DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fDe binnen faefr&en Wi&wg, foetwetd DUITSCHLAND Mementje. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10039 Telefoon: Redactie 20015. Administratie Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaal uit twee bladen. aa V Eerlijke menschen Schrijvend over de Katholieke Actie ver leden week, constateerden wij, dat de rijkste en edelste en meest fundamenteele vorm van katholieke actie is: plichtsvervulling. Dezer dagen lazen wij in een artikel in een onzer bladen, dat in een dagblad niet anders mag geschreven worden, dan naar aanleiding van een of ander actueel gebeuren. Ook als wij het met deze opvat ting eens zouden zijn, behoefden wij zeker niet na te laten, een en ander te schrijven over één der vormen of één der deelen van de bovenbedoelde plichtsvervulling. Wij bedoelen: den plicht van eerlijkheid in den omgang. Zeker is het actueel, op dezen plicht te wijzen, omdat de ver vulling ertran jüist in een moeilijken tijd, als deze, nobdzakelijker èn.... moeilijker is, dan wanneer alles kalmpjes voortkab belt. Als alle menschen eerlijk tegenover el kander staan, dan bezitten wij alreeds een zéér gróót deel van het groote goed, dat wij nastreven: een (om een woord van dezen tijd te gebruiken) volksche samenwerking in nationale eenheid. Gebrek aan positiève eerlijkheid is niet het eenige, maar ongetwijfeld wél het grootste obstakel op den weg naar samen werking. Zoo het in het klein is, is het ook in het groot. Vóór de samenwerking van twee mert- schen is geen verschil van beginsel of van inzicht een zóó ernstig belemmerd beletsel voor samenwerking, als het gebrek aan po sitieve eerlijkheid. Zoo gaat het in het klein tusschen twee menschen, zoo gaat het ook in het groot in de samenleving, tus schen klassen en groepen. Wij schrijven over positieve eerlijk heid, waarmede wij willen zeggen, dat het niet voldoende, is, n i e tte liegen, niet te .bedriegen, niet te stelen, om tot een vruchtbare samenwerking te kQmen; om te vervullen onzen plicht, te voldoen aan de eischen, die men zeker aan den christen, den katholiek mag stellen! Positieve eerlijkheid is zeker een der rijkste en edelste, een der meest fun da me nt e e 1 e vormen van katholieke actie! Positieve eerlijkheid is de meest zonnige zijde in den oihgang; is de meest vruriit- bare bodem voor samenwerking! Het ver keer met eerlijke menschen Jcan ons schen ken frissche blijheid en nieuwekracht! „Gewapend" met zulk een positieve eer lijkheid, moeten wij willen ingaan een nieu wen tijd, eerf tijd van opbouw in samen werking. „NIET KLETSEN, MAAR DOEN". Max Blokzijl spreekt Maandagavond over den Hilversumschen zender van kwart voor acht tot acht uur over Hilversun) 2 over: „Niet kletsen, maar doen." DE VROEGERE FINSCHE GRENS BEREIKT Vreugde over dit succes ONRECHT VAN 1940 HERSTELD. Uit het Finsche hoofdkwartier werd Za terdagmiddag gemeld: „Op den ochtend van 30 Augustus zijn onze troepen de stad Viipuri (Wiborg) binnengetrokken. Tevens wordt onze aan val in den vorm van een diepen wig met bijzonder succes op het centrale deel van de Karelische landengte voortgezet. In heel Finland, en vooral in de Finschè hoofdstad heerscht over dit succes een geweldige vreugde. Het bericht werd terstond in ex tra-edities verspreid. Aan vele huizender Finsche hoofdstad werd spontaan de vlag uitgehangen. Naar het D.N.B. gistermiddag vernam, hebben de Finsche troepen na vaak hevige gevechten het grensgebied heroverd, dat zij volgens het vredesverdrag van Moskou in 1940 hadden moeten afstaan. Ten Noord-Oosten van het Lagoma-meer heb ben de Finsche troepen op alle plaatsen de vroegere grens tusschen Finland en de Sowjet-Unie bereikt. Op een deel van het front hebben zij die grens reeds overschre den. TELEÓRAM VAN HITLER AAN MAARSCHALK MANNERHEIM. De Fuehrer en opperste bevelhebber der Duitsche weermacht heeft als gevolg van maarschalk Mannerheim, het volgende te legram gezonden: „De strijd, welke Finland voor zijn be vrijding voert, heeft thans met de inne ming van Viipuri een bekroning gevonden. Tezamen met mij neemt het Duitsche volk, in het bijzonder