KERKNIEUWS SPORT Burgerll|ke Stand Laatste Berichten MARKTBERICHTEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. AFSCHEID VAN PASTOOR IGN. SMEETS. Van de school aan de Potgieterlaan. Gistermiddag was het onderwijzend per soneel van de school aan de4 Potgieterlaan met de leerlingen der school in de gymnas tiekzaal bijeen om afscheid te nemen van pastoor Ign. Smeets O.F.M. De nieuwbe noemde pastoor, pater W. de Leeuw, was mede tegenwoordig. Toen de scheidende herder binnen was getreden en had plaats genomen klonk in koor een luid: „Dag, mijnheer pastoor!" Daarna nam het hoofd der school, de heer J. J. v. d. Poel, het woord. Hij zeide, dat pastoor Smeets in deze laatste dagen moet woekeren met zijn tijd. Daarom wa ren de aanwezigen dankbaar, dat hij nog een uurtje had kunnen vrijmaken voor dit afscheid van z ij n school. Gaarne wilde spr. zich tot tolk maken van het geheele personeel om te verkla ren nimmer te sullen vergeten, dat pastoor Smeets is de oprichter dezer school. Door zijn taaie volharding heeft pastoor Smeets den betrekkelijken tegenstand weten te breKen en door de stichting dezer school weten te voorzien in een diepgevoelde be hoefte. Spr. wilde hierbij niets te kort doen aan de groote verdiensten, welke pater Busch- man heeft voor de oprichting der school, doch aan de groote stuwkracht van pas toor Smeets is het te danken, dat de school hier verrees. De heer v. d. Poel memoreerde vervol gens, hoe pastoor Smeets in nauwe samen werking met mej. v .d. Fluit den kerk zang heeft weten op te voeren tot een peil, dat de kerkgangers er door gesticht wor den; hoe de pastoor zelf het godsdiensten- derricht gaf op de school, wat vooral in dezen tijd zoo hard noodig is om weer stand te kunnen bieden aan de moeilijke 'problemen van het leven. Talrijke kinderen heeft pastoor Smeets voor de eerste H. Communie voorbereid en hij leidde hen tevens op voor de plechtige H. Communie. De kinderen zijn den pastoor ook zelf daarvoor zeer dankbaar, maar gaarne maakt spr. zich tot hun tolk voor alles wat hij in geestelijk opzicht voor hen gedaan heeft. Hartelijk dank zegde de heer v .d. Poel pastoor Smeets vervolgens namens het per soneel van de school. Hij dankte voor zijn gebed, dat de onder wijskrachten heeft gesterkt in hun ijver' en arbeidskracht, wanneer deze dreigden te kort te schieten. Spr. weet, dat pastoor Smeets groote waardeering heeft voor het werk van het onderwijzend personeel, waaraan hij her haaldelijk uiting gaf. Dank bracht spr. aan pastoor "Smeets voor den steun, bij verschillende gelegen heden het personeel verleend, persoonlijk zoowel als in sóhoolfoestuursaangelegenhe- den of ten opzichte van het contact met de ouders. Daarom is het geen zinledige phrase te zeggen, dat het bericht van zijn heengaan allen ten zeerste heeft .getroffen. Evenwel, men gunt den pastoor gaarne eenige rust na een zoo verdienstelijk, onvermoeid priesterleven. Spr. hoopte ten slotte, dat den scheidenden pastoor nog een behoorlijk lange rustperiode temidden van zijn eigen volk gegeven moge worden. Tot pater de Leeuw tichtte spr. een har telijk woord, van gelukwensch met zijn be noeming tot pastoor. Hij feliciteerde hem met het door zijn geestelijke overheid in hem gestelde vertrouwen en sprak de hoop uit, dat God zijn arbeid rijkelijk moge ze genen, zooals ook het werk van pastoor Smeets beloond werd. Spr. besloot met den wensch, dat de samenwerking van het per soneel met pastoor de Leeuw even aange naam moge zijn als met pastoor Smeets en hij gaf de verzekering, dat de nieuwe her der op hun volledigen steun mag reke nen- j Nadat vervolgens eenige kinderen van de laagste klas een afscheidsvers tot pastoor Smeets hadden opgezegd, sprak de