Weerbericht KERKNIEUWS Nederland en de opbouw van Europa STADSNIEUWS MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; f 2.63 pér kwartaal BU onze agenten 21 cent per week; 2,73 per kwartaal Franco per post 3.10 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïïl Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 oent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th". Wilmer. Leiden. Red. Buitenland: Mr. H/Gelee. Leiden. Red. Stad en* Sport: M. "Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L Roozen. meiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schpeiders, Leiden. xons op-en ondergang. Zon onder 3.30 uur Maandagavond. Zon op 6.51 uur Dinsdagochtend. maanstanden. 1 Sept.: De maan komt Maandagmiddag te 5.54 uur op en gaat Dinsdagnacht om 3.04 uur onder. 2 September; De maan komt Dinsdag avond te 6.37 uur op en gaat Woensdag ochtend te 4.11 liür onder. 3 September: De maan komt Woensdag avond te 18.14 uur op en gaat Donderdag ochtend te 4.20 uür onder. 4 September: De maan komt Donderdag avond om 7.44 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.29 uur onder (Volle maan). 5 September: De maan komt Vrijdag avond om 8.10 op en gaat Zaterdagochtend om 7.38 uur onder. 6 September: De maan komt Zaterdag avond om 8 35 op en gaat Zondagmorgen om 8.45 uur onder. 7 September: De maan Jcomt Zondag avond om 8.58 uur op en gaat Maandag morgen om 9.51 uur onder. 8 September: De maan komt Maandag avond té 9.22 uur op en gaat Dinsdagmor gen o'm 10.55 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 17 1/2 gr. C. >110 IIO II CD II CD IIOII CD IJO IIO IIC- Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U gang en zonsopkomst. E Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: q êONSONDEHGANG n 8.30 "uur* - 0 ZONSOPKOMST i 6.51 uur. q Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. VERSPREIDE OORLOGS BERICHTEN engelsche vice-admiraal gesneuveld Volgens een bericht uit Londen is daar officieel bekend gemaakt, dat vice-admiraal Patrick Edward Parker in'actieven dienst om het leven is gekomen. Parker was lei der van den convooiendienst. De naam van zijn schip, of het gebied, waar hij om het leven is gekomen, worden in het officieele Engelsche communiqué niet medegedeeld. luchtaanval op engelsche v haven Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. een aanval gedaan op een be langrijke ravitailleeringshaven aan de Oostkust van Midden-Engejand. De aanval werd uitgevoerd in verscheidene golven en had klaarblijkelijk veel succes. Talrijke branden met deels krachtige rookontwik keling en zware ontploffingsverschijnselen werden waargenomen. vijandelijke vliegtuigen boven duitsch gebied Britsche vliegtuigen hebben in den nacht op 1 September in West- en Zuidwest- Duitschland efcn aantal bommen neergewor pen. De aangerichte schade is onbelang- ryk. Nachtjagers hebben acht van de aan vallende vliegtuigen neergeschoten. Eenige der via de Oostzee naar Duitsch gebied vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Berlijn aan te vallen. Voor dat zij echter den buitensten versperrings gordel der rijkshoofdstad hadden bereikt wijzigden zij hun koers. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Delft (H. Hippolytus) den weleerw. heer J. M. Dunselman; tot kapelaan te Vlissingen den weleerw. heer M. van Stee; tot kapelaan te Venhuizen den weleerw. heer P. W. A. Hillebrand; tot kapelaan te Eeemster den weleerw. heer R. W. M. Geraets (neomyst). In de aula vaji het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft de gezant Werner Daitz uit Berlijn, president van den „Führerrat der GeselLschaft für Europaisohe Wirt- schaftplanung Gross r aurnrw i rtsch af t" een belangwekkende en interessante voor dracht gehouden over „Nederland en de opbouw van het nieuwe Europa". Er was voor deze voordracht zeer groote belangstelling uit alle kringen. Van Duit sche zijde zag men hooge vertegenwoor digers van de landmacht, het luchtwapen en de marine, den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker en functionarissen van de N.S.D.A.P. Verder behoorden tot de gasten de pre sident