Hoofdz.: Amsterdam, Mauritskade 12. Het filiaal te Leiden is op geheven, d.d. 1 Sept. 1941.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2