5k jang&te óucce&ó&ti aan tiet daöieiyli pumt SUtöioxaie fadefi ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 RECHTSTREEKSCHE VERBINDING MET FINLAND MOGELIJK Da eAAile ii ex Beminde papieren parochianen! Het is de groote vraag, of deze brief nog tijdig Leiden zal bereiken. De beslomme ringen van een pastoor, die zich in zijn nieuwe omgeving moet inwerken, zijn zóó vele en zóó velerlei, dat er weinig respijt voor schrijven overblijft. Daarbij komt, dat de inleiding, die de redactie zoo vriendelijk was aan mijn her optreden te wijden, me een aantal brieven bezorgde van lezers, die allen een antwoord verwachten, maar het niet allen zullen ontvangen althans niet dezen eersten keer. Er waren een' paar epistels bij van Aagjes, die, ofschoon weinig nieuwsgierig, toch graag alles weten willen, en langs geslepen sluipweggetjes er achter trachten te komen, waar Bommeles ergens ligt. Op de kaart hadden ze 't niet gevon den. Dat klopt. De eenige toelichting, die aan deze weetgragen kan worden gegeven is: „drie uur boven een ongeloofelijk heet oord". Dat maakt hen niet veel wijzer, en dat is juist de bedoeling. Het is het voor deel van deze papieren kansel, omringd te zijn door papieren parochianen, die him eigen» herder niet kennen. Dat vermijdt geloop aan de pastorie en in de biechtstoel, en voorkomt nog meer aanslagen op de bel en op de telefoon, welke toch reeds geen vijf minuten achtereen met rust worden gelaten. Mina, die het van al dat getj engel op haar zemiwen krijgt, zou het niet kun nen bijsloffen. Intusschen verheug ik me in mijn oude parochie te zijn teruggekeêrd, hoewel Mgr. mij een nieuwe parochie heeft aangewezen. Een dergelijk geval van insubordinatie te gen het bisschoppelijk gezag komt, geluk kig, zelden voor, doch ik ben er van verze kerd, dat tegen deze vlucht langs een ach terdeurtje geen enkel bezwaar rijst. De gesprekken met Stupido en Nix (die ditmaal geen kans krijgen op de proppen te komen) vonden een echo in eenige brieven uit de kranten-parochie, en voor den goe den gang van zaken is het 't beste, deze eerst af te handelen. Een bezorgde juffrouw uit Boskoop schreef me, dat ik er geen goed aan had gedaan aan Stupido en Nix te vertellen, dat het bij de dankzegging na de Communie het niet op een paar minuten aankwam. „Sommige menschen zijn daar erg laksch in" meent zij. Het zou inderdaad jammer zijn, als die „sommige menschen" (doch dat zijn er naar mijn ervaring niet velen) met de. dankzeg ging een handje gingen lichten. Een kwar tier dankzegging is voorgeschreven, maar het is niet noodig het horloge ernaast te leggen. De opmerking is door de Boskoopsche dame trouwens uit haar verband gerukt. De bedoeling van het geheele gesprek was den nadruk erop te leggen, dat met een kwartier dankzegging de communie-gang niet mag zijn afgesloten.'Den geheelen dag en de geheele week moeten wij ver vuld blijven van dankbaarheid voor de ons geschonken gave, om het voorrecht ons bo ven duizenden en millioenen geschonken op een wonderdadige, zeer innige wijze met Christus te zijn vereenigd. Dit voorrecht en hiermede belanden wij aan een tweeden brief, van iemand uit Leiden, die vroeg welk gebed de priester bidt op zijn terugtocht van de communie bank dit voorrecht wordt in enkele zin nen weergegeven in het „O, sacrum convi- vium", dat de priester na het communie- uitreiken bidt: O, heilig gastmaal, waarin Christus gegeten wordt, de herdenking van Zijn lijden wordt gevierd, de ziel vervuld wordt ^an genade en van de toekomstige glorie ons een onderpand wordt gegeven. De lezing van dit gebed zeer geschikt ter overweging na de H. Communie zou den wij willen aanbevelen aan een ander, die schreef nogal eens moeilijkheden te hebben om zijn geloof onder de knie te krijgen. Dat overkomt den beste! Wij zouden hem kunnen aanraden den