Zoek het „Licht" op DANSSCHOOL EVERT CASTELEIN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advértentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: 7%. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, loeiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. Weerbericht ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.38 uur Donderdagavond. Zon op 6.45 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 28 Augustus: De maan komt Dohderdag- middag om 1.45 uur op en gaat Donderdag avond om 11.32 uur onder. 29 Augustus:. De maan komt Vrijdagmid dag om. 2.57 uur op en gaat Zaterdagnacht om 0.14 uur onder. 30 Augustus: De maan komt Zaterdag middag om 4.04 uur 'op en gaat Zondag nacht om 1.03 uur onder. (Eerste kwartier). 3Augustus: De maan komt Zondagmid dag om 5.03 uur op en gaat Maandagnacht om 2.uur onder. 1 Sept.: De maan komt Maandagmiddag te 5.54 uur op en gaat Dinsdagnacht om 3.04 uur onder. 2 September: De maan komt dinsdag avond te 6.37 uur op en gaat Woensdag ochtend te 4.11 uur onder. 3 September: De, maan komt Woensdag avond te 18.14 uur op en gaat Donderdag ochtend te 4.20 uur onder. 4 September: De maan komt Donderdag avond om 7.44 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.29 uur onder (Volle maan). WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. .OlICDIIOIIOIIOIIOItOIIOIIOIIC^ 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd p- jr moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: ZONSONDERGANG jj 8.38 uur n ZONSOPKOMST r y 6.45 uur Q Q Tusschen deze beide tyden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 11 CD 11 CD 11 OII OII CD 11 OII CD II CD II C> S.S.-MANNEN VERTREKKEN NAAR HET OOSTEN. Afscheidsavond te Amsterdam. In Krasnapolsky te Amsterdam waren gisteravond de S.S.-mannen, die Vrijdag naar het Oosteiyk front vertrekken, in den kring van hun kameraden en familieleden bijeen om afscheid te nemen, alvorens zij de reis naar de Sowjetunie gaan aanvaar den. Tot de gasten behoorden o.m. de S.S. Haupt'turmführer Blumenthal, de S.S. Un- tersturmführer dr. Brendel, de vertegen woordiger van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam, Senator dr. Bohmker, de voorman van de Nederlandsche S.S. Feldmeijer enz. De plaatselijke commandant, S.S. onder- schaarleider Bettink, sprakf een welkomst woord en wees er op, dat de S.S.-mannen niet als een horde avonturiers, doch als een vastbesloten troep van vrije mannen, die zijn gebonden door de zelfde wereld beschouwing, ten strijde trekken. Spr. richtte zich speciaal tot de vrouwen, moe ders en verloofden en zeide, dat de S.S. hen zooveel mogelijk zal helpen om door den moeilijken tijd heen te komen. Nadat de S.S.-man Kroese een gedicht van René de Clercq had voorgedragen, voerde voorman Feldmeijer van de Neder landsche S.S. het woord. Voor de verbroedering van het Neder landsche en het Duitsche volk isde inzet van de mannen, die in de Waffen S.S. tre- den van groote beteekenis, aldus spr. De eerste kameraden zijn thans in het Oosten gevallen, aldus spr. Zij waren geen slampampers, maar jonge kerels met een groote toekomst. Het beste bloed van ons volk meldt zich en valt. Deze mannen maken het mogelijk dat een nieuwe toe komst verrijst. Zij, die Vrijdag gaan vertrekken, zullep gaan als politieke soldaten en als baan brekers van nieuwe, heldhaftige tradities van ons volk. Zij zijn, na de thans verge ten