DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ffiifeenkamót aan Süfix&t en Zhice Gezamenlijk bezoek aan het front DUITSCHLAND Momentje. I ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10038 S)e Ceicl&eli^Êoii/fca/tit Telefoon: Reactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L Bureaux: Papengracht 32. Militaire en politieke kwesties besproken De Führer en de Duce hebben in den tijd tusschen 25 en 29 Augustus een bijeen komst gehad in het hoofdkwartier van tien Führer. Tijdens deze besprekingen, die in het hoofdkwartier van den Führer van het Noordelijke en het Zuidelijke front plaats vonden, zijn alle militaire en politieke kwesties, die de ontwikkeling en den duur van den oorlog betreffen, diepgaand be sproken. De kwesties werden onderzocht in den geest van de nauwe kameraadschap en lots verbondenheid, welke de betrekkingen tus schen de beide spilmogendheden kenmerkt. De. besprekingen waren doordrongen van den onwrikbaren wil der beide volkeren en van hun leiders om den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten. De nieuwe Europeesche ordening, die uit deze overwinning te voorschijn zal treden, moet op zoo uitgestrekt mogelijke wijze de oor zaken wegnemen, die in het verleden aan leiding tot de Europeesche oorlogen heb ben gegeven. De vernietiging van het Bols jewistische gevaar en van de plutocratische uitbuiting zal de mogelijkheid verschaffen voor een vreedzame, harmonische en vruchtbare samenwerking van alle vol keren van het Europeesche continent, zoo wel op politiek als op economisch en cultu reel gebied. Naar het front Tijdens dit bezoek hebben de Führer en de Duce zich naar belangrijke punten van het Oostelijke front begeven, waarbij ook een bezoek gebracht werd aan een der Italiaansche divisies, die meedoet aan den strijd tegen het Bolsjewisme. Bij hun be zoek aan het Zuidelijke front werden de Führer en de Duce door den generaal- veldmaarschalk Von Rundstedt verwèl- komd. Bovendien werden bezoeken ge bracht aan de hoofdkwartieren van den rijksmaarschalk en van- den opperbevel hebber van het leger. Wie aanwezig waren. In het gezelschap van den Duce bevon den zich de Italiaansche ambassadeur te Berlijn Dino Alfieri, de" chef van den Generalen Staf van de Italiaansche weer macht, generaal Cavallero, de kabinetschef gezant Anfuso als vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano,. die door ziekte verhinderd was, de generaals Marras en Gandin, als mede een reeks van andere hooge officie ren van den Generalen Saf. De Duitsche ambassadeur Von Mackensen en de Duit sche militaire attaché te Rome, luitenant- generaal Von Rintelen, namen eveneens aan de reis van den Duce deeL Aan de politieke en militaire besprekin gen hebben van Duitsche zijde ook deel genomen de rijksminister van Buitenland sche Zaken, Von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel. Telegram van Mussolini aan Hitler. Mussolini heeft het volgende telegram aan Hitier gezonden: Führer. De dagen, zoo rijk aan ge beurtenissen, die wij tezamen in uw hoofdkwartier hebben doorgebracht, en de bezoeken aan onze troepen, die strijd voeren tegqp. het Bolsjewisme, zullen voor mij een onvergetelijke herinnering blijven, zooals ik u reeds heb gezegd. Wat de Sowjet-Unie aangaat, ik heb ge constateerd, dat de historische draag wijdte van onze revoluties zich steeds onweerlegbaarder openbaart, waardoor de Europeesche beschaving gered wordt van het doodelijke Bolsjewistische ge vaar. Ik keer terug naar Italië met een onuitwischbaren indruk van den grooten arbeid, dien wij ondernomen hebben en met de zekerheid, die volstrekter is dan ooit, omtrent zijn zegevierende vol tooiing. Aanvaard mijn hartelijksten dank voor de groote gastvrijheid, mij door u te midden van de dappere, on