schei dende pastoor een woord van dank tot den heer v. d. Poel voor, zijn woorden van dank en lofprijzing. In hoeverre die lofprijzing verdiend is, laat spr. aan anderen ter beoordeeling. Waar is, dat spr. steeds mei alle beschik bare krachten de belangen der school heeft willen dienen. De school van den H. Leonardus is een sieraad geworden onder de instellingen der parochie. Voor den grooten-bloei der school is de parochie dank verschuldigd aan den heer v. d. Poel, die de school op voorbeel dige wijze bestuurd hee^t. Hij en het par- soneel hebben geheel hun arbeidskracht gewijd om van de school een modelschool te maken. Gelijk de m a t e r i e e 1 e school, wat den bouw dus betreft, uitblinkt onder de katholieke scholen der stad, zoo neemt ook de leer school eèn heel bijzondere plaats in.« Daarna sprak pastoor Smeets een af scheidswoord tot de kinderen, hen nog maals vermanend de door hem gegeven les sen in beoefening te brengen. Daarmee zal ook de vurigste wensch vervuld zijn van den heer v. d. Poel en zyn toegewyd personeel. Spr. maande de kinderen aan tot volgzaamheid, gehoorzaamheid en lief de, en om in het huisgezin steeds de vreug de der ouders te zijn, opdat zij flinke jon gens en meisjes mogen worden, op wie onze Kerk en de Ghristelij'ke maatschappij ook in deze moeilijke tijden bouwen kan. Pastoor de Leeuw zegde op zijn beurt hartelijk dank voor de woorden van den heer v. d. Poel en zeide, dat wanneer al les in zijn toekomst zoo zal zijn als deze school, hij dan met vreugde zijn taak zal aanvaarden. Tot de kinderen zou spr. wel een heelen dag achter elkaar kunnen spreken, doch hij zal dit liever bij stukjes en beetjes doen. Hierna defileerden de kinderen ten af scheid voor pastoor Smeets, waarbij tel kens de laatste van een klas den pastoor de hand drukte. MET VINGERTJES TUSSCHEN BRUG- AFSLUITING EN FIETSSTUUR. Gistermorgen is de 17-jarige loopjongen M. v. d. H. met zijn rijwiel, waarop hij het 1 1/2-jarig jongetje W. M. v. A., wonend aan de Oude Vst, vervoerde, tegen den slagboom gereden, die de hulpbrug aan den Haagweg afsluit. Het jongetje zat voor op de fiets met de handjes op het stuur. Deze geraakten tuschen slagboom en stuur bekneld, hetgeen tot gevolg had, dat en kele vingertjes braken. Hevig bloedend werd het ventje in de nabijgelegen E.H.B. O.-post verbonden en later doof den E.H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. WEER EEN JONGETJE VERDRONKEN. In het Rijn en Scliiekanaal te water geraakt. Gistenniddag is het 4-jarige jongetje G. J. H. uit de Staal wijkstraat nabij de Lam- meschansbrug in het Rijn- en Schiekanaal te water geraakt en verdronken. Het ventje was met eenige vriendjes, te gen den uitdrukkelijken wil van de moe der, naar het kanaal gegaan. Om streeks 4 uur hadden voorbijgangers het knaapje daar nog gezien. Eenigen tijd later kwamen de vriendjes met het jasje van den jongen thuis en deelden mede, dat Gerard, zelf in het wa ter was gevallen. De moeder ijlde daarop naar het ka naal, waar het lijkje van haar zoontje juist werd opgehaald door een voorbijganger, die het ventje had zien drijven. Ontheffing belasting voor 1941. De administratie van de directe belas tingen deelt mede, dat zij, die in het be zit zijn van een motorrijtuig of pleizier- vaartuig, waarmede gedurende het gehee le kalenderjaar 1941 niet -zal gereden of gevaren worden en die verzuimd hebben daarvan vóór 1 Juni 1941 kennis te geven aan den Inspecteur der directe belastingen te Leiden le Afdeeling alsnog een verzoek bij genoemden Inspecteur kunnen indienen. Zij, die reeds voor 1 Juni 1941 kennis gaven, ook al zijn zij voor het betrekke lijke motorrijtuig of pleizier vaar tuig aan geslagen, worden verzocM niet alsnog een verzoek in te dienen. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onze stadgenooten, de heer A. de Rid der én mevr. Maria van Koperen, wonen de Celebesstraat 4, hopen 9 September a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom was gedurende 36 jaar werkzaam in de verffabrieken van de fir ma Herfst en Helder op de Hoogewoerd alhier. Ongeveer twee jaar geleden werd hij door de firma gepensionneerd om van een welverdiende rust te genieten. Het huwelijk werd gezegend met de ge boorte van negen kinderen, die allen nog in leven zijn. Voorts telt de familie 25 klein- en 8 achterkleinkinderen. Hun leef tijd in aanmerking genomen bruide gom en bruid zijn respectievelijk 70 en 71 jaar mogen beiden zich nog in een goe de gezondheid verheugen. DE LAKENHAL. De tentoonstelling van merk- en teeken- lappen, welke dezen zomer in de Lak en hal werd gehouden en reeds eenmaal, ver lengd werd, mocht zich in een steeds toe nemende belangstelling verheugen. Aan vankelijk begonnen met een kleine verza meling uit eigen bezit, kon deze tentoon stelling tot den huidi'gen omvang uit groeien, dank zij een groote medewerking van vele particulieren, die met groote welwillendheid hun meest uit eigen fami lie afkomstige lappen voor den duur der tentoonstelling afstonden. Een aantal lap pen blijft door schenking voor het mu seum behouden. De tentoonstelling zal Maandag 1 September gesloten worden. Woensdag 3 September a.s. zal het nieu we Inlichtingenbureau in de Vestibule van het station alhier officieel door de Direc tie der Ned.. Spoorwegen geopend worden. MGR. M. MEULENBERG S.M.M. OVERLEDEN Op 68-jarigen leeftijd is, blijkens een bij de familie ontvangen bericht, mgr. M. Meulenberg, de eerste bisschop van IJs land, overleden. Martinus Meulenberg werd geboren te Hillensberg, een plaatsje in hek Aartsbis dom Keulen vlak bij de Neaerlandsche grens ter hoogte van Sittard. Hij deed zijn inrede in het gezelschap van Maria (Paters Montfortanen) en ging na zijn priesterwijding als missionaris naar Denemarken. In 1903 vestigde hij zich als eerste Montfortaan op IJsland. In Juni 1923 werd IJsland, behoorende tot de Nederlandsche provincie der Mont fortanen, door den Paus tot Apostoliscne Prefectuur verheven en Mgr. Meulenberg werd de eerste Apostolisch Prefect. Zes jaar later werd IJsland een Apostolisch Vi cariaat. Mgr. Meulenberg ontving de bis schopswijding op 28 Juni 1929 en werd Titulair bisschop van Holar. Tot zijn dood toe is Mgr. Meulenberg Apostolisch-Vicaris van IJsland geweest. WATERPOLO ZWIPDAMES—LZC DAMES 1—3. Gisteravond werd voor de competitie van den Haagschen Zwemkring gespeeld de wedstrijd Zwip damesLZC dames. Daar Zwip met 6 dames uitkwam, liet LZC uitvallen. Ondanks^ het koude water en het groote speelveld 'was LZC al spoe dig in de meerderheid en wist door Rie v. d. Tuin te doelpunten. Hiferna ging het spel gelijk op totdat Zwipgelijk wist. te maken (11) waarna het -rusten was."Na de rust had LZC weer het beste van het spel en wist door Rie v. d. Tuin nog twee maal te doelpunten, waarna het einde kwam van deze prettig gespeeldê wedstrijd en LZC verdiend had gewonnen. Mej. Wanrooy leidde verdienstelijk. LEIDEN Geboren: Johanna Geertruida, d. van M. Blansjaar en J. G. Monfils. Ondertrouwd: M. J. C. Verweij jm. 28 j. en G. de Kron jd. 26 j. J. Bolle jm. 28 j. en H. Mensen jd. 25 j. Overleden: A. J. v. d. Ploeg zn. 19 j. M. C. Hoexum zn. 6 j. G. de la Rie wed. van D. de Graaf 83 j. VOOR VRIEND EN VIJAND Zoojuist heeft de stormtroep een Sovjet-bunker genomen. Met vlam menwerpers en handgranaten hebben pioniers het betonnèn gevaarte storm- rijp gemaakt en nu na de bestorming staan de mannen met geveld geweer ter weerszijden van den