levende soldaten, die in Indië vochten, de eerste frontsoldaten. Het is zeker, dat dit afscheid enorme gëvolgen voor de toekomst zal hebben. Want, wanneer de S.S. mannen terugkee- ren, dan zal er een corps staan, dat zoo sterk en geloovig in zijn wereldbeschou wing is, dat een groote en sterke toekomst blijft verzekerd. Zich tot de vrouwen wendend, zeide de heer Feldmeyer: Draagt in u het trotsche bewustzijn,-dat de mannen thans gaan en bedenk dat gij geen beter geschenk kunt medegeven dan de zekerheid dat gij niet zult klagen, maar sterk zult zijn. Gelooft in hun terugkomst. Staande en met geheven arm werden By EVERT CASTELEIN is het komende winter: licht, warm en gezellig. Er zijn heel wat jongelui, die daarvan profiterem- Volg dit voorbeeld, leer dansen by E. C. De inschrijving opent a.s. Zondag. Voor de clubs op de buitenplaatsen zie hiernaast. Warmond Voorhout Noordwijk N oord wij kerhoji t LANGEBRUG 6A TELEFOON 26954 De school met de speciale clubs voor de kath. jongelui. Hillegom Alphen jaterdag Zoetermeer Dinsdag Bodegraven en Wassenaar Woerden Zaterdag Goüda Zondag Nieuwveen inschrijving dagelijks bij den 12.0012.45 uur; Hotel de Zon. 12.451.30 uur: Café Boerhave. 1.302.15 uur: Hotel Royal. 2.153.00 uur: Café v. d. Geest. 3.154.00 uur: Café de Kleine Vereniging 4.004.45 uur; In de Witte Zwaan. 4.155.00 uur Café Zomezrorg. 8.009.00 uur: Stationsplein 7. 7.00— 8.00 uur; Café v. Well, club in voorbereiding. 5.00— 7.00 uur: .Café „Neuf". 4.005.00 uur: St. Jozefzaal, Westhaven, heer J. STOUTEN. Burgers in nood Er is weinig fantasie noodig om te kun nen beseffen, hoe het de burgerbevolking in het strijdgebied van de Sovjet-Unie vergaat. Evacuatieplannen, zooals die in de Westersche landen waren gemaakt en ook tijdens den strijd werden uitgevoerd, bestaan in de Sovjet-Unie niet. De bur gers, vrouwen, kinderen en grijsaards zijn geheel op zich zelve aangewezen en. wan neer het front zich meer en meer naar hun woonsteden verplaatst, nemen zij als op gejaagd wild de wijk. Niemand bekom mert zich om hen totdat het gebied, waarin zij zich bevinden, in Duitsche handen is gevallen. Dan ontfermen zich de Duitsche .ambulances en hulpexpedities over deze opgejaagde stakkers, die, eenmaal terug gekomen in hun woonplaatsen, tot de ver schrikkelijke ontdekking komen, dat de terugtrekkende Sovjet-troepen geen huis hebben gespaard. Zoo maken deze menschery die jaren lang onder het juk van de Sovjets geleefd hebben voor het eerst kennis met de Wes<- tersche opvatting van naastenliefde. Liefderijk worden zij opgenomen en ver zorgd door de ambulances. Medische hulp wordt hun verleend en voedsel uitgereikt. Daar is een geweldige organisatie voor noodig om dit alles te verrichten, een orga nisatie, die arbeidt onder' de witte vlag met het roode kruis. Nederland zal ook aan dit werk mee doen! Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Nederland weet, dat dit zijn plicht is! Ook veel geld is noodig om dit werk uit te voeren, doch de organisatoren kennen het Nederlandsche volk. Zij weten, dat er nimmer vergeefs een beroep op dit volk is gedaan als het er om ging anderen te helpen. Nederlanders, weet wat u t.e doen staat. Steunt naar uw vermogen de tot stand ko ming van de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. de in het Oosten gevallenen hierna her dacht. