Dat zal je wel lukken ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Zoet I og 'e hrood GEBR fEK HOEVE KCr TERDAM 'TEL. 18A27 DIM HAAG. CEL. 3 3*3 24 jl P >r - Qemetigde$&ac&ten JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag is een vijfjarige jongen, J. P, M. wonende in de 2e Leliedwarsstraat te Amsterdam bij het spelen op de Egelan tiersgracht nabij de 2e Lindendwarsstraat te water geraakt. Hoewel men er spoedig in slaagde, het knaapje uit het water te ha len, bleken de levensgeesten toen reeds ge weken te zijn. JONGEN GAF ZICH UIT VOOR OORLOGSINVALIDE. Op treurige wijze heeft een zeventienja rige loopjongen, P. A. T., van het vertrou wen zijner medemenschen misbruik ge maakt. In een café in de Wagenstraat te 's-Gravenhage, waar hij nog wel eens placht te komen, gaf hij zich namelijk uit voor oorlogsinvalide, en wel voor een ma rinier. Hij vertelde steeds de indrukwek kendste verhalen, deed bovendien alsof hij mank geworden was, en wist op deze wijze het medelijden van anderen op te wekken. Niemand had dan ook durven vermoeden, dat het de ongelukkige oorlogsinvalide was, die in het tijdvak van 10 tot en met 15 de zer geregeld den wijnkelder van het café bezocht en daar in totaal veertig flesschen wijn stal. De jongen pleegde zijn diefstallen dan ook zeer listig. -Hij gaf namelijk voor naar het toilet te gaan, om dan in den kel der te verdwijnen. De flesschen, die hij zelf niet opdronk, heeft de jongen aan caféhou ders verkocht. Op het bureau, waar hij zich thans in arrest bevindt, heeft hij een be kentenis afgelegd. NIEUWE AANHOUDINGEN IN' DISTRIBUTIE-ZWENDEL-AFFAIRE TE DEN HAAG Met betrekking tot den omvangrijken distributiebonnenzwendel, welke dezer dagen in Den Haag aan het licht is ge komen, vernemen wij nog dat aldaar ook de 19-jarige koopman J. J. B. is aan gehouden. Hij wordt er van verdacht rechtstreeks van een der hoofdverdachten in deze zaak 20.000 boterbonnen te hebben gekocht, waarvoor hij een bedrag van 20.000 heeft betaald. Een klein deel van deze bonnen heeft hij gebruikt om boter te koopen voor zijn zaak. De rest van deze bonnen heeft hij aan anderen verkocht. Een van deze personen, de 26-jarige H.H. J. M. is in Zoetermeer aangehouden en in arrest gesteld. Dit is reeds de zesde en zevende arres tatie in deze zaak. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Nog meer arrestaties worden verwacht. EEN RUK SLANDBO UWIVINTER- SCHOOL IN DE BETUWE. Sinds 1922 was de Betuwestreek niet meer in het bezit van een rijkslandbouw- winterschool. Gebrek aan leerlingen was de reden, dat de rijkslandbouwwinter- school te Tiel in dat jaar werd opgeheven. Thans zal wederom een dergelijke onder wijsinrichting worden geopend. Het be trokken departement heeft de middelen beschikbaar gesteld, en er zal worden ge tracht, de school nog deze herfst te ope nen. De gemeente Valburg heeft het ge bouw „Veldzicht" beschikbaar gesteld. Als waarnemend-directeur is benoemd de heer ir. T. S. Huizinga rijkslandbouw- consulent voor zuidelijk Gelderland te Tiel. Het programma der school zal aangepast worden aan de behoefte der streek, name lijk het bijbrengen van meerdere ken nis voor de fruitteelt. FEUILLETON door LOUISE KNÖPFEL. (Geautoriseerde vertaling) 34) De kamer van juffrouw Haarhaus, in- spectrice van de meisjesbescherming, was kaal en nuchter gemeubileerd. Ze herin nerde Liska direct aan de met dossiers vol gepakte vertrekken van het kantoor van Justizrat Mertens. In het aangrenzende vertrek bij Clare Grottner stonden tenmin ste nog een paar bloemen en planten, die de kille werkkamer wat opvroolijkten. Van Clare Grottners gezicht straalde echter vriendelijkheid af. Dat is een