vermoeibare Duitsche strijdkrachten ge boden. En ontvang mijn hartelijke, kame raadschappelijke groeten". HET VIERDAAGSCHE PROGRAMMA. Omtrent de bijeenkomst tusschen Hitier en Mussolini schrijft een bijzondere corres pondent van het D. N. B. uit het hoofd kwartier van den Fuehrer o.m. het vol gende: Voor de elfde maal hebben de Fuehrer en de Duce in deze dagen, nu de strijd om het lot van Europa zijn tweede verjaar dag nadert, elkaar in een persoonlijke be spreking ontmoet, een bespreking welker bijzondere beteekenis duidelijk in het ge publiceerde communiqué tot uitdrukking komt. Vier dagen duurde de samenkomst van den Duce met den Fuehrer. Het waren da gen, die even sterk in het teeken stonden van de kameraadschappelijke gesprekken der beide staatslieden onder vier oogen, als dat zij dienden tot verscheidene afzonder lijke. of gezamenlijke besprekingen met him militaire en politieke medewerkers. Daartusschen lagen urenlange reizen per vliegtuig, trein en auto. De groote trajec ten van het Oosten stelden een niet gerin ge taak aan de organisatie van de reis aan beide zijden. Terstond na de aankomst en een rond gang door het hoofdkwartier van den Fuehrer, waarbij de Duce met bijzondere belangstelling de technische inrichtingen van het hoofdkwartier en de berichtencen- trale van den rijksperschef bezichtigde, hielden de Fuehrer en den Duce een eer ste bespreking, welke gevolgd werd door een referaat van den chef van het opper bevel van de weermacht, generaal-veld maarschalk Keitel, over de militaire situa tie. Aan den hieropvolgenden maaltijd, den eenigen met een officieel karakter tij dens het geheele bezoek (op de overige da gen werd aan de veldkeuken gegeten), werd behalve door den Fuehrer en den Duce van Italiaansche zijde deelgenomen door den ambassadeur Alfieri, generaal Cavallero, den kabinetschef Anfuso, de generaals Mar ras en Gandin, den chef van het protocol gezant Celesia en door den particulieren secretaris van den Duce prefect Cesare; van Duitsche zijde door rijksminster von Ribbentrop, generaal-veldmaarschalk Kei tel, de rijksleiders dr. Dietrich en Bor- man, ambassadeur von Mackensen, de ge neraals Jodl, Bodenschatz en von Rintelen, alsmede door de adjudanten van den Fueh rer, gruppenfuehrer Schaub en kolonel Schmundt. Des middags bracht de Duce in gezelschap van den Fuehrer een bezoek aan het hoofdkwarter van den opperbevel hebber van het leger, generaal-veldmaar schalk von Brauchitsch, waar de Duce een uitgebreid inzicht kreeg over het werk van het Duitsche opperbevel en van den gene ralen staf van het leger. De avond was ge wijd aan een bespreking in kleinen kring in het wekrvertrek van den Fuehrer. Te gelijkertijd waren de overige heeren uit het gezelschap van den Duce, de aan de reis deelnemende hooge officieren van de Italiaansche weermacht, de vertegenwoor digers van het Italiaansche departement van buitenlandsche zaken en van de Ita liaansche ambassade te Berlijn, in de open lucht bijeen in een kameraadschappelijke ontmoeting met de leden van het hoofd kwartier van den Fifehrer. De tweede dag was gewijd aan een ge- meenschappelijken vliegtocht vaij den Feuhrer en den Duce met hun militaire sta ven naar een bijzonder markant en fel om streden punt der gevechten in het Oosten, waar, na een referaat over de verovering van deze vesiing door den beveh.ebber van het leger aldaar, werd overgegaan tot een bezichtiging van het terrein. Na een maal tijd aan de veldkeuken op het vliegveld werd naar het hoofdkwartier van den Fueh rer teruggevlogen, waarbij de Duce als hartstochtelijk vlieger meerendeels in de bestuurderskabine vertoefde bij den vas ten vliegtuigbestuurder van den Fuehrer, S.S. oberfeuhrer kapitein Baur en dezen ook bij de besturing van het vliegtuig af