ffieüó Caui in ïDuit&che handen RECHTZAKEN 0<0Éi KERKNIEUWS I DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 NA TAAIE VERDEDIGING DER SOVJETS Actie van het Duitsche luchtwapen MET HANDGRANATEN EN BAJONETTEN. Tijdens de gevechten om Dnjepropetrowsk heeft een Duitsch regiment infanterie in hardnekkigen strijd de door de Sovjets nog verdedigde stad Berislaw aan de monding van den Dnjepr ingenomen. De Duitsche infanteristen drongen door de dichte mijn- versperringen zonder steun van pantser wagens of geschut de plaats binnen. In gevechten van huis tegen huis en van man tegen man braken de Duitsche soldaten het hier en daar uiterst taaie verzet van de bolsjewisten. Met handgranaten, machinepistolen en bajonetten moest huis voor huis en straat voor straat veroverd en gezuiverd worden. Hierbij trad weer de superioriteit der op leiding en de strijdvaardigheid van den Duitschen soldaat alsmede zijn ontembare aanvalsgeest aan het licht. Tijdens dit ge vecht vernietigde het regiment Duitsche infanterie vijf bataljons der Sovjets, die door pioniers en artillerie versterkt wa ren; 1500 Sovjetsoldaten werden gevangen genomen. Bovendien bedekten ontelbare gevallen bolsjewisten de straten der stad. Het Duitsche luchtwapen heeft op 26 Augustus de bolsjewisten achtervolgd, die in het gebied ten Noordoosten van Dnjepr- opetrowks op den aftocht zijn, en heeft de Sovjetformaties door bommen van allerlei kaliber en vuur uit boordwapens zeer zware bloedige verliezen berokkend. In het gebied van Czernikow waren troe penconcentraties, veldstellingen, kampen en vrachtauto's het doel van voortduren de Duitsche aanvallen, overal kon de bui tengewoon doeltreffende uitwerking der Duitsche wapens worden waargenomen. Terv/ijl sterke strijdkrachten van het Duit sche luchtwapen de bolsjewistische trans port- en oorlogsvloot in de Finsche Golf Dinsdag zware verliezen toebracht, wer den op den Dnjepr talrijke vracht- en transportschepen door bomtreffers tot zin ken gebracht of zwaar beschadigd. Naast een doeltreffende actie van Duitsche ge vechtsvliegtuigen tegen schepen, vesting werken en troepenconcentraties der bolsje wisten, was het zwaartepunt van de aan vallen van het Duitsche luchtwapen ook Dinsdag weer gericht op de verkeerslinies der Sovjets. Het spoorwegnet Knotoper jèrnsk werd op 26 Augustus weer flink verwoest. Hevige aanvallen op verscheidene stations in dit gebied leidden tot de volledige vernietiging der inrichtingen. De wagons van aangeval len treinen geraakten in brand en versper den belangrijke trajecten. Ook de spoor lijnen en kruisingen in het gebied om Pe tersburg werden met doeltreffende uit werking gebombardeerd. De Sovjets ver loren Dinsdag alleen in luchtgevechten in totaal 98 vliegtuigen. DE BETEEKENIS DER „OCTOBER- SPOORLIJN". Het oprukken van de Duitsche troepen tot de spoorlijn Petersburg—Moskou, die bovendien voortdurend door de Duitsche luchtmacht wordt gebombardeerd, betee- kent voor de Sovjets de onderbreking van een niet alleen strategisch, maar ook eco nomisch uiterst belangrijke spoorverbin ding. Deze lijn, door de Sovjet „October- spoorlijn" genoemd, verbindt de hoofd- - stad van het oude Tsarenrijk bijna volgens een rechte lijn via Kalinin (voorheen Twer), Wysjnij-Wolotsjek en Tsoedowo met de hoofdstad der Sovjet-Unie. Er zijn zijtakken naar andere spoorverbindingen in het Noord-Westen der Unie. De conomische beteekenis berust vooral op de voorziening van het geheele Noord- Westen met steenkool, graan, ijzer-, staal- en pletterijproducten uit de Oekraine