de Duitsche weermacht, in volle bewondering voor de dapperheid van uwe soldaten deel aan de trotsche vreug de van het Finsche volk. Als uiterlijk tee- ken voor de verbondenheid van de Duit sche en de Finsche weermacht in den ge- meenschappelijken lotsstrijd en als waar deering voor uwe dapperheid en de dap perheid van uwé troepen verleen ik u na mens het Duitsche volk het ridderkruis van het IJzeren Kruis, alsmede met de gespen van het IJzeren Kruis 1ste en 2de klasse*van 1914. De Fuehrer heeft aan den president van de Finsche republiek, Risto Ryti, het vol gende telegram gezonden: „Bij de inneming van de stad Viipuri door de Finsche troepen doe ik Uwe Ex cellentie de hartelijke gelukwenschen van mij en het geheele Duitsche volk toeko men. Dit groote succes is een belangrijke mijlpaal op den weg naar een algeheele bevrijding van Finland van den vijand en naar de definitieve overwinning op het bolsjewisme, dat de volken vernietigt". PARADE IN VHPURI. In Viipuri is Zondag een militaire para de gehouden, waaraan ook is deelgenomen door vertegenwoordigers der Duitsche weermacht, die als gasten waren versche nen. De parade werd ingeleid door een inspectie van de Finsche troepen, die had- dèn gestf-eden bij de herovering van de stad. De inspectie werd uitgevoerd door generaal Oesch. Vervolgens richtte de ge neraal zich in een oproep tot de soldaten. Hij zeide hun dank voor hun moedige op treden en verklaarde o.m., dat met de ver overing van Viipuri ook de opgedrongen vrede van Moskou opgehouden hëeft te bestaan. Nadat het gebulder van een in de haven afgevuurd/ saluut van negen kanonschoten was verklonken, werd op den toren van den St. Olaf op het kasteel van Viipuri dezelf de Finsche oorlogsvlag opder de tonen van den Bjoerneborger marsch geheschen die op 15 Maart 1940, den dag van den opge drongen vrede van Moskou, was neerge haald. De generaal richtte vervolgens har telijke woorden tojt de aanwezige Duitsche gasten. Bij de parade wer£ een telegram van veldmaarschalk Mannerheim voorgelezen, waarin hij dank zegt en waardeering uit spreekt voor de bekwaam geleide opera ties en de groote prestaties der soldaten. DE SITUATIE IN IRAN SOVJÉTS EN ENGELSCHEN RUKKEN VERDER OP Volgens den Britschen berichtendienst hebben Sovjet-troepen Zaterdag de Iraan- sche steden Resjd, Sjaroed en Zendjan bezet. Associated Press bevestigt, dat Teharan Donderdag door Sovjet-vliegtuigen 'is ge bombardeerd. Bij het bombardeeren van een plaatsje ten Noordwesten van Teheran werden, volgens hetzelfde persagentschap, moskeeën en kloosters getroffen, waarbij honderden menschen om het leven zijn ge komen. Naar voorts uit Teheran gemeld wordt, is daar bekend geworden, dat, ondanks het staken der vijandelijkheden van Iraahsche zijde, de Sovjetopmarsch naar de hoofdstad wordt voortgezet. Te Teheran zijn daarop troepen mobiel gemaakt. Zaterdagavond hebben Sovjet-vliegtuigen pamfletten uit geworpen boven de Iraansche hoofdstad. Zij. werden door het .afweergeschut hevig beschoten. Reuter meldt uit Bagdad, dat het bevel tot het staken van vuren „geen invloed heeft gehad" op den opmarsch der Britsche colonnes in Iran. Waarschijnlijk zal de opmarsch tot de voorgenomen doelen wor den voortgezet. In regeeringskringen te Teheran worden alle geruchten weersproken, als zou de heerscher des lands de hoofdstad hebben verlaten. De Sjah bevindt zich nog steeds in zijn zomerresidentie bij Teheran. Welingelichte kringen beweren, dat de bolsjewistische troepen te Kas win staan, omstreeks 160 km. ten Noordwesten van Teheran. V VICTORIE Duitschland wint N voor Europa OP ALLE FRONTEN STRIJDT VOOR EUROPA SOVJET-VLOOT LIJDT ZWARE SCHADE IN REV AL Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt: De Duitsche marine en het lucht- wapen hebben den zeestrijdkrachten en de tpansportvloot der Sovjets in de Finsche Golf zeer zware verliezen toegebracht. Bij pogingen om uit Re- val uit te brekep en apdere havens te bereiken, zijn door «mijnoperaties van de marine twee torpedojagers, negen mijnvegers en drie patrouillevaartui gen der Sovjet-marine gezonken. Twee andere torpedojagers en 'een mijnve- ger