loste. Bij 'n bezoek aan het hoofdkwartier van den rijksmaarschalk en opperbevel hebber van het lucht wapen, Hermann Goering, gaf deze den Duce en zijn mil. staf vervolgens een inzicht in de leiding van het Duitsche luchtwapen, dat zulk een toonaangevend aandeel heeft in de succes sen van de.Duitsche weermacht. Op den vierden dag begaven de Fueh rer en de Duce zich per vliegtuig naar een Italiaansche divisie in het gebied der krijgs verrichtingen aan het Zuidelijke front. Na een uitvoerig referaat over de situatie door generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, van wien de Sovjet- en de Britsche berich tendienst juist den avond te voren beweerd hadden, dat hij gesneuveld was, bracht de commandant van het Italiaansche expedi tiecorps den Duce rapport uit over het op treden van de aan hem ondergeschikte di visies. Met opgAeven rechterhand begroet te de Duce zijn soldaten, die ten strijde trekken, en reed hij tezamen met den Fueh rer langs het front der divisie. Dien avond namen de Fuehrer en de Duce na een laat ste bespreking op de meest hartelijke wij ze afscheid na vier dagen van gemeen- STRIJDT VOOR EUROPA De verovering van Reval HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, hebben Duitsche troepen op 28 Augustus in samenwerking met de marine en de luchtmacht na harden strijd de zeer versterkte oorlogshaven Reval genomen. Van den Hermannsto- ren der oude Hanzestad wappert de Duitsche oorlogsvlag. Nog op denzelf den dag rukte Duitsche troepen op naar de volgens de modernste beginse len aangelegde oorlogshaven Baltisch- port, die genomen foerd. Er werden verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. Zes kustbatterijen -en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsma teriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval werden 19 met troepen en oorlogsmateriaal geladen transportschepen, een torpedojager en 9 andere oorlogsschepen tot zinken ge-, bracht. De zware kruiser „Kirov", een torpedojager en vijf andere oorlogs schepen werden zwaar beschadigd. In de Finsche Golf heeft de lucht macht drie Spvjettransportschepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht en bomtreffers op een torpedojager geplaatst. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front maken de operaties goede vorderingen. In de Engelsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht.ten Westen van Pembroke twee koopvaarders, waaronder een groot tankschip, met een gezamenlijken in houd van 12.000 ton, die deel uitmaak ten van een beschermd convooi, ver- nieitgd. Andere luchtaanvallen, waren gericht op Engelse! - vliegvelden. Gisteren ondernomen pogingen van Britsche vliegtuigen tot het doen van aanvallen op het bezette gebied langs het Kanaal en de Nederlandsche kust werden door den Duitschen afweer verijdeld. De vijand verloor 31 vlieg tuigen, waaronder 17 bommenwerpers. Van deze vliegtuigen werden er 23 neergeschoten door jagers en afweer geschut, 7 door patrouillevaartuigen en marinegeschut, terwijl een vijandelijk jachtvliegtuig door infanterie werd neergehaald. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers vernietigende aanvallen gedaan op ha venwerken, afweerbatterijen en opslag plaatsen van materiaal te Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Augustus militaire werken in de haven van Suez met succes bestookt met zware bommen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brand bommen laten vallen op eenige plaat sen in West-Du its chland. Aan gebou wen in woonwijken werd schade toe gebracht. Zes der aanvallende bom menwerpers zijn door afweergeschut en nacht jagers neergeschoten. Kapitein Hermann Joppien, drager van het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis, groepscom mandant in een