Laatste berichten DUITSCHLAND Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN' MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Wacvtom ffiaaaeueU tiawt een nieuwen w&celdaavCag, ótxeeft T. B. C.-COLLECTE. De Vrijdag en Zaterdag gehouden collec te tot bestrijding der T.B.C. heeft hier ter stede 1930 opgebracht. KONÏJNENDIEF BETRAPT. De heer J. H. G. in de Gasstraat hoorde Zaterdagnacht een konijn van hem gillen. Hij toog op onderzoek uit en zag een man wegvluchten. Hij slaagde er evenwel in hem te grijpen met behulp van eenige Duitsche militairen, die wacht hadden op het slachthuisterrein. Het bleek te zijn de 64-jarige J. de N., die aan de politie werd overgeleverd. BUITENMAN BEROOFD. Door de politie is aangehouden de 24- jarige mej. C. F., die in een portiek aan dé St. Aagtenstraat een buitenman had be roofd van zijn portemonnaie met ƒ300. De man bemerkte de vermissing evenwel spoedig, waarop de beroofster de porte monnaie op den grond liet vallen. Later heeft zij bekend. Alle leden van DOCOS, af deeling gym nastiek, worden verzocht vanwege de vie ring van het eerste lustrum, Dinsdagavond op de repetitie aanwezig te zijn, waar ver dere mededeelingen volgen. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Aug. 1941 ingelegd 187.134.38 en terugbetaald 209.533.28; ingeschreven zijn 56 nieuwe inleggers, terwijl 108 boek jes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 16504 inleggers, hieron der begrepen 993 deelnemers aan den af- haaldienst, bedroeg einde Augustus 1941 5.741.189.93. Door den afhaaldienst is in deze maand 12.738.50 ontvangen in 4204 posten. 37 Spaarbusjes werden ter lediging aangebo den met een gezamenlijken inhoud van 645.33. De Leidsche Belasting Ophaaldienst .heeft in de afgeloopen maand f 9874,76 aan den Rijksontvanger afgedragen, bene vens 2012.41 aan den Gemeente-Ontvan ger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk, na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22, móeten worden ingeschreven. TOESTAND VAN LAVAL EN Dé AT GAAT VOORUIT Volgens het Zondagochtend uitgegeven bullétin heeft zich in den toestand vaC La- val en Déat een beslissende verbetering vóorgedaan. De kogel, die in het lichaam van Laval is gebleven, schijnt zich op een ongevaarlijke plaats vast te zetten. De toe stand van Déat is na de zware opératie zoo gunstig als men maar kan wenschen. De dokters zijn van meening, dat hfj gered is. Ook over Laval lieten, zij zich optimis tisch uit. VADER EN DRIE ZOONS DOOR GAS GEDOOD, In put gestort. In het Spaansche stadje Ba^a zijn een vader en drie zoons om het leven geko men door gas, dat ontsnapte uit een put, waarin espartogras vergaand werd voor in- dustrieele doeleinden. Een der zoons wilde een monster van het gras uit den put halen en raakte hierbij bedwelmd. Het gevolg was, dat hij in de diepte stortte. Toen de 55-jarige vader en de twee andere zoons hem te hulp wilden snellen trof hun het zelfde lot. Een vijfde arbeider, die trachtte de lijken te bergen, kon nog bijtijds gered worden, doch vertoonde zware vergifti gingsverschijnselen. DE VOEDINGSWAARDE EN HET GEBRUIK VAN TAPTEMELK. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Velen onderschatten de Voedingswaarde van taptemelk, Het is eouter nog een waar devol 'voedingsmiddel, K^geen door een vergelijking met de samenstelling van volle melk aangetoond kan worden. De volle melk, een van de volledigste voedingsmiddelen, die wij bézitten, bevat bijna alle voedingstoffen, die het lichaam noodig heeft, nl. eiwitten, vet, koolhydra ten, vitamineri en zouten. Wanneer de Volle melk ontroomd wordt, d. w. z. wanneer men er het vet aan ont trekt, dan krijgt men een product, dat tap