DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Met deide jacvt in Hewtaede gevechten aan het Cla&tpcant Momentje WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10041 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht V Voor vandaag Als w;j vandaag de aandacht willen spannen naar een actualiteit dan doen wij dat zeker als wij in de herinne ring brengen de volgende woorden van._.. Thomas a Kempis (t 1471). De jnensch wordt in zoover gehin derd en afgeleid, als hij zich de dingen aantrekt. Een b ij zonder actueel woord voor een moeielijken, zorgelijken, zwaren tijd! Wij willen hiermede niet opwekken tot onverschilligheid. Integendeel; wij mo gen niet onverschillig staan tegenover dezen, onder vele aspecten, grooten en grootschen tijd! Wij willen hiermede niet opwekken tot traagheid. Integendeel; wij mogen niet werkloos neerzitten in een tijd, waarin een nieuwe wereld gaat geBoren worden! En hier citeeren wij uit een aftikel in de „Tijd" van gisteravond. „De beslissingen der geschiedenis onttrekken zich aan het menschelijk oog en gehoorzamen niet aan mensche- lijke berekeningen. En toch kan en mag' de mensch de geschiedenis niet anders dan als een beslissing zien, waarin hy zijn aandeel heeft. Iedere andere op vatting zou de historie maken tot een blinden weg, waarop een willooze menschheid wordt voortgesleept, of tot een eeuwigen, donkeren kringloop het „droevige rad" van de Indische mystiek waarin zij voor altijd is ge vangen. Tusschen deemoed en verantwoor ding spant zich de houding van den christen tegenover de geschiedenis uit: deemoed tegenover de hoogere Macht, aan wie de historie alleen gehoorzaamt, verantwoording voor de beslissingen, waarvoor hij, in het lijnenspel van een weefsel, welks bestek zijn blik en zijn macht te buiten gaat, toch met zijn rede en zijn wil naar eigen beginsel en keuze, wordt gesteld". Thomas a Kempis bedoelt, ons voor te houden, dat wij ons de dingen niet zoo moeten aantrekken, dat wij er onder komen te ligg*i! Wij moeten zorgen, er naast te blijven staan, recht-op, en de dingen, welke ons hinderen, zooveel mo gelijk houden buiten de rust en den vrede van onze ziel. Daar, waar wij van allen verlaten zijn en dus het meest onszelf kunnen zijn, daar moeten wij ook trachten, onszelf te b 1 ij - yen onder alle onhandigheden. Wij moeten ons de dingen niet te veel aantrekken. Dat is de gouden levenswijs heid, die er ligt in de gèciteerde woorden van Thomas a Kempis. Woorden, die zoo bijzonder actueel zijn, als waren ze ge schreven: voor vandaag. ONDERWICHT VAN BROOD Waarschuwing aan de bakkers Bij het onderzoek van brood door den Keuringsdienst voor waren is gebleken, dat het aantal gevallen, waarbij een te laag gehalte aan droge stof werd geconsta teerd, sterk is toegenomen. Ook de mate, waarin bij de droge stof onderwicht op treedt, neemt toe. De gemachtigde voor de prijzen waar schuwt de bakkers, dat de prijs-voorschrif- ten uitdrukkelijk iedere' vermindering van prestatie als een prijsverhooging beschou wen .Als zoodanig moet ook het geven van onderwicht aan droge stof worden aange merkt. Bakkers, die zich hieraan schuldig maken, overtreden niet alleen de bepa lingen van de Warenwet, maar bok de prijsvoorschriften. HEDEN, op den derden September is het derde oorlogsjaar ingegaan; hopen wij dat dit derde oorlogs jaar ook het laatste zal zijn. Gisteren hebben wij, om het tweede jaar uit te luiden, een beschouwing gewijd aan den voorbijigeganen oorlogstijd. Thans iets over de onmiddelijke voorgeschiedenis van den huidigen oorlog. Zooals een medicus, die den waren aard der ziekte juist wil peilen,zich niet alleen met de oogenblik- kelijke ziekteverschijnselen bezig houdt maar ook tracht door te dringen in het geen aan het ziekteproces vooraf is gegaan, zoo is voor een juiste beoordeeling van dit conflict noodzakelijk, de juiste toedracht van de gebeurtenissen vóór den oorlog niet te vergeten. Wanneer wij de historie der laatste