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer besloot de heerfeldmeyer zyn rede. Gezamenlijk werden tenslotte de Duit sche volksliederen gezongen. MACHTIGINGEN TOT AANKOOP VAN WALSPRODUCTEN EN STALEN BUIZEN. Voor bepaalde categorieën inwisseling tot en met 31 Augustus a.s. In verband met de ijzer- en staal voorzie ning voor Nederlandsche doeleinden, heeft de algemeen gemachtigde voor den weder opbouw en voor de bouwnijverheid, 16 Augustus j.l. een regeling bekend gemaakt, welke van groot belang is voor de houders van machtigingen tot aankoop van wals- producten en stalen buizen. In deze bekendmaking is onder meer meegedeeld, dat voor bepaalde categorieën van werken de machtigingen (bonnen)) tot en met 31 Augustus a.s. ingewisseld kunnen worden bij de verschillende provinciale bureaux, waarvan tegelijkertijd een lijst werd gepubliceerd. Het blijkt, dat de vele belanghebbenden hieraan nog geen gevolg hebben gegeven en derhalve brengt de algemeen gemachtig de deze aangelegenheid nogmaals onder de aandacht van allen, die er by betrokken zyn. In de avondbladen van morgen ((Vry- dag) zal wederom een uitvoerige officieele bekendmaking hierover worden gepubli ceerd. VERGOEDING VOOR GEBRUIK VAN EIGEN GEREEDSCHAPPEN De Rijksdienst voor de werkverruiming heeft een aanschrijving gericht aan de ge meentebesturen, waarin wordt medege deeld, dat aan arbeiders, die gebruik maken van eigen gereedschap, een ge reedschapsvergoeding gegeven mag wor den. Deze gereedschapsvergoeding komt niet vöor subsidie in aanmerking. Zij be draagt 1 tot 3 cent per uur, afhankelijk van de hoeveelheid gereedschap, die de arbeiders medenemen. Zoo zal voor straat makers deze vergoeding als regel niet meer dan 1 cent per uur bedragen, terwijl deze vergoeding voor een timmerman, die een kist met verschillend gereedschap naar het werk meeneemt en daar gebruikt, 3 cent per uur zal bedragen. Voor het gebruik van een eigen schop wordt 1 cent per dag vergoed. Voorts wordt in de circulaire er op gewezen, dat wan neer vakarbeiders in accoord werken, aan hen boven het in accoord verdiende loon (exclusief de woonplaatstoelage) een toe slag van 10 voor vakbekwaamheid kan worden gegeven. BIJ DE MEISJES VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Een bezoek aan kamp 1 te Barchem. Verscholen achter heerlijk dennengroen ligt te Barchem, terzijde van den hoofdweg naar Lochem in den schoonen Gelderschen Achterhoek, het eerste kamp van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst voor meisjes. Het is er een van de zes, waar Neerlands vrouwelijke jeugd de gelegenheid vindt om de ethische waarde van den arbeid te lee- ren kennen en zich in staatsdienst vrijwil lig eenigen tijd daaraan te wijden. De ove rige vijf meisjes-kampen zyn ondergebracht te Markelo, Lunteren, Maarssen, Hilversum en Goirle, terwijl de inrichting van nieuwe kampen van denzelfden aard te Oldenzaal en te Baexem wordt voorbereid. De staf zetelt te 's-Gravenhage, de leidstersschool bevindt zich te Wassenaar. Elk van deze kampen telt veertig tot vijftig deelneem sters en daarmede is tot het voorjaar van 1942 de plaatsingsmogelijkheid vrijwel uit geput, zoodat nieuwe candidaten wier aantal met den dag stijgt eenig geduld zullen moeten hebben. De verplichting tot het doorbrengen van een half jaar in den N. A. D., welke diensttijd in den regel in het negentiende levensjaar moet vallen, is in de verordening van 23 Mei 1941 zoowel voor jongens als voor meisjes hier te lande, mits