temelk heet. De taptemelk bevat dus geen vet en de daarin oplosbare fitaminen a en d meer, doch de overgebleven voedings- stbffen, vooral de eiwitten en de zouten, zijn van groote waarde. Een halve liter taptemelk bevat even veel eiwit als 100 gr. vleesch en is veel goedkooper. Vooral nu er weinig vleesch is kart taptemelk gebruikt worden voor het volledig maken van de^i maaltijd. Voor de instandhouding van het lichaam zijn kalk en fosforzouten noodig. In het dagelijks gebruikte voedsel komen deze zouten gewoonlijk niet overvloedig voor. Nu bevatten melk en taptemelk juist kalk er. fosforzouten, zoodat voor een voldoen de toevoer hiervan, taptemelk bijna onmis baar is. Toch moet men er bij het samenstellen van de maaltijden aan denken, dat de stof fen, welke men door het gebruik van volle melk kreeg, nu op de een of andere wijze aangevuld dienen te worden. Vet is in zekeren zin dóór koolhydraten, p.v. aardappelen, brood, rijst, suiker, jam en stroop te vervangen, maar men moet ook zeggen voor voldoende vitamine a. en d. Voor jonge kinderen is dit zeer goed mo gelijk, wanneer men maar gebruik maakt van de gelegenheid hun levertraan te ge ven. Ook vette visch (b.v. paling) is van groote waarde! Uit groene groenten, wortelen, tomaten, zoete pers en peterselie kan het lichaam zelf vitamine a vormen. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat het verkeerd is de melk, die bp melk- kaarten voor kleine kinderen ter beschik king wordt gesteld, in de pap, soep of pud ding te verwerken. Het geheele gezin pro- (door JOACHIM W. HARTNACK) n. GEEN UITWEG UIT DEN NOOD- LOTTIGEN CIRKEL Amerika heeft aan den vorigen oorlog deelgenomen niet om de democratie te redden doch uitsluitend gedreven door financieele en economische belangen. De Vereenigde Staten meenden dat zich na den oorlog een stroom van goud en wel vaart zou uitstorten over „Gods own Country" en het is onzacht uit dezen gou den welvaartsdroom ontwaakt. Kort na den wereldoorlog moest Amerika een crisis doorstaan, die zijn weerga niet heeft ge kend en welke het niet te boven 'kon komen. De farmer en de fabrikant zHgen hun bestaan vernietigd én het aantal vyerk- loozen steeg tot over de twaalf millioen. Dit ontbindingsproces speelde zich aan de oppervlakte af. Doch er was een ander proces, dat zich meer in het verborgen voltrok, maar daarom niet minder ver nietigend werkte: de toenemende schulden last van den staat. 'Hoe lager de sociale standaard zonk, des te hooger steeg de schuldenlast van Washington. Toch be stond de eenige hülp,-die de Amerikaan sche;' regeering de steeds groeiende arm lastige bevolkingsgroepen ten deel liet val len uit beloften en onbeteekende steurfuit- keeringen. Roosevelt heeft, evenmin als zijn voorganger Hoover, hieraan iets kun nen veranderen. Alle experimenten moesten wel misluk ken, omdat het volk in zijn geheel niet achter de regeering stond. Ieder had slechts oog voor zijn eigen welzijn en pro beerde zooveel mogelijk munt te slaan uit de hulpacties. Roosevelt vindt een oplossing. Een New Yorksche bankier vroeg mij kort voor het uitbreken van den oorlog: „Wat denkt U dat er gebeuren ial, wan neer deze geschiedenis nog langer zoo voortduurt? Op een goeden, of beter slech ten dag zal de regeering geen bonus en geen dollar steun meer kunnen betalen. Op dienzelfden dag zal zich de eerste werke lijke Amerikaansche catastrophe voltrek ken tenzij er tijdig hulp komt". Deze hulp is er thans. Beter gezegd, Roo sevelt jheeft haar gezocht en gevonden. Deelname aan den Europeeschen oorlog en hulp aan Engeland zullen de noodige voorwaarden scheppen voor het consoli- deeren van den binnenlandschen toestand. Om zoo hoog noodige rust