opengebeuk- ten ingang te wacMen tot de bezetting van den bunker naar buiten zal tre den. De^ Sovjet-soldaten daarbinnen hebben een zwaren strijd gevoerd en ongetwijfeld zullen velen van hen ge wond zijn. Maar met den stormtroep is ook een Roode-Kruis-soldaat meegegaan. Want de gewonden, die nu nog in den bun ker liggen moeten onmiddellijk ver zorgd worden. Een gewonde soldaat is uitgeschakeld, is geen party meer, is alleen maar een mensch die hulp noodig heeft. Zoo werkt het Roode Kruis aan het front. Er wordt geen onderscheid tusschen vriend en vijand gemaakt. Zoo zal ook de Nederlandsche ambulance wer- "ken, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken. En wanneer men dat weet, dan zal geen enkele Nederlander zich afzijdig willen houden. Dan zal ieder Neder lander meewerken aan de tot stand koming van de-ambulance. Honderden zonden reeds hun bijdrage. Ook de uwe wordt verwacht. Stort nog vandaag op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Enjjelsche bommen op Nederland Was de Britsche luchtmacht in de laat ste dagen (nachten) passiever, gisteren avond en in den afgeloopen Viacht vlogen verscheidene Britsche vliegtuigen boven ons land. Dientengevolge trad ook de Duitsche afweer sterker op en had op ver scheidene plaatsen belangrijk succes. De aanvallende vliegtuigen wierpen vele brisant- en brandbommen met'name in het Zuiden en in het Oosten des lands. De meeste bommen, die gelijk gewoonlijk van groote hoogte en blijkbaar zonder bewust doel werdén geworpen, vielen in het open veld neer en deden dientengevolge weinig schade. Op twee plaatsen werd echter een boerderij door brandbommen getroffen; beide boerderijen brandden geheel af. Ook werden eenige boerderijen door bomsplin- ters getroffen en. liepen weinig schade op. Een aantal koeien en paarden werd bij dit alles gedood. Op verscheidene plaatsen in het Oosten des lands werd een aantal woonhuizen door bomsplinters of door den luchtdruk van ontploffingen beschadigd; deze scha de beperkte zich in hoofdzaak tot glas schade en schade aan de daken. Op één plaats liepen broeikassen belangrijke glas schade op. Voorts werd op een andere plaats een telefoonleiding gestoord. Bijzonder opmerkelijk is, dat op ver schillende plaatsen uit vrij groote hoogte en blijkbaar in het wilde weg door aan vallende vliegtuigen machinegeweervuur op de burgerbevolking werd geopend. Door dit eigenaardig optreden werden zes mannen en één vrouw min of meer zwaar gewond. DE NIEUWE COMMISSARIS VAN OVERIJSEL. Jhr. van Bönninghausen aanvaardt zijn ambt. De nieuwbenoemde commissaris der pro vincie Overijsel, jhr. E. von Bönninghausen heeft gistermiddag zijn ambt aanvaard. Vele belangstellenden woonden de plech tigheid bij, o.a. de Beauftragte van den Rijkscommissaris in Overijsel, dr. Schroder, graaf de Marchant et d'Ansembourg, com missaris der provincie Limburg, en vele andere Duitsche en Nederlandsche autori teiten. De-griffier der Staten, mr. van der Veen, las het stuk van de benoeming voor, waar na jhr. von Bönninghausen een rede hield, waaraan het volgende wordt ontleend: Nu ik het hooge ambt aanvaard heb ver heug ik mij zware verantwoordelijkheid op de schouders te gevoelen, en ik ken even als in mijn voorafgaanden loopbaan ook slechts een enkel doel, in gestagen arbeid, met inzet van mijn heele persoonlijkheid mij wijden in den dienst van het gewest Overijsel. Onze taak is niet licht. Door verkeerd begrip ligt ons dierbaar volk en liggen zyn bestuurders onderling in verdeeldheid. Het is ook geenszins een gemakkelijke periode, waarin het bestuur van dit ge west in mijne hand wordt gelegd. Geheel nieuwe ideeën breken zich onsui- mig baan. Veel van wat in een vorig tijdperk werd