werden door mijnen zwaar be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben'in hard nekkige aanvallen een kruiser der Sov jets alsmede twee torpedojagers tot zinken gebracht en door bonjtreffers drie andere torpedojagers alsmede een hulpkruiser beschadigd. De transport schepen, die de vijand voor het ver voer van troepen en oorlogsmateriaal uit Reval had willen gebruiken, zijn ónder het escorte van oorlogsschepen midden in de Duitsche mijnversper- ringen geraakt. Totdusver zijn 21 transportschepen met tezamen 48.200 brt. gezonken, acht transportschepen werden door mijntreffers zwaar be schadigd. Gevechtsvliegtuigen vernie tigden 22 koopvaardijschepen, voor namelijk troepentransportschepen, met tezamen 74.000 brt. en troffen 39 sche pen zoo hevig, dat ook van deze vaar tuigen een groot deel als verloren be schouwd moet woeden. In de wateren om Engeland heeft het luchtwapen overdag voltreffers geplaatst op een tankschip ten Zuiden van Ierland en een groot koopvaardij schip bij de Faroer beschadigd. In den afgeloopen nacht kreeg een vracht schip ten Oosten van Tynemoüth een voltreffer van zwaar kaliber. Gevechts vliegtuigen bombardeerden militaire inrichtingen aan de Britsche Oostkust en vielen verschillende Engelsche vliegvelden met succes aan. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsché luchtwapen gisteren 17 vliegtuigen, waarvan 13 in luchtge vechten, twee door luchtdoelartillerie en twee door mijnvegers en marine- artillerie. Wiberg in Finsche handen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zondag mede: Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Finsche troepen na hevige gevechten de Sovjet-strijd krachten in het gebied van Viipuri (Wiborg) vernietigend verslagen en op 30 Augustus de stad zelf heroverd. Tegelijkertijd rukten Finsche afdee- lingen in het centrum van de Kare lische landengte met groote terrein winst in de richting van Petersburg op. Aan de Engelsche Oostkust hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht verscheidene havenwerken ge bombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op vliegvelden in Midden-En- geland. Schepen der marine hebben aan de Nederlandsche kust acht Brit sche vliegtuigen neergeschoten, jagers ?an de Noorsche kust drie. Eenige Britsche bommenwerpers drongen in den afgeloopen nacht tot het Noord-Westen van Duitschland doorv Luchtafweergeschut heeft een der vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Van het oorlogstooneel in het Oosten. Het Finsche pantsergeschut mist zijn uitwerking niet (Suome.-HoHandt HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het 453ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In Noorü-Afrika wederzijdsch artille rievuur aan het landfront. Duitsche vlieg tuigen hebben Britsche oorlogsschepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. De Engelscho luchtmacht heeft een aanval op Tripolis gedaan, waardoor eenige slachtof fers te betreuren zijn en eenige schade is aangericht. Een onzer torpedobooten heeft •voor Tripolis een grooten vijandelijken bommenwerper neergeschoten. Gistermid dag hebben vijandelijke vliegtuigen bom men laten vallen op woonwijken te Licata: vier burgers werden gedood, negen ge wond. In Oost-Afrika, in deij'sector Wolsjefit, Eritsche luchtaanvallen zonder resultaat. In de andere sectoren van het front van Gondar hebben onze troepen met sucecs plaatselijke operaties ondernomen. In de Middellandsche Zee hebben onze jagers een formatie vijandelijke bommen werpers aangevallen: twee vliegtuigen van het type Wellington werden neergeschoten. HEROÏSME Wij moeten niet altijd aan ons zelf denken. Vooral in tijden varudruk zijn wij daartoe zoo licht geneigd, maar heroïsch is dat niet. Het is heroïscher om er eens niet aan te denken dat het eten van de winter wel eens schaarsch zou kunnen worden en eens niet in angst en vreeze te overwegen, wat wij dan toch in 'shemels naam zullen moeten beginnen. Er zijn ook andere zorgen dan deze, zorgen, die anderen hebben te dragen en wij niet. Zoo heb ik bijvoorbeeld èen oom in mijn fa milie, die vroeger altijd eerste klas reisde en het nu met