van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, de secretaris-ge neraal van het departement voor Opv,oe- dinig, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, prof. mr. J. van Loon, voorzitter van den Hoogen Raad en voor zitter van het sociaal-economisdh genoot schap Nederland en Europa, de commissa ris Voor de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, de regeeringscommissaris voor Amsterdam, burgemeester E. J. Vou te. de wethouders dr. J. Smit, mr. F. P. Guépin en ir. C. J. Neiszen, de hoofdcom missaris van politie, S. Tulp, de waarne mend hoofdcommissaris .C. Bakker 'en de secretaris van de Nederlandsche Bank, de heer J. Robertson. Senator dr. Böhmcker sprak een kort welkomstwoord, waarna gezant Daitz zijn voordracht aanving. De wereld is te verdoelen in zes groote levensruiimten aldus gezant Daitz. Ieder van hén wordt gevormd door een gemeen schap van volkeren, die krachtens de wet der rassen hun levens- en geiboorteruimte niet kunnen verlaten, zonder hiervoor den prijs te moeien betalen van te veraarden of te ontaarden. Hierin ligt een belang rijk, ons geruststellend element voor de nieuwe ordening der wereld. Deze grondwet der rassen is de laatste vierhonderd jaren geweld aangedaan, doordat de Europeanen geloofden, bij de ontdekking van de beide Amerika's en Australië, de nieuwe werelddoelen tot een overzeesch Europa te kunnen maken. Waar men echter niet op gerekend heeft, is, dat in de laatste eeuw de wet der veraarding in werking is getreden. Politiek gezien heb ben eerst Noord-Amerika en daarna Zuid- Amerika zich onafhankelijk gemaakt van Europa en thans beleven wij ook de eco nomische zelfstandigheidsverklaring. De, Noord- en Zuid-Amerikaansche levens^ ruimten zijn tot vollen wasdom gekomen en hebben hun zelfbeschikkingsrecht op- geëischt. Daardoor is het systeem van een kunstmatigen band tusschen Noord1- en Zuid-Amerika en de E-uropeesche levens- ruimte, v/elke band door Engeland ten eigen nutte gevlochten werd, vernield eri daarmede tevens de intellectualistische, tegen de levenswetten indruischende theo rie van democratie, parlementarisme en vrijhandel. De Nederlanders behoeven bij een nieu we ordening van Europa niet te vreezen, dat zij slechter af zullen zijn dan in den zoogenaamden bloeitijd van het liberalis me. Integendeel! Juist de Europeesche groot-ruimte-economie, die het economi sche zelfbeschikkingsrecht van de Euro peesche volkerengemeenschap vernieuwt en tot uitdrukking brengt dat zelfde zelf beschikkingsrecht, dat Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Oost-Azië en Indië voor zich opeischen zal Nederland een nieu wen bloeitijd brengen. Engeland heeft niet alleen Nederland in ruil van zijn twijfel achtige bescherming van zijn beste kolo niën béroofd, maar ook van het grootste deel van zijn natuurlijken tusschenhandel met het vasteland. Dat bij 'een nieuwen bouw van de Ne derlandsche economie structuur-verande ring het noodzakelijke gevolg moet zijn, is begrijpelijk. Want op een of andere ma nier kan men de 73 procent Nederlanders, die over een zeer gering inkomen beschik ken en van den legendarischen rijkmaken den overzeeschen handel weinig geprofi teerd hebben, niet helpen. Staatssecreta ris Bakker, die kort geleden een opmerke lijke voordracht gehouden heeft, wees reeds op deze noodzakelijke structuurver andering in de Nederlandsche economie. Odk voor de bedrijfseconomie en de indu strie zullen zekere structuurveranderin gen noodzakelijk worden om den door snee-levensstandaard der arbeiders te kun nen verhoog en. - De zeer belangrijke Duitsche opdrach ten voor Nederland zijn reeds de eerste kenteekenen van een practische weder- zijdsche bulpverleenihg der continentale arbeidsgemeenschap en volkseconomie. Het bevorderen van overzeeschen handel en verkeer kan natuurlijk eerst na den vrede met succes geschieden. Hier zal de Europeesche grootruimte-economie 1 van zelfsprekend aan de medewerkende volke ren op de perste plaats opdrachten geven, zoodat ook deze sector van de Nederland sche economie een grooteren bloeitijd te gemoet gaat. Dat het,nu gebruikelijke Eu ropeesche handelssysteem reeds goed fun- tionneert, wordt bewezen door het feit, dat de Duitsche handel op dit oogenblik op hetzelfde peil staat als in het jaar 1938, dus vóór het uitbreken van den oorlog. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de buitenlandsche handel van andere vol keren niet eveneens minstens op dezelfde hoogte van het vooroorlogsche tijdperk kan komen. Waarschijnlijk zal deze daar zelfs hoog boven uitkomen. Dit geldt ook voor overzeesche produc ten.' Want na de. vernietiging van het Joodsch-Bolsjewistisch systeem, zal geheel Oost-Europa afzetgebied gemaakt worden voor de tropische producten. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de nieuwe kameraadschappelijke samenwer king, die de volksche souvereiniteit volko men respecteert, natuurlijk een economi sche en politieke structuur noodig heeft, die tegenovergesteld is aan de Europee sche structuuronder de Engelsche heer schappij in de laatste 25 jaren. Engeland heeft volgens 't principe: „Verdeel en heersch" op een verzwakking van de Eu ropeesche politieke en economische samen werking aangestuurd en daardoor de le venskracht, de onafhankelijkheid en de mogelijkheid tot producceeren verzwakt, Engelsche bommen op Nederland DONDERDAG VIJFTIEN BRITSCHE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag trachttenslechts een paar Britsche vlieg tuigen boven ons land te komen, doch ont- moëtten een dergelijken krachtigen af weer, dat de pogingen totaal mislukten. Waarschijnlijk hebben de slechte'ervarin- gen, welke aanvallendè"vliegtuigen Donder dag hier (en ook elders) opdeden, een zeer deprimeerenden invloed op de aanvallen gehad; Er'kan thans namelijk ter .toelich ting worden medegedeeld, dat toen van de 31 vijandelijke vliegtuigen, welke het Duit sche weermachtber. als iri 't Westen neerge schoten vermeldde, niet-minder dan 15 bo ven Nederlandsch gebied vernietigd wer den. Te zamen meer dan 50 pet. van de aanvallers. terwijl het Duitsche systeem „vereenigen en leiden" op het tegenovergestelde prin cipe berust. De Europeesche revolutie, door Duitsch- land en Italië geleid, omdat deze landen het eerst ondervonden hebben, dat nood bidden leert, zoo eindigde de heer Daitz, zal het oude spreekwoord weer van kracht maken, dat vrede voedt en onrust verteert. Burgemeester Voute bracht vervolgens dank aan gezant Daitz voor zijn belang wekkende rede. Hy wees er op, dat na den oorlog hier een overvloed van werk te wachten is, waarvoor wij ons nu reeds gereed moeten houden. Het stadsbestuur is, bereid, de overheid kan echter niet al leen het werk verrichten. De algemeene hulp is daarbij noodig. Gezamenlijk nyoet men dus arbeiden, opdat Amsterdams toe komst niet donker zal zijn. TE VEEL GAS GEBRUIKT In de maand Augustus is over ons ge- heele land een intensieve controle gehou den ten aanzien van 4e naleving der rant- soeneeringsbepalingen yoor gas en electri- citeit. - Het blijkt, dat het publiek langzamerhand den ernst van den toestand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoeneering ge stelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder ge- wenscht, want de straf volgt hier onver mijdelijk op de overschrijding. Voor een te hoog electriciteitsverbruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting over gaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bijzondere motieven kunnen recht vaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen. De boeten en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De verzoekschriften tot goedkeuring overeenkomstig de verordening van den Rijkscommissaris no. 154/1941 over het joodsche grondbezit (art. 10-13) -moeten worden ingediend bij den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor firianciën en oeconomie), afdeeling Wohnungs- und Siedlungswesen, Den Haag, Juliana van Stolberglaan 45. (Het betreft hier de goedkeuring, welke is vereischt voor joden en joodsche instel lingen, die ontroerende goederen %n rech ten willen verkrijgen, vervreemden, bewa ren, verhuren enz. Red.). UITGESLOTEN SLAGERS Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers ditmaal acht wegens frauduleuze slachtingen of het voor handen hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch zijn uitgesloten. bonaanwijzing "fceep. In het bericht van Zaterdag over de bon_ aanwy'zing Voor zeep is onder het hoofd „toilet- en huishoudzeep" in de lijst van zeepsoorten op het koopen waarvan de nieuw aangewezen bon recht geeft, wegge vallen, dat men ook kan koopen 150 gram zachte zeep (samenstelling van na Januari 19411. ontspanning voor oorlogs gewonden. Op initiatief van mevrouw Hiddink, be kend als de Haagsche soldatenmoeder, heb ben de Nederlandsche oorlogsgewonden, die nog in verschillende inrichtingen in Den Haag en omgeving worden verpleegd, j.l. Zaterdag een ontspanningsdag gehad, die zonder twijfel nog lang in hun herinne ring zal voortleven. Om tien uur voeren zij met het stoom jacht „Pauline" af van den Trek weg naar de Kager- en Brasemmermeren. Dank zij verschillende milde gevers was er voldoen de proviand aan boord; dit en een ama teur „bandje" droegen er toe bij om een zorgen- en distributievrije stemming te torengen. Op de Kaag werd aangelegd bij de sociëteit van de zeilvereeniging van dien naam, waar het bestuur de „jongens" ver schillende ververschingen deed aanbieden. Bij terugkeer in den Haag was er nog een gemeenschappelijk dinertje in het restau rant „Den Hout", mogelijk gemaakt door de giften van eenige Haagsche industriee- len. De sergeant van het luchtwapen Roos bracht daar, onder aanbieding van een fraai bloemstuk, de sold aten-moeder dank voor den prettigen dag en voor alles wat ^zij steeds voor hem en" zijn wapenbroe ders had gedaan. Ook mevrouw Hiddink voerde nog het woord, om nogmaals te verzekeren, dat zij voor haar „jongens" steeds op de bres zou blijven staan. Aanvulling overheids personeel In reservegroepen zullen leden van N.S.B. en Nat. Front worden opgenomen Nietigverklaring van Benoemingen De Nederlahdsche Staatscourant van 29 Augustus bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, waarbij in de „Plaatsingsverordening overheids- en se- mi-overheidspersoneel 1940" eenige wijzi gingen en aanvullingen zijn aangebracht. Het voornaamste daarvan betreft: 1. Uitbreiding van het aantal catego rieën van personen, waaruit vacatures bij den overheidsdienst moeten worden ver vuld, en wel met leden der N.S.B. en van Nationaal Front, die als zoodanig op 15 Mei 1940 reeds bekend waren; 2. Bevoegdheid van den secretaris-gene raal van het Departement van Binnen landsche Zaken om de benoeming of in diensttreding van personeel nietig te verklaren in gevallen, dat zulks is ge schied in strijd met de bepalingen der Plaatsingsverordening, en 3. Wijziging van de in die verordening vervatte regeling nopens het toekennen van verhuiskosten aan hen, die op grond van de bepalingen der verordening in eene functie zijn geplaatst buiten hunne tegen- wordige woonplaats. N. Z. H. T. M. AFSCHEIDSRECEPTIE IR. W. J. BURGERSDÏJK. Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Nqord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij. die op 1 September aftreedt als leider van dit omvangrijke bedrijf, heeft Zaterdagmiddag in het hoofdkantoor aan de Leidschevaart een afscheidsreceptie ge houden, waar talloos velen den scheidenden directeur de hand kwamen drukken. Een der eersten was de oud-burgemees ter van Hatfrlem, de heer C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom; die in een toespraak herinnerde aan het wel en "v^ee van de maatschappij, dat hij van zeer nabij heeft meegemaakt. Voorts werd ir. Burgersdijk toegesproken door dr. ir. J. G. J. C. Nieu- wenhuis, voorzitter van de vereeniging voor tramwegen en transportwezen én di recteur van de R. E. T., die er aan herin nerde, hoezeer onder het voorzitterschap van den heer Burgersdijk de vriendschap onder de collega's was bevoraderd en op welken hoogen pry's men zijn adviezen al tijd had gesteld. Bij de vele anderen, die de receptie be zochten, waren o.a. de iheeren M. Wins, hoofd - van de afdeeling vervoerswezen van het departement van financiën, ir. L. W. Capel en ir. J. Rood enburg, hoofd in specteurs van het verkeer, mr. J. van der Vaart als vertegenwoordiger van den com missaris der provincie