adjunct-inspectrice zooals ze zijn moet, had Liska gedacht, toen zij Clare Grottner voor het eerst ontmoette. Helaas was niet zij maar juffrouw Haar haus tot voogdes benoemd. Ik ben daavoor nog te jong, juffrouw Liska, had Clare gezegd. Ik ben nog niet geposeerd en eer waardig genoeg. Ik geloof, dat ze hier op het bureau mij liefst ook nog onder voog dij zouden willen stellen. RECHTZAKEN ECONOMISCHE RECHTER NOGMAALS: DE CLANDESTIENE SLACHTERIJ. Men koope geen „vleesch zonder bon". ZWARE STRAFFEN. Bij den economischen rechter te 's-Gra venhage is gisteren weer een serie ern stige gevallen yan clandestiene slachtingen en ongeoorloofden handel in vleesch-zon- der-bon aan de orde geweest. Als geheime slachtsplaats deed o.a. een stal te Rijswijk dienst, vanwaar langs duis tere wegen het vleesch naar restaurants of particulieren in Den Haag werd ver voerd. Hoe schandelijk het in dien stal toeging, moge blijken uit eenige passages, ontleend aan het lijvige rapport, dat de ambtenaren van den betreffenden opsporingsdienst over deze zaak hadden opgemaakt, welke pas sages wij hier laten volgen: „De stal, staande op het erf van Van P. te Rijswijk, was een ruimte van ongeveer 4 bij 5 meter. In de linkerhelft van dezen stal waren een paar balken, waartusschen het vee dient te staan. Op laatstgenoem de balken, waren twee opzetten van een wagen gelegd, welke als tafel dienst moes ten doen. Daarop lag eenig vleesch en vet. Rechts in den hoek troffen wij het geslach te rund aan, dat aan den zolder was opge takeld. Vlak daarvoor op den grond trof fen wij een groote partij ingewanden aan, kennelijk afkomstig van geslacht vee. Het geheel maakte een walgelijken indruk. Overal op den grond lagen afgang en urine van het vee. Het geheel verspreidde een onbeschrijfelijken stank. Het beschreven rund, de mest en de ingewanden zagen zwart van de vliegen. Kortom het geheel tartte elk begrip van hygiëne. De slach ters konden het niet de moeite waard vin den, als er een nieuwe slachting moest ge schieden, den stal een beetje op te ruimen. Wij kregen den indruk, dat de ingewanden en het vuil van de beesten daar al weken aanwezig waren. De volksgezondheid wordt door een der gelijk soort slachters in ernstig gevaar ge bracht, hetgeen hier overduidelijk werd aangetoond". Een van de eersten, die zich voor deze geheime slachterij te verantwoorden had den, was de koopman A. V. te Voorburg. Deze man had de schuur of stal voor 4. per week van Van P. gehuurd en hij was het, die de koeien opkocht en ze in dien stal liet slachten. Zijn 18-jarige zoon en de 27- jarige M. Th. B waren de eigenlijke slach ters en zekere de G. werkte daaraan af en toe mede. A. V. deed het voorkomen, alsof hij eigenlijk maar weinig met deze zaak te maken had, omdat hij niet zelf aan het slachten deelnam, en aanvankelijk volgens zijn zeggen niet geweten zou hebben, wat z'ch in de schuur afspeelde. De Officier van Justitie, mx. Zaayer, hechtte aan deze poging tot verontschuldi ging weinig waarde en achtte den man wel degelijk schuldig. Ter zake van uitlokking der geheime slachtpartijen vorderde spr. een jaar en vier maanden gevangenisstraf en wegens het koopen van koeien buiten de wette lijke bepalingen om 2000 boete subs, vier maanden hechtenis. De Officier legde er de nantdruk op, dat dergelijke gevallen op voorbeeldige wijze behoorden te worden getsraft en dat het ge wen scht is, dat het publiek in het bij zonder ook de kooper van vleesch zonder bon" goed kermis neemt van de walgelij ke vuiligheid, die men op dergelijke wijze in huis haalt. Nadat verdachte's raadsman had opge merkt, dat hier geen uitlokking, doch hoogstens medeplichtigheid bewezen kon worden geacht