en het Zuidelijke centrum der Unie, met olie uit Bakoe, bouwmaterialen, enz. Ook het gebied van Kola en Karelië is aangewe zen op aanvoer langs dezen spoorweg. Van Petersburg worden vooral hout, apatit en nephelin van het schiereiland Ko la en wel apatit voor de vervaardiging van meststoffen, nephelin als grondstof bij de aluminiumfabricage naar andere deelen van de Sovjet-Unie vervoerd. De opmarsch naar deze lijn beteekent dus voor Petersburg met zijn werven be wapeningsindustrie, machinefabrieken en electrische nijverheid staking van den aanvoer o van grondstoffen en anderzijds voor de industrieën in andere gebieden, die van Petersburg afhankelijk zijn, een ernstige storing in den aanvoer van eind- fabrikaten. HET GEHEELE DNJEPR-INDUSTRIE- GEBIED IN DUITSCHE HANDEN. Het bericht over de successen der pant sertroepen van den generaloberst von Kleist, over de inneming van de stad en het bruggenhoofd van Dnjepropetrowsk, zoo luidt een door het D. N. B. ontvan gen aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren, is daarom zoo van beteekenis, omdat daarmede nu het geheele industrie gebied van den Dnjepr van Nikopol via Saproshje tot aan Dnjero-Dsershinsk in Duitsche handen getallen is. Dit gebied neemt in de industrieele productie der Sov jet-Unie een bijzondere plaats in. Dit is reeds op te maken uit de omstandigheid, dat Dnjepropetrowsk, eën belangrijk spooryregknooppunt is van de Oekraïne met verbindingen naar het ijzerertsgebied van Kriwoirog, naar de havens aan de Zwarte Zee Ni'kolajew en Cherson, en naar het Oostelijk gelegen Donetzkolenbekken, als mede naar de belangrijke industriestad Charkow in het Noorden. Een belangrijke spoorbrug over den Dnjepr en verscheidene spoorwegwerk- plaatsen onderstrepen deze beteekenis. De ze gunstige verkeerspositie, die nog van meer waarde wordt door de verbinding naar de Zwarte Zee via den Dnjepr zelf, was ook de voorwaarde voor de ontwikke ling der stad, die met de reeds genoemde plaatsen tezamen een belangrijke streek vormt voor de ijzerindustrie van de z.g. Dnjepr-combinatie. Het verlies van deze dertig ijzergieterijen en machinefabrieken is voor de oorlogvoering der Sovjets van even groot gewicht,als de verliezen aan belangrijke bedrijven der bewapeningsin dustrie, waaronder vooral genoemd moeten worden de bedrijven voor het vervaardigen van munitie en geschut. In den sector van den Dnjepr tusschen Dnjeropetrowsk en Saporoshje bevindt zich echter ook de electrische centrale Dnjeprogës in Kitsj- kas, dat met een capaciteit van 550.000 ki lowatt een reus der electriciteitsproductie genoemd mag worden en bovendien met het Donetzbekken door éen leiding over land van 270 kilometer lengte verbonden is. De groote steden aan den benedenloop van den Dnjepr zijn moderne industrie plaatsen der Sovjet-Unie, die door Moskou bevoorrecht behandeld worden en teza men met de industrieterreinen geweldige oppervlakten beslaan. In het bezit van dit industriegebied door Duitsche troepen moet vanzelf ook 'n sto ring in de productie in het Donetz-bekken en in het gebied van Charkow ten gevolge hebben, nog afgezien daarvan, dat beide gebieden thans zijn afgesneden van de groote havens der Oekraine aan de Zwarte Zee. Militair gezien beteekent het bezit van den Dnjepr-bocht tusschen Dnjepro petrowsk en Saporoshje den thans het verst naar het Oosten gedreven wig van de Duitsche weermacht, welke een recht- streeksche bedreiging vormt voor het in dustriegebied in hetDonetz-bekken en bij Charkow, en welke het mogelijk maakt de verbinding over