zij Nederlanders (geen Joden) zijn, vastgelegd, doch met de invoering van deze verplichting wordt gewacht totdat de op bouw van dit instituut is voltooid. De leef tijd, waarop de arbeidsdienst kan worden aangevangen, varieert van 1725 jaar. Daar ons gebleken was, dat over aard en wezen van den arbeidsdienst voor meis jes veel misverstand en weinig feitelijke kennis werd gelucht, hebben we in het Barchemsche kamp, dat wel als norm voor alle zes mag gelden, ons licht eens opge stoken, na daartoe van de leiding verkre gen toestemming aldus het A.N.P. Ongeveer tweederde van de uit 45 meis jes bestaande bezetting van l}et kamp was tijdens het bezoek in den buitendienst, d.W.z. niet in het kamp zelf, doch in gezin nen, waar vrouwelijke hulp van noode bleek, aan den arbeid, terwijl de overige meisjes zich in het kamp bezig hielden met werkzaamheden van allerlei aard, zooals het schoonhouden van de dienstvertrekken, het verzorgen van het middagmaal, den door de meisjes zelf aangelegden moestuin, de wasch enz. Tijdens het werk wordt blauwe kleeding met bonten hoofddoek en in den vrijen tijd de flatteuze uniform van groen laken, met witte of kleurig geruite blouse en groene baret, gedragen. Het al ziend oog van de kampleidster, mej. J. W. van Proosdij, waakt over de orde, waaraan letterlijk niets mag haperen. Daar de leid ster natuurlijk 'nie,t overal tegelijk^ zich daarvan kan overtuigen, wordt zij door eenige beproefde helpsters bijgestaan. Het kamp te Barchem telt drie slaaphui- zen, die op weinig meters afstand van het hoofdgebouw verwijderd liggen. Zij dragen de landelijke naam van „Hooischelf", „Boerderij", en „Schaapskooi". En het zijn liefelijke gebouwtjes van baksteen en be ton, met frissche kamertjes en verdere voorzieningen. Met het hoofdgebouw waar in de leidsterskamers, de eetzaal, tevens ontspanningsruimte, de keuken, de verple- gingskamer -e.d. zijn gevestigd, vormen zy een complex, dat voor de oprichting van den arbeidsdienst reeds bestond en voor dit doel was vrijgekomen. Half Maart j.l. werden de eerste vier kampen in gebruik genomen, en, daar in ons land tevoren geen' instelling van dezen aard voor meisjes had bestaan, moest hier in zekeren zin pionierswerk worden ver richt om de zaak op gang te brengen. Wel> hadden de kampleidsters en assistenten een cursus in Duitschland gevolgd en daar eenigen tijd ervaring in de praktijk opge daan. De arbeidsmeisjes moeten om kwart voor zes 's morgens opstaan .en een kwartier daarna op het appèl zyn voor ochtendgym nastiek. Daarna gaan zy terug naar haar slaapvertrekken, om zich voor den dage- lijkschen dienst gereed te maken. Te 6.50 wordt plechtig de nationale vlag geheschen, waarbij alle meisjes op twee na, die de hijsching verrichten in een kring daar omheen staan, een lied zingen en den groet brengen. Dan treden de beide meisjes, die de vlag geheschen hebben, in het gelid, groeten de vlag afzonderlijk en vervolgens roepen alle meisjes, hand aan hand teza men: „Vangt aan". Om zeven uur ontbijten zy gemeen schappelijk. Daarvoor is een half uurtje beschikbaar, en, als dit verstreken is,' wordt in de ontbijtzaal een kring gevormd voor het gezamenlijk zingen van eenige liede ren tot tien minuten voor acht. Dan treedt de buitendienst aan en gaan alle meisjes aan het werk. In de hal hangt een dienst rooster, waarop ieder haar taak voor de ge- heele week kan lezen. Vooral in den