en daarbij een beroep had gedaan op clementie wegens gezinsomstan digheden van V., zeide de rechter, mr. C. J. de Vries, zich allereerst naar het belang der gemeenschap te moeten richten. Welnu, op feiten als het onderhavige staat een nis, overeenkomstig den eisch, veroor- straf. Deze verdachte moge het dan heb ben gedaan voor zijn gezin, hij heeft echter de geheele gemeenschap in gevaar ge bracht. Daarom stelde sprier de straf voor het eerstgenoemde feit nog iets hooger dan de Officier had gevorderd en wel op een jaar en zes maanden gevangenisstraf. We gens het koopen van een koe (het bewijs was in dit eene geval geleverd) werd V. tot /2000 subsidiair vier maanden hechte nis, over eenkomstig den eisch, veroor deeld. De achttienjarige zoon werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarbij rekening werd gehouden met zijn jeugd, doch waarbij anderzijds niet over het Daarbij had zij de angstige Liska met een schelmsch lachje hartelijk toegeknikt. Sedert waren het meisje en de jongevrouw hoe zelden ze elkaar ook zagen, heimelijk vriendinnen. Liska ging nu dan ook eerst naar de ka mer van de jonge inspectrice, maar deze was er niet. Doch juffrouw Melitta Haar haus was er wel. Lang, mager en uitge droogd zat zij aan haar schrijftafel en wachtte Liska met een verachtelijken en strengen blik op. Goeden morgen, zei ze, uitdagend op haar horloge kijkend. U is tien minuten la ter dan ik u opgaf te komen, juffrouw He- genwald. Geen wonder, wanneer men des avonds uit gaat, kan men den volgenden morgen niet uit zijn bed. U gaat toch ook uit, juffrouw Haar haus, ik ben dus in goed gezelschap ge weest. Melitta Haarhaus werd ijzig. U schynt werkelijk niet den minsten tact te hebben. Er is toch wel eenig onder scheid, wanne.er ik, 'n gerijpte vrouw, voor studiedoeleinden een dergelijke inrichting bezoek, ofMaar het lijkt mij niet noo- dig daarover met u te spreken. Ik wou het over wat anders hebben. Waarvan leeft u, juffrouw Hegenwald? Liska was volkomen overbluft. Deze vraag, buiten eenig verband, leek wel een strikvraagWat zou die juffrouw Haar haus willen? Reeds kwam het: Uw inkomsten, de on dersteuning, welke u krijgt, bedraagt, zoo ver mij bekend is Veertig mark en tactig pfennig! viel Liska haar in de rede. Juist veertig mark en tachtig pfennig. hoofd werd gezien, dat deze jongen enkele maanden tevoren reeds een geldboete had gehad, omdat hij aan een dergelijk zaakje had deelgenomen. De 27-jarige M. Th. B. werd overeen komstig den eisch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en de G. tot twee maan den. Van P., die de schuur aan.V. had ver huurd en die aanvankelijk in de meening zou hebben verkeerd, dat er slechts tijde lijk eenig vee voor den handel in geplaatst zou worden (het meerendeel van de clan destiene slachtingen "zou bijv. thuis ge schied zijn) werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf wegens medeplichtig heid. Voorts werden gestraft: zekere van der Z. wegens clandestiene slachting van koeien en varkens, tot een jaar gevangenis straf. Zekere V. wegens clandestienen ver koop van vleesch tot 9 maanden en een aantal koopers, o.w. diverse restaurant houders wegens het koopen van vrij groote partijen vleesch zonder bon, tot straffen van 800 a 1000, aan welke restaurant houders werd medegedeeld, dat bij herha ling van dergelijke handelingen de namen hunner inrichtingen in dit verband aan de openbaarheid zouden worden prijs gege ven. SLUIKHANDEL IN KOFFIE BEBOET. Koffie blijkt in den sluikhandel nog al tijd een zeer gezocht en dus voor de han delaren voordeelig artikel te zijn. Dat deze handel echter ook zijn risico's, groote ri sico's met zich medebrengt, bij kt