land met den Krim af te snijden. Deze positie van de Duitsche weer macht in het Zuiden van de Europeesche Sovjet-Unie, tezamen met de hachelijke positie van Petersburg maakt de zenuw achtigheid der heeren van het Kremlin be grijpelijk. VAN ANDERE FRONTEN Alvorens verder op te rukken, wordt een zoo juist verlaten bolsjewistisch nest het Oost Karelisch grensgebied door de Finsche troepen nauwkeurig onderzocht (Suomen-Holland) De Engelsche luchtmacht heeft tot dus ver gisteren alleen al aan het Westelijk front twaalf vliegtuigen verloren. Er heb ben zich geen Duitsche verliezen voorge daan. Gisterochtend schoten Duitsche jagers aan het Kanaal in luchtgevechten tien Britsche vliegtuigen neer en afweergeschut der marine een. Gistermiddag werd een afzonderlijk vliegend Britsch toestel, nadat het over de Duitsche Bocht was gevlogen, tot een noodlanding gedwongen en de bemanning gevangen genomen. ITALIAANSCHE LUCHTOVERWINNING. Vijf Italiaansche jagers werden Dinsdag middag op een vlucht langs de Zuidkust van Sicilië op dertig K.M. ten Zuiden van Kaap Scaramia aangevallen door een for matie Engelsche jagers van het type Hur ricane, die numeriek drie maal zoo sterk was. De Engelsohen openden het vuur uit 120 mitrailleurs op de Italiaansche toestel len, die onverwijld tot den tegenaanval overgingen. Twee Hurricanes werden door mitrailleurvuur getroffen en stortten in zee. Andere Engelsche machines, die zwaar werden getroffen, matkten rechtsomkeert. De overigen volgden. De vijf Italiaansche jachtvliegtuigen keerden op hun basis te rug, zonder door het vijandelijke vuur ge troffen te zyn. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Augustus boven Zuidwest- Duitschland gevlogen en op verscheidene plaatsen een aantal bommen neergewor pen. De aangerichte schade is onbeteeke- nerid. De luchtdoelartillerie heeft volgens de tot (jusver ontvangen berichten één BritsCh vliegtuig omlaaggehaald. DE STRIJD IN IRAN Het oudste blad van Teheran „Iran" deele mede, dat de Sowjet.luchtvloot met sterke strijdkrachten open steden van Iran in de provincie Aserbeidsjan alsmede de haven Phallavigazian en de stad Kaswin gebombardeerd heeft, waarbij groote ver woestingen zijn ontstaan en de burgerbe volking zware verliezen geleden heeft. Vooral in Pahlavi is volgens het blad de schade groot. Het blad schrijft vervolgens, dat het vijandelijke optreden van de Britten en Sowjets noch met de moreele noch met de militaire beginselen in overeenstem ming te brengen is. Iran heeft nooit het voornemen gehad met een land oorlog te voeren. Het eenige doel der politiek van Iran is het handhaven van rust en vrede. In diplomatieke kringen te Londen heeft men zich volgens S.P.T. uit de berichten uit Iran nog geen beeld kunnen vormen of het verzet van Iran ernstig gemeend is, of dat men óp een spoedig einde van de vijandelijkheden kan hopen. Ambtena ren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken hebben verklaard, dat Engelands voornaamste wensch is een verbindings weg tusschen Indië en de Sow jet-Unie over Iran te krijgen. JAPAN EN DE BENZINE- TRANSPORTEN Volgens de Sovjetradio heeft de Japan- sohe ambassadeur' te Moskou, Tatékawa, den commissaris van Buitenlandsche Za ken, Molotof, een verklaring overhandigd, waarin hij verklaarde, dat de Japansche regeering door het zenden van petroleum en benzine van Amerika naar de Sovjet- Unie in een zeer delicate en moeilijke po sitie is gebracht, vooral omdat deze trans porten zeer dicht onder de Japansche kus ten vervoerd moeten worden. De Japan sche ambassadeur