opgebouwd, dient thans opnieuw getoetst aan het volksbelang. Het dagelijksch leven van ieder individu kent thans reeds zijn geheel bijzondere- moeilijkheden. Des te grooter nog zijn de moeilijkheden tot instandhouding van het bedrijfsleven in dezen tijd. De industrie heeft gebrek a^n kolen en grondstoffen. De tengevolge hiervan ver korte arbeidstijd drukt thans weer even zwaar op de gezinnen der werkers, die goed werken kunnen en zoo graag vol en hard werken willen, als de vroegere werkloos heid. De landbouw van de liberale periode moet omgeschakeld worden en afgestemd op de voeding des volks uit eigen bodem, want de productieslag dient gewonnen. Zij, die door bijzondere nooden of omstandig heden in het onderhoud hunner gezinnen niet kunnen voorzien, moeten extra gehol pen worden. De groote innerlijke verdeeldheden en V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN Reval en Baltlschport genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiH- RER, 29 Aug. (D.N.B.). Het opperbe- vel der Duitsche #weermacht deelt mede: „Duitsche troepen hebben op 28 Augustus in samenwerking met vloot en luchtmacht na harden strijd de zeer sterke oorlogshaven Reval geno men. Van den Hermannstoren der oude Hanzestad wappert de Duitsche oorlogsvlag. Nog op denzelfden dag zijn Duitsche troepen opgerukt naar de oorlogsha ven Baltischport, die volgens de mo dernste beginselen is aangelegd. Ook deze haven werd genomen. Er zijn verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. Zes kustbatterijen en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogs materiaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval zijn 19 transportschepen, die geladen waren met troepen en oorlogsmateriaal, een torpedojager en negen andere oor logsschepen tot zinken gebracht. De zwére kruiser „Kirov", een torpedo jager en vijf andere oorlogsschepen werden zwaar beschadigd". tegenstellingen onder het volk moeten door bijbrenging van beter begrip worden over brugd. Er moet dus voor boer en arbeider bij zonder gezorgd worden, met fabrikanten in contact getreden, onder Nederlandsche Volksdienst en Winterhulp de schouders ge steld worden. Boven alles dienen orde én rust ten strengste gehandhaafd. Zie daar groote problemen, waarvoor wy staan, die wij dus hebben op te lossen. De nooden en bezwaren .van hen die in moeilijkheden verkeeren, wier belangen geschaad of die onrechtvaardigheid drei gen te ondergaan, zal ik steeds gaarne per soonlijk vernemen. Op geheel gelijke wyze moet ook gij, mijne mede-bestuurders en burgemeesters van Overijsselsche gemeenten in den geest van den nieuwen tijd den afstand verklei nen tusschen regeerders en geregeerden. Van u, heeren Gedeputeerde Staten, chefs, hoofden van takken van dienst, bur gemeesters van Overijsselsche gemeenten verwacht ik dus medewerking. Wat voor soort fnedewerking verwacht ik van u. Lolaye medewerking, hoor ik zeggen. Die woorden „loyale medewer king" hieb ik sedert 10 Mei 1940 zoo vaak in alle toonaarden vernomen, vooral ook uit klaarblijkelijk volkomen onoprechte mond, dat zij mij als een holle phrase in de objren klinken. Heeren, aan" mij als commissaris van het gewest zijt gij naar diensteed, eér en ge weten heilig verplicht om medewerking te verleenen zonder meer. volste medewer king, medewerking tot de uiterste grens van hét menschelijk kunnen, medewer king altijd en voortdurend en overal, me dewerking met inzet van ieders geheele persoonlijkheid, medewerking zonder eenig voorbehoud. Wie hjer bezwaar in ziet, hij trede uit, ik zal hem respecteeren, hij is ten minste een man. Wie er in beginsel toe bereid staat, hij marcheere mee en doe zijn plicht. Is de medewerking, die gij mij thans in principe geneigd