uit eeni ge tuchtbeschikkingen, welke in den laat- sten tijd door de inspecteurs voor de prys- beheersching werden gewezen. De winkelier A. van M. te Rossum ver kocht „omdat zij zoo'n hoogen prijs bo den", aan twee scharrelaars 100 K.G. koffie a 20.per K.G. Dit was koffie, welke hij normaal voor ƒ1.60 per K.G. zou hebben moeten verkoopen, maar die was achterge houden toen cfe koffie-distributie ten einde liep en in plaats van koffie het surrogaat verkocht mocht worden. Behalve de ver kochte 100 K.G. bleek, dat van M. nog 150 K.G. koffie en thee op zolder opgeslagen had. Door den inspecteur voor de prijsbe- heersching te Arnhem werd deze partij ver beurd verklaard en een boete van 2000 opgelegd. Een grossier in chocolade te Arnhem, J. S., verkocht in Juni 511/2 K.G. onge brande koffie. Deze koffie was afkomstig Véin een partij van 275 K.G., waarvoor S. ƒ4.125 had neergeteld. H. J., melkhande laar te Westervoort, de kooper der 511/2 K.G., had 824 moeten betalen. De gehee le partij koffie werd verbeurd verklaard en kooper en verkooper werden bovendien r.og ieder tot f 100 boete veroordeeld. W. L.. een melkventer te Borne, ver kocht 1 K.G. koffie en een pond thee, sa men voor 37.50. Zijn kooper werd bij het vervoer aangehouden door controle-amb tenaren. De herkomst van de thee en kof fie werd al spoedig vastgesteld en een huiszoeking bij L. leverde nog 2 K.G. thee en 12 K.G. koffie op, welke in beslag wer den genomen. L. zag zich beboet met 250, thee en koffie werden ook in dit ge val verbeurd verklaard. J. H. B., koopman te Apeldoorn, ver handelde in de maanden Januari tot en met Maart eenige partijen koffie voor prij zen, welke varieerden van 3.90 tot 5.40 per pond. Ook B. werd wegens overtreding van de prijzenbeschikking 1940 No. 1 ver oordeeld en wel tot een boete van 1000. Haagsche Politierechter Zij zou het wel even op knappen. Mej. S. J. R. te Leiden heeft een vriendin en deze vriendin was dienstbode te Oegstgeest geweest. Geweest, want zij was ontslagen. Nu had die dienstbodevrien din van haar mevrouw een costuum ge kregen en toen zy verdween had zij alleen de rok van het costuum meegenomen en het jasje laten hangen. Verschillende aan vragen leverden geen resultaat op en daar om had; Jansje, zoo heette de dienstmaagd, aan de vriendin gevraagd of zij hét jasje wilde halen. Netjes had zij gebeld en even netjes om het jasje gevraagd. Het werd geweigerd en de deur dreigde 2ich te sluiten. Zulks zou ook inderdaad gebeurd zijn als de vriendin niet haar voet tussehen den drempel en de deur gezet zou hebben. Het 'huisvredebreukje was gébo ren, want de mevrouw van de gewezen dienstmaagd toeterde, daarin bijgestaan door haar thans gedienstige, tot driemaal „d'r uit". De Politierechter wees haar er op, dat hetgeen zij gedaan had, hoogst onbehoor lijk was geweest, want zij had ook danig haar mondje laten gaan. Van deze som kunt u onmogelijk naast uw andere uitgaven voor woning, kleeding, eten (lieve hemel, mijn eten! dacht Liska bij zichzelf) nog vermaken betalen. De entrée^kaart had ik van mijn vriend gekregen. En als u het nu precies wil weten, juffrouw Haarhaus, ik heb veel vrienden, kameraden, die alles met mij deelen, de laatste cent en het laatste stuk brood. En die verlangen alleen maar het bewustzijn, dat wij allemaal kameraden onder en voor elkaar zijn. En wij geloo- ven allemaal in elkaar, strijden schouder aan schouder met al de moeilijkheden. En wij houden dat vol, alle tegenslagen ten spijt. En, als u nu gelooft, juffrouw Haar haus, naar believen als voogdes in mijn le ven te mogen rondsnuffelen, dan heeft u mij hier voor het laatst gezien. Dan zie ik maar liever van de heele ondersteuning