verzocht de Sovjet-re geering deze kwestie ernstig te bestudee- ren. De Sovjet-commissaris Molotof heeft hierop, naar de Sovjetradio verder meldt, den Japanscben ambassadeur medegedeeld, dat de Sovjetregeering op 23 Augustus door haar ambassadeur te Tokio, Smeta- nin, den Japanscben minister van Buiten landsche Zaken, Tojoda, de volgende me- dedeeling heeft doen toekomen. De Sovjet-regeering is van meening, dat er voor de Japansche regeering geen aan leiding tot ongerustheid bestaat. De Sov jet-regeering zou een poging van de Ja pansche regeering cm de (normale handels betrekkingen van de Sovjet-Unie met Ame rika te belemmeren, als een onvriendelijke daad beschouwen. Naar voorts wordt bericht publiceeren de Japansche avondbladen onder vette koppen het protest wegens de verscheping van benzine uit de Vereenigde Staten naar Wladiwostok. In de opschriften wordt tot uiting gébracht, dat het protest een waar schuwing beteekent, daar deze versche ping door Japan niet stilzwijgend kan wor den aanvaard. Het betreft hier een presti- ge-aangelegenheid van -het Japansche Keizerrijk. De Osservatore Romano brengt den eer sten commentaar van het Vaticaan op de verklaringen van Roosevelt en Churchill. De Osservatore laat uit den tekst van Churchills rede alles weg, wat de Brit sche premier heeft gezegd over de gods dienstige uitingen bij de samenkomst op den Oceaan. In kringen, die nauwe be trekkingen met het Vaticaan onderhouden, is men van meening, dat het blad deze censuur op de rede van Churchill heeft toegepast, omdat de Engelsch-Amerikaan- sche verklaring over de oorlogsdoelen door het Vaticaan niet goedgekeurd wordt en niet in overeenstemming met de Chris telijke moraal geacht wordt. Men be schouwt derhalve de Christelijke uitingen bij de samenkomst op den Oceaan als mis- Dlaatst. ECONOMISCHE RECHTER ZWARE STRAFFEN OPGELEGD. De economische rechter te Groningen mr. J. Fietsma, heeft in verschillende zaken weer zware straffen opgelegd. Zoo veroordeelde hij den koopman T. B. te Doezum, gemeente Grootegast, die van verschillende winkeliers in het Wester kwartier belangrijke hoeveelheden koffie en thee heeft gekocht buiten de distribu tie om en tegen veel te hooge prijzen, over eenkomstig den eisch tot zes maanden ge vangenisstraf. Tot dezelfde straf werd veroordeeld de winkelier J. S. te Groningen, die de koffie en thee weer van den vorigen verdachte heeft gekocht om ze op, zijn beurt te ver- koopen aan vrienden en kennissen. De Of ficier van Justitie had tegen S. acht maan den geëischt. Voorts zijn veroordeeld tot respectievelijk acht en zes maanden gevangenisstraf, de i-arbeider J. K. te Nieuweschans en de koopman L. V. te Assen, die van een Gro ninger koopman buiten de distributie om een aantal coupons heerenstoffen hadden gekocht, welke zij bovendien hadden be taald met een waardeloos Duitsch bankbil jet van 20.000 Mark. De Officier van Justitie had tegen ieder der verdachten, die als smokkelaars be kend staan, acht maanden gevangenisstraf geëischt. Haagsche Politierechter Zoowel de Officier als de Politierechter waren absoluut niet te spreken over het geen de 22-jarige kruideniersbediende J. de H., de 24-jarige los werkman G. H. en de melkhandelaar L. D., allen te Noordwijk, gedaan hadden. L. D. had eens door laten schemeren, -dat hij best een paar autopedwielen kon gebruiken voor een aanhangmelkkar- retje, omdat zijn wielen versleten waren. Erg gemakkelijk zijn deze dingen niet te koopen en dat wist D. heel goed. Maar de H. zou wel iets op den kop weten te tikken en