ja ren nagaan, stuiten wij telkens en telkens op het woord „Versailles". En geen won der, want hierop is de noodlottige ontwik keling der dingen hoofdzakelijk terug te voeren. Het vredesdictaat van Versailles verdeelde de wereld in overwinnaars en overwonnenen en meende door onderdruk king en kunstmatige verdeeling een eeuwi gen vrede te kunnen handhaven. Een van de kunstmatige scheppingen .van Versailles was Dantzig. Deze oer-Duit- sche stad was van Oostpruisen afgeschei den en werd door een hoogen comissisaris van den Volkenbond geregeerd. Ten bate van Polen werd het Silezische industriege bied in twee stukken uit elkaar gescheurd en werden millioenen Duitschers onder PoolsChe heerschappij en Oost-Europeesch cultuurpeil weggedrukt. Een kind kon be grijpen, dat dat alleen goed kon blijven' gaan, zoolang het Rijk machteloos ter aar de lag, maar dat, zoodra men ook maar w^er een veer van den mond zou kunnen wegblazen, Duitschers van het Rijk, de Oost-Pruisen en de Danzigers elkander de hand zouden reiken en samenleving zou den zoeken. Het is een misdaad van Ver sailles, dat het deze verbrokkeling schiep en daarmede Polen en de gansche be schaafde wereld belastte. Het is een twee de misdaad, dat dit in de jaren van 1918 1939 nimmer voldoende werd ingezien, het is een derde misdaad, dat Lopden op 6 April 1939 oor een formeele garantie aan Polen dezen onhoudbaren toestand ook voor de toekomst bleek te willen handha ven en den Polen daartoe een blanco cheque in de hand drukte, die de Polen naar Londens wensch gebruikt hebben. Men zal zich herinneren hoe van Duit- sche zijde telkens opnieuw de mogelijkheid van een vergelijk naar voren is gebracht. Het maximum daarbij was, na al de ver- geefsche voorstellen aan Engeland, om tot een werkelijke samenwerking te komen, het voorstel van den Fuehrer aan Polen op 31 Augustus 1939, de vermaarde 16 pun ten (uitwerking van het reeds in het voor jaar van 1939 door den Fuehrer aan War schau gedane grootmoedige verzoenings voorstel), door rijksminister von Ribben- trop aan den Britschen gezant Henderson voorgelezen en daarna gepubliceerd, waar bij de Corridor aan Polen zou blijven en slechts een Duitsche doorgang werd ge vraagd, ja zelfs afgezien werd van Sile zische grenscorrecties. Hierbij ging de Fuehrer zeer ver. Maar Engeland had zijn garantie aan Polen van 6 April 1939 op 25 Augustus 1939 reeds in een definitief verbond omgezet, en deed niets om den vrede op redelijke basis te bevorderen, deed integendeel alles, om de Polen tot het uiterste te drijven. En zoo brak de oorlog tegen Polen los, welke in totaal drie weken geduurd heeft en eindigde met de volledige liquidatie van het Poolsche regiem. Uit de vondst van documenten te War schau bleek hoe sterk Washington de Po len tot verzet had aangespoord. Later her haalde zich deze historie in Joego-Slavië, waar wederom de Amerikanen achter de schermen een klein volk tot een dwazen staatsgreep en een nog onheilvoller oor log prik! elden. Wij overschrijden thans den drempel van het derde oorlogsjaar. Wat het bren gen, ligt nog in den schoot van God, die het heelal bestuurt volgens zijn eigen we gen, die ondoorgrondelijk zijn. Op het oogenblik is een worsteling in Oost-Europa gaande zooals de geschiedenis nog nimmer aanschouwd heeft. Hopen wij, dat de beslissing over het lot van Europa niet lang op zich laat wachten. MOEILIJKE TERREINS- EN WEERSGESTELDHEID IN HET NOORDEN GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN. In het gebied ten Noorden van Loega zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, sterke sowjetafdeelingen door Duitsche troepen aangevallen en vernie tigd. De Duitsche soldaten hadden bij deze gevechten met buitengewoon moeilijke ter- reins- en weersgesteldheid te kampen. De wegen waren door den regen der laat.Ve dagen drassig geworden en nauwelijks be gaanbaar. Op den moerassigen bosch- en weidegrond was de opmarsch zeer moeilijk. De zware infanterie-wapenen