af. Maarmaarfluisterde juf frouw Haarhaus. Ze was geheel onthutst bij het zien van dit jonge, woedende ge zicht en het flikkeren in Liska's blauwe oogen. Goeden morgen! hoorde juffrouw Haarhaus haar nog net zeggen. Eer zij weer bekomen was om ook maar iets te kunnen antwoorden, sloeg Liska de deur al achter zich dicht. Nu, dacht die voldaan en woedend te gelijk, dat was een goed begin. Zoo ben ik net in de goede stemming en nu kan mij in den weg komen wat maar wil, ik ben ner gens meer bang vöor! De uitgeverij van de Berlijnsche tijd schriften A.G. was een reusachtig gebouw „En as se gegefe had, wat ik vroeg, dan sou er niks gebeurd zijn", was het com mentaar van de vriendin. De Officier was van meening, dat zij hoogst onbehoorlijk was opgetreden. Als er gezegd wordt „er uit", dan heeft zij daaraan maar te voldoen. En om haar dat voortaan voor oogen te doen staan eischte de officier een geldboete van f 20 suibs. 20 dagen. De Politierechter wees de recalcitrante vriendin er op, dat het een dure geschiede nis voor haar werd, want hij zou met den eisch van den officier meegaan en haar veroordeelen tot een geldboete van f 20 subs. 20 dagen. Diefstal van een konijn. De losar'oeider L. P. uit Noordwijk zei, dat hij honger had en daarom een ko nijn had gestolen, hetgeen de officier ge straft wilde zien met een geldboete van 10.subs. 10 dagen. Aangezien de gel delijke omstandigheden van verdachte slecht zyn en men hem nog niet de gevan genis in wilde hebben, 'kiwam 'hij er af met een geldboete van f 7 subs 7 dagen. Hij wist van niets. De koopman J. afkomstig uit Leiden was de meening toegedaan, dat hij niet zoo stom zou wezen, om voor vier dubbeltjes de bajes in te draaien Niettemin had hij van een buurjongetje een partijtje „lom pen" gekocht, welke „lompen" uit nat waschgoed bleken te bestaan, zoo door het joch van het waschlijntje bij zijn moeder genomen, waarmee de moeder wel „lol" gehad zal hebben. De Officier vond het toch erg gevaarlijk om van buurjongetjes waschgoed te koo pen, dat nog nat is. Hij had toch op zijn vingers na kunnen tellen, dat buurjon getjes niet het natte waschgoed van bun moeder mee krijgen om te verkoopen, al zegt zoo'n jongetje, dat het van zijn moe der mocht. Terzake scbuldheling eischte spr. een geldboete van f 15 subs. 15 dagen. Ook de Politierechter was van meening, ■dat deze onvoorzichtigheid van verdachte bestraft moet worden met een geldboete van. f 15 subs. 15 dagen. De auto in huurkoop. De directeur van een N.V. te Voorburg, J. W. v. d. D. te L e i d s c h e n d a m, towam als getuige vertellen, dat hij een reiziger G. F. H. uit Den Haag in dienst had genomen. Deze moest daartoe verhui zen en had niet voldoende geld. Of de directeur hem f 500 wilde leenen. Voor een leening voelde de directeur niet veel, wel wilde hij de auto van zijn reiziger koopen voor f 500. Deze kon zijn auto dan in ter mijnen van f 13 per week terug koopen. De reiziger kocht dus zijn auto weer terug in huurkoop en mocht hem gewoon blijven gebruiken. Maar toen hij f 143, zijnde elf weken had afbetaald had hij de auto ge woon verkocht, als was het reeds zijn eigendom. Daarom had hij zich voor den Politierechter te verantwoorden. Hij gaf het feit toe, maar zeide nog f 1200 cautie tegoed te hebben van de N.V., die maar tniet betaald werden, zoodat hij daar een proces, tegen de N.V., over was begonnen. Uit het verdere verhoor bleek wel, dat er aan beide zijden eigenaardige dingen gebeurd waren. De officier hield alleen maar rekening met het feit, dat verdachte de auto ver kocht had, zonder dat deze geheel was af betaald en eischte deswege een geldboete van f 50 subs. 50 dagen. De Politierechter rekening