dat had de H. inder daad gedaan, tezamen met zijn kennis H. Ze waren naar een schuur van Beuk te Noordwijk gegaan, alwaar een van hen ge durende langen tijd werkzaam was geweest en dus goed op de hoogte, en hadden ge zamenlijk de autoped van het kind van B. weggenomen. Zij hadden gedacht er van D. wel tien gulden voor te krijgen, tenminste voor de, wielen en dit bedrag hadden ze inderdaad gevraagd. Men was gaan bieden met als resultaat, dat D. eigenaar van de wielen werd voor een bedrag van 2.75. D. speelde de onschuldige, want hij zeide absoluut niet te hebben geweten, dat de wielen van diefstal afkomstig waren. Maar de Politierechter geloofde niets van dit excuus, want duidelijk stond de naam Beuk op de banden geschreven. Zooals gezegd vond de Officier het een ernstig feit, om het speelgoed van een kind te stelen en hij vorderde tegen elk der ver dachten een gevangenisstraf van een maand. Leiden was toen natuurlijk in last en aan tegenwerpingen geen gebrek. Maar ook de Politierechter vond het een minderwaardig feit en veroordeelde J. de H., die reeds enkele malen veroordeeld is geweest, tot een maand gevangenisstraf, G. H., die nog een blanco strafregister heeft, werd eveneens veroordeeld tot een maand gevangenistsraf, met de bepaling, dat de straf niet ten uitvoer gelégd zal wor den, alvorenser op het in te dienen gra tieverzoek beslist zal zijn. L. D. werd tenslotte, wegens heling ver oordeeld tot een geldboete van 45 subs. 90 dagen hechtenis. Het gezegde Mej. M. G. S., uit Lis se, die het niet noodig oordeelde zelf te verschijnen, had een plaatsgenoote uitgescholden met een woord, dat neerkwam op een kwalijk rie kende wagen, waarmede men mest ver voert. En die plaatsgenoote had zich daardoor tot in haar diepste diepten beleedigd ge voeld en was naar de politie gehuppeld, opdat deze een potlood zou scherpen en aanteekeningen maken. Deze aanteekeningen waren in den Haag terecht gekomen en daardoor zal mej. S. vijf gulden boete moeten betalen. Er was nog iemand bij die scheldpartij geweest en wel de bloemistarbeider L. J. L. W. uit L i s s e. In plaats zich niet met het geval te bemoeien, had hij het integendeel wel ge- - daan en op verzoek van mej. S. was hij ook maar gaan schelden en had hetzelfde woord van de kwalijk riekende mestkar gebruikt Hij vond het gebezigde woord heelemaal niet erg, want hij noemde zijn vrienden dikwijls zoo, hetgeen de Politierechter erg idioot vond. De Officier vond zulke manieren ook erg gek. Misschien, dat men zulke ongure woor den tegen zijn vrienden gebruikt, maar. dan toch niet tegen passeerende dames. De eisch werd ook hier vijf gulden. Een guldentje ging er af, zoodat het werd 4 of 4 dagen. Voorraad ingeslagen Mej. J. H. de B. uit L e i d e n, die ver stek liet gaan, had bij V. en D. op haar manier „inkoopen" gedaan. Zij had op een geheimzinnige manier een tafelkleedje, een schortje, kousen en andere artikelen weg gemoffeld. Toch niet geheimzinnig genoeg, want zfi was tegen de lamp geloopen met alle ge volgen van dien. Een maand gevangenisstraf eischte de Officier tegen haar. De Politierechter wilde de juffrouw zelf wel eens zien en gelastte haar medebren- ging. HAAGSCHE RECHTBANK De jeugdige fabrieksarbeider H. uit Leiden heeft zeker veel detectiveverha len verslonden, want hij voelde zich een heele speurder. Op zekeren avond was hij De kwaliteits- andpasta beschermt het tandglazuur den 36-jarigen C. v .d. H. uit Leiden tegen gekomen, die wat in de olie was. In dezen toestand had v. d. H. met veel omhaal van woorden verkondigd, dat