in het binnen land te verkrijgen is Roosevelt bereid tot alles, zelfs tot den oorlog. Nadat alle hervormingspogingen mis lukt zijn, hoopt Roosevelt op deze wijze een uitweg te vinden' uit de dwangpositie waarin de binnenlandsche moeilijkheden hem hebben gebracht. Met behulp van een tot het uiterste op- fiteert er dan wel van, maar de kinderen wordt een deel van de voedingsstoffen, die zij juist in de groei-jaren noodig hebben, onthouden. Geef de kinderen zelf deze mefk te drinken of maar er hun pap mee klaar. Door de noodzakelijke bewerking, die de melk moet ondergaan om taptemelk te krijgen, duurt het tegenwoordig eenigen tijd voordat zij bij den verbruiker is, zoo dat de kans bestaat, dat de melk snéller zuur wordt. Om dit te voorkomen moet de melk zoo vlug mogelijk na ontvangst gekookt, afge koeld en op een koude plaats bewaard wor den. Het koken-van de taptemelk is niet een voudig. Doordat zij geen vet bezit, blijven de eiwit- en melksuikerdeeltjes aan den bodem van de pan vastkleven, zoodat de melk geniakkelijker aan kan branden. Een eerste vereischte is, dat een schoone en gave pan met een dikken bodem ge bruikt wordt. Dan zijn er nog eenige hulp middelen. Men kan- b.v. den panbodem in vetten of eenige glazen knikkers (stuiters) meekoken om het kleven van de melk- deeltjes te voorkomen. Sommige'huisvrouwen brengen eerst een bodempje water of suikerwater aan de kook en voegen dan de melk toe. Al zijn aeze middelen niet geheel afdoend, toch is het aan te raden er eens eenige te pro- beeren. In ieder geval is voortdurend "Toe ren tijdens het aan de kook brengen vah melk noodzakelijk, vooral als het niet de enkele melk betreft, maar de daarvan ge kookte pap van gort, rijs^ e. d. Taptemelk kan getrokken met een citroen schilletje een smakelyken warmen drank opleveren bij den broodmaaltijd. Ter ver vanging— van een normale portie vleesch heeft men te rekenen met een halve liter taptemelk per persoon per dag. Deze kan op het laatst worden toegevoegd aan een dikke soep of gedeeltelijk in een stamppot of aardappelpuree worden verwerkt. Ter wijl de rest gebruikt kan worden voor een nagerecht (rijst-, gort-, of havenmoutpap). Binnenland Engelsche bommen op Nederland In het afgeloopen weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De Duitsche afweer trad dermate krachtig op, dat de aanvallende vliegtuigen er niet in slaagden om bommen op grootere laatsen neer te werpen. Wel vielen diverse risant- en brandbommen op- onbebouwd land of op kleinere plaatsen. Noemenswaar dige schade werd niet aangericht. Op één plaats werd een tuinhuis beschadigd, een aantal woonhuizen kreeg wat glasschade, en op weer een andere plaats moesten een vijftal woonhuizen ontruimd worden, omdat in de nabijheid een blindganger neergeko men was. gedreven bewapeningsprogramma denkt hy voldoende geld in omloop te kunnen brengen om het totale volksinkomen van hoogden goederenruil met Zuid-Amerika 75 milliard dollar te brengen op 100 mil liard. Bovendien hoopt hij door een ver- de afzetcrisis te overwinnen en een einde te maken aan de werkloosheid. Hoe is echter de werkelijkheid? Onge twijfeld hebben de enorme bewapenings opdrachten het land in een nieuwe geld- roes'gebracht en de conjuntuur is voor het oogenblik niet ongunstig. Dit alles is echter niet blijvend. Geen land kan jaar-in, jaar-uit straffeloos bewa- pdhingsmateriaal produceeren, zonder te zorgen voor eengezond evenwicht met de productie van consumptie- en verbruiks- artikelen. Geen land kan ongestraft voort gaan met het beleenen van agrarische pro ducten, met het betalen van premies voor braakliggende .gronden en geen land kan het geheele volksvermogen omzetten in