Noordiholland, ir. W. G. C. Gelinck, oud-inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat, ir. G. Redeker. hoofd ingenieur-directeur van den rijkswater staat in Noordholland, P. M. Montijn, di recteur der H. T. M., W. Slagter, directeur van het gas-, electriciteits-, bus- en radio- bedrijf te Utrecht, G. P. J. Caspersz, direc teur van de Ncd. Indische Stoomtram Mij., P. Versteegh, directeur van de Limtourg- sche Tramweg Mij. te Roermond, ir. G. A. van Klinkenberg, directeur van de gas- en electriciteitsfabriek te Leiden, W. van der Laan, voorzitter van de 3 Octobervér- eeniging te Leiden en vele anderen. De heer Burgersdijk ontving verder vele fraaie bloemstukken en geschenken. MAAR KLEINIGHEDEN EN TOCH.... Wie 's avonds na zonsondergang door on ze steden en dorpen gaat constateert vrij wel overal, dat door de lange lichte zomer avonden, de menschen vergeten hebben, dat er verduisteringsplicht bestaat. Er blijft een licht branden in een achleri kamer, waar men in een kast'in een don kere hoek iets moest opbergen. Het licht straalt een uuf later door de voorkamer ramen breed-uït op straat. Het was een gezellig, avondje. Reeds om 8 uur namen de schemerlampjes de naar geestige regensfeer van buiten weg. Al pratend werd het tijdstip van zonsonder gang vergeten en 't licht scheen in de don kerte ongehinderd naar buiten. 't was warm geweest binnen. Tot laat in den avond was men achter goed ver duisterde ramen bijeen geweest. Niemand had echter gedacht aan het groote open staande tuimelraam, waardoor fel lidht naar buiten scheen, als een vuurbaak. Gasten werden uitgelaten. Even maar knipte de triendelijke gastheer zyn gang licht aan, meen end den bezoekers een dienst te bewijzen. Even maar golfde een breede lichtbaan over den weg, die allen verblindde. Hun slaapkamer verduisterden ze niet, daar had je practisch geen licht noodig. De dunne overgordijnën sluiten was genoeg, 's Nachts is er „luchtalarm". Ze staan op en.... ontsteken licht, dat door de dunne gordijnen overvloedig zichtbaar in de duis ternis dringt. Een larfge rij van vergissingen, van na latigheden van handelingen leidt overal tot ernstige ondoordachte verduisterings overtredingen. Al deze tekortkomingen leveren voor hun omgeving een ernstig gevaar op. Ver geet men dit? Dan wordt het, nu het donker weer vroe ger invalt, thans de tijd om zich vóór het ontsteken van licht, eerst te overtuigen, dat ramen en deuren lichtdicht gesloten zijn. Het „eerst-even-licht", een verschijnsel, dat zoo vaak wordt geconstateerd, voordat men de lichtafsluiting aanbrengt, is juist door de felheid van het vry uitstralend, licht in die oogentolikken een ernstige ge vaarsfactor voor de geheele omgeving. Waarschuwt elkaar, als goede 'buren, wanneer er -„per ongeluk" licht zou bran den. De politie heeft strenge orders. Eiken avond vermeldt uw krant, wanneer ge moet aanvangen te verduisteren. Vergeet dit dan niet. Een gewaarschuwd mensch geldt voor twee. (Vervolg van het program op pag. 5). IIET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA VAN DINSDAG 2 SEPTEMBER. Van 1111.30 uur speelt in een solisten concert Tibor^on Bistriczky. Van 1818.27 uur zingt hejt radiokoor van de Hitlerjugend over den Rijkszender Weenen onder leiding van Gottfried Préinfalk. Een gevarieerd programma van 20.1520.50 uur met het kleine Radio-orkv" o. 1*. v. Willi Butz en zijn solisten. Aansluitend tot 21.10 uur frontberichten. Van 21.1522 uur brengt het Rijkspro gramma de uitzending „Am Deutschen Singspielen", met Elisabeth Schwarzkopf. Erna Puett, Alexandrine Schnaekel, Eduard Kandel. Hans Wocke, H. A. May, een radio- koor en een groot radio-orkest onder lei ding van Heinz Karl Weigel. PAROCHIE HARTEBRUG De Negen Dinsdagen ter eere van den H. Antonius Morgen begint de Novene of Negen Dins dagen ter eere van den H. Antonius. Deze Novene zal dit jaar weer gehouden worden als het vorig jaar. Om 7 uur is de eerste H. Mis en uitstelling van het Aller heiligste tot na de Mis van 7.45 uur. Om 7.45 is een stille H. Mis, waaronder Smeek gebeden tot den H. Antonius, waarbij de priester vanaf den preekstoel voorbidt en de geloovigen