hij er wel wat bij kon verdienen en dat hij zulks van plan was, omdat hij iets wist, mits H. hem helpen wilde. H- voelde daar niets voor, maar aange- en hij speurdersbloed had, had hij gedaan alsof. Zijn „collega" had hem meegenomen naar een motorboot van den expeditieur J. F. v. d. Meer en, voor onze speurder eigenlijk goed en wel wist wat er gebeur de, had zijn „collega" hem een drietal kwa lijk riekende schapenhuiden in de armen geduwd. Zelf nam hij er ook enkele in een omhelzing, een ieder zijn zin!, en te zamen toog men naar v. d. H.'s villa. Onze speurder liet onderweg expres een der stinkende velletjes vallen, opdat agen ten, die moesten passeeren, argwaan zou den krijgen met alle gevolgen van dien. Dat in oogenschouw nemende zou men concludeeren, dat onze speurder ook „Klein Duimpje" gelezen heeft. Niettemin had de politie een gemakkelijk vrachtje inzake deze huidenzaak, vanwege het speurdersbloed van den fabrieksarbei der. Het waren zes doode schapenhuiden ge weest en het werden zes maanden gevan genisstraf volgens den eisch van den Of ficier. Over 14 dagen zal de Rechtbank uit spraak doen in deze zaak. De 20-jarige dienstbode J. E. S. uit Zoete rmee r, thans gedetineerd, had zich in haar dienst te Voorburg schuldig gemaakt aan diefstal van een duren ring, welken zij uit een bureau had weggeno men. Dat was niet het eenige, dat zij op haar kerfstok had, want in een vorigen dienst had zij ook al kleeding en zilver weggenomen. Een en ander vond de Officier dusdanig ernstig, dat hij tegen de oneerlijke dienst bode thans tien maanden gevangenisstraf eischte. Uitspraak over 14 dagen. PASTOOR Q. J. TE MEIJ t De tzeereerw. heer Quirinus Johannes te Meij, oud-pastoor van Monster, is gisteren macht, voorzien van de laatste Genademid delen der H. Kerk, in St. Antoniushove te Voorburg overleden. Pastoor Quirinus Johannes te Meij is ge boren te Delft 1877. Hij werd 1903 door Mgr. van de Wetering tot priester gewijd. Na zijn priesterwijding werd hij benoemd tot assistent te Delft in de St. Hiippolytus- parodhie. Een half jaar later, volgde de benoeming tot kapelaam te Westwoud. In Westwoud werkte kapelaan te Meij tot 1-909, waarna hij werd benoemd- tot kape laan van de St. Marthaparochie te Den Haag. In de Residentie bleef hij tot Mei 1914 waarna hij geroepen mam* Zaandam, waar hij als kapelaan werkte tot 1922. In het jaar 1922 werd kapelaam te Mey benoemd) tot pastoor. Hij kreeg opdracht een nieu we parochie te stichten te Heer Hugo- waar-d. Reeds een jaar na de voltooiing van dit kerkgebouw volgde de benoeming tot pastoor van de parochie van den H. Francicus van- Assysië op 't Afrikaander- plein te Rotterdam. Daar arbeidde pastoor te Mei tot 1934. In April 1934 werd hij ver plaatst naar Monster, waar hij als pastoor der St. Machutus-parochie, na ruim een jaar arbeid, door een beroerte werd getrof fen. Toen bleek, dat er geen beterschap in trad, werd de pastoor van Monster opge nomen in St. Antoniushove te Voorburg. Zaterdagochtend wordt de plechtige Uitvaart gehouden in- de St. Hippolytus- kerk. Vrijdagavond om half acht zijn- de plechtige Metten. Zaterdagmorgen om half acht en acht uur de stille H.H. Missen. Om half tien de Lauden, om 19 uur de plech tige Uitvaartdienst, waarna de bijzetting van het stoffelijk overschot in het priester- graf op het Kerkhof te Delft. „N. D. Crt." Ook aan Hat Oostfront bewijzen do honden belangrijke diensten. Een der viervoeters keert van een gewichtige expeditie terug (Suomen-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6