houdende met het feit, dat er aan beide zijden fouten ge maakt waren veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 20 subs. 20 dagen. De kauwgombal. van zandsteen. Onophoudelijk was de gla zen draaideur in beweging, onophoudelijk gingen menschen in en uit. Onophoudelijk waren de drie liften links in de hal vol menschen en de glazen liftkooi aan de overzijde, door een bediende in uniform be diend, ging maar op en neer. Liska moest naar de tweede verdieping. Als het u belieft links bij „Aan melden". Wilt u een oogenblik wachten, zei de bediende aan het loket, nadat zij haar kaartje had afgegeven. Liska ging zitten aan een tafeltje, waar op tijdschriften lagen. Hoe lang was het niet geleden, dat zij aan zoo'n tafeltje ge zeten had en gewacht. Dat was toen bij JustizTat Mertens geweest. Ze had den ouden heer in lang niet gezien. Altijd maar dat wanhopige zoeken naar werk had alle privé-relaties onmogelijk gemaakt. Was het heusch een half jaar geleden, dat ze bij hem was, of was het al jaren? En wat lag daar niet allemaal tussehen? Ervarin gen, bittere en smartelijke, het in elkaar storten van valsche voorstellingen aan gaande de wereld en de menschen. En toch ook het bewustzijn, dat er altijd nog wel willendheid en bereidheid om te helpen bestond. Ze keek eens rond. Door den corridor liep een kleine volksverhuiizng van men schen. Telegrambestellers holden voorbij. Jongelui met drukproeven en manuscript- vellen kwamen uit deuren en verdwenen weer in andere, het was een komen en gaan. In de wachtkamer zaten wachtenden zooals zij. Jonge mannen met teekenmap pen onder den arm, vrouwen, die in ma nuscripten bladerden. Op de meeste gezich ten stond spanning en onrust te lezen. Hoe HAAGSCHE RECHTBANK Waar kwamen de balken vandaan? De 39-jarige schipper A. M. uit S a s- senheim had zich te verantwoorden wegens verduistering van balken. Op zekeren dag had de procuratiehouder van een firma te Sassenheim op het erf een aantal balken gevonden, die niet van de firma waren, zoodat dus niet verklaard kon worden van wien de balken waren en wie ze op het erf gedeponeerd had. De politie was in het geval gemengd en deze had uitgeknobbeld, dat de balken van diefstal afkomstig zouden zijn. Verdachte ontkende zul-ks voor de Haag sche rechtbank en zeide. dat hij de balken op een verkooping gekocht had. De zaak werd daarom aangehouden om den wachtmeester der marechausse te hoo- ren, die de zaak had onderzocht. Was dat een liefhebberij? De 32-jarige J. A. van D. afkomstig uit Leiden hield er een eigenaardige lief hebberij op na. Overal waar hij de kans schoon zag haalde hij electrische scheer- apparaten weg en liet veel duurdere voor werpen ongemoeid. Acht van deze instru menten had hij aldus buitgemaakt, deels weggenomen uit winkels en deels uit uit stalkastjes. Waarom 'hij zulks gedaan had wist hy niet te verklaren, maar hij had ze wel alle voor een flinken prijs verkocht. Aangezien hij reeds meerdere malen voor. zij het andere „liefhebberijen veroordeeld is geweest, eischte de officier thans een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De liturgie der Kerk ZONDAG 31 Augustus. Dertiende Zon dag na Pinksteren. Mis: Respice. 