buitendienst, die voor een beperkt aantal weken geldt, waarna van dienst wordt gewisseld, verrichten de meis jes nuttig werk, want daar wordt hulp ver leend in huishoudingen, waar moeilijkhe den van diversen (meest financieelen) aard dusdanig waren opgestapeld, dat zij het ge zin dreigden ten onder te doen gaan. In zeef vele gevallen is dan het arbeidsmeisje de reddende engel. Voor de gemeenschap belangrijk buiten werk wordt ook op de boerderijen door ar beidsmeisjes gedaan. Om drie uur in den namiddag (des Za terdags om twee uur) zijn de meisjes van den buitendienst weer thuis. Inmiddels zijn in den binnendienst de voornaamste werk jes voor het geheele kamp gedaan en dan wordt weer appèl- gehouden, hetgeen ge- volgd wordt door een uurtje verplichte rust. De rest van den namiddag pleegt aan sport, zwemmen onder geleide, vrije werk- STADSJEUGD OP HET LAND* De landhuipen hebben zich flink geweerd. De Voorlichtingsdienst van het Depar tement van Sociale Zaken meldt o.m.: Met het naderen van het einde van de Augustusmaand breekt het tijdstip aan, waarop het overgroote deel van de stads jeugd,' die in dit zomergetijde er weder om op is uitgetogen om den boer een handje te helpen, ffear de ouderlijke wo ning terugkeert. De uitkomsten van deze proefneming waren opnieuw alleszins be vredigend en men kan dan ook, wat dit betreft, een verheugend gunstige ontwik keling. vaststellen. Daarbij dient in het oog te worden gevat, dat de vervreemding tusschen stad en platteland, die in een reeks van jaren is gegroeid, dermate diep wortel heeft geschoten, dat zy niet met één slag kan worden weggenomen. Des niettemin bleek bij de stadsjeugd een ge- zoride belangstelling te bestaan voorhet denkbeeld om gedurende eenigen tijd op het land te gaan werken, terwijl ook in de wereld der boeren begrip werd aange troffen voor de beteekenis, die deze vorm van nauwere aanraking tusschen stad en platteland voor ons volksleven kan heb ben. Natuurlijk is niet iedereen, die zich aan meldde, ook maar dadelijk op de lijst der uitzendingen geplaatst. De Gewestelijke Arbeidsbureaux hebben geval voor geval nagegaan of het den betrokkene werkelijk ernst was met zijn of haar aanbod om op het land te gaan werken, terwijl ander zijds bij de boeren, die zich beschikbaar stelden, steeds een onderzoek plaats vond naar de huisvestingsomstandigheden en verdere factoren, die in oogenschouw dienden te worden genomen. Dit voorbe reidend werk is uitermate nuttig geble ken. Teleurstellingen aan beide zijden zijn daardoor zoo goed als vermeden.- In totaal Ronden dezen zomer 673 „land- hulpen" worden geplaatst, waarónder 548 jongens en 125 meisjes, in den leeftijd tusschen 16 en 20 jaar. Zij bestonden voor een deel uit werklooze stadsjeugd, die in aanmerking wilde komen voor een verblijf van ongeveer drie maanden op het land, terwijl de scholieren uiteraard alleen in hun vacantie er op uit konden trekken, waarby. het wenschelijk bleek de laatste vacantieweek te reserveeren voor den overgang van het land naar de schoolban ken. Als regel waren de jongens en meis jes 'bij de boeren gehuisvest. Slechts voor een zeventigtal jongens bleek, om ver schillende redenen, huisvesting in kamp- verband aanbeveling te verdienen. Dit laatste had weliswaar het nadeel, dat de landhuipen den nacht niet op de boerderij doorbrachten en dus telkens even uit den regelmatigen levensgang van het boerenbedrijf werden