konden slechts door colonnes dragers worden ver voerd. Doch de Duitschers overwonnen al deze moeilijkheden en zetten den strijd met succes voort. Men heeft nog geen vol ledig overzicht van de totale gevolgen de zer vernietigingsgevechten noch van den grooten buit. Het binnenbrengen en tellen is in dit moerassige gebied niet gemakke lijk. Uit het feit, dat talrijke sowjet-voer- tuigen en zware wapenen in het moeras bleven steken op één plek 70 stukken geschut kan men echter afleiden, dat de vijanden geweldige verliezen hebben gele den. Ten Zuiden van het Ilmenmeer boden zij buitengewoon verbitterden tegenstand. In bloedige gevechten van man tegen man werd deze tegenstand echter overal gebro ken met zware verliezen voor de tegen standers; waarna de Duitsche opmarsch werd voortgezet. VAN HET FINSCHE FRONT. Officieel wordt te Helsinki meegedeeld, dat de Finsche strijdkrachten gisteren een vijandelijk vliegveld op de Karelische land engte hebben aangevallen, waarbij een vijandelijk vliegtuig vernietigd en een an der beschadigd werd. Een centrum van r,a- vitailleering werd met succes gebombar deerd. Ontploffingen duidden de verwoes ting van een gfoote voorraad munitie aan. Bij een luchtaanval op een station van den Moermansk-spoorweg werden drie loco motieven vernield. Bovendien hebben de Finsche luchtstrijdkrachten voltrèffers op Vijandelijke troepencolonnes geplaatst. Op het Zuidelijke deel van de Karelische land engte werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan Finsche zijde werden geen verliezen geleden. NA DE VEROVERING VAN VTIPURI. Van welingelichte bijde wordt medege deeld, dat na de verovering van Viipuri het aantal krijgsgevangenen van dag tot dag toeneemt. Onder de gevangenen be vindt zich ook de commandant van de 43ste Sowjetdivisie, generaal-majoor Kir- pitsjnikow. AANVALLEN OP DE OOSTZEE. Een Duitsche mijnenveger heeft op 2 September, naar het D.N.B. verneemt, in het Oosten van de Oostzee vier Sovjetmo- torpedobooten ontmoet. De Sovjetbodems trachtten tot den aanval over te gaan en werden daarbij gesteund door een zware kustbatterij der bolsjewisten. Ondanks he vig vuur bond de mijnenveger den strijd aan met de Sovjetbodems en bracht een motortopedoboot tot .zinken. De drie* an dere werden voor een deel zwaar bescha digd, en onttrokken zich door van koers te veranderen aan verderen strijd. DE STRIJD DER HONGAREN EN ROEMENEN. Tijdens de gevechten om Odessa heb ben troependeelen van het Roemeensche leger de voornaamste drinkwaterleiding der stad. waarin infanteristen van cle sow- jets zich hadden genesteld, in bezit geno-,. men. Door het afsluiten van den toevoer van drinkwater is de positie van de in Odessa ingesloten troepen, die reeds onder groote schaarschte aan levensmiddelen te lijden hadden, op ernstige wijze verergerd. Het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt: De samenwerkende troepen hebben den vijand langs den Dnjepr op vele plaat sen teruggedrongen en nieuwe strategisch belangrijke punten bezet. De tegenstanders beperkten hun gevechtshandelingen tot kleine verkenningen, die echter door de Hongaarsche troepen werden afgeslagen. Daarbij werden 150 man gevangen geno men en verscheidene vaartuigen buit ge maakt. Het Hongaarsche luchtdoelgeschut schoot een jachtvliegtuig en bommenwer per omlaag. TURKIJE EN IRAN WELDRA VASTSTELLING VAN TURKSCHE HOUDING De Berljjnsche correspondent van de N.R.C. teléfoneerde gisteren aan zijn blad: De belangstelling van de Berlijnsche politieke kringen richt zich uiteraard naar de ontwikkeling der dingen in Iran en de daaruit voortvloeiende houding van Turkije De heden in Teheran gesloten overeen komst tusschen Iran, Engeland en de Sow- jetunie toont duidelijk de doelstellingen van de Engelsche en Sowjetrussische poli tiek. Deze overeenkomst, hier en daar abusievelijk wapenstilstandsovereenkomst genoemd, belooft eenerzijds aan Iran sou- vereiniteit, doch anderzijds hebben de En- gelschen en Sowjets hun eischen doorgezet.' Deze eischen betreffen voornamelijk de controle over den Trans-Iraanschen spoor weg, de bezetting van de Iraansche olie velden en het gebruik van alle verkeers wegen van Iran, waardoor een verbinding van de kust van de Perzische Golf, van Irak en van Beloetsjistan naar de Sow jet unie tot stand kan worden gebracht. Bin nen afzienbaren tijd zullen dus de mate- riaalleveranties aan de Sowjetunie kunnen beginnen. Het tijdstip, waarop men van Turkije een definitieve houding zal verwachten komt. mede met betrekking hiertoe steeds nader. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Turkije zijn ook in de laat ste dagen intensief voortgezet. Men be schouwt het hier niet als toevallig, dat, ter wijl Mussolini het hoofdkwartier van den Führer bezocht, de Duitsche gezant te Ankara, von Papen, door den Turkschen staatspresident Inönü in aanwezigheid van den Turkschen minister van Buitenland- sche Zaken is ofitvangen. Een nadere reac tie van de spilmogendheden op de nieuwe situatie in het Naburige Oosten moet men geenszins uitgesloten achten en het is na tuurlijk dat in verband daarmede de toe komstige houding van Turkije van heel groot belang is'. In politieke kringen wijst men ons op het communiqué van de ontvangst der buitenlandsche eeregasten op de Leipziger Messe, waarin de Turksche gezant, Gerede, direct na den Italiaanschen gezant is ge noemd en voor zijn Spaanschen collega en de collega's van de andere met Duitschland verbonden naties. Het was ook de Turk sche gezant die namens de eeregasten de dankrede heeft uitgesproken, welke in zeer hartelijke toon was gesteld. In het laatste gedeelte van zijn rede heeft Gerede gewezen op de vriendschappelijkheid van de Duitsch-Turksche betrekkingen, terwijl hij tevens bekend maakte, dat binnenkort Duitsch-Turksche oeconomische onderhan delingen zullen -beginnen, welke waar schijnlijk als resultaat zullen hebben, dat Duitschland in de toekomst een belang rijk grooter deel van de Turksche voort brengselen zal opnemen dan voorheen. Stefani meldt uit Teheran, dat de regee ring van Iran aan de vertegenwoordigers van Engeland en de Sowjet-Unie haar ant woord heeft overhandigd op de wapenstil standsvoorwaarden. Bijzonderheden over den inhoud van het antwoord zouden on verwijld gepubliceerd worden. Volgens een Associated-Press-bericht uit Teheran heeft een daar uit de heilige stad Mezjed aangekomen reiziger verhaald, dat hij er Ooggetuige van is geweest, dat Sow- jetvliegtuigen pelgrims in de heilige stad met machinegeweervuur hebben beschoten, ofschoon reeds uren tevoren bevel was ge-' geven tot het staken der vijandelijkheden. Na de verovering van Reval. Duitsche troepen rukken de stad binnen (T*l«foto Orbls-HollanJ) Britsche bommenwerpers zijn in den af- geloopen nacht naar Noord- en Midden- Duitschland gevlogen en naar het Zuidwes telijke rijksgebied. Aanvalspogingen van een vi'ij sterke formatie op Berlijn misluk ten door het geconcentreerde goedgerichte afweervuur. Slechts aan enkele bommen werpers gelukte het het centrale stadsge bied te bereiken door het neerwerpen van een gering aantal brisant- en brandbom men. In woonwijken ontstondschade aan gebouwen. Ook de neergeworpen bommen op andere plaatsen vai} het rijksgebied veroorzaakten onaanzienlijke schade.'Vol gens tot dusver ontvangen berichten schoot het afweergeschut drie der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. DE GROOTE SCHOOL. Dezer dagen zijn de scholen weer begonnen. Dat doet mij peinzen over vele dingen. Een klein meisje met lange pijpekrullen stapt voor het eerst na-ar de groote school en de pijpekrul len dansen vroolijk op haar kleine schouders bij haar kleine veerkrach tige stappen. Voor dat pijpekrullen kind begint nu een nieuwe wereld. Er begint iets van ernst het spel te verdringen. Voor alle kinderen met of zonder pijpe krullen. Zij worden nu in het leven op een rij gezet, zij krijgen voor het eerst een plaats en moeten nu