2e gebed v. d. H. Raymundus Nonnatus, Belijder; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieënheid. Kleur: Groen. De belofte van Ohristus wordt vervuld in 'hen, die gelooven in Christus. (Epistel). Daarom vragen wij aan God, dat Hij neer ziet op Zijn (Nieuw) Verbond (Imtroitus, Graduale) en ons geven wil vermeerde ring van geloof. (Gebed). Een geloof zóó sterk, als dat van de tien melaatschen, die zonder notg genezen te zijn op weg gin gen om zich te vertoonen aan ode priester (Evangelie). Vertrouwende, dat ons ge loof ons gezond zal maken naar de ziel, brengen wij ons offer, dat God, naar wij hopen, welwillend zal aanvaarden. (Of fertorium, Stilgebed). Wetend, dat het ge loof moet leven door de hoop en vooral door de liefde, bidden wij, dat het Brood, dat God ons gegeven heeft in de H. Com munie, ons vertrouwen op de vervulling van de belofte zal versterken en bovenal ons zal doen aangroeien in de liefde. (Ge bed). MAANDAG 1 Septemer. Mis v. d. H. Aegidius, Abt: Os Justi. 2e gebed v. d. hei lige twaalf Broeders, Martelaren; 3e A Cimctis (om de voorbede van de Heiligen); 4e voor de vrede. Kleur:Wit. In Athene geboren, verliet de heilige Aegidius zijn ouders en zijn vaderland uit verlangen naar de eenzaamheid. Hij ging naar Frankrijk," waar hij in een woeste streek aan de monding van de Rhóne voor zich een hut liet bouwen. Later ging hij wonen in het bisdom Nimes, waar hij leef de in gebed en overweging en zich voedde alleen met kruiden. Uit liefde voor de een zaamheid weigerde hij de eervolle bstrek- kinigen, welke hem werdén aangeboden aan het Fransche hof. Hij stichtte een klooster met de regel van de heilige Be- nedictus. Rond dat klooster is de stad ont staan, welke naar de heilige wordt ge noemd: „St. Gilles". veel zorg, hoeveel hoop zou deze kamer al niet gezien hebben. Een mijnheer kwam uit de redactieka mer. Een jongeman naast Liska sprong haastig* van zijn stoel op. Dus zei de heer, na vluchtig te heb ben gegroet, er is ons veel aan gelegen 'n foto van doctor Stoltenberg te kunnen ge ven. Wij weten, dat hij in de stad is. Maar het was tot nu toe niet mogelijk hem te pakken te krijgen. U yreet echter, dat het publiek altijd zulke plaatjes wil. Als u ons een opname bezorgen kunt, eer de concur rentie ons voor is De jonge man haalde de schouders op Ik heb half Berlijn afgezocht. Die mijnheer is gewoonweg niet te pakken te krijgen! Ik.... Enfin, zei hij zich zelf in de rede val lend en keek afkeurend naar Liska, die Was opgestaan en hem zoo snel en rake lings voorbygeloopen, dat zijn teekenmap op den grond vieL Liska holde de trappen van het uitge versbedrijf af. In koortsachtige haast zocht zij het telefoonnummer van Justizrat Mer tens. Eindelijk vond zij het en beldè'op: Is daar Justizrat Mertens? vroeg zij en een oogenblikje later zei ze: Hallo met Liska Hegenwald. Mijnheer de Jus tizrat, ik heb twintig mark noodig! (Wordt vervolgd.) Een achttien jarig jongmensch uit Lei den was langs een kauwgomballen-auto- maat gekomen en had trek in een kauw gombal maar geen cent om zulk een ding uit het apparaat te voorschijn te doen ko men. En om er toch aan te komen had hij het ruitje van de machinerie ingeslagen en zulk een aantal gomballen meegepikt, dat hij nu nog wel kan herkauwen. De officier vond het meer een kwajon gensstreek dan een diefstal en de Politie rechter informeerde 'belangstellend, of de 18-jarige van zijn vader een pak slaag in ontvangst had mogen nemen voor dit feit, „En niet zoo zuinig ook", vertelde hij. „Dat doet me plezier", zei de magistraat zonder medelijden. De officier vond. dat verdachte, die twee kwartjes zakgeld krijgt, het ook maar eens in zijn portemonnaie moest voelen en eischte een geldboete van f 10 subs. 10 da gen. De Politierechter vond ook, dat buiten het pak rammel f 10 boete een goede straf is en tevens een les voor de toekomst. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Perugia en Petrus van Sassoferrato, Mar telaren: Intret. 2e gebed v. d. H. Aegidius: 3e v. <L heilige twaalf Broeders; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Winterhulp Nederland Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9