jachteskader, is na zijn 70ste overwinning in de lucht niet te ruggekeerd van een vlucht tegen den vijand. Met hem verliest de luchtmacht een harer moedigste en succesvolste jachtvliegehs". schappelijke belevenissen en gemeenschap- pelijken arbeid, welke stonden in het tee ken van den opbouw van een nieuw Europa. Op bon 34 reserve 4,5 k.g. aardappelen ACHTERSTAND VOLLEDIG INGELOOPEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherjj maakt het volgende bekend in verband met de distributie van aardappelen: Gedurende het tijdvak van 3 Augustus tot en met 30 Augustus a.s. werden in to taal vijf bonnen, te weten de nummers „29 reserve" tot en met „33 reserve' van de „bonkaart diversen" aangewezen voor het koopen van aardappelen. Op deze bonnen kon- een totale hoeveelheid van 10 1/2 kg. aardappelen worden gekocht. Aangezien het weekrantsoen 3 kg. bedraagt, d.i. dus in vier weken 12 kg., z»n de consumenten in bovengenoemde periode van vier we ken 11/2 kg. te kort gekomen. Ten einde dit tekort alsnog ter be schikking te stellen, zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 6 September a-s. de met „34 reserve" ge merkte bon van de „bonkaart diver- sen" recht geven op het koopen van 41/2 kg. aardappelen, waarmede de hoeveelheden, welke in vorige weken te weinig beschikbaar werden gesteld, thans volledig «ijn ingeloo- pen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat deze bon reeds heden Za terdag, 30 Augustus, geldig is. De vorige week kon er reeds op worden gewezen, dat de tijdelijke moeilijkheden bij de aardappelvoorziening tot het verle den behoorden. Bovenstaand bericht be vestigt dit wel zeer duidelijk. Het rantsoen van 3 kg. aardappelen per week, dat als het „nonnale" rantsoen wordt beschouwd, kan niet alleen weer worden verstrekt, doch hetgeen in Augustus te weinig be schikbaar werd gesteld, is geheel inge haald. Dit is zeer verheugend, omdat in dezen tijd van beperkt broodrantsoen de aardap pelen een nog belangrijker plaats innemen bij de voedihg van ons volk. Dit komt wel duidelijk tot uiting, wanneer men het rantsoen van 3 kg. per week vergelijkt met het vroegere aardappelenverbruik. Dit bedroeg niet meer dan 2 kg. per week. De schaarschte van andere levensmid delen heeft de overheid genoodzaakt het rantsoen \50 pet. hooger te stellen dan het normale verbruik van vroe ger. Dit ;s eigenlijk op zich zelf al een vol doende verklaring voor de tijdelijk opge treden moeilijkheden. Ook vro?ger bestonden deze moeilijkhe den, doch toen spraken zij niet zoo tot het publiek. In normale jaren ging vóór 1 September het rooien en leveren van aardappelen door de telers ook nooit veel uit boven de dagelijksche behoefte. Op de vrije markt kwam dit dan in den prijs tot uiting. Het gebeurde ook toen wel eens, dat de aardappelhandel tijdelijk met groo te moeilijkheden had te kampen, als er door heel slecht weer maar weinig aard appelen geleverd werden. Thans had men te doen met gefixeerde prijzen en daarbij met een 50 pet. hooger verbruik en het is dus geen wonder, dat stagnatie optrad, toen de aardappelen niet meer uit voorraden konden worden gele verd doch voor het verbruik moesten wor den gerooid. Hierbij komt nog, dat de weersomstan digheden dit jaar ernstig hebben tegenge werkt. De groei van alle soorten aardap pelen was door het koude voorjaar en den buitengewoon drogen voorzomer 2 h 4 we ken ten achter. Desondanks moesten de vroege aardappelen toch op den normalen tijd worden gerooid, om in de behoefte te kunnen voorzien. Het gevolg was uiteraard een aanzienlijke opbrengstvermindering. Het leed is nu echter geleden en overal zijn thans rinm voldoende aardappelen te krijgen. MODERNE GESCHIEDENIS. Ik wil het wel weten, dat ik het ge patenteerde enfant terrible van de krant ben, de