avond voor hij hoogtijd houdt, zijn Cani- sius-bijbeltje open te slaan, en daarin te lezen: Johannes, hoofdstuk 6, vooral van vers 51 tot het slot (waarin Christus zoo duidelijk als 't maar kan de H. Eucharistie belóóft) en daarna bij een van de Evange listen te lezen de inlossing dier belofte na het Laatste Avondmaal. Cyrillus van Alexandrië, die in het jaar 386 stierf, zeide in zijn preek tot de nieuw- gedoopten: Daar dus de Heer zelf uitspraak deed en van het brood zeiden dat is mijn Lichaam, wie zal zich dan vermeten er aan te twijfelen? En daar Hij ons de verzekering gaf en zeide: dat is mijn Bloed, wie zal dan nog aarzelen en meenen: dit is zijn bloed niet Tenslotte is er een brief, wederom uit Leiden, die terugkomt op het communicee- ren onder de Mis. Nadat wij betrekkelijk kort geleden daar in den breede over heb ben uitgeweid, zullen we er niet in bizon- derheden op ingaan. De Mis is niet anders dan het H. Avondmaal, dat zich opnieuw in ons midden afspeelt, met dit verschil, dat de handelende persoon van Christus ver hangen is door den priester, die opdracht kreeg dit te doen „te Mijner gedachtenis". De Kerk noodigt de geloovigen uit op het zelfde tijdstip aan het H. Avondmaal deel te nemen als de Apostelen, en zich te ver eenigen met den Christus, die onder de ge daante van brood en wijn Zijn lijden en sterven aan den Vader opoffert. Om enkele redenen van practischen aard (vroeger met name genoemd) wordt de H. Communie vóór de Mis en zelfs buiten de Mis uitge reikt, maar de geloovigen, die over de noo- dige tijd en gelegenheid beschikken, komen béter de bedoeling van Christus na, wan neer zij het H. Avondmaal vieren zooals het- is ingesteld. En ik kan de verzekering geven, dat degenen, die zich tot gewoonte hebben gemaakt onder de Mis te commu- niceeren, daarvan slechts in de uiterste tijdnood afstand doen. De Mis is voor hen een indrukwekkende en door geen andere gebeden te evenaren voorbereiding tot de H. Tafel, terwijl bovendien door de samen hang met het opnieuw-tegenwoofdig ge stelde kruisoffer de beteekenis van de H. Communie „den dood des Heeren ver kondigen totdat Hij komt" veel duidelij ker tot hen spreekt. Een zware taak wordt me opgelegd door een veeleischend heer uit Wassenaar, die gaarne in kort bestek („een kolommetje in de krant b.v.") een overzicht had over het ontstaan van het Christendom. Het zal moeilijk zijn maar wij zullen het probeeren. Meer kunnen wij niet belo ven. Stupido en Nix zullen dus nog even moeten wachten, alvorens aan het woord te komen. Ik weet 't zij trappelen van ongeduld. Hetgeen schadelijk is voor de dure zolen. Maar zij doen het op hun eigen kosten. Dat is een troost. Pastoor. Spoorlijn naar Petersburg afgesneden DE INNEMING VAN REV AL EN BALTISCHPORT. Als aanvulling op het weermachtsbe- richt verneemt het D.N.B. van welinge lichte zijde het volgende: Zooals te voorzien was, zijn Reval en Baltischport zeer snel in Duitsche handen gevallen, nadat de Sowjets onder wanho pige gevechten tevergeefs geprobeerd had den over zee te ontkomen. Deze evacuatie zou hun evenwel niet veel baten, daar de naar het Oosten teruggevoerde Sow jet troepen in het gebied om Petersburg slechts in een nieuwe vernietigende om singeling zouden kunnen geraken. Het be zit van Reval als laatste Baltische haven, welke den Sowjets tot dusver nog was overgebleven, is voor de Duitsche weer macht vooral daarom van zoo groote be teekenis, omdat de afstand van hier tot aan de Finsche hoofdstad Helsinki door de lucht slechts 90 K.M. bedraagt, zoodat dus een rechtstreeksch contact met het verbonden Finland inplaats van als tot dusver over Zweden niets meer in den weg staat. Het steunpunt Baltischport speelde aan de Zuidkust van de Finsche Golf ongeveer dezelfde rol als Hangoe in het Noorden, dat in 1940 van Finland werd