be-, wapeningsmateriaal, zonder zekere garan ties te kunnen geven voor het nuttig effect van deze beleggingen. De noodlottige cirkel. Langs dezen weg zal Amerika er nooit in slagen den noodlottigen cirkel te door breken. !Hoe meer Roosevelt het land drijft naar den Europeeschen oorlog, hoe grooter de Amerikaansche hulp aan Engeland wordt, des te nauwer zal zich het Euro- peesche continent aaneen sluiten, i En de overige afzetgebieden? Inaië, het gebied in den Pacific, Zuid-Amerika en Canada? Al deze landen hebben zelf een grooten export. Wie koopt van wie? Wie produceert het goedkoopste? Waar zijn nieuwe afzetge bieden te vinden? Al deze vragen zullen steeds brandender worden. Ongetwijfeld zullen de Vereenigde Staten een van de grootste producenten zijn en ongetwijfeld zal Amerika nog geruimen tijd enorme hoe-' veelheden consumptie artikelen kunnen exporteeren. Maar dit proces zal niet altijd kunnen voortduren. Door de steeds verder gaande prijzenafbraak zal de algemeene koopkraccht ook van de importeerende landen worden ondermijnd en het onver mijdelijke slot zal zijn, dat Amerika In zijn eigen vet zal moeten verstikken. Ame rika heeft Europa noodig als afzetgebied, om verder te kunnen bestaan. Europa heeft echter Amerika ni'ot' meer noodig. De schuld hieraan dragen voor geen gering deel Roosevelt en Cordell Huil zelf. Roosevelt probeert zich, door deel te nemen aan den Europeeschcen oorlog te beschermen tegen het spookbeeld van den dreigenden ondergang door de ontbindende binnenlandsche elementen. Hierdoor worden deze machten echter niet onschadelijk gemaakt, integendeel, het gevaar wordt er slechts acuter door. Bij een oorlog kan Amefika niets winnen, doch alleen, verliezen. (V.P.B.) DE HEERBAN 's-GRAVENHAGE DER W.A. BEëEDIGD. Land en volk dienen. Gehoorzaamheid en trouw aan den leider. Zaterdagmiddag heeft de Haagsche W.A. onder groote belangstelling op het Binnen hof de gelofte van trouw aan den leider der N.S.B. afgelegd. Onder de aanwezigen merkten wij op den gemachtigde van den leider der N.S.B. voor de provincie Zuid-Holland, J. W. ba ron van Haersolte van Haerst, den districts leider van Den Haag, de heer M. J. A. van Iersel, de moeder en zuster yan Peter Ton. luitenant-generaal H. A. Seyffardt en den plaatselijken commandant van de Neder- landsche S.S. dr. J. C. van Ketel. De verschillende vendels der W.A. wa ren voor de Ridderzaal opgesteld, toen om vier uur de heerbanleider J. E. Feenstra te paard het Binnenhof betrad, gevolgd door een gedeelte der Haagsche bereden- W.A. Vendel voor vendel legde vervolgens in handen van den heer'Feenstra de volgen de gelofte af: „Ik beloof mijn land en mijn volk steeds te dienen. Ik beloof trouw en gehoorzaam heid aan den leider. Ik beloof, mij te al len tijde te zullen gedragen zooals een weerman betaamt. Dat beloof ik!" Elk der weermannen beroerde hierna met de rechterhand de stormvlag van ziji\ ven del. Na het afnemen van de gelofte heeft de heerbanleider een toespraak gehouden, waarin hij de geschiedenis van het Binnen hof in herinnering bracht en den weer mannen speciaal wees op het gedeelte van de gelofte, waar zij gehoorzaamheid en trouw aan den Leider beloofden. Daarna werd de plechtigheid besloten met het zingen van het zesde vers van het „Wil helmus", Vervolgens heeft de heer Feenstra op het Spui een defile afgenomen van de zoo juist beëedigde W.A, W. A.