antwoorden. De meesten zul len nog het boekje bezitten van het vorig" jaar. Zij gelieven dit mede te brengen. Zij die dit niet bezitten, kunnen dit gratis of tegen een vrijwillig offertje in de kerk bij Om 9.30 uur (dezen Dinsdag 10 uur) ge zongen H. "Mis ter eere van den H. Anto,- nius. Om 7 uur St. Antoniuslof, waaronder ge zamenlijk gebed voor de ingekomen inten ties. Zij, die wenschen, dat voor een bij zondere intentie gezamenlijk" worde gebe den, kunnen hiervan schriftelijk kennis geven aan de pastorie (brievenbus). Laten zeer velen'deze Novene houden en meemaken onder de algemeene intentie: ter verkrijging van een spoedigen en ge lukkigen vrede door de voorspraak van den H. Antonius: VERVROEGING LAATSTE TRAMS In verband met de verduistering worden de avondvertrektijden der trams wederom vervroegd en met het half uur verlenging ingekort. Voor de N.Z.H.T.M. zijn met ingang van morgenavond de vertrektijden als volgt vastgesteld: Den HaagLeiden 22.05» uur; Leiden Katwijk 21.57 uur; LeidenNoordwijk 21.57 uur; Leidenden Haag 22.07 uur; Katwijk a. ZeeLeiden 22.35 uur; NoordwijkLeir den 22.33 uur; LeidenHaarlem 21.32 uur; HaarlemLeiden 21.32 uur; Hooge Rijndijk —Oegstgeest 22.30 uur; Hooge Rijndijk Station 22.40, 22.50 uur; OegstgeestJL.B.) Hooge Rijndijk 22.25. uur; Oegstgeest (L. B.)—Station 22.35, 22.45, '22.55 uur. Voor de H.T.M. gelden met ingang van heden de volgende nieuwe vertrektijden: Van Leiden tot het eindpunt in Den Haag om 21.10 uur; tot dé J. Israëlslaan om 21.30 uur, tot het Viaduct om 21.50, uur, tot de Kerkdam om 22.10 uur en tot de Remise in Wassenaar om 22.30 uur. Uit Den Haag naar Leiden: 21.20 uur van de Haags'che Turfmarkt; daarna vertrekken nog twee trams vandaar tot aan den Rijns burg erweg om 21.40 uur en een om 22.20 uur, tot aan de Wassenaarsche remise. Dr. J. R. BRUÏNE GROENEVELDT Zooals Zaterdag reeds in 'ons blad ge meld, heeft dr. Bruine Groeneveldt heden de practijk neergelegd. Deze bekende chirurg heeft velen aan «»zich verplicht door zijn groote kunde èn door zijn groote humaniteit. Hy wist het leed van anderen te peilen en te ver zachten als medicus en als mensch. Als hij stond tegenover hulpbehoevendheid, vaak verguld door de uiterlijkheden van staat eri stand dan wist hij te doen, zoo als verwacht mag worden, maar ook alléén verwacht kèn worden van een medicus, die een hooge opvatting heeft van zijn „offi cium nobile", zijn edel beroep Velen zullen aan dr. Bruïne Groeneveldt blijven denken, met groote waardeering om de hulp eh steun hun geschonken in een moeilijke levensperiode. zonpagssluiting voor fotogra fische ateliers. Wij vestigen er de aandacht op, dat de verordening van 11 Augustus 1941, op de Zondagsluiting van de fotografische ate-^ liers, welke met ingaflg van heden gedu rende drie maanden voor een ieder op de secretarie .dezer gemeente ter lezing is ne- dergelegd, den 4den September a.s. in wer king treedt. Ingevolge "deze verordening is het den houder van een fotografisch atelier Verbo den, deze inrichting-op Zondagen, vallende in de maanden Januari tot en met October, alsmede op den eersten Kerstdag voor het publiek geopénd te hebben. Heden is het 1254 jaar geleden, dat de heer A. Jansen als boekhouder bij de Coöperatieve Boerenleenbank hier ter stede werd aangesteld. Het Bestuur en de Raad van Toezicht meenden dit niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan, waarom de jubilaris heden door de beide voorzitters van die Colleges met dit feit werd gelukgewenscht. Gewezen werd op de groote toeneming der werkzaamheden, welke thans voor de Bank moeten worden verricht en waaraan de jubilaris mede een groot aandeel heeft. Door zijn serieuzen arbeid en werkkracht heeft hij steeds de belangen van de Bank gédiend. Hem werd een aan denken en bloemen aangeboden, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat hij nog vele jaren aan de Bank mogë verbonden blijven. Nadat de kassier zich bij deze wenschen had aangesloten en tevens een stoffelijk blijk van waardeering had ter hand gesteld, werden de onderbroken werkzaamheden weder hervat.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2