zoudt zijn om te willen toezeggen niet een waardelooze phrase, die gij innerlijk niet eens meent, dan zijn boven alles noodig inzicht en begrip. Tenslotte richtte jhr. von Bönninghausen zich nog met een ernstig bezielend woord tot zijn kameraden partijgenooten over het wachtende werk, en besloot met de woorden: Volk van Overijssel met open oog voor den nieuwen tijd, blij van gemoed, ieder op zijn post, ik als leider der provincie aan Jiet hoofd, e^n voor allen en allen voor èen zullen wij gezamenlijk ten arbeid trekken in het belang van de provincie Overijssel. PROF. Dr. GOEDEWAAGEN IN BERLIJN De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. Goedewaagen heeft zich geduren de zijn verblijf te Berlijn, dat verscheidene dagen duurde, op de hoogte doen stellen van de organisatie en den arbeid der Reichskulturkammer. Prof. dr. Goedewaagen is gedurende 2ijn verblijf te Berlijn ontvangen door minister dr. Goebbels, in tegenwoordigheid van den bevoegden vertegenwoordiger van het Rijkscommissariaat, den heer von Tiede- mann, en van dï\ Gert Hoekstra. DE MOORD TE DELFT. De commissaris van politie te Delft maakt bekend: het staat vast dat Jan van Blerkom, alias Jan Verhagen, verdacht van den moord op den 19-jarigen H. de Man, onder den naam Jan Zwart tot en met Dinsdag 26 Augustus j.l. heeft vertoefd in een pension te 's Gravenhage. Op een gegeven oogenblik is hij plotse ling van daar verdwenen en niet meer aan dat adres teruggekeerd. Enkele personeri, die voor dit onderdak hebben gezorgd, zijn gearresteerd. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de verdachte van Blerkom tot op dat oogenblik niet meer in gezel- Schap was van den verdachte Hugenholtz. Het is niet onmogelijk,, dat de verdachte van Blerkom, alias Verhagen, alias Zwart, in gezelschap is van den 21-jarigen Gerard Dogger, uit Den Haag, die tevens moet worden aangehouden. Laatstgenoemde be dient zich Van legitimatiepapieren staande ten naam vap Gerard Dogger of hij noemt zich Otto van der Gronden. Nogmaals wor den de politieautoriteiten ter zee- en in havenplaatsen verzocht strenge controle te houden op mogelijke ontsnappingspo gingen over zee. KNAAPJE ONDER WAGEN. Hedenmorgen om 8 uur is aan de Raal- teweg te Heino. een ernstig ongeluk ge beurd. Het 10-jarig zoontje van de familie H. wilde op een melkwagen klimmen. Hij stapte echter mis en viel. Vermoedelijk heeft hij de wielen over het lichaam gekre gen, waardoor hij zwaar gewond bleef lig gen Er werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch voor deze ter plaat se was, /was het knaapje reeds overledeiv PILLEN VOOR DROPJES AANGEZIEN Jongetje overleden Van de twee jongetjes, die te Rotter dam gegeten hadden uit een doosje pillen, die zij voor dropjes hadden aangezien, is er een tengevolge van vergiftiging in het ziekenhuis Eudokia overleden. Het is de oudste, de achtjarige L. N., wonende in de Jonker Fransstraat. Dr. J. F. M. STERCK OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is te Haarlem in den ouderdom van 82 jaar overleden dr. J. F. M. Sterck, die vooral groote be kendheid heeft verworven door zijn publi caties over het leven en de werken van Vondel. Dr. Sterck werd in 1859 te Amsterdam geboren en studeerde te Rolduc en aan de Amsterdamsche universiteit. Door ziekte was hij genoodzaakt de studie in de rechts wetenschappen te staken, waarna hij leer ling werd van Joseph ALberdingk Thijmv Reeds toen werd de grondslag gelegd voor zijn levenswerk, de studie over Vondel. Zijn puiblicatie „Oorkonden over Vondel en zijn kring" was voor de Amsterdamsche universiteit aanleiding hem in 1919 het doctoraat honoris causa in de Nederland sche letteren te verleenen. Ook voor het onderwijs heeft