afgedwongen en thans nog in handen van de Sowjets is. De aanvoer naar Hangoe en naar de Bal tische eilanden Oesel en Dagoe loopt thans over de geheele lengte van de Finsche Golf van de Noord- en van de Zuidkust af, gevaar. Het persbureau der Sowjets heeft gisteren toegegeven, dat Dnjepropetrowsk door de strijdkrachten der Sowjets ont ruimd is. Daarmede is definitief de legen de uit de wereld- geholpen, alsof het den Sowjet-troepen nog mogelijk geweest zou zijn, zich ten Westen van den Dnjepr te handhaven. Met het verlies van Dnjepro petrowsk hebben de Sowjets definitief de hoop moeten opgeven de te verwachten verdere operaties van den Duitschen Zui delijken flank in den kiem te kunnen smo ren. Tegenover het bericht van den Ameri- kaanschen zender Boston, dat de stad Go mel door de Sowjets is heroverd, kan ge constateerd worden, dat Gomel reeds minstens vijftig kilometer achter het in middels opgeschoven Duitsche front ligt en dat er van eenigen tegenslag aan Duit sche zijde geen sprake kan zijn. Integen deel, ook de Duitsche aanvalsbewegingen in het gebied voor Gomel verloopen bui tengewoon gunstig. OVER DE SPOORLIJN PETERSBURG— MOSKOU. Op verscheidene plaatsen zijn de Duit sche troepen over de spoorlijn Petersburg Moskou getrokken, die door de bolsje wisten taai verdedigd wordt. Nadat Duit sche eenheden reeds deze belangrijke spoorverbinding ten Noorden van het II- menmeer hadden overschreden, hebben ook op 28 Augustus formaties van het Duit sche luchtwapen haar doeltreffende aan vallen op andere naar Petersburg leidende spoorlijnen voortgezet. Op verscheidene plaatsen werden de rails losgerukt en voor elk verkeer onbruikbaar gemaakt. De bolsjewisten hebben een groot ge deelte van de nog overgebleven luchtmacht in den Noordelijken sector van het Ooste lijk front geconcentreerd teneinde den niet te stuiten opmarsch van de Duitsche le- gerafdeelingen te belemmeren. Alle po gingen echter, om de Duitsche troepen tot staan te brengen, zijn mislukt. DUITSCHE AANVALLEN OP SCHIER EILAND KOLA. Op 28 Augustus hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een aanval ondernomen op belangrijke militaire doelen in Sowjet- steden van het schiereiland Kola. Toen de eerste golf vliegtuigen terugging, stonden reeds fabrieksgebouwen op verschillende plaatsen in lichterlaaie. Andere Duitsche vliegtuigen bombardeerden spoorlijnen om Kandalasja, die over groote trajecten wer den vernield. Elders werden bolsjewisti sche colonnes voertuigen vernietigend ge troffen. STRIJD IN HET GEBIED VAN SALLA. De reeds gemelde omsingeling en vernie tiging van twee Sowjetdivisies in het ge bied ten Oosten van Salla is gepaard ge gaan met geweldige marsch- en gevechts prestaties van de Duitsche en Finsche troe pen. Ondanks den voortdurend stroomenden regen zijn de Duitsche en Finsche troepen in de dagen, die aan de vernietiging voor- afgingen, voortdurend strijdende in het on gebaande en onbegaanbare boschachtige en moerasachtige terrein opgerukt. Het gros van de 104de- en 122ste bolsjewisti sche divisies infanterie werd bij deze gevechten tot op enkele verstrooide ge deelten ingesloten en totaal vernietigd. De deelen, die aan de vernietigende omsinge ling van de Duitsche en Finsche troepen wisten te ontkomen, moesten al hun oor logsmateriaal, hun artillerie eh voertuigen achterlaten. De verliezen van de bolsje wisten aan dooden en gevangenen en de cijfers van den buit zijn nog niet te over zien. Alleen in den sector van een Duitsch regiment hebben de Sowjets op een dag 1800 dooden verloren. In een anderen sec tor van het Finsche front werd een Sow- jetregiment infanterie ingesloten. De ver nietiging van dit regiment kan ieder oogenblik verwacht worden. STRIJD VOOR ODESSA. Formaties van de Sowjetluchtstrijdkrach- ten hebben Donderdag geprobeerd in te grijpen In