gelicht, doch hiertegenover stond het niet te onder schatten voordeel, dat men de gelegenheid had om, tijdens de avonduren, in een ge meenschappelijk samenzijn kameraad schapsbanden te leggen en ook op andere wijze aan het verblijf der jeugd op het land een zekere verdieping te geven. Welke goede uitkomsten hiermede Wer-^ den bereikt bleek ten duidelijkste op den afscheidsavond, die, bij het vertrek der jongens in het gebouw van de Coöpera tie .Lossersche Zandbergen te Losser wera gegeven, alwaar ca. 40 jongens, onder toe zicht van een jeugdleider, in kamp ver band bijeen waren, terwijl de overige 30 in kleinere kampementen bij de Mij. Wil- helminapolder te Kattendijke, bij de N.V. Bathpolder te Rilland en in de Wiermger- meer werden ondergebracht. Trouwens ook elders uit het land zyn bij het Rijksarbeidsbureau overeenkom stige geluiden vernomen. Deze losse in drukken vonden ten slotte nog hun beves tiging in de ervaringen, die de ambtena ren van dit bureau hebben opgedaan by hun regelmatige inspectie-tochten, welke ten doel hadden, zich te vergewissen, dat het verblijf der stadsjeugd bij den boer tot tevredenheid der beide partijen verliep. Samenvattend kan dan ook worden ge zegd dat zoowel het verblijf in kampver- band als de algeheel e opname in den kring van het boerengezin, uitnemende resulta ten hebben opgeleverd, die de hoop wetti gen dat het volgend jaar nog een aanmer kelijk grooter aantal boeren zich voor het aannemen van jeugdige landhuipen be schikbaar zal stellen, nu de ervaring-zoo overduidelijk leerde, dat deze hulp daad werkelijke beteekenis heeft en bovendien banden legde, die in menie geval het scheiden zwaar maakte. Be Ryksarbeids- bemiddeling zal uiteraard niets onbeproefd laten om, door een goede organisatorische voorbereiding en een deugdelijke selectie van jle zich aanmeldende stadsjeugd, het instituut van de jeugdige landhuipen in steeds stijgende mate tot een waardevol cultuurbezit van ons volk te doen uit groeien. jes muziek of zang te worden besteed. Zin gen doen de meisjes veelvuldig, met zooveel lust, dat zij bijv. minder prettige taken en die komen uiteraard ook wel voor by voorkeur zingende ten uitvoer brengen. Te half zeven wordt de warme maaltijd gezamenlijk gebruikt en daarna resten nog een paar uurtjes voor ontspanning of vor ming. Af en toe worden kameraadschaps avonden, tooneel-, film- of muziekuitvoe ringen voor de meisjes georganiseerd, in of buiten het kamp. Eens in de zes weken krijgen zy verlof om van Zaterdag tot Maandagavond bij .fa milie of verwanten te vertoeven, waarvoor reiskosten door den staat worden betaald. De arbeidsmeisjes genieten naast huisves ting voeding, kleeding en geneeskundige verzorging 0.20 per dag zakgeld. Op de overige Zondagen mogen de meis jes vrij wandelen m de schilderachtige om geving, waarbij zij in uniform gekleed, moe ten blijven. Directeur Rijksconservatorium voor muziek By beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming is ir. H. H. Badings met ingang van 1 Sep tember 1941 benoemd tot directeur van het Rylcsconservatorium voor muziék in vasten dienst. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Maria Paulina Antoinette d. van P. J. v. d. Berg en J. G. J. Bosman Alida Maria d. van C. v. d. Meel en A. M. Neuteboom Johannes Petrus Antonius z. van P. G. A. de Kier en G. E. Hazes Jannetje d. van J. S. Lips en J. Pasma 1 Córnelis Antonius z. van A. v. Loon en G. M. v. d. Werf Willem Gijsbertus z. van J. M. Verkade en J. v. Putten Maximi- liaan Maarten Pieter z. van M. G. A. Haa- lebos en A. Ingeveldt George Adrianus z. van P. M. M. Pont en M. J. H. Verleg Godefrida Maria Antonia Gemma d. van A. A. Martijn en C. J. Devilee Christina d. van J. L. H. Schreurs en M. de Keijzer Engelbertha Margaretha d. van A. H. Vis ser en J. Tuythoff Apolonia d. van W. v. Tongeren £n S. Koet Johannes^Frederik z. van J. F. Neuteboom en J. W. de Ro my n Johannes Jacobus Jozef z. van J. P. Hoogenboom en J. M. v. d. Meer Theodo- rus z. van L. W. Grimbergen en W. Schaap Bernard Kornelïs z. van K. Stroosma en E. G. Kaptain Everardus Antonius Maria z. van A. C. L. A. Castelein en J. E. Tabben Alida d. van L. Blok en S. v. Tongeren. Ondertrouwd: A. v. Tol jm. 25 j. en E. v. Heek jd. 29 j. P. Masurel jm. 24 j,. en C. M. Drabbe jd. 23 j. J. v. Kempen jm. 22 j. en C. Corpel jd. 24 j. Getrouwd: J. Pardon jm. en M. C. Siera jd. H. S. v. d. Zeeuw jm. en M. C. Zirkzee jd. F. J. Zeilstra jm. en J. de Haan jd. Overleden: J. P. de Graaf wed. van W. Hoogkamer 77 j. G. W. v. Dijk hsVr. van J. Uittenbogaard 52 j. A. v. Weerlee dr. 2 m. STADSNIEUWS VROUWEL. JEUGDBEW. v. K. A. Par. O. L. Vr. Hem. en St. Jozef. „De Maria Garde". ÏDaar heb je nu de nieuwe naam van onze parochieele jeugdbeweging, 'n Garde is 'n wacht, die 'n aanzienlijk persoon om zich heen heeft; 'n keurcorps, tot zijn bescher ming. Onze jonge meisjes, leden der Vr. Jeugd- bew., willen trouwe dienaressen zijn van Koning Christus, en hebben natuurlijk pVIaria tot Leidster. Vandaar: de Maria Garde. De clubs gaah deze week weer begin nen. Er'zijn enkele nieuwe leidsters bijgeko men en de avonden zyn voorloopig gewij zigd, Let dus goed op. Maandag a.s. 7.30—8.45 Marg.Sinclairgr. 7.158.15 Theresiagr. Dit zijn dus de leden onder mej. Buys, die vroeger Donderdags kwamen. Donderdag: Om 8.30 uur de zangclub; 7.15 de Agnesgroep (dus gewone tijd, onder nieuwe leidsters). Meisjes, die zich als lid willen opgeven moeten Donderdag om 7 uur zich presen- - teer'en aan de Maria Gijzensteeg. De contributie bedraagt 5 ct., dat iedere week wordt geïnd. De Marg. Sinclairgr. be taalt 10 ct. Moge onze jeugdbeweging sterk blijven en bloeien. W. J. A. MULDER, pr. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdenkt de heer D. F. Ver- plancke den dag, waarop hij voor 25 jaar als loopknecht in betrekking fcwam bij de fa. E. J. J. v. d. Linden, electrische licht- drukkerij en uitgever van het „Kerkbe- richt'-', Vliet 4a, alhier. De jubilaris werd hedenmorgen te 11 uur ontvangen door den heer E. J. J. v. d. Lin den, die hem in hartelijke woorden toe sprak en wees op zijn 25-jarige trouwe dienstvervulling. Spr. besloot met de aan bieding van de gebruikelijke enveloppe met inhoud. 9 Namens het personeel werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer H. v. Re- mundt, die eveneens een enveloppe met inhoud als stoffelijk blijk van belangstel ling aanbood. Voor het examen Middelbaar onderwijs teekenen, akte MC is aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag geslaagd de heer W. A. Bonte, alhier. De Commissaris van Politie te Leiden maakt bekend, dat zijn bureau voor het doen van aangifte van vermissing van dis tributiebescheiden en persoonsbewijzen uit sluitend geopend is van 1012 uur v.m. en 78 uur n.m.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2