-VERGADERINGEN. De persdienst van de N.S.B. meldt o.m., dat in het kader der propaganda voor de W. A. de eerstvolgende vergaderingen op Maandag 8 September worden gehouden te Leiden (de Burcht) en te den Haag (Die rentuin), le 8 uur. De keuring heeft plaats voor Leiden en dén Haag, te den Haag 10 September. ONGELUKKIGE .VAL. Bij de sportbeoefening door de leden van den jongeren boerenstand te Lierop heeft zich Zaterdagmiddag een ernstig on geluk voorgedaan. De 20-jarige landbou werszoon H. P. van V. kwam bij een sprong over een hindernis, die gevormd werd door eenige clubgenooten, zoo ongelukkig te vallen, dat hij een ernstige fractuur in de nekweryels opliep. Zondag is de jongeman in het St. Antoniusgasthuis te Helmond, waarheen hij was overgebracht, overleden. TREINBOTSING TE DELFT. Gisterenmiddag heeft bij het station Delft een treinbotsing plaats gehad tus schen eqh electrischen rangeertrein, ko- STRIJDT VOOR EUROPA ZUIVERING VAN ESTLAND HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 1 Sept. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Afdeelingen van het Duitsche leger hebben sedert 26 Augustus op den Dnjepr ten Noorden van Kiev 27 Sov jet-monitors en kanonneerbooten ver nietigd. Bij de zuivering van Estland is de havenplaats Hapsal aan de West kust genomen. Bij de gevechten om Reval, die op 28 Augustus eindigden, zijn 11.432 man gevangen genomen en 293 stukken geschut, 91 pantserwa gens, twee pantser treinen en een groo te hoeveelheid ander oorldgsmateriaal buitgemaakt. In de Finsche golf heb ben Duitsche vlootstrijdkrachten op nieuw mijnen gelegd. ïn het gebied onzer mijnversp'erringen zijn meer dan 60 in brand staande vijandelijke schepen gezien.^ Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot in hardhekkige herhaal de aanvallen vier vijandelijke koop vaarders met een gezairtenlijken in houd van 14.000 ton, die deel uitmaak ten van een krachtig verdedigd con- vooi, tot zinken gebracht. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht de invoerhaven Huil gebombardeerd. Zware verwoestingen werden aange-' richt in de docks, de ravitailleerings- bedrijven en de pakhuizen, terwijl verscheiden groote branden ontston den. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben havenwerken aan de Oostkust van Engeland en vliegvelden in het graafschap Lincolnshire gebombar deerd. Zij schoten twee bommenwer pers neer. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen gisteravond geslaagde aanvallen gedaan op militaire installa ties van- de Britsche vlootbases Alexandrië en Port Said. In den afgeloopen nacht verschenen Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland. In woonwijken, onder meer te Keulen, werd door bommen schade aan gebouwen aangericht. Aan- valspogingen van enkele vijandelijke vliegtuigen in Noord- en Noordoost- Duitschland hebben1 geen resultaat ge had. Door nachtjagers en luchtafweer geschut zijn zeven Britsche bommen werpers neergeschoten". mende uit de richting Rotterdam en een z.g. rijwielentrein, bestaande uit een lo comotief en een aantal goederenwagens, komende uit Den Haag. Het voorste ge deelte van den eersten wagen van den rangeertrein werd geheel ingedeukt, doch de 'bestuurder, die tijdig van zijn wégen was gesprongen, had geen letsel bekomen. Inmiddels is men begonnen m'et het op- ruiihingswerk, teneinde de baan zoo spoe dig mogelijk vrij te maken. Nader vernemen wij, dat in den voor avond de lijn was vrijgemaakt, zoodat nog in den loop van den avond de normale dienst'tusschen Amsterdam en Dordrecht kon worden hervat. ü>e oorzaak van de botsing schijnt te zijn, dat de machinist van den uit Den Haag komenden goederentrein door onveilig signaal is gereden. Een nader onderzoek wordt door de politie ingesteld. BLIKSEMINSLAG TE LAREN. Kostbare schilderijenverzaiheling gered. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat Zaterdagmorgen boven de gemeente Laren (Gooi) woedde, sloeg de bliksem in het dak yan de villa Rozenlaantje 12, be woond door den heer ir. V. W. van Gogh. De heer van Gogh was zelf niet thuis doch een juffrouw, de dienstbode en de buren, droegen uit voorzorg, nadat de brandweer gewaarschuwd was, den gehee- len inboedel uit de brandende villa. De heer van Gogh, die een neef is van den bekenden kunstschilder Vincent van Gogh, was in het /bezit van een kostbare collectie van nagelaten werk van den be roemden kunstschilder. Deze collectie, als ook de inlboedel heeft men in allerijl kun nen redden. Inmiddels greep het vuur, ondanks de krachtige 'bestrijding van de Larensche brandweer, snel om zich heen, zoodat de geheele kapitale villa een prooi der vlam men werd. Buitenland VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT. NEW YORK, 1 September. (A-N.P.). President Roosevelt heeft in zijn week eindverblijf iu Hydepark een rede uitge sproken, die door den pessimistischen toon opzien heeft gebaard. Roosevelt verklaarde o.m., dat de Euro- peesche oorlog zich kon ontwikkelen tot een. wereldoorlog, welk gevaar thans grooter is dan ooit tevoren. Hij hoopt ech ter nog steeds, dat het den Ver. Staten mo gelijk zal zijn, zich verre te houden van dén oorlog. Hij mc^st de Amerikaansche ngtie er echter voor waarschuwen, dat zij niet moet gelooven, dat de, definitieve be slissing uitsluitend in handen der Ver. Sta ten zelf ligt. Volgens de opvatting van Roosevelt zou „de volgende aanvalshan- deling" de Ver. Staten kunnen dwingen deel te gaan nemen aan den oorlog. WASHINGTON EN HET BRITSCHE OPTREDEN IN IRAN. NEW YORK, 1 Sept. (D.N.B.) Naar United Press uit Ankara meldt, heeft de Amerikaansche ambassadeur, Mac Murray, den Turkschen minister yan buiténlandsche zaken, Saradjogloe, medegedeeld, dat Wash ington het Britsche optreden in Iran steunt. Gemeentel. Aankondiging TEXTIELDISTRIBUTIE. In het algemeen worden door de Textiel- afdgeling van het Distributiekantoor, alhier, geen aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of leveringsvergunningen meer in behandeling genomen, behoudens aan vragen betreffende huwelijk, geboorte, sterfgevallen, verhuizing, eerste inrichting, weldadigheidsinstellingen, arbeiders naar het buitenland vertrekkend of met verlof naar Nederland terugkeerend, verwoesting door oorlogsgeweld of totalen brand en uit zetten voor studeerenden. Alle personen en firma's, die bericht heb ben ontvangen, dat aan hen een leverings vergunning en/of speciale punten zulle* wórden uitgereikt, worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk in ontvangst te ko men nemen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 1 September 1941. 1220 LEIDEN. Ondertrouwd: H. Borsboom 23 jaar jm. en J. Ciere 20 jaar jd J. van dei Meij 24 jaar jm en J. C. Klein, 18 jaar jd. I. van Es. 21 jaar jm en M. C. van Eijgen 19 jaar jd. Overleden: J. v. d. Reek hsvr. van C. J. v. d. Kaaij 73 jaar. De Leipziger Herfstmesse LEIPZIG, 1 September. (A.N.P.) De beide extra-treinen uit Amsterdam en Den Haag met ongeveer 1200 bezoekers aan de Leipziger Herfst-messe zijn gisteravond met slechts geringe vertraging in Leipzig aan gekomen. Dit feit mag men niet onderschatten, want alleen gisteren tusschen 16 en 21 uur zijn in Leipzig meer clan 70 extra treinen aangekomen. Dank zij de uitstekende voor bereiding en regeling konden alle Mèsse- bezoekers welbehouiden en snel onderge bracht worden. Ook dit is geen kleinig heid, wanneer men weet, dat er in Leipzig thars 5.000 personen uit het buitenland ver toeven. terwijl zich verder nog honderddui zend bezoekers uit Duitschland voor de Me^se hebben aangemeld. Leipzig toont zich nu ook weer een charmante gast vrouw, want dank zij goeden diensten van de S.A. en Hitierjugend, konden alle