hofnar van de koningin der Aarde en dat de lezers niet te vreden zijn, als ik geen lolletjes ver koop en dat zy dan zeggen: wat is die Lodewijk vervelend vandaag. Maar ik zou niet weten, waarom dit een min derwaardiger manier is om geld te verdienen dan bijvoorbeeld het opha len van aardappelschillen of het op strijken van tantièmes. En bovendien: een aardappelschil lenophaler mag niét alles zeggen en een hofnar wel. En daarom mag ik zeggen: ik heb na een gesprek met tante Christina het buitenlandsch nieuws uit mijn be langstelling weggevaagd. Ach kom, Lodewijk, zei ze: waar bemoei jij je toch mee? Morgen is het toch weer anders dan vandaag en overmorgen is het weer anders en over een jaar dan is alles weer het zelfde als nu en ben je totaal verge ten, hoe het eigenlijk allemaal is ge gaan. Weet je, Lodewijk, zestig jaar gele den was ik verschrikkelijk modern en ondeugend, omdat ik om'zes uur heel alleen op de Breestraat liep. En oom Hendrik werd niet meer au serieux genomen, omdat hij bruine schoenen droeg. De pluche leunstoel, waarin ik nu zit, was zóó ijselijk modern, dat de menschen mij uitlachten. Ook toen is er wereldgeschiedenis gemaakt, maar wat ik er nu nog van weet kan ik op de nagel van mijn pink schrijven. Neem nog maar een kopje koffie- surrogaat. En laat de wereld zijn eigen geschiedenis schrijven. Dien raad heb ik opgevolgd. En ik leef nu beminnelijk De opmarsch in het Oosten. Dit was een stad aan de Duna, die ondanks verbitterden tegenstand door de bolsjewisten moest worden prijsgegeven (Orbis-Holland) R.K. ALLE-DAG-KERK TE AMSTERDAM Het „Handelsblad" meldt onder boven- staanden kop: „Maandag zal in de R.K.-kerk „De Papegaai" aan de Kalverstraat te Amster dam de „alle-dag-kerk" onder het devies „Een kwartier voor God" weer beginnen. Daarvoor is een nieuwe gebeden-folder gemaakt. Het zijn alle oude kerkelijke ge beden uit het Romeinsche missaal, waarvan de titels luiden: „Voor eendracht", Voor de Kerk", „Voor den vrede", „Voor de eenheid der christenen" enz. Pastoor W. Nolet, pastoor dr. P. van Kalmthout, pas toor J. van Goll/ pastoor W. Hazebroek, kapelaan Duinisveld en de rector van het redemptoristehklooster aan de Keizers gracht, pater dr. Van der Meulen, zullen de diensten leiden." De R.K. alle-dag-kerk te Amsterdam is een zeer sympathieke, zeer nuttige instel ling: de menschen iederen dag een kwar tier samen brengen, om hun gedahten direct, te richten naar God; om te over wegen en te bidden. Dp R.K. alle-dag-kerk te Amsterdam Vergeten wy, katholieken, niet, dat Al onze kerken alle-dag-kerken zijn! V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN Distributie van vaste brandstoffen De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 1 September 1941 tot en met Dinsdag 30 September 1941 de met „05 ki." gemerkte bonnen van de kaar ten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brand stoffen, al dan niet in combinatie met pe troleum zijn aangewezen, recht geven op het koopen van één vaste eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- brieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet negende pe riode" gemerkte bonnen recht op het koo pen van 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet- nootjes V of 50 kg. turfcokes, terwijl de met „generatorturf negende periode" ge merkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Onder auspiciën van den Ne^rlandschen VoLksdienst zullen begin October zeshon derd Nederlandsche kinderen, die veran dering van lucht noodig hebben, naar Wurtemfberg in Duitschland worden ge zonden. Zij zullen daar gedurende een pe riode van zes weken verblijven. Dit is de tweede groote kinderuitzending, welke door den N.V.O. wordt georganiseerd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1