dr. Sterck zich zeer verdienstelijk gemaakt. Hij was o.a. schoolopziener in Amsterdam en Haar lem en later inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem. Voorts is hij lid geweest van den Am- sterdamschen gemeenteraad en van het algemeen college voor het Rijkstucht- en opvoedingswezen. Ook heeft hij van 1914- 1915 het voorzitterschap van de Maatschap pij der Nederlandsche Letterkunde be kleed. De begrafenis zal geschieden Maandag omstreeks 11 uur op het St. Adelbertus- kerkhof te Bloemendaal, nadat tevoren in de St. Antoniuskerk te Aerdenhout-Bent- veld de uitvaartdiensten zijn gehouden. GEVAARLIJKE TABLETTEN VERDWENEN Gisterenmiddag werd te Zutphen uit een metalen kistje, bevestigd aan een motor rijwiel van een vertegenwoordiger der kininefabriek te Amsterdam, twee glazen buisjes ontvreemd, welke 10 ergometrine- tabletten bevatten. Deze tabletten bevatten een vrij zwaar vergift, zoodat de politie hiervoor gewaarschuwd heeft. Vermoed wordt, dat het kinderen zijn geweest, die de buisjes hebben weggenomen. Buitenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 29 Aug. (Stefani) Het 451ste communiqué van het Italiaansche hoofd- kwartier luidt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid van Italiaansche vooruitgeschoven patrouilles en artillerie tegen gemechaniseerde strijd middelen en vijandelijke batterijen wn het front van Tobroek. Britsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Benghazi en Homs: eenige personen zijn gewond. Er is lichte schade aangericht. In Oost-Afrika zijn vijandelijke aanval len op de versterkingen van Wolsjefit en op het kleine fort van Debarech prompt verydeld. De laatste dagen hebben onze oorlogs schepen in samenwerking met verkennings vliegtuigen der marine, vier vijandelijke duikbooten in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Er zijn eenige_gevangenen gemaakt, onder wie de commandant van een der duikbooten. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd". LEIDEN, 29 Aug. Vee. Aangevoerd: 8 Stieren, 57 Kalf- en Melkkoeien f 350 625.130 Varekoeien e.a. 275450. Handel t. vl., 330 Vette koeien, 12 Pinken 190280.Handel tam. 72 Graskalveren 100190.—. Handel tam. 21 Nuchtere slacht- en fökkalveren, 769 Weideschapen ƒ6080.Handel t. vl. 30 Zeugen ƒ60 85.—, 248 Mestvarkens ƒ20—34.— 281 Biggen 914.Handel matig. 21 Veu lens ƒ500800.—. Handel tam. 39 Bokken en geiten 2045. Handel matig. Kaas. Aanvoer 54 partijen le soort ƒ62172, 2e soort ƒ60.61.Leidsche kaas, aanvoer 4 partijen, le soort ƒ60. per 50 K.G. Handel vlug. •LEEUWARDEN 29 Aug. Vee. Aan- vaer 126 stieren, 590 vette koeien, 533 melk en kalfkoeien 185—475, 120 pinken 145 345, 534 vette kalveren f 90190, 86 nuch tere kalveren, 175 weideschapen, 194 lam meren 2040, 50 vette varkens, 38 drach tige en loopers, drachtig f 80165, loopers 20/50, 183 kleine oiggen 14—24,126 bok ken en geiten, 50 paarden. Totaal aanvoer 2905 stuks. 29 Aug. Eieren. Kipeieren aange voerd 5000 kg. Pfijs 58.1 ct. Handelsprijs 1.051.07 per kg. Eendeneieren aange- voer 10 kg. Prijs 7.58 ct. 29 Aug. Kaas. Edammer kaas 20 pl. 0.87, id. 40 plus i .12, Goudsche kaas 20 plus 0.87, id. 40 plus 1.12, broodkaas 40 puls 1.12, Leidsche kaas 20 plus 1.02. Stemming: geen. De veehouderij-centrale nam heden onge veer 600 koeien, 60 varkens, 75 nuchtere kalveren en 5 schapen over. AMSTERDAMSCHE BEURS. De totale omzet op de Amsterdamsche effectenbeurs, medegedeeld: door de Ver- eeniging voor den effectenhandel, luidt als volgt: 28 Augustus 2'7 Augustus Obligatiën 3.418.230 3.005.400 Pandbrieven 185.225 218.300 Aandeel en 4.397.135 3.675.368 Aandeelen Z.N.W. 81 st. 171 at. Claims 681 st. 678 st.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3