den hevigen strijd om Odessa. Roemeensche jachtvliegtuigen hebben den strijd aangebonden met de bolsjewistische bommenwerpers en jachtvliegtuigen en achtervolgden ze. In korte maar hevige luchtgevechten haalden de Roemeensche vliegers drie bommenwerpers der Sowjets NIEUWE SERVISCHE REGEERING VOORWAARDE TOT TERUGROEPING DER DUITSCHE TROEPEN De militaire bevelhebber in Servië heeft op verzoek van minister-commissaris Ats- jimowitsj opdracht gegeven aan generaal Neditsj tot vorming van een Servische re geering. Generaal Neditsj heeft deze op dracht uitgevoerd en een regeering ge vormd. De bevelhebber heeft er zijn goedkeuring aan gehecht en gisteravond plechtig de be noemingsoorkonde aan generaal Neditsj overhandigd, die de leden der regeering aan den bevelhebber heeft voorgesteld. Bij de kennismaking met de nieuwe Ser vische regeering heeft de militaire bevel hebber in Servië, generaal Von Danckel- mann, een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat deze regeering is gevormd om tot welzijn van haar eigen land voor rust, orde en veiligheid te zorgen en zoo de voor waarden te vervullen voor terugroeping van de Duitsche troepen uit eigen bewe ging, hetgeen alléén een aangelegenheid van de Servische krachten, die bereid zijn tot opbouw, en van de Servische regee ring, behort te zijn. Hij was overtuigd, dat in samenwerking met de opbouwende krachten, met steun van alle goedwillen- den, zeer spoedig een wijziging tot stand gebracht kan worden, die dan ook moge lijk zou maken te zorgen voor een recht vaardigen socialen opbouw dn Servië. De carrière van Neditsj. De nieuwe Servische premier, generaal Milan Neditsj, is in 1877 geboren. In 1897 werd hij officier in het Servische leger. Hij nam aan den wereldoorlog deel met den rang van kolonel bij den Generalen Staf. In 1938 werd hij luitenant-generaal en kort daarop generaal. Van den zomer van 1939 tot November 1940 bekleedde hjj de func tie van Minister van Oorlog in de Joego slavische regeering. TOESTAND VAN LAVAL EN DéAT VERERGERD. De toestand van Laval is verergerd meldt U. P. Gistermorgen steeg, zijn temperatuur. De professoren en artsen, die hem behan delen, hielden om elf uur consult, om de vraag te bespreken, of het noodzakelijk is de kogel te verwijderen, ondanks den ge ringen afstand van het hart. Echtgenoote en dochter van Laval zijn gisteren naar het ziekenhuis gegaan, waar zij bij Laval werden toegelaten. Zij moch ten echter niet met hem spreken. Ook de toestand van Déat is ernstiger geworden. Er heeft zich bij hem bloedvergiftiging voorgedaan. en 22 jagers omlaag. Slechts vier Roe meensche machines gingen verloren. In de wateren van Odessa hebben Duit sche vliegtuigen op 28 Augustus een bolsjewistisch troepentransportschip waar genomen. Een bom trof het vaartuig van 4000 b.r.t., waardoor dit zoo ernstig be schadigd werd, dat het ter plaatse bleef liggen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben hun aanvallen op spoorlijnen en spoorweg- complexen in den centralen sector van het Oostèlijke front Donderdag met succes voortgezet. Talrijke spoorwegcomplexen werden verwoest en verscheidene rijdende en stilstaande treinen met troepen en ma teriaal werden door voltreffers vernietigd. Een sovjet-dorp is veroverd, de weerstand van den vijand Is gebroken. Nieuwe Duitsche afdeelingen rukken op, om de vluchtende bolsjewisten te achtervolgen (Orbis-Holland) Zomer op hel land. Wat achterblijft op het veld na den oogst, word' Zwaarbeladen wagens zijn het resultaat van zorgvuldig verzameld. Jong en oud aan het aren-lezen het zomerwerk op het land Holland-De Haan m> (Pax-Holland-De Haan m) Het loflied van den oogst Hoog worden de wagens opgeladen met OeitraTni" (Orbta-Holiand) volle korenaren (Pax-Holland-Da Haan mj

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5