de tweede klas moet doen. Zijn inkomen is door de tijdsomstandigheden van 35 tot 28 mille gedaald en dan moet je wel gaan bezuinigen. Tante heeft dus haar derde meisje weggedaan en Oom stapt nu met een meewarig gezicht in de tweede klasse en vindt, de wereld maar zeer slecht ingericht en haar gaven-ongelijk verdeeld. Nu heeft die oom altijd iets heroïsch over zich ge had. Ik herinner mij nog zijn huwelijk, toen de heele familie groote verwach tingen had van tante's vermogen. Dat viel toen ook tegen en oom heeft het met mahnenmoed gedragen. Ik wil dus maar zeggen, dat het geslacht van Jan van Schaffelaar nog lang niet is uitgestorven. En dat wij in plaats van aan onze eigen zorgen ons beter kun nen laven %an den heldenmoed van mannen als dezeoom NIEUWE LEDEN VAN DEN HOOGEN RAAD Df Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van art. 1, sub. 3, van zijn Verordening no. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) en in overstemming met art. 2, al. 2, van zijn Verordenjpg no. 130/41 betreffehde de leeftijdsgrens van rechters met ingang van 1 September 1941 prof. mr. J. Kosters, vice- president van den Hoogen Raad der Neder landen en mr. dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad, eervol ont slag verleend eri op pensioen gesteld. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft tegelijkertijd op grond van art. L. sub. 3, van ziRi Verorde ning no. 108/40 denv rechter in de recht bank te Amsterdam mr. G. H. Smits en den vroegeren procureur-generaal te Arnhem mr. dr. J. A. de Visser benoemd tot leden van den Hoogen Raad. EILANDEN VóóR REVAL GENOMEN ZUIVERINGSACTIE Verschillende van de voor Reval liggen de eilanden zijn door de Duitsche troepen genomen. Na de inneming van Reval en Baltischport zijn de Duitsche troepen bovendien overgegaan tot zuivering van de omgeving van Reval van verstrooide Sowjet-troepenonderdeelen. Vrijdag in den loop van derr dag werden de zuiverings acties op het schiereiland ten Noord- Oosten van Reval voltooid. In de periode van 21 tot 27 Augustus zijn aan het Oostelijk front 714 Sowjet- en 46 Duitsche vliegtuigen verloren gegaan. ^let snelle oprukken van de Óuitsche troepen heeft het voornemen van de Sov- jets verijdeld, zoo wordt van militaire zijde verklaard, Reval in puin te leggen. Op ver schillende plaatsen hebben de Bolsjewieten weliswaar eenige fabrieken en gebouwen opgeblazen, mar de meeste gereed gelegde ladingen ontplofbare stoffen onder de fraaiste en belangrijkste bouwwerken en huizen der stad werden door Duitsche sol daten en Revalsche burgers tijdig verwij derd. Op den avond van den intocht der Duitsche troepen in* Reval trok de bevol king door de straten der stad, omringde de parkeerende auto's der Duitsche weer macht en juichte de Duitsche soldaten toe. AAN DEN DJNEPR Ten Zuiden van Kiew hebben Sowjet- troepen gisteren tevergeefsph getracht, naar den Westelijken oever van den Dnjepr over te steken. Zij konden dezen oever niet bereiken. Duitsche infanteristen na men de booten onder vuur en brachten tal rijke vaartuigen, die vol soldaten waren tot zinken. Een deel der opvarenden kon zich redden, doch de meesten verdronken. De booten, die aan het vernietigende vuur ontkwamen, trokken zich in allerijl op den Oostelijken oever terug. Ook Zaterdag heeft de Duitsche lucht macht versperringen ten Oosten van den Dnjepr. Door hevige bombardementen, werden verscheidene goederentreinen tot ontsporing gebracht. Ten Oosten van den Dnjepr bestodkt. Door hevige bombarde menten, werden verscheidene goederen treinen tot ontsporing gebracht. Ten Oosten van den Dnjepr werden hevige ontploffin gen en talrijke branden in veldversterkin- gen en andere militaire doelen waargeno men. De spoorweg KonótopBransk KoerskOrel werd op vele punten ver nield. Verscheidene spoorwegdoelen wer den door bommen zwaar beschadigd. Naar uit het Roemeensche legerbericht blijkt, was de dag van Vrijdag een ware succes-dag voor het Roemeensche lucht wapen. Meer dan dertig Sowjet-vliegen werden neergeschoten. De Roemeensche luchtmacht verloor zelf twee vliegtuigen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1