staan of zitten waar zij gezet worden. Her inner U maar uit uw eigen jonge ja ren het a-a-.. aap en n-o-o-t noot, dat daar de zomersche broeihitte van het klaslokaal dreunde. Dat is het begin van de groote school. Gelukkig zal nog dikwijls het leeren spel. en het spel ernst zijn het zal altijd nog te vroeg zijn als désillusies komen. Want de echte groote school is het leven, die wij doorloopen 60, 70, 80 jaar mischien en toch raken wij niet volleerd. En juist daarom is het zoo prettig zoo'n pijpekrullenkind te zien dat opgewekt naar de groote school, gaat, met de pijpekrullen dansend op haar rug. De groote school, het leven, dat alles bedwingen kan, kan het die dasende pijpekrullen niet. En dat te zien doet mij opnieuw jong zijn en blij van hart. Kerkelijke verklaring. ^De bisschoppen der Grieksch-Katho- lieke Kerk van de Oekraine, die na de bevrijding van de Oekraine door de Duitsche weermacht naar hun bisdom men zijn teruggekeerd, hebben Adolf Hitler het volgende getuigenis gezon den: „De op den berg Porsjaiew, den tempel van het Oekrainsche volk, in Wolhynië bijeengekomen bisschoppen wenschen Adolf Hitler en zijn zege vierende weermacht geluk naar aan leiding van de bevrijding van een wereld zonder God van de bolsjewis ten. De kerkvergadering der Oekraine met haar geloovige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den schepper van het Groot- Duitsche Rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volkeren in goede banen te leiden, een lang, gelukkig leven af. Wij bis schoppen, zeggen nogmaals onzen be vrijder Adolf Hitler en zijn zegevie rende weermacht dank". Dit getuigenis was onderteekend door Alessij, aartsbisschop van Wol hynië, Przemeniez Vimon, aartsbis schop van Ostrog, Panteleimen, bis schop van Lemberg, en Benjamin, bisschop van Wladimir en Wolhynië. STRIJD IN DE TROPEN STELT ZWARE EISCHEN HOE HET AFRIKA-CORPS ZICH TEGEN HET TROPISCH KLIMAAT WAPENT. Onze V.F.B.-correspondent meldt: Voor de Duitsche soldaten, die op het oogenblik in Afrika hun militairen dienst vervullen, brengt het klimaat met zijn ster ke wisseling van temperatuur bij dag en bij nacht allerlei verrassingen en moeilijk heden met zich mede. Naar men ons van welingelichte zijde verzekerde, heeft de Duitsche sanitaire dienst voor het Afrika- corps tot dusver alle moeilijkheden weten te overwinnen. De Duitsche troepen, die in Noord-Afrika vechten, hebben het verschil van klimaat onder betrekkelijk gunstige omstandigheden leeren kennen, want on derweg kunnen zij in Italië en Sicilië reeds de noodige ervaringen opdoen. Een vrij sterke drinkwater-discipline wbrdt vóór het vertrek naar Afrika ingevoerd en bij de verdere militaire opleiding went men de soldaten reeds in het vaderland zoo veel mogelijk aan deze strenge klimaat- eischen, want het water heeft in Afrika bijzonder grooten invloed op het mensche lijk lichaam. De veldflesch van dep sol daat wordt 'reeds 's avonds te vofên ge vuld. Men kan volgens een oud woestijnfe- cept met 1/4 liter vloeistof, welke men 's morgens heeft gedronken, tot 's avonds uitkomen; de resteerende hoeveelheid wordt dan opgedronken. Zorgvuldig wordt op de kwaliteit van het drinkwater gelet. Het moet ongekookt en gezuiverd zijn. Bij de bestrijding van tropische ziekten wordt van de nieuwste medische middelen een dankbaar gebruik gemaakt. Tegen ma laria neemt iedere Duitsche Afrika-soldaat op bepaalde tijden de vereischte voor zorgsmaatregelen en om de gevreesde Oos- tersche builen te bestrijden worden bij de Duitsche troepen geen honden geduld, daar deze vaak de ziektekiemen overdra gen. In zoet water mag niet 'gebaad wor den, want ook daaruit kunnen allerlei ziekten voortkomen. Zoo heeft men op ieder gebied de vereischte voorzorgsmaat regelen bijtijds genomen, opdat de Duit sche troepen zoo weinig mogelijk nadeel zullen ondervinden van een klimaat, dat sterk verschilt van het klimaat in Duitsch land.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1