vreemdelingen, die te laat aankwamen, op gemakkelijke wijze hun hotel bereiken. Bo vendien is het sluitingsuur verlengd, zoodat ook nog degenen, die zeer laat aankwamen, in de gelegenheid waren hun honger en dorst te bevredigen. De passagiers van de extra-treinen uit Nederland deelden mede, dat de reis uiterst vlot was verloopen. De noodzakelijke grenscontrole was snel en op coulante wijze geschied. Menigeen had vanuit den' trein nieuws gierig rondgekeken naar de zoogenaamde „ontzettende verwoestingen in het West- ph#alsche industriegebied". Maar hoe men ook keek, men zag alleen maar teekenen, die er op wezen, dat dit belangrijke indus triegebied op vplle kracht in actie is. Dikke rookwolken uit de machtige schoorsteenen bewezen, dat hier de arbeid in geen opzicht onderbroken is. De Neder landsche deelname aan de herstmesse is uitstekend te noemen. Niet alleendat de deelname nog toegenomen is, maar ook de stroom van belangstellenden is weer grooter - geworden. Twaalfhonderd personen uit Ne derland hebben zich naar Leipzig begeven, om daar door persoonlijk contact de1 eco nomische banden te vernieuwen, dan wel te trachten nieuwe zakenrelaties aan te knoopen. Dit mag men niet onderschatten, want er zijn altijd moeilijkheden te overr- winnen. Maar het is teekenend voor den vasten wil van den Nederlandschen handel, wanneer ^teze, ondémks de bestaande moei lijkheden wil laten zien, wat men in Ne derland vermag. En het pleit voor den Ne derlandschen ondernemingsgeest, dat men kosten noch moeite spaart door een per soonlijk bezoek te trachtenzijn handels betrekkingen op een nieuwe basis te bren gen. Deze tendens is typeerend voor de ge heel Herfst-messe daar te lande, die zich tot dusver op de Europgesche markt oriën teerden, respectievelijk oriënteeren wilden, niet door afzonderlijke inzendingen verte genwoordigd zijn, maar door uitstekende collectieve inzendingen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de Nederlandsche collectieve infendingen (want zij zijn in Leipzig door collectieve inzendingen ver tegenwoordigd) zich uitstekend kunnen me ten met de tot, dusver grootste inzenders. Vanzelfsprekend kunnen heden nog geen bijzonderheden van alle Nederlandsche in zendingen gegeven worden. Onze Neder landsche scheepsbouw wordt op waardige wijze uitgebeeld, terwijl het buitenland vol bewondering is voor onze electriciteitswer- ken. Op groote kaarten wordt aangetoond, dat op 5 plaatsen na, geheel Nederland op het electrische net is aangesloten. Vanzelf sprekend is de Hollandsche bollenhandel niet vergeten en op het belang hiervan voor onfeen uitvoer wordt speciaal de aan dacht gevestigd. Op deze vierde oorlogsmesse zijn ,6284 in zenders aanwezig, hetgeen een record be- teekenth bij alle andere vroeger gehouden Messen. Het aantal buitenlanders, dat er thans vertegenwoordigd is, is sedert het voorjaar met bijna 64 procent gestegen. Deze inzendingen komen uit Nederland, België, Brazilië, Bulgarije, Chili. Denemar ken. Finland, Iran, Italië, Kroatië, Noor wegen, Roemenië, £weden, Zwitserland, Slowakije, Spanje. Turkije, Hongarije en uit het Protectoraat Bohemen en Moravië. Hier uit blijkt wél degelijk, welk een wereld centrum Leipzig reeds thans geworden is. Men kan Zeggen, dat het de centrale markt voor Europa is, waar de, leidende produ centen hun waren tentoonstellen, fehgegacvcp hse4ii.yopz KATWIJK a. d. RIJN, 30 Aug. Groenten- veiling. Per 100 kg.: Eigenheimers groote 5.005.25, uien 5.506.00, gele kool 3.904.00, stambóonen 1014, per 100 stuks: bospeen 4.90—5.00, bloemkool I f 11.7012.idem II 5.50—9.00, kroten per kist 6070 cent, peen per kist 1.00 1.20.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3